Alkmaarscbe Gourant Donderdag 11 Maart. FKl' II, I,ETON. De hof der lengenen. II No. 59 1926 Hondeid Acht en Twintigste Jaargang, Stadsnieuws. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisteravond vergaderde ten Stadhuize dte K. v. K. en Fabr. voor N.-Hollands Noorder- Ikwartier. Afwezig waren de heeren Blaau- boer en Wagenaar met kennisgeving Bij de opening sprat? de voorzitter, de heer S. W. Armitz, als volgt: Alvorens over te gaan tot de behandeling der agenda zou ik gaarne een enkel woord tot U willen richten in verband met enkele belangrijke gebeurtenissen, die zich sedert onze laatste bijeenkomst hebben voorgedaan. In de eerste plaats mochten Hare Majesteit de Koningin en de Prins der Nederlanden den 7en Februari 1.1. het 25-jarig huwelijks- feest herdenken. Daar dit feit in huiselijken kring werd herdacht, heeft het Bureau zich onthouden van het zenden van gelukwen- schen, doch ik stel er prijs op thans van deze plaats uiting te mogen geven aan onze ge- voelens van dankbaarheid en den wensch uit te spreken, dat Hare Majesteit, onze Vorstin, en de Prins der Nederlanden nog talrilke jaren gepaard zullen mogen blijven, ten ze- gen van ons volk en tot den bloei van ons fend. (Applaus). In de tweede plaats stemt een andere be langrijke gebeurtenis ons eveneens tot vreug- de, n.l. de goedkeuring door de Provinciale Staten van Noord-Holland van de plannen der Kanalisatie van het Noordelijk deel van Noord-Holland. (Applaus). Ik geloof, dat ik wederom namens U alien spreek, wanneer ik hen, die in meerdere of mindere mate heb ben bijgedragen tot dte totstandkoming en de goedkeuring dezer plannen, namens Handel en Industrie in ons Districten hartelijk dank- zeg voor de betoonde vlijt en volharding ter verkrijging van 'n beter veikeer in dit Gewest. Moge ook de uitvoering dezer werken van evenveel doorzettingsvermogen getuigen, op- dat wlj spoedig in het bezit zullen geraken van de lang verbeide, betere scheepvaartwe- gen. (Applaus De voorzitter feliciteerde den heer Hoog- land met het succes, op zijn volhardend wer ken). Restond er dus gereede aanleiding om te juichen, omdat het Provinciaal Bestuur het economisch te verdedigen achtte den aanleg van een net van waterwegen in Westfriesland voor te stellen en goed te keuren, teneinde, zooals in het rapport der commissie van Aalst geschreven staat een halve provincie tot voile ontwikkeling te brengen; scheepvaart en verkeer te bevorderen, de ruiling en het vervoer van producten en grondstoffen mogelijk te maken," er was, uit anderen hoofde, helaas ook reden tot teleurstelling. Het Hoofdbestuur der Posterijen heeft n.l., in lijnrechte tegenstelling met het Provinciaal Bestuur, een besluit genomen, waard'oor de bedoelde „ruiling en het vervoer van produc ten", kortom de handel in het algemeen, ern- stig benadeeld worden. De Posterijen hebben gemeend, trots de protesten van de zijde van het Gemeentebestuur, de Kamer van Koop- handel en talrijke Vereenigingen, de bestel lingen te Alkmaar en andere plaatsen te moe- ten inkrimpen. Een vermindering van het aantal bestellingen te Alkmaar van vier tot drie zal vermoedelijk voor de Posterijen een „mindere uitgave" beteekenen van een paar duizend gulden. Ik zeg hier niet „Bezuini- ging" omdat, zooals mr. G. Vissering, Presi dent van de Nedterlandsche Bank, zulks heeft gezegd: „Werkelijke zuinigheid beteekent het vermijden van onnutte uitgaven, doch „niet het opzetten van zooveel mogelijke uitga ven" en ik deze verslechtering niet ken zien als werkelijke zuinigheid, doch veeleer als het stoppen van een uitgave, die inderdaad noodig blijft. Sedert de invoering van de 4de bestelling is dert de invoering van de vierde bestelling is Alkmaar gegroeid, de handel heeft zich ont- wikkeld. Niettegenstaande de groote interna- tionale moeilijkheden hebben de kaasmarkt en de groentenmarkten van Langendijk en Omstreken zich kunnen handhaven. Een snel postverkeer heeft hen, wonende in minder centraal gelegen plaatsen, geholpen, de con- currentie het hoofd te bieden en blijft noodza- kelijk. Het is m.i. geen motief om over te gaan lot vermindering van het aantal bestellingen, omdat plaatsen met een grooter aantal inwo- ners zich deze verslechtering ook hebben moe- ien laten welgevallen, doch veeleer dient te worden nagegaan of handhaving van het Naar het Engelsch van Justus Mile Fosman. £8) Door J. S. „Ik kom u vragen, hoe het met de Prinses gaat," zei ik. „Wij zijn alien verschrikkelijk, vermoeid en, als ik het zeggen mag, u ziet er ook moe uit." Ze zag er inderdaad verschrikkelijk uit. Haar oogen waren bloedrood van het weenen en haar wangen waren doodsbleek. Zij legde haar boek neer en zuchtte. „Vermoeid?" zei ze, „vermoeid? Ik ben half gek en geheel ziek van angst en gebrek aan slaap. Eleanor zegt niets tegen mij, noch tegen sir Gavin, noch tot Von Altdorf, die hier gister was. Ik weet niet, wat ik doen moet, meneer Creighton, als ze toch nog maar een moeder had! Ik ben de eenige van de familie hier in Parijs, want miin oom, haar vader, moest al gauw terug naar Amerika. Ik ben ten einde raad." „Is ze niet opnieuw ziek geworden, geeste- lijk of lichamelijk? Of bestaat er nog gevaar voor?" „Neen, dat geloof ik niet," zei het meisje. „Zij schiint het te kunnen doorstaan. Sir Ga vin zegt, dat haar wcede en tcorn haar gered hebben. Nu ik kan haar niet kwalijk nemen, dat ze boos is, en dat ze ons alien de schuld geeft. Zij voclt zich ontzettend vernederd, doordat men Mallory als haar echtgenoot aarilal bestellingen, in vterh'ouding tot de Be- teekenis van het bedrijfsleven in een bepaalde plaats, economisch verdedigbaar is. Indien deze maatstaf, die mij de juiste lijkt, hier wa re aangelegd, dan zou het Hoofdbestuur der Posterijen vermoedelijk tot dezelfde overtui- ging zijn gekomen als de Provinciale Staten, n.l. dat alles in het werk moet worden gesteld om den bloei van dit Gewest te bevorderen, zelfs al zouden daarmede, zooals voor het Kanaal- en Wegenplan, millioenen gemoeid zijn, wijl deze bedragen en zeker in het onderhavige geval dte paar duizend gulden voor dte Posterijen ruimschoots opwegen tegen de voordeelen, die een snel verkeer zul len opleveren. Uit een inmiddels gehouden enquete is ge- bleken, dat de Handel in de vermindering van het aantal bestellingen een verslechtering ziet van den Postdienst, terwijl enkelen zelfs zeer beslist verklaarden, dat hun bedrijf erdoor is benadeeld. Ik zou U derhalve willen voorstellen bij de autoriteiten aan te dringen op weder-instel- ling van de vierde bestelling. Vervolgens moet ik, na de verschijning van het verslag van de dienstregelingscom- missie uit den Spoorwegraad, waarover straks dte voorzitter der Verkeerscommissie ongetwijfeld nog een woord zal zeggen, ver- klaren, dat ook bij de Directie der Nederland- sche Spoorwegen helaas blijkbaar nog geen ernstig streven merkbaar is om het spoorweg- verkeer op beter pei'l te brengen. Daarom dienen wij het, zooveel mogelijk, te bevorde ren, dat bij de nieuwe samenstelling van den Spoorwegraad een vertegenwoordiger uit on ze Kamer daarin worde opgenomen, opdat onze belangen krachtig naar voren kunnen worden gebracht. (Applaus.) Tenslotte vestig ik de aandacht erop, dat voor belanghebbenden bij het Secretariaat der Kamer de tekst van het door de Fransche regeering ingediende wetsontwerp tot verhoo- ging der invoerrechten, benevens een resume voor de memorie van toelichting daarop ter inzage ligt. Na het uitspreken dezer openingsrede werd zonder eenige discussie besloten opnieuw te a-dresseeren voor wederinvoering van de vierde postbestelling te Alkmaar. Hienna was aan de ordte: Punt 1. Ingekomen stukken: a. Afschrift van een adres der K. v. K te Amersfoort, inzake het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten. De heer J. G. Messelaar, lid der Commis sie van Verordeningen, lichtte dit schrijven mader toe. Wegens ziekte van mr. Offers was het adrcs niet behandeld in dte vergadering der commissie, maar spr.'s persooni'.ijke mee- ning was, dat het adres gesteund dient te worden, ofschoon 'hij zich tegen een collectief contract niet verzette en er zelfs sterk aam meewerkte. Spr. had echter bezwaar tegen de uitlegging, zooals die vaak plaats heeft, n.l. dat den werkgevers allerlei verplichtingen worden opgelegd en dte werknemer doen mag wat en hoe hij wil, terwij! bovendien door het bindend verklaren dezer overeenkomsten de vrije markt nog meer wordt uitgesloten dan nu reeds het geval is, en voortdurend hoogere eischen zullen worden gesteld en meer stakingen zullen voorkomen. Tot het steunen van het adres werd1 hierop besloten. b. Schrijven vain dten minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat de toegckende sub- sidie ad 100 voor leniging van den door den watersnood ontstanen nood niet wordt goedgekeurd, daar volgens het oordteeil van Zijire Excellence alleen sprake kan zijn van een subsidie aan een instelling, die een alge meen belang van handel en nijverheid, als bedoeld in art. 14 sub b der wet op dte Ka- mers van Koophandel, bevord^rt. Voor kennisgeving aangenomen, De voorzitter wees er nog op, dat kort na de vergadering, waarin bovenge- noemd besluit werd genomen, een plaatselijk watersnoodcomite werd opgericht, waarvan de heer Scheffel, secretaris der K. v. K., se- cretaris werd en waarvoor deze zeer veel werk deed. Spr. braeht hem daarvoor omder applaus woorden van dank. c. Afschrift van een adres der K. v. K. te Veendam, inzake spoorwegtarieven voor gra- nen, gericht aan de directie der Ned. Spoor wegen te Utrecht. Genoemde Kamer schreef o.m.: De afzet vain de in het ressort der Kamer geteelde rogge wordt reed's eenigem tijd ten zeerste bemoeilijkt door de concurrentie van de Duitsch-Poolsche, die hier te landte tot zeer verlaagde prijzen wordt aangebodten en verkocht. Het product van dte verbouwers hier, dat het vorig jaar voor een groot deel naar het buitenland kon worden geexporteerd, moet thans een afzetgebied in het bimnenland vinden, in het bijzonder in de zandgebieden in het midden en Oosten van ons land. Het gevolg hiervan is, dat dte prijzen voor de rog haar heeft voorgesteld en dat ze op dezen verliefd is geworden. Want ze was zoo ver- liefd, Mr. Creighton! Niemand zal ooit we- ten, hoeveel ze van hem gehouden heeft. Nu heeft ze ons verboden zijn naam zelfs maar te noemen. Daarop is trouwens niet veel kans, want we krijgen haar bijna niet te zien. Zij blijft op haar eigen kamers en gebruikt dte maaltijden alleen. Het is ook wel heel ver schrikkelijk voor haar. Deze eerste en eenige man, dien zij heeft liefgekregen, moest ze nu als een leugenaar, als een schurk beschouwen. Ze zegt, dat er voor haar geen liefde, geen trouw, geen eerlijkheid meer bestaat op de wereld. Ze zal ons nooit kunnen vergeven, zegt ze. Haar heele ziel is verbitterd." „Helaas!" zei ik. „We kunnen er niets aan doen en moeten maar afwachten." De deur ging open en prinses Eleanor van Novodnia kwam binnen. „Ik zoek mijnbegon zij toen zag ze mij, en hield plotseling op. „0, meneer Creighton!" zei ze. „Ik wist niet, dat u hier was." „Ik hoop, dat mijn bezoek niet een onbe- scheidenheid is, madame," zei ik buigend. „In het geheel niet,"'zei ze hoffelijk maar zeer koel, „Miss Mannering kan u zeggen, dat u hier altijd welkom bent, sir." Ze nam het boek, dat ze zocht, van de tafel en verdween met een lichten hoofdknik. Zij had in haar geheele houding iets onge- naakbaars, een koude trots, die ieder op een afstand moest houden. Ze zag er krachtig en gezond uit; alleen waren de donkere kringen om haar oogen weer teruggekomen. „Ziet ge het nu?" zei miss Mannering. ge tSt een iffv'teau zijti g$Jaa!M, Waafttfj niet meer van een loontende cultuur kan worden gesproken. Order die omstandigheden moet zeker als groot nadteel voor dten landbouw en den han del in landbouwproucten in het ressort van onze Kamer woren aangemerkt, dat nog altijd vam kracht is een speciaal tarief voor het vervoer van granen bij wagonladling van Rotterdam naar Haaksbergen Varsseveld Borculo Enschede Zutfen Arnhem Klarenbeek 193 K M. 171 K.M. 177 K.M. 202 K.M. 151 K.M. 121 K.M. 143 K.M. 32.65 31.45 30.85 33.95 27.55 24.00 26.15 Uit deze vergelijking zoo gaat het adres voort blii'kt ten ddidelijkste, dat het voor de stations Amsterdam en Rotterdam geldend bijzondier tarief wer'kt als een invoerpremie op buitenllandsche granen. Dat een dergelijke bevoorrechting van een buiteintandsch pro duct tegenover het product van eigen bodem in de bodoeling zal hebben gelegen toen het speciale tarief werd ontworpen, willen wij vooralsnog niet aaninemen. Veel eerdier geloo- ven wij, dat een dtergelijke wanverhouding in die vrachttarieven te dien tijde niet genoeg is voorzien; wanneer dit inderdaad het geval is, dam is het zaak de bestaande onbilllijkheid ten spoedigste op te heffen. Het is ons bekend, dat een commissie uit den Spoorwegraad zeih bezig heeft gehouden met het bestudteeren van de spoorwegtarieven voor land- en tuinbouwvoortbrengsUen en deze commissie aan haar rapport eenige con- clusies heeft toegevoegd, waarmedte dte Spoor wegraad zich heeft kunnen vereenigen. Deze commissie adViseert de door haar voorgestane verlaging van de vrachttarieven in ernstige overweging te nemen, „zoodra de finaucieele toestand van het spoorwegbedrijf dit maar eenigszins toelaat". Zonder ons voor het overige omtrent de door die commissie gesteldie conclusies uit te spreken meenen wij, dat met verlaging van dte tarievesi voor graanvervoer vanaf stations uit deze omgeving niet mag wordlen gewacht tot den tijd, waarop de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf dtergelijke verlaging toellatea. In dat geval toch zou tot zoolang de geschetste onbillijkheid blijven voortbestaan en dit is in geen enkel opzicht te verdedigen. Met grooten aandrang verzoekt de Veen- damsche Kamer daarom aan de Directie der Spoorwegen om de tarieven voor graanver voer ten spoedigste aam een herziening te on- derwerpen en zoodanig te verlagen, dat het vervoer van stations uit het district van die Kamer niet duurder zij dan het vervoer van granen uit Amsterdam en Rotterdam op grond van het speciaaltarief No. 22. De heer G r ii n w a 1 d bepleitte steuim van het adres op grond van billijkheid. De heer d e R a a t achtte het tarief ook onbillijk. Hij wilde geen protectie, maar dan ook niet ten bate van het buitenlland. De voorzitter zag geen heil in het steunen van het adres. De heer Kalff, direc- teur der Spoorwegen, is een autocraat. Door de booge vrachien der spoor kometm de water wegen weer meer naar vorem. Overal krijgt men nu nieuwe kanalen, in W.-Friesland, Limburg en den Achterhoek. De heer G r ii n w a 1 d gaf toe dat de heer Kalff een autocraat is, maar dat neemt niet weg, dat die bedteeldte tarievem niet Kauff- mannisch zijn. De kleine K. v. K. moeten samenwerken om ze zoo schappelijk mogelijk te krijgen, opdat de Nedterlandsche verbou- wer niet zal achterstaan bij den buitenilan- der. Telkens moet men weer diaar op aan- dringen. De heer K o 1 s t e r wees op dte speciale ta rieven voor het vervoer van visch naar het buitenland en vreesde dat die dan in gevaar zoudten komen en dat Belgie ons dan den vischhandel op Duitschland zou ontnemen. De heer d e R a a t zag dit gevaar niet in, omdat de bedoelde graantarieven met het transitoverkeer niets te maken hebben. Tot het steunen van het adres werd ten slotte besloten. d. Mededteeling van dam ontvanger dter registratie te Alkmaar, waaruit blijkt, dat dte aan 13 zakenlieden opgelegde boeten voor vermeendte overtredingen dter zegelwet 1917 zijn kwijtgescholden. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zette dte kwestie kort uiteen. Thans is de zaak zoo, dat bij een beurtveeradres van twee keer zegel betalen geen sprake meer is. Het zegel behoeft pas betaald te worden, als de schipper het geld afdraagt. De heer S c h m a 1 z zegdte den voorzitter dank voor hetgeen in deze zaak is gedaan. e. Dankbetuiging vara de Mij. Franco- Egyptienne voor de bemoeiingen der Kamer, waardoor ontheffing der opgelegde boeten toen zij weg was. „Vindt ge het nu een won der, dat ik alle aanraking met haar verloren heb? Hoe vindt u haar, Mr. Creighton?" Ik schudde het hoofd. „Vraag het mij niet," zei ik. „Als een Ko ningin, die een pijn verduurt, te zwaar om in woorden te uiten, maar die voor de wereld een cnbewogen gelaat toont. Maar haar oo gen verraden, hoe verschrikkelijk zij moet lij- den! En hoe ze hem liefgehad moet hebben!" Ik rees op en greep mijn hoed. „Ik moet terug naar Denis," ze,de ik. „I1ij zit te wachten, of hij nieuws van haar te hoo- ren krijgt." Bij Denis terug, vertelde ik hem uitvoerig al wat ik gehoord en gezien had. Hij zei niets en luisterde in gespannen aandacht. Toen ik vertelde, dat de Prinses plotseling de kamer was binnengekomen, trok hij zijn stoel nader- bij. „Maar kerel!" riep hij uit, toen ik uitge- praat was. „Je vertelt me zoo weinig! Eigen- lijk niets, dat ik van te voren niet geweten heb. Vertel me de kleinigheden, Teddy, hoe ze keek en hoe ze haar hoofd hield, terwijl ze sprak. Was ze bleeker dan gewoonlijk? En hing die eene weerbarstige krul nog over haar oor, haar linker oor. Droeg ze een bloem op haar borst? Weet je dat alles niet? Waar heb je toch je oogen gehad, Teddy?" Hij ging naar het venster, dat op den hof uitziet. Het was geheel opengeslagen om de zoete, zwoele lentelucht binnen te laten, en hij stond naar buiten te staren, naar zijn ver loren paradijs. „Ik ga een poosje in den tuin wandelen," sorak hii. „Niemand zal me daar zien of las- de stations Amsterdam en Rotterdam naar diverse met name genoemde stations in Ne- derland, waardoor verzendirag van voormelde steden over bepaalde afstanden bslangrijk goedkooper kan plaats hebben dan uit het ge- bied van ooze Kamer over dezelfde afstan- dten. De Kamer geeft dan inader het volgende staatje van tarieven voor het verzenden van wagon ladingen graan van Amsterdam Veendam 156 K.M. 138 K.M. 139 K.M. 168 K.M. Ill K.M. 94 K.M. 97 K.M. f 28.80 27.60 25.90 30.85 23.70 22.40 23.45 140 K.M. 187 K.M. 153 K.M. 139 K.M. 154 K.M. 183 K.M. 161 K.M. 44.- f 52, 46, f 44, 46, 51 47:- inzake de „overtreding der Zegellwet" is ge- volgd. Dito van de firma C. M. Witte en Esona. Voor kennisgeving aangenomen f. Schrijven van B. en W. te Alkmaar in antwoord op het verzoek der Kamer om ver- betering aan te brengen in de straatverlich- ting. De Voorzitter wenschte, dat de com missie voor verkeer eens bij avond een tocht maakte door Alkmaar en de buitenwijken, waar ook vaak druk verkeer is. De heer Messelaar viel over een ziu- snede in het schrijven van B. en W., waarbij gezegd werd, dat van geen andere zijde klacht over de verlichting was gekomen. Spr. meende, dat de K. v. K. toch zeker wel zoover voor uit mag zien, dat zij anderen voor is. g. Mededeeling van het bestuur der poste rijen, dat het hulptelegraafkantoor te Noord Scharwoude met ingang van 1 Maart onaf- gebroken zal worden opengesteld van 7 uur voormiddags tot 8 uur namiddags, wat den telegraatdienst betreft, in welken tijd ook in de spreekcel van het hulpkantoor telefoonge- sprekken kunnen worden gevoerd. Deze langere openstelling werd door de Kamer aangevraagd. Voor kennisgeving aangenomen. De heer S c h m a 1 z decide mede, dat in Schagen de openstelling ook met een uur is verlengd, op verzoek van de Winkeliersver- eeniging. h. Mededeeling van den directeur van het Rijikstelegraafkantoor te Alkmaar, dat met in gang van 1 Maart 1926 gedurende bet ge heele jaar op werkdagen het telegraafkan- toor aldaar om 7 uur's ochtends zal worden opengesteld. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter hoopte, dat eenzelfde ruime opvatting ook zou blijken ten aanzien van het herstel van de 4e postbestelling. i. Schrijven van het ministerie van Onder- wijs, Kunster. en Wetenschappen,'waarin de vraag wordt gesteld of alle handelsscholen in het district der Kamer noodig wordten ge- acht, dan wel of enkele ervan zonder over- wegend nadeel gemist of ingekrompen zou den kunnen worden. De heer Nobel, voorzitter van de Han- delsonderwijscommissie, kwam in zijn toe lichting tot de conclusie, dat geen der be doelde onderwijsirarichtingen kan worden gemist, noch een der dagscholen, noch een der avondscholen, omdat een groote groep van personen er gebruik van maakt. j. Missive van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, luidende als volgt: „Ik heb de eer U te berichten, dat ik de voorwaarden voor erkenning en die voor subsidieering van handelsscholen, laatstelijk vastgesteld bij beschikking van 24 Februari 1925, No. 267 afdeeling Handelsonderwijs, heb aangevuld met de volgende bepaling: De onderwijscommissies der Kamers van Koophandel en Fabrieken hebben toegang tot de scholen, binnen het gebied der betrokken Kamer gevestigd." De Voorzitter hoopte, dat de leden der onderwijs-commissie eventueele door hen ontdekte toestanden, die h. i. verbetering be- hoeven, zullen rapporteeren. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Punt 4. Jaarverslag 1925. Werd goedgekeurd, nadat de voorzitter dank had gebracht aan de autoriteiten voor de door hen verstrekte inlichtingen en aan den secertaris voor het verwerken daarvan. Het verslag dezer Kair.er is een der eerste van alle K. v. K. in het land. Punt 5. Stand van de actie der Kamer in zake verbetering Twuijverweg. De heer Griinwald deelde mede, dat den 9 Dec. aan den heer Kramer, lid van den raad van Zuid-Scharwoude, was verzocht om mededeeling omtrent den toestand, maar dat er geen antwoord kwam, zoodat 28 Dec. nog- maals werd geschreven. Nog kwam geen me dedeeling. Nu de belanghebbenden niets van zich laten hooren, meende spr., dat de K. v. K. ook niets kon doen. De commissie van tig vallen. Ik wil er de bloemengeur nog eens opsnuiven en voor het laatst nog eens op de marmeren bank zitten." Hij zwaaide zijn bee- nen over het kozijn en sprong het raam uit. Ik stak een pijp op en nam een boek; onder- wiil wandelde Denis het grindpad af tus- schen de statige rijen kastanjes. Hij wandelde met gebogen hoofd, de han- den op den rug, en zoo kwam hij langzaam aan den kring van struiken die om de fontein geplaatst waren, en waarbinnen de oude bank stond. Toen eerst keek hij op en deed verschrikt een stap achterwaarts. „Ik ik vraag u vergiffenis!" stotter- de hij. „Ik w wist niet dat er iemand hier was. Ik da'cht dat ik alleen was. „Dat dacht ik ook," zei prinses Eleanor, die op de bank zat. „Behalve ik mag niemand hier komen." „Ik ga dadelijk weg," zei Mallory, zonder haar aan te zien. „Ik wilde u niet lastig val len." „Een oogenblik, als het u belieft," zei prin ses Eleanor. Ze stond op en keek hem aan, met gefronste wenkbrauwen en een verachte- lijk opgetrokken bovenlip. „Ik weet niet, sir," begon ze op ijskouden toon, „wat uw vrienden u medegedeeld heb ben over wat eergisteren is gebeurd, en over de gevoelens die ik u op het oogenblik en voor altijd ben toegedaan?" Ze sprak als een rechter, die een verhoor afneemt en wachtte even. „Ik geloof, dat ik alles vernomen heb," antwoordde Denis bedaard, „of ten minste genoee om alles geheel te begrijpen. Ik ben GOEDE RAAD IS DUUR! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT verkeer houdt zich echter altijd beschikbaar. Spr. vreesde, dat er eerst ongelukken zullen moeten gebeuren, alvorens men tot verbete ring kan komen. Straks wordt het verkeer nog drukker door opheffing van het lokaal- treintje. Het zou zoover moeten komen, dat de weg wordt gesloten De heer H o o g 1 a n d betreurde het dat de Langendijker gemeenten niet meer ge- meenschapsgevoel bezitten en schetste den ge- vaarlijken toestand van den weg. De heer Messelaar meende, dat de heer Kramer in een moeilijke positie is, nu zijn gemeente juist het verzoek afwees om 100 te geven voor de voorloopige commissie inzake verbetering van den weg. Spr. meende dat het op den weg der propaganda-commis- sie lag om te wijzen op noodzakelijke verbete ring nu het Broeker spoortje zal ophouden. Voorts zou men kunnen aankloppen bij Ge- deputeerde Staten om steun. Besloten werd de beide wegen te gaan, door den heer Messelaar aangewezen. Punt 6. Rapport van den heer B. Kuijper, Voorzitter der Commissie tot onderzbek om trent de vraag of verplichte winkelsluiting te Alkmaar gewenscht is. Het rapport luidde als volgt: In de eerste vergadering der commissie werd besloten, dat elk lid individueel een aan tal winkeliers uit verschillende branches zou. bezoeken, ten einde hunne gevoelens te leeren kennen ten opzichte van de bovengenoemde vraag. In de allereerste nlaats diende n.l. te worden onderzocht of inderdaad de noodza- kelijkheid bestaat om een dergelijke verorde- ring, die ongetwijfeld de vrijheid der winke liers, die in den laatsten tijd toch reeds veelal een harden strijd om het bestaan voeren. Uit het onderzoek, hetwelk de commissie- leden bij circa 60 winkeliers hebben ingesteld, is gebleken, dat, behalve een bepaalde groep winkeliers, b.v. de koek- en banketbakkers, si- "garenwinkeliers, fruitzaken etc., alien vrijwel om acht uur des avonds hun winkel sluiten. Zij, die langer openblijven, en dat zijn er wei- nige, geven hun personeel om acht uur vrij. De winkeliers in de omgeving van boot, spoor of tram zijn unaniem van oordeel, dat verplichte winkelsluiting voor hun zaken ze ker funest zou werken, daar maar al te dikwijls de avonduren den dag moeten goea maken, terwijl de overigen schade van hun nering verwachten. Uit het onderzoek is dus gebleken: 1. Dat er geen misbruik wordt gemaakt van de tot dusver genoten vrijheid, zoodat het ingrijpen der overheid in casu de Ge meente door het opleggen eener verplichte sluiting op 'n bepaald uur, haar niet noodza- kelijk voorkomt. 2. Dat eene verplichte winkelsluiting fe Alkmaaf, welke stad, vooral in de zomer- maanden, vele vreemdelingen trekt, waarvan er zijn, die slechts in de avonduren hier ver- blijven, uitsluitend ten koste zal gaan van het inkomen der winkeliers, waarvan velen, door de verminderde koopkracht van het pu- bliek, zooals gezegd, thans reeds met moeite hun bedrijf staande kunnen houden, zoodat de commissie derhalve Uwe vergadering in overweging zou willen geven, het Gemeente Bestuur tc adviseeren (gelijk de Midden- standsvereenigingen zulks inmiddels reed# hebben gedaan), op bovengenoemde grondeii niet tot invoering eener verplichte winkelslui ting te willen cvergaan. Namens de commissie sprak de heer Kuijper dank uit aan het Gemeentebestuur, dat de kamer om prae-advies in deze zaak natuurlijk volstrekt niet verbaasd, over de ge voelens, die u mij tcearaagt; ik verwachtta te worden veracht, want u kunt niet weter. en u zult wel nooit weten, hoe onafwijsbaar noodzakelijk het was, dat we onmiddellijk in- grepen in uw eigen belang. O, ik smeek u vol strekt niet om genade; ik zal zelfs niet trach- ten te verdedigen, wat we gedaan hebben. Hoezeer onze teak ons ook tegen de borst stuitte, we wisten, dat we het eenige beschik- bare middel moesten aanwenden, en wij zou den het weer doen, als we voor dezelfde moei- lijkheid stonden. „Ik kan begrijpen, sir," zei de Prinses, „dat sir Gavin Mac Kensie en de andere heeren, ja dat zelfs mijn nicht Jessica goedvonden mij te misleiden ter wille van mijn gezond- heid. Daarin is niets verschrikkelijks. Maar dat u doorgezet hebt, dag na dag, terwijl u zag, moet gezien hebben, waar het op uit- loopen zou, zag, dat ik meer en meer van u ging houden, ja terwijl u zelf maakte, dat ik van u hield, totdat ge mij hadt, tot mijn hart in uw handen was, dat is de afschuwelijkheid van het geval. Ik kan mij niet voorstellen hoe een man zoo laag kan zijn, zoo verachtelijk, zoo eerloos! Te moeten denken, dat ik iets gegeven heb om zoo'n ellendeling! Ik zou me zelf het hart kunnen uitrukken en het vertrappen, als ik aan de laatste weken denk. Het is onrein, het is bezoedeld! Ik had nooit kunnen denken, dat een menschelijk wezen zoo laag kon zin- ken. Zichzelf, zijn lage ziel, bemantelen met zoete, mooie woorden, te praten over zijn eer over zijn eer! Zichzelf bij een argelooze (Wordt vervolgd.t Wi| echter kunnen U een goeden raad ge ven, die absoluut niet duur i«. Wanneer gfj merkt. dat het aantal uwer klanten steeds gelijk blijft, geen voor- uitgang vertoont, dan is dat een bewfjs, dat uw zaak niet bekend genoeg is. U zult dus meer reclame moeten gaan maken. Regel- matig adverteeren is dan ook een eerste vereischte en we kun nen U daarom slechts met klem adviseemy:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5