lij blijkbaar gemeend heeft, de moeilijkheden te verminderen, den kring van degenen, waar- onder hij to vorming van zijn kabinet zoeken kon, te vergrooten, door het gezantschap bij den' Pans binnen de regeerings-politiek te be- irekken. De geheele opzet van zijn poging is daardoor verkeerd geweest, en hij heeft moe- (en eindigen met hetgeen, waarmee hij onder deze omstandigheden juist evengoed had kunnen beginnen. De Slandaard (a -r.) vraagt naar aan- leiding van de mededeeling dat de poging van mr. Limburg gestrand is „met name ten aanzien van het nader detailleeren der ge- dragslijn inzake het gezantschap bij het Va- ticaan"; Klinkt dit nu niet ietwat vreemd? Had men Diet mcgen verwachten, dat althans omtrent dit punt de volledige helderheid reeds had moeten gelden bij de bespreking met de en- tele perscnen en dat aller bereidzijn tot de iormatie toe te treden, op die volledige hel derheid sfceunde, althans daarmede vergezekl ging? Over deze omstandigheid zal het licht poeten opgaan, willen wij het gebeurde goed jerstaan. Wat de oplossing betreft: Afgezien van den terugkeer van het huidi- te Kabinet zien wij slechts twee mogelijkhe- den. Gelijk bekend is, heeft de leider van den Vrijheidsbnnd, mr. Dresselhuys, dadelijk na het bericht, dat mr. Limburg voor moeilijk heden kwam te staan bij het vervullen van zijn opdracht, een soort manifest uitgevaar digd, waaruit viel af te leiden, dat hij zich in staat gevoelde om binnen den tijd van veer- tien dagen prompt een nationaal Kabinet te leveren. Indien er eenige waarborg bestond, dat de ze uitspraak in werkelijkheid kon worden om- gezet, dan zou het, zooals vanzelf spreekt, ons niet onaangenaam zijn, als ook mr. Dres selhuys zijn kans kreeg en als hij sbagde de crisis tot een oplossing te brengen, mte men het een oplossing zou kunnen ncemen d w z raits de waarborg van levensvatbaarheid van zoodanig ..nationaal" Kabinet kon worden gegeven. Wij zien dat nog niet, maar willen daaromtreut geen oordeel vellen. De tweede mogelijkheid is meer on-Neder- landsch en zou voor onze politiek al heel erg zijn. Voor de volledigheid wijzen wij op het zgn. ambtenarenkabinet, zooals men dat in andere landen wel eens had. Voorzoover wij kunnen zien, zou de kans op slagen voor ons land echter uiterst gering zijn. Het Vaderland (lib.) Natuurlijk is het thans, nu de noodige ge- gevens daarvoor ontbreken, niet doenlijk eenige diagnose te stellen, die zekerhe'.d kan geven omtrent de oorzaken van Limburg's fa- len, at moet het ons dan toch van het hart, dat als de Rechterzijde in de Kamer even enthousiast geweest was voor Limburg's sla gen als de Rechtsche pers, het ministerie- Limburg reeds lang ware geformeerd. Daar- om achten wij het noodzakelijk dat zoo spoe- dig mogelijk en uiterlijk voor Dinsdag er een mededeeling van den Hr. Limburg komt over de richtmg, waarin hij gezocht heeft, en door welke invloeden hij niet is geslaagd uiterlijk voor Dinsdag, omc'at, wil de door de S.D.A.P. bijeengeroepen Kamervergadenng nog eenige beteekenis hebben, zij dit ban krij- gen door een debat over de schuldvraag van een zoo ongekend lang stopzetten van de par- lementaire machine. Het Nederlandsche volb moet maar eens weten, hoe het mogelijk is ge- worden, dat waar noch Marchant, noch de Visser in de formatie slagen konden, ook Limburg schipbreuk leed. Terwijl er toch dit verschil bestond, aat noch Marchant noch de Visser een pers hadden, die veel hoop gaven op hun slagen terwijl er ten groot koor was, dat om te zeggen unisono zong: Moge Lim burg voorspoediger zijn; de H.H. van wijn- bergen en Marchant waren de eenigen, die daarin niet mee zongen. Het mystcrie moet nu opgelost worden, hoe of, niettegenstaande zooveel uitgesproken hoop dat Limburg sla gen zou, het toch op nrslukking uitliejy De ondergrondsche invloeden, die hier blijkbaai aan het werk geweest zijn, moeten uit het don- ker in het voile licht worden gesleurd. De vraag rijst thans: Wat nu? De Tijd heeft het zich gemakkelijk <?emaakt met de verklaring, dat, al hoopte zij dan ook vurig dat Limburg zou slagen, met zijn misluk..en nog lang i.iet a'le mo^eliikheden waren uitge-^ put. die het aanb'iiven van het Kabinit-Cobin Yeqen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, PrikkeSbaapheiri en Exame gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's ZenuwtableUen, zouden rechtvaardigen. Men zou b.v. den heer Dresselhuys kunnen belasten met de opdracht. Dit werd vastgekroopt aan zijn rede, kort geleden over de crisis gehouden. Het deed ons genoegen, dat De Vrijheid van Donderdag er het voile licht op liet vallen, dat de rede van den heer Dresselhuys aller- minst geweest was een discours ministene, maar slechts het middel om misverstanden af te snijden, die het zwijnen van den Vrij- heidsbond zou kunnen wekken. Afgezien van andere omstandigheden zoudm wij ieder wil len afraden zijn moeite te verspillen aan de samenstelling van een extra-parlementair Ka binet. Nu Limburg, de daarvoor zoo bij uit- stek geschikte man, die ook bij de Rechter zijde in gunstiger positie stond dan eenig an- der, niet geslaagd is, moet dat voor ieder an- der op misiukking uitloopen, er zou dit den duur van de crisis weer onnoodig verlengen. Wij staan dus nu voor Kamerontbinding of voor terugkeer van de Rechterzi'de, geheel of gedeeltelijk gerepresenteerd, achter de Re- geeringstafel. Dat de Katbolieken toch thans de „u iters te noodzaak" gekomen zouden ach ten, is na het antwoord van Nolens aan Mar chant, en na de uitingen van Katholieke Ka- mcleden en persorganen moeilijk aan te ne- men. Voor Kamerontbinding voelen wij mete. Zeifs in het ondenkbare geval, dat de Rech terzijde daardoor in de minderheid zou ko- men, maar daarvoor zijn bijna 200.000 stem- men noodig, verandert de situatie niet zoo veel, omdat er van een vereenigde Linkerzijde, die de regeering zou kunnen overnemen, geen sprake meer is. De Rechterzijde, die nu zelve, door hare tweedracht op 11 Nov. 1925, de parlementaire vaas stuk heeft geworpen, moet thans maar eens laten zien, dat zij ook weer kan heel maken. Dat wil zeggen, dat zij, op welke manier laten wij aan haar over, het parlementarisme moet redden. Zoo kan de z?ak niet blijven, al bekommert zich dan ook niemand van ons volk, dat niet aan politiek doet, nog om de crisis. Een hooggeplaatst buitenlander vroeg aan een van onze politie- ke mannen, hoc het met de crisis stond, en kreeg op zijn vraag het antwoord: Uit uw vraag blijkt, dat ge geen Nederlander zijt, want hier in Nederland kan niemand de cri sis ook maar iets schelem Maar dat is het juist wat zoo hoogst beden- kelijk is. Uit De Telegraaf: Het is in hooge mate betrenrenswaardig, dat dr. De Visser nagelaten heeft aan zijn werkzaamheid de noodige publiciteit te geven. Mr. Limburg heeft, zoo lang hij aan het werk was, de grootst denkbare stlzwijgend- heid bewaard, Zoolang hem dat bij zijn be- moeii'ngen te pas kon komen, was dat zijn goed recht. Maar nu is dat voorbij en mag het Nederlandsche volk op zijn beurt zijn rechten doen gelden. De heer Limburg zal dan ook wel moeten besluiten zijn kaarten royaal open te leggen. Ook voor een herstel onzer politieke groei- kracht is het in de eerste plaats noodig, dat onverbiddelijk de verantwoordelijkheden ko men vast te staan voor het politick ziektepro- ces, dat wij thans doorworstelen. Hetgeen op zichzelf fcelangrijker is dan de vraag, wie thans aan de beurt komt. Een vraag, die het publiek nauwelijks meer interesseert. De Tijd (r.-k.) begint met klem aan te drin- gen op openbaarmaking van de onderhande- lingen, waartoe we mr. Limburg reeds niet bereid weten; ook van dr. de Visser vergt het blad nog altijd publicatie van de door hem gevoerde onderhandelingen. Wat de oplos sing van de crisis betreft, schrijft het blad: Drie „uiterste noodzaken" worden ge- noemd: ten eerste een katholiek-sociaaldemo- cratisch, dus parlementair kabinet; ten tweede Kamerontbinding; en ten derde het aanblijven van het kabinet-Colijn als Konink- lijk Kabinet. Drie figuren dus. De eerste is o.i. met meer aan de orde: samenwerking met de S. D. A. P. ter oplossing van deze crisis heeft de R.K. Tweede Kamerfractie van haai agenda ge- schrapt. Men praat er niet meer over. Blijven dan nog Kamerontbinding of een Kabinet- Colijn. Wij zouden opnieuw willen vragen: is men al zoo ver, dat alleen dit dilemma kan wor den gesteld? Zijn er niet nog andere figuren denkbaar natuurlijk niet alleen in tneorie maar practische mogelijkheden? Is men in een vroeger stadium der crisis niet wat al te vlug over mogelijkheden heengestapt? Twee vragen dringen zich hier op: Toen Dr. De Visser bedankte voor de opdracht, om een parlementair kabinet te vormen waarom is men toen direct niet naar den extraparlemen- tairen vorm overgesprongen, alvorens zwart op wit te laten uitmaken, dat een rechtsch parlementair minderheidskabinet, bijvoor beedl van Anti-Revolutionnairen en Katho- lieken, niet mogelijk is? Een Kabinet, dat op een vaste kern van ruim veertig leden in de Tweede Kamer kan steunen, is in constitutio- neelen en in parlementairen zin toch altijd nog beter dan de extra-parlementaire combi- naties? De tweede vraag, die zich aan den toe- schouwer opdringt is: toen men toch aan de extra-parlementaire figuur toe was, waarom heeft men het dan geen enkelen keer zonder christ.-historische politici wij zeggen niet: zonder Ohrist.-historischen gepi obeerd? Ten slotte zullen er nog zijn, die vragen: laat de extra parlementaire figuur geen ruim- te voor een ambtenaren-kabinet, dat al onze politici gelegeriheid geeft onder de nerveuze spanning uit te komen? Het Centrum (r.-k.) zegt in zijn hoofdarti- kel niet veel ineer, dan dat het antwoord op de vraag: Wat nu? niet lang r kan en mag uitblijven. Het blad verleent echter gastvrij- heid aan een „men schrijft ons uit parlemen tairen kring", waaraan wij ontleenen: Het geruchi ging reeds de vorige week, dat nu andermaal aan een Staatsman van Rechts een opdracht zou worden gegeven Daarvoor werden genoemd mr. Heemskerk en jhr mr. Ruys de Beerenbrouck. Het is niet recht duidelijk, waarom zij, na het echec vaa dr. De Visser, thans nog zouden kunnen slagen Een Anti-revolutionnair-Katholiek ka binet zou over geen meerderheid beschik- ken. En de Christclijk-Historischen zullen hun niet geven, wat zij aan dr. De Visser hard- nekkig weigerden. Dan zal wel het moment naderen, waarop de Konmgin gedwongen zal zijn, om aan het z;ttend Kabinet te verzoek-r, de onte'ag-an- vrage in nadere overweging te nemen. De Tweede Kamer zal dan andermaal voor de beslissing over het gezantschap moeten wor den gesteld, en men zal hebben af te wachten, wat er dan gebeurt. De Volkskrant (r.-k.i blijft den kant van Kamerontbinding uitkijken: Wij hebben indertijd, toen de kwestie van een bcndgenootschap tusschen katholieken en sociaal-democraten door de opdracht aan mr. Marchant aan de ordc was gesteld, ge- zegd, dat niet de Kamcrclub hiertoe eventueel kon besluiten, maar dat daarvoor een uit spraak van het katholieke kiezerskorps noo dig was, dat immers no? pas voor het be- houd der coaiitie zich had uitgesproken. In denzelfden gedachtengang zou men voor het aanblijven eventueel van het kabinet Colijn een uitspraak van onze kiezers verlan- gen Zij hebben, met of ondanks den heer Colijn, het rechtsche kabinet met mstemming begroet, in de veronderstelling dat het steu nen kon op de drie partijen der geooaliseer- de rechterzijde. Die coaiitie is weg, tijdelijk of voorgoed, maar in ieder geval weg. Er is dus een geheel andere politieke figuur ontstaan, en nu is de kwestie afgezien van de vraag of ze het kort dan lang'houden of die figuur kan worden aanvaard zonder dat het kiezerskorps zich daarover heeft uit gesproken. Deze avond stond in het teeken van een wed9trijd, uitgeschreven door den \Xest- Frieschen Bond van Dilettanten-Tooneelver- eenigingen, welke wedstrijden het doel be- oogen, het spelpeil op het olatteland te ver- hoogen, alsmede tooneelaankleeding enz. De voorzitter van bovengenoemden Bond, de heer Kooiman. van Wognum, opende met een hartelijk woord aan de in grooten getale opgekomen bezoekers, zoo cok aan de aanwezige juryleden, de heeren Holsmuller, Dorhout en Trompet, uit Hoorn. Direct daama ving men met spelen aan. Het publiek heeft genoten. Om kwart over elf sloot de bondsvoorzit ter, na een speech van den heer D. Wit, de- zen avond, alien dankend, die dezen avond gemaakt hebben tot wat hij geworden is. UIT OUDKARSPEL. De afd. van den Bond voor Staatspension- neering hield Vrijdagavond de jaarvergade- ring met 20 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat 7 bestuurs, 2 leden- en 3 propaganda- of feestavonden gehouden zijn en het ledental 315 is. Verslag werd uitgebracht van de gehouden bondsvergadering. De rekening van den penningmeester gal aan een ontvangst van 534.5314, een uit- gaaf van 512,29, alzoo een saldo van 22 ,1414. Het saldo vorig jaar, groot 86,151/2, is hiermede verdwenen. Enkele uitgaven tot een bedrag van onge- veer 25 moeten nog gedaan worden en een ontvangst van 49,50 aan contributie moet nog gedaan worden en een nog geboekt worden. Tot bcstuursleden werden herkozen de heeren L. de Wit en J. Bruin. Als bode werd opnieuw de heer N. Carnas benoemd. Deze benoeming wordt voortaan aan het bestuur overgelaten. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid besproken dat de Propagandaclub „Jong Le- ven" zich meer tot propagandastukken be- paalt, waarna verder de propaganda in het algemeen besproken werd. Zoo mogelijk zal „Jong Leven" voortaan ook in November een propaganda-avond ge ven. In het bestuur van de Federatie zal de wenschelijkheid besproken worden, dat het Dagelijksch Bestuur niet jaarlijks in zijn ge heel aftreedt. H'ierna volgde sluiting. kolfbaan van den 'heer Slikker haar eerste openbare uitvoering. Het was den bezoekers bekend, dat „Dasko" nog slechts een half jaar oefende. Bij de opening werd dan ook de clementie der toeschouwers gevraagd. Dit bleek al spoedig minder noodig te zijn. Het goed voorziene programma, nog afgewisseld met eenige tableaux, werd keurig afgewerkt. De prestaties van de dames- en heeren gymnas- ten, van de meisjes- en jongens adspiranten, indusief de achtjarigen, dwongen bewonde- ring af Alle lof voor den leider, den heer C. j Pronk. De uitvoering zal er steTlig toe mee wer- ken, dat bij vele ouders, jongelingen en meisjes, die de vereeniging nog niet daad- werkelijk steunden, de overtuiging post vat, dat „Dasko" op de eerste plaats het nuttige beoogt en het aangename als niet te versma- den, maar toch bijkomstige bate acoepteert. De reeds kracfotige jonge vereeniging en haar leiding kunnen zeer zeker dit eerste op- treden als een succes beschonwen. Naar wij vememen is alhier een R -K. rijwielclub opgericht, zich aansluitende bij den bond van rijwielclubs in N.-Holland. Tot bcstuursleden werden van de reeds uit 24 leden bestaande vereeniging gekozen de heeren G. J. Mosch air voorzitter, C. Hui- bers als secretaris, P. Ooyevaar Pz als pen ningmeester, M. Gomes en J. Vader Cz. als commissie van orde. Proyinciaal Nienws UIT HENSBROEK. Zondag 21 en Woensdag 24 Februari gaf de rederijkerskamer ,,'t Viooltie" haar laatste uitvoering in dit seizoen in het lokaal van den heer K. de Boer, alier, door opvoering van het Indische blijspel „Tropenadel", van Henri van Wermeskerken. Voo-ral de laatste avond is er een geweest, waarop de vereeni ging met trots kan terugzien. UIT SCHOORL. De afdeeling Schcorl en omstreken van de pluimveevereeniging „V. P. N." kwam Don- derdagavond in algemecne vergadering bij- een in het lokaal van den heer Schuijt. Na opening en lezing der notulen en inge- komen stukken, bracht de secretaris, de heer N. Kaag, een jaarverslag uit, waarin uit- kwam, dat de afdeeling vcoruitgaande is, zoc- wd in werkzaamheden als in ledental. Dit laatste kwam van 49 op 68, mede dank zij de propaganda welke is uitgegaan van de film- vertooning in 1925, alsmede aan de goede werking van de Eierveiling te Alkmaar. Van de gelegenheid tot enten van hoenders tegen diphtheritis met het bekende serum, een afdoend bestrijdingsmiddel, werd veel gebruik gemaakt. Alleen was't een bezwaar dat dierenartsen dit serum moeten verwer- ken; 1162 hoenders werden geent. De zuivere omzet van voederartikelen be- droeg 31580 kilo tegen 21196 kilo in 1924. De resultaten der Eierenveiling stemden tot tevredenheid, al had de oprichting daar- van ook al tegenwerking gehad. Dat er 3 millioen eieren geveild zijn in 1925 is wel een bewijs, dat de opzet is geslaagd. 3 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen wer den gehouden. De heer Schuijt was in't be stuur gekomen in een vacature. Het verslag werd onder dank vastgesteld. Eveneens bracht de heer Kaaij, als pen ningmeester, verslag uit over het financiede gedelte. De ontvangsten bedroegen 417,47, de uitgaven 282,60, het saldo dus 134,87. De heeren Schcen en Hoebe zagen deze rekening na en bevonden alels in orde. Waar elk jaar het geheele bestuur en bloc aftreedt en dit niet den juisten weg werd ge- acht, stelde het bestuur voor dat telken jare volgens rooster 2 leden zullen aftreden. Dit voorstel werd goedgevonden en het reglement aldus veranderd. Door directe in werking- treding kwamen de heeren Kaag en Meden- dorp aan de beurt van aftreding. Zij werden met groote meerderheid herbenoemd en na men deze benoeming weder aan. Tot afgevaardigden naar de vergadering van aandee'.houders der Eierenveiling werden hierna aangewezen de heeren N. Kaag en J. Stam Mzn. De contributie werd vastgesteld, met inbe- grip van abonnement op de „Kleinveeteelt", op 3,50, zonder dit blad op 1. In de pauze werden procenten uitgekeerc van eierveiling en aangekocht voeder, terwijl een gratis verloting van 10 en 15 pond och- tendvoeder den heeren Heesterman en Me- dendorp geluk aanbracht. De heer Dehe vroeg hoeveel tijd het be stuur rekent tusschen het uitschrijven en het werkelijk beginnen van zulke avonden. Hij kan daar dan rekening mede houden, daar dezen avond op het uitgeschreven uur zelfs het bestuur er nog niet was. Het bestuur beloofde in deze als baan- breker voor een betere gewoonte, in den ver volge stipt op tijd te beginnen. Binnenkort zal een film avond worden ge houden over broeden en opfokken met vri] entree voor ieder. Bij de rondvraag opperde de heer Kaaij nog het idee om gezamenlijk voor de machi nes petroleum aan te koopen, doch veel animo b'.eek daarvoor niet. Een ander idee van denzelfde, om door de vereeniging een betere positie van nut- hoenders en wat daaraan verwant is, te ver kriigen op de jaarlijksche landbouwtentoon steiling alhier, vond meer bijval. Het bestuur zal't die richting uiteturen. Nadat nog de heeren Braak, Louter en Rens enkele punten naar voren hadden ge bracht, sloot de voorzitter de vergadering. UIT WARMENHUIZEN. De turnvereeniging „D A S K O." gaf Za terdagavond voor de in alle hoeken bezette ONTSME1TING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen deelt ons mede: Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der longe plantjes aan den voet, die daardoor kunnen wegvallen, kan door meerdere zwammen of schimmels ver- oorzaakt worden. De schimmel Phoma betae. welke in de meeste gevallen de hoefdoorzaak is van het wegvallen, gaat met het zaad over. Door ontsmetting van het zaad kan deze schimmel echter uitstekend bestreden worden; tegen de in den grond overblijven- de, en van daaruit de plantjes aantastende zwammen helpt zaadontsmetting natuurlijk niet- Van de tot nog toe door ons beproefde diemische middelen komen voor de ont- sm-etting G6nnisan en Tillantin C. in de eerste plaats in aanmerking. Het Uspulun staat in ontsmettende werking bij deze mid delen iets ten achter, maar geeft toch een be langrijk betere opkomst dan wanmeer on behandeld zaad wordt gebruikt. Ditzelfde is het geval bij gebruik van een kopeivitriool oplossing. Een middel, dat zeer waarschijn lijk ook goede resultaten oplevcrt, maar door ons nog niet voldoende is nagegaan, is het Agfa Saatoeits. Bij gebruikmaking van Germisan, i nlan- an C, Uspulun of Agfa-Saatbeits wordt het zaad gedurende 2 uur ondergedompeld in een 14 procentsoplossing (14 K.G. ontsmet- •ngsstof op 100 L. water) of 4 uur in 1/4 procentsoplossing (1/4 K.G. op 100 L water). Bij aanwending van kopervitriool wordt het zaad 1216 uur in een 2 oplossing gebracht. Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3—4 L. van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing can meerdere malen achtereen gebruikt worden, mite voortdurend maar zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd als door let zaad wordt weggenonien. Er kan gere kend worden, dat 1 K.G. zaad ongeveer 800 cc a 1 L. oplossing wegneemt Wanneer op deze gewerkt wordt, zijn de ontsmettings- kosten zeer gering. Men zal echter goed doen iederen dag een geheel nieuwe oplossing te maken. Er moet voor gezorgd worden, dat het zaad spoedig en goed nut de vioeistof in aanrak'ing komt. Daarom verdient het los storten van het zaad in de vioeistof en daarna herhaaldelijk omroeren de voorkeur boven let behandelen van het zaad in zakken. In dien dit laatste geschi.dt, mag de zak voor niet meer dan de helft gevuld zijn. Na de be- handeling wordt het zaad zoo dun mogelijk ter droging uitgespreid. Vaak omzetten be- vordert smelle droging. Niet geheel teruggedroogd zaad mag niet opgezakt worden, met het oog op ver- broeiing. Bij het zaaien dient er rekening mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopnnme is uitgezet. De werking van de verschillende droog- ontsmettingsmiddelen is nog niet voldoende nagegaan kunnen worden Proefsgewijs aan- wenden verdient aanbeveling. en sterkste wordt erop aangedrongen om bij het werken met de droogontsmritingsmiddeleti de voor- zorgsmaatregelen, welke op de gebruiksaan- wijzingen worden gegeven, o.a. ter voorko- ming van inademing, op te volgen. Aangezien vele verbouwers van meening zijn, dat alleen ontsmetting van suiker bieten- zaad noodig is, vestigen wij er speciaal de aandacht op dat het ontsmetten van het mangelwortelzaad even noodzakelijk is, en dat niet alleen in de kleigebieden, maar zeer zeker niet minder in de zandstreken, waar men juist zeer vaak met slechte opkomst en het wegvallen der jonge plantjes te kampen heeft. Geen kluwen suikeTbieten of mangelwor telzaad worde onontsmet aitgezaaid! Nadere inlichtingen worden gaarne gratis verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst, en de daarbij werkzame ambtenaren. 1347 leden en nu per 1 Januari 1.1. 295 huis- gezinnen met 1449 leden. i De ontvangsten bedroegen in het afgeloo- pen jaar met inbegrip van het kassaldo van 31 December 1924: 13,244,62 en de uit gaven 11.218.22. Voordeelig saldo 2026.40. Behalve pas genoemde ontvangsten bad het bestuur per 1 Januari 1.1. nog te vorderen aan achterstallige premien een bedrag groot 325.—. Tot de verdere mededeelingen behoorden o.a. nog dat aan de ledien ook over 1926 het vrije lidmaatschap van de Majella Vereeni ging wordt aangeboden. Verder doet de voorzitter nog een beroep op hunne offervaardigheid bij de meeigeg«4- de leden dezer vereeniging om een flinker bedrag te storten ten bate der kas van de G. Majella. Nog waarscbuwde hij de leden in geval van ziekten aangaande het raadplegen eener andere medicus dan die welke aan on ze vereniging verbonden is. De kosten die daarmede gepaard gaan zullen behoudens in uiterste gevallen die raadpleging eener an dere doctor wettigen niet op de vereeniging verhaald kunnen worden. Ten slotte zij nog vermeld dat de aftreder- de bestuursleden de heeren H. v. d. SonBk. Beentjes, R. Beentjes en J. v. d. Maat met overgroole meerderheid van stemmen werden herkozen. 1 Na rondvraag waarvam door niemand ge bruik werd gemaakt, volgde sluiting. Onder voorzitterschap van den heer J. Docter Hz. vond Vrijdagavond de jaar- vergadering plaats der Cooperatieve Boe- renleenbank. Van de 57 leden waren er 47 aanwezig. Blijkens het verslag van den kassier is de omzet, vergeleken in 1924, met pl.m. 50 pet. toegenomen en gestcgen tot bijna 1 50.000. Hetaantal leden steeg van 53 tot 72. De aftredende bestuursleden, de heeren N. en P. de Vries, werden herkozen en de hee ren C. Nol en H. Vijms, laatstgenoemde in de vacature wijlen den heer C. de Bie, geko zen. Aan de balans 31 Dec. 1925 ontleenen wij dev olgende cijfers: Uitstaande voorschotten 11.950. Tegoed in loopende rekening bij leden 24.586.31, ingelegde spaargelden 35.674.47. Na afdoening van enkele zaken van meer ondergcschikt belang werd deze goed be- zochte bijeenkomst gesloten. UIT HEEMSKERK. Blcembollen. De uitvoer onzer bloembollen over Januari 1.1. bedroeg aan gewicht: 329 145 K G voor eene waarde xvan 353.572 tegen 310 276 K.G. voor 333.159 overeenkomstig gelijke maand van 1925. Vrijdagavord vergaderde het R. K. Parochiaal ziekenfonds in een der zalen van het Patronaatsgebouw onder voorzitterschap van den heer Nic. Henneman Gz. In zijn- openingsrede verklaarde de voorzit ter dat 1925 niet zulk een rooskleurig jaar voor de vereeniging geweest is als 1924, om- eden het fonds voor groote financieele offers gestaan heeft. Uit het jaarverslag van den penningmees ter stippen wij o.a aan dat per 1 Januari 1924 het fonds 248 huisgezinnen telde met UIT OTERLEEK. Zaterdag 27 Februari vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. Mulder de vereeniging „Huisvlijt", ten huize van den heer O. de Vries. De belangstelling was zeer groot, 52 leden waren present De heer M. Couwenhoven bracht nameps de kascommissie verslag uit en rapporteerde alles in de beste orde "bevonden te hebben. Het batig saldo dit jaar bedroeg ruim 101, vorig jaar 68, zoodat in kas is ruim 169. De voorzitter bracht den leden der kas commissie een woord van dank. Gezien den gunstigen stand der kas stelde het bestuur voor een cursus te houden in handenarbeid. Er ontspon zich over dit punt een tamelijk onverkwikkelijke discussie en de vergadering kwam dan ook niet overeenstemming. Op voorstel van den heer J. de Wit werd besloten dit punt aan te houden tot een eerst- volgende vergadering, waarin het bestuur met meer uitgebreide en concrete voorstellen zou komen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het geheele bestuur herkozen, behalve de se- cretaresse, die zich niet meer herkiesbaar stel de. In haar plaats werd gekozen mej. N. Moeijes-Tromp, die zich de benoeming Het welgevallen op voorwaarde dat er meer een-. heid betracht werd in de vereeniging. Ingekomen was een schrijven van den heer A. van Ham, terugkomende op zijn be- sluit om als lid te bedanken en verzoekende, om ook bij hem eens een vergadering te houden. De meerderheid bleek voor inwilliging, zoodat de vergaderingen om beurten bij die twee cafehouders gehouden zullen worden en de tentoonstelling alleen bij den heer de Vries. UIT DRIEHUIZEN. Donderdagavond heeft de Nutsvereeni- ging in het lokaal van den heer P. Hoog- land hare laatste vergadering gehouden in dit seizoen. Nadat de voorzitter, de heer Rus, met een hartelijk woord van welkom tot de velen, die opgekomen waren, de vergadering had ge- opend, werd op zeer verdienstelijke wijze door eenige personen, die voor deze gele genheid hun medewerking gaarne verleen- den, een eenacter opgevoerd, getiteld: „Ver- liefd op Mevrouw". Met een luid applaus toonden de toehoorders hun dankbaarheid voor't aardige stukje, dat vlot van stapel liep. Daarop vergastten de dames G. Vermeer, M. en A. de Geus op mooi klinkende twee- stemmige muzieknummers voor mandoline, wat zij tusschen de pauze met andere num- mers gaarne herhaa'.den en waarmede zij zeer veel bijval mochten in oogsten. Na de pauze gaven een viertal dames en heeren een voordracht op zang ten beste, ge titeld „Revolutie in de keuken", die ook al- weer zeer go^d slaagde, evenals die, gegeven door 2 personen in \msterdamsch dialect: Terug v-in den Zingwedstrijd. Aan het eind van werkprogram geko men, w-rd een taari v rloot, en om het nut tige aan het aan^erame te verbinden, werd vooroogist-id dat de opbrengst van deze loterij ten bate zou konr-n van de kosten, be- steed aan het hcrstellfn van een der dure mandolines, die bi' ongeluk in dm knel was gekomen en nu, na de reparatie, reeds weer gebru'kt was; maar de opbrengst van de loten was zoo groot, dat van de f 25 in to- taal heel wat overbleef, wat besteed zal worden om de Nutsbibliotheek met eenige nieuwe boekwerken uit te breiden. De heer Vink werd door het lot aangewe- wezen om dc taart in bezit te nemen. Hiermede was ha offitieele programme afgewerkt en sloot de voorzitter met dank aan alien, die den avond zoo goed hadd-n doen slagen. Nog lang bleef mm napraten en nu en dan werd nog "een voorrt-acht ten beste gegeven. Het Nut hpeft dezen winter weer drie zeer gezellige bijeenkomsten gehouden en tevens auttig weik verricht.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7