Bloedzuiverende Laxeerpillen van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) verwijderen overtot'ig gal en slijm en bevorderen en regelen een goeden stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken^n Drogistwinkels a 30 en 55 ct. per doosje. meer van zoo groot belang zijn, komt ook dit Burgemeester en Wethouders afdoende voor. Verschillende leden wenschen eerst een onder- zcek in andere plaatsen of daar ook een bind- middel wordt gebruikt. De heer Brugman en Dekker verklaren zich er tegen. Het voorstel gaat terug naar Bur gemeester en Wethouders. Verzoek Nieuwe-Niedorp subsidie naai- school. Door het gemeentebestuur van Nieu we-Niedorp is verzocht om een bijdrage te verleenen in de kosten der naaischool welke dcor 9 leerlingen uit Winkel wordt bezocht Deze leerlingen betalen aan schoolgeld 1.75 per maand. Gevraagd wordt 5 per leerling en per jaar of 50 cent per maand, in- dien met het geheele jaar onderwijs wordt genoten. Burgemeester en Wethouders hebben ov wogen dat een gelegenheid om naaionderwijs te ontvangen voor gevorderde leerlingen in den geest als dit te Nieuwe-Niedorp plaats heeft te Winkel niet bestaat en waar het wen- schelijk is de gelegenheid voor leerlingen uit Winkel te behouden, stellen Burgemeester en Wethouders voor, voor 1926 het gevraagde subsidie te verleenen. Aldus wordt besloten. Wijziging verordening op de heffing van schoolgeld. Door Gedeputeerde Staten is de verordening op de heffing van schoolgeld te- ruggezonden om daarin enkele veranderingen aan te brengen. De veranderingen betreffen echter alleen een redactiewijziging, door „zuiver inkomen'' te veranderen in ..belastbaar inkomen." Bur gemeester en Wethouders stellen voor deze wijziging aan te brengen. Aldus wordt beslo ten. Bij de rondvraag klaagt de heed Dekker over de verlichting in Lutjewinkel. Zal nage- zien worden. De heer Dekker zag liever geen kolengruis gebruikt om bij gladheid op de wegen te strcoien. De voorzitter zegt dat dit een noodgeval is. De heer Dekker mist een dankbetuiging voor de watersnoods collectanten. De voorzit ter zegt dit bij dezen te doen. De heer Van Dijk vraagt of er al een cor respondent voor de arbeidsbemiddeling is be- noemd. De voorzitter zegt dat eerst de Commissie voltallig moet zijn. Daama sluiting. UIT LIMMEN. Onder presidium van den heer J. J. Nie- wenhuizen werd gisteravond de jaarvergade- ring gehouden van de afd Limmen van „Het Wide Kruis" in het lokaal van inej, de wed Visser. De zeer slecht bezochte vergadering werd met een welkomstwoord geopend en spr drukte zijn teleurstelling .uit over de slecnte opkomst. Het jaarverslag vermeldde, dat 30 nieuwe leden zijn toegetreden en nieuw verplegings- maberiaal is aangeschafi. Van het laatste gai dr. van Oppen uitvoerige inlichting. Wat de tuberculosebestrijding bctreft zijn 7 gezinnen onder toezicht. Door de wijkzuster de Klerk zijn 116 be- zoeken afgelegd. Woningverbetering en ontsmetting is 8 maal gebeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf aan: Ontvangsten en uit- gaven resp. 372.44 en 219.50, saldo 152.94. De aftredende heeren J. J. Niewenhuijzen, J. P. Kuijs en C. Pepping werden herkozen. De begrooting werd vastgesteld op een be- drag van 736.93, waarvan 265 voor tu- berculosebestrijding. Na gehouden rondvraag vo'.gde sluiting. Bij de nieuwe brandweer, welke op 1 Maart in funcae is getreden, zijn benoemd tot opperbrandmeester de heer Henselmans en tot brandmeesters de heeren J. Pepping, M. Biesterbos en P. Gaarthuis. De brand- weerlieden, een vaste plceg, bestaat uit 36 perscnen. UIT BEVERWIJK. Groente en Fruitvet De tuinbouwvereniging Coop. „Vrijc Groente en Fruitveiling" hield Dinsdag- avond een jaarvergadering in het hotel De Zon". Tegenwoordig waren 170 leden en be- gunstigers (inbrengc-rs). De voorzitter, de heer D. Kruithcf, wierp een terugblik in't afgdoopen jaar. De aard- beieuteclt is gced geweest, terwijl de boo nenteeit middelmatig was. De prijzen waren schommelend. De aivoer naar het buitenland, met name Duitschland en Engeland, baart wel eenigen zorg, vooral wat het crcdiet van de eerstgenoemde betreft. Onze exporteurs hebben nieuw alzetgebied gezocht en zullen dit nog rnoeien dcen. Het omzetcijfer loopt over de 700.000 en dit doet veel Iced uit voorgaande jaren verzachten. Na de notulen kwam in behand'eling die ex- 'ploitaticrekcning 1925. Deze gaf aan een overschot van 12.113.13. Het bestuur stel- de vocr dit af te schrijven op pand Meer- straat, weegtoestellen, invertaris, embaliage en debiteuren. De heer Visser vroeg of er op den laatsten post nog niet wat te verhaien is. De voorzitter: De Kennemer Marktbond en uw bestuur laat nicts onbeproefd en wat een nieuw geval betreft dit wordt uitgewerkl over het Centraal Bureau Veilingen om zco mogelijk die handelaar op alle markten van Necierland te keercn. De exploitatierekening werd gcedgekeurd, de lasten en baton fcecfragen 33.C07.03. De balans op 31 December gaf aan in be- zittingen en sehuldcn. 71 865.50. Hieruit blijkt, dat de bo'.lenveiling een winst van 2200 hecft opgeleverd De omzetcijfers zijn voor grcente 238.398 74, voor aardbeien f 50072 57, voor zwarte bessen 4301.31, totaal 724.772 62. De aftredende bestuurskden, de heeren G. Bak, K. Blokker en E. Swierstra, werden herkozen. Als commtssaris werd herkozen de heer A. Priester en in de vacature lac. Waagmees- ter gekczen de heer Chr. Outenaar. Medegede-eld werd dat de nieuwe SaksiscfK sloffen 12.75 kc-Pn fabriekssloffen 11.. gebruikte sloffen 8,50. Wat den export betreft worden voor Duitscnland nieuwe Saxsisciu sioifen gepre- lereerd. Gevraagd werd waarom de Handelsraad in ,.De iumdenj'' goedkooper kan aanbie- den. De voorzitter zeide,.dat dit ook een raadsel is, want aan den Kennemer Marxtbond (waarvan ook wij lid zijn) is bij een zeer groot kwantum door den Handelsraad hoo- ger ingeschreven dan men particulier aan- oiedt. De laatste gladiolenveiung is 11 Maart, omreden men op die veilingen een groo: kwanium wil htbben. De groente veiling zal worden bexend gemaakt. De veilingkositn zullen bedrageu o pet. voor boven de 5, per J 100 sieents 4 pet. Van den omzet 192o is Yj pd. gereserveerd voor kwade postal. De omzet' is geweest200.000; y pa. is al- gerexeud en ae resiant zal gcschieaen zoo gauw m-ogelijx, docn na 1 iviei. Door gc nieuwe wet op de Cooperatie is noocug wijziging der staiuten. Du zal nader woraen bexend gemaakt. Aan het Uentraal Bureau van de Veilin- gen (afd. reciame) is '/xo pet. van den omzet van de veiling overgefnaxt, dit is noodig voor reclame ouiten.and. Bij de rondvraag besprak de heer de Vries de verbreedmg van den kijksstraatweg tus schen Haariem en Aikmaar. De keibesirating lijkt spr. geen ideale bestrating. Spr. meende dat die ke.en een bezwaar zijn vocr vervoer van aardbeien en andere zwakke groenten. De voorzitter zei, dat de Kennemer Markt bond heeft geconfereerd met den ingenieur en met den burgemeester. Spr. zag in de be strating geen gevaar. De heer Delft wees op uitbreiding van het afzetgebied. Spr. wilde met de aardbeien naar Amerika en vroeg of het bestuur de n-oodige stappen wilde dcen. De voorzitter meende, dat we den export wel aan den handel kunncn overlaten. De heer Visser besprak de invoerrechten naar Duitschland. Spr. meende, dat Duilseh- land maatregelen neeint om zich schadeloos te stellen vcor de rechfen die moeten werden betaald bij uitvoer. Spr. was tegen alle in- vcercchten en voor Nederland kan dit funcste gevolgen hebben. Spr. verzocht het bestuur om zooveel mogelijk de rechten tegen te gaan. De voorzitter deed mededeeling wat door het hoofdbestuur is gepresteerd voor de be- langen van den tuinbouw. Na de sluiting werd een verloting gehou den van tuinbouwgereedschappen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de Tu'n- bouwvereeniging „De Grcentecultuur" ten lo- kale van den heer J. Vijzelaar alhier. De voorzitter, de heer W. Slot, opende de vergadering met een hartelijk woord van wel- kom. Hierna was aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbrief van de L. G C welker vergadering gehouden zal worden op Donderdag 4 Maart 1926 in het lokaal van den heer Rensen te Stcmpetoren. Dt eerste 4 pun ten der agenda gingen on der den hamer door. Punt 5 Rekening en verantwoording van den penn'ngmeester. De heer Bouwens vroeg inlichtingen betreffende enkele posten dier rekening, welke hooger zijn dan verle den jaar. De heer G Spaans, penningmeesteir, ver- schafte den vrager alle gewenschte inlichtin gen en antwoordde afdoende op alle vragen. zoodat de heer Bouwens tevreden gesteld werd. Punt 6. Vaststelling der Alg. Verg vol gens Art- 10 der statuten, werd overgelaten aan de afgevaardigden om te handelen naar bevindt van zaken. Punt 7. Voorstel van het bestuur: A. Het bestuur stelt voor, dat het koopen op bonnen voor aanvullen gehandhaafd blijft, maar dat tuinders slechts eenmaal in de veertien dagen op zoo'n bon mogen ver- koopen. Toelichting: Daar het gebleken is dat en kele tuinders, als het ware steeds op bonnen- verkoop zitten te wachten, heeft het bestuur gemeend. dit voorstel te moeten doen, zoodat er dan allicht meer kool aan de veiling komt Na breedvoerige discussie, waaruit over het algemeen op te maken vie] dat dit voor stel practisch niet uitvoerbaar zou zijn, werd overgegaan tot stemmen, waaruit bleek, dat het voorstel met 14 voor en 28 stemmen tegen is verwerpen. Punt 7. B Groenten, welke aan het spoor geladen moeten worden in vlet, of pakhuis (wagon) moeten te 4 uur 's namiddags ge- lost zijn, anders is er overliggeld voor ver- schuldigd. Gevraagd werd of er ook nog een bedrag vastgesteld was, waarop door den voorzitter geantwoord werd, dat er voor iedere schuit, ongeaeht het aantal Kilo's een bedrag van 5.— was bepaald. 7. C. Motoren voor beurrbevrachting moe ten uiterlijk 2 ur's namiddags aan het laden zijn Wanneer dit niet het geval is, heeft de tuinder het recht naar huis te gaan en is de koopman voor elke schuit, of wagen overleg- geld verschuldigd. Na eenige disaissie werd besloten 7 B. en C. te aanvaarden. Punt 8 van de West, Koedijk. A. De West, te Koedijk stelde voor, dat de L. G C. doorgaat met pogingen, het Duitsche toltarief nog meer verlaagd te krij- gen, redenen hot is nog veel te hoog voor een loonend bedrijf. Prae-advies van het bestuur: Het bestuur is het hiermede eens, en werd het dcor de vergadering algemeen goedge- vonden. Punt 8 B. De West, te Koedijk, stelde voor, het vroeger genemen besluit, dat aanvoer- ders aan de Veiling, die om 4 uur's middags niet los of aan het lossen zijn, naar huis kun- nen gaan en recht hebben op overleggeld, beter te h2ndhaven en er bij „Beurtbevrach- ting" op aan te dringen, dat de motoren vroe ger dan's middags of tegen den avond aan- kemen om te lossen. Prae-advies van het bestuur. Het bestuur achtte aanneming van dit voor stel niet gewenscht. (Zie B. en C van het be stuur). Door de vergadering werd ook verwezen naar Punt 7 B en C. zoodat men met het voorstel van „De West" niet accoord ging Medegedeeld werd dat de manden werden geleverd door Bijvoet a 9Va ceut per sfuk; bij rondbrengen 1 cent meer. Verder werd nog medegedeeld dat gelden 200) voor de verhooging van Mulders brug te betalen aan het polderbestuur in orde is- De heer J. Timmerman vroeg nog inlich tingen aangaande het abonnementsgeld op de veiling, en waarom het voorstel van Groen tencultuur om verlaging a 2.was ver- worpen. De secretaris, welke toendertijd afgevaar- digde was naar de bestuursvergadering der L. G. C., gaf dien aangaande inlichtingen, dat gezien de vele uitgaven welke er zijn, dit jaar ioe het abonnementsgeld h 4.— te handha- ven. Na nog eenige discussie hierovcr welke af doende werd' beschouwd, sloot de voorzitter onder een woord van dank aan leden en pers, de vergadering. Naar wij vernemen heeft de heer G Slot Kzn ontslag aangtvraagd als keurmeester, verbonden aan de Langedijker Groenten- markt. UIT SCHAGEN. Alhier had Woensdag de keuring plaats van warmbloedige hengsten. Aangeboden 3 stuks Ailka van H. W. Jlmmink te Koegras, Diamant van G. W Waiboer te Anna Pau- lowna, Wodan van C. van der Sluis te St. Maartensbrug. Alle drie hengsten werden goedgekeurd en ontvingen een premie van 75. De Roomsche Middenstandsvereeni- ging hield Dinsdagavond eene bespreking over een vaste w nkelweek en over de xanaal- plannen. Beide ondernemingen ontvingen de algemeene toejuiching. Tot afgevaardigde van het al«remeen comity werden verkozen de heeren A. Deutekom, N. G. G. Konig en Sch. Kniinver. UIT HEEMSKERK. De vrije grcenten- en fruitveiling voor Be- verwijk e. o. had in 1925 een omzetcijfer van 742 772,62, t. w. aan aardbeien 500.072.57, aan zwarte bessen 4.301.31, en aan grcenten 238 398.74. UIT VEEN'HUIZEN. De feestavond van het Onderling Nut is weder achter den rug en schitterend ge- slaagd. Dank zij de welwillende medewer- k:ng van vele dames en heeren werd er een programma afgewerlct dat er wezen moeht. Zang, muziek, voordtachten, kleine lezingen, het was een bonte mengeling, hetgeen werd aangeboden, luim en ernst. Het zou te veel ruimte vergen, alles in bijzonderheden te noemen en bovendien zouden we allicht iemand overslaan, waardoor ontevreden'heid gewekt zou worden. Genoeg zij, dat ieder zijn beste beentie voorzette en wij een avond van waar genot smaakten. Allen g.ngen voldaan huiswaarts en wel vooral mei. DruifBak- ker en de heer A. Bierman, die in de pauze zoo gelukkig waren een busje heerlijke biscuit te winnen. De wensch werd geuit dat een vo'gend jaar wederom zoo'n gezelligen avond georganiseerd zal worden. Stat'snieuws. HERVORMDE (GEREF.) STAATSPARTIJ. Namens deze partij was gisteravond in de Tuinzaal van de Harmome een openbare ver- gadering belegd met sis spreker ds. H. E. Gravemeijer, bervormd predikant te Amsier- dam, over het onderwerp: „Wat Rome steunt, wat Rome keert". Het doel was het vormen van een afdeeling bier ter stede. De zaal was geheel gevuld met aandachtige hoorders, onder wie verschfflenden uit om- liggende geraeenten. Nadat gezongen was vers 2 van Ps. 25 en ds. Gravemeijer een deel had gelezen van Rom. 13, ging hij voor in gebed. Daarna zijn rede aanvangende, stelde ds. Gravemeijer vast, dat de herv. (gerJ.) staatspartij weinig bekend is en dat daarom noodig is haar beter bekend te maken. Spr. kwam hierna op zijn onderwerp en gimg biervoor terug naar den tijo, ioen Ne derland nog geen zelfstandig land was. Het werd dit als gevolg van de reformatie, die van over de oostgrens naar hieT kwam en in bns land wortel schoot als nergens ter we- reld. De groote gedachte, dat er niiets mag worden gesteld tusschen den mensch en zijn ziel bradit ons volk in conflict met Spanje. Het verzef tegen dat land vond dus zijn oor- sprong in het geloof, dat ons ten slotte de nation ale vrijheid bra chit. Hier was dus eerst de kerk. de gezuiverde voortzetting van de oude chr. kerk, anders dan bij vele andere volken, waar men eerst de natie had. Onze natie heeft alles, haar geheele wording aan die kerk te danken, gelijk eigenlijk voor de beele wereld de geschiedenis de Mstorie der kerk is. In ons land is het wel in hooge mate het geval en daarom zal bet bestaan der natie ten nauwste verband blijven houden met die gereformeerde (hervormde) kerk. Spr. kwam kierop tot wat Rome steunt en meende, dat voomamelijk aan de Fransche revolutie Rome veel macht ontleent. Dat Rome een bolwerk tegen de revolutie zou zijn, ontkend.° spr. ten stelligste, hij be- toogde dat Rome en de revolutie op een wortel stoelen. De revolutie leerde, dat alle macht is bij den mensch, de volkswil de hoogtse wet, het geloof een zaak voor het particuliere leven, het werk en het woord Gods heeft met bet openbare leven niets te maken. Daaruit vloeit voort, dat de overheid niet te rekenen heeft net Jezus of Zijn kerk Geen enkele kerk mag dan een bevoorrechte zijn. Ooor het vastleggen van deze idee maakte de roomsche leer een groot en sprong voor- uit, omdat tot dien tijd de hervormde kerk ten onzent de officieel erkende was, feitelijk zoo- iets als staatskerk, waardoor alleen hare aan- hangerx een staatsbetrekking konden krij- gen. (Spr. merkte hierbij op, dat hij geen voorstander van zoo'n staatskerk is). Door de revolutie werd de roomsche kerk, die tot dien slechts geduld was, op een lijn geplaatst met hervormde kerk. Dat was dius de eerste winst voor haar uit d<e Fransche revolutie. De laatste herinnermg aan de groote ge schiedenis van de worsteling van cms volk voor het geloof, de zin, dat de koning lid van de hervormde kerk zou moeten zijn, werd in 1815 uit de grondwet geschrapt. Daarmee wend die wet geheel liberaa! als gevolg van de revolutie, gelijk Cort van der Linden zelve erkende. De revolutie-gedachtc heeft zich altereerst cr. alleriueest geworpen op de kerk. in alle staatsinstelliugen moest de gods- dienstige gedachte worden geweerd, on. in d; school. Het geloof vluchtte en uitte zich slechts in het verborgene, waaruit later de zucht naar bijzondere scholen opkwam. Van lieverlede openbaarde zidi een scherpe wedijver tusschen de beide lichamen, die als kerk dezdfde rechten hadden voor de wet. Het meest naar voren zal komen die kerk, die het best georganiseerd is, het meest centraal wordt geleid. En dat is hier de roomsche kerk. Spr. toonde nader aan hoe veel macht door Rome in ons land is gewonnen door de revo lutie. Ruim 100 jaar geleden mocht hier geen enket klooster zijn en t1 ans is het overdekt met kloosters Toen de vereeniging van Ne derland en Belgie werd opgeheven, ten be- hoeve waarvan de bovemgemelde zin uit de grondwet was gelicht, werd die zin er niet weer iagelascht, zoodat Rome ook bij de opheffing dier vereeniging winst boekte. Een ander punt van uitbreiding der room sche macht was de instelling van vijf bis- dommen in ons land in 1853, in den tijd van het bewind van Thorbecke, die Rome had aangeraden onverwijld het verzoek te rich- ten aan de regeering om tot die instelling te mogen overgaan. Hij deed dat opdat hij steunen kon op het stemmental der room- schen. Vele hervormden zagen hierin een groot geyaar voor h°t pioiesuntisme Groen van Prinsterer wilde zich echter niet stellen aan het loofd van hen, ouidat hij meende, dat de oor/aak van de toeneming aer macht van R< me lag in de revolutie, die d° hervormde '•frk van hare yoorrechfen t< ic-ofd had Maar on egenzr.ggel jk heeft Ro;i:. vee' winst ge- L o-k' uit d;e msti liing van de vijf bis'tcm- men. Veel h;efr tot lie mac'd ook nog bijge- dragen de vorming van de coalitie, die ver- oorzaakte, dat de eenige macht, die Rome kon weerstaan, het Calvinisme, het zwaarc m de schede stak en alles goed moet vinden, wat Rome doet en wil. Spr. ging hierop na hoe machtsmiddelen van Rome zijn het on derwijs en ziekenverpleging, waardoor op plaaisen waar voorneen haast geen room- schen woonden, steeds meerderen tot hen komen. Een ander strijdmiddel is het opkoopen van landerijen e.d., waardoor in vele stre- ken iemand die niet roomsch is, geen grond kan krijgen om een boerderij te stichten. ten ander gevolg van het economische machismiddei is, dat gioote roomsche maga- zijnen worden opgericht, die de kleioere pro- testanten dood concurreeren. Vanwaarai het geld, dat hiervoor noodig isk van de kloosters, die groote kapitalen be- zitten in de doode hand. Spr. gaf aan hoe- veel de kloosters in dezen v6or hebben" boven het particuliere kapitaal, omdat zij geen successierecbten hebben te betalen. Verder wees spr. er op, hoe Rome mvloed zoekt door schiiderkunst, tooneel, pers, openbare samenkomsten voor niet-roo nschen, e d. en constateerde hoe over heel ons lane een voor Rome gunstige wind waait. Hoewel de roomse'e bevolking slechts nauwelijks een derde deel van ons land uit- maakt, wist zij de kleinste helit van de mi- nistersportefeuilles te bemachtigen. Bij post en telegrafie en spcor worden steeds aan de roomschen de beste k nsen gegeven, zoowel bij de examens als bij benoemingen, terwij bij de verschillende ontslagen de room schen de meeste kans hebben te blijven Over- ijsel met zijn 22 pCt. roomschen kreeg een roomschen commissaris. Toen na het ontnemen van de wereldlijke macht aan den paus het Nederlandscbe ge- zantschap bij het Vaticaan werd opgeheven, zag de toenmalige minister van buitenland sche zaken daarin geen aanleiding tot aftre- den. Tijdens den werekloorlog van 1914 werd uitgevonden, dat weder-instelling van dat gezantschap tot bevordering van den vrede zou kunnen leiden en Rome, dat nooit slaapt, wist de pil te vergulden, want Nolens vertelde, dat het gezantschap slechts tijde-Iij'k zou behoeven te zijn. Het doel was echter een vast gezantschap, want in 1920 werd al voorgesteld het woord „tijdelijk" te schrappen. De chr.-hist, waren daar tegen. De inmiddels opgericbte herv. (geref staatspartij richtte teliken jare aan de regee ring ad l essen om het gezantschap toch te doen vervallen. Spi. ging de geschiedenis dezer kwestie na en kwam dan aan de huidi- ge ministers-crisis, die eer gevolg is van het opheffen van het gezantschap. Nu komt de ware aard van Rome aan den dag, dat een nieuwen sprong naar steeds meer macht had will en doen. En hoewel de verwerping zuiver parlemcntair ging, willen de room schen zich daarbij niet neerleggen Zij willen wel mee regeeren, maar dan moet Neder land dat gezantschap slikken. Zij zeggen, dat zij beleedigd zijn door de verwerping, maar zij willen niet eikennen dat de chr.-hist uit gewetensovertuiging te gen stemden. Het lieet bij hen alleen: anti- papisme, roornschenhaat, enz. Hier blijkt het best de heerschzucht van Rome. In tegenstelling met de uitdrukking: „christen en paganist" zei spr., dat er in ons land is de duiehoek: gcioof, bijgeloof en onge- loof. Rome heeft ontzaggelijk geprofiteerd van de anti-thesegedachte, omdat Nederland door die leer alleen bedacht was op onge- loof en de oogen sloot voor het bijgeloof, dat komt met houten beelden en mensdienvergo- ding. Onze vaderen durfden de roomsch: kerk de valsche kelk, de kerk van den anti-christ noemen, de tegenwoordige calvmist reikt hen de hand en gaat in coalitie met hen. Spr. ging na hoe dr. Kuyper door die coalitie eigenlijk op den boiem van de revo lutie staat en dat hij niet was anti-revolution- nair. Hij toch haalde de beide grondzuilen van het calvinisme, kerk en staat, naar be- neden. Als voorbeeld hoe de anti-rev. meegaan met Rome, wees spi. er op dat bij herden- king van den Bartholomeusnacht of de rane- ming van den Briel de geref. kerken gesloten blijven en dat de stedelijke subsidie van Nij- megen voor de roomsche universi-teit verkre- gen werd met een stem meerderheid, de stem van een anti-rev Bij verkiezing van een voorzitter van de Tweede Kamer stemmen de anti-rev. bij voorkeur niet op iemand van links, maar op een roomschen candidaat. Neen, zei spr., a.-r. beteekent niet anti-re- volutionnair, maar: andere roomschen. Sjwr. meende te mogen constateeren. dat Oh! Oh! An! Au! Mijn lendenen! rheu tnatiek Aspirill-tabletien Spirosal -oplossing aye*" Rome in de vrijzimnige provincie Noord-Hol- land juist door die groote vrijziiinigheid veel vooruitgang maakt. De eenige rem voor dezen vooruitgang is het vaste oude geloof onzer vaderen. Dat is het eenige wat ons kan beschermen voor roomsche overheersching. Wij moger met met Rome meegaan om tijdelijk gewin, want het is toch altijd weer Rome, dat de meeste voordeelen daarvan trekt Spr herinnerde er hierbij aan hoeveel voordeel Rome heeft van de nieuwe schoolwetten. De roomsche onder- wijzers (broeders) mogen geen geld hebb~n en geven meesfal hun salaris weer aan de kloosters, die, omdat zij nu scholen worden genoemd, ook nog door den staat worden hersteld en in orde gehouden. Door .en en ander komt per jaar minstens 5 tnil'ioen gulden belastinggeld in de kloosters, terwijl de herv kerken niets kunnen krijgen. Het is Rome's uitsluitende doel om door alles. ook door de politick, het protestantis- me er onder te krijgen, en daarom mag men het geloof nief van de politiek scheiden, want het gaat om het voortbestaan van het protestantisme. De chr -hist, unie staat in dezen strijd niet pal en daarom riep spr den steun in voor de nu nog kleine partij, die nog slechts een vertegenwoordiger in de Tweede Kamer heeft. Zij is de eenige, die in- derdaad zich tegen Rome durft verzetfen, om dat zij opkomt voor het protestantsch ka- rakier van onze natie. (Applaus). Na het uitspreken van een dankgebed sloot ds. Gravemeijer de bijeenkomst. Ingezonden stukken (Bnilen verantwoordeliikheid van de Redac lie De opname >n deze 'libnek bewijst f>eens tins dat de redacve er mede instemi.) Aikmaar, 2-3-'26. Mij'rheer de Redacteur. Gaarne zag ik dit stukje geplaatst. Bij voorbaat mijn dank. De heer A. Bakker gaat volkomen ac coord met Insider's aanvailen op A. V. A. omdat deze vereeniging den heer A Bakker met op de hoogte heelt gesteld met de weg- wedstrijden en wil de kem der zaak publiek maken. Best Ik zal nogmaals Insiders aan vailen beantwoqrden. In December heeft de heer A. Bakker den heer S. Noom opgedrar gen het bestuur van A. V A. te vragen de wedstrijden om den wisselkrans te organisee- len wat wij goed vonden en de heer A. Bak ker den 2t Kerstdag bij moade van den heer Noom en H. de Bakker jtersoonlijk mede- decide dat deze waren vastgesteld op 7 Febr. wat door hem werd goedgevonden. Hoe men nu heeft durven schrijven en den heer A. Bakker er mee accoord gaat dat hij nergens van wist wordt aanstonds duidelijk. Zoo men reeds weet werden deze uitgesteld tot 21 Febr. De zaak van den heer Bakker verbrandde, de dag daarop zijn wij naar een andere gelegenheid gaan zoeken, onze wed strijden moesten doorgaan en vonden die in Ceres. Nu komen wij aan den kern van de zaak, zoo gauw de heer A. Bakker hoorde dat wij in Ceres zouden starten heeft hij iemand naar onze secretaris gestuurd en laten zeggen dat zulks moest gebeuren in de zaak zijns broe ders exploitant der Heinekens Bar, Laat 99. Wij achten deze gelegenheid niet geschikt om 71 deelnemers die zich moesten verkleeden; Officials van de N. A U en N H. A. B., Juryleden, Supporters en hua dames te ge- rieven. Toen heeft de heer A. Bakker in een gesprek met den heer Noom den 7en Febr. gedreigd alles in het werk te stellen de wed- strijden te beletten en A. V. Aikmaar in alle bladen bekend te maken Zijn eerste werk was een schrijven aan den heer W Ste'lling, seer, der N. H. A. B., op 16 Febr. waaruit ik het volgende zal citeeren (een vijftal hui- zen verder exploiteer ik een ander cafe wat ik expres voor deze gelegenheid in orde heb laten brengen) en verder den heer Stelling verzpekt de wedstrijden niet door te laten gaan. Hoogst eigenaardig, geachte lezer, eerst weet men nergens van en men maakt evengoed een gelegenheid in orde. Vergat ik nog te melden dat de heer Bakker tegen den heer Noom er den nadruk oplegde dat wij moesten rekenen dat hij den krans had gege ven om er aan te verdienen Ondanks de drei- gementen des heeren Bakker bleven wij ons stardpunt ha-ndhaven onze ver. niet te laten exploiteeren maar de wedstrijden zoo goed mt^elijk te doen slagen dit en dit alleen is aanleiding dezer letze. Had A. V. A. den heer A. Bakker zijn zin gegeven dan was al het geschrijf tegen A. V. A. achterwege gebieven Mij dunkt ik heb hier duide'ijk genoegd de kem der zaak behandeld. Daarom heb ik gewacht tot de leer A. Bakker zelf de pen ter hand heeft ge- nomen. Waar men zich eerst bediende van Insider die niet eens ond^r z'n waren naam Verlles geen tijd I Probeer niet von alles I Vemiettg de oorzaak van uw met in orlglneele verpakklng met den oranjen band Masseer bovendien met het eenige w r 1J f m I d d e 1, dat dlep In de huid drlngl. Want Aspirin en Spirosal Genezen U geheel en all

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6