ook nie! wat spr. noemde een giftkas (index) Van dien tijd (1723) af dateert dus de openlijke strijd tusschen roomschen en Katho- Iieken. Spr. is nu de dertiende bisschop van Haarlem. Wat den strijd onder de roomschen betreft, wees spr. er nog op, dat er onder de heiligen der R.-K. kerk zijn, die streden t^gen den bisschop van Rome, o a Cyprianus In het begin der 19e eeuw was het aantal oud-Katholieken door allerlei oorzaken be- langrijk ingekrompen, zoodat er toen nog siechts een 4 a 5waren, verdeeld over 27 gemeenten. Er zijn wel meermalen hereeni- gingspogingen gedaan met Rome, maar steeds ste'de mer daar den eisch„Eerst on- derwerpen" en dat wilden de menschen van de kerk van Utrecht niet. In 1853 bleek de scheiding onherstelbaar doordat Rome de onbevlekte ontvangenis van Maria afkondigde enz., waarop in 1870 de onfeilbaarverklaring volgde. Toen was het de roomsche theoioog prof. Doltinger te Miinchen, die de als nieuwe waarbeden verkondigde steflingen niet kon onderschrijven. Daaruit ontstond de oud- trarnoiieke kerk in Duitsch'and en Zwitser- land, gelljk spr. uiteen zette. Tot 1870 heeft dus de kerk van Utrecht in het verborpen geleefd, maar wij hebben ge le erd, dat Rome de oude leerstellingen heeft verlaten. Wij hebben ervarem, dat er een band ontstond tusschen ons en de Amghkaansche k.rk in Engeiand en Amerika, enz. Spr. me- moreerde het opheffen van het huwelijksver- bod voor de priesters en de invoering van gematigde bepalingen inzake het vasten. Spr. stelde vast, dat op d" Unie van Utrecht der oud-katholieke kuk het groote beginsel weal vastgelegd van het streven naar broederlijke liefde tot het zoeken van eenheid met aTdersdenkenden Dit is geheel anders dan het st-even der R.-K. kerk, waarvan een priester, die zoo iets zou willen, omniddellijk wordt afgezet of verplaatst. Zij toch wi1 niets dan heerschen, vandaar alles in de eene taakl (het Latijo) en alles ge- lijkvormig in alle roomsche kerken der wereld. Ten sftotte wekte spr. op tot eenheid en te trachten elkaar te begrijpen, opdat het mo- gelijk wordt, dat steeds meer de kansels van oud-kathol.ieken en van protestanten voor efkaar openstaan. Ds. B a a r sprak hierop nog een kort woord, waarin hij onuerstreepte mgr. van Vlijmen's woord om, als men' spreekt over roomschen, ben ook niet katholieken te noe- men, zooais zij zoo graag heeten, want laatsfbedoelde benaming is een aanmatiging. Spr. herinnerde er nog aan, dat, toen de beer Van Vlijmen nog pastoor was te Eg- mond, hij zijn kerk een half jaar lang open stelde voor de hervormde godsdienstoefenin- gen. De roomschen willen niet meewerken, zei spr., in het godsdienstig belang der we reld, getuige dat zij niet vertegenwoordigd waren op net groote congres der kerken te Stockholm. Krachtig wekte spr op tot lidmaatschap van de Evangelische Maatschappij, noodza- •kelijk tegenover het roomsche standpoint: veraeelen heersch. Op spr. verzoek werd hierop staande go- zongen het beker.de: „Een vaste burcht is onze God". Tot slot sprak ds. Baar een woord van dank aan het kerkbestuur voor het beschik baar stellen der kerk en verder tot alien die den avond hadden doen slagen. Na het uitspreken van den zegen was de samenkomst geeindigd. Voor de kerk waren inmidde's eenige groo te autobussen gekomen, om de bezoekers uit Egmond weer herwaarts te vervoeren. Harte- Jdj'k begroetten vooral dezen mgr. van Vlij-' men, oen hij de kerk verliet. Menige van grooLn eerbied en hoogachting voor hu:r oud-leeraar getuigende uitroep werd gehoord en siechts door vlug doorloopen ontkwam hij aan een ovatie. ProTiTiciaal Niemvs UIT HEILOO. Jaarvergadering van de Tuinbouwvcr- eeniging ,,De Vooriutgang", oder presidium van den heer K. Blokker. De voorzitter opende de druk bezochte vergadering met een welkom aan de leden en begunstigers. Spr. decide mede, dat de commissie die de reorganisatie van de ver eeniging in studie heeft, nog niet met haren arbeid is gereed gekomen, doch dat de jaar vergadering in Februari moet geschieden, reden waarcm wordt voorgesteld die bespre- king in de volgende vergadering te behande- §en. Goedgekeurd. Ook deelde spreker mede, dat de sioifen zijn aangekomen en dat door bijzondere omstandigheden de leden die nog niet heb ben afgehaald, dezelfdc rechten kunnen la- ten geld'en als zij die wel hebben afgehaa'd (tegen verlaagden prijs a contant). Een voorstel van het bestuur om het stemrecht van de leden om te slaan naar de grcotte van hunne perceelen, werd aange- nouden. Omtrent de oprichting van een afdeeling van de Kcninklijke Maatschappij van Ttiin- bouw en Plantkunde zal de heer W. Balk uit Alkmaar op nader te bepalen datum een uiteenzetting geven. De bespreking met den Rijkstuinbouw- consulent (over aanleg diverse proefvelden) was in overleg 'met deze bepaald op 1 Maart in het cafe van den heer Holder. Alle leden zijn welkom. Het aanvangsuur is half 8. Jaarverslag van den heer S. Akkerman. Het jaarvers'.ag spreekt met voldoening over de resultaten van het afgeloopen jaar, tervvijl voor 1926 de horizon is bewolkt, de afzet en het crediet naar Duitschland en dc verhoog- de invoerrechten worden gevreesd als belem- merend voor den tuinbouw. Er werden 6 bestuurs- en 6 ledenvergade ringen gehouden. Het ledental ging met 5 vooruit. Het verslag eindigde met dc beste wen- schen voor 1926. Instemming). Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester stippen we aan, dat er in 1925 is geveild voor een bedrag van f 36063 aan aardbeien en 35851 aan grocn- ten, totaal 7201419, hetwelk een vermeer- dering is van 12033.13 bii 1925. Vervoerd is 82343 Kg. groente en 27074 Kg. aard beien. Van de laatste is de doorsneeprijs 44.10 per 100 Kg. - - Uit het financleel verslag, balafis en wiust- en verliesrekening stippen we aan, dat de ontvangsten en uitgaven van de in- koopen zijn: 32020.80, op gereedschappen, schuur en diversen is afgeschreven 137.10, het voordeelig saldo is 137.66. De voorzitter bracht, na de goedkeuring van de a'.gemeene vergadering, dank aan den administrateur. (Instemming). De heer S. N. Stikkel bracht rapport uit van de rekeningcommissie. Het kwam spr. voor, dat de administratie behoudens kleine onvolledigheden, die zijn hersteld goed is gevoerd. Spr. meende echter dat de taak van deze commissie onvolledig moest zijn, als spr. niet alle bescheiden thuis nad nagezien. Doch onvolledig en geen beeld van het bedrijf kan dit geven, een omzet van pl.m. 100.000 eischt nauwlettend toe- zicht, reden waarom spr. voorstelde om een 3-maandelijk9che controle te houden en een vaste commissie voor een jaar te benoemen, bestaande uit 3 personen. Het bestuur en speciaal de administrateur konden zich hiermede vereenigen. Na goedkeuring der vergadering werden in deze commissie gekozen de heeren S. N. Stikkel, P. Pilkes Jr. en J. Drijver. Bestuursverkiezing (vacature D. Bakker). Gekozen de heer N. Nijman. Verkiezing afgevaardigde naar den Proef- en Schooltuin „Kennemerland". Gekozen werd de heer G. Smits. Van het Centraal Verrekenkantoor is me- dedeeling ontvangen over de bijdrage van den Ned. Tuinbouwraad, terwijl de* bijdrage voor den watersnood in de Alkmaarsche Courant is verantwoord. Aangeboden werden latten (stokken) voor. snijboonen en koolkragen, beide voor lagen prijs. Voor de leden van de vereeniging zijn van den Proeftuin gesellecteerde dub!>ele boonen beschikbaar voor 0.80 per Kg. Be stellingen volgden. De voorzitter deelde medfe. dat in het bosch van i,Nijenburgh" rijshout beschikbaar was voior de leden en dat men zich kon vervoe- gen bij den boschbaas M. Mulder. Na de rondvraag werd een door B. en W. goedgekeurde verloting gehouden. De heer D. Bos had hiervoor gereedschappen be schikbaar gesteld, welke in dank werden aanvaard. Voor deze verloting bestond veel animo. De hoofdprijs, welke tot hei laaste bleef liggen, werd gewonnen door den donateur, den heer W. Aalbersberg. -— Ten nadeele van L. J. zijn kippen en een konijn ontvreemd. De politic doet ondtr- zoek. EERSTE HOORNSCHE PLUIMVEE- EN KONTJNENTEN lOONSTELLING. De Pluimvee- en Konijnenvereeniging Hoorn en Omstreken heeft in de voormalige kazerr.egebouwen j.l. Zaterdag en Zondag een tencoonstelling gehouden welke al.esz ns geslaagd mag heeten. In tegenwoordigheid van het Dagel. Be stuur der gemeente, den algemeene markt- meester, het bestuur der organiseerende ver- eeniging, commissieleden, standhoudexs en belangstdler.den werd j.l. Zaterdagmorgen deze tentoonsteiling door burgemeester Bis schop met een kernachtige toespraak ge- opend, nadat de voorzitter der vereeniging, de heer Kuiper, in 'n sytnpathiek woord van welkom doel en streven der tentoonstellende vereeniging had uiteengezet. Na deze officieele opening werd .een rond- gang langs de inzendingen gemaakt. In den r.amiddag werd door Dr. te Hen- nepe een buitengewoon leerzame voordracht gehouden over ziekten van het pluimvee. Bij beziehtiging van de expositie moet getuigd worden, hoe hier door de inzenders op het gebied van pluimvee en konijnenteetl buiten gewoon veel schoons was bijeengebracht. 't Spreekt van zelf, dat het ondoeni'.ijk zou- de zijn van de bonderden inzendingen een gedetailleerd verslag te geven. De jury zal dan ook een buitengewoon moeilijke taak hebben gehad om hier de juis- te keuze te doen. Zeldzaam fraai waren de onderscheidene hoender- en duivensoorten, pauwen, eenden, kalkoenen enz. Ook de in zendingen konijnen waren wel van een bij- zonderen aard; prachtige collecties. Ter zij van't pluimvee en de konijnen waren talrijke fraaie stands aangebracht, waarvan de meeste direct of indirect in betrekking staan tot bedoelde teelt. Bijzonder inteeressant waren de verschil- 'ende stands voor pluimveevoeders. Verder de stands van onderscheidere stadgenooten. Jacob Blokker, Offrirga en Horst, Nieuw- poort, Stumpel, C. Reek e. a. een hoogst aan- genamen indruk. Werkelijk was aan alles veel zorg besteed. Voor aardige muzikale afwisseiing werd gezorgd. Bij ons bezoek leverde het trio Van Meurs—Horst een prettige afwisseiing. We feliciteeren de tentoonstellingsorganisatie met het behaalde succes. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Markt. Het gaat onze tuirders nog steeds niet naar den vleeze. Van begin De cember tot half Januari kon van een goede opbrengst gesproken worden, ofschoon er ook toen nog geen buitenkansje inzat. Na dien gaan echter de prijzen van week tot week omlaag, zoodat we thans zonder over- drijvirg kunnen zeggen, dat de markt slecht is. Wel staan de i.6ogste noteeringen nog tame'ijk hoog, doch de kwaliteit en soort die daarvoor geleverd moet worden is zoo uiterst gering, dat ze tot de uitzonderingen kunnen worden gerekend. Het zachte weer doet de kwaliteit der kool wat het uithoudingsvermo- gen betreft zoodanig verminderens dat in hoofdzaak tweede kwaliteit wordt aange- voerd en ais het zoo ooorgaat, zal men net zoo lang 2e kwaliteit aanvoeren totdat de kool op is. Het moet ander weer worden an ders wordt het geheel mi's. De aanvoer was deze week grooter dan de vorige. Vooral de roode en gele dee'den in de prijsverlaging. Bij de Deensche witte kon den we eenige neiging tot opleving bespeu- ren, welke in de prijzen eenigszius tot uiting kwam. De meeste roode kool heeft van 200 tot 300 per wagon opgebracht, de gele iets minder, terwijl de Deensche witte meeren- deels boven de f 3 waren. Uien werden in even mindere mate aange- voerd cp ze brachten 'n even hoogeren prijs op. De aanvoer van wortelen was van dien aard, dat er wel eernge priisverlaging het gevo'lg van moest worden. Ze brachten eoh- goeden prijs op. A Kroten werden de meeste dagen aange- voerd en meestal ver beneden de 2 ver- caocht. De totaalaanvoer was hier 216 wagons tegen 199 de vorige week. "in Broek op Langendijk werd 168 wagons kool aangevoerd, hier 205 en in Warmen- izen 45. De voetbalvereeniging Holland I speelde een uitwedstrijd tegen Vrone I van St. Pan- eras. Holland verloor met 0—1. Holland II speelde op eigen terrein tegen Spanbroek II en verloor met 1—4, UIT KOEDIJK. Vrijdagmiddag had de aanbesteding plaats van het bouwen van zeven arbeiderswonin- gen voor de »bouwvereeniging „Goed Wo- nen", de uitslag was als volgt: G. Visser en Zoon te Amstelveen, schilder- werk 1504; G. Koopiman te Alkmaar, bouwwerk 18910, schilderwerk 1390, massa 20300, Jac. H. Smit te Alkmaar, massa 18730; A. C Klomp te Bergen, bouwwerk 19199, massa 20599; W. Wa- genmaker te Koedijk, schilderwerk f 1175; K. Nijman te Alkmaar, schilderwerk 1379; P. Brouwer en Glas te Heiloo. bouwwerk 21488; Wed. S. Kok te Koedijk, schilder werk 1495; Geuzenbroek te Alkmaar, schilderwerk f 1500; R Boersen te Schagen, massa f 24750; Schuddeboom te Beverwijk, massa 22222; P. den Das te Sehoorl, bouwwerk 18870; M. Klerk te Schborl- dam en K. de Ruig te Koedijk, schilderwerk 1645; Rozendaal te Bergen, schilderwerk 1438. De gunning werd aangehouden. Het bedrag der begTOoting is 18500. Vrijdagavond kwam het bestuur der Be- grafenisvereeniging „De laatste eer" ten huize van den secretaris bijeen, om enkeie werkzaamheden uit te voeren als gevolg van de laatste ledenvc 'Tadering. Aan de orde was het benoemen van een bode. Uit een zestal sollicitanten werd ge kozen de heer C. Ploeger. Er werden 15 aandeelen rentelooze voor- schotten uitgeloot. Met algemeene stemmen werd besloten om een schrijven te richten aan het college van B. en W. om den gemeente-veldwachter bij begrafenissen niet meer als voorlooper te doen optreden, daar de vereeniging zelf voorloopers heeft. UIT oudkArspel. De Tuinbouwvereeniging ,.De Eendracht" bield Zaterdagavond een ledenvergadering met 50 leden. De voorzitter wees bij de opening op de slechte markt van de laatste maand. Uit het jaarverslag bleek, dat het kdental is gestegen vap 214 op 223. 304 snees aard- appelen zijn besproeid. waarvoor de ont vangsten en uitgaven 182 waren. Het be zoek aan den tuinbouweursus was vrij goed, ofschoon sommige leerlingen niet de voile aandacht hadden. De cursus voor de oude- ren is vrij goed geslaagd. Voor de rattenverdelging bleek onder de leden geen belangstelling te bestaan. Alle lof werd geuit over de voile medewer- king bij de beide laatste kooltellingen. Uit de rekeping bleek een ontvangst van 1259,28, een uitgaaf van 884,17, zoodat er een saldo was van 375,11 tegen 488,72 het vorig jaar. Uit Wageningen was de mededeeling inge- komen, dat met't onderzoek naar de oorzaak der vallers wordt doorgegaan. Om dit on derzoek zoo goed mogelijk te kunnen doen, werd verzocht van de uit te zaaien partijen zaad een weinigje aan het laboratorium op te zenden. Verschillende leden zegden hunne mede- werking toe. De Proef- en Schooltuin gaat voort met het kweeken van lucerf bloemkoolzaad. Voor deze vereeniging kan dat van veel belang ewzen, omdat de bouw wel eenige wijziging zal odergaan. Om dit zaad te kunnen betrek- ken, moet men lid van den Tuin zijn, tegen een contributie van minstens 1- Zelf dit zaad telen is niet uitvoerbaar, omdat het in een verwarmde kas gebeuren moet. Voor niet-leden was de gelegenheid open- gesteld om stamslaboonen te btstellen tegen een prijs van 80 cent perk Kg. Verschillende leden bestelden. Verslag werd uitgebracht van de keur- commissie van de Noordermarkt. Als lid dier commissie werd herkozen de heer Jb. de Beer. Medegedeeld werd dat de tijd weer geko men is om kunstmest te bestellen. In de zetkoolregeling werd eenige wijzi ging gebracht en voor de Diepsmeer werd een regeling gemaakt. Het openhouden van het ijs bij de laad- plaats kwam ter sprake, doch men was van oordeel, dat het daar nooit een goed en toe- stand zal worden. Het is daar te smal. Het is een fout geweest dat men daar begonnen is met het bouwen van pakhuizen. Door een der leden werd gewezen op de al te ruwe handelingen met de verpakking in kisten. Besloten werd de volgende punten op den beschrijvingsbrief te plaatsen: lo. De stemmingen in de algemeene ver- baderingen hebben voortaan plaats naar het aantal leden der vereenig-'igen. 2o. Algeheele afschaffing van het bonnen- stelsel, omdat men van oordeel is dat daar- van steeds een drukkende markt het gevolg is. Bij voorkomende gevallen kan het geen kwaad, doch het schijnt niet mogelijk om het misbruik te voorkomen. 3o. Het treffen van een regeling voor mo- gelijke schade door hagelslag, door het dra- gen van de schade daarvan onderling voor hen die dit wenschen. Het doel is het vor- men van een soort onderlinge verzekering.. Als afgevaardigden naar de bondsvergade- ring werden naast het besturu gekozen dc heeren P. Kuiper, G. IJff, J. Kalverdijk cn A. Bakker. Als plaatsvervangers de heeren G. de Geus, P. Eecen, H. de Geurs en Jb Eecen. Voor het nazien van dev olgende rekening werden aangewezen de heeren .Jb. Kroon Gz. en L. Kalverdijk. De heer K. Bood stelde zich weder be schikbaar. Na de rondvraag, die weinig belangrijks opleverde. werd de vergadering gesloten i Aan den burgemeester dezer gemeente is opnietfW een ziekteverlof verkend nu van 1 rtiaand. oit fs nu reeds een ziekteverlo! van o 1 maanden. We vernemen, dat herhaalde pogingen van den burgemeester om afgekeurd te wor den, tot heden niet tot het gewenschte resul- taat geleid hebben, omdat de* Pensioenraad zijne medewerking niet verleenen wil zoolang de burgemeester niet overgaat tot het neer- leggen van al zijne bijbetrekkingen. Zondag had een voetbalwedstrijd plaats tusschen D. F. S. 1 en Bergen I. Na een zeer mooien wedstrijd wist D. F. S met 1—6 te winnen. Er waren ongeveer 700 a 800 bezoekers. Het 3e elftal speelde tegen Vrone II. D. F. S. 3, die vee llager op de coinpeiitie- lijst staat, won met 60. UIT HEERHUGOWAARD. Dc Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" hield hare jaarvergadering in het lokaal van den heer Mijts, aan het Oude Niedorper Verlaat. Bij de opening der vergadering dcor den heer Brugman werd opgemerkt, dat de proef r.iet het houden van een middagvergadering geen schitterend succes oplevert; inzonder- heid heette spr. welkom den secretaris, die langcn tijd geen vergadering heeft kunnen bijwenen en wien hij toewenschte nu weer geregeld daartoe in staat te zijn. Na lezing der notulen volgden enkeie me- dedeelingen. Een schrijven was ingekomen van den Proeftuin „Kennemerland" met betrekking tot het zaaizaad. Werd voor kennisgeving aangenomen, cvenals het verslag van den Keuringsdienst voor aardappelen. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den heer Meereboer, bleek, dat de ont vangsten hebben bedragen 569.61, de uit gaven 468.88, alzoo een batig saldo groot 100.73, waardoor de reserve is gekomen op 1099 73. Het ledental is met 30 toegeno- men en telt thans 206. Door den heer P. Kostelijk werd vervol- gens het jaarverslag uitgebracht. waarin on der meer gewezen werd op de Duitsche tol- tarieven, welke, dank zij ook de bemoei'ingen der tuinbouworganisatie, althans lets ten guuste ook van onzen tuinbouw zijn gewij- zigd. Spr. schetste in het kort de resultaten van het tuinbouwbedrijf dezer omgeving, welke over het algemeen niet tot de gun- stigste gerekend kunnen worden, uitgezon- derd dan de vroege aardappelteelt. In het bestuur werd de heer T. Kosteiijk opgevolgd door den heer Klaver, terwijl spr. werd aangewezen tot correspondent voor den Plantenziektenkundigen Dienst met de heeren Gaijaard en Meereboer als com missie van bijstand. In den bop des jaars steeg weer het leden- bJ. Een ledenvergadering werd gehouden en drie bestuursvergaderingen. Steun werd verleend aan Waarland en omstreken, terwijl in samenwerking met de afd. L. T. B. Noord een tuinbouwwintercursus wordt gegeven. Bij d'e bestuursverkiezing werden herkozen de heeren S. Brugman en P. Kostelijk, laatst- genoemde ook voor het bestuur van den Noorder' Marktbond, terwijl in de vacature- Hagc werd voorzien door dc verkiezing van den heer C. Langendijk. Besloten werd dat ook de heer Hage zoo lang in functie blijft tot hij van hier vertrekt Door den heer Gutter werd een opmerking gemaakt met betrekking tot het verstrekken Van bons voor onderhandschen verkcop van kool. Hieruit ontspon zich een breedvoerige discussie, waarvan het resulitaat was, dat door „Nieuw Leven" op den beschrijvings- bri .f voor de Bondsvergadering de vraag zal worden gesteld: „Kan de N. M. B. ook vei- betering brcngen in het bonnenstelsel, zoo- wel elders als voor eigen veiling?" Mede werd breedvoerig gediscuseerd over de plaatsing van paarden tijdens de veiling, vooral bij gesloten water. Aangezien hierbij naar voren kwam, dat bij de spoorwegdirectie plannen aanhangig schijnen te zijn voor uit- breiding van rangeerterrein, zal bij den N. M. B. het voorstel worden ingediend: „Voor- ziening in staanplaatsen voor paarden, ook voor de toekomst". Op een vraag van derj heer P. Kostelijk of ook de loswal voor de schipperij in gedrang kan komen, werd het vermoeden uitgespro- ken, dat dit wel niet het geval zou zijn, waar op de heer Kostelijk nog de aanmerking maakte, dat het van groot belang zou zijn, indien aan de zuidzijde van het terrein ook in de spoorwagons geladen zou kunnen wor den. Bij de benoeming van afgevaardigden voor de Bondsvergadering werd aangewezen het bestuur, benevens de leden Jac. Kostelijk, P. Over en J. Brouwer en tot plaatsvervan gers de heeren K. Dekker en Jac. Gutter. De beschrijvingsbrief zal worden bespro- ken in een vergadering van het bestuur met de afgevaardigden en plaatsvervangers, ten- zij zeer belangrijke voorstellen mochten wor den ingediend. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het ongerief van te moeten lossen op twee ver- schilende plaatsen, waarover door den h^er Meereboer in de Commissie van Beheer zal worden gesproken, en het voorstel van Noordscharwoude met betrekking tot den sluisbouw in verband met de kanalisatie. De vooriztter sloot hierna met de beste wenschen voor 1926 de vergadering, waarna nog een achttal leden gelukkig werden ge maakt met een prijsje bij de gratis verloting UIT SINT PANCRAS. Vrijdagavond werd de cursus en Groente- teelt, dezen winter gehouden onder leiding van den heer Glas te Broek op Langendijk, besloten met een speciale lezing door ge- noemden leeraar gesloten. Als onderwerp had deze gekozen: ,,Productleverhooging door veredeling der gewassen". Waar men op de cursus het vTaagstuk reeds uit wetenschappelijk oog- punt had behandeld, werd hans dit onder werp meer van practische zijde belicht Uit- voerig zette spreker uiteen, hoe het tegen- woordige systeem van zaadwinning bij onze producten (massaselectie) oorzaak is, dat geen enkel gewas geheel raszuiver is, aange zien tusschen de zaadplanten onderling kruis- bestuiving plaats vindt en hierdoor de nako- melingen belast worden met alle goede, als wel minder goede eigenschapoen. in het bij zonder zal dit plaats vinden bij het hoofdpro- duct van den Langendijk, de koolsoort. omre- den deze groentesoort al heel gemakkelijk ver baspert. Hoewel ook andere factoren van invloed zijn op de bepaalde eigenschappen van een plant, als daar zijn grondsoort, bemesting, behandeling der plant tijdens de groei en niet het minst de natuurinvloeden, zoo kan toch gezegd worden, dat al deze invloeden siechts van tijdelijken aard zijn op de rasechtheid va neen product. Enkeie voorbeelden hiervan werden opgenoerad. Als eindconclusie tot het verkrijgen van raszuivere groentesoorten noemde spreker een zorgvuldig uitgevoerde stamselectie met geheel geisoleede zaadwin ning van elke zaadplant. Toegevend, dat de toepassing in de praktijk vele bezwaren mei zich meebrengt, zal men toch niet moeten be- rusten, want gezien het succes van stamse lectie bij de aardappelen zullen de voordee len van een dergefijke methode van verstrek- kende beteekenis zijn voor den tuinbouw. (Applaus). Een enkeie vraag werd tot genoe- gen beantwoord. De heer Glas dankte daarop de cursisten voor den gezelligen omgang op de leeravon- den. De voorzitter der tuinbouwvereeniging sprak nog een woord van waardeering tot den leeraar en uitte den wensch, dat een vol- gend jaar weer op den heer Glas gerekend mocht worden. De heer Hazeloop, Rijkstuinbouwconsulent wees op het nut van dergelijke cursussen, waarna de heer Madderom den leeraar na- mens de cursisten een zeer practisch cadeau aanbood, n.l. een Pulverisateur. Uit erkentelijkheid werd den heer Haze- loop door het bestuur der tuinbouwvereeni ging een bijzondere luxe doos sigaren aange boden, voorstellende de bloem eener Dahlia. Beide heeren dankten voor deze blijken van waardeering. Door den aannemer Brouwer te Vfeem- stede is de vorige week een inschrijving ge houden naar het schilderwerk van 39 wonin- gen, deel uitmakende van ,,'t Ooievaarsnest" te Alkmaar. Van de 7 inschrijvers waren de laagste de heeren L. Hoogland en A. Baken, alhier, wien het werk is gegund voor f 4785. Toen de heer Kloosterboer Vrijdagmid dag zijn spitmachine „Simar" van het vaar- tuig, waarop het werd vervoerd, op den wa! wilde rijden, schoof de machine, tengevolge van de gladheid naar den voorsteven van het vaartuig, waardoor dit water maakte en met machine en al zonk. Een en ander werd doot de firma Bruin met behulp van een takel we- de opgehaald. Een deskundig onderzoe1- maakte uit, dat de machine geen diecte schade heeft geleden, wat zeker wel een meevaller mag heeten. In de laatste 2 minuten maakte Vrone I het eenigste doelpunt in den wedstrijd tegen Holland I, welke onder leiding stond van der; heer Beauchampet. Het lie elftal, op bezoek bij D. T. S. III. verloor daar, met 10 man spelende met 60. UIT HOORN. De Hoornsche Hengelaarsbond heeft in het cafe van den heer Vijzelaar vergaderd onder leiding vail den heer M. Kind. De re kening sloot met een batig saldo ad 30' .63, Er werd besloten dezen zomer wederom een vischwedstrijd te organiseeren. UIT DE RIJP. Onze correspondent verzoekt ons het^Vrij- dag j.l. geplaatste verkort raadsverslag aan te vullen met het volgende: Ingekomen- was nog: Verslag commissie van toezicht op het La ger Onderwijs in de Rijp- Voor kennisgeving aangenomen. De verkoopprijs van den tuingrond aan den heer Ramkema was 2800 per H.A. Besloten werd eveneens tot wijziging der begrooting over het dienstjaar 1926. Het stembureau werd samengesteld! als volgt: ambtshalve burgemeester P. A. Ro- mijn, voorzitter; plaatsvervangend voorzitter B. J. A. Stubenitskij, leden: N. Kroone en J. Blokdijk. plaatsvervangende leden: J. Maarse en T. Damrnes. Het vastgestelde bedrag, voorkomende op het hondenbelasting-kohier over het jaar 1926 was 234. Vanwege de 'Noord-Hollandsche Veree niging „Het Witte Kruis," afdeeling „De Rijp," werd Vrijdag, 's avonds te 8 ure in het hotel „Het Stadhuis van Amst rdam" een gratis Malaria-film-vertooning gegeven, ten doel hebbende te doen aantoonen op welke wijze de „malaria" het doelmatigst kon wor den bestreden. Siechts ongeveer een 40 tal personen waren tegenwoordig, waaronder de heer T. P. van Houwelingen, hqgfd der O. L. S. alhier, met de kinderen der hoogste klasse. Onder het draaien der film gaf dr. P. M. S. van Leeuwen alhier, waar zulks noodig was, op duidelijke wijze een uiteenzetting. Het was een zeer leerzame avond. De S. D. A. P., afdeeling „de Rijp en Om streken" hield op Vrijdag, den 26 Fd>r. 1926, des avonds te half acht ure in het hotel „Het Rijper Wapen" van den heer Jac. Schoone alhier, een openbare vergadering, alwaar als spreekster op trad mevrouw Bakhuis—-Wel ters met het onderwerp „De taak die ons wacht." De opkomst van het publiek was niet groot te noemen. Op duidelijke en begaafde wijze gaf spreekster haar meeningen te kennen betref- fende den arbeid nog door de S. D. A. P. te doen; terwijl eenige prachtige muzieknum- mers en declamatie dezen avond aangenaam vulde. De voorzitter der afdeeling sloot met een woord van dank aan alien die het kunnen hadden bijgedragen tot het welslagen van dezen avond en aan de aanwezigen voor hun: nen belangstelling. De prijs van de melk is alhier verlaagd met 1 cent en alzoo gebracht op 13 centen per Liter. UIT GRAFT. Voor de vacantie betrekking van Gemeente^ opzichter alhier, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Tot Voorzitter van het Bestuur van den polder „Graftermeer" is gekozen de heer Jac. Prins alhier, dit in de plaats van den aftre- denden voorzitter de heer Joh. Mul. Tot diaken der Doopsger. kerk (Noord- einde) alhier is benoemd ae heer J. J. Blaauw alhier, dit in de plaats van den heer J. van Tiel te Groot-Schermer, welke niet herkies- baar was.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5