AlKmaarsche Courant Zaterdag 27 Februari. ffo 49 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bij deze bekend: A. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in de Nieuwe Doelen aan de Doelen- straat alhier. Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten op 1 Maart van 1112)4 en 25 uur. Voor apothekers, goud- en zilversmeden op 2 Maart van 9)412)4 en 25 uur, voor beziters van groote partijen op 3 en 4 Maart van 9)412V2 en 25 en op 5 Maart van 9)412)4 uur, voor de overige herijkplichtigen, aan wie, evenals aan de hierboven afzonderlijk ge- noemde, oproepbriefjes uitgereikt zullen worden, op 5 Maart van 25, op 8 Maart van 1012)4 en 25, op 9, 10, 11 en 12 Maart van 9)4—12% en 25, op 15 Maart van 1012)4 en 25, op 16. 17, 18 en 19 Maart van 9)4—12)4 en 2—5 uur, voor de herijkplichtigen die geen oproep briefjes ontvingen, op 22 Maart van 10—12)4 en 2—5 en op 23 en 24 Maart van 9)4—12)4 en 2—5 uur. R. lo. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kun nen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd d'ienen te zijn, koperen gewichten afgewas- schen en 00k de gaten gereimgd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2o. dat de maten en gewichten voor 1 October 1927 gestempeld moeten zijn met de letter C en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik re maken, nog gele- genheid bestaat maten en gewichten te later, herijken aan't ijkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276, op elken Maandag en Vrijdag van 9)4—12y2 en 1)4—4)4 uur, 3o. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeurings- merk Jk niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4o. dat ten'bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het on- derzoek der maten en gewicht.n (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon)en 5o. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen wor den (opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht Ook is mede te zenden de gezegelde enve- loppe, afgegeven bij de vorige verifi- catie, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Statisnieiiws. AFDEEL1NG ALKMAAR VAN HET - GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETER1NG DER GEVANGENEN. Jaarverslag over het jaar 1925. A1 evenzeer ais het vorig jaar dient ook dit jaarverslag aan te vangen met woorden van rouw en al betreft het ditmaal niet iemand uit den onmiddellijken knng van on- ze afdeeling, zooals het vorig jaar bij het overlijden van haar ambtenaar, niet minder groot verlies trof die afdeeling door het over lijden van Ds. de Pree. Op andere plaatsen is reeds getuigd van de persoonlijkheid, die met Ds. de Pree' is heengegaan, hier moge er slechts van gewaagd worden hoeveel ook van uit reclasseerings-oogpunt door den overledene in de gevaugenis werd gedaan en welk verlies de gevangenen, die zijn geeste- lijken en moreelen steun zullen moeten ont- beren, heeft getroffen. De celbezoekers zullen het alien bij hun bezoeken hebben ondervon- den, dat door de gedetineerden op een zeer bijzondere wijze en steeds met groote waar- deering en eerbied, over den overleden predi- kant, werd gesproken en uit die woorden zal ongetwijfeld steeds het beste begrepen kun nen worden, wat hij voor hen was en welke onuitwisbare herinnering hij in hunne harten heeft achter gelaten. Komende tot de werkelijkheid van onze af deeling in het afgeloopen jaar, dient aller- eerst besproken de rubriek der rapporten omtrent aard en vroeger leven van beklaag- den ten dienste der Rechtbank uitgebracht. Het aantal dier rapporten bedroeg dit jaar voor de Rechtbank te Alkmaar 85 (in 1922: 73, in 1923: 94, in 1924: 80). In 57 ge vallen werd geadviseerd tot voorwaardelijke veroordi eling, in 3 tot onvoorwaardelijke ge- vangenisstraf, in 10 tot geldboete en in 3 tot niet-vervolgen. In 8 gevallen betrof het een onderzoek naar de financieele draagkracht van den be- klaagde, terwijl in 8 gevallen inlichtingen werden verstrekt zonder bepaalde conclusie In 68 gevallen werd uitspraak gedaan overeenkomstig ons advies. De volgende uit- zonderingen deden zich voor: In 3 gevallen werd tot geldboete veroor- deeld, terwijl voorwaardelijke gevangenis- straf was voorgesteld, in 1 geval werd tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld, terwijl het voorstel strekte tot geldboe te; in 1 geval werd de betrokkene tot gevan genisstraf veroordeeld terwijl voorwaardelij ke gevangenisstraf was voorgesteld, in een ander geval werd de minderjarige delinquent tot voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld, terwijl voorgesteld was onder toezicht- stelling zooals bedoeld in art. 373 B. W. (i. c. betrof het een minderjarige boven de 18 jaar, die niet voor den Kiuderrechter terecht staat). Bovendien deed zich nog dit bijzonde re geval voor, dat iemand door Rechtbank en Gerechtshof van alle rechtsvervolging ontslagen, ten sjotte door den Hoogen Raad, "die het gepleegcle feit wel strafb'aar oordeel-1 de, werd veroordeeld tot een geldboete. Het op verzoek van den procureur-generaal bij het Gerechtshof uitgebracht reclasseerings- rapport adviseerde tot voorwaardelijke ge vangenisstraf. In 1 geval veroordeelde de Rechtbank tot voorwaardelijke gevangenis straf, terwijl onvoorwaardelijke gevangenis straf was voorgesteld. Het aantal voorwaardelijk veroordeelden waarover aan onze afdeeling het toezicht werd opgedragen, bedroeg dit jaar 30 in tegenstelling met het vorig jaar toen het 34 bedroeg, terwijl bovendien een voorwaarde lijk niet vervolgde onder ons toezicht werd gesteld. Gedurende het afgeloopen jaar eindigde de proeftijd van 25 voorwaardelijk veroordeel den, waarvan 23 met gunstig gevolg, in een bepaald ongunstig (veroordeejing in hooger beroep, echter geen-tenuitvoerlegging van de voorwaardelijke straf) en in een geval on gunstig t. a. z. van de afbetalingen (faillis- sement van den betrokkene). Aan het einde van dit jaar stonden onder ons toezicht in het geheel 83 voorwaardelijk veroordeelden. Van 2 geeft het gedrag reden tot bezorgdheid, van 2 is het bepaald slecht (van hen werd reeds een veroordeeld, maar de voorwaardelijke straf nog niet ten uitvoer gelegd), 1 vertrok zonder dat kon worden nagegaan waarheen, van 3 bestaat reden tot bezorgdheid wat de afbetaling be treft, terwijl op advies van den ambtenaar ter reclasseering van 4 de straf ten uitvoer werd gelegd. Het bedrag van de bij voorwaardelijke straf opgelegde vergoedingen bedroeg aan het begin van het jaar ongeveef 2800, welk bedrag steeg tot ongeveer 3700,— aan het eind van het jaar. In het begin van het jaar waren de bedragen hierop afbe- taald: ongeveer 1100, aan het einde van het jaar ongeveer 1200. Als bijzonderheid moge worden vermeld, dat de Rechtbank in een geval als bijzondere voorwaarde stelde, dat de veroordeelde in geregelde termijnen een bedrag moet storten ten bate van de algemeene armen eener ge- meente, die door de gepleegde feiten indirect schade heeft geleden. Het 14 daagsche spreekuur had ook dit jaar geregeld onder leiding van den 2en se cretaris, den heer K. Haytema, plaats. In het geheel bezochten 210 personen het spreek uur, (vorig jaar 202), 14 personen konden aan werk geholpen worden, 11 aan kleeren en geld terwijl aan 53 inlichtingen werden verstrekt en hulp werd verleend bij het zoe- ken naar werk. Een woord van hulde en dank aan den onvermoeiden leider van dit reclasseeringswerk mag in dit jaarverslag zeker niet ontbreken. Ons lid de heer Jansen stelde 3 of 4 jaar- gangen van het tijdschrift Timotheus belan- geloos voor de gevangenis beschikbaar, waarvoor hij ongetwijfeld op de dankbaar- heid van vele lezers zal kunnen rekenen. Op ons verzoek bracht de heer Asyee, be- stuurslid van onze afdeeling een uitvoerig rapport uit omtrent de op 1 October 1925 in werking getreden ministerieele circulaire, waardoor, zooals bekend is aan verschillen- de categorieen van gevangenen bij goed ge drag en na zekeren tijd voorrechten (afwij- kingen genoemd) worden toegestaan. Aan dit met veel zorg samengesteld rapport, dat in het bijzonder betreft de wijze, waarop in de Alkmaarsche gevangenis de circulaire wordt toegepast, ontleenen wij het volgende: Voor het bezoek aan de gevangenen wordt een lokaal ert soms de regentenkamer afge- staan, terwijl geen afscheiding meer bestaat. Na 30 dagen kunnen bij goed gedrag lezin- gen en voordrachten worden bijgewoond, terwijl opgemerkt wordt, dat dit vroeger voor alle gevangerfen zonder uitzondering bestond. Na 4 maanden mogen vrij boeken uit de bibliutheken gekozen worden (of uit een openbare bibliotheek, waarvan echter nog geen gebruik#is gemaakt), terwijl het Week- blad, verschijnende in Veenhuizen, en behalve artikelen van gedetineerden zelf, ook de voor- naamste wereldgebeurtenissen bevattend, ter lezing circuleert. Verder ruimer gelegenheid voor briefwisseling, waarvan veel gebruik wordt gemaakt, ook mag op ander papier dan gevangenispapier worden geschreven. Verblijf in een eel met doorzichtige ruiten. In de 'Alkmaarsche gevangenis zijn reeds cellen voorzien van deze ruiten, terwijl lang- zamerhand een grooter aantal cellen van doorzichtige ruiten zal worden voorzien. - Het hebben van wandversiering en plan- ten. Opgemerkt wordt, dat voor invoering der circulaire alle gevangenen van dit voor- recht konden profiteeren, nu slechts bij goed gedrag na 4 maanden. Uit een oogpunt van dierenbescherming is niet toegestaan het heb ben van een vogel of visch in de eel, reeds planten zijn dikwijls moeilijk in leven te hou- den. Het hebben van een privaat-inrichting bui ten de* cel. Dit kan om practische redenen nog niet worden ingevoerd. Met veel instemming wordt gebruik ge maakt van de mogelijkheid om zich met puzzles, legkaarten en houtsnijwerk bezig te houden, waarvoor materiaal werd aange- schaft. Hieraan kan worden toegevoegd, dat door den secretaris moeite werd gedaan om schaakspelen in de gevangenis beschikbaar te kriigen, waartoe hij zich wendde tot den heer Citroen in den Haag. Op voorstel van den heer Citroen, die zich aanvankelijk be- reid verklaarde om schaakspelen en boekjes- handleidingen belangeloos beschikbaar te stellen, wordt echter gewacht, totdat door het Departement van Justitie een algemeene re- geling voor alle gevangenissen zal zijn ge troffen, welke daar in voorbereiding is. Meer cantine-artikelen. Opgemerkt wordt, dat om dit voorrecht voldoende gebruik te kunnen maken, de gevangenen over meer zakgeld zouden moeten beschikken, dan thans het geval is. Door veel gevangenen wordt gebruik ge maakt van het voorrecht om zich zelf te mo gen scheren, terwijl bovendien haar en baard naar eigen verkiezing mogen worden gedra- gen, mits eischen van hygiene niet in het ge- drang komen. Langduriger verblijf in de open lucht kan met het oog op het te kort aan personeel in de Alkmaarsche gevangenis niet worden toe gestaan. Wel bestaat de mogelijkheid tot roo- ken tijdens het luchten, wat zeer op prijs wordt gesteld. Ten slotte wordt nog de algemeene opmer- king gemaakt. dat als gevolg van de invoe ring der afwijkingen, reeds thans vai> te constateeren, 'dat minder gestraft b'ehoeft Te worden in de gevangenis, nu zooals vanzelf spreekt bij slecht gedag de voorrechten wor- aen ingetrokken. Overigens zal de tijd nog moeten leeren in hoeverre de regeling zooals die thans is ingevoerd, bevredigend kan wor den genoemd, in ieder geval, komt het aan ondergeteekende voor, dat er ook voor onze afdeeling reden tot vreugde is nu voor de eerste maal in een jaarverslag hierover ge sproken kan worden en ook de gevangenis te Alkmaar, zij het ook nog in bescheiden mate, een metamorphose heeft ondergaan, naar wij hopen, een eerste stap naar een andere toe- komst. Dit jaar hadden een 3-tal muziekuitvoerin- gen, georganiseerd door mej. M. E. J. van Rijn in de gevangenis plaats. Aan degenen, die tot het welslagen van deze uitvoeringen meewerkten moge op deze plaats namens het Genootschap nog eens daarvoor groote dank betuigd worden. De door verschillende gede tineerden gemaakte opstellen over een dezer uitvoeringen bewijzen, wat voor het grootste deel van hen dergelijke uitvoeringen beteeke- nen. Als voorbeeld van een lange serie moge hier een enkele uiting van waardeering, door een gedetineerde op schrift gesteld volgen: nu zal ik u in de eerste plaats mijn hartelijke dank zeggen voor de blijken van belangstelling aan de gevangenen bewezen, daar ik niet anders kan en mag zeggen, als dat ik voor mii een gezegende bijeenkomst heb gehad en ik bid alsdat u alien nog me- nigmaal uw stem ten goede mag en wil ge- ven, daar het mij trof, ik had niet gedacht, dat er nog dames en heeren waren, die dat voor de gevangenen over hadden." Bij deze concerten werd er voor gezorgd, dat de gevangenen zelf konden meezingen terwijl vermeld dient te worden, dat ook dit maal een violist zijn medewerking verleende. Evenals het vorig jaar werden ook dit jaar 2 lezingen in de gevangenis georganiseerd. De eerste werd gehouden door den heer Masschaupt, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar en had tot onder- werp: Voorwereldlijke dieren. Spreker ver- telde van Hagenbeck's dierenpark, waar ook de praehistorische fauna is voorgesteld en zeker zullen de plaatjes, die daarover wer den vertoond tot de verbeelding van de meeste aanwezigen hebben gesproken. De andere lezing werd gehouden door den heer van Amerongen, leeraar aan het Gymnasium te Alkmaar, die evenals bij een vorige gele genheid, verschillende prozastukken en poezie van ernstigen en meer vroolijken aard voordroeg en daarmede een dankbaar ap- plaus oogste. Aan ondergeteekende bleek bij verschillende bezoeken aan de eel hoezeer dit alles op prijs werd gesteld, zoodat het ook zoo eenigszins mogelijk, in de bedoeling ligt het aantal lezingen voor 1926 nog uit te breiden. Een woord van dank komt toe aan beide sprekers, die op de dankbaarheid van velen aanspraak maken, evenals aan den heer Jimmink, die ons nimmer in de steek laat, wanneer lantaarn-plaatjes moeten wor den vertoond. Ook ditmaal moet in het jaarverslag de helaas langzamerhand stereotiepe mededee- ling worden herhaald, dat nog steeds het groote gebrek aan werkgelegenheid, het vin- den van werk voor ontslagenen of voorwaar delijk veroordeelden in den weg staat. Het toezicht over .een voorwaardelijk in vrijheid gestelde liep uit jaar met succes ten einde. Thans staat geen voorwaardelijk in vrijheid gestelde ender ons toezcht. Voor de afdeeling Amsterdam werd over een voorwaardelijk veroordeelde toezicht uit- geoefend, evenals over een ontslagene. Als bestuurslid trad af Mr. Maassen, wegens vertrek naar elders. In dit jaarver slag mag nog eens worden vermeld, hoeveel onze afdeeling aan het werk van den afge- treden secretaris verschuldigd is, die zooveel tijd en aandacht aan het werk der reclassee ring in de jaren van zijn bestuurslidmaat- schap, beschikbaar heeft gesteld. Eveneens trad af als bestuurslid de heer Frankenberg, wiens bezigheden hem niet langer in staat stelden een bestuursfunctie te blijven waar- nemen. Ook hem komt op deze plaats de dank van onze afdeeling toe voor hetgeen hij voor haar deed, voor hen, die den heer Franken berg kennen, zal het geen geheim zijn, dat al maakt hij geen deel uit van het bestuur, daarmee zijn werkzaamheden op het terrein der reclasseering nog geen einde hebben ge- nomen. Als nieuwe bestuursleden traden op de heeren B. Kuiper te Alkmaar en Ds. W. A. F. van Dijk te Helder, terwijl tot afgevaar- digde in den reclasseeringsraad in de plaats van wijlen den heer Muhring werd benoemd Mr. A. D. van Regteren Altena. Als afgevaardigden ter algemeene verga- dering van het Genootschap waren vanwege de afdeeling aanwezig de heer Wiggers en K. Haijtema. A. D. VAN REGTEREN ALTENA, Secretaris. Alkmaar, 19 Februari 1926. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1926. Op 28 Februari zal geopend zijn de apo- theek van den heer H. J. F. Wanna, Ritse- voort 5. Op Zop- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesioten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Provmciaal Nienws UIT OUDKARSPEL. In de gisteravond gehouden vergadering van het bestuur van de federatie van vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging is de alge meene vergadering bepaald op 10 Maart Daarin zullen 0. m. de volgende voorstel- !en aan de orde komen: le. rechtstreeksehe nachtverbinding met Alkmaar van alle gemeenten waar een af deeling van de federatie gevestigd is; 2e. het aangaan van een contract met de Kennemer Autogarage betreffende het ge bruik van een ziekenauto; 3e. het verplichtend stellen voor de aange- sloten vereenigingen om in het reglement de vrije keuze van een ziekenhuis op te nemen. Besloten werd nog de vereenigingen welke nog niet bij de federatie zijn aangeslotaa voor zoover beloenS tot het tfij^Stfen van de algemeene vergadering uit te noodigen. Donderdagavond vergaderde de afdee ling Langendijk van Het Witte Kruis met een 12-tal leden. Van dr. Hoekstra was de mededeeling in- gekomen dat hij de cursus in verbandleer niet kon leiden, omdat de opgegeven cursis- ten niet aaru de gestelde eischen voldoen. Het doel was dat een cursus zou worden gehouden voor een 16 tal leiders of anderen van fabrieken waar met machines gewerkt wordt Wel hebben zich 37 cursisten aange- meld, doch slechts enkelen komen met machi nes in aaranerking. Waar het voor dezen winter nu toch te laat wordt, zal het bestuur nader overwegen wat nu voor het komende jaar gedaan kan wor den. Besloten werd voor malariabestrijding een lichtbeeldenmiddag te houden voor schoolkin- deren, zoo tnoaeliik in „Concordia" met ge bruik van de Concordia-bioscoop. Uit het jaarverslag bleek, dat het Hedental is gestegen van 1718 op 1825. De gebouwen verkeeren in een uitsteketi- den toestand en de financieele toestand is gezona. lnplaats van 2 zijn 4 obligaties van 100 afgelost. Aan 455 patienten zijn 1130 artikelen uit gereikt, 8 maal is een ligtent geplaatst, 7 maal is van de oufsmettingskist gebruik ge maakt, 5 maal van de brancard terwijl 4000 K.G. ijs is ingekocht waarvan 796 porties zijn verstrekt aan 82 personen. De rekening werd goedgekeurd met een ontvangst van 4162,99, een uitgaaf van 3137.43, alzoo een saldo van 1025.56. Het saldo vorig jaar was 825 doch nu was nog niet uitgegeven 100 voor Heide- heuvel en 275 voor het tekort van het hoofdbestuur De begrooting werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 4350 en 132.50 voor onvoorzien. Voor materiaal is 9I00 uitgetrokken, 350 voor onderhoud, f 440 voor aflossing en 75 voor malaria-bestrijding. De secretaris verstrekte inlichtingen om trent de badinrichting te Heerhugowaard en gaf als zijn meening te kennen, dat het om financieele redenen de eerste 5 jaar niet mo gelijk is hiertoe over te gaani als grond ge- kocht en een gebouw geplaatst moet worden. Nu is echter de mogelijkheid besproken om de inrichting onder te brengen in 'n gebouw aan het gasbedrijf. Als zulks mogelijk is zal het financieel wel uit te voeren zijn met een 6 tal badkuipen of geisers. Er moet echter nog een bespreking plaats hebbsm met den directeur en den burgemees ter, zoodat nog niet bekend is of en in hoe verre het mogelijk is of toegestemd wordt. Een conferentie zal spoedig worden aan- gevraagd. Daarna sluiting der vergadering. UIT NOORDSCHARWOUDE. In „Goncordia" heeft de laatste drie weken een 50 slagen kolfwedstrijd plaats gehad, waarvoor veel belangstelling bleek te be staan Er hebben 59 kolvers uit verschillende plaatsen van Noordholland aan deel geno- men. De uitslag is als volgt: le klasse. le prijs D. Bloemendaal te Grootebroek met 504 punten; 2e prijs W Kosteiijk te Oudkarspel met 501 punten; 3e prijs T. Kosteiijk te Alkmaar met 481 pun ten; serieprijs Jn. Goudsbloem te Oudkarspel met s8 punten. 2e klasse. le prijs K. Jonkman te Groote broek met 447 punten, 2e prijs R. Luijting te Zuidscharwoude met 444 punten; 3e prijs P. Lager dijk te Noordscharwoude met 442 punten; serieprijs K. Lagendijk te Oudkar spel met 58 punten. 3e klasse. le prijs L. Dekker te Noord scharwoude met 404 punten; 2e prijs O. J. Staal te Noordscharwoude met 386 punten; 3e prijs W. Glas te Zuidscharwoude, na lo- ting, met 386 puntsm; serieprijs D. Bakker te Noordscharwoude met 47 punten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Ten lokale van den heer Kramer vergader de de Coop. Boeremleenbank. Aanwezig 85 leden. De voorzitter van den raad van toezicht, de heer C. de Jong, verheugde zich over de ruime opkomst. Hij wees er op, dat de Bank zich weer in gunstige richting heeft ontwik- keld, en al is ae toestand der tuinders niet schitterend ,toch kunnen we ons nog geluk- kig prijzen, als we kijken naar de ongelukki- ge toestanden in de overstroomde streken. Hij hoopte, dat alien de bank zullen steunen en het groote nut van een Boerenleenbauk nog meer en meer zullen inzien, door kennis te nemen van het doel en streven van deze in- stelling. Als secretaris voor deze vergadering werd de heer Du Burck aangewezen. Meegedeeld werd, dat het bestuur de rente der spaargelden heeft bepaald op 4 pCt., voor voorschotten 5 pGt., in loopende reke ning debet 5 pCt., credit 3 pCt. De notulen, door den heer Du Burck gele- zen, werden onveranderd vastgesteld. Aan het uitvoerige jaarverslag van den kassier onieenen we het volgende: De ongeveer 160000 aan spaargelden, welke bij de Spaarbank zijn gedeponeerd, zijn slechts voor een klein gedeelte van bou- wers afkomstig. Het lijkt den verslaggever daarom goed gezien, dat een Boerenleen- bank, die haar terrein van werkzaamheden slechts over een betrekkelijk klein gebied uit- strekt, de dorpsbank is, die elk burger als zijn lid kan beschouwen en van hem dus niet alleen gelden opneemt, doch er ook aan hen verstrekt. Bij de Utrechtsche Centrale zijn 720 locale barken aangesioten, gevoegd bij die van Eindhoven, zijn er niet minder dan 1200 plaatselijke boerenleenbanken, bij welke vol- gens de laatst bekendc cijfers 303 millioen aan spaargelden waren gedeponeerd, terwijl aan voorschotten 189 millioen ontstond Bij d>e Rijksspaarbank stond, dit ter vergelijking, op dien datum 305 millioen uit, zoodat bij de B. L. banken ongeveer evenveel aan spaar gelden worden gedeponeerd als op de Rijks- postspaarbank. Drie maal werd in het afgeloopen jaar een ledenvergadering gehouden, waarvoor twee voor wijziging wan de statuten; door het be stuur werden 56, en in combinatie met den Raad van Toezidit werden acht bijeenkom- sten gehouden. Voor rente-spaargelden werd 4 pCt. be taald, terwijl voor voorschotten en in loo pende rekening 5 1/4 pCt. werd berekend, zonder eetffge onfpsrffen. In't geheel zijn 1153 posten behandeld. De omzet bedroeg ongeveer een ini-Uioen. De winst bedraagt f 1250.28. Gevoegd bij het reservefonds stijgt dit tot '30017. Van het oude kweekerscrediet is nog slechts f 24.50 te betalen. Het tuinderscrediet onder garantie van de provincie verminderde van 7435 tot 5830. Het aantal spaarders steeg van 303 tot 316, het aantal verleende voorschotten be droeg 148. Hiervan waren 23 eerste hypo- theken tot een gezamenlijk bedrag van 55380 en f 3500 tweede hypotheek. Het aantal rekening-couranthouders steeg tot 35. Het aantal leden vermeerderde met 6 en verminderde met 4, zoodat het ledfnaantal op 31 Dec. 1.1. 177 bedroeg. Uit de rekening stippen we aan: Ontvangen spaargelden 115.165.05; te- rug ontvangen voorschotten f 28.877.55; ontvangen in rek. crt. 152.919.57; ontvan gen rente van voorschotten 9420.45; ont vangen rente van voorschotten in rek. crt. f 3719.71; terugbetaalde spaargelden f 101.604.42; gegeven voorschotten 46.490, uitgegeven in loopende rek. 146.999.74; uitgegeven rente voor spaargelden 6546.57, uitgegeven rente in rek. crt. 394458. De balans der Boerenleenbank luidt: Bezittingen: Kas 9894.12; uitstaand-; voorschotten f 198.571.54; te goed in rek. crt. van de leden 74.178.76; te doed in rek. crt. van de Bank f 11.99; aandeelen C. Bank 170; waardepapieren f 5000; meubilair 330.75. Schulden: Aan de spaarbank 163.362.99; aan de C. Bank 111.502.94; aan het reserve fonds 8.766.72; winst over dit jaar 1250.27. De balans der spaarbank vermeldt: Vorde- ring op de Coop. B. L. B. 163.412.99; schulden spaargelden f 16336299; stichtings- kapitaal f 50. De heer Du Burck braoht daarna verslag ait van de laatste algemeene vergadering der Centrale Bank. We ontleenen er aan, dat de voorzitter van den Raad van Toezicht als altijd een goed gedocumenteerde openings- rede hie Id, waann uitvoerig werd stiilgestaan bij den toestand van land- en tuinbouw en de perspectief, welke zich in deze bronnen van bestaan afteekende. Zijn voorstellingen en beschouwingen waren optimistisch, wat niet verhinderde, om een voorzichtige finan cieele politick voor de Centrale Bank aan de locale Banken aan te bevelen. Met waardeering werd gesproken over den arbeid van besturen, Raden van Toezicht en kassiers. Als voorzitter van het bestuur was baron van Ittersum herbenoemd. Volgens de laatst verschenen balans waren tot een bedrag van 25 millioen aan gelden uitgezet, waren voor 4.3 millioen schatkistbiljetten genomen, wa ren de effecten 9.3 millioen waard, waren voor bijna 11 millioen voorschriften in rek. crt. aan de locale banken verleend, waren 7 millioen aan leeningen op langen termijn ge geven. Aan deposanten was rond 50 millioen schuldig, aan deposito-obl. 6)4 millioen. De winst had bedragen 651000, waardoor de reserve tot 1.825000 steeg. Aan gemeenten was 11'A millioen voor kasgeldleeningen verstrekt, aan waterschap- pen enz. 10)4 millioen. Het aantal aangesioten banken bedraagt ruim f 700. Het aantal bij de locale Banken aangesioten vereenigingen (aan- en verkoop- vereenigingen, zuivelfabrieken, afd. Holl. Mij. van Landfoouw, polders, waterschap- pen) f 1633. De locale Boeren Leenbanken hadden 92 millioen aan voorschotten uit- staan, 71 millioen in rek. crt. aan leden, 46 millioen aan de C. Bank, 8 millioen in waar depapieren belegd, terwijl aan spaargelden 188 millioen schuldig was, in rek. crt. aan leden 22 millioen, aan de Centrale Bank 10 millioen, terwijl een reserve van 4,1 millioen was gekweekL Het bestuur k^eeg machtiging, om afge vaardigden naar de Agl. Verg. te zenden. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Boon. Als lid van den Raad van Toezicht werd de heer G. Gutter herkozen. Als plaatsvervangend lid van het bestuur werd de heer R. Luijting gekozen. In het Huishoudelijk Reglement werd een wijziging aangebracht, waarbij een nkening couranthouders door 1 et bestuur 10000 en met toestemming van den Raad van Toe zicht f 200.000 mag worden opgenomen. Ten aanzien van de controle weTd het voorschrift van de Centrale Bank gevolgd. Bij de rondvraag werd nader toegelieht de wenschelijkheid om 3 pCt. te geven voor credit-saldi der loopende rekening in ant- woord op de vragen van de heeren P. Won der en J. Klingeler. Met dank voor de uiterst aangename be- sprekingen en een aanbeveling der Bank aan de leden, werd de bijeenkomst gesioten. Aihier is de laatste les van den cursus in bemestingsleer geeindigd met 18 leerlin- gen. Nadat de vorige week de heer Hazeloop, Rijkslandbouwleeraar de cursi=ten en den leeraar, den heer P. Glas van Broek op Lan gendijk had toegesproken en daarbij op het nut van dergelijke cursussen had gewezen, werd in de laatste bijeenkomst de heer Glas dank gezegd voor z'n prettig en onderhou- dend onderwijs bij monde van den voorzit ter der tuinbouwvereeniging „De Toekomst", den heer S. de Boer. De heer Glas stelde zich beschikbaar om hen, die daartoe het verlangen te kennen ge ven, aanwijzingen te geven voor het in prac- tiik brengen van de theoretische lessen. Nog kwam men overeen, in samenwerking met de leden van Onderlinge Hulp bij Ziekte in den a.s. zomer een reisje naar het Westland te maken. UIT DE RIJP. Donderdagavond werd in het hotel „Het Rijper Wapen" van den heer Jac. Schoooe alhier de tweede abonnements-uitvoering ge geven, alwaar optrad de tooneelvereeniging „W. T. G." van Wormerveer, zulks wegens ziekte van een der leden van de tooneelver eeniging „Het kleine Tooneel" vac Noord scharwoude. De zaal was geheel met belangstellendein gevuld. Gegeven werd het blijspel in drie bedrijven ,,Pomarius" van Mr. C. P. van Rossum. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat deze vereenbing (evenals wii van „Het

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9