spreuk van de actriceDie met het groofste wil, volbrengt niet eens het kleinste, haar geheel teekent, kan men begrijpen, dat veel lezenswaardigs in dit nummer te vinden is. No. 10 behanddi Cor Ruijs en het d'rukke leven van den tooneelspeler-directeur komt hierin op treffende wijzc aan het licht. Zeer interessant is van Cor Ruijs te lezen, wat hij zcgt over de moeilijke kunst van een blijspel- sp'eler. Ik vind een blijspel tienmaal moeilij- ker dan een tooneelspel. Wat eigenlgk de grappige ding en in het stuk zijn, merk je pas na de eerste opvoering. Het publiek wijst in deze den weg. Comedie-spelen is en blijft riioeilijk en heel moeilijk is het om een heele zaal aan het lacheu te krijgen". Een dozijn foto's van de meest karakteris- tieke rolk-n van Cor Ruijs verhoogen de yaarde van dit nummer. Zeer interessant is het dubbele nummer over Albert van Dalsum, zeer zeker door zijn emstige kurrtopvattingen een der meesit op den voorgrond tredende van onze jongere acteurs. Een geweldig werker, zoeker en hervormer, die steeds nieuwe banen tracht te vinden om de kunst in voile schoonheid te doen voelen en begrijpen. Jan C. de Vos, Dr. Royaards, een Eduard Verkade, hebben op de vorming van dezen ernstigen artiest grooten invloed gehad. Verschillende schitterende creatieo hebben reeds van zijn groot kunnen getuigenis afge- legd. Zijn Koning Claudius in Hamlet, zijn GijsbreCht, tojn Liliom, Bouwmeesiter Sol- ness, en zoovele anderen waren doorwrocht en overdacht. Het expressionistische tooneel heeft zijn vole belangstel'ling. „Dat beteekent, dat wij ons midden in de branding van zoeken en twijfe- Ten begevem, die ons geestelijk leven be- tieerscht, dat levefl bedoel ik, waai- wij al ien midden in staan en ieder onzer zijn eigen fellen strijd heeft te strijden, aldus van Dal sum in een voordracht over Expressionisms Belangrijk is ook van Dalsum als regisseur en decorontwerper, en behalve veertien too- neelfoto's bevat dit nummer dan ook fraaie foto's van decor-ontwerpen. De nummers 14 en 15, doen op zoo juiste wijze keninen de acteurs Louis de Vries, van het oudere genre en Louis van Gasteren als een der meest scherpe en fanatieke strijders onder de jongeren. Het leven van den tooneetepeler, een van zijn meest geliefkoosde onderwerpen, behan- delt van Gasteren in zijn nummer op uitge- - oreide wijze. Wanneer men de reeks foto's van hem doorkijkt, blijkt tevens, dat deze acteur reeds heel wat moois en goeds gepresteerd heeft. Verschillende omstandigheden Vbben er toe meegewerkt, dat Louis de Vries, deze ras- adeur, die zich zelf gemaakt heeft tot wat hij nu is, de laatste jaren niet heeft kunnen too- nen, waartoe hij in staat is. Maar er zijn tee- toe nen,dat Louis de Vries, na jaren van te weinig of niet spelen, de plaats gaat tone- men aan het tooneel in Nederland, die hij door zijn talent en zijn persoonlijkheid be- zitten kan. Zoo bieden deze nummers uit de serie: Mensdhen op het Tooneel" veel boeiends en belangwekkends. Wii zien ook de nummers van Mevr Mann, Tan Musch. Eduard Verkade, Tilly Lus en Elsa Mauhs met belangstelling tegemoef G. Bios copen. Theater Cinema Americain. Het meisje van 18 jaar. Een bijzonder mooi filmwerk, d^ze nieuwe Paramountfilm, waarin Jack Holt en Norma Shearer de hoofdrolilen vervullen. De zeer fraaie opnamen dienen allereerst genoemd Het imponeerende, woeste landschap is schit- terend in beeld gebraoht, terwijl het eind van de derde en het begin der vierde acte opna men geven van booten in stroomveranellin- gen, zooals men ze nog zelden zag. Claire, de eenige dochter van een zeer rijken wvduwnaar, lijdt een dwaas nutteloos Jeventje vol ijdelen schijn. De vader wil daar een eind aan maken en neemt de dochter nee, als hij met zijn ingenieur Grimshaw naar Noord Canada gaat. Daar waagt Claire zich onvoorzichtig in de stroomversnelin- gtn en slechts met groote moeite kan Grim shaw haar redden. Beiden zijn in een totaal onbewoonde streek aangeland, geheel van ale verbinding met de beschaafde wereld af- gesloten. En zij moeten daar hunleventje van primitieve natuurmenschen beginnen, vol humor, droefheid, sensatie enz. Het optre- den van den nobelen ingenieur maakt van Claire een heel wat sympathieker jonge vrouw. Na maanden komt eindehjk een viiegmachiine hen uit de eenzaamheid ver- lossen. Doch in't nieuwe leven terug, drrigt een nieuw gevaar het geluk van Claire en den ingenieur te vemietigen. Maar het onbe- perkte vertrouwen en *t geloof in Claire van Grimshaw overwinnen. Praobtig heeft de opkomende ster Norma Shearer de rol van Claire gespeeld. terwijl Jack Holt als Grimshaw een van zijn beste creaties geeft. De overige rotlen zijn zeer verdienstelijk bezet, en 't geheel is een film, die veel voldoening zal schenken. Wereldnieuws met interessante sportop- oamen, natuuropnamen van Napels, mode- revue en een tweeacter vol dwaze, komische situaties, gaan aan't hoofdnummer vooraf. Het orkest zorgde voor een goede muzikale illustratie. Alkmaarsch Biotcoop Theater. In het A. B. T. loopt tot en met Zondag- avond het hoofdnummer Quemado, de duivel, een film, die sterk aan de bekende Zorro film herinnert. Quemado, een jongen van goede familie, die vroeger op de unbversiteit was, heeft het vrije buitengeleven verkozen boven een be- staan tusschen de zoogenaamde intellectuee- len van het kleine stadje Sonora. Hij is in alle opzichten een vrijbuiter en terroriseert zijn omgeving. Op zijn wondermooi paard Silver King komt hij overal te voorschijn waar onrecht gekeerd of gewroken moet worden en het edele dier doet hem op het laatste oogenblik telkens weer aan zijn vervolgers ontsnappen Als Ramirez zijn dochter ter wille van het geld aan den onguren Saunders wil uithuwe- lijken en de bruid als slachtoffer naar diens huis geleid wordt, laat Quemado een duif van de bergen neervliegen, een boodschapper, die aan zijn poot een briefje meedraagt. Daarin geeft Quemado kennis, dat hii het liuwelijk fal beletten en werkelijk komt hij op' Silver King aanstormen, schaakt het bruidje en ontvoert het voor de oogen van zijn ver- baasde tegenstandeis. In zijn buitenverblijf trouwt Conchita daar- na met een van Quemado's opzichters. Deze zelf jaagt edeler wild na, Joanna, de dochter van den bankier Thatcher, die even- wel verloofd is met Mr. Gergorix. Joanna heeft de ontvoering gezien en is heimelijk verliefd op den koenen ruiter geworden. Deze zendt haar een duif met een brief om haar mede te deelen, dat hij zal komen oni haar te kussen en hij volvoert zijn bedreiging. Op den dag waarop Joanna, om hem te tarten, haar aanstaand huwelijk met Mr. Gergorix bekend maakt, verschijnt hij ander- maal ten tooneele, waagt zich stoutmoedig in de feestzaal en weet na allerlei avonturen met de hui--genooten en met den bluffenden Gregorix in het bijzonder, met het meisje, dat hem inmiddels haar liefde bewezen heeft, te ontvluchten. Een predikant te paard trouwt hen tijdens de vlucht. Quemado is een film vol romantiek, waar in krasse staaltjes van behendigheid en rui- terkunst getoond worden. Fred Thomson toont zich in alle opzichten geschikt voor de vertolking van de hoofdrol Het bijprogramma brengt eenige aardige klednere films. Een interessante revue wordt gevolgd door een film van groote paedagogische waarde, waarin op meesterlijke wijze de werking van het oor uitgelegd wordt. Deze film: „hoe wij hooren", is in alle op zichten geschikt ook in de schoolbioscoop haar goede diensten te bewijzen. „Vogelvrij", een z.g. komisch nummer, kon ons niet erg bekoren. Maar er is nog een andere aardige twee acter „De humorist" waarom men hartelijk heeft moeten lachen. Reeds nu worden in dit theater eenige beelden uit de Boeddha-film vertoond, de be kende prachtfilm, die weldra in haar gehee'. zal worden gegeven. Victoria Theater. Haar Lijdensweg, drama in 6 acten. Henny Porten, de beroemde Duitsche film- artiste, valt deze week in bovengenocmd thea ter te bewonderen. Gravin Tamar vertoeft met haar man en dochtertje Monica op hun landgoed. Zij is een van de grootste tooneelspeelsters, maar niet onder den naam gravin Tamar doch als Maria Magnussen. De treurspeldichter Quiscart heeft een nieuw tooneelstuk geschre ven. Een uitgever, Pickart, stuurt het aan gravin Tamar, met het verzoek de hoofdrol op zich te willen nemen. Marie is dadelijk in haar rol verdiept, en zoo, dat zij haar man niet bemerkt die bij haar gekomen is en haay vraagt wien de auteur van het stuk is. Als zij dan den naam Quiscart noemt, is hij ja- loersch, want tusschen zijn vrouw en den schrijver heeft vroeger een liefdesverhouding bestaan, die Tamar nog niet kan vergeten, en hij verbiedt haar dan ook de hoofdrol te spe len. Op haar smeeken en de herhaalde verze- kering dat zij slechts van hem en hun kind houdt, geeft hij echter toe. Quiscart is zoo ongeveer geruineerd en ver- zoekt aan Pickart om voorschot, deze weigert en stelt den auteur voor om hem de brieven van Marie af te staan, om in romanvorm uit te geven. Hij zal dan Q.'s schulden betalen. De secretaris van Pickart, Eric, hoort het schurken-plan, en hij waarschuwt door een express-brief Marie, die den brief's avonds ontvangt. Zij wil haar man den inhoud niet mededeelen omdat Quiscart een buitenge- woon goed schemer is en een eventueel duel allicht noodlottig voor graaf Tamar zal uit- vallen. Zij verbrandt den brief en roeit het meer over, aan den overkant is immers Quis- cart's villa. Zij komt daar laat in den nacht aan, waar zij een verschrikkelijk bacchanaa' vindt, zeer luchtig gekleede danseressen zijn aanwezig om den edelen Quiscart en zijn vrienden te amuseeren. De auteur ontvangt haar en zegt, dat hij door zijn schulden ge dwongen wordt haar brieven als roman te verkoopen. Marie wil die brieven van hem af- koopen, Hij wil er alleen liefde voor in ruil hebben, een worsteling ontstaat, maar Marie weet hem van zich af te houden. Een der dan seressen heeft alles gezien. Graaf Tamar heeft ontdekt, dat zij met da boot weggegaan is, en verdenkt haar van on- trouw. Hij gaat nog dienzelfden nacht met z'n kind en z'n zuster weg en als Marie thuis komt, vindt ze niemand meer. Een echtscheidingsproces volgt, op een val- schen eed van de danseres, die verklaart dat zij gezien heeft hoe QuUcart en Marie elkaar kusten, wordt zij schuldig bevonden en de kleine Monica wordt den Graaf toegewezen In haar woede en vertwijfeling over het feit, dat niemand haar meer gelooft, werpt Marie haar gewezen man voor de voeten of hij wel zeker weet of het zijn kind is, waarop de graaf de kleine Monica in een klcoster in de bergen brengt. Marie blijft de beroemde tooneelspeelster maar kan haar dochtertje niet vergeten, zij doet alle mogelijke nasporingen, maar te ver- geefs. Bij een generale repetitie raakt zij zoo overstuur, dat zij in een sanatorium gebracht moet worden. Als de crisis voorbij is komt Eric, de gewezen secretaris van Pickart bij haar en vertelt dat hij uitgevonden heeft waar Monica is. Als Marie geheel hersteld is gaan ze samen naar het klcoster „De Goe de Herder", waar Marie bij het terugzien van haar kind in zwijm valt en opnieuw zwaar ziek wordt. De graaf en zijn zuster komen dan cok in het kiooster, ze begrijpen, dat ze Marie verkeerd beoordeeld hebben en dan is de lijdensweg afgeloopen en keert het geluk voor hen alle drie weerom, nu voor goed. Een film met een boeiend scenario, waarin de buitengewone gaven van Henny Porten volkomen tot uiting komen. De rol van graaf Tamar is bij Walter Janssens in goede handen. De rol van de sympathieke Eric wordt heel goed gespeeld, evenals die van Quiscart en Pickart. Vooraf gingen een Orion-revue, een goede 2-acter-klucht „een Zoet-waterheld", en een zeer interessante wctenschappelijke film „De Mug", waarin microscopische opnamen van het ontstaan en de gedaanteverwisseling van de zoozeer gevreesde Anopheles zeer goed zijn. Blijft nog over te zeggen dat het orkest de hoofdfilm uitstekend begeleidt, vooral in de laatste acte klonk „Ave Maria" van Schubert werkelijk ontroerend. Wij gelooven dan ook dat het van de direc- tie van V. T. zeer goed gezien is, dit pro- gramma de geheele week te laten loopen, en niet Maandag met een andere film te komen. Daarvoor is „Haar Lijdensweg" te mooi. Oemeng-fl nieuws DE OPBRENGST VAN DE WEL- DADIGHEIDSPOSTZEGELS. Het bestuur van den Nederl. Bond tot Kinderbescherming verzocht aan die N. R. Crt., plaatsing van het volgende: D opbrengst van de in December en Janu- ari j.l. verkochte weldadigheidspostzegels moet worden besteed ten bate van den arbeid voor het bescherming en hulpbehocvende kind in het algemeen, echter met uitzondering van den arbeid, vallende onder het begrip Zuige- lingenverzorging. Aldus heeft de minister van binnenl. zaken en landbouw bepaald, die te vens heeft goedgevonden, dat de verdeeling zal geschi«ien door het bestuur van den Ne derl. Bond tot Kinderbescherming, met dit voorbehoud, dat het plan van verdeeling voor af de goedkeuring van den minister zal moe ten verwerven. Het bestuur noodigt nu alle vereenigingen e.d., die meenen, voor een aandeel in aanmer- king te moeten komen, uit de volgende opga- ven inte zenden: a. het aantal verpleegdagen van kinderen over 1924. (Vereenigingen, die behalve kin deren ook volwassenen verplegen of ook doen aan zuigelingenverzorging, dienen de ver pleegdagen van volwassenen of zuigelingen niet mee te tell en) b. financied overzicht over 1924; c. gemiddelde kosten per verpleegdag over 1924. De gegevens dienen v66r 1 April a.s. te worden ingezonden bij de secretaresse van het door het bestuur hiervoor ingestelde comi ty jhr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, Nicolai'straat 17, 's Gravenhage. AUTO-ONGELUK. Op de Amsterdamsche vaart bij de Llede- brug te Haarlem is gisternacht om 2 uur een auto-ongeluk gebeurd. De heer P. J. M., 34 jaar, koopman te 's-Gravenhage, reed in de richting Amsterdam, naar verklaard wordt met gedoofde lichten. Van de zijde Amster dam kwam een taxi, waarin, behalve den chauffeur, de heer S. uit Haarlem zat. Er hing een dikke mist en de chauffeur uit Am sterdam kon niet zien, dat een auto naderde. Een botsing volgde, waarbij de automobiel van den heer M. vernield werd. De bestuur- der gaf geen teeken van leven meer en een dokter uit Haarlem, die spoedig ter plaatse was, moest den dood constateeren. De chauf feur van die taxi kwam er goed af, maar de passagier de heer S. vloog door de voorruit en werd ernstig aan hoofd en armen gewond Met den beschadigden auto werd hij naar het St. Elisabethgasthuis te Haarlem vervoerd. Hot lijk van den heer M. werd naar Halfwcg gebracht. Vaststaat, dat M. ook nog met te groote snelheid gereden heeft. VERASSCHING MR. M. GOSLINGS. Gistermiddag is op Westerveld onder zeer groote belangstelling de verassching ge- schied van het stoffelijk overschot van mr. M. Goslings, gemeente-secretaris van Leeuwarden. Onder de aanwezigen waren de burgemeester van Leeuwarden, jhr. mr. J. M. van Beyma, de wethouder mr. Beekhuis en W. Franzen, de raadsleden Oosterhof en Tie- mersma, de commissaris van politie, de heer Wesser, de gemeentearchivaris, mej. T. Vis- schers, de adjunctdirecteur van gemeente- werken de heer Maas, de w.n. gemeentesecre- taris de heer T. Bakker, mr. Stoop, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. Stee- man, vice-president van de rechtbank te Leeuwarden, mr. de Greve, en bijkans het heele personeel dler secretarie. De burgemeester van Leeuwarden, jhr. van Beyma, zeide reeds gelegen- heid te hebben gehad den overlcdene te herdenken voor wat deze voor de gemeente Leeuwarden is geweest, maar het gemeente- bestuur heeft gemeendi op dit oogenblik een woord te moeten spreken. Spreker heeft reeds gezegd, dat de secretaris geweest is een uit stekend ambtenaar, waarom spreker hem hier vooral als mensch wil gedenken. Speciaal voor spreker is dit verscheiden een groot verlies. Hij heeft met den overledene in de beste harmonie geleefd en spreker had een grooten steun aan hem. Het gemeentebe- stuur zal hem steeds blijven herdenken als een best en graaf mensch. Daarna sprak de heer Tiemersma, die na- mens de raadsleden een laatsten groet bracht. Het valt ons moeilijk, zeide spreker, ons in te denken u niet meer in ons midden te zul- len hebben. Hij was de vraagbaak van de raadsleden en altijd gereed te helpen. Uw groote gelegenheid voor ons sicrde uw per- soon. Veel liebt gij tot stand gebracht en gij zult in dankbare herinnering bij ons voortie- ven. Namens de ambtenaren ter secretarie sprak de heer Nijhoit, controleur der gemeentefce'as- tingen, die zeide dat dr overledene steeds een humaan chef is geweest. Spreker wilde hem daarcm namens aile ambt uare" danken voor wat hij geweest is, n.l. een man van trouwe plichtsbdrachting en groote rechtvaardig- heid. Mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van e'en Haag en oud-burgemeester van Leeuwarden, Spreker zeide 7 jaar dagelijks met (ion over ledene te hebben samengewerkt, waarbij spre ker zijn groote werkkracht en stiptc nauwge- zetheid heeft leeren kennen. Hij was ten rus- tig werker, die nooit afweek van zijn niieiit. Bij verschil van opvattii:g over een xaak heeft de eerbied voor zijn karakt-nooit geleden. Hij was een man nut een hart van goud en spreker zal.de hernnerinn aan hem behouden aan een zeer verdienstelijk en werkzaam mensch. Namens de rechtbank sprak mr. Stheeman een kort woord, en memoreerde de buitcnge woon groote sympathie die n:en ook van de rechtbank voor den overledene had. Een broeder van den overledene dankte voor de groote beiangstellng speciaal van hen die uit Leeuwarden waren overgekomen. Daarua daalde kist, vraarbij mej. Menalda uit Leeuwarden op de vicol het Wenn ich ein- mal soli scheiden van Bach deed hooren, be- geleid op het orgel door den heer Zonderiand, HfrLlNG VAN AUTO'S. Gestolen fietsen worden naar men weet door de helers zoo handig en zoo vlug "e transformeerd een nieuw stuur, een ander zadel, een lakje over het merk dat de eige- naar zelf nauwelijks zijn gestolen stalen ros meer herkent. Hetzelfde „recept" wordt blijk- baar door helers van automobielen toegepast. Althans dezer dagen is te Parijs een garage- houder geknipt, die er zijn werk van maakte, gestolen auto's als het ware „a la minute" iedere minuut is immers kostbaar in het ge- iaagde leven van den misdadiger onher- kenbaar te maken. De zaak kwam uit, door- dat iemand, aan wien in Januari zijn auto ontstolen was, zijn eigendom terugvond in een garage. Althans gedeeltelijk, want het was wel zijn carrosserie, maar deze was op een ander chasis geplaatst. De politie werd in de zaak gemengd en dit leidde tot de aanbou- ding van een garagehouder, die de auto ver- kocht had aan den houder van de garage, waar de bestolene zijn carosserie had aange- troffen. Bij zijn aanhouding was de dader juist bezig een eveneens gestolen auto een an der aanzien te geven. Hij bekende al meer dan een jaar ,,gewerkt" te hebben; op deze wijze moeten al meer dan honderd auto's door zijn handen zijn gegaan! DE KABINETSCRISIS. Zooals wij reeds gister bulletineerden, heeft Mr. Limburg gister ter kennis van H. M. de Koningin gebracht, dat hij tot zijn ieedwezen niet geslaagd1 is in de samenstel- ling van een extra parlementair kabinet en verzoekt van de hem gegeven opdracht te mcgen worden ontheven. Men meldt ons nader uit Den Haag: Naar aanleiding van het verzoek van mr. J. Limburg aan H. A/|. de Koningin om van de opdracht tot vorming van een extra parle mentair kabinet te worden ontheven, hebben wij ons gewend tot den formateur, die ons meedeelde, dat het zijn bedoeling was, een gemengd extra-parlementair kabinet te vor- men, bestaande uit personen van links en van rechts. Geruimen tijd ging met het zoeken dier personen heen. Hoewel hij, ten slotte geslaagd was, de noodige personen bereid te vinden in sprekingen op moeilijkheden gestuit, met na me ten aanzien van het nader dcta-illeeren der gedTagslijn inzake het gezantschap bij het kabinet te treden, is hij bij de nadere bc- het Vaticaan. H. M. de Koningin heeft gistermiddag om half vier de voorzitter van de Tweede Kamer Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck in audientie on-tvangen. Buitenland. EEN ONGEWENSCHT TOONEEL STUK. De vertooning van de Fusilles de Vingre' in het volkshuis te Brussel zal nog een staar- tje hebben. Toen van de opvoering van het stuk werd gehoord, hec-ft zich Herbette, de Franscheambassadeur, eerst officieus, doch later officieel tot de Belgische regeering ge wend, om er op te wijzen, dat de vertooning van dit voor het Fransche leger beleedigend stuk vermoedelijk niet ten goede van de tus schen beide landen bestaande betrekikngen zou komen. Na onderhandelingen tusschen Pouilet en Vandervdde werd door de ieiders van de socialistische oud-strijders die de ver tooning organiseerden, besloten dat de op voering met gesloten deuren plaats zou heb ben. Desondanks hebben niet-oudetrijders de vertooning kunnen bijwonen. Daarom heeft de Fransche zmbassadeur zijn protest offi cieel hemieuwd. VERZET TF.GEN BF.TALEN VAN BELASTING. In Slowakije zal de fiscus overgaan tot een verscherpte inning (met executies) van de redes vele jaren achterstallige belastingen. Op een vergadering van b^eren is met alge- meene stemmen brs!oten dat men zich met hooivorken tegen den ir.val der belasting- ambtenaren verzetten zal. EX-KROO'NPRINS CAROL VAN ROEMENIe. Het agentsehap Rador spre kt de berichten tegen nopens den eventuee'en terugkeer van ex-kroonprins Carol. De kwtstie is on 4 Ja nuari door het pari°mcnt definiti-ef geregeld. DE VOORGENOMEN BELASTING- VERLAGING IN DUITSCHLAND. Naar de „Bayerische Kurier" meldt, heeft de Beiersche minister van financien in de kor- telings te Berlijn peiiouden conferentie der ministers van finrncien der verschillende Duitsche landen zeer emstige bezwaren te gen de door den rijksminister van financien dr. Reinhoid aangekondigde belastingveria- ging cntwikkeld. De Beiersche minister ver- klaarde, dat deze belastingverlaging het volk niet ten goede zcu komen. dat echter de ver- minderde inkorrsfen het Rijk in groote onge- legenheid zouden brengen. DE ONVEiLIGHEID DER DUITSCHERS IN OPPER-SILEZIE Duitsche afgevaardigden hebben in het Pooische parlement een interpellatie inge- diend in verba nd met het groot aantal over- vallen op Duitschers in Opper-Silezie en den bomaanslag in KaHcwitz. Hierin werd er bij den premier cp aangedrongen ecu einde te maken aan e'en enhoudbaren toestand. UIT DF. COMMUNISTISCHE PARTIJ. Naar de l tribune meldt heeft de afdeelip'o; Amsterdam der C. P H. met 150 tegen 39 stemmen en 4 bianco een motie aangenomen naar aanleiding van de sthorsing van den heer A Wins, waarin door he', partijbestuur genomcn maatregelen tegen dtn heer Wins vclkcmen worden goedgekeurd en verder aan het P. 8. worrit voorgesteid: dat de opengekomen funcfies in het P. B tijdelijk wordtn aangevuld met nartijgeno-i- ten uit de afd. Amsterdam en dat het P. B wordt aangevuld met een viertal partijgenoo ten uit andere afdeelingen. VEREENIGDE STATEN. „Sarnmy the Sniper" en Charlie the Clubber". De gearresteerde dolleman die met zijn slecht-beheerschtc revolver de inwoners van Omaha en Council Bluffs zoo den sclirik om 1 het lijf heeft gejaagd, heeft zich den bijnaam van „Sainmy the Sniper" verworven Flij blijkt een landbouwer te zijn, die naar den naam Frank Carter lujstert en 45 jaar oud is. Me.n gelooft dat de man, ofschoon hii het zelf met groote overtuigmg tegenspreekt, krankzinnig is. Hij heeft niet alleen gedooJ om te rooven, waartoe het echter niet geko men is, doch zegt ook te hebben geluisierd naar een inwendige stem, die fluisterde: „Kill kill, kill!" Andere aanwijzingen dat men hier met een krankzinnige te doen heeft vindt men in het feit, dat hij pocht op de tref- fers, die hij heeft gemaakt, en op de ontstel- tenis, die hij te weeg heeft gebracht onder de bezoekers van een ijskraam door het afschie- ten van een kogel, die rakelings langs het hoofd ging van een meisje en een grooten muurspiegel vernielde. „lk geloof", zeide Car ter, „dat er wel veertien menschen aanwezig waren, en je hadt ze eens moeten zien loo pen!" Verder zegt hij dat hij door vensterra- men schoot alleen om het pleizier het licht stuk te schieten. Intusschen gelooft men dat nu ook lie: mys- terie van „Charlie the Clubber" is opgelost. Men herinnert zich dit heerschap, dat in een plaatsje in Ohio, niet ver van Omaha, in eeu jaar iijds verscheidene vrouwen met een knods had neergeslagen en nog altijd niet gevonden was. Men meent thans, dat Saminy en Charlie dezeifden zijn, vooral omdat bei den hun fratsen op ongeveer denzelfden tijd begonnen. h HANDEL IN FABRIEKSGEHEIMEN. De Parijsche rechtbank heeft dezer dagen een afdeelingschef van de automobielenfa- briek Citroen wegens het verkoopen van iar brieksgeheimen en plannon voor ni<*we in- stallaties aan een concurrent, den heer Ber- liet ,in de jaren 1922 en 1923, tot zes maan den gevangenisstraf en 200 francs boete ver- cordeeld; de heer Berliet kreeg 10.000 francs boete en beiden werden samen tot 50.000 rfancs schadeloosstelling en in de kosten ver- oordeeld. ROSSI EN DE ZAAK-MATTEOTTI. Gemeld wordt dat de vroegere politiechef van de Fascistische regeering, Rossi, die in het Matteottiproces betrokken was, naar Nizza is gevlucht Volgens de „Quotidien" wil Rossi, die door de Italiaansche politic nauwlettend bewaakt was, in Frankrijk aan toonen welke zijn rol is geweest in de zaak- Matteotti. DREIGENDE KABINETSCRISIS TV NOORWEGEN. De bladen te Oslo zijn van meening, dat het kabinet-Mowinckel inorgen in het Stor ting de nederlaag zal lijden. Men verwnchf, dat de Boerenpartij tegen de regeering zal stemmen. Absoluut zeker is dit nog niet. Het is waarschijnlijk dat Lykke, de leider der con- servatieven, dan belast zal worden met de kabinetsfcrmatie. Het nieuwe kabinet zou dan gevormd worden uit conservatieven met den steun der Boerenpartij. organist te Leeuwarden. REOF.ERINGSCRISIS De Pooische minister van bmnenlanr'scht zaken Raszkieman heeft besloten af te treden, aangezien zijn bezuinigingsplamien op te- genstand stuiten. Na den terugkeer van Skrzynski uit Geneve worden nog verderc veranderingen- in de regeering verwachf. Markthericbten ALKMAAR, 28 Febr. 1920. Op de hedef? gehouden weekmarkt waren aangc-voerd: 35 oaarden, 38 melkkoeien 250—./ 460, 331 nuchtere kalveren slacht 10f 25, 298 schapen en overhouders 20f 37, 69 schrammen 3050, 96 biggen 10 weken 2027.50, 2 bokken en geiten 112. BOTERPRlJS. Boterprijs: lste soort f 1.1214-—f 1.22 K:, 2de soort f 0.951.05. Kipeieren: groothandd 5.75f 6 50, Heirhandel 5.506.75, Eendeieren 6. ALKMAARSCHE EXPORTVE1LING. ALKMAAR, 26 Febr. 1926. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode I<ool per 100 K G. f 0.60 7.10; Gele Kool per 100 K.G. f 1.404.50; Bie- ten per 100 K.G. 23.10; Boerenkool per 100 stuks f 1.10f 6.80; Bloemendaler- kcol per 100 stuks f 1.205.90; Uien per 100 K.G. 4.80f 6.90; Brusselsch lof le s. per 100 K.G. 15f 24; Brusselsch lof 2e s. per 100 K.G. 812; Koolrapen per 100 K.G. 1.902.10; Prei per 100 bos f 3 8010.60; Spruiten per 100 K.G. 636; Spinazie per bakje f 2.4; Selde- rie per 100 bos 1.502.80. WARMENHUIZEN, 26 Febr. 1926. Roo de Kool le s. 3.208.40; Roode Kool 2e s. 1.70—/ 4.60; Gele Kool ic s. 2.60— 4.10; Ode Kool 2e s. 2.20—/ 3.70; Witte Kool le s. 2.106.20: Witte Kool 2e s. 1.403.20; Drielingen 7.10; Uien 5.90—/ 6.10. Aanvoer: 52665 K.G. Roode Kool; 10135 K.G. Gele Kool; 23655 K.G. Witte Kool; 1550 K.G. Uien; 3625 K.G. Peen. PURMEREND, 26 Febr. 1926. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken". Aardappelen 5597 ct. per zak 25 K.G.; Witlof 23 ct. per K.G.Roode Kool 7—/ 12.50 per 100; Gele Kool 2.70— 7.90 per 100; Spruitkool 0.55—/ 4.35 per 15 K.G.; Bieten 69.50 per 1000; Uien f 0.651.30 per 25 K.G.; Prei f 8.2017.50 per 100 bos; Drielingen f 1.70 per 25 K.G.Goudreinct 2026 ct. per K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Febr. 1926. Uien 5.906.90; Drielingen f 6.90 7.30; Grove Llien 5.105.30; Peen 4.60—/ 5 10; Roode Kool 2.20—/ 8.60; Doorschot f 1.306.50; Geel Kool 2.10 f 6.50; Doorschot 1.80f 3.80; Deen- sche Witte 2.806.50; Doorschot 2.50 f 4.40; Kroten f 1.60—/ 2.10; allev pei 100 K.G. Aanvoer: 8800 K.G. Uien; 10600 K.G. Peen; 178600 K.G. Roode Kool; 55200 K.G. Gele Kool; 157200 K.G. Deensche Witte: 1250 KG.. Kroten. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Febr. '26. Langedijker Groentenveiling. Wo-rtelen 4.80—/ 5.20; Roode Kool le s. 2.70— 8; Roode Kool 2e s. 1.906.50; Gele Kool lc s. 2.20—/ 6.30; Gele Kool 2e s. 1.605; Witte Kool (Deensche) 2 80 J 6.20; Uieff 4.507.20; Drielingen 6.80—/ 7.10; Rapen 1.60 per 100 K.G. Aanvoer: 3950 K.G. Wortelen; 85000 KG. Roode Kool; 110000 K.G. Gele Kool: 47000 K.G Witte Kool (Deensche) 1377b K.G. Ujen; 18^0 K.G. Rapea 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11