Schoonmaak In en om de hoofdstad. c N. V. 'EIERVEILINO NOORDHOT-^«Fr LANDS NOORDERKWARTIERl 1 Aanvoer en prijzen van hedea 27 Fehr.: Kipeieren 110.000 sinks. Prijzen 54 5.90, 56/58 f 5—/ 6.30, 58/60 6.30— 6.50, 60/62 6.40—/ 7.20. Bruini 6.5G- f 6.80. Eendeieren 14000 sluks. Prijzen 6.50. Gemengd JSieuws. ONTVLUCHTING VAN EEN GEVAN- GENE U1T DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Gistermiddag omsteeks kwart over twaalf heeft de 23-jarige F. M., een berucht inbreker in de residentie die reeds eenige jaren in de strafgevangenis te Scheveningen ingesloten is tot het ondergaan van een langdurige ge- vangenisstraf, kans gezien, uit de gevangenis te ontvluchten. Tijdens de gymnastische oefeningen, die de gevangenen dagelijks op de binnenplaats der gevangenis verrichten, bemerkte een der be- wakers, dat M. er niet meer was. Op hetzelf- de oogenblik zag hij den vluchteling op het dak van een bijgebouwtje zitten. M. maakte eensklaps een sprong van ongeveer 3 M klemde zich met beide handen aan den buiten- muur vast en was in een oogwenk verdwenen. De bewaker maakte oogenblikkelijk alarm en alle pogingen werden in het werk gesteld om den vluchteling te grijpen. Toen het per- soneel van de gevangenis buiten kwam, was de man reeds lang achter de duinen verdwe nen. Dadelijk werd de politic gewaarschuwd om assistentie. Een uitgebreid terrein rond de ge vangenis, benevens alle toegangswegen naar de stad, werden door politie-agenten, recher- cheurs, rijksveldwachters en personeel van de hondenbrigade afgezet. Daar men het on- mogelijk achtte, dat M. zich reeds buiten het afgezette terrein bevond, werden alle duinen /n de buurt van Klein Zwitserland nauwkeu- rig onderzocht. M., die natuurlijk bemerkte dat hij achter- volgd werd, was over een sloot gesprongen en zoo gekomen in de tuinen van de kweekerij Klein Zwitserland, toebehoorende aan den heer V. Geen kans meer ziende weg te komen, kroop hij onder een der vele matten, die de heer V. gebruikt om de kassen mee te bedek- 4cen. De heer V. echter, die juist in de nabij- heid was, zag hem onder de mat kruipen, ging naar hem toe en vroeg wat hij daar uit- voerde. M. zeide: „Laat me maar loopen, ik doe hiemand kwaad. Ik ben uit de gevangenis ontvlucht en als ik weer gepakt wordt, moet ik nog 3 jaar brommen". De heer V. voelde er echter niet veel voor den man te laten loo pen hij hield hem vast en gaf onderwijl last aan een van zijn knechts, de politiarte waar- schuwen. Deze verscheen spoedig en nam den vluchteling van den heer V. over. Om half twee zat M. weer in zijn cel. F. M. was een der inbrekers die indertijd door de Haagsche rechtbank tot 5 jaar ge- vangenisstraf is veroordeeld wegens ver- schillende groote inbraken, voornamelijk in villas' in Zorgvliet. EEN GESCHENK VOOR MR. AALBERSE. Een deputatie uit de hoofdambtenaren van net departement van arbeid, handel en nijver- heid, bestaande uit den secretaris-generaal mr. Scholtens, den directeur-generaai van de volksgezondheid, mr. Lie ta art Peerbolte en den secretaris van den Hoogen Raad van Ar beid, mr. Josephus Jitta, heeft gisteren oud- minister Aalberse, als blijvende herinnering aan den tijd van zijn ministerschap een boek- werk aangeboden: Het departement van ar beid, handel en nijverheid onder minister Aalberse, waarin de verschillende afdeelings- chefs ieder een hoofdstuk hebben geschreven Het boekwerk zal ook in den handel verkrijg- baar worden gesteld. De aanbieding geschiedde bij monde van mr. Scholtens, die mr. Aalberse hulde bracht voor hetgeen hij als minister heeft gepres- teerd. Met een woord van hartelijken dank voor deze aangename verrassing nam mr Aalberse het aandenken in ontvangst.' ART. 101 VAN DE WET OP DE INKOMSTENBELASTING. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Gijn: Zijn de ministers bereid, mede te deelen, of er uitzicht bestaat, dat er binnenkort een verdrag betreffende dubbele belasting, als bedoeld in artikel 101 der wet op de inkom- stenbelasting, met 't Duitsche Rijk zal tot stand komen? En, zoo neen, zijn dan de mi nisters bereid, mede te deelen, waardoor de totstandkoming van zulk een verdrag ver- traagd wordt? hebben de ministers van financien en van buitenlandsche zaken geantwoord: Sedert eenigen tijd zijn onderhandelingen met het Duitsche Rijk gaande over een ver drag ter voorkoming van dubbele belasting, als bedoeld in art. 101 der wet op de Rijksin- ikomstenbelasting van 19 Deccmibe r 1914 (St.bl. no. 563). Aangezien ter zake overleg noodig was met de regeering van Neder- landsch-Oost-Indie en de gouverneurs van Suriname en Curasao, heeft deze aangelegen- heid vertraging ondergaan. Dat overleg is thans afgeloopen. Het laat zich aanzien, dat binnen niet lan- gen tijd overeenstemming nopens den inhouc? van zoodanig verdrag zal kunnen worden ver- kregen. OVERREDEN. Vrijdagavond om kwart over zeven is op den Katendrechtschen Lagendijk te Rotter dam de 9-jarige C. V. voor de ouderlijke wo- ning aangereden door een door J. M. A. bestuurden autobus van den dienst Char- loisDiergaardelaan. De jongen kwam plot- seling een gangetje naast de woning uitloo- pen en stak den rijweg over, juist toen de bus aankwam. Hij werd door een van de achter- wielen gegrepen en tegen den grond gewor- pen. De jongen kreeg een schedelbreuk en verwondingen aan beide beenen; hij is kort daarop aan de gevolgen overleden. Vrijdagavond wilde op de I^ieuwe Haven in Den Haag het 2-jarig jongetje J. P. L. uit de Hekkelaan plotseling den rijweg overste- ken en kwam toen in botsing met een paard, respanr en voor een zwaar geladen wagen en bestuurd door A C. L. uit^ de Zuigerstraat. kind viel en kyam met het hoofd terecht "dtrcfer ffefre'chtervoorwiel van den wagen. Het was onmiddellijk dood. De voerman, wiens uitzicht bdlemmerd werd door een wagen, die aan den kant van den weg stond, deed al zijn best om zijn kar onmiddellijk tot stilstand te brenggn. fjjjj had het kind echter te laat gemerkt. geeft menage huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wordfen weder - om spoedig gaaf, zadit en blank door Purol. UIT HtET MIJNBEDRTJF In de Donderdag gehouden vergaderiog van de contactcommissie voor het mijnbedrijf is de behandeling van de voorstellen tot her- ziening vain de collectieve arbeidsovereen- koi^t voortgezet en beeindigd. Omtrent eeni ge ^'ijzigingen werd overeenstemming be- reikt. Aangaande enkele andtere punten, waaronder een voorstel van de mdjndirecEes tot verlaging van de bijslagen voor over work, bleef verechil van meening bestaan. De directies zullen deze punten in nadere overweging nemen en van het resultaat daar- van te zijiner tijdi aan de vakbonden bericht zenden. t OP DE SPOORLIJN GEREDEN. Gisteravond is een reclame-auto van de firma Keizer Bosch te Zwolle in de Veerallee op de neergelaten afsluitboomen van de Kamper spoorlijn gereden. De spoor- wegwachters konden nog juist den treiu van 10.34 van Zwolle naar Kampen door het geven van lichtseinen laten stoppen. De au to werd zwaar beschadigd, de afsluitboo men vemield; de chauffeur bleef ongewond, een andere chauffeur, die meereed, kreeg verwondingen aan de hand en pols en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. DIERENMISHANDELING. Gistermorgen is voor den politierechter te Haarlem voor de tweede maal de zaak behan- deld tegen de G. uit Wormer, dien ten laste was gelegd het met opzet onthouden van voedsel aan een hond, zoodat de hond van honger is omgekomen. Bij deze behandeling werd geen nieuw licht op de zaak gewor- pen. Het O. M. eischte wederom 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over een week. DE WATERSNOOD. De correspondent te Grave, van de N. R. Crt. schrij/t, dd. 25 dezer: De Maas is sedert gisteravond 6 uur tot vanavond 6 uur steeds langzaam blijven weg- vallen, ongeveer I c.M. per uur. Sedert den hoogsten stand is er nu reeds 37 c.M. af, zoo dat de dijken weer een flink eind boven het water uitsteken. Toen we vanmiddag bij de werken van den nieuwen Maasdijk te Overasselt waren hoor- den wij van den technischen ambtenaar van den rijicswaterstaat Vink uit Nijmegen, dat de kleivoorraad, welke men nog kon halen van het nu binnendijk geworden uiteinde van den bestaanden Maasdijk, spoedig op zou zijn, waarna de werken grootendeels wegens gebrek aan kleimateriaal zouden komen stil liggen. Wanneer de Maas nog een meter gevallen is, kan men weer klei krijgen van de uitcrwaarden, welke buitendijks liggen. Onzen tocht verder voortzettend, kwamen we over de zand- en grintvlakten langs de boerderijen van Valks en Arts. Nu beter dan vorige malen konden we waarnemen de groo te wielen welke in de landerijen van deze boe- ren geslagen zijn. In een dezer wielen is het achterhuis van Valks weggezonken. Ook het oude, niet meer gebruikt worden- de r.-k. Kerkhof is voor een groot deel wegge- slagen. De boeren klaagden er zeer over, dat zij maar niets hoorden wat er met hun lande rijen zou gebeuren. Hun brooawinning is ge- heel weg. Op den grbttweg Neder-AsseltOveras selt stroomde het kwelwater, hier meer en daar minder, over een lengte van 300 M. over den weg. Op de diepste plaatsen heeft men bruggetjes gemaakt. Voertuigen kunnen er wel passeeren, maar het blijft voor auto's gevaarlijk, daar zc licht in den lossen weg kunnen wegzakken. De peilschaal te Grave teekent thans 10.45 plus N.A.P. Uit Venlo: De Maas blijft geleidb'ijk, maar lang zaam vallen. Gisternacht is ook de Havenka- de vrij van water gekomen, waardoor het verkeer weer overal ongehinderd kan ge- schieden. Maastricht meldt 10 c.M. val. NIET EEN DEELNEMEN AAN STEMMING. Op de vragen van het tweede-Kamerlid, den heer J. ter Laan, betreffende het ontre- den door de politie tegenover een weduwe te Rotterdam, die tot boete was veroordeeld we gens het niet deelnemen aan de stemming voor de samenstelling der Tweede Kamer, heeft minister Schokking geantwoord, dat de Rijksveldwacht een keer of vijf, zes aan de wo ning van veroordeelde is geweest en, de ver- oordeelde zelf niet aantreffende, aan haar huisgencoten heeft gezegd, dat de boete vol- daan moest werden, daarbij tot tweemaal toe een briefje achterlatende met nummer en da tum van het vennis, teneinde de betaling bij den ontvanger der registratie te vergemakke- lijken. Omstreeks 20 Januari j.l. is de Rijksveld- wachter naar he adres Pompenburgsingel 20, te Rotetrdam, gegaan. De veroordeelde zeide, te weten, veroordeeld te zijn, het (tweede) aar. haar vader achtergelaten brief je ontvangen te hebben, doch dat zij de boete niet betaald had aangezien een derde hiervoor zou zorg dra- gen. Op verzoek is veroordeelde daar op den Rijksveldwachter gevolgd om naar den ont vanger te gaan; onderweg verklaarde zij, geen geld te hebben medegenomen Daarop is de Rijksveldwachter met haar naar het kantongerecht gegaan en heeft haar geleid voor zijn onmidellijken chef. Van een inslui- ten in het huis van bewaring is geen sprake geweest. Uit het vorenstaande blijkt wel, aldus de minister van Justitie, dat op de houding van de politie, die zeker blijkt in deze met lank- moedigheid en tact te zijn opgetreden, niets is aan te merken. MIDDENSTANDSCREDIETWEZEN. Volgcns de Tel. bestaat bij de regeering't voornemen een commissie in het leven te roe- pen ter onderzoek van de toekomstmogelijk- heden van het rr.iddenstandseredietwezen EEN VURIG WAGENTJE. Terwijl de chauffeur S. te Benthuizen des avonds met zijn auto huiswaarts reed, doof- den plotseling de lampen, waarop S. onmid dellijk met de voetrem zijn wagen tot stilr stand hracht. Terwijl hij de lampen onderzocht, vergat hij den motor enopeens schoot de wa gen vooruit. S. redde zich door vlug opzij te springende stuurlooze auto gipg de vaart WATERSNOODZEOELS. Beljgie gaat „Watersnoodzegels" uitgeven, n.K postzegels van 1 fr. plus 1 fr. opcenten, die den watersnoodslachtoffers ten goede zullen komen. Deze zegels znij blauw van Meur en in 900.000 exemplaren gedrukt; zij zijn tot 31 December 1926 geldig. Dit is dte tweede Belgische watersnoodze- gel de andere, die sedert eenige weken is iutgegeven, is een zegel van 30 c. met 30 c. opcenten. DE BRAND IN HET STOOMSCHIR BOETON. Vrijdiag'avcHidi is het stoomschip Boeton, vraohtschip van de Stoonwaart Mij. Neder- land, te Amsterdam binnengeloopen. Het schip heeft, gelijk men weet, op zijn thuis- reis van Batavia, een ernstigen brand' aan boord ge'had. De Boeton, metende 6400 bruto reg. ton en gebouwd in 1912, was den 15dien Januari van Batavia vertrokken, geladen o.m. met copra, tabak, rubber en thee. Ook vervoerde zij voor de marine 200 kisiten buskruit, die in het achterechip gestuwd waren. De eerste officier, de heer C. Meyer, heeft ons gisteravond omtrent de toediracht van dezen scheepsbrand de volgende inlichtingen verstrekt: Men bevond zidh op 18 Februari des nachts om drie uur in d'e Golf van Biscaje ongeveer 80 mijil uit de kust, toen men be merkte dat uit luik 1 in het voorschip rook opsteeg. Bij onderzoek bleek, dat het in de lading ducfatig smeulde; het vuur had zidh er Teeds zoo zeer in verbreid, dat het spoedig duidelijk was, dat er met de bluschmiddelen aan boord weinig uit te richten viel. De ge- zagvoerder, de heer J. Bakker, lfet het ruim hermetisch afsluiten en zette koers op Brest, waar de Boeton des namiddags om 1 uur aankwam. Een bergingsvaartuig beigon toen den brand met een aantal stralen aan te tasten en kreeg daarbij spoedig hulp van andere in de haven liggende schepen. Zodveel water werd in ruim 1 gespoten, dat het voorschip te diep kwam te liggen, zoodat het noodzakelijk was het schip op een modderbank te zetten, ook omdat het gevaar voor uitbreiding van den brand het onder water zetten van de andere ruimen onvermijdelijk maakte. Later hebben nog eenige oorlogsbodems van de Fransche marine deelgenomen aan het blusschingswerk. Eerst op 20 Februari was men het vuur meester. Zoodra het geheel ge- doofd was, is men begonnen het water uit de ruimen te pompen, doch de lading was, zo<5 gedrenkt van het blu9chwater, dat het schip, nadat het weer vlot gemaakt was, van voren te diep lag, zoodat het noodzakelijk was, op het achterdek zandballast te laden. Het hevigst heeft de brand gewoed tijdens het blusschingswerk te Brest; toen hebben de vlammen geruimen tijd uit Luik 1 geslagen. De aanzienlijke schade bepaalt zich hoofd- zakelijk tot de lading. Wel is het dek van het achterschip nog al sterk kromgetrokken, en voordat het schip kon vertrekken waren eeni ge reparaties noodzakelijk. Toen de Boeton gisteravond te Amsterdam voor de Sumatrakade lag, was de groote diepgang van het schip, dat ook eenige slag- zij had, duidelijk waarneembaar. KORTE BERICHTEN. De Hero Conservenfabriek Breda heeft besloten het aandCelenkapitaal met 750.000 tot 3.750.000 te verhoogen. De Donderdagmiddag bij Heerenveen door een auto overreden leerling van de am- bachtsschool aldaar, de 16-jarige H. Bos, uit Sonnega, is overleden. Oud-generaal-majoor W. B. J. Duycker is overleden. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft Vrijdagmiddag 3 uur de behan deling hervat van het geschil tusschen de Duitsche en Poolsche regeeringen betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper- Silezie. Op den Achtersingel te Schiedam is een 13-jarig meisje door een onbekenden aangerand. Buitenland: man CORRESPONDENTIE. Voor eenige verslagen, w.o. dat van de Afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Mij. van Plantkunde en Tuinbouw, was heden geen plaats. Red. Alikm. Crt. VOLKENBOND EN VREDE. Het hoofdbestuur van de Vereengiing voor Vo'lkenbond en Vrede heeft in zijn gisteren gehouden vergadering tot openbaarmaking van de volgende resolutie besloten: Het hoofdbestuur enz., vaim oordeel, dat het belang van een goede ontwikkeling van den Volkenbondl vordert, dat niet rouwelijks ver- anderingen worden aangebracht in dem op zet van een zijner belangrijkste organen. van meennig, dat de uitbreiding van het aaintal leden van den Raad, zoowe'l perma nente als niet-permanente, diens arbeidsver- mogen zou schaden en de juiste verhouding tussdien Raad en Vergadering zou verstoren, overtuigd, dat veeleer vergrooting van den invloed van thans nog iriet in den Raad ver- tegenwoordigde mogendfieden moet worden gezocht in de oorspronkelijk bedoelde bezet- ting bij toerbeurt van de tijdelijke zetels, verklaart, dat naar zijn oordeel de ge'luk- kige gedachte der verleening aan Duitsch- land van een permanenten raadszetel thans niet behoort gepaard te gaan met het scheppen van andere nieuwe permanente ze tels in dlat lichaam. S i r - KORTE BERICHTEN. In verband met de reliletjes te Bemkastel zijn, naar het Berl. Tageblatt meldt, 40 per- sonen in hechtenis genomen. Zij zullen we gens landvredebreuk vervolgd worden. Na het proces tegen 48 Estlanders, waarvan 13 wegens spionnage ter dood zijn veroordeeld werd, naar de Ogpoe meldt, nog een andere uiiigehreide Estlandische spi- onnagezaak outdekt. Twintig personen zijn te Leningrad gearresteerd. Het Lagerhuis heeft zonder faoofdelijke stemming in tweede lezing het initiatief-ont- werp aangenomen, waarbij de adoptie van kinderen rechtskracht krijgt (mits goedge- keuid door een rechtbank of een politie- rechtbank) en waarbij de personen, die een kind aodpteeren, de rechten van ouders kxij- gen. Sport BILJARTEN. 2e klas Kampioenschap. De partijen van Vrijdag hadden het gende i"esultaat: 300 261 de Leeuw Kisch v. d. Erve de Sehepper Gehrels Brandts Levert Thiele Levert Brands Gehrels v. d. Erve de Leeuw dte Sehepper Kisch Thie-le 3C0 275 300 191 300 241 300 122 300 181 300 115 300 185 h.s. h.s. h.s. h.s. 79 39 h.s. h.s. h.s. h.s. h.s. hs. h.s. h.s. h.s. h.s. h.s. h.s. 34 33 83 40 34 28 52 23 44 21 60 20 51 17 gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. gem. vol- 6.97 6.21 8.10 7.43 13.63 9 08 7.89 6 51 14.28 6.10 8.57 5 17 10.71 4.25 5.76 3.62 Gehrels, Levert en de Leeuw zijn de favo- rietem, de Noordelijke spelers Thiele, dte Sehepper en Kisch stellen teleur. UIT HARINGHUIZEN. Van Ged. Staten van Noord-Holland is bericht ontvangen dat de openbare school al- hier niet zal worden opgeheverj. CLXXI. Schitterende nieuwe plannen. Er begint inderdaad „teekening" in te ko men; we zijn op den goeden weg; Amsterdam is bezig hoe langer hoe meer het werkelijke begrip „wereldstad" te benaderen. Dit neerschrijvende doel ik op de opera- plannen, die hun verwezenlijking langzamer- hand nabij komen, hetgeen wel het beste blijkt uit het feit, dat de schetsplannen voor het gebouw, hetwelk men in deze stad wenscht, thans ten toon gesteld zijn in het Stedelijk Museum, en daaruit reeds dat, ontworpen door den architect J. F. Staal, door de jurv tot uitvoering is aanbevolen. Gij weet, ik heb reeds vroeger over het ope- ra-lijden en over de nieuwe opera-plannen vermeld, en als is dienaangaande thans in verband met het bovenstaande nog een en an der ga neerschrijven, dan acht ik mij daartoe volkomen gerechtigd, omdat een goede opera- exploitatie voor Amsterdam, en niet alleen voor Amsterdam, doch voor ons geheele land, een zaak van beteekenis is. We hebben in de hoofdstad tijden gekend toen het met de muzikale ontwikkeling niet bijster hoog gesteld was. We waren hier „ach- terlijk" met betrekking tot goede piuziek, be- schikten over geen orkest, evenmin over een goed concertgebouw. Zeker, we hebben jaren en jaren geleden gekend de Parktuin-concer- ten en de Paleis voor Volksvlijt-concerten, die onder de leiding van Coenen een naam hadden, maar daarmede was nog lang niet gezegd, dat het muzikale leven in Nederland op eenzelfde lijn kon worden gesteld als b.v. met dat in de groote Duitsche steden. Toen is het Concertgebouw tot stand geko men en heeft het orkest daar zich ontwikkeld, eerst onder Kes, later onder Mengelberg, tot roem gebracht en de gevolgen zijn niet uit- gebleven. Amsterdam heeft allengs in het land een over de grenzen van het land den grooten naam gekregen op mu ,:U>.al gebied en de beroemdste dirigenten hebben het zich tot eer gerekend met zulk een orkest te mogen „werken", terwijl de beste en grootste „ster- ren" Amsterdam nimmer voorbij zijn gegaan. Het muzikale leven is hier tot groote hoogte gekomen en toch, niettegenstaande dit alles, heeft het Concertgebouw, vooral in de latere jaren, moeite zich in stand te houden. Welke redenen daarvoor genoemd moeten worden zal ik hier niet in den breede nagaan; ze zijn van velerlei aard, zij hebben in menig opzicht een intiem karakter, maar natuurlijk is wel een voorname reden, dat de jaren van hoogconjunctuur voorbij zijn en velen, die vroeger gemakkelijk tot de steunpilaren van het Concertgebouw gerekend konden worden, zich of hebben moeten terugtrekken, of den steun verminderen, terwijl bovendien het aantal dergenen, die hooge abonnement-prij- zen konden betalen, ook gedaald is. Een na- tuurlijke gang van zaken dus, die zich op zoo menig ander gebied ook d'oet gelden. Daar komt vermoedelijk ook nog dit bij, dat het muzikale kunnen en begrijpen zich al lengs bij de Amsterdammers zo6 ontwikkeld heeft, dat voor hen niet veel nieuws meer te vinden is en er zich hoe langer hoe meer nei- ging openbaart om wat anders te zoeken, met name opera-genot. En in dit opzicht is Amsterdam, is Nedter- land nog achterlijk gebleven. Ik behoef hier niet nogmaals in den breede te herinneren aan hetgeen de Groot eerst in „wijlen" den Parkschouwburg, later in het Paleis voor Volksvlijt heeft gedaan. Goed pionierswerk, soms met zeer goede krachten, die natuurlijk naar elders gingen, toen hun ontwikkeld ta lent hun een roep bezorgde in beter verzorgde in beter verzorgde en krachtiger financieele omgeving. Daarna, men weet dat ook, is de langdurige lijdensgeschiedenis gevolgd onder van der Linden, die eindigde met het te niet gaan der opera en daarna zijn nog allerlei pogingen beproefd, bij Carre, in het Rem brandt-theater, met het doel de opera te doen herleven, doch alles was vooraf gedoemd te niet te gaan, omdat nooit een krachtige finan cieele basis bestond, waarop een dergelijke kunstinstelling steunen kon. H<-■ L-"r-/euigiiig nam een afzon- on. »iuuuiv«c>ii-iiiaais SCa^» plafts m en Z,1 kan Amsterdam terecht steeds zoo trotsch zulks doen, omdat daarvoor de vooraanstaan- inzet zal zijn van betere tiiden de en pjke bewonderaars der kunst te Am-1 - J siNI s^NA' sterdam hun schatten beschikbaar stelden en j omdat zij, die de uitvoeringen dezer vereeni- ging konden bijwonen, in staat waren duur te betalen. Doch dat alles vormde nog niet een dege- lijke groote-stad-opera, de tijden daarvoor waren blijkbaar nog niet rijp en schijnen dit nu wel. Want hoe langer hoe meer is men in de Amsterdamsche kringen het gemis aan goede opera-uitvoeringen naast de goede con- certen van het Concertgebouw gaan gevoe- len niet alleen, maar is naar voren gekomen de vraag: waarom een zoo deugdelijk orkest als het Concertgebouw bezit, ook niet dienst- baar zou kunnen zijn aan goede opera-opvoe- ringen; kon zulks gebeuren, dan waren beide instellingen vermoedelijk gebaat en nog meer, wanneer men ook van gemeentewege steun daarvoor zou willen geven. Dit laatste was natuurlijk van beteekenis. Er zijn subsidies en subsidies met betrekking tot kunst, met name tot muziek en tooneel. Dt gemeente geeft die subsidies aan verschillende instellingen op beider gebied en men kan zich afvragen of de toegestane gelden uit de ge- meentekas werkelijk wel alien gegeven dieri- den te worden. Hoe dat zij, steun voor een goede opera van gemeentewege is ongetwij- feld even zeer gerechtvaardigd als die, gege ven aan het Concertgebouw, zou misschien van nog grooter nut blijken, omdat de opera tot de groote massa vermoedtelijk nog meer spreekt dan de concertzaal-uitvoeringen en goede opera's in utnemende omgeving het vreemdelingenverkeer in deze stad, uit eigen land allereerst, zullen bevorderen. Ten stadhuize begrijpt men zulks volkomen en niet het minst in deze dagen, nu aan he* hoofd van dte financien der stad in wethoudei Wibaut iemand staat, die ten voile van de be teekenis van dit alles doordrongen is. Het wordt reeds bewezen, door den steun, die aan de Wagner-vereeniging, van wie de op dit oogenblik hangende opera-plannen zijn uit- gegaan, van gemeentewege reeds gegeven wordt om die plannen werkelijkheid te doen worden, want het nieuwe operagebouw is ont worpen op het museum-terrein in de onmid- dellijke nabijheid van het Concertgebouw. Ko men de plannen van den architect van der Staal tot uitvoering, dan zal daar een veran- dering van groote beteekenis plaats hebben, want het terrein, tot dusverre 's winters in gebruik van de IJslcub, 's zomers dienstbaar gemaakt aan allerlei sport, is er voor aange- wezen. Het gebouw zal aan alle moderne eischen voor het opvoeren van groote opera*^ dienstbaar worden gemaakt en verbonden zij> aan een daarbij te bouwen hotel, wat ten got- de zal komen niet alleen aan de artisten van beteekenis, die er intrek zullen kunnen nemen, doch ook aan de vreemdtelingen, die opvoerin- gen van beteekenis zullen willen bijwonen, en een keurige parkomgeving is er bij ge- dacht. Eenmaal gereed; toegerust volgens de «i- schen des tijds; beschikkende over een orkest van den eersten rang; financieel levensvat- baar door steun van gegoeden, die zich nu reeds jaren lang gaarne offers voor hei hoogst-staande muzikale leven getroostten en ook door de stad, die daarmede den naam van Amsterdam zal doen klinken door het bezit van een kunsttempd, die met een opera te Parijs en een „Scala" van Milaan in een adem zullen kunnen worden genoemd en daar van dus indirect groote vocrdeelen zal pluk- ken, zal onze hoofdstad haar aanzien nog meer zien verhoogd. Om dit alles staan wij hier ontegenzeggelijk voor een gebeuren, waar geheel het land belangen bij heeft en is de huidige tentoonstelling der opra-plannen een evenement van groote beteekenis voor de kunst- en voor de economische geschiedenis der stad. Daarnevens mogen wij ons gelukkig prij zen met een besluit van de Stoomvaartmaat- schappij „Nederland" om haar nieuwe pas- sagiersschip, hetwelk onder den naam „Chris- tiaan Huygens" in de vaart zal worden ge bracht, te doen bouwen door de Nederland- sche Scheepbouwmaatschappij. Dit besluit zal weder doen vergeten de teleurstelling, die hier gevoeld werd toen destljds besloten werd den bouw van de „Pieter Cornelisz. Hooft" het schip dat door den brand, die een deel van het nieuwe nog niet afgewerkte zeekasteel, veel later in onze haven zal binnen varen dan verwacht was op te dragen aan een Fransche werf te St. Nazaires. Men zal zich herinneren, dat daarover heel wat te doen is geweest, heel wat over is geschreven en geoor- deeld. Alle moeite, toen gedaan dien bouw hier te doen plaats hebben, was vergeefs, omdat de directie van de „Nederland" in het belang van haar aandeelhouders zich niet ge rechtigd achtte het werk op te dragen aan een Nederlandsche werf, die niet tegen de Fransche valuta kan concurreeren. Des te gelukkiger mag Amsterdam zich achten dat de „Christiaan Huygens" hier zal worden gebouwd en men gedurende twee ja ren aan tal van werklied-n arbeid zal kunnen geven, en het feit is dubbel aangenaam, om dat nu eindelijk de nieuwe werk aan den over- kant van het IJ aan den bouw van een groo ten „Oostinje-vaarder" dienstbaar zal wor den gemaakt. Naar alle nieuwste eischen in- gericht aan een open water, dat niet, zooals de oude werk op Kattenburg door de Ooster- doksluis belemmeringen biedt met betrekking tot doorvaart-wijdte, was de nieuwe werf tot dusverre geen succes. De scheepsbouw had moeitevolle tijden beleefd; Amsterdam had meer op-gelegde schepen dan gewenscht was, zoodat aan nieuwbouw niet kon worden ge- dacht. Thans dien meevaller van „Christiaan Huygens" en nog een paar andere groote schepen het gaat goed worden daar aan den overkant. Met den bouw daarvan wordt feitelijk de nieuwe werf waardig ingewijd en wanneer die bouw tevens zal blijken het begin te zijn van betere tijden voor den scheepsbouw van Amsterdam, dan heeft 1926 wel een heel ge- lukkige episode in zijn geschiedenis te boek- staven. De scheepsbouw heeft sedert de 17e eeuw steeds een grooten naam gehad op het gebied van den scheepsbouw; menig vaartuig van beteekenis in het kader van den tijd, waarin gebouwd ^erd, liep van stapel; dagen van groote bedrijvigheid en vocrspoed, dagen ook van groote slapheid en achteruitgang zijn op dit gebied hier beleefd. Laat ons hopen, dat we de goede jaren thans weder zijn ingetreden en dat de schitterende opdracht van onze grootste stoomvaart-maatschappij, waarop is, de r

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 12