ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COUHAMTl Het beste geneesmiddel voor een trage lever, Scheie hoofdpijn, verstopping en slechte sipijsvertering is een dosis Foster's Maagpiliea Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede working van lever en inge- wanden, en is het beste voorbehoedxniddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig verso ikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. LEZING MR. P. OUD. De societeitszaal van de Harmonic was Zaterdagavcnd matig bezet door belangstel- lenden in de lezing van mr. P J. Oud, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp „De crisis". De heer F. J. A u k e s te Bakknm, vroeger alhier, leidde den spreker met een kcrt woord bij de vergadering in. Spr. berin nerde aan het 25-jarig bestaan van den V- D.-bond in den loop dezer maand en consta- teerde dat vele van de programpunten in vervulling zijn gegaan. Wij hebben recht feest te vieren, al is ook de politieke horizon thans zeer verduisterd door de nog altijd voortdurende ministercrisis. Spr. wilde de ge schiedenis daarvan niet in haar geheel oph a- len, alleen wenschte hij op te merken, dat de vrijz.-dem. in dezen zeer openhartig zijn in het mededeelen van alles wat zij gedaan hebben cm de crisis uit te lokken, zoowel als wat daarna te dien opzichte daaromtrent is gedaan. Mr. Oud die hierna bet woord kreeg constateerde, dat de crisis van thans abnor maal is, zoo zelfs, dat zij geen voorbee] heeft in onze geschiedenis, zelfs niet in die van Europa. Een regeeringscrisis kan ook normaal zijn, n.l. als zij ontstaat cnmiddellijk na een nieuwe verkiezing en als gevolg daar van. Immers dan is zij het gevolg van het democratische beginsel, dat het ministerie moet zijn gebaseerd op de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Niet alzoo is het met de crisis van nu, die kort volgde ep dc normale van Juli, waaruit het kabinet-Colijn geboren werd. Had dit ka binet zich destijds afgevraagd of bet't ver trouwen der Kamer had, dan zou de crisis van 11 Nov. niet zijn oiitstaan. Het kab'net- Cclijn was op uiterst lichtvaardige wijze in elkaar gezet Spr. meende te inogen zeggen, dat de foul ligt bij de rechtsche partijen, die de laatst' jaren geregeld alleen maar hun krachten in spanden om zooveel mogelijk stemmen te krijgen, zonder zich om de na de verkiezing te volgen gedragslijn te bekommeren. De Vrijz.-dem. willen samenwerking tus- schen de democraten van links en recnts. Zij zeiden dit reeds voor de stemming en hielden zich er ook daarna aan, zoodat mr. Marchant zich niet behoefde te bedenken om een pro gram op te maken, toen de Koningin hem riep om een kabinet te formeeren. Spr. ging na hoe de heer Colijn indertijd minister van financien werd, nadat de heei de Geer die functie neerlegde, omdat hij niet de verantwoordelijkheid wilde dragen voor de vlootwet. Ccliin kon de vlootwet niet binnenloodsen en toen kregen we een abnermale minister- crisis, die 72 dagen duurde en eindigde met het weer optreden van het ministerie-Ruys de Beerenbrcuck. In wezen evenwel was Colijn ciaarin de leidende persoon, wiens financieele bezuinigingspolitiek diepen afkeer wekte in alle kr.ngen, ook bij rechts, gelijk spr. ;n groote lijnen aangaf. Bij de verkiezingen in Juli van verleden jaar hebben de rechtsche partijen (uitgeno men de anii-rev.) het beleid van Colijn niet tot inzet van den strijd gemaakt. De a r. hebben de eer al vond spr. die twijfelachtig t« zijn opgekomen voor het beleid van Colijn en teekenden hem op hunnc verkiezingsplaa: met een oliejas aan, alsof men zich toen reeds bewust was van een opkomenden storm. Het resultaat was, dat de a.r. partij drie van hare zestien zetels verloor en dit wil hepl wat zeggen bij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, waarbij een emstige stemmenverschuiving moet plaats hebben eer then een zeiel verliest. De Christ.-Hist. en R -K. dachten er niet aan Colijn te verdedigen. De heer Snoeck Henkemans beroogde, dat de heer Colijn geen ehr. baimhartigheid had betracht en als rechts won, moest de heer de Geer minister van financien worden. De r.-k. hebben al evenmin gesprcken van een goed beleid van Colijn, de Michaelisten moesten niets van hem hebben en het verlies was dan ook slechts twee zetels op de twee-en-dertig De verkiezingen brachten een rechtsche overwinning en toen kwam het ministerie on der Colijn's leiding weer terug. De crisis duurde slechts 4 weken, d.i. abnormaal kort voor ons land, maar het resultaat van het spoedig optreden van een nieuw ministerie was dan ook niet anders dan revolutiebouw Bij het stootje, dat ds. Kersten in Nov. gaf, siortte het aldra in. Spr. betoogde, dat die val eigenlijk niet on- verwacht kwam, want de samenwerking tus- schen rechts was al lang niet innig meer, was dat zelfs ncoit geweest. Het eenige bindmid- dei toch was de schoolstrijd geweest. De Christ.-Historischen voerden bij de ver kiezingen fellen strijd tegen Rome. Echter daarna gingen zij wel met de roomschen achter de regeeringstafel zitten, wat een be- wijs was van hunne onoprechtheid in den strijd. Het gezantschap bij den paus was een kwaad struikelblok voor de christ.-hist. en daarom noemden zij het een zaak voor het protestantsch beginsel Zij deden dit waarschijnlijk mee uit vrees voor de macht van ds. Kersten en de zijnen in de Kamer en in den lande, want in 1915, toen Cort van der Linden het gezantschap instelde, ver- zetten zij zich daar niet tegen. Men had toen nog geen evenredige vertegenwoordiging en geen Kersten of Lingbeek in de Kamer Droevig was altijd de houding van Snoeck Henkemans, als hij daarna een amende- ment indiende tot afschaff ng van het gezant schap. Het benauwde zweet brak hem uit en zijn smeekende oogen schenen links te vragen Och, verwerp het toch. En als het gezant schap weer was bestendigd, kon de voorman der chr.-hist. weer gerust naar de roomschen gaan, die nu toch hun zin weer kregen, waartegenover de chr.-hist. dan konden zeg gen, dat zij gedaan hadden wat zij konden om het gezantschap weg te krijgen. Voor de vriiz -dem. en alle anderen aan de luikerzijde gold alleen de zakelijke kant van het gezantschap, het nut dat het zou kunnen stichten. Niemand dacht er aan, dat dit opge- vat zou kunnen worden als een bewijs van verroomsching van Nederland. De gezant kwam er alleen, omdat de Kamer in 1915 meende, dat hij mee kon werken aan een be- spoediging van het einde van den oorlog, omdat, bij den paus toch verschillende der ccrlogvoerende landen waren vertegeuwoor- j digd. Daarna kwam een ander ministerie met van Karnebeek als minister van buitenland- sche zaken. Hij beweerde den gezant niet te het gevolg van de groote geheimzinmgheid, die men in acht nam. De toestand van thans is een emstig ge- voor voor de democratic. Men kan nu wel op nieuwe verkiezingen aansturen, maar wat zal het gevolg daarvan zijn voor de democratic? Alle roomschen zullen op een hoop worden gedreven onder het voorwendsel van gevaar voor de heilige goederen der kerk. En aan den anderen kant krijgen we de volgelingen van Kersten en Lingbeek. Wat zal 't gevolg zijn van die vertooning? De bestaande kwestie zal niet kunnen missen en de Vrijz.-dem. geloofden worden opgelost, zoolang de R.K. Staatspartii hem, omdat zij hem vertrouwden, die in ver schillende gevallen (o.a. de annexionistische beweging in Belgie) zulk een goed werk had verricht. Dat was dan ook de reden, dat de vrijz.-dem. geregeld telken jare voor het ge zantschap stemden, al stuitte het spr. we' eens tegen de borst rechts daarmee over de moeilijkheden heen te helpen. Tot ll Nov. 1925 ging dat zoo. Toen bleek, dat de stemming over het gezantschap een stemming zou zijn over het voortbestaan van de coalitie. De heer Nolens had n.l- in den nacht tevoren in de Kamer verklaard. dat hij bij verwerping van het gezantschap moest overwegen of de coalitie moest worden opgezegd. Toen de zaak nu zoo stond, waren wij natuurlijk tegen het gezantschap, zei mr. Oud, omdat wij nu konden verkrijgen het uit- eenspatten der coalitie, waarvoor wij al 25 niet kiezen wil tusschen rechts of links. Maar bovendien, wie zal de verantwoorde lijkheid dragen voor de ontbinding der Ka mer? Deze valt volgens de Grondwet op de ministers, maar wij hebben nu geen mi- ministerie. Aan de hand van de historie ging spr. de geschiedenis van het ontbindingsrecht na. De S. D. A. P. eischen door hun voorstel tot Kamerontbinding een ministerie van de uiterste noodzaak, dat zich dan terstond weer tot inzet stelt van een nieuwe verkiezing. Maar hoe zal men zoo'n ministerie kunnen krijgen? Als daarvoor een meerderheid is te vinden, kan dat ministerie toch direct op treden. Neen, zei spr., Kamerontbinding op dit oogenblik en onder de omstandigheden van nu zou onzin zijn en tot niets leiden. Het ligt Met het door de commissie naar voren ge- brachte denkbeeld kunnen wij niet instem- men. Het onderwijs aan de Handelsdag- jaar hadden gestreden in het belang van een I alleen aan de Roomschen om een regelmatige I aren- met mfdddbaTe^ 'of1 academlsche ^be- vnll M? !°°r"lgl|S T ons ^'Dgyonning te krijgen. voegdheid, van wie de meeste een jarenlarge volk. Mr Marchant legde zijn bekende ver- Wij vrijz.-dem. hebben ons in deze heele ervaring op het gebied van het Haodelsol klanng af, waaruit bleek, dat de vrijz.-dem. geschiedenis niets te verwijten, want wij heb- derwijs bezitten, zou dan in handen komen ben altijd volledige openbaarheid betracht, - - - wat niet van dr. de Visser of van mr. Lim- burg te zeggen valt en in't algemeen niet van de in de laatste jaren bij rechts gevolgde politiek. nog steeds alleen op het zakelijke belang let- ten van het gezantschap. De Roomsche ministers namen na de stemming in de Kamer cntslag en daarop moesten ook wel de vijf overblijvenden dat voorbeeld volgen. Men gaf den vrijz.-dem. toen de schuld van den val van't ministerie, wat spr. niet geheel juist achtte, want, zei hij, de drie panijen van rechts zijn er verant- woordelijk voor doordat zij in Juli de kwestie niet beter onder oogen hebben gezien. van leerkrachten, die in het algemeen slechts bevoegdheid voor lager onderwijs bezitten. Het overdragen van de taak van de Han- delsdagschool aan de U. L. school zou ,welke ook overigens in verband met het verschil in Niet het landsbelang, maar persoonlijk vorming der leerkrachten de gevolgen daar- partijbelang heeft den doorslag gegeven in den politieken toestand van thans. Spr. besloot zijn rede met op te wekken tot steun aan die partij, die steeds de ware democratic heeft betracht, de vrijz.-dem Hoe het in Juli is gegaan met de bespre- bond, opdat die bij de eerstvolgende verkie kingen is niet recht duidelijk, omdat zij ge- heim werden gehouden, gelijk alles wat bij rechts geschiedt. De ami-rev. zeggen niet te hebben geweten dat de roomschen zouden heengaan als het gezantschap viel, de roomschen beweerden dat dit wel bekend was en de chr.-hist. zei den, dat zij geen motie tot afschaffing zou den doen, maar mee zouden gaan, als een an der dat voorstel deed. Kortom, zei spr., men had de zaak beter kunnen bespreken in den tijd toen toch het parlementaire werk stil stond Men hoopte in stilfe dat de vrijz.-dem. wel weer zouden hel pen. Het liep echter anders. Op 11 Nov- raak- te de heer Nolens zijn bondgenooten en het gezantschap kwijt. Aan mr Marchant werd opdracht gegeven een nieuw kabinet te vortnen, omdat hij nu had verkregen wat hij zooveel jaren had ver- langd: een betere politieke constellatie in Ne der land. De manier, waarop mr. Marchant zijn po- gingen opvatte, verwierf de voile instemming van iedereen, ook van zijn tegenstanders, om dat hij daarbij de voile openbaarheid be- trachtte. Spr. hekelde de houding van de roomschen tegenover mr Marchant Zij wezen ae poli ijeke samenwerking af, omdat zij, naar de heer Nolens beloogde, te ver stonden verwij derd van de soc.-dem. Hij bleef een samen werking met de chr.-hist. het meest wensche- lijk achten een wenk dus aan hen om weer tcrug te keercn. Als zij dit niet wilden, dreig- de Nolens, dat dan de uiterste noodzakelijk- heid was gekomen tot samenwerking met de soc.-dem. De chr.-hist. draaiden al wat bij, de heer Verkouteren deed zijn voorsel tot benoeming van een protestantsch gezant bij den paus" De heer dr. de Visser heeft zeven weken lang geooogd een nieuwe ministerie te vormen, tel- cens met andere opdracht, maar hij slaagde niet; en toen kwam mr. Limburg, die in vijf weken ook niet slaagde. Spr. keurde af de groote geheimzinnighe.d, die al deze pogin gen omhulde en zeer zeke mee oorzaak is, dat de publieke belangstelling voor de zaak zoo gering is. Allerlei middelen werden aan de hand ge daan om de coalitie weer terug te krijgen (spr. wees op de poging om den gezant te Bern de vertegenwoordiging bij het Vaticaan mede te doen waamemen, voorts op de hoop dat een rijke roomsche het gezantschap dan maar zou beialen e. d.) en vast staat nu wel, dat men ons met alles wat voorheen van de nood- let gezantschap werd ver- teld, bij den neus heeft gehad. Als de vraag ooit weer naar voren komt. moet er wel een groot landsbelang aan ver- bonden zijn, als de vrijz.-dem. er ooit weer voors.emmen, zei spr., want alles wat ik er tot nu toe van vemeem, doet mij er van wal- gen. Spr. betreurde het dat mr. Limburg, die in den vrijz.-dem. Bond lang niet de eerste de beste is, de opdracht tot vorming van een nieuw mimsterie aannam. Hij deed zulks zon der over leg met het partijbestuur en in strijd met het prcgrampunt, door hemzelf mee op- gesteld, dat eischt een parlementaire regee- nng. Zoo'n regeering nu is in ens land niet meer mogelijk, door het optreden der room schen. Deze mceten de verantwoordelijkheid dragen En nu nam toch een vrijz.-dem. op zich om een extra-parlcmentair kabinet sa men te stellen. Dat de voorzitter van het par tijbestuur, mr. Marchant, hem hierover een zmgen versterkt in de Kamer moge terugkee- ren. D e b a t. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of het voeren van debat werd ge- bruik gemaakt door den heer Prins, die o. m. vroeg waar de heer Oud de rechtsche vam mochten zijn, zeker in dit opzicht het doel minder goed dcen benaderen, dat de op- leiding voor den handel, zoo men die alleen aan de U. L. school zou toevertrouwen, niet de uitsluitende taak der betrokken onderwijs- inrichting zou zijn. Er dit nu, het coneentree- ren van de opleiding, het voorop stellen van het bepaalde doel, dat het geheele onderwijs beheerscht, achten wij voor het handelson- derwijs nog steeds van groot belang. Aan een U. L. school, waar ds leerlingen nog voor zooveel andere doeleinden molten wor den gevormd, mist men dit uitgesproken ka democraten zag en zijn twijfel uitsprak over rakter van vakopleiding. Ein> dat is eveneens de democratic der R.K. Volkspartij. Spr. ge- ons bezwaar tegen het doen jfervangen der loofde, dat de roomschen alleen uit bereke- boogere handelsschool door de litt. econo- ning democratisch doen, n.l. om ons land te mische afdeeling der R. H. B. S. verroomschen. Men is het in de onderwijskrimgen niet Ds. B a a r onderstreepte dit betoog. De eens over c'en aard van het daar te geven R.K. Staatspartij staat onder oppergezag onderwijs. Doordat een aanmerkelijk aantal van den paus, die voor alles, ook voor de uren buiten dd min/mumtabel val'en, zijn er politiek, de oppermacht eischt van de kerk. €con- fcholen van geheel verschillend Als men zoekt naar samenwerking met Rome tyP0 Op de meest ufteenloopende wijze is zal het moeten gaan met opgeven van eigen van' ^eze iormatie gebruik gemaakt, zoodat beginsel. van-een eenheid niet gesproken kan worden. Spr. bevreemdde het, dat mr. Marchant, Fenerzijds staat een litterair-historische rich- die toch zeker wel allang de eigenlijke be- anderzijd's een economische en weer an- doeling van het pauselijk gezantschap ken- c'ler daartusschen, die van beide iets hebben. de, er pas in 1925 tegenstemde maar bij zijn Wil willen ons in de daaromtrent bestaande poging tot regeeringsvorming herstel van dat I verschiHen van inzicht geen partij stellen, gezantschap aanbood. R e p 1 i e k. Mr. Oud beantwoordde de debaters. Van de rechtsche partijen is men niet zoo zeer lid op grond van politiek, als wel uithoofde van godsdienst. Dit is speciaal bii de roomschen net gevai en dit is een verkeerde politieke samcnstelling, waardoor de democratic in t gedrang komt. Daarom streven de vrijz.- dem. naar een andere groepeering, gelijk in Engeland het geval is, waar men uitsluitend naar zijn politiek inzicht is verbonden. Spr. zou liever zien, dat er een democrati sche en een conservatieve vleugel was onder die partij inplaats van zooals die thans is. Nu dat echter niet zoo is en ook de andere rechtsche partijen hunne democratische ele- menten niet loslaten, moeten wij pogen de vooral omdat wij ze van geen belang achten voor de oplossing van de vraag, welke ons hier bezig houdt. In welke richting de nieu we afd. A. der H. B S. haar bestemming ook vind'e, nu de gemeente eenmaal beschiH over een onderwijsinrichting, die de jomgelie- den van 13 tot 18 jaar een op goede basis opgetrokken vorming kan geven, met het oog in het bij zonder op de eischen van den handel, welke vorming is toevertrouwd aan deskundige en volledig daartoe bevoegde .eeraren, zou het, naar wij meenen, een stap in achterwaartsche richting zijn, de burgerij van de stad en hare omgeving de gelegenheid te ontnemeni, hare kinderen deze ter bevredi- ging van hare behoeften in het leven geroe- pen en daartoe bijzonder gegigende instelling te dcen bezoeken. Wenscht ook Uwe Vergadering behoud der rratfo",|VCrc<''er.^^n<).craterL °P een demo-, middelbare hamdelsopleiaing en reorganisatie cratisch program te krijgen. Spr. gaf toe, dat dezen dat niet zoo heel gemakkelijk zullen doen, maar als ze het dan nog maar doen. Op een gegeven oogenblik zal het zoover komen. dat de conservatieven in de roomsche staatspartii de democratische strooming niet meer kunnen tegenhouden, zoodat dus eindelijk de toestand zal aanbre- ken die de vrijz.-dem. zoo graag willen. Wat de laalste opmerking van ds. Baar betreft, zei de heer Oud, dat mr. Marchant zijn program voor kabinetsvorming opstelde der scholen, dan zullen de beide thans be staande scholen zijn op te heffen en zal moe ten worden opgericht een Handelsschool. Het aan de op te heffen scholen verbonden vast pernor eel dient te worden ontslagen en opnieuw te worden benoemd aan de nieuwe school; ter zake zullen wij U een voorstel doen als de reorganisatie de Ministerieele gcedkeuring heeft verworven. Het ligt in onze bedoeling de reorganisatie geleidelijk in te voeren. Met de thans bestaande le klasse der Handelsdagschool (1 September a.s. 2e r i'1Ct ^cso' me' gezantschap, dat pas klasse aan de nieuwe school) en de 1 Sep MMT tember a.s. te vormen le klasse zouden wi] wiilen beginnen, terwijl de t'hans bestaande 2e, 3e, 4e en 5e klassen (in den tegenwoor- digen vorm 2e en 3e klassen der Handels dagschool en le en 2e klassen der Hoogere Handelsschool) tot het einde van den leertijd nog onderwijs zulCen ontvangen volgens de tot nu toe geldende regelen. Op 1 September 1929 zal derhalve de reorganisatie geheel j - -rzijn doorgevoerd. In verband daarmede zal j °?r "e vrijz.-dem^ in acht gencmen in tot dien datum ontheffing moeten' worden ge- de huidige regeeringscrisis. Een politieke vraagd van het bepaalde sub IV der voor- par tij, die niets anders voorspiegelt dan zij waar den, in dder voege, dat worde toegestaan mderdaad bedoelt, verdient de belangstelling de reorganisatie geleidelijk op de wijze als vaneen breede schare. Spr. zegde den heer hiervoor is aangegeven in te voeren Ver der bij de pogingen van dr. de Visser begon. Als de vrijz.-dem. samenwerking met Rome kunnen krijgen op een inderdaad democra tisch program, is dit wel de moeite wartrd om den roomschen inzake het gezantschap hun zin te geven, al zien wij daarin ook geen noodzakelijkheid. De heer A u k e s sloot hierop de vergade ring met te wijzen op de groote openbaar- Oud en de beide debaters dank voor hunne opmerkingen, waarna de Vergadering uiteen £ing- REORGANISATIE HAN'DELS- SCHOLEN. (Vervolg.) Wii zullen te zijner tijd, waar mogelijk, trachten enkele uren in de derde (gesplitste) klasse te combineeren, waardoor eenige be en ander zei, misschien wel scherp, is zeer zuiniging mogelijk zal worden. natuurlijk, maar wordt dezen toch door ve- De Irispecteur van het Handelsonderwijs len kwalijk genomen. heeft ons medegedeeld zich met de voorge Een extra-parlementair kabinet, zooals stelde reorganisatie te kunnen vereenigen. mr. Limburg zich dacht, zou zeer zwak ziju De Commissie van Toezicht op het Mid- aangegeven in te voeren zal ontheffing zijn te vragen van sub II der voorwaarden ten aanzien van den vast aan- gestelden leeraar A Prins en van de tijde'ij- ke leeraren J. H. de Groot (voor zoover staathuishoudkunde aangaat) en Mej. P. H. C. van Veen, die alien volledige be voegdheid voor den vijfjarigen cursus mis- sen. Deze ontheffingen zijn mogelijk in ver band met punt VII der voorwaarden. (Slot volgt.) Hit de Pers geweest. Er is eigenlijk nog slechts een zoo n kabinet geweest, zei spr., en dat was dat van Cort van der Linden, die bij de samenstel- ling steun vroeg op zijn program bij de po litieke partijen. Dat was ernstig werk en het gevolg was, dat Cort van der Linden het uit- hield. Zonder het uitbreken van den oorlog zou hij het ook wel hebben volgehouden. Wat mr. Limburg wilde, was geen ernstig werk, ook al omdat hij geen openbaarheid wil, zelfs nu nog net, nu hij niet is geslaagd. Thans zijn we rog even ver als in No vember van verleden jaar en het is den menschen vrijwel orversehi'.Ug hoe het er verder mee gaat. Deze onverschilligheid is dtlbaar Onderwijs onderwerpt aan ons oor- deel de vraag of niet de mogelijkheid be- staat om in't leerplan van eeri! der hier be staande U. L. scholen of van beide meer wis- kunde, boekhouden en aanverwante vakken op te nemen, in we'k geval naar het oordeel der commissie de Handelsdagschool wellicht zou kunnen worden opgeheven, terwijl een kleine verandering van het leerplan der lit- terair-economische afdeeling van de R.H.B.S. deze laatste de plaats zou kunnen doen inne- men van de Hooger Hande'sschool. Mocht deze vraag ontkennend1 worden beantwoord dan' kan de Commissie zich met de voorstel- len vereenigep DE MISLUKKING VAN DE POGIN GEN VAN MR. LIMBURG. Het Alg. Handelsblad (lib.) schrijft: Over de vraag, wat er nu zal moeten ge- schieden kan men moeilijk met eenigen grond onderstelllngen opperen. Men dient daartoe meer te weten, over de vraag, wat en wie mr. Limburgs pogingen deden mislukken. „De Tijd" heeft van te voren verzekerd: als de kabinetsvorming van mr. Limburg mislukt, zal dat aan ons, katholieken, niet te wijten zijn. Dat heeft men ook gezegd, toen dr. de Visser faalde. Wellicht zullen ook anderen, als Pilatus, hun handen in onschuld wasschen. Mr Lim burg zal ons volk zeer aan zich vcrplichten, ,als hij de kaarten geheel op tafel legt, waar- mede hij dit ongelukkige crisisspel heeft ge- sjieeld. De houding door mr. Marchant te genover hem aangenomen moge hem niet be* letten diens voorbeeld, waar het goed was, te volgen. be politici, die zooals de heer Marchant voor alles vreezen, dat de broederen der coa litie elkaar zullen herv-nden, en die anderen, die als voor den dood zoo bang zijn voor de mogelijkheid, dat het tijdstip der „uiterste noodzaak" zal aanbreken a vous, mijnheer van Wijnbergen! hoopten op mr. Lim burgs fiasco. Om wel zeer verschillende rede- nen. Zij kunnen thans zich vereenigen in vreugde. Het voorstel der sociaal-democraten tot Kamerontbinding krijgt na dezen uitslag een eenigszins anderen aard. Het belemmert niet langer de pogingen van den derden forma teur, die sinds 11 Nov. optrad. Maar dat het voorstel daardoor ook maar een stem meer zal krijgen, is toch zeer dubieus. Het verzet daartegen in de politieke pers gerezen bewijst dat, zoo het iets bewijst. Men kan moeilijk een scort referendum gaan houden over't ge zantschap bij den Paus En dat ware een ver kiezing onder deze omstandigheden. Dat thans de samenwerking met S D A.P. en Vrijz.-Democraten voor de R.K. Staats partij ook maar iets aannemelijlcer is dan toen mr. Marchant die tevergeefs poogde te bewerken is niet aan te nemen. Integendeel, de houding sedert dien door de democraten van links ten aanzien van dit fameuse ge zantschap aangenomen heeft de neiging van mgr. Nolens en de zijnen met hen in zee te gaan eer verminderd dan vermeerderd En dus? Wij willen de slotsom niet trekken, dat nu het kabinet Colijn moet worden vastgeketend aan de rots der regeeringsverantwoordelijk- heid, al vcrheugen zich sommige politieke vo- gels reeds op het genot dat de weer'.ooze Pro metheus hun schenken zou. Voor de mogelijkheid de crisis van het par- lementarisme ten onzent te overwinnen, lijkt ons dat zeer gevaarlijk. De thans acute ziefc- te zou in veel erger vorm chronisch worden dan ze dat voor 11 November was. Aan de eenige, naar onze meening waar- lijk mogelijke oplossing der crisis willen de partijen niet. Liever laten ze de baan vrij voor anticon- stitut'oneele stroomingen, in de hoop „that something will turn up" dat ons zal vrijwa- ren voor de gevaren, die daaruit zouden kun nen voortvloeien en die zij niet helpen keeren. De Voorwaarts (s.-d.) schrijft: Ook Limburg's poging is mislukt. Wat reggen wil, dat Kamerontbinding thans vooc iederen democraat de eenig mogelijke oplos sing is Een oplossing, die haar bezwaren heeft. Toegegeven. Maar welker bezwaren geringer zijn dan die, welke verbonden zijn aan de andere denkbare oplossing: de terug- keer van Colijn Er zijn ongetwijfeld machtige invloeden aan het werk om Colijn te doen bliiven. De propaganda van den heer Van Wijnbergen voor Colijn doet gevoelen, uit welken hoek de wind waaiL Tegen die invloeden in zal het voorstel der sociaal-democratische Kamer- fractie in de Kamer tot de overwinning moe ten worden gebracht. Meer nog dan eerst, toen de mogelijkheid nog bestond, dat mr. Limburg zou slagen. waardoor ons voorstel een voorwaardelijk karakter had, dat aan zijn beteekenis afbreuk kon doen, is dit voorstel thans geworden tot tcetssteen voor democratische gezindheid, voor eerbied voor en vertrouwen in den wii van ons volk, nu de parlementaire onmacht der politieke partijen de Nederlandsche poli tiek in een chaotischen toestand heeft ge bracht. Uit verkiezingen zal de mogelijkheid eener democratische, parlementaire regeering te voorschijn kunnen treden en te voorschijn mceten treden, willen wij riet een tijdperk van politieke verwildering tegemoet gaan. De N. R. Crt. schrijft. Wij hadden gehoopt, dat de anti-revolu- tiona.ren en christelijk-historischen den moed zouden hebben getoond. om de taak, waarbij de Roomsch-Katholieken hen in den steek hadden gelaten, samen voort te zetten en te voleindigen, en aldus de voile consequenties van de verkiezing van verleden jaar te aan- vaarden. Zij zijn ervoor terug gedeinsd. De heer de Visser, als kabinetsformateur uitge- noodigd, verviel in schipperspoiitiek en trachtte de Roomschen opnieuw te winncn, of- schoon het hopelooze van deze onderneming te voren kon worden ingezien. Men had toen verwachting, dat de heer Limburg beter zou slagen, door zich de on- dervinding van Dr. de Visser ten nutte te maken. Niettemin schijnt ook hij weer aan het zoete broodjes bakken te zijn gegaan, om de gunst van de Roomschen te zijn gaan bede- ien, en zijn succes is niet grooter geworden, dan dat van zijn voorganger. De moeilijkheden, die Mr. Limburg hit den aard der zaak op zijn weg vinden moest, waren van heel ander karakter, dan waarop hij nu zijn pogingen heeft zien mislukken. Wij hebben ze eenige weken geleden aange geven, en komen er thans niet op terug. De yergissing van Mr. Limburg is geweest, dat l"l om nfvwl n X oil J J' I ni l -II i Als ge alles hebt beproefd en de enorgie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld. besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet. ot dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijn! I V va igviw ill »Vi 1/UU'U lilt t iiCL VCloLllll 111 x I IM1 n|P nnrrinnr»n iron AV.1I ironrAocf Fr ic zkirronliil/ m/mt AAm J 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6