Alkmaarsche Courant a Be hof der leiigeiten. m a a a i m FELT 1, LUTON. Dinsdag 2 Maart. Stadsnieuws. l.FHAMKENBERG, Alkmaar, Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! i I ■a m Ko 51 j 926 Henderc Acht en Twintigste Jaargang. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de led en van den Gemeenteraad op ter bijwoning eeoer vergadering op Donderdag 4 Maart 1926, nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten om- trent de hieronder vermelde punten. 1. Onderzoek van den geloofsbrief en beee- diging van het nieuw gekozen Raadslid, den heer D. Geels. 2. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Benoeming iijdelijk leerares aan het Gymnasium (bijlage Nr. 26). 4. Voorstel tot afwijzing van een adres in- zake vervroeging van het aanvangsuur der botermarkt (bijlage Nr. 15). 5. Idem tot overneming in eigendom bij de gemeente van den Houtweg c. a. (bijlage Nr. 16). 6. Idem tot definitieve aanwijzing van de Laat voor het plaatsen van kermisinrich- tingen (bijlage Nr. 17). 7. Idem tot het verleenen van een bijdrage voor den bouw en de inrichting van een R. K. Koloniehuis te Egmond aan Zee (bijlage Nr. 18). 8. Idem tot afwijzing van een verzoek van de bewoners van perceelen aan de Lana- straat Nrs. 28 t. m. 50, om van gemeen- tewege hunne tuinen op te hoogen of te rioleeren (bijlage Nr. 19). 9. Idem tot wijziging der verordenmgen op het heffen en invorderen van een vergoe- ding voor het gebruil; van een gemeente- lijk gymnastieklckaal (bijlage Nr. 21). 10. Idem tot reorganisatie der Handelsscho- len (bijlage Nr. 22). 11. Idem tot afbraak van het perceel Laat 199 en uitbreiding der speelplaats van de le gemeentcschool (bijlage Nr. 23). 12. Idem tot het toekennen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding inzake kosten instandhcuden scholen voor bij- zonder lager onderwiji (bijlage Nr. 24). 13. Idem tot onderhandsche verhuring van gemeentegiord aan het Zeglis aan de N. V. Betonijzerbouw v.h. Last en Zonen (bijlage Nr. 25). 14. Voorstel om van gemeentewege over te gaan tot den bouw van 35 arbeiderswo- nngen (bijlage nr. 27). 15. Idem tot het uitgeven in erfpacht van grond aan het Afgesneden Kanaalvak (bijlage Nr. 28). 16. Idem tot wijziging der verordenmgen op het heffen en invorderen ecner belasting op de gebouwde eigendommen, de beer- puttenbelasting en de tonnenbelasting (bijlage Nr. 29). 17. Idem tot het aanbrengen van tijdelijke voorzieningen aan de Willemsbrug (bij lage Nr. 30). 18. Idem tot verkoop van grond aan de Mo- lenbuurt (bijlage Nr. 32). 19. Idem tot aanvulling van het Reglement van Orde voor den Raad met eene bepa- ling betreffende het schriftelijk vragen- recht voor do Raadsleden (bijlage Nr. 33). 20. Idem tot het verleenen van een crediet voor de bevordering van de emigratie naar Canada (bijlage Nr. 34). 21. Idem inzake een verzoek om wijziging der bouw- en woningverordening en der verordening op het heffen van een recht cnder den naam van leges (bijlagen Nrs. 175 van 1925 en 35). 22. Idem tot afwijzing van een adres verzoe- kende het bouwen van een paardenstal op het Woonwagenpark (bijlagen Nos. 3 en 31). 23. Idem om afwijzend te beschikken op een adres van dte afd. Alkmaar van de Ne- derl. Vrijdenkersvereeniging „De Dage- raad" inzake het verhuren van het Mu- ziekpark (bijlage Nr. 20). 24. Behandeling bezwaarschriften inzake plaatselijke belastingen (bijlage 11). BENOEMING TIJDELIJK LEERARES GYMNASIUM. Curatoren van het Gymnasium te Alkmaar, doen onder overlegging der betrekkelijke stuk ken den Raad de navolgende aanbeveling toekomen ter vervulling van de vacature van brengt gedurende het geheele jaar de fijnste Douveautd's in doozen luxe post en carts de correspondence. rtjdelijk leeraar in de Oude Tajen aan het Gymnasium alhier: Mej. W. Bremmer, doctoranda in de Oude Talen te 's-Gravenhage. REORGANISATIE HANDELSSCHOLEN. (Slot). De versohiltende verordeningen moeten worden herzien. Die voor de Handelsdag- school en de Hoogere Handelsschool, opge- nomen in de Gemeentebladen nrs. 530 en 491, gewijzigd bij Gemeentebladen 748 en 832, worden vervangen door een nieuwe, waarin de verschilllende noodige wijziging en zijn verwerkt. Enkele veranderingen zijn aan te brengen met betrekking tot onedrwerpen, die thans reeds in andere verordeningen zijn ge- regeld of krachtens vroeger door U geno men besbrten als verwaden zijn te beschou- wen. Wij hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om ecr.ige verandering voor ie stelle" in de verdeeling der bevoegdheden tusscn a de Commissie van toezicht en ons Cole'ge of den Burgemeesier een verande ring welke naar wij meenen in overeenstem- ming is met de plaats, welke die commissie en ons College of de Surgeim-ester bij de dageiijksche leiding van zaken hebben in te nemen. Zij bepaalt zich tot een wijziging der regc'ing omtrent het verlof d r leeraren, de regaling der vacanties en d" goedkeuring van het huishoudelij'k reglement. Wat de schoolgeldregeling aangaat hebben wij d- \raag oude- de oogen gezien of de tegenwoordige afzonderlijke regaling voor de Handelsdagschool en voor de Hoogere Handelsschool mpet worden gehandhaafd in dier voege, dat zij ondersch. zullen gelden voor de le, 2e en 3e en voor de 4e ai 5e klassen der vereenigde school, dan wel of een gelijke regeling is te treffen. De heffing voor de Hoogere Handelsschool was gelijk aan die voor een Rijks Hoogere Burgerschool met 5-iarigen cursus, die voor de Handelsdag school bedroeg 3/4 daarvan. Waar thans een school wordt gevormd acht de meerder- heid van ons college het gewenscht een voor de geheele school gelijke regeling te tref fen, waarvoor zij zou willen nemen die, welke tot nu toe voor de Handeldagschool gold. Aan het einddiploma der Hoogere Burgerschool toch zijn meer voordeelen verbonden dan aan dat der Handelsscholen, terwijl verier het handeisonderwijs vooial het karakter van „vakonderwijs" heeft en dat aan de Hoogere Burgcrscholen zoowel alge- meen vormend eindonderwijs als voorberei- dend hooger ondcrwijs is. Verder is de Verordening betreffende de toelating van leerlingen uit andere gemeen- ten te herzien, in dier voege, dat de thans af zonderlijk voor elk der scholen gevorderde bijdrage wordt omgezet in eenzelfde bijdrage voor de geheele school. Met betrekking tot de overige verordenin gen, die tengevolge der reorganisatie wijzi ging dienen te ondergaan, meenen wij te kunnen volstaan met een besluit, waarin tot uitdrukking komt, dat overal waar gelezen wordt Handelsdagschool en (of) Hoogere Handelsschool of Handelsscholen, daarvoor in de plaats komt Handelsschool en de meer- voudige vorm wordt de enkelvoudig^. Met enkele punten van ondergeschikt belang, die krachtens de reorganisatie van rechtswege worden gewijzigd, kan erkening worden ge- houden, wanneer te zijner tijd de betrekke lijke verordeningen om andere reden moe ten worden herzien. Wij geven Uwe Vergadering in overwe- ging te nemen de volgende besluiten: A. De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het in verband met door den Minister van Ondcrwijs, Kunsten en We- tsenchappen blijkens diens schrijven van 17 December 1924 No. 14297 Afd. Ha. O. vast- gestelde voorwaarden, waaronder door dien Minister handelsscholen met dirie-, vier- en vijfjarigen cursus worden erkend, wenschelijk is te achten de Handelsdagschool en de Hoogere Handelsschool allhier te reorgani- seeren Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 22 tot het verslag van's Raads handelingen; Besluit: I. de Handelsdagschool en de Hoogere Handelsschool alhier met ingang van 1 September 1926 op te heffen; II. met ingang van 1 September 1926 op te richten een Handelsschool met vijf jarigen cursus; B. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelet op zijn heden genomen besluit tot opheffing van de Handelsdagschool -en de Hoogere Handelsschool en tot oprichting van een Handelsschool met vijf-jarigen cursus, een en ander met ingang van 1 September 1926; Gezien het voortsel van Burgemeester en Wethouders opgenomen in bijlage nr. 22 van het verslag van's Raads handelingen; Besluit: Naar het Engelsch van Justus Mile Fosman. Door J. S. 2Cb „Misschien, misschien," zei het meisje schalksch, „misschien kwam u alleen om mij te zien. Stel u voor Von Altdorf plukte hevig aan zijn knevel. „Dat is heel goed mogelijk. Het verwondert me alleen, dat ik daaraan niet eer heb ge- dacht. Zijn alle Amerikaansche meisjes gees- tig, mademoiselle, en en schoon? „Alle zonder uitzondering," stemde miss Afannering zeer ernstig toe. „Allemaal zeer geestig, en buitengewoon mooi. U moest eens naar Amerika komen, kolonel." „Zeg dat niet, mademoiselle," protesteerde Von Altdorf. „Als een van die schoonen, en dan nog wel een kleine, voldoende is om me geheel in de war te maken, hoe zou ik me dan onder zoo velen durven wagen? Een man van twee en veertig is op zijn gemoedsrust ge- steld." Miss Mannering sprak hem met tegen. Ze bestudeerde het tapijt. „Hoe gaat het met de Prinses?" vroeg de kolonel. „Ze leeft in een wolk van geluk, en denkt dat ze een hemel op aarde heeft gevonden, waaruit ze niet meer kan worden verdreven. Het middel schijoit haar gered te hebben, vast te stellen een nieuwe Verordening voor de Handelsschool te Alkmaar. (Nader in ar- tikelen aangegeven). C. De Raad der gemeente Allkmaar; Gelet op zijn heden geqpmen besluit tot opheffing der Handelsdagschool en Hoogere Handelsschool en oprichting eener Handels school, een en ander met ingang van 1 Sep tember 1926; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 22 tot's Raads handelingen; Besluit: vast te stellen de navolgende verordeningen: I. Verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsschool en de Handelsavondschool te Alkmaar. (Nader in artikelen aangegeven). II. Een Verordening regelende het invorde ren van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsschool en de Handelsavondschool te Alikmaar. (Nader in artikelen aangegeven) En een Verordening, houdende algemeene regelen betreffende de toelating van leerlin gen, afkomstig uit andere gemeenten, tot de Handelsschool. (Nader in artikelen aangege ven). E. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelet op zijn heden genomen besluit tot opheffing van de Handelsdagschool en de Hoogere Handelsscholen en tot oprichting van een Handelsschool, een en ander met in gang van 1 September 1926; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 22 tot's Raads handelingen; Bepaalt dat van 1 September 1926 af in alle verordeningen, waarin voorkomen de benamingen: Handelsdagschool eri (of) Hoogere Handelsschool of Handelsscholen, in de plaats daarvan wordt gelezen „Han- delsschool" en de meervoudige vorm wordt veranderd in den enkelvoudigen. F. De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het gewenscht is voor de 1 September 1926 te openen Handels school erkennifgn te verkrijgen en dat in ver band daarmede met betrekking tot het pro- gramma van onderwijs en eenige aan die school te benoemen leeraren ontheffing noo- dig is van de onderscheidenlijk onder VI en II van de voorwaarden, waaronder Handels scholen met drie-, vier- en vijfjarigen cursus door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kunnen worden erkend, gestelde eischen; Gezien bet voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 22 tot 's Raads handelingen; Machtigd Burgemeester en Wethouders bedoetde erkennmg en ontheffing aan te vragen. G. De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders opgenom.n in bijlage Nr. 22 tot's Raads handeiingen; Machtigd Burgemeester en Wethouders aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan de Staten van Noord- Holland te verzoekeu aan deze gemeente van 1 September 1926 af ten behoeve harer Han delsschool onderscheidenlijk Rijks- en Pro- vinciale subsidie te verleenen naar dezelfde regelen als zij tot dien datum voor hare Han delsdagschool en Hoogere Handelsschool ge- niet. UITBREIDING SPEELPLAATS IE GEMEENTESCHOOL. In bijlage No. 23 schrijven. B. en W.: Den 9en Juni 1915 besloot de Raad tot aankoop voor de gemeente van het perceel Laat 199, met de bedoeling dit perceel af te brekeo en den vrijkomenden grond te voegen bij het speelterrein der toenmalige Burger school (thans le Gemeentesohool). Met het oog op den woningnood hebben wij U tot nu toe geen voorstel gedaan aan een en ander uitvoering te geven. Nu echter de woningnood niet meer zoo klemmend is en het perceel thans onbewoond is, zouden wij daartoe willen overgaan. Blijkens hjt voor U ter inzage liggend rapport van den Directeur der gemeentewerken zullen de kos ten van een en ander bedragen f 470. Hierbij is nog in acht te niemen, dat de post onder volgnummer 204 der gemeente-begrooting voor 1926 voor het scnilderen van den ach- tergevel van het p roeel. Van deze gelegenheid willen wij tevens ge- bruik maken den to-gang tot de le Gemeen- teschool, die evenals die tot de 8e Gemeente- school zich in de Brillestceg bevindt, te ver- plaatsen naar de zijde van de Laat. ,De commissie van bijstand voor de publie- ke werken kan zich met een en ander vereeni- gen. Wij geven Uwe Vergadering in overwe- ginig te besluiten: I. ons te machtigen tor het doen sloo- sloopen van het perceel Laat 199, het bijvoegen van het vrijgekomen terrein bij de speelplaats van de le Gemeente- maar het is verschikkelijk wreed, kolonel." „Noodzaak is altijd wreed, mademoiselle, en het geluk meestal kort van duur." „Ze was wel zeer geschokt, toen de Prins zoo plotseling in den tuin sprong," ging miss Jessica voort. „Zij kan de gedachte niet van zich afzetten, dat ze hem vroeger ergens ge zien moet hebben, en dat hij een oft andere rol heeft gespeeld in haar leven nu, dat zal waar zijn! Ze krijgt dus gedeeltelijk haar geheugen terug. Sir Gavin was er verrukt over." „Gaat het haar dus in het algemeen beter. „0, oneindig veel beter. Ze is bijna geheel de oude weer. Ze heeft haar kleur terugge- kregen, haar hals is weer voller, ze is in ge- wicht zeer toegenomen. En at die verbetering vindt haar oorzaak hierin, dat haar ondrage- lijtke angsten zijn weggenomen en dat ze zich zoo overgelukkig gevoelt. O ja, mr. Creighton vertelde me van het duel, dat mr. Mallory met den Prins in den tuin heeft gehad. Het moet prachtig zijn geweest." „Hij is de wonderbaarlijkste schermer, dien ik ooit heb gezien," betuigde Von Altdorf „Hij is er voor geboren. Niemand, ook at heeft hij de opleiding en de oefening welke Denis heeft gehad, kan het alleen door de practijk zoo ver brengen. Het was bewonde- renswaardig." ,-Hij zou den Prins hebben kunnen dooden en zoo voor zichzelf den weg vrij maken," zei het meisje. „Mr. Creighton vertelde me, dat hij een oogenblk bang was, dat het zou gebeuren." „Ja," zei Von Atldorf. „Een enkel oogen- m „Ik behoef niet te advertee- gjj H ren, als ik er voor zorg, dat jj m'n etalages steeds aantrek- J kelijk en verzorgd blijven" H J1 Zij, die dit zeggen, hebben jjl jM ongelijk, het publiek moet tot jjj M de etalage komen, de annonce jjj J echter komt tot het publiek. jj| H Om een grooten kring van jjj J menschen in Noord-Holland {p te bereiken is er den manier: [i school, met gelijktijdige verandering van den toegang tot die school, en ons daarvoor een crediet te verleenen van f 470; II. de onder I vermelde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrooting. ONDERSHANDSCHE VERHURING VAN GEMEENTEGROND. In bijlage No 25 schrijven B. en W.: Bij Uw besluit van 17 Maart 1921 is de grond aan het Zeglis, kadastraal bekend in Sectie F onder de nrs. 2201 (ged.) en 2031 (ged.) ter gezamenlijke grootte van 4370 c.A., te rekenen met ingang van 15 Mei*1921 voor den tijd van 5 jaar verhuurd aan N.V. Enk- huizer Betonijzerbouw v. A. Last en Zonen te Enkhuizen tegen een huurprijs van 1500 per jaar. Nu de huur derhalve binnenkort afloopt, heeft de Directie der N.V. zich tot ons ge- wend met het verzoek bovenomschreven ter rein opnieuw voor 5 jaren, zoo mogelijk op dezelfde voorwaarden, *te mogen huren. Aan- gezien er onzerzijds tegen de htwiUiging van dit verzoek geen bezwaar bestaat, stellen wij U vor het desbetreffend besluit te nemen. EMIGRATIE NAAR CANADA. B. en W. schrijven in bijlage no. 34: Bij besluit van 28 Februari 1924, Nr. 18, verleende Uwe Vergadering ons, overeen- komstig ons voorstel, opgenomen in bijlage Nr. 42 van dat jaar, een crediet van ten hoogste 4000 voor het geven van voor- schotten aan personen, die zich bij ons College zouden aanmelden voor emigratie naar Canada en daartoe de noodige geschikt- herd zouden blijken te bezitten. Wij hebben van dat crediet gebrurk ge- maakt tot een totaal bedrag van f 3882.65 en wel ten behoeve van de emigratie van een 9-tal personer., vermeld op den voor U ter inzage liggenden staat. Van die emigranten hebben enkelen reeds een gedeelte van het genoten voorschot afgelost. Die bedragen zijn eveneens op dien .staat vermeld. Waar het aanvankelijk resultaat, der unt- zending tot nu toe niet onbevredigerid is en er thans opnieuw aaiwragen voor emigratie naar Canada zijn ingekomen, verdient het naar onze meening aanbeveling daarmede atfhans voorolopig nog door te gaan. Indien Uwe Vergadering zich daarmede kan vereenigen geven wij U in overweging weder een crediet van 4000 (nader te reore- len bij suppletoire begrooting) ter beschik- king van ons College te stellen voor het ver leenen van voorschotten aan personen die zich voor emigratie naar Canada zullen aan melden en ad'artoe na onderzoek door de be- trokken commissie de noodige geschiktheid zullen blijken te bezitten. GROND AFGESNEDEN KANAALVAK. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 28: De Bataafsche Import-Maatschappij te 's-Gravenhage is voornemens in deze gemeen te een opslagplaats voor hare petroleum-pro- ducten te vestigen. De verwezenlijking van hare plannen is afhankelijk van het beschik- baar zijn van eer? voor dit doel gunstig gele- gen terrein. De Maatschappij heeft ons be- richt, dat als zoodanig in aanmerking komt een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak, ter grootte van ongeveer 625 M2. Zij verzoekt ons mitsdien te willen bevorderen, dat haar dit terrein op nader te regelen voorwaarden voor den tijd van 75 jaren in erfpacht worde afgestaan tegen een canon van ten hoogste 1000.per jaar. Dat het door de Maatschappij verlangde terrein thans in gebruik is bij het bedrijf der gemeentewerken geeft geen moeilijkheden, aangezien wij er in geslaagd zijn, daarvoor een oplossing te vinden. Met de Commissie van bijstand voor het blik dacht ik het ook. Niemand is boven ver- leiding verheven, en wij hebben hem de ver- zoeking zien weerstaan zooals weinigen het zouden kunnen. Maar er zijn weinig menschen als hij. Ik zal u vertellen, wat ik gisteren zag. Ik zat in zijn kamer te wachten op hem, terwijl hij wandelde met de Prinses. Ik zat in een grooten diepen stoel, die in een nogal donkeren hoek staat; ik schijn wat slaperig te zijn geworden, want ik heb Denis niet hooren binnenkomen. Ik zag hem op eens midden in de kamer staan, en zoolang ik leef, mademoi selle, hoop ik nooit weer op iemands wezen te zien zoo'n wanhopige strijd, zoo'n worste- ling van de grootste liefde, die een man kan hebben met den eisch van verloochening, die de eer stelde. Zijn ziel lag op zijn gelaat, op dat oogenblik, waarop hij zichzelf alleen waande de ziel van een die naar de poort des hemels was geleid en er binnen had mo gen zien, maar'die weer terug moest gaan." „Zag hij u niet?" vroeg het meisje. „Neen. Hij ging op den divan liggen met de handen voor zijn oogen en zijn schouders schokten af en toe. Ik durfde me niet te bewe- gen en mezelf vertoonen, en ik kon ook niet weggaan, uit vrees dat hij me dan hooren zou. Na een oogenblik rees hij op en ging naar een kast, waar hij en flesch met absinth, glazen en een karaf water nam. Hij ging aan de tafel zitten en maakte zich een glas absinth klaar. Hij zat zoo, dat ik den strijd kon zien, die zich bij hem afspeelde. „Mademoisselle, u kunt als een vrouw, die haar heele leven lang zorgvuldig gevoed en verpleegd is, niets begrijpen, in het geheel Grondbedrijf zijn wij van oordeel, dat met het oog op de groote waarde van het Afge sneden Kanaalvak voor handelsdoeleinden, uitgifte van den daar liggenden grond in erf pacht de voorkeur verdient boven verkoop. Wij meenen dat er geen bezwaar bestaat aan het verzoek der Maatschappij te voldoen en stellen U voor het desbetreffend be sluit te nemen. SCHRIFTELIJK VRAGENRECHT VOOR RAADSLEDEN. In bijlage No. 33 schrijven B. en W.: B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de navolgende Verordening tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergade- ringen van den Raad der gemeenti Alkmaar. Eenig artikel. Tusschen de artikelen 24 en 25 van het Re glement van Orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Alkmaar (Gem. blad nr. 368) gelijk dat is gewijzigd bij de Raads- besluiten d.d. 12 December 1916 (Gem. blad nr. 512) en d.d. 11 October 1923 (Gem. blad nr. 861) wordt ingevoegd: Artikel 24a. Ook zonder verlof van den Raad, als be- deeld in de eerste alinea van artikel 24, kan ieder Raadslid buiten den dag der Raadsver- gaderingen inlichtingen vragen aan Burge meester en Wethouders, met betrekking tot het hun opgedragen dagelijksch bestuur. De vragen moeten schriftelijk worden ge- steld en kort en duidelijk geformuleerd. Wanneer Burgemeester en Wethouders te gen de beantwoording der vragen of tegen hare beantwoording in het openbaar bezwaar hebben, geven zij daarvan kennis aan den- gene die de vragen tot hen heeft gericht. De antwoorden worden zoo spoedig moge lijk gegeven en met de vragen openbaar ge- maakt als bijlage tot het Raadsverslag. Noch de vragen, noch de antwoorden kun nen in een Raadsvergadering een punt van beraadslaging uitmaken. (Is dit laatste wel wenschelijk? Heeft men dan niet meer het recht, bij een niet bevredi- gend antwoord, de kwestie in den Raad te brengen? Red. Alkm. Crt.) GEBRUIK GYMNASTIEKLOKALEN DER GEMEENTE. Bij Raadsbesluit van 9 Maart 1898 is de vergoeding voor het gebruik van het toen- maals eenige gymnastieklokaal der gemeentc- ten behceve van particuliere lessen of het houden van gemeenschappelijke oefeningen bepaald op 0.30 per uur. Dat bedrag bleef sindsdien cngewijzigd. Eene berekening van de kosten van vuur, licht, schoonhouden en afschrijving van meu- belen over beide thans in gebruik zijnde gym- nastieklokalen heeft aangetoond dat de ge- middelde kosten niet meer door de bovenbe- doelde vergoeding worden gedekt. Voor het lokaal in de Snaarmanslaan bedragen die kostfen 0.62 en voor dat aan de Nieuwesloot 0.42 per uur. Rekent men daarbij nog de kosten van afschrijving en onderhoud van die gebouwen, dan stijgen die bedragen tot 1.32 en f 1.12 per uur. \Fij geven U derhalve in overweging het bedrag van de te betalen vergoeding te her- zien. Het verdient naar wij meenen daarbij aanbeveling ten opzichte van de te betalen vergoeding onderscheid te maken tusschen het "gebruik voor particuliere lessen en ten be hoeve van vereenigingen die gewoonlijk uit de veelal beperkte contributie der leden hare uitgaven hebben te bestrijden. In liet eerste geval zouden wij den volledigen kostprijs in niets, van zulk een worsteling, de worsteling van een beter ik tegen het verlangen van de uitgeputte zenuwen, van een hopetooze droef- heid en neerslachtigheid naar de verlichting en de opwekkng, die het gevaarlijke vergif kan geven. Hij zat daar, in woest verlangen naar de rust en het welbehagen, die enkele glazen absinth hem konden gevenook onder den drang die een booze hartstocht, een inge- wortelde gewoonte op den mensch uitoefent. Toch strekte hij nog geen hand uit. Toen met een schok, wierp hij het hoofd achterover. „Neen!" schreeuwde hij, „neen, ik wil niet!" Daarop ging hij weer naar de divan en lag er doodstil. Na een poos stond ik voorzichtig op. Ik geloof niet, dat hij me gehoord heeft, toen ik wegging. Ik hoop, dat hij sliep. Mijn hart bloedt als ik aan hem denk, mademoiselle Hij is een man!" „Arme Mallory!" zei het meisje zachtjes. Wat moet er van hem worden, als alles voor- bij is? Sommige menschen schijnen voor het ongeluk geboren. Zijn leven is een treurspel, zoo jong als hij is, en het slot schijnt nog veel droeviger te zullen worden. Hebt u nog icts gezien van de mannen die den Prins be- spieden?" Von Altdorf schudde het hoofd. „Niets meer, sinds Creighton ze de vorige week heeft vervolgd," zei hij. „Wij houden zorgvuldig de wacht om den Prins Hij gnat nooit uit, zonder dat een of twee van ons bij hem zijn. Zij zullen wel zeer stoutmoedig moeten zijn om hem aan te durven raken Toch zal ik niet gerust zijn voor d?.t de Prins weer in Novodnia terug is, waar hij behoorde te zijn. Iedere dag van zijn verblijf hier ver- groot het gevaar voor hem zelf en voor den staat, maar hij verkiest hier te blijven, totdat hij met de Prinses heeft gesproken, en dat wil Mac Kensie nog niet toestaan. Ik geloof, dat het goed zal zijn, als dat maar zoo spoedig mogelijk gebeurt. Ze is aardig opgesterkt en iederen dag wordt ze meer verliefd op Mal lory en hij op haar. Ik zou zeggen, laai der Prins zijn gang gaan. Schokken zal het haai zeker, maar dat is toch niet te vermijden." „Toch schrikken we alien daarvoor terug, zei het meisje, angstig het hoofd schuddend, „zelfs Sir Gavin. Het was gemakkelijk er mee te beginnen; ook gemakkelijk te zeggen, dat eenmaal, we zouden wel zien wanneer, de waarheid moest worden verteld, maar haarmate de tijd vordert, blijkt het moeilijker om met de waarheid voor den dag te komen, kolonel. Als men er voor staat, vreest men de gevolgen. Het zal niet gemakkelijk zijn.' „Toch moet het gebeuren," zei kolonel Von Altdorf. „En dan maar hoe eer hoe beter. Mademoiselle, zoudt u misschien wat voor mij op de piano willen spelen? Ik hoor u zoo vaak uit de verte en ik houd zoo van muziek. Misschien wilt u wat zingen ook? „Waar za! ik van zingen?" vroeg het meis je en liet haar vingers zacht over de toetsen glijden. „Zal ik kriigsliederen zingen? Uw leven is vol van oorlogvoeren geweest." „Neen," zei Von Atldorf, „vandaag lievei niet. Ik zou graag iets hooren over vrede enliefde." (Wordt vervolgd.)/ tBSm

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7