DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 50 m Mim. tMiM) I tMn. Honderd acht en twintfeste JaarSang 1926 Abonncmcntsprijs bij vooruitbetaling per S maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Advertcntiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster k Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Itcdactie No. 33. Buitenland. MAANDAG Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. 8 MA ART ~7 HET FRANSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. Gelijk wij in ons vorig nummer onder de telegrammen nog konden opnemen, is het Fransche ministerie toch afgetreden in ver- band niet hare belastingpolitiek. Het Hbld. meldt over de Kamerzitting van Vrijdag- nacht, die tot dat resultaat leidde, het vol- gende: De parlementaire nacht is gruwelijk ge weest voor alle partijen, zcowel als voir, Briand en Doumer. Na lange en in herhaling vavaiUnde dis- cussies, rumoerig, vaak grof cn vol weder- zijdsche beschuldigingen, werd de regeering met een meerderheid van een zestigtal stem- men omver geworpen. Zij viel op de kwestie der belasting op de betalingen, welke bijna de geheele Kamercommissie van financien te- gen haar in het harnas joeg, terwijl de Se naat de belasting als het eenige middel aan- vaardde om de begrooting in evenwicht te brengen. Alle verzoeken, alle bedreigingen der regeering vermochten de radicale Kamer- leden niet te overtuigen. Briand verklaarde, dat ,indien de belas ting op de betalingen niet zou worden aan- genomen, de inflatie onvermijdelijk zou wor den. Hij zou dan niet aan het bewind blijven en niet naar Geneve gaan ter bijwoning van de bijeenkomst van den Volkenbond. Afge vaardigden schreeuwden hem toe, dat fiij niet het recht had zich te onttrekken, dat hij naar Geneve moest gaan, zelfs indien hij als hoofd der regeering aftrad, daar hij perma nent Fransch gedelegeerde te Geneve is, doch Briand antwoordde „neen", hii zou niet gaan. Niettemin kreeg hii een minderheid. De crisis is te ernstiger omdat Briand in ziju redevoeringen in de Kamer. in den loop van den nacht, van de mogelijkheid van spcedige verkiezingen sprak. Daamiedc schaarde hij weder de afgevaardigden rond zich, die bevreesd zijn voor hun kiezers te verschijnen. daar zij voor de verhooging der tabaksbelasting hebben gestemd. Briand beschuldigde de Kdlner van on- macth en lafheid. Lamoureux, de rapporteur der begrooting. beschuldigde eveneen6 de Kamer laf te zijn, maar vedeer omdat zij te veel naar de bedreigingen der regeering luis- tert Vrijdagnacht wilden de radicalen toonen, dat zij weigeren den Senaat te vo'.gen. Zij verwierpen alle combinaties inzake de belas- tingen op suiker, kofife en alcohol, en haal- den de banden hunner politieke entente met de socialisten weer nauwer aan. Briand ver klaarde, dat deze wilde, onsamenhangende en op elk punt langgerekte discussie een on- waardig schouwspel bood. De radicalen pro- testecrden. Dit incident deed hun verstoord- heid toenemen. Om zeven uur Zaterdagavond werd de Kamerzitting, die zeventien uur duurde, op geheven. Alle afgevaardigden, die in de Kamer aan- wezig waren, zelfs zij die tot de nederlaag der regeering bijgedragen hebben, geven toe, dat het dringend noodzakelijk is aan de schatkist de noodige inkomsten te verschaf- fen. In de wandelgangen van de Kamer waren de afgevaardigden van meening, dat de toe- stand welke uit de stemming ontstaan is, bij- zonder verward is. Zij wenschten dat Dou- mergue onmiddellijk tot de raadpleging der politieke voormannen zou overgaan en spoe- diig tot een resultaat zou komen. Vele afge vaardigden, zelfs onder hen die tegeii de re geering gestemd hebben. wenschten, dat Briand zcer binnenkort een nieuwe opdracht zou krijgen, welke hem zou roestaan om in den raatl van den Volkenbond de belangen van Frankrijk voor te siaan met het prestige van een leider. Zij deden trouwens opmer- ken, dat de stemming gcen duidelijke aanwij- zing voor Doumergue cplevert, want er is geen nieuwe meerderheid. waar een regee ring op zou kunnen steunen, uit te voor schijn gekomen Voor hij naar Lyon vertrok ter opening van de jaarbeurs heeft Doumer gue zich geruimen tijd met Briand onder- houden. Taittinger heeft in de Kamer een motie in- gediend tot ontbinding van de Kamer. De socialistische radicalen zouden een kabniet Herriot wenschen, doch wegens de oppositie der socialisten, die bezwaren oplevert voor het herstel eener kartel-meerderheid, zouden zij voorstellen de regeeringsmeerderheid uit te breiden en een linksch-republikeinsch con- centratie-kabinet te vormen. Verslag ge'vend van den indruk, dien de val van het Kabinet in den Senaat teweeg- gebracht heeft, zegt de „Teinps", dat het niet slechts verbijstering, doch een felle ver- bittering tegen de Kamer was, welke zich in scrns zeer strenge fcewoordingen uitte. Wat de oplossing van de crisis aangaat. zegt de „Temps'\ dat de meerderheid der se- natoren meent, dat slechts een regeering van republikeinsche concentrate in staat zal zijn om gced vvtrk 4e ver rich ten. Briand zou Zaterdagmiddag eonfereereu nut Skrzynski cn daarna met Chamberlain. Briiind za! uit Paviis vertrckken om S.45, ver- g zt'd door Paul Boncour en Loucheur, die Frankriik zul'en vcrtsgenvvordifcen in den read en de v rgadering van den Volkenbond Met denzeh'da ntrein reizen oMc de Enqel sche, Pcolsehe cn Zuid.Slavische delegate. Briand. zcu gisler (e Geneve dcelnc-nien aan de voroberei'dende besprekingeu over cK uitbreiding va den Volkenbondsraad. Bri and wilde niet verwijderd blijven van de eer- ste ontmoetingen, die de inwerkingtreding der verdragen van Locarno zulleu bezegelen Ondanks de omstandigheden wilde hij aan zijn gealileerde en Duitsche collcga's geheel objectief zijn meening uiteenzetten betref- fende de uitwerking die naar zijn meening de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond moet hebben, in het belang van den vrede. N'a zijn plicht vervuld te hebben, zou Briand gisteravond Geneve vedaten, daar hij van meening is, dat het votum van vertrou- wen der Kamer hem niet lunger toestaat om persoonlijk de Fransche politick te Geneve te ieiden. DE HONGAARSCHE BANKBILJET- TEN-AFFAIRE. Naar de Telg. verneemt heeft de heer San ders van het Bureau de Change in de Passa ge te 's-Gravenhage, die, zoo als bekend. liet eerste valsche Fransche 1000 francs-biljet ontdekte, de vorige week de mededeeling ont- vangeu, dat hij zal worden voorgedragen voor een Franche onderscheiding. De Banque de France was van meening, dat men zijn loffelijk optreden beter kon waardeeren door een onderscheidingsteeken, dan door een geldelijke belooning. KATHOLIEKE LEEN1NG TE NEW-YORK. De onderhandelingen met New-Yorksche bankiers over eene leening van 5.000.000 dollars met een looptijd van twintig jaar voor de R.-K. kerken in Beieren, zijn afgeloopen Dit is de eerste publieke leening, op langen termijn, waarover in Wallstreet door een n- ligieuse organisatie werd onderhandeld. EEN ENGELSCHE SCHOOL TE KONSTANTINOPEL GESLOTEN. Reuter meldt uit Konstantinopel, dat de politic de Engelsche meisjesschool aldaar heeft geslcten na een ultimatum, waarin met sluiting werd gedreigd indien men niet een Turkschen leeraar zou toeiaten, die echter tot tweemaal toe in beschonken toestand op school was gekoinen TURKSCH NATIONALISME. Officieele berichten te Londen ontvangen. over het buitensporige optreden der Turk- sche autoriteiten te Konstantinopel tegen de Ionian Bank en de Engelsche' meisjesschool, gaan niet zco ver als ae mededee'ingen vrn de pers. De school is echter, zooals gemeld, gcsioten, daar geweigerd werd den ontslagen leeraar weder aan te stellen. De eischen aan de bank, die voor de helft Turksch personeel zou moeten aanstellen te gen door de Turksche autoriteiten vast ie stellen salarissen, zijn gematigd. De vraag is of de Britsche gezant te Konst'ntinop 1 van zijn regeering opdracht zal krijgen om dezelfde gedragslijn te volgen als indertijd door den ItaLaanschen gezant aangenomen De Turken hadden namelijk een Italiaan- schen chirurg met zijn patienten uit een parti- culier ziekenhuis verdreven en dit verzegeld. De Italiaansche gezant trok hierop in vol or- naat en met ontp'ooide vlag naar lrt zieken hu's en verbrak de Turksche zegels. In bijzijn der Turksche politie. die niet tusschenbeidc kwam, werden dc dokter en zijn patienten we der in het ziekenhuis geinstalleerd. FRANSCHE MESSE-BEZOEKERS MISHANDELD. Naar uit Leipzig aan de „Montagmor- gen" wordt gemeld, zijn j 1. Donderdag in een specia'.en trein, die in verband met de Messe was ingelegd, drie Franchen door de stationspolitie gearersteerd. Dit voorval is dor de pers te Leipzig dcodgezwegen, om 't verlocp der Messe niet te storen. Intusschen is er dcor de bladen te Parijs melding van gemaakt en het heeft aldaar een zeer onaan- genamen indruk teweeg gebracht. De ((Duitsch-nationale) „Neueste Leipzi- zer Nachrichten" publiceerde gister het offi cieele politie-rapport, waarin de feiten over het geheel bevestigd worden. Volgens dit rapport werd drie Franschen, die bij vergis- sing in een verkeerden sporweg-coupe had den plaats genomen, door een spoorweg- inspecteur op barsche wijze te kennen gege- ven, dat zij in een anderen wagon plaats moesten neinen. Daar de Franschen geen Duitsch verstenden, begreep men elkaar niet. De spoorweg-inspecteur haalcje daarop on- middellijTc eenige nolitie-beambtcn, die de Franschen met geweld uit den trein verwij- derden en hen daarop mishande'.den. De ba- gage der jeizigers bleef in de coupe achter Zijzelf werden naar de wacht gebracht, waar zij tot den volgendc-n middag moesten blij ven. Bovc-ndien werd hun een boete opgelegd van 200 mark elk. Het politie-rapport be- weert. dat de Franschen Vive la France!" hadden gercepen en met stokken en vuisten op de beambtc-n hadden ingeslagen. Uit de mededelingen van getuigen blijkt echter, dat dit niet iuist is. Naar de „Montagmorgcn" verneemt, is de Fransche regeering voornemens in verband met het incident stappen te dccn. GEBROEDERS BARMAT WEER GEARRESTEERD. Oiutrait het weder arresteereu der ge- broeders Jul'us en Henri Barmat wordt ver- ncnnn, dat dezen. korten tijd na hun cntslag uit de preventie.ve hechlenis zich vvederom in zaken hadden begevtn. Zii waren er in gedaagd een gtldman met veel kapitaal te vinden. De nieuwe bezighedtn hostenden in hoofdzaak in finaciering van groote herstel- leveringen. Aan den anderen kant hadden zij betrekkingen aangeknoopt met de Russische Sovjet-vertegenwoordiging en zij slaagden er in, groote postcn wissels der Russische Sovjet-vertegenwoordiging voor in Duitsch land gekochte goederen onder te brengen. Julius Barmat had herhaaldelijk zijn voor- nemen te kennen gegeven naar Parijs te gaan om daar groote hangende transadies af te sluiten. Het is mogelijk, dat deze uitla- tingen ter kenins van de autoriteiten zijn ge komen en daar de verdenking hebben ge wekt, dat Barmat wilde trachten Duitsch land te verlaten. De verdedigers der gebroeders Barmat zijn voornemens de betrokken rechtbank te verzoeken een onderzoek te doen instellen of de beide gebroeders physiek in staat zijn ge- vangen te zitten. De verdedigers ontkennen, dat de Barmats ooit voornemens zijn geweest zic h.?u hun nrces te ondrekkpn De beide broeders Henri en Julius Barmat, die, naar men zich zal herinneren, uestijds op grond van hun slechten gezondheidstoestand tegen een borgstelling van 45 000 mark uit de preventieve hechtenis werden ortslageo, zijn Zaterdag opnieuw gearrestcerd. Over de redenen. die tot deze nieuwe ar- restatie hebfcen geleid, wenscht de justitie voorloopig geen inlichtingen te verstrekken. Het proces tegen de gebroeders Barmat vangt op 18 dezer voor de rechtbank te Ber- !ijn aan. EEN ONVOORZ1CHTIG ENGELSCH OFFIC1ER. De Engelsche bladen maken melding van een buitengewoon onaangename behande- ling, die een twintigjarig Engelsch officier, luitenant Macnamara, op een pleizierre.s in Tunis heeft ondervonden. Hij had zich in te gen wcordig heid van een gids en andere Tune- siers prijzend uicgelaten over den moed van Abdel Krim, den leider der Riffijnen, en het optreden van generaal Sarrail, den vorigen Franschen hoogen commissaris in Syrie, af- gekeurd. Kort ctaarop werd hij door de Fran sche autoriteiten, die in Macnamara een spion zagen, geanesteerd en zonder vorm van proces te Gabes in een smerige, van on- gedierte wemelende, gevangenis opgesloten te zamen met Arabische misdadigers. Hij werd vijftien dagen in deze gevangenis ge- houden. kreeg de eerste 24 uur van zijn ver- blijf geen voedsel en gedurende de rest van zijn gevangenscnap hetzelfde voedsel als de Arabieren. Ten slotte werd hij in vrijheid ge- steld, doch zal zich dezer dagen voor den rechter moeten verantwoorden op de beschul- diging, dat hij gepoogd heeft, het Fransche gezag in het proiectoraat te ondermijnen. Intusschen heeft het Engelsche departe- ment van Buitenlandsche Zaken zich met de zaak ingelaten om er voor te zorgen, dat den jongen Engelschman een behoorlijke rechts- pleging wordt gewaarborgd HET FROCES-MATTEOTTI. Cesare Rossi, «de voormalige chef van den persdienst aan het Italiaansche departemem van binnenlandsche zaken, eens de intieme medewerker van Mussolini, blijkt in Cannes te zitten. Men herinnert zich dat Rossi ver dacht werd bij den moord op den socialisti- schen Kamer-afgevaardigde Matteotti betrok ken te zijn geweest, doch dat hij tengevolge der amnestie aan verdere gerechtelijke vervol- ging ontkwam. De Parijsche „Oeuvre" had nu dezer da gen in een artikel over het a.s. proces te Chieti geschreven dat Cesare Rossi de man is geweest, die de instructies van Mussolini om Matteotti te dooden aan de daders zou hebben overgebraeht. Rossi antwoordt daar op in een uit Cannes gedateerden brief waar in hij dit nadrukkelijk tegensnr-r -Vt. Er blijkt uit dat hij met haat tegen den Duce is ver vuld. Mussolini, zegt hij, heeft hem als zon- debok gekozen om de openbare meening te bevredigen. Het gaat er voor Mussolini om den physieken moord op een tegenstander (Matteotti) met den moreelen moord op een vriend (Rossi) te dekken. EEN VOLKSSTEMMING MET HINDERNISSEN. Vrijdagnacht heeft een botsing plaats gc- had tusschen Chilenen en 150 Peruvianen, die van Tacna gekomen waren om aan het plebisciet in zake het Tacna-Arica geschil deel te nemen. Volgens berichten uit Chileen- sche bron zijn vele Peruvianen nen ook eeni- ,ge Chilenen gewond. Er werd van stokken en messen gebruik gemaakt, zoodat de poli tie moest ingrijpen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het nieuwe Chineesche kabinet schijnt ge kozen te zijn overeenkomstig den wensch van Feng-Yoeh-sjiang en zijn verkiezing tot pacificatie-commissaris van de drie provin- cies schijnt de voorbereiding te zijn van zijn persoonlijk optreden. Het voortdurende op- rukken van Woe-Pei-foe naar het Noorden en de ncderlagen der troepen in Hoepeh wijzen er op, dat de strijd om Peking steeds meer ;.cuut wordt. Joetsji Weitsjoeng, de gouver- neur van Honan, leed een beslissende netier- laag. Zijn troepen zijn naar verluidt in wanorde op de vlucht geslagen. Aanhangers van Tsjang Tsolin rukken op voor Tientsin. DE REG El INC MET DE VROEGERE DUITSCHE VORSTENHUIZEN. In een verklaring der staatsregeering van Beieren wordt gezegd, dat zij ten aanzien van. het „Volksbegehren" betreffende de onteige- ning van het vorstelijk bezit een stellig afwij- zend standpunt inneemt. Zij beschouwt de aangdegenhcid voor Beieren als definitief geregeld idoor de over eenkomst tusschen den Staaj Beieren en het Huis Wittelsbach, welke volkomen wettelijk is gesloten. Een Wolff-bericht meldt, dat te Berlijn tusschen de leiders der regeeringspartijen ten slotte ten aanzien van de volgende pun- ten overeenstemming is bereikt; de samenstel- ling der speciale rechtbank; de terugwerken- de kracht der wet; op zichzelf staande kwes- ties betreffende de te verdeelen bezittingen. De fracties zullen thans een definitieve be- slissing hebben te nemen Het bestuur der Duitsche democratische partij publiceerde Zaterdag een verklaring, waarin het de hoop uitspreekt, dat de demo cratische kiezers niet zullen teekenen op lijs- ten, waarin een volksstemming inzake deze kwestie wordt gevraagd. HET VLIEGTUIGPROCES TE BOEKAREST. In het proces voor den Krijgsraad te Boe- karest in zake de aanschaffing der Fokker- vliegtuigen heeft de hoofdbeklaagde, kolonel Beroniade, de opzienbarende mededeeling ge- daan, dat tusschen Prins Carol en den Roe- meenschen minister van Oorlog verschil van meening. heeft bestaan over de soort der aan te schaffen vliegtuigcn. Kroonprins Carol, die opperbevelhebber der Roemeensche lucht- strijdkrachten was, verlangde bommenwer- pers, terwijl de minister van Oorlog de aan schaffing van jachtvliegtuigen wenschte. Beroniade verklaarae voorts, dat de aan- geschafte vliegtuigen van goede hoedanig- heid zijn geweest en de proefvluchten goed hebben doorstaan. Beroniade uitte ten slotte de ernstige be- schuldiging, dat de vhegenier-majoor Proto- kopescu aan het Roemeensche leger een door hem zelf vervaardigde machine heeft willen opdringen, niettegenstaande de eerste vlucht met het door hem vervaardigde model met een doodelijken val is geeindigd als een ge- volg van technische onvolmaaktheden. EEN GEVECHT MET ROOVERS. Reuter meldt uit Lahore (Brifsch-Indie): Een uit 18 roovers bestaande bende, ge- wapend met geweren, die het grensgebied als operatieterrein ad gekozen, plunderde op 3 Maart de woning van een bankier. De politie, ofschoon slechts gewapend met een oud model geweren, deed een aanval op de bende, nam vier rooveis gevangen en doodde er een Ook een politiebeambte werd gedood. DE POOLSCHE SCHOLEN IN DUITSCHLAND. Het belangrijke Duitsche weekblad de ..We.tbulin publiceen een liooloartiki-^ waaruit blijkt, dat in Duitschland geen in- richting van openbaar onderwijs bestaat voor de Poolsche en andere minderheden. Zelfs het prive-onderricht wordt of verboden of te- gengewerkt. Ten gevolge van het optreden der Duitsche nationalistische onderwijzers moesten de Poolsche scholen worden geslo ten. Zoo waren in het arrondissennnt Stuhm, van de in 1921 bestaande 42 Poolsche scho len, in 1923 slechts 11 scholen overgebleven In Duitsch Opper-Silezie was het minste vertoon van sympathie voor de opsiandelin- gen voldoende om tot een intrekking te lei- den dei vergoedingen aan weduwen en wee- zen toegestaan voor schade door den op- teiten onge'dig verk'aard, enz. stand geleden. De verkiezing wan Poolsche burg^meesters werd dooi de hoogere autori- DE BANKBILJETTENZWENDEL. Het O. M te Boedapest heeft een aanvul- lende acte van beschuldiging inzake de bank- bdjettenvervalschingen tegen dr. Bela Vargha mgediend. Tegen hem is verdenking gere- 7en op gro^d van mededeelingen in liet dag- boek van Jar.kovich. Pallavicini is in tegenwoordigheid van Fransche vertegenwoordigers ondervraagd. Hij weigerde echter nieuwe verklaringen af te leggen en behield zich voor later te zullen spreken DE FASCISTISCHE RELLETJES TE LEUVEN. Een honderdtal studenten en burgers wer den in verband met de studentenrelletjes aan een verhoor op het poiitiebureau onderwor- pen, o.m. een viertal Vlaniingen, waaronder Coen, student, voorzitter der West-Vlaam- sche Gilde. Nieuwe vergaderingen waren ook belegd, die erbter dihnaal tame'i'k kalm verlienen In Blauwput was er ook een groote verga- dering gelegd, doch die werd verboden en maatregelen werden door den Lurgemeester van Kessel-Loo genomen om de ord< te handhaven. Sterke politiemachten bewaakten de grenzen der stad, de gendarmerie was verwittigd en gereed om bij de minste bot sing op te treden. HEVIOE STORMEN. Een lievige storm heeft on alle kusten van Frankrijk gewoed, met name de Atlantisehe. Er is op vele plaatsen ernstige schade aange- richt. In de omstreken van Genua heeft een cycloon gewoed Er zijn tal van personen ge wond. De materieele schade is zeer groot Het bosch va.i Sainte Marguerite bij Portofi no is door brand gcteisterd. Naar de „Messagero" uit Messina ver neernt zijn ten gevolge van den storm de muren van het oude klooster Sagta Barzara ingestort. De brokken steen kwamen terecht op twee barakken, die vernield werden. Vier personen werden gedood en drie gewond. Volgens een draadloos bericht woedden Zaterdag in verschillende deeleu van Enge- land hevige stormen. In Noord-Engeland en Schotland viel sneeuw. Vele telefoon- en tele - graafverbindingen zijn verbroken. In he! Kanaal ondervond de scheepvaart last van de hooge zeeen. NOODLIJDENDE COLLEGA'S BESTOLEN. Bij het Berlijnsche studentenkorps is een leelijk zaakje ontdekt. De met het beheer der gelden \oor noodlij- dende collega's belaste student, Lehmann, heeft zich een groot bedrag uit de kas toege- eigend. Er wordt gesproken van 50 tot 80.000 M. Hij moet den laatsten tijd voort durend de boeken vervalscht hebben. De man is gearresteerd, terwijl nog meei arrestaties worden verwacht. Lehmann heeft bekend. Hij behoort tot een rechtsradicale organisatie en trok daarin dt aandacht door de hooge uitgaven. welke hij deed, hoewel zijn finantieele positie daartoc allerminst, naar bekend was, hem in staat stelde. Uit het onderzoek moet reeds zijn ge bleken, dat zijn vrienden zich er echter niet om bekommerd hebben en zelfs van zijn ver- duisteringen moeten geweten hebben. Leh mann maakte overal groote verteringen en vele zijner vrienden profiteerden van hem. OPGRAVINGEN IN BRITSCH-INDIE. De Indlsche directeur-generaal voor ar- chaeologie Sir John Marshall, heeft dezen winter de opgravingen in het Indusdal met groot succes voortgezct Tot de belangrijkstr vondsten behooren twaalf skeletten uit onge- veer 3000 j. v. Chr. Sir John Marshall heeft er meertnalen op gewezen, dat er in Indie op het gebied van opgravingsarbeid nog ontzet- tend veel te doen is. De Indlsche regeering denkt er daarom over buitenlandsche weten- schappelijke genaotschappen en musea uit to noodigm aan het archaeologisch onderzoek van verschillende deelen van Indie deel te nemen DE OORLOG IK MAROKKO. Volgens het officieele communique uit Ma drid hebben de Spaansche troepen in Marok- ko verschidende steHingen bezet beoosten het 'oergblok-van Gorguel De Riffijnen leden vrij hooge verliezen De Spanjaarden verlo- ren een honderdtal legioensoldaten en inlan tiers DE EISCH TEGEN PRINS CAROL De „M3tin" heelt met Karel van RoemeniC een onderhoud gehad, naar aanleiding van den door Zizi Lambrino ingestelden eisch tot schadevergoed'.ng. „Ik ben "niet in Parijs §<■- komen, om met mevr. Lambrino te polemisee- Yen", zeide Karel ,,De ontbinding van mijr huwelijk met mevr. Lambrino is door een zeer bevoegd rechtscollege van mijn land uitge- sproken en bovendien heeft mevr. Lambrino nooit eerder een dergelijke actie ingesteld. Se- dert eenige iaren ontvangt zij geregeld jaar- liiks 110.000 francs, de rente van een bedrag dat bij de Banca General te Boekarfest gede- poneerd is en over welk bedrag zij eerst na verloop van 20 jaar kan beschikken. De prins zal als rechtskundig adviseur een der knapste advocaten kiezen. KORTE BERICHTEN. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de Duitsche diehter Otto Ernst op zijn landgoed na een langdurige ziekte is overleden. Otto Ernst Schmidt (Otto Ernst was zijn pseudo- niem) werd op 7 October 1862 te Ottsensen geboren. De Poolsche minister van buitenland sche zaken Skrzinsky is gistermiddag te half- twee op het Qui d'Orsay geweest Vandaag zal hij vermoeddijk een'onderhoud hebben met Briand. Tengevolge van verkeerden wisselstand zijn twee spoortreinen nabij Chicago op elkaar geloopen. Er werden 3 spoorwegbe- ambten eedooH en 20 na«sagiers verwonil Einde Maart hoopt het echtpaar Fafr- banks-Pickford in Montreux te zijn. De be- doeling is, in aansluiting hiermede, een gron- dige studie te maken van de toestanden op cinematographisch gebied in Europa. De politie te Belgrado heeft aan den Hongaarschen oud-minister Debaity een uit- zettingsbevel overhandigd. Hij is naar de Oostenrijksche grens getransporteerd. Men zal Plastiras, den Griek chen kolo nel. die de wijk naar Zuid-Slavie heeft geno men. voor de keus stellen Belgrado tot ver- blijfplaats t° kiezen of het land te verlaten. In geheei Frankriik zijn 2947 bioscopen. Het gemiddelde aantal plaatsen bedraagt 350. Parijs heeft 200 kino's. Marseille SO, Lyon 60, Bordeaux 40, Rijssel 30, Nice 20. In 1925 werden 392 nieuwe films vertoond, waarvan 123 Fransche producties waren. De verhou ding is, dat 18 Fransche films op 82 Ameri kaansche vertoond worden. De financieele commissie van den Vol kenbond is ha a/ werkzaamheden begonnef met het onderzoek van het financieel herstel in Hongarije. Met ingang van 1 April zulden de fele- foontarieven in Belgie opnieuw worden ver- hoogd. Bij aankomst te Luik is Zaterdag een markttrein met een rangeerende locomoh'ef in botsing gekomen Drie wagons van den markttrein derailleerden, waarbij vijf perso nen werden gewond. ALKMAARSCHE CODRANT. V

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1