Het Spaansche Aventuur. ladio-Hoekje. Woensdag, 3 Maart. Hilversum, H.D.O. 1050 M. 12.— en 7 30 Politieberichten. 5.6.30 Concert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lup- gens. 6.307.30 Duitsehe les door den heer Edgar Grfinn, uit Berlijn, Wilmersdorff. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Christel. radio-omroep. Sprekera: Ds. Knoop uit Twij- zelerheide over „Jezus Christus en ons Le- ven", de heer J. Heidsma uit Amsterdam in het Friesch over: a. Tsjeskmoars se-eangste, van Gijsbert Japiks. b. Earnsten koartswyl. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door Mevr. Knoop uit Twijzelerheide, voor zang en pianospel. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe- richt. 11.20—1.20 Concert door het radio- kwartet en solisten sopraan, bariton en cello). 1 202.20 Tijdsein, orkestconcert. 3.35 Le zing: Heroes of fiction-Kingsley's Amyas \Leigh. 4.20 Tijdsein, concert v. d. Ideal home exhibition. 4.20 Causerie: Out of doors. 5.35 jKinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7-13 Tuin- bouwpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbe- ficht, nieuws. Lezing: The triumph of use. ;!7.45 Pianopreludes van Bach. 8.Lezing: Spring gardening. 8 20 Concert door het ver- eterkte orkest. Voorjaarsmuziek. Th. Peter- sen, mezzo-sopraan. Stainless Stephen, hu morist. J. Goss, bariton. 10.20 Tijdsein, weer- 'bericht, nieuws. Lezing: Men's heroines in moedm fiction. „Which?" radiomysterie van F. H. Shaw, 2e acts. 11.20—12.20 Dansmu ziek van hotel Cecil. Parifs Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.5010 20 Celloconcert door „Concurents". KSnigswusterhausen, 1300 M. 7.509.20 Orkestconcert. L. v. Granfelt, sopraan. E. Habich, bariton. Orkest. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door de militaire Icapel. Brussel, 262 M- 8.50 Concert door het or kest van de Antwerpsche dierentuin, met me- dewerking van Mme. M. Cabelle, viool. 10.20 Nieuws. Miinsier, 410 M. 12.35—1.50 Orkestcon cert. 3.20 Voorlezing uit Hermann u. Doro thea. 4.20 Kindervertellingen. 4.50—620 Joodsche muziek en zang (sopraan, alt, tenor, bas). 6.40 Lezing: Ueber Wissen und Olau- ben. 7.— Lezing: Landliche Frauenberufe 7 20 Lezing: Lewins Schiickings Leben und Werke. 7.50 Concert door den kamerzanger Rich. Tauber. 8.50 Lezing: Das Leben in der Sahara. 9.20 Militaire muziek door orkest. staatkundige verhouding is het met voldoen- de, dat ons blad dit a lies met zekerheid1 be- richt; de ware toedracht der zaak moet ko men vast te staan door officieele gegevens, die de kabinetsformateurs behooren te ver- Stadsnieuws. TE WATER. De slagersiknecht Ringerson, werkzaam bij den vleeschhouwer Bing, reed heden- nuddag met zijn rijwiel, voorzien van een vleeschmand, doordat hij voor een voetgan- onverwacht moest uitwijken, in het Ver- De jongeman werd gelukkig spoedig mt Zijn oaverwacht koud bad verlost. f' TER ZIELE. De autobusdienst AlkmaarHoorn, on- dernomen door den heer P. Duderink van Obdam, is, naar de Nieuwe Hoornsche Cou rant meldt, opgeheven. t, PRIJZEN BEHAALD. Op de gehouden Nat. Pluimveetentoon- stelluig te Hoorn op 27 en 28 Februari be- haalde de heer J. Blaauboer alhier met 2 in- zendingen hoenders Rhode Islands Reds, 2 eerste en 2 eereprijzen, 1 bronzen medaille voor de mooiste red-haan en 1 groote zilve- ren medaille van het gemeentebestuur van Hoorn' voor het mooiste nummer hoenders der tentoonstelling. VERLOTING. De irftslag der verloting, georgaruseerd door de Doopsgezinde Jongeren, ten bate van bet Hollandsch Doopsgezind Emigranten- Bureau, te Rotterdam, is als volgt: Eerste prijs, barometer, lot 694tweede prijs, zijden chineesch geborduurde theemuts, lot 401 derde prijs, pijpenrek, lot 535; vierde prijs, doos luxe post, lot 27. Deze en de andere prijzen kunnen, tegen vertoon van het lot. bij de kosteres van de Dopsgezinde Kerk aan den Koningsweg wor den afgehaald. VEREENIGING TOT ONDERSTEU- NING VAN BURGERLIJKE AMBTE- NAREN. Op 26 Februari j.l. werd alhier opgericht een afdeeling van de vereeniging tot onder- ateuning van burgerlijke ambtenaren". FAILLISSEMENTEN. Heden is failliet verklaard Jan de Haan, koopman te Alkmaar, met benoeming van rnr. A. M. Ledeboer tot rechter-commissaris en van mr. J. P. Eecen tot curator. VEREENIGING VOOR GEZINS- VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Fe bruari 80 patienten en legden 1102 bezoeken iaf, waarvan 264 betaalde, 753 voor't A. Z A. en 85 gratis. Er werd 7 keer de laatste hulp verleend bij het afleggen en een keer een dokter geassis- teerd. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 9 patienten, bracht 221 bezoeken en heeft drie maal een dokter geassisteerd. LEZING MR. OLJD. De heer I. Prins Az.. verzoekt ons te wil- len melden, dat niet hij, maar de heer A Prins het woord heeft gevoerd na de rede van den heer mr. Oud, in de Harmonie. R.-K. VOLKSPARTIJ. Men schrijft ons: De afdeeling Alkmaar en Omstreken van de R. K. Volkspartii hield Maandagavond jaarvergadering in net cafe van O. ETuib rs. De voorzitter, H. Krielen, opende de verga- dering met een Chr. groet en memoreerde wat in het afgeloopen jaar is geschied. Spr. be- sprak de crisis en de houding van de Staats- partijen die onwillig zijn om het gezantschap van den paus vrij te geven. Spr. kon dit zich indenkea doch waar men steeds voor de wen- scnen van de Chrlstelijken had gebukt ging men steeds verder. Wat het organisatie-leven in de vereeniging betreft kunnen we geen vergelijking maken met een vakbond, wij kunnen niet zoo vaak vergaderen wat spr. overbodig oordeelde en ook de financien ontbreken. Het verzoek van eenige leden om een vergadering te beleggen om zijn houding te bepalen tegenover den R.K. Volksbond achte het bestuur overbodig. Wij behandelen hier de belangen van onze vereeniging en kunnen daar niet op ingaan. Spr. eindigde met de beste wenschen voor 1926. Bij de talrijke ingekomen stukken was een schrijven van de afd. Haarlem waarin wordt gevraagd adhaesie te betuigen aan een mis- sieve aan hoofdbestuur en afdeelingen gericht om erkenning onzer rechten als Roomsche organisatie. Ingekomen was een schrijven van de afdee ling Amsterdam die ontevreden is over de houding van den oartijsecretaris Donders en daarvoor den heer Gemmel, redacteur v. d. Roomsche Democraat, wil candidaat stellen. De heer Woudstra concludeerde dat onze af deeling aan Haarlem een voorbeeld kan He rn en. De voorzitter ging hierop niet in. Spr. meende dat dit punt op de jaarvergadering aan die orde komt. Wat Amsterdam betreft, sprak de verg., haar vertrouwen uit in de leiding van het hoofdbestuur verschillende leden bespraken de hun, inziens laksche houding van het be stuur inzake afhardeling der loopende zaken, doch het bestuur wees dit af. De zaken worden regelmatig afgedaan en wanneer een algemeene vergadering zal wor den gehouden beslist het bestuur. Nogmaals de houding van den R.K. Volksbond tegen on ze partij kan hier nimmer aan de orde komen. Willen de leden van den R.K. Volksbond hun grieven indienen bij dat bestuur dan is dit hunne zaak. De heer de Wakker hield een bespreking omtrent de vergadering in het Gulden Vlies, waarin de heer de Wolf had geageerd tegen de volkspartij. Ook de critiek* van het Noord- Hollandsch Dagblad werd gelaakt. De hou ding van enkele geestelijken voor de verkie, zing werd ontoelaatbaar geacht. De voorzitter beantwoordde de sprekers. De heer de*Wolf heeft beel weinig van on ze partij gezegd, hij heeft alleen gewezen op de eenheid. De heer de Wakker citeerde wat de Alkm. Courant sehreef. Spr. vond dit een objectief verslag. Anderen beweerden dat men trots alle tegenwerking, de Roomsche pers moest steu- nen, dan staan we sterk. De voorzitter sloot zich bij het laatste aan. Op voorstel van den Secretaris werd v66r de btstuurs-verkiezing aan de orde gesteld of men genoegen neemt met de leiding van't bestuur. Dit voorstel werd aangenomen. De vergadering sprak haar vertrouwem uit. In't bestuur werden herkozen de heeren: H. Krie len, G. Westerbeek en gekozen de heeren S. van de Wakker en C. Snijders. Tot afgevaardigde voor den partijdag wer den gekozen de heeren H. Krieler en J. Veel. Uit het jaarverslag van den. secretaris blijkt dat er goed is gewerkt, het ledental klom tot 114. Dank werd gebracht aan de propagan- disten die tots bespotting en vergruizing trouw op hun post b'even. Het verslag van den penningmeester werd aangehouden. Bij de rondvraag werd de aandacht geves- tigd1 op den algemeenen steun en in de eerste nlaats den financieelen' steun en het kweeken van een eoed van saamhoorigheid. Proviticiaai nieimn UIT BERGEN, Bij de Zaterdag gehouden publieke veiling ten overstaan van notaris Laurman te Schoorldam van de boerderij met landerijen van den heer A. den Das, alhier, zijn de na- volgende personen koopers geworden van verschillende perceelen. Perc. 1, 2 en 3, zijnde huis, erf en weiland, groot 4,72,60 H.A., kooper J. Delver voor 17180. Perc. 4 en 5, weiland, groot 5,05,10 H.A., kooper P. J. Laurman voor 13566,50. Perc. 6 en 7, weiland, groot 2,69,20 H.A., kooper C. Akkerman voor 7059,50. Perc. 8. weiland, groot 0,86,40 H.A., koo per H. Dapper voor 2106. De totale opbrengst van de boerderij met landerijen bedraagt 39912. Zondag speelde B. S. V. op het terrein aan den Kerkedijk alhier tegen Nieuwe Nie- dorp. Na een tamelijk spannenden strijd wist B. S. V. met 41 te winnen. Naar wij vernemen is „Boschhoek", staande aan de Studler van Surck'.aan, alhier, in eigendom overgegaan aan den heer N. C. A. Frankenmolen, die er het pensionbedrijf in zal gaan uitoefenen. ZANGERSFEEST. Den 13en Juni a.s. zal in Schagen's Mu- ziektuin het jaarfeest van den Bond van Gemengde Zanigvereen igi ngen in Noord- Holland gehouden worden. De heeren Sem Dresden, directeur van het Conservatorium voor Muziek en Jan Sluis, directeur der Mu- ziekschool „Jan Sluis", beiden te Amster dam, zullen samenzang en afzonderlijken zang beoordeelen. Als openingsnummers zullen de deelne- mende vereenigingen het lied „Hymne aan den Zang" van Gerard H. Boiklijn, met woordert van den Bondsvooriztter, den heer Jb. de Jong, ten gehoore brengen onder lei ding van den heer R. Sasburg uit Benning- broek. Bioscopon. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER Vanaf gisteravond tot en met Donderdag- avond loopt in bovengenoemd theater de film „Machtig als een Adelaar", de bekende Ufa-film, die het Rembrandt-theater te Am sterdam als hoofdnummer voor het Kerstpro- gram gekozen had. Deze film is werkelijk' een buifengewoon goede, grootsch van opzet en vooral rijk aan bijzonder goede natuuropnamen. De indruk- wekkende bergtafereelen, de opkomende wol- ken, de gletschers, lawines en de natuuropna men van het dierenleven: gemzen, steenbok- ken, herten, mormeldieren maken weer eens dat men verbaasd en bewonderend tevens te- fenover de hedendaagsche filmkunst staat. In in dit woeste en toch ook weer liefelijke 1 Landschap speelt zich de liefdesgeschiedenis af tusschen Maria, de dochter van boer Wei- ler en Werner, den knappen stoutmoedigen jager uit het jachtgebied van een graaf. Boer Weiler heeft hem als eens gezegd dat hij niets op hemzelf tegen heeft, maar hij is nog niets, aan iemand die niets is, kan hij Maria toch niet geven. Werner gaat heen en zegt terug te komen als hij houtvester zal zijn. De graaf heeft n.l. een houtvestersbaantje beloofd aan hem, die een berucht strooper „de Dertiener", te pakken krijgt. Niemand heeft hem ooit gezien, alleen z'n sporen, en aan die sporen heeft hij zijn naam te denken, hij heeft z'n zolen met dertien zware spijkers beslagen. Na heel' veel moeite gelukt het Werner „den Dertiener" te pakken te krijgen. Het blijkt Weiler te zijn. Vechtend vallen ze in een diep ravijn. De hond van Werner waarschuwt de men- schen en Maria daalt in de diepe kloof af Ook gaat een zekere Baumgartner naar be- neden. Dan zien zij alien het droevig geheim: wie de beruchte „Dertiener" is. Beide mannen le- ven nog, en als hij hersteld is gaat Werner naar den graaf en verzoekt om ontslag. Hij kan den vader van Maria niet aangeven Dan komt het bericht dat Maria vertwijfeld de ber- gen in is gegaan. Zij heeft niet den moed verder te leven, omdat Baumgartner haar dwingt met hem ite trouwen, daar hij anders haars vaders geheim zal verraden. Natuurlijk komt alles op zijn pootjes te- recht. Werner wordt houtvester en krijgt zijn Maria, Weiler wordt door den graaf begena digd, hij is zich zelf komen aangeven omdat hij anders zijn dochter aan een laag sujet, Baumgartner, zou moeten geven. Dit is het slot van deze sterk gespeelde, mooie film. Vooraf gingen een jounaal en een twee-ac- terklucht „Als de lente in het land komt". Ingezonden stukken (Buiien verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) DE TRACTOR-TRAM. Geachte Redactie! In verband met het ingezonden stu'k van Mr. J. P. Bosnian in de Alkmaarsche Cou rant van Zaterdag j.l. moet ik tot mijm leed- wezen van mijn voornemen om over die trac- tortram te schrijven na het amtwoord van B. en W. op de vragen van het raadslid Mr. J. P. Bosnian in de zitting van 4 Maart a.s., afzien. In d'e eerste plaats verwondert het mij, dat waar Mr. Bosnian over eenige dagen ant- woord op zijn vragen krijgt en als raadslid direct zijn standpunt kan verdedigen en er immers in deze zitting nog geen sprake kan zijn van een raadsbesluit tot behoud of op- heffing van den tractortram, schrijft. Of net argument, dat naar aanleiding van een z.i. onjuiste beschouwing in een deel van de Alkmaarsche pers over de tractortram, welke bij een deel van onze inwoners een verkeerde voorstelling wekt en daarenboven niet zal nalaten bei'nwloedend in te werken op de opinie van een gedeelte onzer raads- leden, steakhoudend is, betwijfel ik ten zieerste. Waar onlangs door de overredingslkracht van den heer Bosman twee door deskundi- gen afgekeurde .bruggtn, waarop dage- lijks van 2 tot 7000 K G. vrachten over worden verplaatst, zonder herstelling blij- ven, daar twijfel ik niet aan de sterke argu- mentatie van den heer B. om den tractor te behouden. Met vele cijfers geett de heer B., na ge- constateerd te hebben, dat de eLctrisehe tram in plaatsen als Groningen, Leiden en Haarlem jaarlijks een halve ton aan de ge- meenschap kost en zulk een tram voor Alk maar niet dienstig is, cen vergelijking van tractor-tram en autobus. Het is niet mijn doel voor de zitting van Donderdag a.s. diep op de zaak in te gaan, maar ik betwijfel of in het bedrag van exploi- tatiekosten over 1925 ad 15771.67, uit welk bedrag de kosten per passagier bere- kend worden op 10.6 cent, begrepen zijn de nog nimmer betaalde rente a 6 pOt. per jaar van een geleend kapitaal van de ge- meente van f 40000. Vervolgens of er reke- ning is gehouden met de jaarlijksche aflos- sing. Misschien zijn deze laatste op een re- kening algemeene onkosten geboekt. Ge- makshalve voeg ik een en ander bij de ex- ploitatierekening. Verder de uit den aard der zaak groote afschjrijving op het materiaal, waar toch buiten de chauffeurs nog een mon- teur aanwezig is die f 1500 verdient. Wan neer zoo iets toch noodig is, dan moet het toch met de machines, waar het nog ford- auto's zijn en alle nieuwe stukken afzonder- lijk verkrijgbaar zijn, treurig uitzien. En waar het aandeelenkapitaal en de ge- leende gelden wel voor 3/4 weg zullen zijn, van het eerste eigenlijk wel alles, daar ge- loof ik niet, dat iedere passagier maar 10.6 heeft gekost of zal koden. Alles tezamen ge- nomen zal het wel het dubbele zijn. Ook kan men moeilijk, zooals Mr. Bos man doet ongelijke grootheden met elkaar meten, hetgeen bij de beschouwing en verge lijking wel is geschied. Immers, van een autobus kan iedereen "•ebruik maken, terwijl een tractor, zooals deze in Alkmaar is aangelegd een klein gedeelte der bevol- king ten goede komt. Noch bewoners van Langestraat, Konings weg, Kanaalkade, NieuwpooHslaan, Roch dale enz. noch marktkooplieden (zij die de Zaterdagochtendmarkten, kaas- e: veemark- ten bezoeken, moeten loopen) hebben directe verbindingsroute met den tractor, terwijl ook n:et a an lederen trein een tractor aanwezig kan zijn of men moet in den tractor op een v)'gend<m t "ein v achte" D't is niet tret de autobus het geval. Vandaar, dat de verge lijking met een autobus niet opgaat. Indien er bij concessie aan een autobusonderaemer nog een deficit zou zijn, hetgeen ik betwij fel. wiil men wel een autobusondernemer kan vinden, die gaarne voor eigen rekening het traject van den tractor-tram en andere tra- jecten exploiteert, dan ontvangt men jaar- lr'ks pefd, innlaats nosr een su^sidie van 6900 te geven. Tevens is het dan uitge- s'oten. dat zooals bij de tractor-tram k de niet-gebruiker voor den gebruiker betaalit. Tegenover de vergelijking van Mr. Bos man, die Lond'0" als'utigangewmt neemt. wi1 ik voor het autobusverkeer Amsterdam stel len De gemeente Amsterdam heeft 40 auto- bussen besteld Twintig daarvan zijn Magi ruswagens, van welk type er reeds in g;- bruik zijn. Twintig andere zijn Biockways. Dit zijn 6 cylinderwagens. De wapen ligt laag, zoodat men zeer gemakkelijk kan in- stappen. De indeeling is met langs en dwars- bankjes, waardoor er plaats iis voor 21 zittende- passagiers. Verder zijn de zit- plaatsen met stalen bandveeren, waardoor een z.g. veerend kussen is verkreg°n. Dub bele luchtbanden achter en enkele luchtban- den voor, alsmede lange veeren, die den gang van den wagen ruStig maken. Deze wagens hebben reeds gereden op de lijn Sloten Zoodra de bestelde wagens er zijn heeft Amsterdam 83 motorbussen. Zou het ver- lies te Amsterdam zoo groot zijn, dan zou- den er geen 40 nieuwe motorbussen besteld zijn. Met dank voor de plaatsing, I. PRINS Az. (Een reis-vertelling). Reis-avonturen? Maar die zijn er niet meer! Hoe zou dat ook kunnen? Slaap-cou- pe's hebben de postwagens immers verdron- gen en in de plaats van logementen bestaan er alleen nog maar hotel-paleizen. Hoe, voor den drommel, zouden er dan nog reis-avontu ren worden beleefd? Van 't Westen naar 't Oosten, van Noord naar Zuid, heb ik het land der klassieke bal- con's, der serenaden, matadore's, duenna's, der dweependen, der Sancho-Pancha's en der don Quichot's, heb ik Spanje doorkruist. En desondanks niets beleefd, wat ik niet zeven maal in de week tusschen rue Drouot en rue Seze zou kunnen beleven! Maar ik vergis mij: tusschen rue Drouot en rue Seze te Parijs be- leef ik vaak ongemeene dingen, maar niets dergelijks overkwam mij tusschen Algiers en Port-Bou. Zoo is het leven nu eenmaal! Vroe- ger sloeg men den mantel over den rug, sprong op zijn paard en reed het avontuur tegemoet, buiten, in de natuur. Tegenwoordig zoekt het avontuur ons op en vindt ons in een fauteuil bij het vuur. Het klopt aan de deur als wij rustig, zonder erg, aan onze schrijf- tafel zitten, de voeten in den voetenzak. Tevergeefs heb ik in Granada, in Cordova, in Sevilla aan zijn deur geklopt, niet een en- kelen keer heeft het zich willen verwaardigen mij open te doen, al ware het maar op een kiertje! Eens heb ik bijna gedacht, dat het avontuur mij te pakken kreeg! Het was in de gothische kathedraal te Toledo, tusschen twee reusach- tige pilaren, onder het beeld der Heilige Maagd, in een met wierook bezwangerde at- mosfeer een plek, aangewezen om het alle- daagsch-bestaan glad te vergeten. Elet was niet het avontuur met een groote A, niet de wonderbaarlijke lotsverandering, slechts een kleine, romantische wederwaar- digheid, die vrc ^ger iederen reiziger uit het logement in den postwagen overkwam: een bekoorlijk, vluchtig minne-spel, aangeknoopt en ontbonden in een avond, doch een gehe;me geur op de lippen achterlatend. Ja, het was in de kathedraal van Toledo. Ik was door een zij-portaal binnengetreden, het portaal, dat men reeds uit de verte opmerkt van de beroemde straat van Chapineria uit, die met haar smalle vensters en enorme hooge muren aan een vesting doet denken. Ik over- schreed den drempel, door de wilde blikken der steenen profeten achtervolgd, die als een wacht aan de spitsbogen zijn opgesteld. Reeds bij den derden voetstap zag ik aan het einde der beide schepen van de kerk de vreeselijke horde der kosters, der gepatenteerde gelei- ders, der cicerones, en hoe al die lui heeten mogen, opduiken. Reddingloos is de vreem- deling dezen menschen overgeleverd; hij moet alles over zich heen laten komen: elk beeld, ieder kleinste brokje mozaiek! Daar ik tot dusver niet geweten had hoe aan dezen geesel te ontsnappen, had ik hem da l ook steeds verdragen. Maar vandaag bij het beeld der Heilige Maagd volgde ik in- stinctmatig, bij het naderen gevaar om aan den troep, die mij reeds bedreigde, te ontko- men, een gelukkige ingeving. Op het oogen- blik, dat zij op mij een aanval zoudoen doen, vluchtte ik naar een pilaar, wierp mij op de knie en raakte met mijn voorhoofd den grond aan. Dat hadden mijn belagers niet ver- wacht, en onthutst bleven ze staan. Heel snel prevelde ik, luid, enkele Latijnsche zinnen en glipte naar een zij-kapel, opnieuw herhalend enkele gebeden. Toen eindelijk was de troep overtuigd, dat ik geen vreemaeling was, dien men geld uit den zak kon kloppen, maar slechts een arme, vrome pelgrim, en men ruimde mij het veld. Doch uit angst voor een tweeden overval speelde ik mijn rol verder en bleef devoot bij ieder heilige toeven. Zoo liep ik wel een uur lang van schip tot schip, van altaar naar al- taar, van heilig schrein tot heilig schrein. Het groote koor had mijn bijzondere belangstel- ling; de pate der eeuwen had zijn marmer tot ivoor en amber gemaakt. Het verrukkelijkst echter is de altaartafel der „Capilla Major"; het is zonder weerga in de geschiedenis der kathedralen een tevergeefs heeft Vlaanderen, hebben Bourgondie en Castilie heel hun genie ten koste gelegd, dit kunstwerk te evenaren. Nu was ik terug in het linker zij-schip. Ik ontdekte op den achtergrond in een kleine, duistere kapel een priester in misgewaad, aan een altaar van zilver de mis lezend. Als ongeloovig vreemdeling had ik moe ten verder gaan; als vroom pelgrim bleef ik. Ik hield het voor mijn plicht mijn gebeden met die van den priester en der geloovigen te vereenigen en sloot mij bij' hen aan. Opeens hoorde ik een lichten voetstap ach ter mij, ik keek om en zag een jong meisje in een zwarte mantille, goddelijk mooi, de kapel binnenkomen. Zij knielde naast mij neer heel dichtbij. Een geur van jasmijn drong tot mij door; niet langer dan een harte-klop liefkoosden mij de mooiste oogen, die ik ooit zag. Toen open de de onbekende haar gebedenboek en haalde haar waaier voor den dag, twee bewegingen, die in Spanje immer gepaard gaan. Ik hoor de haar een lang gebed lispelen. Waarlijk, ik geloof, dat mijn buurvrouw mij niet eens heeft opgemerkt. Maar waarom knielde zij dan op denzelfden steen neer als ik? Zoo dicht naast mij? Steen was er genoeg in de kapel, waar, als in alle Spaansche kerken, immers stoelen en banken ontbreken! Met ware hardnekkigheid bezag ik haar en hoopte op een blik; opeens zag ik, dat haar oogleden, door lange wimpers omschaduwd, trilden. Of was het een illusie.?. Hit kwajn mij HYGIi^E- Eli VEILIGHEIDSHOEKJE MOEDERS! PRENT UW KIN- DEREN TERDEGE IN nooit on bekende personen te vergezellen! voor, alsof haar mond achter den waaier zich tot een fijn lachje of vluchtige kus plooide? Onmiddellijk nu was mijn phantasie ge- wekt. Las men niet in romans, dat de liefde in Spanje de kerken kiest voor rendez-vous- plaats? Wij waren zoo dicht naast elkaar, dat elke kleinste beweging werd opgemerkt. Mijn mouw liefkoosde haar mantille, de man tille werd niet boos. Mijn vingers raakten als bij toeval nu haar bloote hand aan, die den waaier vasthieldhaar hand beefde, maar zij trok haar niet terug. De klok van het mysterie weerklonk, drie korte slagen, gevolgd door lang-aangehouden rinkelen, de priester keerde zich tot ons, hief de hostie omhoog. Ik boog mij voorover evenals mijn buur vrouw; onze vingers waren nog omstrengeld en ik drukte koen haar kleine vuist. Mij kwam het voor als hield ik een warm, klein vogeltje omvangen, dat zich in mijn handpalm wilde nestelen. Steeds nog knielden wij gebogen; de pries- ter hief nu de kelk omhoog. Ik bekeek den steen, waarop wij knielden. Het was een merkwaardige steen. Ik zag, ondanks mijn wensch, dat het een smalle, lan ge steen was, helder, doorzichtig helder, een steen uit metaal, uit glanzend koper. En toer. ik aandachtig keek, ontdekte ik op deze koper- plaat letters, woorden, een opschrift. Ik ont- cijferde: Hie Jacet Pulvis Cener Et Nihil (Hier rust stof, asch, niets). Plotseling schoot mij te binnen: Onder de zen steen was een graf, een historisch be- roemd graf van den aartsbisschop Portocare- ro, vorst van Castillie, bisschop van Spanje, biechtvader der koningen, die heele landen be- stuurde en aan't einde van zijn schitterende loopbaan te kennen gegeven had, dat zelfs zijn naam niet op zijn graf mocht staan. (Hier rust stof, asch, niets). Ik meende deze stem uit de diepte van he graf te hooren, ironisch en bitter- klonken die woorden in mijn oor, een bespotting van alle menschelijke eerzucht. Opnieuw weerklonk de klok, drie korte sla gen, gevolgd door lang aanhoudend gelui. De dienst was ten einde. Mijn buurvrouw hiei haar kopje omhoog en ik voelde hoe haar handje in de mijne beefde. De mis was afge loopen. Zij sloot haar gebedenboek en troV zacht om haar waaier te vouwen haai hand uit de mijne. Toen stond ze op, ook il kwam overeind. Zij schreed naar het Zuideliji portaal Puerta Liana in Spanje geheeten. Ik volgde de Spaansche mantille, wier geur mij als een teere liefkoozing omgaf. Aan het wijwater-bekken raakten onze han- de.i elkaar opnieuw. De groote, zwarte oogen beschouwden mij met een blik, die niet was mis te verstaan. Het jonge meisje verliet de kerk. De straat was eenzaam en verlaten. Geheel onopvallmd zou ik door de nauwe, Spaansche straten met haar hooge, vensterlooze muren eene Spaan sche mantille hebben kunnen volgen. Maar plotseling scheen het mij toe als ware dit alles: de straat, het geurende kleed, het bekoorlijke figuurtje, slechts asch, stof en niets ciner, pulvis et nihil En ik volgde het meisje met de warme han- den niet. Marktberichten PURMEREND, 2 Maart 1926. Qp de he den gehouden weekmarkt waren prijzen en aanvoer: 11 _st. kleine Fabriekskaas 46.50, met rijksmerk 50, 3 st. kleine Boerenkaas met rijksmerk 50, 1 st. Goudsdie kaas f 43, 366 runderen w.o. 160 vette runderen /0.90 tot 1,20, 194 melk- em geldekoeien 150 tot 425 stug, 12 Stieren, 51 Paarden 100 tot 250, matig; 4 Vette kalveren 1.40 tot 1.60, 1218 Nucht. kalv.: v d slacht 10 tot 36, v. d. fok 14f 36, stug, 499 Vette Varkensv. d. zout. 0.840 88, Vette Var kens v. d. slacht 0.84 tot 0.90 vlug, 83 Magere Varkens 20 tot 50, vlug, 127' Biggen 18 tot 24 vlug, 551 Schapen v tte 40 tot 48, Overhouders 25 tot 35, matig, 23 Bokken, Kipeieren f 5.50 tot 6.50, Eendeieren 6, Piepkuikens 2,.75 tot 3, 25 kisten appelen 2 tot 4. Eierenveiling: 45022 st. Eendeieren a 6.30 tot 6.40, 34004 Kipeieren a 5 80 tot 6.80, 1716 Kipeieren b 5.30 tot 5.70, 738 Kg. Boter 2.30 tot 2,40. Gemeng-d nieuws BEZUINIGING VERZEKERINGS- WETTEN. Aan den ministe rvan arbeid is de volgen- de' brief gezonden: Het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft in zijn Vrijdag ge houden vergadering met groote ontstemming kennis genomen van de samenstelling van de door uwe exoelientie inigestelde commis- sie, aan welke is opgedragen, gegevens te verzamelen, op welke wijze vereenvoudiging en bezuiniging in de tegenwoordige sociale verzekeringswetten kan worden verferegen. In deze commissie toch zitten naast enkele ambtenaren een vertegenwoordiger van een particuliere verzekeringsmaatsohappij en de secretaris van het Verbond van Nederland- sche Werkgevtrs. Het werkgeverselement is derhalve in deze commissie wel vertegenwoordigd. Uit de vak- beweging der arbeiders heeft uwe excelleirtte niemand aangewezen. Tegen deze uitsluiting vpn de arbeiders, die bij het vraagstuk der sociale verzekering het allermeeste belang hebben de sociale ver zekering is toch allereerst ten behoeve van de arbeiders in het leven geroepen meent het Verbondsbestuur van het N.V.V. ten sterk- ste te moeten opkomen en het richt zich tot uwe excellentie met het dringende verzoek, alsnog een veregenwoordiging van (te arbei- drsvakbeweging in deze commissi op Se ne-1 niCB: y jrd. I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2