DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oe nieuweSchoolbioscogp I op zeker oogenblik in ons werelddeei de pu- No. 49 Honderd acht en twintisrste Jaarffans: 1926. HionneTnentsprJjs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft-, per post f2.B0. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmto. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adnxinistr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG 27 FEBRUARI Oft nummer bestaat nit 3 bladen. Oirecteur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Nu de nieuwe schoolbioscoop hoogstwaar- schijnlijk reeds de volgende maand in ge bruik zal worden genomen, is bet zeker van belang eens na te gaan hoe deze instelling hier ter stede gebruikt en bestuurd zal wor den. En allereerst volge hier dan de vermelding van bet op 28 Januari j.l. genomen raadsbe- sluit om over te gaan tot aanschaffing van een z.g.n. kofferkino met toebehooren en tot het inrichten van de groote bovenzaal in het gebouw der Handelsscho-len tot lokaal voor het geven van aanschouwelijk onderwijs door middel van het filmbeeld. Door dit raadsbesluit hebben Burg, en Weth. een belangrijk punt van hun werk- programma tot uitvoering gebracht nc.mdijk de reeds bij de begrooting voor 1924 afge- legde belofte dat „onderzocht zal worden in hoeverre wijziging en uitbreiding van het door het filmbeeld te geven aanschouwelijk onderwijs mogelijk en gewenscht moet ge- noemd worden". Nadat deze belofte in den Raad met vol- dcening was vemomen, hebben Burg, en Weth. met meer dan den gebruikelijken be- kwamen speed gewerkt en reeds het vorig jaar is de gemeente Alkmaar toegetreden als lid tot de Vereeniging voor Onderwijs- en Ontwikkelings-films, gevestigd te 's-Graven- hage, en heeft zij voor een bedrag van 500 deelgenomen in de door die Vereeniging uit- gegeven obligatie-leening. Tot dusver was de toestand hier zoo, dat van aanschouwelijk onderwijs door middel van het filmbeeld in onze gemeente eigenlijk geen sprake was. Wei werden de schoolkinderen zoo nu en dan maar heel zeldzaam eens in de ge- legenheid gesteld de een of andere film, b.v. een tocht'door Afrika of een Pool-erpeditie te gaan bekijken; maar aanschouwelijk on derwijs kon dit eigenlijk moeilijk genoemd worden. 'i Ten eerste waren de films daarvoor min der geschikt. Zij waren interessant, maar niet voor het onderwijs vervaardigd. Ten tweede hield de film absoluut geen re kening met het verloop van het onderwijs en waren het dus niet de onderwiizers, maar feitelijk de bioscoop-directeuren die over de keuze der films beschikten. Ten derde was het systeem bijzonder kost- baar, kreeg men veel te weinig „waar" voor zijn geld en had het samenbrengen van vele kinderen in een bioscoop-theater zijn eigen- aardige bezwaren. Een bioscoop-directeur ziet deze jonge en weinig on-tziende bezoekers liever zoo weinig mcgelijk en zeker niet op de vrij kostbaar in- gerichte hoogere rangen. En vele ouders gaan nog wat langzaam met hun tijd mee, bekijken een biosccop-the- ater in het algemeen nog te veel als een voor het menschelijk zieleheil vrij gevaarlijke ver- hlijfplaats en zien hun kinderen liever niet dan wel een dergelijk „oord des verderfs" be- treden. De bioscoop heeft nu eenmaal een slechten naam, omdat zij in staat is veel onder het oog der menschen te brengen. dat voor de toe- schouwers alles behalve heilzaam wordt ge- oordeeld. En inderdaad heeft de biodcoop, voorname- lijk in de jaren van opkomst, toen er nog te weinig toezicht op het gehalte der vertoonin- gen was en de onderlinge concurrence tot het afdraaien van steeds brutaler en prikke- lender films leidde, velen van zich ver vreojnd. Maar dit zijn tactische fouten geweest en het is allerminst geoorloofd daarom de groote beteekenis der film te ontkennen. Nu allerwege tegen de vertooning van min- derwaardige films gewaakt wordt, nu ook het publiek steeds hoogere eischen gaat stel len, mag zeker geconstateerd worden, dat de bioscoop in het' maatschappelijk leven een factor van groote cultureele beteekenis is ge- vvorden. Een goede film brengt aanschouwelijk on derwijs, ook voor volwassenen. Want een goede film laat ons natuurge trouw zien hoe het er uitziet en wat er ge beurt in landen eh steden die voor de meesien onbereikbaar zijn. En zelfs de z.g.n. sensatie-films tracht men voor het veeleischende publiek meer en meer /an opvoedende waarde te doen zijn. De knapste artisten laten ons van hun schitterend.spel genieten, voor een prachtige ensceneering worden moeite noch kosten ge- spaard. Zoo heeft elke goede film ook haar paeda- gogische zijde en opent voor de oogen van een weinig bereisd publiek een onbekende we- reld vol interessante verrassingen. Wat dat betrcft is het wel opmerkelijk m hoeveel guns tiger conditie het tegenwoordig geslacht is dan onze vaders en grootvaders geweest zijn. Nieuwe uitvindingen hebben het afstands bezwaar volkomen uitgeschakeld. De radio, die van jaar tot jaar techrrisch votawkter wordi, ons in ^taat m oqjp eigen huiskamer vrij wel alles te hooren blieke belangs+elling heeft. En de bioscoop zorgt er voor, dat wij ook in onze onmiddellijke omgeving een natuur- getrouwe weergave krijgen van alle bijzon- dere gebeurtenissen die in eenig deel van de wereld interessant genoeg zijn geoordeeld om op een filmstrook vastgelegd te worden. Nog heeft niet ieder huis zijn eigen bios- coop-aansluiting, maar dat ook op dit gebied de komende jaren nieuwe uitvindingen zullen brengen, mag zeker tot de groote waarschijn- lijkheden worden gerekend. De film heeft zooals gezegd al heel wat op haar geweten, maar zij is van zoo groote beteekenis voor de volksvoorlichting, dat haar ook veel vergeven mag worden. Het is maar de kwestie of er al dan niet een goed gebruik van gemaakt wordt. Het feit dat er veel morphinisteo zijn, ver- inindert geenszins de groote beteekenis van de morphine voor onze geneeeskunde. En het feit, dat speculeerende ondernemers wel eens grove sensatie-films vertoonden, en dat deze een zeer ongunstigen invloed hadden op moreel zwakke of te jeugdige personal, mag ons de groote cultureele beteekenis van het goede filmbeeld zeer zeker niet over het hoofd doen zien. Voornamelijk niet als hulpmiddel bij het onderwijs. Hier is natuurlijk geen sprake van eenige sensatie. hier betreft het uitsluitend het cine- matografisch weergeven van bijzonderheden, waarvan men de jeugd door het gesproken woord en zelfs door foto's en platen geen voldoend duidelijke voorstelling kan bijbren- gen. Ieder begrijpt van welke groote waarde dit is. Als een onderwijzer een heelen morgen over het leven der bijen vertelt, zal ieder kind zich daarvan ten slotte een eigen voorstelling maken, maar al die voorstellingen verschil- len en niet een daarvan zal precies met de werkelijkheid overeen stemmen. Maar als diezelfde onderwijzer een half aur lang een film vertoont, heeft hij bereikt, dat alleen een natuurgetrouwe voorstelling van het behandelde onderwerp hebben gekre- gen, zoo duidelijk, dat zij het alien hebben begrepen en hun leven lang niet meer zullen vergeten. Zoo gaat het voor vrijwel elken tak van onderwijs, al is het begrijpelijk, dat plant- en dierkunde, aardrijkskunde. geschiedenis, na- tuur- en scheikunde in de film haar dank- baarste explicateurs zullen vinden. derlandsche Filmcentrale" waarvan leden zijn de V. O. O. F. benevens de bijzondere instellingen die voorzien in de behoefte aan films, uitsluitend bestemd voor speciale in- richtingen of takken van onderwijs b.v. Chris- telijk-, R. Kath.-, Nijverheids- of Landbouw- ondierwijs en die zich belast met het exploitee- ren de films die hare leedn inbrengen. Zoo zullen dan ook de diverse groepen van elkanders films gebruik kunren maken. Dat er op dit gebied al heel wat goeds is te krijgen bewijst wel een catalogus van school films, die een Amsterdamsehe firma ter kennisneming heeft gezonden en waarop wij een 600 tal leerfilms op het gebied van plant- en dierkunde, land- en volkenkunde, natuur- kunde, werktuigkunde, sche:kunde, warenken- nis, techniek, gymnastiek en sport aantreffen. De bedoelang is nu hier ter stede geregeld 1 ilms van de centrale te betrekken en de ver- schillende scholen van de vertooning daar van te laten profiteeren. De zaal boven de Handelsschool kan 250 kinderen bevatten maar het is duidelijk dat er in den regel minder tegelijk aanwezig zul len zijn. De concierge van de Handelsschool, de leer Jimmink, zal de zorg van het projectie- toestel op zich nemen en men hoopt steeds een of meer onderwijzers bereid te vinden de ilms te expliceeren totdat het later wellicht mogelijk zal blijken hiervoor een vaste kracht aan *te stellen. Het is nog noodzakelijk dat het onderwijs zich naar de te vertoonen films regelt en waar het natuurlijk gewenscht is, dat de kinderen eenigszins voorbereid zijn en daar- door beter begrijpen wat zij te zien krijgen, is het noodzakelijk de hoofnen der diverse Een onderwijzer hier ter stede en er zul len er wellicht wel meer zijn achtte de thans door de gemeente gestichte schoolbios coop van weinig waarde omdat z. i. te veel gegeneraliseAd wordt en te weinig met het onderwijs aan dike school afzonderlijk wordt rekening gehouden. Z. i. behoorde elke school een eigen pro jectie-toestel te hebben en te beschikken over de films die in den loop van het schooljaar voor het onderwijs noodzakelijk blijken. Ongetwijfeld zou dit het meest practiseh zijn, maar het systeem heeft nog zooveel be zwaren, dat het vooreerst onuitvoerbaar is. Ten eerste is een bioscooptoestel voor elke school veel te kostbaar of men zou tot aan koop van kleinere en daarom minder duide lijke toestellen en films moeten besluiten. Ten tweede zou dan elke school een bruik- baar bioscooplokaal moeten bezitten, zooals dit in vele scholen nu reeds met gymnastiek zalen het geval is. Mischien komt het nog wel eens zoover, dat elke nieuwe school een lokaal voor aan schouweiijk onderwijs krijgt, maar voorloopig is de inrichting daarvan bij de bestaande ge- bouwen te kostbaar. En bovendien zou, wanneer elke school films naar behoefte aanvroeg, een te groote voorraad in gebruik zijn en zou men voor de moeilijkheid komen dat verschillende schoolhoofden tegdlijkertijd dezelfde films zouden aanvragen. Voorloopig is er dan ook geen andere op- lossing dan een groot gemeenschappelijk lokaal voor alle scholen en zal het leerplan zich overal naar de te vertoonen films en niet omgekeerd hebben te richten. Wij erkennen volmondig de daaraan ver- bonden bezwaren maar laten wij het betere in de toekomst niet onmogelijk maken door het thans bereikbave te weren. Het feit, dat wij hier een lokaal voor aan schouwelijk onderwijs krijgen en dat daar zeer goede schoolfilms vertoond zullen wor den is reeds een groote stap in de goede richting. scholen op geregelde tijden met de te ver- Wat zal er nu vooreerst gebeuren? Alkmaar heeft zich aan'gesloten bij de Vereeniging voor Onderwijs- en Ontwikke- lingsfilms de zgn. V. O. O. F., waartoc als gewoon lid kunnen toetreden gemeenten en zedelijke lichamen welke o. m. ten doel heb ben de bevordering van wetenschap, onder wijs of volksontwikkeling. Deze Vereeniging heeft ten doel het aan- leggen en in stand houden van een filmver- zameling voor oniwikkdlitigsdoekinden. En voor de technische organisatie bestaat daar- ljaast een codneratievc vereeniging „De Ne- op wachten films in kennis te stellen. Deze kunnen dan bepalen welke klassen daarvoor in aanmerking komen beneden het 4e leerjaar zal aanschouwelijk onderwijs nog niet noodzakelijk zijn en bij het be- trokken onderwijsvak met de komende film rekening houden. Met aller medewerking zal zeer zeker in deze richting wat goeds te bereiken zijn. Het ligt in de bedoeling van den wethouder van Onderwijs en wij gelooven dat dit goed gezien is de verdere uitvoering ge- heel in handen van commissies uit het onder- wijzend personeel zelf te stellen. Er zullen twee commissies worden inge steld een voor het Lager- en U. L. O. en een voor het Middelbaar-, Nijverheids- en Voor- bereidend Hooger nnderwijs (gymnasium). Voor de eerste coramissie worden aange- zocht 2 leden van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers, 2 leden van de plaatselijke afdeeling van het N. O. G. en een lid van de vereeniging van schoolhoofden. Voor 't middelbaar onderwsij worden aan- gezocht 3 leden van de Leeraarsvereeniging voor middelbaar onderwijs, de directeur van de Handelsschool en de nieuw te benoemen rector van het Gymnasium. Het ligt voorts in de bedoeling de nieuwe bioscoopzaal, waar een filmbeeld van 3 X M. geprojecteerd wordt, toegamkelijk te stel len voor het Lager onderwijs (openbaar en bijzonder), voor 't U.L.O., voor de Handels scholen, de Huishoud- en Industrieschool, de Ambachtsschool, het Gymnasium en tegen billijke vergoeding ook voor Rijksinstellingen als de H. B. S. en de Kweekschool. Er is nu reeds een aanvraag van een der buitengemeenten ingekomen ook van die schoolbioscoop te mogen profiteered In hoe verre uitbreiding van het aanschouwelijk on derwijs tot de buitengemeenten mogelijk en gewenscht is, zal eerst later beoordeeld kun nen worden. De commissies kunnen, wanneer dit wen schelijk mocht blijken, met andere leerkrachten worden uitgebreid en de secretaris der tegen- woordige bioscoopcommissie,e de heer Schier- beek, zal ook hier als secretaris optreden en is bereid alle administratieve werkzaamheden op zich te nemen. Er is nog geen stad waar elke school haar eigen bioscoop heeft en er is zelfs want Rotterdam en Den Haag hebben dit alleen voor de gemeente-scholen nog geen stad in Nederland waar men een schoolbioscoop voor het onderwijs in al zijn schakeeriugen, soorten en richtingen heeft. Wij zouden hier" natuurlijk weer het „Van Alkmaar- begint de Victorie" kunnen uitroe- pen, wanneer er van Alkmaar al niet zooveel goeds uitgegaan was dat het Alcmaria Vic- trix langzainerhand een beetje vervelend be gint te worden. Laten wij ten slotte dan slechts constatee- ren, dat het onderwijs hier ter stede binnen enkele weken met een machtig hulpmiddel verreikt zal worden-, en dat wij dit voorname lijk danken aan de kraehtige actie van den betrokken wethouder die geen moeite ontzien heeft om het aanschouwelijk onderwijs door middel van het filmbeeld in deze gemeente zoo spoedig mogelijk tot werkelijkheid te doen worden. Amerika wordt verboden. Zooals men weet, wilde Collot om een premie van 250 dollars te winnen, onder een boog van den Eiffelioren doorvliegen. De Parijscbe prefectuur heeft de vertoo ning der film verboden. SCHIP IN NOOD. Door den dikken mist aan de zuidkust van Noorwegen is een groot Britsch, met steen- kool geladen stoomschip op de rotsen van Langesundfjord geloopen. De bemanning be staat uit 18 koppen. Het schip is lek, doch de bemanning loopt geen gevaar. Reddingspo- gingen worden in het werk gesteld* zegt een bericht d.d. gister. HET PROCES-VON LuTZOW. Tot dusver is in het proces tegen den Berlijnschen leeraar von Lutzow, beschuldigd van het plegen van verkeerde handelingen met zijn leerlingen, niet veel van de schuld van beklaagde gebleken. Zoodat het „Berl. Tag." reeds vraagt, wanneer- de autoriteiten over ijverige ambtenaren. van het O. M. van het gevaar van zulke onmatigheid zullen overtuigen. Niet alleen, dat de getuigen tot dusver geen bezwarende verklaringen afleggen, maar verschillende oud-leerlingen en oudeTS bleken over het optreden van den heer von Lutzow als leeraar zeer voldaan. Een leerling o. a. verklaarde eerst een gceden indruk van hem te hebben gehad, maar later een minder goede. Waarom? vroeg hem de rechter. Omdat, zoo luidde het voor opvoeders leerzame antwoord, de heer Liizow vaak plot- seling boos was en dan weer vriendeliik; „hij was wat onberekenhaar van humeur". Een vader kwam vertellen, dat zijn zoon bij Lutzow betere vorderingen had gemaakt dan op andere scholen. President: Volgens het dossier is uw zoon door heklaagde wel geslagen. Getuige: En-ik hoop duchtig ook, want dr. von Lutzow moest de plaats van de ou ders innemen. Ik had een volkomen ver- trouwen dat hij den jongen zoo behandelde als noodig was. Een ruim 16-jarige knaap verzekerde, dat hij hetbest had op de school van den heer v. Lutzow. Ook hij had wel eens een pak slaag gehad. President: Heb je wel eens rammel gehad waarvan je meende het niet te hebben ver- diend Getuige: Neen. President: Waarom werd je geslagen? Getuige (wat verlegen): Omdat ik lui was! Met welke verklaringen intusschen het goed recht van een pak slaag als straf nog allerminst bewezen mag worden geacht! Buften land COLLOT'S LAATSTE VLUCHT. De Londensche pars verlangt, dat de film, die de vlucht in beeld brengt, welke luitenant Collot dezer dagen te Parijs met zoo'n nood- lottigen afloon heeft gedaan. in Engeland en HET MISDRIJF VAN BRIE-COMTE- ROBERT. Het Assizenhof van Seine-et-Marne, zit- ting houdena te Melun. heeft den wijnhan- delaar Jollot uit Brie-Comte-Robert wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vriendin Cady tot 3 jaar gevange- nisstraf en 500 francs boete veroordeeld. Men her.nnert zich, dat de vrouw door een voor- bijganger in een riool werd aangetroffen, waarin zij door haar ninnaar g-.worpen zou zijn. Poging tot ifioord achtte de jury niet aanwezig. HET GODSDIENSTOPROER TE MEXICO CITY. Het godsdienstoproer te Mexico City, waarvan wij melding maakten, blijkt het ge- volg van een door regeeringsagenten onder- nomen doorzoeking van de Roomsch-Katho- lieke kerk der Heilige Familie naar buiten- landsche geestelijken, die zich daar, naar men vermeende, verscholen hielden. Toen de agenten de geestelijken arresteerden, kwam de delegatie in verzet, waarop politie-agen- ten en spuitgasten werden gerequireerd om de kerkzangers in bedwang te houden, waar- bij zestien personen werden gewond. Intusschen gaat de regeering ih sommige streken voort met het sluiten van Roomsch- Katholieke scholen, doch te Mexico City en in het Bondsdistrict worden de scholen weder geopend nu de aartsbissehop van Mexico aan alle onderwijzers last heeft gegeven aan de wet te gehoorzamen, welke het onderwijs in godsdienst of godsdienstgeschiedenis op school verbiedt. Als bewijs van de goede voornemens der onderwijzers zijn alle gods- dienstboeken. aan de autoriteiten overhan- digd. DE BESPREK1NG VAN NINTSJ1TSJ TE ROME. Het Stef. Ag. deelt mede, dat Mussolini en Nintsjitsj langdurig hebben beraadslaagd over de betrekkingen tusschen Italie en Zuid- Slavie in verband met de jongste internatio- nale gebeurtenissen, speciaal met het oog op de overeenkomsten van Locarno en den alge- meenen toestand daardoor in Europa ge- 9chapen. Deze bespreking heeft het nut aangetoond om in het gemeenschappelijk belang de sa- menwerking, welke door een vriendschaps- pact sedert twee jaren tusschen de beide landen bestaat, doeltr^ffender te doen zijn. DE WEELDEBELAST1NG IN DUITSCHLAND. De Duitsche handelsdienst verneemt, dat de rijksminister van financien «oornemens is de weeldtbelasting geheel at te schaffen Er is n.l. gebleken, dat de opbrengst der bela6- ting op de weinige weeldeartikcl-D, zooqls juweelen, gouden en zilveren werken, niet op- weegt tegen de administratiekosten. Een wetsontwerp tot afsc' affing is in voorberei- ding. DE BANKBILJETTENZWENDEL'. J Uit Boedapest wordt gemeld, dat in een der banken aldaar een valsch Hongaarsch bankbiljet van een miitioen kronen is ont dekt De politie stelt een scherp onderzoek in. HET POOLSCH-LITAUSCH GRENS- CONFL1CT. Zoowel Polen als Litauen hebben den Vol- kenbond kennis gegeven van de jongste grenshicidenfen in het gebied van Wilna, waaromtrent beide regeeringen elkaars troe- pen de schuld geven. De Litausche gezant te Londen, Galva- nauskas heeft sir Austen Chamberlain in diens kwaliteit van lid van den Raad van den Voikenbond een brief geschreven, om zijn aandacht te vestigen „op den ernstigen toe stand, geschapen door nieuwe ongeprovo- ceerde Poolsche aanvallen en een Poolsche invasie op Litausch gebied in het gebied var de demarcatielijn". De Poolsche gezant heeft op het Foreign Office het Poolsche standpunt doen kennen volgens hetwelk de Litauers de schuld treft, terwijl hieraan wordt toegevoegd, dat vol gens het pordeel van de Poolsche pers doet van de Litauers in den Polen moeilijkheden te bereiden juist in deze dagen, nu de Raad en de Vergadering van den Bond bijeen ko men. DE STRIJD OM DE ZETELS IN DEN VOLKENBONDSRAAD. Een door de oppositie ingediende resolutie, die Donderdag in het Engelsche Lagerhuis aan de orde komt, verklaart dat een vermeer- dering van het aantal permanente zetels van den Volkenbondsraad, gelijktijdig samen vallend met de toelating van Duitschland, zou kunen worden beschouwd als een inbreuk op de verdragen van Locarno en daarom door de Engelsche regeering niet kan worden on- dersteund. Gisterenavond is een spoedvergadering ge houden van het uitvoerend comite van de par- lementaire Volkenbondscommissie. In den loop van een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Nacion" heeft de Spaansche minister van Buitenlandsche Za- ken verklaard, dat de Spaansche regeering vast besloten is officieel bij den Volkenbonds raad om toelating als permanent lid te ver- zoeken. De regeering meent, dat geen enkele reden aanwezig is, die het terzijde legger van dit verzoek, dat reeds van 1022 dateerl. zou rechtvaardigen. VERVALSCHTE WHISKEY. De kantonrechter te Schiedam heeft gister- morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen U. A. van Dijk, koopman aldaar, ter zake dal hij whiskey, die ondeugdelijk was van samen- stelling, tengevolge van de daarin aanwezige spiritus in een flesch had afgeleverd. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 250 of 50 dagen hechtenis. De kantonrechter overwoog bij de op tc leggen straf, dat de verdachte wist, althans bij eenig nadenken had kunnen weten, dat de vloeistof. die hij als whiskey leverde, geen eigenlijke whiskey was; dat de overtrediug van den verdachte groot nadeel van de ge- zondheid van anderen tot gevolg zou kunnen hebben, dat bovendien het algemeen belang eischt, dat het verbod van art. 2 van de ver- ordening van den keuring van waren der ge meente Rotterdam met gestrengheid wordt ge- handhaafd, dat derhalve termen aanwezig zijn om een zeer hooge boete op te leggen. Voor dezelfde zaak stond eveneens terecht A. v. d. Driesche, vleeschhouwersknecht, al daar. De kantonrechter legdte bekl. een geld boete op van f 450 of 90 dagen heehtenis. DE KLEEDEPDRACHT ONDER DE EGYPTISCHE STUDENTEN. De modemiseering van de kleedij, die in Turkije, dank zij Kemal pacha's drastisdie voorschriften en maatregelen, zoo snel vor deringen h^eft gemaakt, dreigt ook een revo- lutie in de tradities van Egypte teweeg te brengen. Een niet onvermakelijk incident heeft zich daardoor voorgedaan in de Bar-el-Oloem- school. Een groot aantal studenten die zich in deze school voorbereiden voor de functie van godgeleerd rechter legden op een gegeven moment de tradition-eele sjeikh- mantels en tulband-en af en ruiden die tegen een Europeeschen pantalon en een fez. De minister van onderwijs kon deze vrijmoedigc wijziging van de kleederdracht niet gedoo- gen en gaf last tot een uitsluiting wanneer de studenten bij de nicwe kleederdracht vol- hardden. De studenten namen den sehijn als- of zij voor dit dreigement'zwichtten en ver- schenen w-eder ten getale van twee tot dric- honderd in den ouden jurkachtigen sjeikh- mantel. Zoodra waren zij echter niet in dr school toegelaten, of zij ontdeken zich van hun mantel om te voorschijn te treden io hun Euorpeesch pakje. De politie kwam er aan te pas om de stoute studenten tot rede te brengen en hen te dwiu- gen de regelen der school na -e komen. De studenten redeneerden echter: j'y suis, j'y reste, en bleven in de school overnachten, om den volgenden ochtend hun studies weer in hun mooie keurig-gestreken pantalon te her- vatten. Hoe deze strijd tusschen de ouds en de nieuwe tradities is geehwligd, vermHdf dp gesdiudeni* niet. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1