Provinciaal Niemws Een flacon Foster's Maagpillen hevat een roaand g<.zondhdd voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maag- pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsverte- tring, een beslagen tong, Scheie hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. te kort is, temeer daar dr. Geelkerken Zon dag 3 maal zal moeten preeken en dus den Zaterdag zeker geheel noodig heeft voor de voorbereiding van zijn predikaties. Voorts is van verschillende zijden opgemerkt, dat men dr. Oeelkerken niet zal aanraden de bedoelde verklaring te teekenen. Immers de synode heeft niet aangetoond, dat dr. Geelkerken af- wijkt van Schrift en belijdenis; men is in ge- breke gebleven te bewijzen, dat dr. Geelker ken een „ketter" is en het onderteekenen van de verklaring werd daarom overbodig ge- acht. Door de leden der syrodale commissie is nog uiteengezet, dat zij geen drang op dr. Geelkerken willen oefenen en in geen geval, dat deze tegen zijn geweten zal handelen, doch met nadruk uitten zij den wensch, dat dr. Geelkerken vrijheid zou vinden om de verklaring te teekenen. Dr. Geelkerken heeft zich in de vergadering niet uitgelaten over de vraag, of hij a! of niet de verklaring zal tee kenen. Een beslissing is door de vergadering niet genomen. Wei is besloten dat Maandag- avood de kerkeraad oprieuw in een bijzonde- re vergadering zal samenkomen. Toen de vergadering in den nacht om ruim 1 uur eindigde, stonaen nog een aantal ge- meenteleden voor het kerkgebouw op den nitelag te wachten. Men meldt nit Assen, dat de Zaterdag- avond gehouden buitengewonc vergadering van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid niet is een uitvloeisel van de samenspreking van de commissie uit de synode met dr. Geelkerken, maar dat de synode zelve retfrtstreeks aan hem verzocht hi om een samenspreking met dr Geelkerken £>n om een door hem bijeen te roepen buiten gewonc vergadering van zijg kerkeraad. Daar door den storm alle telegrafische en te- Tefonische verbindin" met Amsterdam verbro- ken was, was het Donderdagavond voor het moderamen der synode onmogelijk dr. Geel kerken op eenigerlei wijze te bereiken, waar- om hem dien avond de concludes van het rapport der exegetisch-dogmatische commis sie per expresse zijn toegezonden, terwijl bet Zaterdagochtend aan den scriba van het moderamen der synode eerst na eenige her- haalde bezoeken aan het telegraafkantoor te Assen is gelukt, om een dringend telegram aan dr. Geelkerken verzonden te krijgen en het kantoor dit onder voorbehoud van zeer groote vertraging aanvaardde. Het rapport der kerkrechUrlijke commissie. In de Zaterdag gehouden 14de openbare zitting van de Generate Synode werd, bij monde van dr. D. P Koopmans, voorz. der kerkrechterlijke commissie het rapport dier commissie uitgebracht. De voorlezing van dit rapport nam ongeveer drie uur in beslag. De afzetting schier onafwendbaar. Men schrijft aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van ons bericht over de buitengewone kerkeraadsvergadering in Amsttrdam-Zuid, kunnen wij nog mededee- len, dat prof. Grosheide namens de Synode verklaarde, dat deze eischte, dat de kerkeraad dr. Geelkerken zou bewegen de bekende „ver- klaring" te teekenen en dat deze, mdien hij dit niet binnen 4 dagen gedaan heeft, on- voorwaardlijk wordt afgezet. H'.erop hadden 14 ouderlingen achtereenvolgens het waord, die er op wezen, dat hier van geen eischen sprake kon zijn, dat het verder, zachtst ge- sproken, ungentlemanlike was om over een verklaring van zoo groot be'ang binnen zoo korten tijd een beslissing te laten nemen en tenslotte, dat de kerkeraad er met aan dacht dr. Geelkerken iets tegen zijn geweten in te laten doen. De afgevaardigden kregen den opdracht de Synode dit mede te deelen en verder haar te waarschuwen om op dezen weg nooit voort te gaan, daar de gevolgen niet te overzien zijn. De kerkeraad heeft besloten a.s Maandag wederom in buitengewone vergadering bijeen te komen, waar dan een brief aan de Synode zal worden opgesteld v'ar'n deze nog eens nadrukkelijk attent wordt gemaakt op de ge volgen die geheel voor rekening der Synode zijn, en dat het eventueele antwoord van dr G. op de „verklaring" zal vergezellen. Inge komen was nog een te'egram van eenige hon- derden volgelingen van dr. G. uit Groot- Amsterdam aan den kerkeraad. luidende: ..Horderden medebroeders uit Groot-Amster- dam bidden u pal te staan voor de waarheid Gods en het goed recht van uwen predikant Het programme der „Anti-Etische Club Zooals wij reeds mededee'den is onder de zen naam een vereeniging van malcontent n in Amsterdam-Zuid cpgericht. die pl.m 20 leden telt. Het is voornamelijk ten gevolge van deze lieden, dat de klacht tegen dr. Geelkerken zu'ke afmetingen heeft aangeno- men. Thans echter hebben zij besloten, gez en bet onverwachts succes, dat zij met hun be- zwaren teger dr. G. bij de Gen. Synode heb ben geboekt, hun actie ,.ter zuivering van de Geref. Kerk" voort te zetten. Alereerst etaan op het orogramma de 9 predikanten uit de classis Haarlem, die het bekende adres tot de Synode hebben gerirht en de 5 schrij- vers van de brochure ,,Ons aller Moeder voorts de 50 predikante-1die het, zooals dT Rullman van Utrecht sehrcef, met deze bro chure eens zijn We zijn dus nog heel Wat kerkelijke processen te wachten. Vriidagavond vergaderde het centraal co- mite-Geelkerken, om den te volgen gedrags- lijn vast te stellen Het is zeer waarschijrliik. adt terstond na de beslisdng der Synode eenige groote openbare samenkomsten zuTen worden georganiseerd. Vast staat reeds, dat alle gemeenteleden van Arflsterdam-Zuid zul- len bijeen komen, om de beslissing der Sv- rode te bespnken in een gem een'"vergade ring. waar dan verder zal worden uilge- maakt, om men zicji door deze uitspraak zal gebonden beschouwen of niet De afgevaardigden van de Gen Svn^de naar den kerkeraad van Amsterdam hebben dr. Geelkerken rog gevraagd, of hii op een samenspreken pTijs zou ste''en Dr G beeft echter te kennen gegeven, dat dit na at het- geen op den kerkeraad was voorgevanen en ook uit de rapporten der synodale commissie bleek, niet noodig was. Aan dr. G. is voorts verzocht, zijn aintwoord zoo spoedig gereed te maken, dat het uiterlijk Woensdagochtend ter Synode aanwezig zou zijn. Men schrijft uit Gouda: Zaterdagavond is alhier in de St. Janskerk onder groote belangstelling door ds G. Wis- se uit Utrecht gesproken over: De Slang in het Paradijs. Spr. bracht hierbij o.a. ter spake, de vraag, die de Synode te Assen thans aan dr Geelkerken heeft voorgelegd, of hij, toestemt, dat een wezenlijke slang we- zenlijk gesproken heeft. Dit lij'kt de vraag, die het einde is van een lastig parket. Want op de bekende 19 vragen. is een antwoord door dr. G. ingekomen, waaruit men nu blijk- baar niet afleiden: gij zijt etisch. Spr. betwijfelt het hartgrondig of nu met deze laatsfe vraag ook wel uitgemaakt kan worden, of dr G. ethisch is, ja of neen. Of zijn b.v. Henry, Amyraldus, Groenewegen, Klirkenberg enz. ook ethisch? Zij zagen in de s'ang den duivel; en hadden dus de As- ser vraag met neen moeten beamtwoorden. Ursinus, de catechismus-opsteller, heeft in zijn verklaring telkens gesproken van den duivel, waarin Gen. 3 de slang genoemd wordt. Eenmaal zegt hij „het Serpent" met een hoofdletter, nadat hij gezegd had, dat de duivel tot den menseh sprak. Is dit dan wel zuiver? Als dr. G. de vraag ter voldoenirg van de synode beantwoordi, wat spr. niet ge'ooft, is er nog een restart, dat niet mis is. Ongeveer 150 manner, van naam, predikanten, leeraren aan H B S., hoofdonderwijzers enz., alien Gereformeerd, hebben hun instemming met dr. G. betuigd. Dit zal de svnode ditmaal wel niet af kunnen handelen. Spr. meent dat in de actic-Geel kerken nog een an der element zit: 't is de reactie tegen. een veelszins doctrinair forma- lisme. Voor de Parkkerk in de Gerard Brandt- straat te Amsterdam, waar Vrijdagavond de buitengewone kerkeraad werd gehouden me' de commissie, afgevaardigd door de Synode te Assen naar Dr. Geelkerken. had zich een menigte verzameld van wellicht 200 perso- nen. voor het overgroote deel bdmaten van de Gereformeerde Kerk, Amsterdam-Zuid. Toen Dr. Geelkerken het kerkeebouw zou bin nengaan, werd hij toeeesproken door den heer Van Erk, waarna de schare zong psalm 121:4 ..De Heer zal U steeds gadeslaan". Dr Geelkerken dankte voor deze spontane hulde. Een verzoek werd vervolgens gedaan om toelating van alle aanwezige lidmaten tot de vergadering Dit verzoek kon niet worden ingewilligd maar wel werd toegestaan, dat een deoutatie van drie leden de kerkeraads vergadering mocht bijwonen. Te midderflacht duurde de vergadering nog voort. DE HEER H COLIJN. De heer H. Colijn zal na zijn aftreden als minister weer het- hoofdredacteurschap van De Standaard op zich nemen en weer optre- den als voorzitter van het centraal comite van a.-r. kiesvereenigingen. Bovendien is hem een Kamerzetel aange- boden; de heer Van den Heuvel is bereid. zijn plaats aan hem af te staan. Intusschen heeft de heer Colijn hieromtrent nog geen beslis- s'ng genomen, aangezien hij voomemens is, eerst een reis te ondernemen om de economi- sche verhoudingen in verschillende landen van Europa te bestudeeren- DE TOESTAND VAN VAALS. Bij het gemeentebestuur van Vaals is inge komen een missive van Ged. Staten, waarin de wijze waarop en de voorwaarden, waaron- der het Rijk bereid is steun te verleenen, wor den uiteengezet Zoo zal Vaals eijn verme- nigvuldigingscijfer moeten verhcogen van 3 op 4. Aan Vaals zal dan een leening worden toegestaan. welke iets hooger is dan het be- drag van de gemeentebegrooting. Deze voorwaarden worden onvoldoende ge acht, aldus de Limb. Koer. De burgemeester, een der wethouders en een raadslid zijn dan ook reeds Woensdag naar Den Haag ge- weest om met den betrokken minister te over- leggen. DE HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. De Radio-Luistergids meldt, dat opgerichi is de Stichting Hilversumsche Draadlooze Omroep, waarvoor een notarieele acte is ver- Icden en het Varakter van een rechtspersoo" is verkregen. Het orgaan van den H D O zinspeelt nog op ..andere belangrijke soluties. die den LuistervirVen stellig groot belang zui'en inboezemen". Deze soluties zu'len wel op contractuee. gebiej liggen en den zender en de zenduren be'reffen Voor den inhoud van d'e soluties zal oncetwijfeld, met het cog on de vrijheid en de toekom^t van den H. D. O., groote be- lancstelling bestaan. GRAVEN VOOR NEDER' ANDSCHE. ZEELIEDEN TE LERWICK. De gerreenteraad van Lerwick (Shetland- sche eilanden) heeft de aandacht van den Nederlandschen vice-consul aldaar geves igd op het aantal Nederlandsche zeelieden, da. aldaar wcrdt be^raven. en zich bereid ver- klaard. voor het beoraven van Nederlandsche zeelieden een bijzonderen hoek on de begraai- plaats aldaar te reserveeren. Het overleg, da te dezer zake door tusechenkomst van de de par'ementen van binnen'andsche en van bu<- tenlandsche zaken heeft plaats gehad. heeft tot gevolg "ehad. dat de gemeentebesturen van Den Haa.g, Vlaardingen. Maasslu:s en Katwiik voile instemming bebben getuigd met het denkbeeld Gereserveerd zullen worden 16 liepleat^en. ieder ruimte biedend voor drie begravin^-en. De ligplaatsen zullen ab volgt verdeeld worden over de genoemde ge- meenten* V'aardin"en 5. Den Haag 5. Maas- sluis 3 en Katwijk 3 De lignlaatsen van el- ke gemeente zullen een geheel vol "en. De ge- meen'en zullen een kle'n bedrag betalen voo*" de afscheiding van de graven van het overige kerkhof en het onderhoud. De Nederlandsche vice-consul heeft zicr, bereid verklaard. het gerecelde toezicht op de graven op zich te nemen. KORTE BERICHTEN. De Twenbche textielfabrikanter ste>'en voor het sluiten van een eol'ectieve arbeids- overeenkomst tot vc waarde. de byvoegdheid voor de werkgevers, 130 uur per jaar te la ten ovewerken- VERLAGING PEIL RAAKSMAAT- BOEZEM. Op initiatief van eenige polderbesturen. in het Geestmerambacht had Woensdagmiddag te Dirkshorn eene bijeenkomst plaats van een dertiental polderbesturen om eene bespreking te houdai over eventueele peilsverlaging op Raaksmaatboezem. Als voorzitter van deze vergadering trad op de heer J. Burger en waren vertegenwoo- aigd de navolgende polderbesturen: het am- bacht van Westfriesland genaamd Geestmer ambacht, polder Oosterdijk en Molengeerzen, banne Harenkarspel, Voorpolder, Va-'kkoog, Slootgaard, Speketer, Schagerwaard, Wester- end, Woudmeer, Waarland, Koe'enburg, Ringpolder. De voorzitter geeft een resume, waarom deze vergadering is belegd en spreekt zijn genoegen er over uit, dat de uitgenoodigde polderbesturen alien aanwezig zijn. De vraag is n.l. naar vorea gekomen of het niet moge- lijk is om het peil van Raaksmaatboezem te verlagen opdat bij hooge waterstanden zoo als in de afgeloopen periode meermalen is voorgekomen de kaden van de kleine polder het niet zoo zwaar te verantwoorden zullen hebben. De voorzitter geeft daama het woord aan den heer Reuvers, die de clementie van de vergadering inroept in dien hij in zijn be- toog ten opzichte van polderzaken eene niet geheel juiste omschrijving geeft, temeer daar hij staat egenover mannen, die als het ware vergrijst zijn in polderzaken. Spr. heeft dan de noode leeren kenren in de jaren, 'dat hij in den Viorpolder woont, van de verschillende poldertjes in de z.g. zal van het Geestmeram bacht en heeft spr. vooral in de afgeloopen periode, toen de Ringsloot 3 weken lang op en om het peil stond met een angstig hart ge- let op de kaden. Deze toch hadden- het zwaar te verantwoorden, omdat het kwelwater steeds toenam. Ook de mollen zijn volgens spr] oorza-ak dat de kaden zwakker worden, omdat deze dieren, wanneer de polder nat en onder water staat zich begeven naar de ka den, welke hooger zijn en oorzaak kunnen zijn van een doorbraak, hetgeen spr. aan- toont door mededeelingen uit de Telegraaf enHandelsblad, o.a. bij de doorbraak in Zalk werd geconstateerd, dat door een mol- lengat het water stroomde Om tin doorbraak voor de kleine polders te voorkomen staan 3 geval len open. le. Verhooging van de kaden, welke even- wel hooge kosten teweeg brengt en met het oog op de kanalisatie is verhooging der ka den vermoedelijk niet noodig, omdat het be- sproken gedeelte van het Geestmerambacht Hj de Niedorper Kogge zal worden onderge- bracht en daarom peilsverlaging zal plaats- hebben. 2e. Men kan de capaciteit van de machine te Aartswoud versterken, doch dit brengt enorme kosten met zich teweeg. 3e. Eenige verlaging van het peil, dat geen kosten met zich medebrengt en veel gerust- stelling geeft voor de kleine polders en wei- r ig nadeel voor de groote Dat de verlaging geen schade zal veroorzaken voor de groote polders motiveert spr. door te zeggen, dat de ze polders een sterke bepaling hebben en in een natte periode het even eerder stopzetten der machine slechts eenmaal voorkomt. V^r- vo'gens dankte spr. voor het aandachtig ge- hoor en is gaarne bereid enkele opmerkingen uit de vergadering zoo mogelijk rader toe te lichten De voorzitter dankte den heer Reuvers voor de zakelijke wijze waarop hij zijn voorstel heeft verdedigd en stelde de vergadering in de gelegenheid nader op het gesprokene in te gaan. De voorzitter besprak in het algemeen het voor en het tegen van de peilsverlaging zon- der zidi daarover uit te spreken, men heeft o.a. rekening te houden met de bergruimte van't water. De bergruimte toch is voor de op pervlakte van 17090 H.A. slechts 180 H A. wat laag is te noemen en deelte spr. verder mede, dat door Ged. Staten de vraag is ge- steld of de verschillende polderbesturen hun kade wel op de hoogte houden Ook moet men rekening houden met de scheepvaart. Ver schillende spr.'s gaven hun meening te ken nen ten opzichte van eventueele peilsverla ging en wordt o.a. naar voren gebracht de idee om den gewonen toestand te handhaven, maar te profceerei dat hete Geestmerambacht in buitengewone omstandigheden de nood- maartr"gel om tot peilver1 aging over te gaan toe te passen. De vraag doet zich echter voor wanneer uiterste noodzaak aanwezig is. Het komt de vergadering evenwel wenschelijker voor dat de polderbesturen, die thans de zaak naar voren hebben gebracht zich richten met een vezoek tot Geestmerambacht om tot ver- iaging van het peil over te gaan en adhaesie- betuiging te vragen aan de po1derbesturen die op Raaksmaatsboezem uitloozen. De Dijkgraaf van Geestmerambacht deelt nog mede. dat ind:en de noodzaak om het oeil te verlagen zich op een gegeven moment weer zou voordoen. hij hiertoe zijne medewer- kirg ten vo'le zou verleenen. Na eenige bespreking kon de vergadering zich ten s'otte vereenigen met het zooeven aangehaalde voorstel van den voorzitter De heer Swar brengt dank aan de banne Haren karspel voor de harte'ijke ontvangst en sloot de voorzitter de bijeenkomst. UIT OTERLEEK. Onze tooneelvereeniging „Kunst naai Kracht", gaf Donderdagavond hare laatste uitvoering voor gehuwden in dit seizoen, wel ke Zondagavond gevolgd wordt door een voorstelling vcor ongehuwden. Tengevolge van het slechte weer, waardoor storing in het electrisch net kwam, zat men aanvankelijk bij carbid- en pctrofeumlampen, doch gelukkig, voor het scherm omhoog ging, brandde he' electrische licht weer. Voorzitter Slot opende met een hartelijk speechje, er zijn voldoening over uitsprekeno, dat ondanks het barre weer van hedenavond en de vele amusemcnten van dezen winter, dc belangstelling voor K n. K. zoo groot is Spr. geeft in overweging de eischen betreffen- de dit stuk „Het spinnewiel" niet al te hoog te stellen, omdat het een „tendenz-stuk" is. Het tooneel verplaatst ons in de sfeer van een groote textiel-fabriek „Het spinnewiel' waarvan aan het hoofd staat de Wed. Hout- man en haar zoon Willem. Alles gaat goeJ tot de jongste zoon Piet uit Delft terugkeert en zich n et kan vereenigen met de tirannie, welke door zijn moeder en broer over de ar- beiders wordt uitgeoefend, waarvan het ge- vclg is ceil bolsmg in de familie en een sta king in de fabriek. Wanneer dan nog door Piet ontdekt wordt welke fraude er gepleegc! wordt bij de leveranties aan het rijk, is de breuk volkomen en gaat hij met zijn beminde het ouderlijk huis, waar hij zich niet thuis kan gevoelen, verlaten. Er werd door de aanwezigen ten zeerste genoten van stuk en spel. Nog werd opgevoerd een klucht „Spreek- taal-veredelingsbond" wat de lachspieren ;n beroering wist te brengen, door z'n leuke complicaties, maar eind gocd, al goed, „ze krijgen mekaar". Het was'reeds laat toen de heer Slot- het officieele gedeelte van den avond sloot met de mededeeling dat hij dezen avond voor het laatst een rol gespeeld had, omdat hij de ver eeniging gaat verlaten, na een 19-jarige too neel] oopbaan We betreuren ten zeerste het besluit van den heer Slot en spreken de hoop uit, dat hij K. n. K. toch nog zal blijven die nen, al is het dan n et meer „op de planken". Een gezellig bal besloot den mooien avond. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Vrijdagavond vergaderde de Vereeniging vcor ziekenhuisverpleging. De Voorzitter, de heer P. de Geus ccnstateerde ddt het afgeloo pen jaar zeer gunstig voor de vereeniging was. Uit het Jaarverslag van den secretaris stippen we het volgende aan. De toestand is zeer gunstig; opgericht met 83 leden, steeg dit aantal tot 459 op het eind van 1925. Er heeft zich slechts een geval van operatie voor- gedaan. Op verzoeken om bijdragen en steun werd /60 toegezegd. De penningmeester bracht verslag uit van zijn gehouden beheer. Bij monde van den heer A. Swart werd namens de kasnazieners bij den heer P. de Ruiter Cz., meegedeeld, dat alles in de beste orde was bevonden. Aan en- treegelden was 114.50 ontvangen; aan con- tributie 205.65, de uitgaven bedragen in totaal 54.40, zoodat 264.75 in kas was op 31 Dec. '25. Er loopt nog een vordering van 60. Met de na 31 Dec. ontvangen contribu- tie bedraagt het bezit dus thans ongeveer 380.De penningmeester, de heer J. Kor- ver ontving den dank voor zijn richtig beheer In de nu gehouden bestuursverkiezing werden de heeren J. de Ruiter Pz. en J Kor- ver met algemeene stemmen herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. UIT SCHERMERHORN. Het departement Schemierhora hield de vorige week haar derden Nutsavond in dit winterseizoen. Had men de beide eerste ma- len een spreker van buiten, ditmaai is met eigen krachten gewerkt. De heer J. de Groot las eene novelle voor terwijl de heer R. Schreuder en mej. G. de Wit-Kluft enkele gedichten voordroegen. De voordrachten werden afgewisseld door muziek van de hee ren ds. C. Boerendonk (piano) en de Geus (viool), zoodat hetgeheel een aangenamen, gezelligen avond vormde. De voorzitter, de heer ds. C. Boerendonk, sloot de bijeenkomst met een woord van dank voor de medewerkers, die dezen avond zoo goed hadden doen slagen. UIT EGMOND AAN ZEE. Vrijdagavond werden de lessen aan de Eg- mondsche Visscherijschool afgewisseld dooT een zoowel leerzame als vermakeliike filrn- vertooning, waartoe ook een aantal ouders en eenige^ belangstellenden zich naar het schoolgebouw in de Trompenbergstraat had den b^even, aldaar met een woord van wel- kom ontvangen door den directeur, den heer W van Eenennaam. Deze vertelde mede, dat door de leerlingen tot tevredenheid van leer aren en bestuur gewerkt was en daarom nu eens een gezelligen avond bereid was. Hoe- wel de oorspronkelijke bedoelmg was de schooifilm voor het Visscheriionderwijs te vertoonen, had men daarin eenige verande ring gebracht, om te voorkomen, dat de leer- linoen eenige jaren achtereen telkens het- zelfde zouden te zien krijgen. Op het programma stond voor ditmaai al- lereerst het te water laten van het stoom- schip de „Alkmaar" van de Kcniniklijke Ne derlandsche Stoomvaartmaatschappij. Deze film gaf een mooi bedd van al het houtwerk jiider en rond zoo'n zeekasteel, waarbij als vanzelf de herinnenng opkwam aan den dokbrand te Amsterdam. Mooi was het te zien, hoe statig ten slotte de „Alkmaar" van de helling gleed en rustig zijn dement zocht, waarna in vletten het vet werd werd opge- pikt, dat hierbij gebruikt was. Het volgende nummer verplaatste de aan wezigen naar de Ncorderpier aan den Hoak van Holland, waar indertijd de „Berlin" zijn ondergang vond. Met cen soort hangende^ lift zag men bij de reddingsoefeningen de* menschen van den eenen toren naar den an- deren op die pier overhalen en hoe met het vuurpijltoestd en de ,,broek" gewerkt kon werden. Interesanter was het vervolg hierop, een heuschelijke redding van de bemanning van een Duitschen kruiser door de reddingsbri- gade. Een voor een werden de mannen „over- geh'veld", waarbij zij, ondanlcs de niet ge- ringe hoogte van den toren toch nog be- angstigend door de golven werden- benaderd en gegrepen, zoodat duidelijk bleek, dat een dergelijk toestel b.v. op de Egmondsche kust weinig zou kunnen uitrichten. bpeciaal betrekking heobende op het vis- schersbedrijf werd nu het tweede gedeelte der visscherijfilm, de trawlervisscherij in voile actviviteit, vertoond. H et ligt voor de hana, aat dit stuk „eigen leven" met dubbele Dc- lanigstelling werd gevolgd en allerlei tecliru- sche of ook wel humoristische opmerkihgeu uielokte. Tot slot werden eenige komische films af- gedraaid, welk gedeelte naar het oordcel der iongclui gerust nog wat langer had mogen duren. Het was echter ontegenzeggelijk welletjes geweest, zoodat de heer van Eenen naam de bijeenkomst sloot met een opwek- king tot trouw leeren en een „tot weerziens" aan belangste!1cnden. UIT HEEMSKERK. De G. Majella Vereeniging hield Donder dagavond in het Patronaatsgebouw hare jaarvergadering. Uit het verslag blijkt dat in 1925 door de zuster ruim 7000 bezoeken zijn afgelegd. Voorts zijn er 160 X verplegingsartikelen afgegeven, waaronder 2 brandrards Voorts roemde de magazijnmeester de reine toestand waarin de artikelen verkeeren op het mo ment van ferugbezorgen. Over spoedige te- rugbczorging kon hij lvelaas niet roemen. Dit was vooral het geval met de ruststoelen, waarvan door enkelen misbruik gemaakt was. De ontvangstcn bedroegen f 2244.67 en de uitgaven f 2138.61 Voordeelig saldo 106.06 De aftredende bestuursleden, de heeren C. dc Ruijter en Joh. Henneman werden met algemeene stemmen herkozen Tijdens de rondvraag bepleitte de heer Tromp om in de a s. zom»r een bazar te hou den ten bate der Vereeniging. Dit vond algemeene bijval en daar de rondvraag weinig stof tot besprekingen meer opleverde, werd de bijeenkomst opge- heven. Het sedert 1917 alhier opgerichte R-K. Begrafer.isfonds „St. Barbara", is dezer da gen met inachtneming d«r wederzij^sche verplichtingen overgegaan aan eene R.-K. Spaarkas te Amsterdam. UIT WARMENHUIZEN. De afdeeling van „'t Nut van 't Algemeen" gaf de vorige week voor hare leden een Nutsavond, waarin eigen krachten optra- den. Gezegd mag worden. dat deze avond weer schitterend is geslaagd en de verschil lende nummers goed werden opgevoerd. Om de twee tooneelstukjes werd zeer smakelijk geiachen. Voor de sluisverpachting waren 5 bil- jetten ingekomen, t w. van. H. J. Lijnbach voor 650 per jaar, J. de Graaf voor 725, L. Groot voor 770, A. Kuijper voor 808, N. Slot voor 500. Naar wij vernemen is de gunning enkele dagen aangehouden. GEMEENTERAAD VAN BERGEN. (Vervolg). Behandeling van de Begrooting. De voorzitter ging dadelijk over tot artikelsgewijze behandeling. Bij hoofdstuk 1. „Batig saldo, groot 9552 99, concludeerde de heer den Das, dat het de groote tout was geweest, dat men voor een paar jaar te vroeg het aantal op- centen op de rijksinkomstenbelasting van 100 op 75 verhoogde. Het saldo is daardoor steeds lager geworden. De voorzitter zeide, dat dit ook wel een punt van overweging was geweest in het college Men moet echter niet vergeten, dat onderwijs phenomenaie bedragen vordert. De gemeente groeit en ook de wegen vorderen groote bedragen. Onderwijs kostte in 1919 aan de gemeente 6750.04, in 1920 8288.30, in 1921 9368.71, in 1922 f 23446.56, in 1923 2226C44.75. in 1924 39236.67, in 1925 45629.14. Dit geeft in de laatste 4 jaar een gemiddeld hoogere uitgave van 25000 per jaar. Hieraan is niets te doen. De heer B o g t m a n Daaran hebt u mee- geholpen. De heer Ape 1 d oorn Ik heb ten voile met u medegewerkt, maar net evengoed niets bereikt. Waarom nu nog altijd oude koeien uit de sloot gehaald? Ik zal nu de laatste zijn om die school nu nog tegen te werken. De heer B o g t m a n Maar in 1919 wil den zij opdoeken. De heer B r u g m a n oordeelde ook, dat oude koeien niet meer uit de sloot gehaald moesten worden. Wel staat vast, dat het on- waar is, dat die school geen geld gekost heeft. Op een vraag decide de voorzitter nog mede, dat de late behandeling van de be grooting een gevolg is van de ziekte van den secretaris, die er tijdens de ziekte van den burgemeester niet aan was begonnen. E>e heer B r u g m a n maakte bezwaren te gen het feit, dat de ontvanger, als ambte- naar, cok andere functies bekleed en daar door noodzakelijk in den tijd, dat hij voor de eene functie werkzaam moet zijn, werk doet voor de andere funtie De voorzitter deed uitkomen, dat dit niet het geval is. Bij den post „presentiegelden voor den raad 770)" stelde de heer Martin voor om het presentiegeld van 5 op 3.50 te stellen, mits er des avonds vergaderd kon worden. De voorzitter en enkele leden hadden bezwaar tegen een avondvergadering. De heer den Das vond verlaging van dfe presentiegelden ongewenscht. Spr. wees op de vele commissievergaderingen die de raads- leden zonder vergoeding bijwonen. Tegen een avondvergadering had hij geen bezwaar. De voorzitter wilde als het mogelijk was wel eens des avonds vergadexen. Spr, deed echter uitkomen, dat hij de vergaderin- gen uitschrijft en dat de raad hierover niet kan beslissen. Na eenige bespreking deed de heer Mar tin ten slotte het voorstel om zonder meer het presentiegeld op 3,50 per vergadering te stellen, welk voorstel met de stem van den heer den Das tegen werd aangenomen. Bij volgnummer 57, „beloonng politic 4500)" vroeg de heer Barnaart of de post 500 voor een tijdelijk po'.itieman ge- durende de zomermaanden te Bergen aan Zee niet verlaagd kon worden. De voorzitter stelde de onmogelijk- heid daarvan in het licht. L politie heeft het des zomers zeer druk en moet ook eens kunnen rusten, zoodat de tijdelijke politieman niet gemist kan worden. Uit volgnummer 67 bleek, dat de straatver- lichting de gemeente 4056.75 per jaar kost. In 1926 zullen 18 nieuwe lantaarns wor den geplaatst. Het aantal lantaarns be draagt dan 161. De heer den Das bepleitte het verplaat- sen van een lantaarn aan den Bergerweg over een afstand van 10 M., omdat deze lan taarn den Turfweg kan verlichten. In de commissie was ook naar voren geko men, dat te Bergen aan Zee een lantaarn in dte Elzenlaan niet gunstig staat. De heer' Apeldoorn beantwoordde de gemaakte opmerking. Volgens het bedrijf kunnen de lantaarns niet beter geplaatst worden. De heer B r u g m a n deed uitkomen, dat bij verandering van het net aan den Turf weg wel een lantaarn geplaatst zal worden. De heer den Das nam hiermede genoe gen. Uit het rapport bleek, dat bij volgnummer 83 een der leden een motie wenschte te zien behandeld, waarbij burgemeester en wethou ders uitgenoodigd werden aan de Gezond- hciscommissie te verzoeken de woningtoe-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6