biaaglijdebs. Het Maagpoeder Apotheker BOOM (naam Jtoettig gedeponeerd) heeft gedurende meer dan dertig jaren duizenden maaglijders genc- zen van maagpij®, maagkramp, zuur, hart- water en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per gesloten blikken doos rekening gebracht wenschen te zien van 1.30 per uur, terwijl wij voor vereenigingen het bestaande geheel verouderde tarief van f 0.30 per uur, dat, zooals wij hierboven aan- toonden, zelfs niet meer de kosten van vuur, licht, schoonhouden en afschrijving van meu- belen vergoedt, zouden willen brengen op /0.50 per uur. Onder mededeeling dat de Commissie van I bijstand voor de financien zich met dit voor stel heeft vereenigd, stellen wij U voor te ne- men het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar, Besluit: vast te stellen de navolgende Verordening lot wijziging der verordenin- gen op het hefjen en invorderen eener ver goeding voor het gebruik van het gemeente- lijk gymnastiekLokaal ten behoeve van parti- caliere lessen en gemeenschappelijke oefenin- gen (Gemeenteblad nr. 83). Artikel I. In den titel dier verordeningen vastgesteld Vii Raadsbesluit van 9 Maar 1898 (Gemeen teblad nr. 83) worden de woorden „het ge- meentelijk gymnastieklokaal" vervangen door *d« gemeentelijke gymnasteklokalen". Artikel II. De le alinea van artikel 1 der heffingsver- ordening wordt vervangen door eene alinea van den volgenden inhoud: Voor het gebruike van een gymnastieklo kaal der gemeente ten behoeve van particu- ftere lessen is eene vergoeding verschuldigd van 1.30 per uur en voor het houden van gemeenschappelijke oefeningen door daar- toe erkende vereenigingen eene vergoeding pan /0.50 per uur. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1920. (Ziedaar nu weer eens een maatregel d'e bet sportleven in onze gemeente ernstig zal belemmeren. Is het zoo erg als de gemeente niet tot de laatste cent alle kosten der gymnastieklokalen vergoed krijgt? Als de inwoners, d!e hiervan profiteeren precies berekend ook nog alle kosten van af schrijving en onderhoud moeten betalen zal het den laatsten tijd oplevend sportleven daarvan den ernstigen terugslag ondervin- den. Waarom moet aan de Nieuwesloot 1.30 betaald worden als de totaal zelfkostprijs 1.12 bedraagt? Wij kunen ons voorstellen, dat men het be- drag van 0.30 te laag acht, maar de sprong van 0 30 op 1.30 is toch al te groot om hiervan niet een emstige bedreiging van ons sportleven te verwachten. Red. Alkm. Crt.) VERKOOP VAN GRONfe AAN DE MOLENBUURT. In bijlage Nr. 32 schrijven B. en W. De heer A. Hoekmeijer alhier, heeft bij ons College het verzoek ingediend om aan hem of zijne lastgevers voor den bouw van een complex pakhuizen met bovenwoningen in koop af te staan een perceel bouwterrein aan de Molenbuurt, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, Sectie A nr. 4038 gedeelte- lij'k, ter grootte van ongeveer 216 M2, tegen den prijs van 13.50 per M2. Dit perceel is op het bij de stukken gevoegde kaartje rood aangeduid. Evenals de Commissie van Bijstand voor he Grondbedrijf hebben wij tegen dezen ver- koop geen bezwaar, in verband waarmede wij U voorstellen het desbetreffende besluit te ne men. WOONWAGENPARK. Bij de behandeling van ons voorstel, op- Senomen in bijlage nr. 3, in de Raadsverga- ering van 28 Januari j.l., werd eene beslis- sing op dat voorstel aangehouden om ons College in de gelegenheid te stellen, zich daaromtrent nader te beraden. In verband hiermede berichten wij U, dat blijkens een gemaakte berekening de bouw- kosten van een stal geschikt voor 8 paarden worden geraamd op ongeveer 3300. welk bedrag voor ieder paard meer of min der wordt verhoogd of verlaagd met 200. De meerderheid van ons College blijft deze uitgave een bezwaar achten, vooral omdat men daarbij heeft rekening te houden met kosten van onderhoud, schoonhouden enz., die slechts voor een zeer gering deel op de houders der paarden kunnen worden verhaald, ook wanneer men, zooals b.v. de Commissaris van politie in overweging feeft, 10 cent per dag en per paard vordert. !en dergelijkc bate toch, gedurende een ge- fing deel van het jaar gevorderd voor stal ling van een gemiddeld aantal paarden dat aanmerkelijk minder dan 8 zal zijn, zal diet in eenigszins beteekenende mate kunnen opwegen tagen de lasten die de gemeente op zich neemt. Hoewel de minderheid van ons College ▼an meening blijft dat het door de gemeente te brengen offer voor dit doel alleszins ge- rechtvaardigd is, meent de meerderheid haar afwijzend advies, gegeven in bijlage nr. 3, te moeten handhaven en stelt U voor dienovereenkomstig te besluiten. (Wanneer het gemiddeld aantal paarden aanmerkelijk minder dan 8 zal zijn, zullen de kosten van schoonhouden enz. ook geen bedrag van beteekenis vorderen. Red. Alkm. Crt.) WILLEMSBRUG. In bijlage No. 30 schrijven B. en W. In verband met Uw besluit d.d. 17 Decem ber 1.1. om de gelden voor de vernieuwing van de Willems- en Rootorenbruggen van de ge- meente-begrooting voor 1926 af te voeren en derhalve voorshands niet tot de vernieuwing van die bruggen over te gaan, achten wij het noodig, maatregelen te nemen, waardoor al thans de Willemsbrug weder voor alle ver- keer te land kan worden opengesteld. De eenige thans mogelijke oplossing is, de brug te doen versterken door het aanbrengen van nieuwe lingers tusschen de bestaande. Deze tijdelijke maatregel, die medebrengt dat de brug voorloopig niet meer zal kunnen worden geopend voor het dcorlaten van vaar- tuigen, zal een uitgaaf vorderen van 800 Hoewel erkennende, dat een vasite brug eenige bezwaren met zich kan brengen voor de scheepvaart, bezwaren waarop o.a. de Beurtvaartvereeniging „Het Noorden" de aandachf heeft gevestigd, is naar ons voor- Icomt met het oog cp het genomen Raadsbe sluit de hierbedoelde maatregel onvermijde- lijk Onder mededeeling dat de Commissie van bijstand voor de Publ eke Werken zich hier mede kan vereenigen, stellen wij Uwe Verga- dering voor ons College te machtigen de Willemsbrug te doen versterken en ons daar- toe een crediet te verleenen van 800.—, na der te regelen bij suppUtoire begrooting' ten van den dienst 1926,. WIJZIGING VERORDENINGEN TOT HEFFING EN INVORDERING VAN BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DE BEERPUTTEN- BELASTING EN DE TONNEN- BELASTING. In bijlage No. 29 schrijven B. en W.: Het is gewenischt de verordeningen tot hefting van eene plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen (Gem. bladen nrs. 636 en 733), van eene beerputtenbelasting (Gem. bladen nrs. 631 en 722) en van eene tonnenbelasting (Gem blad nr. 742) op en kele pun ten te wijzigen. Belasting gebouwde eigendommen. De ar fakelen 7 eh 9 behreffen de invordering en moeten derhalve naar de daarop betrekking hebbende verordening worden overgebracht In het 2e lid van art. 8 worden, met het oog op art. 1 van de hieronder volgende nieuwe verordening op de invordering, de woorden: „B,urgemeester en Wethouders" vervangen door: „den in art. 1 der verorde nmg op de mvordering bedoelden ambte naar In verband hiermede kan de laatste zin van dit lid vervallen. De bezwaarschrif- ten tegen deze belasting toch zullen dan niet meer bij Uwe Vergadering, doch bij den Raad van Beroep voor de directe belastiin- gen moeten worden ingediend. Beerputtenbelasting In art. 6, 3e lid, die nen de woorden ..Burgemeesfer en Wethou ders kunnen" te worden vervangen door „De in art. 1 der verordening op de invordering bedoekie ambtenaar kan". Tonnenbelasting. In art. 5 kunnen de woorden „het Rijksopvoedingsgesticht" ver vallen. De woorden „bedoeld bij art. 2 der wet van 28 Jun: 1854 (Staatsblad No. 100), gewijzigd bij de wet van 1 Juni 1870, (Staatsblad No. 85)", voorkomende in art. 7, moeten worden vervangen door „bedoeld bij art. 2 der Armenwet". Voorts zijn de woor den „Burgemeester en Wethouders kunnen", voorkomende in art. 8, 2e lid, te vervangen door „De in art. 1 der verordening op de in vordering bedoelde ambtenaar kan". Aan dit artikel dient te worden toege- voegd een nieuw lid, dat ontheffing van ton nenbelasting mogelijk maakt, wanneer in den loop van het jaar het gebruik van tonnen in een perceel wordlt afgeschaft, doordat daar bij een beerput is aangebrachf. Wat de verordeningen op de invordering van bovengenoemde belastingen betreti, is het gewenscht deze in overeenstemmiug te brengen met die. betreffende de gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond- en water, waarin met gebruikmaking van art. 265d der gemeentewet, het opmaken van de kohieren en het behandelen van de recla mes is opgedragen aan den gemeentecontro- leur. Deze gelden worden namelijk met de belasting op de gebouwde eigendommen, de beerputtenbelasting en de tonnenbelasting op 66n kohier gebracht, zoodat het aanbeve- ling verdient de invordering naar eenvormige regelen te doen geschieden. Het is mede in het belang daarvan, wanneer de verordenin gen op de invordering van de drie Iaatetge- noemde belastingen door zooveel mogelijk geliikluidende worden vervangen. Met het oog op de in voorbereidtng zijnde reorganisatie van de secretarie komt het ons niet raadi tarn voor de benaming ,gemeente- controleur" in de verordeningen te blijven opnemen; wij achten het beter thans te spre- ken van „den ambtenaar, door Burgemees- ter en Wethouders aan te wijzen". De Commissie van bijstand voor de finan cien wier advies wij overleggen, heeft tegen de bovenomschreven wijzigingen geen be zwaar. Wij stellen U derhalve voor de desbetref fende besluiten te nemen en verordeningen vast te stellen. DE GRAMOPHOON. Carusoplaten en andere succesnummers. De beroemde Italiaansche zanger Enrico Caruso, eenige jaren geleden gestorven, be- hoorde ongetwijfeld tot de begenadigde zangers. Een schitterende stem, een geluid, dat men uit vele andere onmidd'elilijk her- kent. Dank zij de „His Masters Voice'' pla ten, is men thans nog in de gelegenheid van den zang van dezen grooten artist te genie- ten. De firma Ijpma, alhier, sitelde ons in de gelegenheid van de bvste Carusoplaten ken nis te nemen. Wij noemen eerst tie nummers, waarin Caruso werd begeleid op de viool door nie- mand minder dan Mischa Elman. In „Si vous I' aviez compiis" van Denza geniet men om de kunst van beide kunstenaars. Zoo ook bij „Les deux Serenades" van Leoncavallo, „Ave Maria" van Kaha en „Elegie" van Massenet. Hoort men Caruso de eCht Italiaansche lie- deren, als O, Sole Mio, van Di Capua en A. VucheUa van Tosti, dan begrijpt men le meer Caruso's populariteit bij zijn landgenooten. Een practhig zangnuminer is tevens „A la luz de la luna" van Anton, door Caruso en den banton de Gogorza. „A Granada" van Alvarez is een echt Saanscn zangnummer. Het duet uit la Boheme", gezongen door Nellie Melba en Caruso is fijn en boeiend. Van de Italiaansche zangeressen is het vooral Audita GalliCurci, de schitterende sopraan, die door haar zang onmiddeflijk boeit. Ook van haar heeft de „His Masters Voice" prachtig uitgevoerde nummers De Koorzang op de gramophoonplaat vast gezongen in de Royal Albert Hall te Loo den, met begeleiding van orkest. Deze koorzang maafct grooten indiruk. Een plaat, die aller belangstelling verdient. Van de klemere platen, speciaal Jazzband- muziek, noemen wij nog „Sunny Havana" en „Sally's come back", van Jack Hilton's or kest, met alteraardigste refreinzang. Verder „Pal of my cradle days" en „Honey", wals en fox-trot van het beroemde Paul Whiteman- orkest. Ook enkele platen van een uitmun- tend salonorkest zijn bijzonder geslaagd, b.v. ,,0, how I miss You, to night" en „When You and I were seventeen'". Voor liefhebbers van goede platen is er dus weer keus genoeg. De hier besproken num mers zijn uitstekend. te leggen, was en bleef steeds moeilijk. doch wat de H M. V in haar nieuwste uitgave op dit gebied bereikt heeft, is zeker het beste, wat wij tot heden hoo-den. 2 Jan 1926 h^eft zij een tweetal opnamen uemaakt van koren uit „de Messias" van I Handel, door een beroemd gemengd koor, AFD. ALKMAAR VAN HET WITTE KRUIS. In hotel Proof had gisterenavond de leden vergadering van het Witte Kruis plaafs. De voorzitter, dr. J. H. Pameijer, heette alien welkom, speciaal de dames van Huisver- zorging. De notulen werden gelezen en goed- gekeurd. Onder de ingekomen mededeelingen was het overlijdensbericht van dr. Barnouw Van- wege de afdeeling zal een betuiging van deel- neming aan de familie worden gezonden De afdeeling had veel aan den overledene te dan- ken. Omtrent de vacature in het hoofdbestuui waren eveneens mededeelingen ingekomen. Men zal aan de verschillende afdeelingen een circulaire zenden ter aanbeveling van de hee- ren dr. v. d. Berg, H. W. Frese en ds O Staal. Voorts was er nog een circulaire van het hoofdbestuur, waarin dat zijn warmen dank uit voor't verrichte werk ten bate van t herstellingsoord Heideheuvel en voo de fees- telijke herdenking van het gouden jubileum dr vereeniging. Aan het uitgebreide jaarver- slag ontleenen we het volgende: Het noemt 1925 een gunstig jaar, dat zeer belangrijk was voornamelijk door het 50- jarig bestaan van de Noord-hollandsche Ver eeniging het Witte Kruis. Uitvoerig wordt dit punt behandeld, doch wij achten dit reeds ge noegzaam bekend. Het ledental ging dit jaar met 322 vooruit, zoodat de afdeeling thans 4825 telt. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Ook de financieele toestand was gunstig; de ontvangsten bedroegen met inbegrip saldo 1924 9688.99, de uitgaven 9.257.74, al- dus een batig saldo van 431-25. Het materiaal werd belangrijk uitgebreid, hetgeen een uitgaaf van 1572,27 vorderde De totale waarde der verplegingsartikelen bedroeg op 1 Jan. 1926 9754.87. Hiervan wordt een steeds grooter gebruik gemaakt; dit jaar werden aan 1447 leden 2052 artike- len afgegeven. Door den heer G. W. v. d. Veen werden 1107 porties ijs verstrekt. Op Heideheuvel werden 7 vrouwelijke, op Bosch en Heide 2 mannelijke patienten opge nomen. Aan den Moedercursus onder leiding van mevr. Dubourcq-v. Vuuren, namen 46 cursis- ten deel. Het verslag betuigt haar zijn war- men dank voor het nuttige werk, zoo ook aan' de directie van de Huishoudschool voor het gratis beschikbaar stellen van een lokaal. Wegens onderdom eri lichamelijke zwakte werd de Badmeester van het Badhuis, die on geveer 34 jaar zijn betrekking met ambitie heeft waargenomen, gepensionneerd. De heer W. Rietbergen werd als zijn opvolger be- noemd. Er werden 17.645 baden genomen. zoodat het aantal baders vrijwel constant bleef. De totale ontvangsten bedroegen 4.936.47, uitgegeven 4.385.99V2, zoodat er een wink van 550-47^4 gemaakt werd. Het verslag van Huisverzorging is minder opgewekt, tengevolge van den financieelen toestand, zoodat de commissie dan ook geen vaste verzorgster heeft kunnen aanstellen en zelfs met de losse verzorgsters om bezuini- gingsredenen niet in staat was in verschillen de gevallen hulp te verstrekken; over 1925 bestond deze hulp in 196 waschdagen. De re kening sluit met een nadeelig saldo groot 221.26. Door den gezondheidstoestand van dr. v dilten werd slechts een keer per week de po- likliniek van „Zuigelingenbescherming" op let consultatiebureau gehouden. Het werk werd waargenomen door dr. M. de Bruin, uit Amsterdam, later door mevr. Groeneveld-van Uouweninge. Het consultatiebueau werd be- zoch-t door 227 kinderen; 1363 consulten werden afgegeven, 1640 huisbezoeken wer den afgelega. De nadeelige invloed van de ziekte van den leider was hier merkbaar. 'De meeste moeders kwamen wegens regeling der borstvoeding, die, dank zij het aanbevelen door de wijkzusters en Witte Kruis bakers, meer en meer plaats vindt. De rekening en verantwoording sloot met een nadeelig saldo van 75.46 y~. Het verslag van de Tuberculose-bestrij- ding vangt aan met een woord van dankba- re erkenning voor mr. K. A. Cohen Stuart, die ruim 12 jaar als vertegenwoordiger een zeer belangijk aandeel heeft genomen. In zijn plaats is nog geen nieuw lid benoemd. In de plaats van den heer J. Maats, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd de heer C. M- Hoogeboom benoemd. Wat het huisbezoek betreft wordt medegedeeld dat door zuster dc Groot 61 gezinnen werden bezocht; in totaai heeft zij 1148 bezoeken afgelegd. Woningver- betering en huurtoeslag had, zoo noodig, plaats. De nieuwe 4e draaibqre lighal werd ge opend, zoodat het aantal plaatsen van 10 op 14 werd gebracht. Zuster Warnaar vol- bracht met opgewektheid haar tak. De heer Butter gaf zijne krachten aan het onderwijs der lighalkindcren, terwijl men sedert eenige maanden de vrijwillige medewerking mocht ondervinden van Mej. A. Met, die de kinde ren met handwerken en frobel bezighieid. Het bezoek van de patienten is over het al- gemeen gunstig -te noemen. Elf patienten wer den in sanatoria opgenomen. In het algemeen is het zeer noodig dat de inkemsten, met hulp van de ingezetenen door de toezegging van een jaarlijksche bijdrage, van minstens 0.50 verhoogd worden. Door aanschaffing van de lighal was het financieel geen gemakkelijk jaar, en moest sluiten met een nadeelig saldo van 352.03. Aan het einde brengt het verslag dank aan alien die meewerkten. Men is met vertrouwen 1926 in gegaan. (Applaus). De voorzitter bracht h'arfelijk dank voor fief mooie bewerkelijke jaarverslag. Voorts werd mededeeling gedaan, dat het 5000ste lid een aardigheid zal ontvangta. Waarschijnlijk is men er gauw aan toe. De totale onkosten van de stand op de ten- toonstelling bedroegen f 692. De conunissie tot het cazien der rekenin gen, bestaande uit de heeren A. C. Schouten en Nouwen, vertelde dat alles in de puntjes klopte en bracht hulde voor het nauwkeurig beheer. De heer Kusters bracht verslag uit van de algemeene vergadering, waarvan weinig te vertellen is. De afgevaardigden, dr. Pameyer en mr. Kusters, trokken er zeer vechtlustig heen om de zaak van Leeuwen in het reine te brengen. Dit liep echter, na bespreking voor- af, met een sisser af. Aan de afdeeling werd toegestaan een rap port uit te brengen over de verhouding Roode en Witte Kruis. Verder hadden officieele ontvangsten plaats en werd Heideheuvel feestelijk geopend. De magazijn-commissie, bestaande uit de heeren: Wanna, dr. Korteweg en dr. Pameyer verklaarde dat de toestand van het magazijn best is, en er nog geregeld verbeteringen wor den aangebracht. De schade toegebraeht aan uitgeleende ar- tikelen werden meestal vergoed, of er werd een vergelijk getroffen, 1 lid moest echter ge- schrapt worden. Op een vraag werd medegedeeld dat de ver plegingsartikelen verzekerd zijn, waar ze zijn. De heer Moll vroeg hoe zeer dure artikelen vergoed moeten worden, die door een onge- lukkig toeval onbruikbaar zijn geworden. Niet voor gebruik. maar voor /nisbruik word^schadevergoeding gevraagd en deze wordt in overeenstemming met de portemon- naie van den betrokkene gebracht. Na de rondvraag, welke niets opleverde volgde sluiting. REDE Mgr. VAN VLIJMEN. Ingevolge de aankondigingen trad gister- avond in de Kapelkerk voor de afd. Alkmaar van de Evangelische Maatschappij op Mgr H. T. .J. van Vlijmen, met het onderwerp: „Utrecht en Rome". De kerk was siampvol, biina geen plaats was onbezet. Het samenzijn werd geopend met het zingen van het eerste couplet van Gezang 180 (Avondzang). Ds. B a a r sprak daama een kort wel- kemstwoord, speciaal tot mgr. van Vlijmen. wieu hij dankte voor zijn bereidwilligheid om op eerste verzoek hier het woord te voeren. Spr. vond hierin aanleiding om er met na- druk op te wijzen, dat de strijd der Evange lische Maatschappij niet gaat tegen het ka- tholiek gelcof of de R. K. menschen maar te gen het roomsche stelsel, dat protestantsch Nederland wil knotten in al zijn vrijheden en rechten, in den loop der jaren bevcchten. Mgr. van Vlijmen, hierna het woord krijgende, herinnerde er aan, hoe een paar ja ren geleden, toen hij voor het eerst voor de Evangelische Maatschappij te Haarlem was opgetreden, alle roomsche bladen, van groo tot klein, als wolven op hem waren aange vallen. Hij had daar uiteengezet het groote verschil tusschen oud- en nieuw (of rcomsch) kafholicisme. Spr. had het graag gedaan omdat de Evangelische Maatschappij zoo juist de puntjes op de i durft zetten. De oprichting der Evangelische Maat schappij in 1853 staat in nauw verband met een onrechtvaardigheid van Rome tegenover de oud-katholieken. Er werden toen bfsschop pen en een aartsbisschop benoemd, met goed vinden der regeering in den tijd toen de roomschen nog in coalitie waren met de libe ralen. Deze coalitie kon spr. best verklaren omdat de roomschen veel stemmen mee brachten en de oud-katholieken slechts ring in aantal waren. Men kreeg toen dus twee bisschoppen te Haarlem en twee aartsbisschoppen te Utrecht (een R -K. en een O.-K.) Daarbij werd voor- geschreven dat deze heeren bij elk besluit niet alleen hun voornaam maar ook hun ach- ternaam moeten zetten. Desondanks gebeurt het meermalen, dat neutrale bladen berichten cpnemen waarin b.v. alleen gezegd wordt „de bisschop van Haarlem". Zij doen dit soms onwetend, maar ook wel bewust. Dat komt dan dcordat de roomschen dikwijls door hunne zaken veel zeggenschap hebben over den inhoud dier bladen. Dit had zelfs indertijd tot gevolg, dat die neutrale bladen niets mededeelden over de groote samenkom- sten van duizenden te Haarlem. Spreker vond in een en ander aanleiding te zeggen: men schen, waakt voor uw zaak, neemt u in acht voor de macht van over de bergen". Spr. wist dat men zich blind staart op de groote kerken en de groote aantallen der R. K., maar hij ste'de voorop. dat er veel on der is., dat niet katholiek is. Men meent alti'd, dat er groote eenheid heerscht onder de roomschen, inderdaad is die echter niet zoo groot. Spr. herinnerde er aan, dat bij de geloofsvervolgingen in Frankrijk behalve de Hugenoten ook vele katholieken zijn ver- volgd op grond van den strijd over de opvat- ting der genadeleer. In dien strijd was nauw betrokken de oud-katholieke kerk. Spr. weidde in dit verband even uit over de kerkelijke geschiedenis in Nederland en herinnerde aan den strijd van den bisschop van Utrecht aan de zijde van den Duitschen keizer tegen den paus. Dit kan nu niet meer gebeuren, want een R. K. bisschop moet in alles gehoorzaam zijn aan den paus en elke 5 jaar moet hij van zijn „hofmeesterschap" rekening en verantwoording doen. Hierop is de eenheid onder de R. K. gebascerd. Omslreeks 1400 moest er een nieuwe bis schop in Utrecht benoemd worden, waarbij, naar spr. kort uiteenzette, de geest van ver- zet in Nederland zich openbaarde, ook bij dc roomsch-katholieken. Spr. kwam dan tot de hervorming en den m ons land daardoor ontstanen strijd, waar bij hij herinnerde aan de daad van Filips II in 1559 om Nederland in nieuwe bisdommen te verdeelen, zulks om de werking der her vorming tegen te gaan. Echter de strijd ging door en werd ge- wennen door de hervormden. Spr. merkte hierbij op, dat de roomschen van toen lang niet zoo roomsch waren als nu en dat over verschillende onderwerpen, die nu leerstel- lingen heeten, nog wel vrije meeningsuiting en meeningsverschil mogelijk was. Er was in vele zaken oneenigheid over de macht van den paus. De orde der Jezuiten poogde hierin veraa- dertbg fle brengen en dte macht van, den pans boven alles te stellen en wie zich tegen hen verzette, was niet altijd veilig; het leven van zekeren paus, die zich niet in alles wou schik ken naar den generaal der Jezuiten, hing aan een zijden draadje en een zekere bisschop te Rome werd gescholden voor Jansenist. Dat is de naam dien wij ons moeten laten wel- gevallen, zei spr., de man was dus oud-ka- tholiek. Hoc alles in Rome wordt gedaan om de ui- terlijke eenheid te bewaren, illustreerde spr. nog door te vertellen, dat niet de groote ge- lcreden onder de roomschen kardinaal wor den, maar zij die volgzaam zijn. Spr. haalde voorts nog een staaltje aan van een bisschop in Zwitserland, die niet erkende de onfeil- baarheid van den paus, daarbij groooten aan>- hang kreeg en ter verantwoording werd ge- roepen, waarvan het slot was dat hij kon blijven als hij over die onfeilbaarheid wilde zwijgen. En in Kroatie zijn van de meer dan 200 roomsche priesters niet meer dan 12 die aan de onfeilbaarheid gelooven. De Jezuiten hebben in alles doorgewroet en in 1870 op het concilie wisten zij gedaan te krijgen dat de onfeilbaarheid van den paus tot een leerstelling gemaakt werd. Ioen« in den SO-jarigen oorlog de room schen het hoofd weer wat ophieven na de ne- derlagcn en weer hier en daar godsdienstoe- feningen durfden houden, boden de Jezuiten aan predikers te zenden. Deze meenden te constateeren dat de kerk in ons land was verdwenen, zoodat het hier een zendingsge- bied werd, waar elkc roomsche orde kon werken. Bisschop Vosmeer in ons land verzette zich daartegen en teen ontstond een strijd tus schen roomschen. Toch werd in 1602 deze man tot bisschop benoemd, echter niet met den titel van aartsbisschop van Utrecht, om dat de protestantsche regeering van Neder- .and, in corlog met het roomsche Spanje, dit met wou toestaan. In 1648 kwam de vrede van Munster met afstand van Nederland door Spanje. Kerken van Roomschen werden yveer oogluikend toe gestaan, echter niet aan openbare straten of pleinen. De kerk van spr., 300 jaren oud, staat ook nog verborgen Over vrijheden sprckende, zei spr., dat het waar mag zijn dat de protestanten de rccmsehen wel eerts „niet lekker" hebben behandeld, toch hebben de protestanten in roomsche landen het heel wat kwader te ver- antweorden geh-'d dan de roomschen in pro- estantsche landen. Spr. constateerde dank- baar, dat de protestanUrne regeering in Ne derland vele maatregelen trof in het belang der kathoheken, waardoor hun het leven hier mogelijk werd gemaakt. De zucht der Jezuiien naar de macht der roomschen illustreerde spr. dcor de geschie denis aan te halen van hrt intrekken van het Edict van Nan'es door den Franschen ho ning Lodewijk XIV waardoor vele Hugeno ten naar ons land kwamen. De Utrechtsche bisschop Johannes van Neercassel durfde het teen bestaan om een ccllecte te dcen houden in zijn kerken voor deze vluchtelingen. Snr. herinnerde voorts aan 1672 toen ons land in oorlog kwam met vier ruken, grlijk men uit de vaderlandsche geschiedenis weet. De Franschen veroverden teen den Utrecht* schen Dom, dien de roomschen toen weer een jaar lang in gebruik kregen. Toen ds. voe- nus hym daarna weer in gebruik kreeg, deed hij dit met een rede, waarin geen enkcl woord van wrok tegen de katholieken voor- kwam. Dit was voor spr. een tweede bewijs van de verdraagzaamheid der katholieken onder bisschop van Neercassel, die nog vrij waren van den invloed der Jezuiten. Toen dezen kwamen, noemden zij Neder- derland het land der Jansenisten, naar een bisschop van Ieperen Wat intusschtn Janse nisten zijn, weet niemand te zeggen. de Je zuiten noemen ieder zoo, die de onfeilbaar heid van den paus niet beaamt. Spr. herinnerde verder aan de geschiedenis van dm Neder'ardschen bisschop Codde, die in 17CQ naar Rome werd uitgenoodigd om het jubeljaar mee te vieren, zooals het heette wegens zijn groote godsvrucht. Hij werd daar twee jaren cpgehouden als gevolg van- het achterhouden van zekere stukken', door een der over hem gestelde autoriteiten De Staten van Holland bemoeiden zich er mee en eischten hem binnen 3 maanden te- rug. Dit hielp en de man kwam terug, na vriendeliik afscheid van den paus. Het bleek echter, dat een ander, pastoor de Kock uit Gouda, in zijn plaats was benoemd Hierme de vereenigden zich de protestantsche Sta- ten van Holland niet, wel een bewijs dat die verschil zagera tusschen roomschen en ka tholieken, zei spr. Het gevolg was, dat de meuwe bisschop naar Rome trok en daar bleef, maar bisschop Codde oefende uit eer- bied voor den paus zijn functie niet meer uit. Er was dus geen bisschop en daardoor gin- gen, naar spr duidelijk maakte, vele gemeen- ten voor het oud-katholicisme verloren In 1709 stierf bisschop Codde en toen ging door den invloed der Jezuiten het heele bis- dom voor de oud-katholieken verloren. De Iersche bisschop Lucas Fagan ver klaarde zich bereid voor de O K priesters te wijden en toen ging een schok door de Je- zuitenorde, omdat het nu weer zooveel langer zou duren eer de z.g. scheurmakende kerk zou zijn uit.tfestorven Allenvege d°den zij onderzoek wie toch de brutale bisschop was reweest, tot tenslotte de aartsbisschop van Tublir order kveeg tot onderzoek Fagan was echter inmiddels zelf aartsbisschop ge worden en zoodoende had de zaak voor hem geen kwade gevolgen. Ondanks alle trouw ging de eene ge meente voor, de andere na voor de oud- katholieken verloren, dikwijls onder invloed van Fransche vluchtelingen. De katholieken besloten ten slotte zelf het roer in hand en te nemen, maar de moeilijk- leid deed zich voor, dat zij geen gelegenheid ladden tot vorming. Toevalligerwijzie ge-' l>eurde dit te Amsterdam door den op reis naar Perzie zijnden Franschen bisschop Do- minicus, die tot straf daarvoor, kort nog slechts in Perzie zijnde, door Rome werd af- gezet. Hij werd van alles verstooten en over- al verdreven, tot hij na een drietal jaren weer :n Amsterdam kwam en een priester tot bis schop wijdde. In Amersfoort werd een kath seminarie opgericbt, dat geheel anders is dan een der- gelijke inrichting der R.-K Er was b v. geen strenge afscheiding van de buitenwexeld m

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8