Alkrnaarsctie Gaurant De hof der lengenen. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANTJ KEtllXNTON. Maandag 7 Maart. Buiteniand Stadsnienws. Gemenatf Nieuws Ho. 56 1926 Honderd Actit en Twintigste Jaargang, DE EERSTE ECHTGENOOTE VAN DEN ROEMEENSCHEN EX-KROONPRINS. Het Journal" meldt dat mevr. Zizi Lam- ferino, de eerste vrouw van ex-Kroonprins Ca rol van Roemenie, die van oordeel is dat zij zich in de positie bevirtdt van een door haar man verlaten echtgenoote met kind, den pritas voor de rechtbank van het Seine-departement Frankrijk) heeft gedaagd me* den eisch van tien millioen francs schadeloosstelling. DE KABINETSCR1SIS. Politieke kringen en de bladen te Boedapest zijn over het algemeen voldaan over de door Briand in de Fransche afgelegde verklarin- gen, met name over de passage, dat de ver- valschers niet met de Hongaarsche natie be- hooren te worden vereenzelvigd. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE NU TE WEENEN? Volgens den Duitschen draadloozen dienst rekent men in Weensche politieke kringen met de mogelijkheid van het houden der voor- bereidende ontwapeningsconferentie te Wee- nen, ten einde de Sovjet-regeering deelneming gemakkelijker te maken. NAAR EEN BALKAN-PACT. Roefos, de Grieksche minister van buiten- landsche zaken, die zioh in Rome bevindt, heeft een |jgzoek gebracht aan den Koning, waarna hi] confereerde met Contarrini, di- recteur-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. In den namiddag had hij een onderhoud van twee uur met Musso- lir aar verluidt is de mogelijkheid van het sluiten van een Balkan-Pact ter sprake ge bracht. De bedoeling is het sluiten van een defensief verbond tusschen Italie, Grieken land en Ztiid-Slavie, waarbij deze drie staten zich verplichten het status quo in den Balkan te handhaven, alsmede het sluiten van een Duitsch-Oostenrijksche te beletten Naar vernomen wordt zullen in de toekomst belangrijke besprekingen plaats vinden tus schen graaf Brambilla, den Italiaanschen ge- zant te Athene, en de Grieksche regeering. DE REGELING MET DE VROEGERE DEUTSCHE VORSTEN. Mag men het „Berl. Tag." gelooven, dan blijken de monarchistische kringen alle mid- delen van terreur en sabotage aan te wenden teneinde het „Vo1ksbegehren" tegen te gaan en de inschrijving in de lijsten te verhinderen. De geheele monarchistische pers schrijft da- gelijks vol verontwaardiging over de „Fiir- stenberaubung", terwijl overal vetgedrukte manifesten zijn aangeplakt, waarin een ieder, die op de lijsten teekent, voor bolsjewist, dief en roover wordt uitgemaakt. De Duitsche of- ficiersbond en dergelijke vereenigingen komen met luider stem op voor de vorstelijke beurzen en spreken van de bedreigde moialiteit. De van de agrariers afhankelijke platte- landers worden bedreigd met vergeldings- maatregelen de controle is thans gemak kelijk: immers wie een inteekeningslokaal bin- nentreedt, bewijst daarmede aanhanger van het „Volksbegehren" te zijn. Het blad verneemt, dat ook in Berlijn op den eersten inschrijvingsdag, Dondtrdag, vele lokalen te laat geopend zijn. dat de be- trokken beambten ontbraken en dat het op verschillende plaatsen tot onverwikkelijke tooneelen is gekomen. Een D.-nationale wet- houder zou voor een en ander aansprakelijk zijn. DE ANTI-ITA-LIAANSCHE CAM- PAGNE TE TIROL. Ofschoon er na de heftige redevoeringen van Mussolini over de vermeendt anti-Itali- aansche actie in Zuid-Tirol en de daarop ge- volgde diplomatieke verwikkelingen niets meer omtrent den toestand in Tirol is verno men, meldt de correspondent van de „Temps" in Rome dat de rust er nog lang niet is weer- gekeerd. Vooral de Oostenrijksche geestelijk- neid verzet zich sterk tegen het veritaliani- seeren van Zuid-Tirol. Tevergeefs is b.v. ge- tracht de Duitsche nonnen van yerschillende religieuse congregaties door Italiaanschen te vervangen; de regeering te Rome wilde in de nieuwe provincie de Italiaansche wet op de religieuse instellingen toepassen, doch hiertoe diende de Duitsche congregaties te worden schadeloos gesteld en de toestemming te wor den gevraagd van het Vatikaan, dat tot dus- ver de kath-edraal in Bozen onder het beheer van het Duitsch kapittel heeft gelaten. De Ita- lianen, beschikken slechts over een klein kerk- je, dat slechts tweehonderdd personen bevat- ten kan. Volgens de „Gionale d'ltalia" zou mgr. Norbert Klein, bisschop van Briinn, de leider der anti-Italiaansche beweging zijn. Tijdens zijn jongste rondreis heeft hij openlijk tegen het Italiaansche gezag gestookt, en de mon- niken en nonnen der verschillende kloosters zouden in zijn tegenwoordigheid cantaten hebben gezongen, welke alles behalve litur- gisch waren. De tekst luidde vertaald: Arme, barbaarsche Mussolini; Je denkt dat je meer dan een koning bent; Je denkt de Duitschers te kunnen onderdrukken, maar wij vormen krachtige benden; De Tirolers laten zich niet tyranniseeren. En het refrein was: Mussolini, ik ben Tiroler en ik zal het altijd blijven; Wacht maar, je zult nog klappen van de Duit schers krijgen! HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN DUITSCHLAND. Donderdagmiddag heerscMe te Berlijn een sneeuwstorm, vergezeld van een on- weer, zooals men sedert jar-en niet heeft be- leefd. Boonien werden ontworteld en een 6 M. hooge schoorsteen omgeworpen, welks steenmassa de daken van twee huizen ver- nielde. Op verschillende punten der stad sloeg de bliksem in. Te Hamburg, sloegen verschillende sche- pen van de kabels los. De rivierbooten kon- den ten gevolge van het hooge water niet onder de bruggen doorvaren. Dergelijke berichten komen ook uit de ove- rige deelen des rijks. Hier en daar daalde de thermometer tot beneden het vriespunt. VALSCHE EFFECTEN. De „Lifoerte" meldt, dat de Fransche poli tic op 15 Februari een afgezant der sovjet- regeering heeft aangehouden, die de Fran sche markt heeft overstroomd met valsche eff-ecten, die in enkele dagen eenige tientallen millioenen vertegenwoordigden. Het blad voegt er bii, dat de leider der bende, die een volkscommissaris is, verbonden aan de sov- jet-ambassade, zich in yrijheid bevindt; zijn medeplichtigen werden gearresteerd. Het zijn een Franschman, agent eer.er sovjet-bank, een een Oostenrijker, agent eener Duitsche bank, vier Russen en een Italiaansche. Het B. T. A. geeft dit bericht onder alle voorbehoud. KORTE BERICHTEN. De Duitsche delegatie is Vrijdagavond laat naar Geneve vertrokken. Gravin Cathcart, die eenigen tijd door de immigratie-autoriteiten werd vastgehou- den, omdat zij gescheiden was, heeft het pleit gewonnen en machtiging gekregen om in de Vereenigde Staten te verblijven. Tien dieven drongen op klaarlichten dag het kantoor der Internatiaal Harvester Company te Chicago binnen en gingen er met een som van 100.000 dollar vandoor. Uit verschillende plaatsen in Frankrijk worden stormen gemeld. In de streek van St. Etienne en van Pernignan werd groote schade aangericht. Op verschillende plaatsen viel sneeuw. Donderdag hebben te Berlijn in totaal 36.144 personen geteekend op de lijsten inza- ke het plebisciet omtrent de ontreiniging der bezittingen van de voormaiige vorstenhuizen. BOTERCONTROLEST ATION. Onder voorzitterschap van den heer H. K, Kosier uit Wieringervaard had Vriidagmor- gen in het Landbouwhuis een algemeene leden vergadering plaats van het botercon- trolestation. Een 20-tal leden waren opge komen. Medegedeeld werd, dat het ledental op 1 Januari 1925 bedxoeg 72, n.l. 47 zuivelfa- brieken, 8 melkinrichtingen en 17 handelaren. In den loop van het jaar bedankten 6 leden, 11. 4 zuivelfabrieken, 1 melikmrichting en 1 handelaar, terwijl 3 nieuwe leden werden aangenomen, n.l. 2 melkinrichtingen en 1 handelaar. Op 1 Januari 1926 bedroeg dus het ledental 69, n.l. 43 •cuivelfabrieken, 9 melk inrichtingen en 17 handelaren. Ingekomen was een schrijven van de rijks- commissie, die belasi is met hit toezicht op den aanmaak en de uitgifte van de rijksboter- merken, dat zij den minister zal voorstellen den prijs dier merken met ingang van 1 Jan. 1926 te verlagen, wat mogelijk is geworden, doordat de kostprijs dier merken verlaagd is tengevolge van het automatisch nummeren en een meer practische verdeeling der be ski lingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer iKoster. De exploitatierekening over 1925 sloot met een bedrag van 12174 99, waarbij o.m. boeten f 370, bijdrage 1924 1300, contri- butie leden 10358.86, batig saldo f 1330 88. De balans toonde in activa en passiva be van Justus Mile Naar het Engelsch Fosman. Door J. S. 251 Er werd op de deur geklopt en prins Karel van Novodnia kwam binnen. Hij had een iet- wat aarzelende en beschroomde houding en keek ons een voor een aan, als om te zien, wat wij wel zeggen zouden. Hij werd niet bepaald vriendelijk ontvan- gen. Het gezicht van Vol Altdorf stond koel en hard. Mac Kensie keek boos en ik deed, of ik hem in het geheel niet zag. Alleen De nis stond op en sprak tot hem met zijn ge- wone hoffelijkheid, alsof er niets was ge- beurd. „Ga zitten, sir," zei hij. „Dr. Mac Kensie heeft ons juist verteld, dat u een onderhoud hebt gehad met pririses Eleanor. Onze taak is dus zoo ongeveer afgeloopen." De Prins zakte in een stoel neer en zqn oogen dwaalden het vertrek rond, onzen blik vermijdend. Hij had al heel weinig van een man die zijn vrouw was komen opeischen na maanden van haar gescheiden te zijn geweest Integendeel, hij scheen in hooge mate neer- slachtig. Een tijdlang zat hij stil. Niemand van ons vond het de moeite waard, iets te zeggen. Ten slotte scheen de zwijgende vijan- delijkheid om hem heen hem te prikkelen. Hij iMgk m^>9fi Mas dragen van 3329.42 met eea -reserve van f 1222.92. De accountant Oosterbeek te Edam, die de rekening en de balans gecontroleerd had, verklaarde in zijn rapport, waarin hij ver schillende posten nader toelichtte, alles in de beste orde te hebben bevonden, terwijl de financiele commissie eveneens gunstig rap- porteerde. De rekening en balans werden goedge- keurd. De begrooting, hierop aan de orde ge steld, sloot met een bedrag van f 11.400, met een geraamde contributie van f 10000. Ter toelichting werd gezegd: Bij de ont- vangsten vindt men weer het deel van het batig saldo van de exploitatierekening over 1925, ad f 1300, dat het Bestuur voorstelt te gcbruiken voor de nieuwe exploitatiereke ning. De posten voor uitgaven zijn gelijk ge- houden aan de vorige begrooting, behalve de post propaganda, die van 1000 op 600 is teruggebrpcht, omdat de reclame vanwege den F. N. Z. dit jaar beeindigd1 zal worden. De financieele commissie ging accoord met de begrooting, die vervolgens werd vast- gesteld. Bij het volgende punt der agenda, vast- stelling van de gemiddelde bedragen der le den per 100 kilo boter over 1926, was een toe lichting gevoegd, die mededeelde, dat m 1925 door de leden werd bereid 2.286.667 Kilogram en bijgekocht 1.152.749 K.G. boter. De productie is ongeveer 90.000 K.G. hooger en de bijkoop ongeveer 70.000 K.G. lager dan in 1924. Er zal contributie kunnen worden geheven over een tolaal hoeveelheid van 3.246.500 K.G. (aangezien enkele leden zijn uitgetredeu). In verband met art. 4 van het Huishoude- lijlk Reglement stelde het bestuur voor het- zelfde contributieschema per 100 K.G. boter vast te stellen als voor 1925 heeft gegolden n.l.: le klasse met een omslag per 100 K.G boter per jaar van 43.5 ot. en een minima van f 30, 2e klasse resp. 39.15 ct. en f 43.50, 3e klasse 34,8 ct. en f 97,88, 4e klasse 30,45 cent en f 174, 5e en hoogere klasse 26,1 ct. en f 304,50. Werd goedgekeurd. Bij de rondvraag ontstond eenige gedach- tenwisseling over de vraag of de kosten van het botercontrolestatfon in verband met het kaascontrolestation nog eenigszins zouden kunnen worden verlaagd. Het bestuur was van meening, dat het kaascontrolestation door het botercontrolestation billijk werd be- handeld. Hierop volgde sluiting. PALESTINA IN BEELD. Een film over het werk der Joden in Palestina. Naar men ons mededeelt, zal Donderdag- avond in het Al'kmaarsch Bioscoop-Theater een vertooning plaats vinden van <5en film, welke in beeld brengt den opbouw van Pa lestina door de Joden. Zooals onze lezers bekend zal zijn, trach- ten de Joden zich in Palestina een Nationaal Tehuis te scheppen onder toezicht van de Engelsche regeering, die door den Volken- bond als mandataris over Palestina is aan- gesteld. Deze film, die is opgenomen ten behoeve van het Palestina Opbouwfonds „Keren Ha- jesod", geeft in zes deelen eea overzicht van de resultaten, die de Joden in hun nieuwe land, dat eens het land hunner voorouders was, reeds hebben weten te bereiken. Men staat met bewonderinig voor het vele, dat de Joden in Palestina reeds tot stand hebben gebracht en verbaast zich steeds weer, wanneer men de werkzaaniheid ziet, die zij op ieder gebied aan den dag leggen. Men ziet hun werk als landbouwers in wuivende graanvelden op grond, die eenige jaren te voren nog woestiin was. Men aanschouwt de sinaasappeltuinen en de tabaksplantages, door Joden aangelegd en geexploiteerd. Men ziet hen als bouwers van steden bij Jaffa en Jeruzalem. Een sportfeest in Jeruzalem behoort tot de aardigste episoden uit dezen leerrijken film, die bekroond wordt door een opname van de Hebreeuwsche Universiteit. Deze voorstelling gaat uit van het Ne derlandsch Palestina Opbouwfonds „Keren Hajesod" en het Joodsch Nationaal Fonds (Keren Kajemeth Lejisrael) Dr. Alexander Goldstein', een der meest bekende 1 eiders van den arbeid1 van het Pa lestina Opbouwfonds ..Keren Hajesod", heeft zich bereid verklaard op dezen avond een kort woord over den opbouw van het Joodsche Palestina te spreken. Dr. Goldstein, die thans hier te lande ver- toeft als speciaal gedelegeerde van het Direc torium van het Palestina Opbouwfonds tc London, is reeds lange jaren een der leidende figuren in de beweging voor den Opbouw van Palestina. Als ge alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die Uzich hadtvoorgesteld.besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijn I Gedurende 18 jaren was hij redacteur van de „Rasswiet", het grootste Joodsche blad van Rusland. Hij is auteur van bekende wer- ken over de Russische Joden en de He- breeusche litteratuur. In 1917 werd hij ge- kozen als lid van de Wetgevende Vergadering onder Kerenskv en in 1919 tot president van de Nationale Vergadering, die de drie mil lioen Joden van de Oekraine vertegenwoor- digde. Hij trad ook op als vertegenwoordi- ger der Oekrainsche Joden in de Joodsche delegatie naar de Vredesconferentie te Parijs. Dank zij zijn gaven als redenaar en orga- nisator volbracht hii een aantal zeer belang rijke zendingen voor het Keren Hajesod in verschillende landen der wereld. In den korten tijd, die hij in Holland ver- toeft, is hij in verschillende plaatsen van ons land met zeer veel suces opgetreden en wij achten het dan ook een voorrecht, dezen bui- tengewonen spreker thans in Utrecht te kun nen hooren. Waar ook de film zelf in ieder opzicht de moeite waard is, raden wij iedereen zoo- wel de Joodsche als de niet-Toodsche ingeze- tenen aan, deze gelegenheid om kennis te maken met het moderne Joodsdie Palestina, niet te verzuimen. Van het rapport vermeldden wij reeds conclusies. de DE SYNODE TE ASS EN. Na lezing van elk der on-derdeelen van het rapport vroeg de praeeses, of iemand be- zwaar bad tegen dat gedeelte; Niemand meldde zich daarvoor aan De lezing van het rapport nam, zooals wi] reeds melddeni, ruim 2 uur in beslag. Hier op werd eerst hoofdelijk gestemd over de conclusies A en B Eerst stemden de prae-adviseurs, daama de afgevaardigden met keurstem. De afgevaardigden van Noord-Holland werden niet afgeroepen voor de stemming over de conclusies A en B, daar zij dan zou den moeten meestemmeni over het oordeel in hun eigen zaak. Met algemeene stemmen werden deze con clusies aangenomen. Op een vraag van den praeses verklaarden de afgevaardigden van Noord-Hoialnd, elk voor zich, dat zij zich met het besluit der Synode konden confor- meeren. Daarna werd gestemd over de conclusies C en D en ten slotte over het „besluit". Ze werden met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sprak de praeses: „Aan het eind van dezen arbeid gekomen, past ons iunige dank aan God, Die ons gaf in commissie en daarbuiten alien saam als Zijn knechten door. Hem geleid Zijn arbeid te verrichteni. Spr. wenscht de Synode met dezen halven arbeid geluk. Spr. hoopt dat het rapport een goeden indruk mag maken ook op onzen broe- der Geelkerken dien we allerminst bedoelen te treffen, noch hem af te stooten. God is onze getuige! Zelfs in dit rapport wordt hem de hand der liefde toegestoken en God geve dat hij die moge grijpen en vasthouden. Het rapport wordt hem nu toegezonden, achter- volgd door onze vurige gebeden. Dat het hem toespreke zooals onze liefde het begeert." De Syonode ging hierop in comde-gene- raal. Ook's avonds werd een comite-zitting gehouden. De Synodale deputatie. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn prof. dr. J. Ridderbos, prof. dr. F. W. Grosheide en dr. J. Thijs van Meppel, Zaterdiagmorgen in opdracht der syonode naar Amsterdam ver trokken, teneinde zoowel met dr. J. G. Geel kerken als met den kerkeraad van Amster- dam-Zuid te spreken. Na voorlezing van het kerkrechterlijk rap port, waarvan de conclusies door ds. A. H. van Minnen van 's-Gravenzande gelezen werden, ging de synode tot stemming over. De afgevaardigde van Noord-Holland stem- de niet mee. Met algemeene stemmen werden de conclusies bij hoofdelijke stemming aange nomen. De afgevaardigde van Noord-Hol land conformeerde zich aan dat besluit. De voorzitter, ds. Fernhout, wees er op, dat de Synode thans gereed was met't voor- naamste van haar arbeid. Hij bracht dank aan de kerkrechterlijke commissie voor dit kostelijke rapport. Deze commissie heeft een moeilijken abeid verricht. Men sprak van een doolhof van uitspraken, meeningen en bro chures's, waarin het moeilijk was de draad te vinden. Intueschen heeft deze commissie de draad vast weten te houden Ieder die het rapport onbevooroordeeld leest, moet een die- pen indruk krijgen van de begeerte van com missie en synode om alien recht te doen, maar ter wille van de eene partij nooit de andere te sparen. Het rapport verraadt de meesterhand en zal nog langen tijd als model dienen voor de sy- noden der Gereformeerde Kerken. Het rap port werpt veel licht over tal van beginselen van het gereformeerd kerkrecht, niet in het minst over 't Onderteekeningsfonnulier. Bo- vendien is het rapport een waarschuwing voor de kerken om bij den inzet van elke kerkelijke procedure als een baken in zee in het oog te houden. Spr wenschte de synode zelve geluk met het binnenhalen van deze kostelijke vrucht. Hij hoopt, dat de vrede in de kerken mede door dit rapport moge wor den hersteld. Nog werd besloten, dat de synode de vol gende week Woensdag 2 uur weer zal bijeen komen en wel in comite-generaal. Donderdag zullen dan waarschijnlijk openbare zittingen gehouden worden. Na dankgebed door ds. J. W. Laman van Ossen werd de zitting hierop gesloten. De 14de zitting werd Vrijdagochtend om uur geopend. De praeses deed zingen Ps. 122 2 en ging voor in gebed. Het appel no minaal voorgelezen en ae acta werd vastge- steld. Voor dr. Thijs nam als secundus zit ting ds. T. Gerber van Assen, die door op- staan instemming met de belijdenis betuigde. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: De bijzondere kerkeraadsvergadering der Gereformeerde kerk van Amsterdam-Zuid heeft tot ruim 1 uur in den nacht geduurd. In het eerste gedeelte der vergadering hebben de leden de synodale commfssre prof. dr. Rid derbos, prof. dr. Grosheide en dr. Thijs de beslissing der synode iader toegelicht en den wensch uitgesproken, dat de aan dr. Geel kerken door de synode voorgelegde verkla- ring door dezen zal worden geteekend. Voorts spraken zij den wensch uit, dat de kerkeraad dT. Geelkerken zal adviseeren te teekenen Hierna is door ongeveer de helft der aan,- wezige leden van den kerkeraad het woord gevoerd. E>e meesten hunner spraken er hun groote verwondering en onfstemming over uit, dat tot op Vrijdagavond noch de kerke raad, noch dr. Geelkerken officieel het rap port en de conclusies van de synode hebben ontvangen, doch daarvani kennis hebben moeten nemen door de publicaties in de dag- bladen. Wat betreft den termijn, binnen wel- ken dr. Geelkerken zal hebben te teekenen (vier dagen) werd opgemerkt, dat deze veel „U schijnt niet erg toe te juichen, wat ik gedaan heb," zeide hij. De Schot viel op hem aan als een getergde leeuw. „Toe te juichen?" brulde hij, toe te juichen, zegt u? Ik vertel u, dat het heusch uw schuld niet is, dat prinses Eleanor nog leeft. U hebt alles gedaan, wat u maar mogelijk was om mijn behandeling en de moeite, die al deze heeren hier genomen hebben, nutteloos te ma ken. Eerst komt u hier, zonder iemand te waarschuwen en ofschoon wij u direct uit- leggen op welke wijze wij de vrouw, die u terwijl ze in doodsgevaar verkeerde, verlaten hebt, voor krankzinnigheid wilde bewaren, springt u hier als een gek het raam uit, door een kinderachtige ijverzucht gedreven. Ge tracht een edel mensch, die zijn tijd en moeite geeft in uw belang en dat van uw vrouw, uit dankbaarheid te vermoorden, en dat zij zelf nog leeft hebt ge alleen te danken aan de edelmoedigheid van deze man, die uw leven spaarde. Ik verzeker u, dat ik het niet gedaan zou hebben. Ten slotte dringt ge zonder vra- gen mijn huis binnen, en gooit ruw weg zon- der voorbereiding, uw vrouw de waarheid maar naar het hoofd. Of haar dat niet nood lottig had kunnen zijn, daarvan trekt u zich natuurlijk niets aan. Uw gedrag toejuichen? Wees dankbaar, dat ik mezelf zoo ver be- heersch, dat ik u niet te lijf ga!" De prins zag er uit, of hij barsten zou. „Kolonel Von Altdorf," zei hij, „wilt u dezen heer eraan herinneren, met wie hi] spreekt." Von Altdorf ging in de houding staan en salueerde. „Sir Gavin," zei hij koel, „de gehoorzaam- heid aan mijn meester verplicht mij u te waarschuwen, dat uw taal van gebrek aan eerbied voor Zijne Hoogheid getuigt." De vorm van de waarschuwing en de toon waarop hij ze uitte, maakten, dat ze eer een blaam voor de Prins, dan voor Mac Kensie inhield. Het was volkomen duidelijk aan wiens zijde zijn sympathie was en de Prins keek naar den grond. ,Ik heb met uw Balkanvorstelijkheid niets te maken," zei de Schot. „Ik ben een Britsch onderdaan; ik sta als man tegen man tegen- over u, Karel van Novodnia, ik zeg u nog eens, dat u alles hebt gedaan, wat in uw ver- mogen was, om te evrijdelen wat ik deze an dere heeren in uw dienst en te uwen behoeve hebben gedaan. Ik vertel u,' dat u niet het. recht hebt, zonder mijn toestemming mijn huis binnen te dringen, en een mijner patien- ten in gevaar te brengen ze moge dan uw vrouw zijn of niet. Het is bovendien dom en onbehoorlijk in te grijpen in mijn methode van behandeling, vooral als het een zoo ern- stige patient betreft. Ook wij zouden haar de waarheid hebben gezegd, maar langzaam en zeer voorzichtig om haar zooveel mogelijk te sparen. U hebt haar waarlijk niet ge- spaard! Ik sta niet in voor de gevolgen. U kunt trotsch zijn op uw werk!" De vorst van Novodnia richtte zich weer op. „Laat dat zoo zijn, sir," zei hij met een ze- kere waardigheid, die mij trof. ,,U steekt uw meening niet onder stoelen of banken en het is duidelijk genoeg, dat de andere heeren het met u eens zijn. En ik moet erkennen: u heeft gelijk, u heeft volkomen gelijk. Alleen, ik kon hCt niet langer dragen." Hij keek van den een naar den ander, alsof hij zocht naar een goedkeuring of naar een sprankje sympathie. „Ik verzeker u op mijn woord," ging hi] verder, „dat ik, toen ik van morgen de Ave nue de l'Observatiore verliet, er niet aan dacht om mijn vrouw te gaan bezoeken. Ik was van plan hier te komen als gewoonlijk. Het was een plotselinge aandrang, zoo sterk, dat ik er geen weerstand aan kon bieden. Ik heb hier gewacht tot ik geen kracht meer over had. Iederen dag weer aan werd ik zoet ge houden met beloften. Ik heb mezelf nooit dich- ter bij het graf gezien, dan toen ik in Parijs kwam en moest zien, dat een ander man mijn plaats innam en bezig was mijn vrouws lief de te winnen. Neen sir, ik wil u niet beleedi- gen. Uw eer en goede trouw zijn buiten twij- fel, versta mij niet verkeerd. Maar ik kon het niet langer uithouden! Ik mag dan roekeloos zijn en koppig en te weinig denken aan de gevolgen van mijn daden, maar ik heb mijn vrouw lief en mijn liefde heeft mijn verstand beneveld. Ik heb haar wel groot verdriet ge daan, maar ik moet zelf niet minder lijden, want ik ben er van overtuigd, dat ik, zoolang ik leef, nooit de liefde van mijn vrouw zal winnen. Heeren, hebt u niets dan afkeuring voor mijn gedrag?" „Waarachtig wel!" riep Denis uit en ging naar hem toe, terwijl de anderen zwijgend bleven zitten. „Ik voel diep met u mee, en ik begrijp u, sir! Daar is niet een van ons, die niet hetzelfde zou gedaan hebben in uw plaats. Sir Gavin is boos, omdat u in zijn werk hebt ingegrepen, en wij voelen wel, dat hij geen ongeli]k heeft, maar mogen wij ver- wacnten, dat een man, die dol is van liefde, verstandig zou zijn of aan de gevolgen zou denken. Inderdaad, ik voel met u mee, sir, of de anderen het doen of niet. Het moest toch tot een oplossing komen vandaag of morgen. Komaan sir, houd moed! Al is de Prinses op het oogenblik niet in staat u haar liefde te schenken, de tijd maakt veel goed. Zij zalzij zal toch nog van u gaan houden. Ik voelMaar hij had zijn stem niet meer in zijn macht. Hij maakte een vreemd geluid, dat veel op een snik geleek. draaide zich om naar het venster en bleef staan met zijn gezicht tegen het glas gedrukt. Ik lei mijn arm op zijn schouders. „Denis, Denis," zei ik, en mijn stem was haast even bevend als de zijne, „je bent de beste, de edelste kerel van de wereld. Je maakt ons alien diep beschaamd." „Zij zal nooit van den Prins gaan houden, Denis," zei ik na een poos. Ik dacht, dat dit een lichtstraal in zijn duisternis zou zijn. „Ze moet!" riep hii uit. „God helpe ons beiden! Zij moet. Dat is haar eenige kans op geluk. Ze zal zicfi om bescherming tot hem wenden, uit afkeer voor mijWat doet dat er toe, als zij maar gelukkig is. Teddy! Daar alleen komt het op aan, dat zij gelukkig is. Zeker, ze zal nog van den Prins gaan houden op den duur." (Wordt vervolgd)- SBS=

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5