I Met LISSONE naar l. FRANKENBERGALKMAAR. Radlo-Hoekje. Dinsdag 9 Maart. Hilversum, H. D. O., 1050 M. 1'2 en 7.30 Politieberichten. 6.307 J En- gelsche les door den heer Fred Fry. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 R.K. Radio-om- roep. Concert door het K. R. O.-kwartet, le- den van het Amsterdamsch concertgebouw orkest. Spreker: Dr. J. A. J. Barge, hoog- Jeeraar in de anatomie en embryologie aan ae Universiteit van Leiden. Onderwerp: Darwi- nisme in en buiten de natuurwetenschap. 1. Pianokwartet in G-mol, Mozart. Allegro-An dante-Rondo. Henri Tibbe, viool, Louise ■Wijngaarden, alt. J. Wagemaker, cello. Mia Tibbe, piano. 2. Quasi Ballata, Appassiona- ta, J. Suk. 3. Rede door Dr. J. A. J. Barge. 4. Pianoquartet op. 47, Schumann. Sostenu- to assai, Allegro ma non troppo, Sostenuto- Scherzo-Andante cantabile-Finale (vivace). H. Tibbe, viool. L. Wijngaarden, alt. J. Wa gemaker, cello. Mia Tibbe, piano. Konigswusterhausen, 1300 M. 6.50 „Fide- Ko", opera in 2 acten van L. v. Beethoven. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. Daventry, 1600 M.. 10.50 Tijdsein, weerbe- richt. 11.20—1.20 Concert door het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, cello). I.202.20 Tijdsein, lunchmuziek. 3.20 Car lisle, muziek-feest. 3.35 Lezing: Elementary music. 4.05 Vervolg mnziekfeest. 4.20 Tijd sein. 4-357.20 Concert van de Ideal Home Exhibition (Bariton, piano, kwartet). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pia- nocomposities van Debussy. 8.Fransche le zing. 8.20 Cau9erie: From my window. 8 25 Speeches aan het diner van de Warwickshire society. Volksliedjes van Warwickshire jdoor E. Dykes, bariton. 9.35 De band van de brandweer, afgewisseld door comedie's. ^Bedlam", of „The expert witness", van A. |P. Herbert en „The old flame", of „in the lift", van A. P. Herbert. 10.20 Tijdsein, weer bericht, nieuws. Lezing: Music and the ordinary listener. 10.5012.20 Dansmuziek van het New Prince's Restaurant. Parijs „Radio-Paris"1750 M- 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2 05 Nieuws. 5.05 Solistenconcert. 8.50—10.20 Orkestconcert „Radio art et pensee". Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Fragmenten van Faust. Na de le acte, cause- rie: La literature Beige de langue Fran^ai- 'se. La renaissance litteraire (1880). 10.20 (Nieuws. "Milnster. 410 M. 12.35—1.50 Concert. Or kest en R. Kube, tenor. 3.35 Russische mu- riek. Orkest en Russische zangers. 4.50 Le zing: Zeitgendssdsche Dichter Ernst Hard! 5.50 Lezing: Der Dichter Jacob Loewenberg 6.40 Lezing: Psycho-Analyse und Traum- bedeutung. 7.20 Spaanscbe les. 8.05 Vocaal concert Julia Rohler, zang. 9.10. Orkestcon cert. 9.50 Uitslagen van de 6.-daagsche wie- lerwedstrijden. Steeds een ruime keuxe in Reiskoffers en Reisaptikelen »- TWEE BOERDERIJEN TOTAAL AFGEBRAND. i Vrijidagmiddiag, circa vijf uur, ontstond te Apeldoorn door onbekende oorzaak brand bij den land'bouwer G. Meijerink in de buurtschap Engeland te Beekbergen, welke brand de Beekberger brandweer niet kon meester worden, zoodat niet alleen het ei- (gendom van M. geheel afbranddie, maar de ylammen, aangewakkerd door den wind, ook 'de boerderij van dien landbouwer W. A. So- nius aantastten. Ook deze boerderij brandde vtot den grond toe af. Van beide boerenwo- ningen werden slechts enkele koeien en een \paar paarden gered. De Apeldoornscjie brandweer gelukte het den brand can onge- veer 10 uur te blusschen. Verzekering dekt bij beidten de schade. BOERDERIJ DOOR DEN BLIXSEM GETROFFEN EN VERBRAND. Te Venray is de bliksem ingeslagen in de schuur van de boerderij van do wed. J. W< LVoordat de brandweer aanwezig was, stond de geheele boerderij met stalling enz. in vlammen. Nagenoeg niets kon gered wor den. Eenige varkens en verder klein vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. DE SCHADELOOSSTELLING DER VROEGERE DEUTSCHE VORSTEN. Volgens de „Kreuzzieitung" zullen de Duitsch Nationalem het compromis der mid- denipartijen inzake de schadeloosstelling der i Duitsch e vorsten wegens de terugwerkende kracht, welke dit comipromis bevat, ten scherp- erte bestrijden, De Berlijnsche politiepresident heeft de op gistermiddag vastgestelde massademonstra- tie van kinderen, door de commundsten op touw gezet, als een propaganda voor de ont- edgening van de eigendommen der Duitsche .vorsten, verboden. ZWARE ONTPLOFFING TE PRAAG. Donderdagvoorm. is in de Josephgasse te Praag nabij de oude Josephkazerne een •handgranaat ontploft, welke zich in een auto bevorid, die begeleid werd door drie soldaten. De ontploffing was ontzettend. 1 De voorgevels van zes huizen werden vol- komen vernield, terwijl een aantal andere min of meer ernstig werden beschadigd. Officieel wordt gemeld, dat er 6 per sonen zijn gedood, maar volgens de kranten- berichten is het aantal slachtoffers veel groo ver: men spreekt zelfs van twintig dooden. Het aantal gewonden bedraagt 112, waarvan 'er 21 zoo ernstig zijn gekwetst, dat men voor bun leven vreest. Het munitietransport omvatte ca. 400 handgranaten, gevuld met trital. Volgens officieele mededeelingen zijn 39 gewonden in de gasthuizen opgenomen In verband met de ramp zijn alle milltaire feestelijkheden, die Zondag ep den verjaardag van den president zouden plaats hebben, af- gelast. In het ziekenhuis liggen thans 69 gewon den. De socialistische partijen bereiden inter pellates aan den minister van Natoinale verdediging voor. Met dezelfde soort handgranaten, die thans de ramp hebben veroorzaakt, zijn reeds eerder ernstige ongelukken voorgekomen; de ze handgranaten hebben n.l. de eigenschap <SJLte vioeg tg ontp.lo.ffen. /- - VERDWENEN DOCUMENTEN. Bij de Britsche admiraliteit zijn gehelme documenten verdwenen, welke plannen bevat- ten voor het nieuwste type van duikbooten. De papieren verdwenen van de schrijftafel van een hooggeplaatst ambtenaar en werden eerst gisteren vermist. De hulp der politie werd voor de opsporing ingeroepen. Volgens de „Star" zouden de documenten zijn terug- gevonden. De „Evening Standaard" ver- neemt, dat twee detectives, die voor een ge heel andere zaak te Liverpool een onderzoek instelden, de papieren hebben gevonden en dat thans pogingen gedaan om degenen, die zich deze documenten hadden toegeeigend, op te sporen. DE BELGISCHE KONINGIN IN TOGA Koningin Elisabeth, die het vorig jaar van de universiteit te Rijssel het eere-doctoraat in de letteren heeft ontvangen, zal 21 Maart naar Rijssel gaan, om aldaar een plechtige zitting van het ,,Institut des sciences sociales" bij te wonen. Zij zal bij deze gelegenheid een toga dragen, die de universiteit bij een groote firma te Parijs heeft besteld. Stadsnieuws. AFDEELING ALKMAAR DER NED. NATUURHISTOR1SCHE VER. Van deze vereeniging werd den laatsten tijd slechts weinig vernomen, terwijl juist een plaats als Alkmaar wel in zeer gunstige om- standigheden verkeert om in ruimeren kring wat meer kennis bij te brengen van het leven van plant en dier. In de onmiddellijke nabij- heid vindt men bosch, duin en strand en juist daardoor is er gelegenheid om zonder groote onkosten excursies te kunnen organiseeren. Toch is de belangstelling in onze stadvoor de beoefening der natuur-sport nog onvol- doende en dit komt misschien ten deele voort uit de onbekendheid met het doel en de werk- wijze der vereeniging. De Nederlandsche Natuurhistorische ver eeniging is geen vereeniging van biologen van beroep; dezen zullen wel als leiders op excursies en vergaderingen kunnen fungee- ren, maar het is eene vereeniging van lief- hebbers der natuur, om deze nader te brengen tot de levende natuur en om hen plant en dier in hun groei en leven, vooral in de vrije na tuur, te leeren waarnemen. De Vereeniging tracht dit doel te bereiken in de eerste plaats door het houden van ex cursies, maar tevens door vergaderingen. Deze bijeenkomsten worden meer in den win ter gehouden op deze vergaderingen is het niet in de eerste plaats te doen om weten- schappelijke voordrachten tehouden; naast populariseeren van botanie en zoologie moe- ten de kleine mededeelingen der leden-liefheb- bers de avonden vullen, waarbij dan gede- monstreerd wordt't geen door hen op wande- lingen is waargenomen of gevonden. En zouden nu in een stad als Alkmaar, waar zoovele onderwijsinrichtingen zijn en met zulke heerlijke omstreken niet nog vele liefhebbers der levende natuur gevonden wor den? Met het vroege voorjaar, dat we nu genie- ten, breekt de tijd der excursies weer aan. Het voornemen bestaat om op Zondag" 14 Maart a.8. de eerste excursie een morgenwande- ling te houden. De genen, die zich als lid willen opgeven (de contributie bedraagt slechts 2.50 per jaar) kunnen dit doen aan het secretariaat tijdelijk adres: Mevr. KeymanCleveringa, Emmastraat 21. CHRISTELIJKE JONGELINS- VEREENIGING „ZACHEuS. Blijkens een advertentie in dit numiner houdt bovengenoemde vereeniging mtorgen- avond een familie-avond in „Waakt en Bidt". ALKMAARSCHE HULPZENDINGS- VEREENIGING. In plaats van de gewone bijbellezing van ds. A. Verwaal, zal voor ,,'t Mosterdzaad'je" Woensdagavond in „Waakt en Bidt" door gehouden en Zen- den heer H, worden over ding". Men zie de advertentie in dit nummer. Duiiker een lezmg „Mohammedanisme VERHOOGING VAN FRANSCHE INVOERRECHTEN. Ten kantore van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Alkmaar, Oudegxacht No. 182, ligt voor belanghebbenden ter in- zage de tekst van het door de Fransche re- geering ingediende wetsontwerp tot verhoo- ging der invoerrechten, benevens een resume van de memorie van toelichting daarop. KEGELWEDSTRIJD. De door den Alkmaarschen Kegefbond uitgeschreven 6-banen-wedstrijd is gister ge- eindigd. Er werd op de banen in „Central", „De Unie" en het Noord-Hollandsch Koliie- huis op de wedstrijddagen (28 Februari en 7 Maart) door totaal 121 personen van hier en den Helder deeigenomen. De voorloopige uitsiag is: le prijs Seniores de heer E. S. Hamburger alhier met 339 hout; le prijs Juniores de heer C. A. van Hamersveld al hier met 238 hout; le prijs dames mej. Leujes alhier. ARMENRAAD ALKMAAR. Blijkens een advertentie in ons nummer van Zaterdag zal jhr. W. A. Ortt, directeur van „Zandbergen" te Amersfoort, voor de Arnienraad alhier een lezing met lichtbeel- den houden over. „Het leven in een heden- daagsch Kinderhuis", op Woensdag 101 Maart, des avonds 8 uur, in „de Unie". Zoover de voorraad strekt kunnen kaarten Jvorden aangevraagd Nieuwesloot 42. Het is voor Alkmaar wel een voorrecht om een alleszins bekwaam man te kunnen hoo- ren als de heer Ortt over zijn reeds jaren- lange ervaringen op het gebied van Kinder- verzorging. Gngetwijfeld zullen zeer velen, cudcrs, opvoeders verzorgers, belangstellen- den zich voor deze lezing interesseeren, te meer waar nog niet lang geleden in deze ge- meente zoo verschillend gedacht werd over de vraag of de voorkeur aan gestichts- of aan gezinsvcrpleging behoorde te worden gege- ven. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gtn te 6.21 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. - WERK OPGEDRaGEN. De elech'ificatie van de magazijnui - So- venwoningen van de rijwiel-engros-z. van de heeren Godijn en Modider, aan de K; kade, is opgedragen aan dien heer A. B. jv:e.- man alhier. JUB ILEUM BART KREEFT. Men verzoekt ons te meldleni, ddt de bur- gemeester en de heer Herman Robbers zich bereid verklaard hebben' zitting te nemen in het comite, dat opgericht is voor de huldi- grng van Bart Kreeft bij zijn optreden te Alkmaar op 10 Maart a.s. NIEUWE ZAAK. De heer B. J. Schuijff, die sinds circa an- derhalf jaar aan de Laat het bekende Leder-; huis dreef, heeft deze zaak thans verplaatst naar het Payglop. Het nu betrokken winkel- Eerceel met zijn stofvrije etalage leent zich in et bijzonder voor een zaak als deze, waar een groote keuze van allerlei fijn lederwerk, als tasschjes e. d., is tentoongesteld1. Ver- schillende bloemstukken waren den heer S. bewijzen vain meeleven van vrienden en ken- nissen. De schoenmakerij blijft ook aan deze nieu- we zaak verbonden. FEESTAVOND VOKZOS. De Alkmaarsche H. B. S. Vereeniging „Vokzos" gaf Zaterdag een welgeslaagden feestavond in de groote zaal der Harmonie De voorzitter, de heer D. Margadant, sprak een hartelijk cpeningswoord. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den directeur en Mevr. An-usch, dames en heeren leeraressen, de zustervereenigingen Autoi Esmen, Pacivolo. A K B. en de H. B. S - vereeniging uit Purmerend, benevens de vele ouders. Spr. deed ".'trder mededeelingen om- trent het programma en wenschte alien een p'ezierigen avond. nadat hij verschillende personen had bedankl voor hunne medewer- king, o.a. de heer en mevr. Goettsch en den heer de L; nge, eigenaar der Harmonie. Een drietal dansen, met de dames ingestu- deerd door Mej. v. Heuveln openden het pro gramma. Met de daarbij gezongen liederen werd een uitstekend geheel verkregen, waar bij de dansfiguren zeer goed tot nun recht kwamen Een luid applaus volgde op dit num mer. Mej. v. Heuveln kreeg bloemen. Eenige nummers voor piano en viool volg- den daarna. Op uitstekende wijze op den vleugel begeleid door Mej. J. J. Schermer- horn speelde de heer S. Zeegers, Spaansche dans van Moskowski, Meditation Thai's van Massenet en twee cleelen van Mozarts vijfde Sonate. Een krachtig applaus beloonde de beide uitvoerenden. Zeer veel succes had de dans, ontworpen en ingestudeerd door Mej. R. Reurink. Twee dames en twee heeren wis- ten dit keurige nummertje op elegante wijze uit te voeren, ook mej. Reurink kreeg bloemen Tot slot werd opgevoerd een blijspel in drie bedrijven: De Man, die geen tijd had. Dit stuk is van den Deenschen schrijver Ludwig Holberg, wiens werken zijn uit de eerste helft der 18e eeuw. De stukken van Moliere zijn Holberg zeker wel bekend ge- weest, want diens invloed is duidelijk te mer- ken. Het stuk is vertaald door Dr. J. B. Man ger, leeraar te Purmerend, terwijl Frits Bouwmeester er tooneelta^l van maakte. De H. B. S.-vereeniging te Purmerend* behaalde er een groot succes mee en't is voor school- vereenigingen een zeer dankbaar blijspel. Er komen heel wat personen in voor, zoodoende kunnen vele leden hun eerste stappen op het tooneel zetten. 't Geval is tamelijk eenvoudig. Een koop- man, die het geweldig druk heeft en 't zich vooral druk maakt, wordt door het handige kamermeisje Pernille om den tuin geleid, als zijn dochter Leonora niet met den door haar vader uitgezochten boekhouder, maar met Leander wil trouwen. Pernille brengt alles aardig voor elkaar. Er zijn vele aardige ta freelen, alleen af en toe wat te lang uitge- sponnen. De heer J.#D. Rempt uit Purmerend ver- vulde ook hier de rol van den hoofdpersoon Vielgeschrei. De rollen van het kamermeisje, de fauishoudster en de dochter werden aar dig gespeeld door de dames I. Hartland, A. Trijbetz en G. Jonges. Van de vele heeren die medewerkten noemen wij nog de vier klerken. (F. Lieuwen maakte een heel aardig type) Leander (J. Reurink) diens vriend Oldfux, met succes gespeeld door H. de Groot, en de beide boekhouders, vader en zoon (L. de Fouw en D. Margadant). De costuums waren ook nu weer uitstekend, evenals het kapwerk Voor beide had de heer B. G Loevens zeer goed gezorgd. Het tooneel was aardig. De opvoering van het stuk had veel succes. Een zeer geanimeerd bal vormde het tra- ditioneele slot van dezen voor „Vokzos" zoo mooien avond. Tooneel. Het Jubiletim van Bart Kreeft. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal het a.s. Woensdag. in het Gulden Vlies een mooie tooneelavond worden. Er blijkt aller- wegen voor het gouden jubileum van den zoo sympathieken acteur Bart Kreeft groote be langstelling te bestaan. En inderdaad, deze ernstige kunstenaar, die zoovele merkwaardi- ge prestaties heeft geleverd, en in 't gewone leven steeds de eenvoudige, hartelijke kerel is gebleven, steeds blijmoedig en opgeruimd, met een hartelijk en vriendelijk woord voor ieder, verdient die hulde. Hij zal hier ook optreden in het successtuk „Nummer Zeventien", door wijlen Herman Hejjerjnans bewerkt naar een stuk van Rossler. Kreeft speelt de rol van Koning Christiaan de Zeventiende, terwij; van Praag de rol vervult van kruier nr. 17. De verwisseling van deze personen geeft tot la! van komische situaties aanleiding, zoodat men zich zeker Woensdag zal amuseeren. HYGIeNE- EN VEILIGHEIE5SHOEKJE NAAR GASLEKKEN meet men zoeken met ZEEPWATER. Een lucifer met zijn KLEINE vtam- metje kan leiden. tot een QROOTE ontploffing. Yansche Riviera1 April (populates reis met Paschen). italie24 Maart (groote reis). Parijs22 Maart en 1 April (Paaschreis). Ital. Meren: 1 April (populaire reis met Paschen). TUNIS 6 April. SPANJE '6 April. Programma's en inliehtingen worden gaarne kosteloos verstrekt door: N.V. LISSONE ZOON's REISBUREAU. Alleen AMSTERDAM. Leidschestraat 5 en Dam 10. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Johanna, d. van Hendrikus Kroeders en Johanna Nieuwenhuisen. Maartje, d. van Klaas van der Bijl en' Lieuwkje Bijlsma. OVERLEDEN: Grietje Anna Hofmeester, 18 jaar. Aaltje Geertruida Catharina van der Meu- len, 16 jaar. Joseph Maria Bierman, 6 jaar. Sport. VQETBAL. ALCMARIA II—HOLLANDIA II 5—1. Het tweede elftal kampioen der reserve 2e klas A. Door hare overwinning op hollandia II en het gelijke spel van Stormvogels II tegen Haarlem II is het tweede elftal van Alcma- ria gisteren kampioen geworden van res. 2 A. waardoor haar de kans wordt geboden re serve le klas te worden. Een prachtig succes. Voor de rust speelde Alcmaria II een zeer goeden wedstrijd tegen Hollandia II, waar- in het haar echter ook niet tegenliep. Th. Bos maakte de eerste goal uit een voorzet van de Groot. Wij meenden een handsgeval te con- stateeren, doch seheidsrechter Kok wees naar 't midden. Hollandia II maakte gelijk, maar een prachtig doelpunt van de Groot uit een voorzet van Doeschot, gaf Alcmaria II op- nieuw de leiding. Een misverstand tusschen keeper en back gaf Hoeben een aardige gele genheid om de derde goal te maken, waar van hij handig en kalm profiteerde. Th. Bos kopte nog een bal in, die achter de doellijn neerkwam en weer wees de seheidsrechter naar't midden (4—1). Met dezen vrij vei'i- gen voorsprong ging Alcmaria de tweede helft in. Spoedig kreeg Hoeben een kans tot schieten en miste de Hoornsche keeper den bal, die in't verste hoekje het doel binnen- ging. Na dit 5e doelpunt zakte het spelpeil bedenkelijk, wat ook wel moest, want het tem po was te snel geweest. Meermalen kwam Hollandia nu ook duchtig in den aanval, doch Schut en de backs waren niet te passee- ren. Eind 5—1. Het geheele Alcmaria II verdient een woord van hulde voor haar goede 'spel in de eerste helft. Toen deden de backs goed werk, waren spil, en vleugelhalfs zeer actief en deed de voorhoede gevaarlijke aanval len. Zulk een vorm zal noodig zijn in de promo- tiewedstrijden. De seheidsrechter hield er nu en dan vreemde beslissingen op na, doch wist toch de leiding in handem te houden. Alcmaria I wist met een zwak elftal in Koog-Zaandijk van K. F. C. met 2—0 te winnen. Voor D. W. S. begint de toestand gevaar- lijk te worden zij verloor op eigen veld met 3—1 van West-Frisia en moet nu haar laat sten wedstrijd winnen om niet voor degrada- tie-wedstrijden in aanmerking te komen. le klas. SpartaUnitas 3—1 't GooiStormvogels 12. Door dezen uitsiag werd Stormvogels kampioen van afdeeling 1. D. F. C.—R. C. H. 6—2 AjaxZ.F.C. 13 FeijenoordA.S.C. 5—0 E.D.O.Haarlem 2—0 In de 2e klas afdeelingen van afd. 2 won. V. U. C. met 20 van Hermes en A. D. O. met 42 van B. M. T. Reserve 2e klas A. Stormvogels IIHaarlem II W. F. C. II—Ajax III Afdeeling 3. D.O.T.O.Z.A.C. HengeloQuick W ageningen—Vitesse E. BoysEnschede Afdeeling 4. N.A.C.M.V.V. E indh ovenN .OAD RoermondB.V.V. Wil helm inaWillem II Afdeeling 5. FrisiaLeeuwarden 11 W. V. V.—Be Quick 2—1 G.V.V.Velocitas 110 Door deze nederlaag van Be.Quick moet zij haar laatste beide wedstrijden winnen om kampioen van haar afdeeling te worden. W. Buitenweg zal a.s. Zondag niet kunnen meespelen in den wedstrijd tegen Belgie. le klas N. H. V. B. Alkmaar I speelde gelijk V. V. U. I van Uitgeest. Alcmaria-III verloor met een onvolledig elftal met 32 van W. F. C. III. 3-3 3—2 3—1 4—5 2—3 3—1 3—1 2—1 2—1 1—0 (1—1) tegen Gemengd Nieuws. BRANDSTICHTER VEROORDEELD. De rechtbank te Assen veroordeelde Zater dag H. d. D., verpleegde te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens brandstichting al daar gepleegd, tot 1 jaar en 6 maanden ge- vangenisstraf. De eisch van het O. M. was 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. DOODELIJKE VERKEERS- ONGEVALLEN TE AMSTERDAM. Zondagmiddag wercl op den Overtoom na bij den Amstelveenscheweg te Amsterdam een vrouw door de tram gegrepen. Door den schok werd zij omvergeworpen en kwam zij onder den wagen terecht. Toen deze was op- gevijzeld, bleek dat de widen haar over het lijf waren gegaan. Per autobrancard van den Gem. Geneeskundigen Dienst werd zij in hopeloozen toestand naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zij kort na de op- name overleed. In de Kinkerstraat nabij de Ten Katestraat is gistermiddag om kwart voor drie ernstig ongefttk gsebdfrd'. Een 80-aifg man wiMe <le tranibaan oversteken en Iette niet voldoende op. Toen hij op de baan was werd hij plotse- ling gegrepen door een motorwagen van lijn 7. De ongeltikkige werd onder den baanrui- mer gedYukt en men was genoodzaakt den wagen op te vijzelen om hem te bevrijdea Hij bleek een ernstige hoofdwonde gekregen te hebben. Per autobrancard van den Ge neeskundigen Dienst werd hij naar het Wil- helmina-Gasthuis gebracht. Daar is hij even na aankomst overleden. MAATSCHAPPIJ DER NEDER LANDSCHE LETTERKUNDE. In de Vrijdagavond te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde heeft prof. dr. J. W. Muller, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Amsterdam, een voordracht over Reinserts avonturen en rollen in en na de middeleeuwen gehouden. ERNSTIG ONGELUK OP HET BEZUIDENHOUT IN DEN HAAG. Gistermorgen omstreeks kwart over 9 is op het Bezuidenhout in den Haag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 56-jarigen heer het leven gekost heeft. De heer H." de R., uit de Gerard Reynstraat in Den Haag, archivaris bij het Octrooibu- reau van Vriezendorp en Goede, gevestigd aan den Nieuwen Uitrij, was op weg naar zijn bureau. Hij wandelde, naar de N. R. Crt. meldt, door het plantsoen langs den Hertenkamp in de richting van de Heerfengracht. Daar het regende, had de heer De R. een parapluie op- gestoken. Hij liep blijkbaar in gedachten verzonken en wou, zonder zich eerst te over- tuigen dat de weg veilig was, de trambaan van de Noord-Zuidh. Tramwegmaatschappir oversteken. Juist toen hij de tramrails wilde overgaan, naderde een der groote wagens. der Noord- Zuid-Hllandsche Tramwegmaatschappij, ko mende van Voorburg en gaande in de rich- ting Scheveningen. De tram had juist gestcpt bij de halte Schenkweg-Bezuidenhout en was nauwelijks weer in beweging, teen het ongeluk gebeurd is. Eenige meters voorbij de halte wordt de trambaan gekruist door een overweg, die vlak v6or het boschpaadje ligt, waar de heer De R. wandelde. De bestuurder van de tram zag den heer sDe R. aankomen, begreep, dat hij de tram- rails wilde oversteken, maar verkeerde in de meening, dat hij de groote tram wel zag aan komen. Hij gaf evenwel signalen en reed zachtjes door. Daar de bestuurder vrij hoog boven den grond staat, kan hij moeilijk zien wat er vlak voor den wagen gebeurt. Zijn gezichtsveld begint eigenlijk pas eenige meters verder. Vandaar, dat de bestuurder er niets van ge- merkt heeft, dat de heer De R- den wagen niet gezien had, en, nog 'eeds in gedachten loopende, door de tram gegrepen was. Een dor passagiers, die den heer De R. persoonlijk kende en hem reeds voor de tram uit had zien* wandelen, maar hem vlak voor den wagen eensklaps niet meer zag, begreep, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn, en schreeuwde derf bestuurder toe: stop! Deze stoptc daarop oogcnblikkelijk, en toen bleek, dat tie heer De R. door de tram ,was overreden en midden onder den wagen lag. De dood moest oogcnblikkelijk zijn ingetre- den; het lijk was verschrikkelijk verminkt. Ruim een uur heeft men noodig gehad om de tram op te vijzelen, en het slachtoffer er onder vandaan te halen. Het lijk werd in het hoofdbureau van po litie gebracht. Het tramverkeer ondervond groote stagna tie. Het intercommunale verkeer met Scheve. ningen, Voorburg en Leiden moest omgelegd worden. Op het terrein, waar het ongeluk gebeurde, waren aanwezig de officieren van justitie mr Bauduin en Hermans, de hoofdeommissaris van politie en de cominissaris van politie der afd. C-, de heer Kramer, ZES WEKEN VOUR DIERENMIS- DELING. >e vorige week word (..cor de politierechtet te Haarlem, naar de Tel. meldt, schrifteiijk vonnis gewezen in de zaak tegen De G. te Wormer, die er van verdacht wordt, aan ziju kettinghond voedsel te- hebben onthouden, zoodat deze hond van honger is gestorven. In het vonnis werd er op gewezen, dat de hond niet het noodige voedsel heeft gekregen, waardoor hij van gebrek is gestorven. De hond kon zelf geen voedsel zoeken, daar hij, aan een ketting lag. Men heeft er de aandacbt van verdachte meermalen op gevestigd, dat het beest niet voldoende te eten kreeg. Beklaagde werd schuldig verklaard aan het zonder redelijk doel met opzet onthouden van voedsel, noodig voor het leven, hetgeen strafbaar is gesteld. Beklaagde werd ver- oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. KINDERM1SHANDELING IN EEN OPVOEDINGSGESTICHT. Naar de Crt. vemeemt zal op 26 Maart de vroegere directeur van het Opvoedingsge- gesticht „De Glinthorst", terechtstaan voor de Utrechtsche rechtbank, belclaagd van mishandeling, gepleed op ten aantal kinde- ren. van de „Glindhorst';. Er is een groot aantal getuigen gedagvaard. AUTOBUS TE WATER GEREDEN. Vrijdagavond tijdens ten hevige sneeuvv- bui is een autobus, waarin 16 uit Enschede komende arbeiders gezeten waren en die op weg waren naar Haaksbergen, nabij de buurtschap Usselo in een sloot gereden en vc olgens omgeslagen. De inzittenden wis- len zich door het instaan der ruiten naar bui ten it werken. Een hunner werd door glas- schcrven vrij ernstig aan, een der polsen ver- wond. De ovyrigen kwamen met den schrik v:ij. GROOTE SCHADE VOOR DE ZUIDER- ZEEVISSCHERS. Een gedeelte van de Zuiderzeevisschers en wel voomamelijk die op Urk hebben tengevol- ge van den aanhoudenden storm ernstige sihade aan het vischtuig geleden. Vocr som- migen v: n hen is het geheel verloren gegaan. Daar net pas in den voortijd is van de haringvisscherij, mag het gemis van al het voor de vischvangst zoo noodige matmiaal een ramp heeten. Bedoelde visschers, die al een slechten winter achter den rug hebben, zijn thans niet in staat om nieuw vischtuig aan te scliaffen om hun brood te verdieneo.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2