AAMBEIEN. In- en uitwendige, zoowel bloedcnde als blinde aambeien worden spoedig en zekcr ge- nezen door de Aambe'enzalf van Apoiheker BOOM (naam wettig eedeponeerd). Het jeuken bedaart spoedig Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinke.s a 090 per potje. 's-Graverihage een zeer klein houten huisje Jieeft te H., gemeente H.; dat hij daar van 1 Mei 1922 tot 1 Mei '23 gedurende 78 dagen heeft vertoefd; dat wanneer het huisje niet in gebruik is, alle meubeltjes, matrassen enz. in een kamertje worden opgeborgen, zoodat ten minste 1IK dag gemoeid zijn om het huis weoer kewooebaar te makendat de be- laiigneDDende in de gemeente Harderwijk zonder in die gemeente tijdens het belastirg- jaar 1922/23 hoofdverbiijt te hebben, in dat jaar gedurende meer dan 90 dagen voor zich of zijn gezim een gemeubileerde woning be- schikbaar heeft gehouden; dat, immers wan- neer de bij de woning bdioorende meubelen zich niet bevonden in de vertrekken, waar- voor zij bestemd waren, zij gezamenlijk ge- borgen waren in een vertrek en derhalvc steeds in de woning aanwezig waren. EEN INBREKER AANGEHOUDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de politie gewaarschuwd dat er in een perceel aan den Schenkweg in Den Haag, bcwoond door den heer De B. K., ingebroken zou zijn. Een nachtwakeer had bemerkt, dat de tuindeuren van het perceel open stonden, en daar hij wist, dat de familie De B. K afwezig was, stelde hij, vergezeld van de po litie, een onderzoek in. Al spoedig bleek, aldus vertelt de N. R. Crt., dat alles overhoop gehaald was, deuren en kasten waren opengebroken, maar men kon niet vaststellen, wat tr vermist werd. De heer De B. K. werd telegrafisch ge waarschuwd, en toen dcze in Den Haag was teruggekeerd en een onderzoek had ingesteld, bleek dat al het tafelzilver, in de woning aan wezig, gestolen was, benevens eenige andere voorwerpen van waarde. Het tafelzilver, on geveer 100 stuks, vertegenwoordigde een waarde van ruim 1000. De verdenking viel reeds aanstords op een man, die eenige dagen voordat de diefstal ge- pleegd werd, bij de buren van den heer De B. K. zeer belangstellend gei'nformeerd had, of de familie nog lang weg bleef en of ze Zaterdag reeds terug zou zijn, enz. Het signalement van dezen man kon vrij nauwkeurig opgegeven worden. Zeer toevallig zag een juffrouw bij wie hij geinformeerd had, hem Maandagmiddag in de Laan van Nieuw Oost-Indie loopen. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die den man arresteerde. Deze bleek in het bezit van de gestolen partij tafelzilver te zijn. Zaterdag had hij om ontdekken te voor- komen alles in een sloot geworpen, met het doel, Maandag het zilver er weer uit te halen en te trachter het te verkoopen. Het zil ver, dat nog zeer nat was, had hij in een handkoffertje gedaan en hij was juist op weg naar huis, toen hij aangehouden werd, Het is de 30-jarige timmerman R. v. A., die op kamers woont in de Groote Marktstraat in Den Haag. Hij is een zeer goeoe bekende van de politie. Hoewel hij nog niet heeft be- kend, den diefstal gepleegd te hebben, acht men voldoende bewijs aanwezig tegen hem, zoodat hij in het huis van bewaring zal wor den opgesloten. HOOG WATER. Uit Zwolle meldde men gister: Door de stormen van gisteren en vannacln is het water in het Zwartewater buitenge- woon opgestuwd. Reeds gisteravond moesten de sluisdebren aan de Keersluisbrug yesloten worden, waardoor de vaart in de Willems- vaart gestremd werd. Gisternacht liepen Buitenkant, Thorbecke- gracht, Weezenlanden en Varkensmarkt ge- heel onder, en ook in straten meer binnen de stad gelegen, kwam water opzetten, Vanmor- gen 8 uur is men begonnen dammen te plaatsen, ter beveiliging van de laatst gele gen stadsgedeelten. Van half-negen tot negen uur, toen de vloed merkbaar werd, steeg het water ruim 15 c.M., om 9 uur had het een hoogte van 2M. N. A. P. bertikt. DE S. D. A. P. „Het Volk" bevat het verslag d'er S.D.A.P over het jaar 1925. Hieruit blijkt, dat het aantal leden in dat jaar is toegencmen met 3327. Het laatsie kwartaal van 1925 bracht een teruggang van 50 leden Het aantal leden bedraagt thans 41.221. Het aantal afdee- lingen steeg van 585 tot 590. i HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De delega'tie van de S. D. A. P., die met sen commissie uit de Belgische werklieden- partij het Nederlandsch-Belgische verdrag zal' bestudeeren, vertrekt Zaterdag a.s. naar Brussel. HET DEPARTEMENT VAN MARINE. Bij het optreden van minister Lambooy ook als minister van marine ad interim, is ka pitefai-luitenant ter zee A van Heiwrel, direc- teur der Hoogere Marine-krijgsschool, werk- zaam gesteld aan het departement van mari ne, onder de directe bevelen van den minis ter De nieuw opgetreden minister van marine ad interim, prof. Van Royen, heeft voorhands die te werkstelling van overate Van Hengel beeindigd. Deze zal eerstdaags weer effectief optreden als directeur der Hoogere Marine- krijgsschool, in welke functie hij ook tijdens zijn werkzaamheid a a a het departement van marine gehan-dhaafd bleei, doch, waarvan de werkzaamheden tijdelijk waren opgedra- gen aan luit. ter zee le klasse J. van Reede. MR. A R. ZIMMERMAN. Het Weensche correspondentiebureau Her zog meldt, dat rar. A. R. Zimmerman na het eindigen van zijn officieele zending te Wee- nen, daar waarschijnlijk als particulier een woning zal aanhouden. DE ZAAK-GEELKERKEN. Men schrijft aan de N R Ct.: Met spanning wordt uitgezien mar de be- slissing, die deze week de Gen era le Synode tK Asscn oemen zal En hoewel het voor ingewijden nimmer 1 twijfelachtig was, dat men dr. Geelkerken wilde ,,loozen" en dat men hem daarvoor sinds jaren heeft ,,gezocht", vele leden der Gereformeerdc Kerkcn, die tot dusver de pro- cedure-Geelkerken maar met matige be- langstelling hebben gadegeslagen, zijn nu waklcer geschud door het lezem en bestudee- ren van de verklaring, die men dr. Geelker ken, op poene van afzetting uit zijn arnbt, ter teekening heeft voorgelegi Want dr. Geelkerken staat niet alleen. E)e schrijvers der brochure „Ons a1 ler Moeder", vijf bekerde predikanten uit de Gereformeer- de Kerk, zijn nu verplicht hun coosequenties te trekken. Dan zijn er de medewerkers van het week- blad „Woord en Geest" (waarvan dr Geel kerken hoofdvedacteur is) en die voor het grootste gedeelte bekende Gereformeeide predikarten zijn. Ds Rullman, uit Utrecht, cen der meest bekende Gereformeerde Kerk- historici(, gaf onctnwonden indertijd uiting aan zijn vreugde over het verschijnen der brochure- „Ons aller Moeder" in de Gerefor- meerde Utrechtsche Kerkbode en hij zeide vijf tig predikatrten achter zich te hebben. Ook aldaar zit men met stil. Hier volgt een omzendbrief, die, vandaag en morgen op ruime schaal aan de leden der Gerefonneerde Kerk van Rotterdam zal wor den gezonden door den heer Puirt, die eenige dagsn geleden ,,al1e leden der Geref. Kerken opriep tot het ind enen van een bezwaar- schrift bij hunne resp kerkeraden tegen' het stellen van een nieuw dogma door de Synode te Assen in den vorm van eene aaim dr. Geel kerken ter teekening voorgelegde verklaring' Schrijver geeft dan ziin bpzwaarschrift bij den kerkeraad zijner gemeente. Naar de N. R. Ct. venreemt zijn de ant- woorden van den kerkeraad der Gerefonneer de Kerk van Amsterdam Zuid en van c. Geelkerken aan de Synode te Assen nog niet verzo-'den. Het antwoord van den kerkeraad zou in een gisteravond te houden vergade- ring van het kerkbestuur worden vastgeste'd en daarna zullen de beide antwoordfen aan de Symode worden verzonden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Men schrijft aa de N. R Ct.: Het bericht, dat in plaats van dr. Beerens van Utrecht in het hoofdbestuur der Evange- lische Maatschappij zou zijn gekozen ds. Dorgelo te Gnlcmborg is onjuist. Omdat in het hoofdbestuur va- de Evangelische Maat schappij zoowel orthodoxen als vriiz-nnigen zitting hebben wordt door de jaarlijksche vergadering, die in haar keuze natuurlijk volkomen vrij is, indien een:gszirs mogVgk, zekere continuiteit wat godsdixstgi-kerkeli]ke richting betrefgt, in acht geromen. A'ken op (fit punt wordt de vergadering vain' de be- stuurstafel attent gemaak En zoo is dan ook dezen keer in plaats van dr. Beerens. ethisch- orthodox, gekozen ds. Foeken van Haarlem, en fan plaais van de heeren ds van Krevelen en Van Slijpe, beiden vrijz'nnig, ds. Dorgelo van Culemborg en notaris Bioemers van Zwolle. Wat nu de coilectie van het museum hf- treft deze bestaat voornair-dijk uii porfret- ien van de leden- van het Huis van Oranje. Gistermiddng is het Oranje-Nassau Mu seum officieel geopend in tegenwoardigheid van vele autoriteiten en andere bctangstcl- lenden. Opgemerkt werden o. a. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, jhr. I.aman Trip; de minister van onderwijs, kunstcn en wetcnchappen, mr. Waszink; de burgt-mecs- ter van 's-Gravenhage, mr. j. A. N. Patijn; de Commissaris der Koningin in Zuid-H-ol- land, baron Sweerts de Land'as Wyborgh; de oud-minister van onderwiis mr. Rutgere. De vwrzitter van de vereeniging Oronje- Nassau Museum, mr. A. J. E. A. Bik, heeft hot eerst het woord gevoerd. Daarna hield de burgemeesfer een rede en verklaarde het museum geopend. Eenige bestuursleden werden aan den Prins voor gesteld, waarna de bezichtiging van het museum aanving. Mt. Staring leidde den Prins rend. Er werd gedurende de bezichtiging eere- wijn aangeboden. HET BERGEN VAN DEN „STORMPOLDER". Daar het voor den mond van de Rijnhaven te Rotterdam gekapseisde en gezonken Rijn- sclvip „Stormpolder" heel hinderlijk voor de scheepvaart ligt, meet het bergingswerk zoo snel mogelijk geschieden. Het zware weer heeft de werkzaamheden gisteren zeer be- moeilij'kt. Een paar maal is naar het schip gedoken om kabesl te bevestigen. Hiermedt is v. d. Tak's bergingsbedrijf thans zoovcr •revordcrd, dat vanmorgen een poging ge daan zal worden om de roef te bereiken, ten einde de lijken van de schippersvrouw en de drie kinderen te bergen. Daarna zal het schip eerst recht gezet mceten worden, voor dat met het eigenlijke lichten begonnen kan worden. De ko'.enla ding is grootendeels uit de ruimen gespoeld. Het schip, dat leeg ongeveer 320 ton weegt, zegt de N. Rott. Crtzal door vier drijvende bokken gelicht worden. De werkzaamheden zullen nog eenige dagen in beslag nemen. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. Op het Koningsolein te Delft heeft gister avond omstreeks half elf W. H.. oud-verple- ger van het St. Joris-gasthuis, zijn verloofde mej. v. d, B.. verpleegster van het St. Joris Blindengesticht, met een mes zeer ernstig aan den hals verwond. De man heeft zich vervo-1- gens den hals afgesneden. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Het meisje is in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Haar toestand is niet zonder ge vaar. HET ORANJE-NASSAIJ-MUSEUM TE S-GRAVENHAGE. Wie zich zoo schrijft men uit Den Haag aan de N. R. Crt., de zoo welgeslaagde Oranje-Nassau-tentoonstelling herinnertj die ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in de Gofhische Zaal werd gehouden, zal in het hedenmidriag te open-en Oranjc-Nassau-Museum vele beken de zaken terugvinden. En dit is dan ook na tuurlijk, want het museum heeft zijn ontstaan rechtstreeks aan de tentoonstelling te 'lan- ken en is opgericht met de gedachte, dat de coilectie, op de tentoonstelling bijeengebracht en door velen m'et belangstelling bekeken, zooveel mogelijk bijeengehouden diende te worden in een waarlijk nationaal museum, dat iets zou kunnen bijdragen om de kennvs der geschiedenis van ons vorstenhuis te ver- meerderen en zoodoende den band tusschen dat huis cn ons volk te versterken. Het is geen geheim, dat de verwczenlij king van deze gedachte in de eerste plaats te danken is aan mr A. E. J. A. Bik, die er rich, getrouw bijgesiaan door jhr. mr. dr. Van Beresteijn, met hart en ziel voorgespan- nen heeft. Hij is er in geslaagd in breeden kring belangstelling voor het plan te wek- ken, de vereeniging, die het museum onder haar hoede heeft genomen, telt reeds een 460 leden en deze zijn uit alle deelen des lands. De coilectie. die in het musem zal worden tentoongestela, hebben hij en zijn echtge- noote voorts door eenige belangrijke schen- kingen verrijkt tn een woord hij mag als de gpesfelijke vader van het museum worden beschouwd. Zo-nder medewerking van het gemeentebestuur kan zijn plan echter niet gelukken. Hij heeft deze medewerking wcten te winnen, op voor9tel van B. en W. heeft de gemeenteraad ziin toestemning gegeven voor de restauratie van het fraaie waaggebouw op den hoek van de Groote Markt en de Prinsegracht en daarna goedgekeurd, dat van het herstelde gebouw eenige vertrekken ter bejehikking werden gesteld van het museum, dat er voorshands ruim en zeer geschilct gehuisvest is. Het gebouw was voor de restauratie in een bizonder slechten en verwaarloosden toestand en de twee ver trekken, waar de hoofdinhoud van het museum thans uitgestald is. waren tot on- herkenbaar wordens toe vertimmerd en in keline kamertjes versnioperd Bij de restaura tie is zij in haar ouden toesHnd hersteld en sober, docn vo'doende, opgeknapi. De ver- lichting is er uitsickend en doer de vensters heeft me neen a'iruig overzicht van de leven- digheid op de Mark* en d± Trinsengracht. Zoo heeft de sFchting van het nuseum indi rect bijgedragen tot een goed \v rk aan een historisch monument onzer stad. dat een beter lot dan verval en verwaarloozing ver- diende. De verzame'ing van het must"m is van her- en derwaarts bijeengebracht De hoofd- zaken ervan ziin afkomstig uit o^enfoare ver- zamelingen, vooral I»"t Rijksmuseum, verder hebben verschillende particulieren door gif- ten en bruik'eenen gehoipen. Voor de uittireiding van het museum is een bescheiden, door een gift bij de opening aan merkelijk vernrerc'.crd fonds gwermd, waar- uit ook hef onderhoud en d- exricitatiekosten zullen worden bestreden Voorzn>r van het bestuur der veveniging, die het museum be- heert, is mr. Bik. EEN OUDE INRBAAK OPGEHEL- DERD. In Juni 1924 heeft in het perceel Wilhel- minapark 26 te Utrecht, bewoond door mevr. de wed. E. Gomperts-Jitta, een inbraak plaats gehad, waarbij uit een brandkast juweelen ter waarde van 30.000 tot f 40.000 bene vens eenige gouden voorwerpen werden ont- vreemd. De toenmalige hoofdinspecteur van politie te Utrecht, Hamoen en de rechercheur van politie Bleiienberg hebben toen de in braak ontdekt werd, onmiddellijk een onder zoek ingesteld, doch dit onderzoek leverde niet meer op dan de bevinding van eenij vingerafdrukken op een bureauplaat, wel later van groote waarde is gebleken te zijn Toen nu onlangs te Rotterdam de dader van den inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstraat te Utrecht was aangehouden en naar Utrecht overgebrncht, bleken diens vingerafdrukken de dader was bij deze in braak zoo slim geweest om geen vinger-af drukken af te laten veel oyereenkomst te vertoonen met die gevonden bij den inbraak in het Wilhelminapark. Voor den commissaris van politie Hamsen was dit een reden om omtrent dezen Duitscher meer gegevens 'e verkriigen. Het bleek nu dat deze Duitscher, de 29-jari^e V., afkom stig was uit een klein plaatsie in den omtrek van Essen en een meisie in Essen had. Twee politie-ambtenaren uit Utrecht hebben daar op een nader onderzoek in Essen en omgeving ingesteld, waarbij zij o.m. het meisje van V. verhoord hebbendeze gaf hierbij twee siera den af, Welke zij volgens haar verklaring van haar verloofde V. had gekregen. Deze sieraden waren een halshanger be- staande uit 'n grooter, smaragd omringd met brillanten en een borstspeld van een aantal robijnen met daarom been talrijke paarlen en diamanten. Mevr. Gomperts heeft deze ju weelen onmiddellijk als de hare herkend. In het bezit van dit cn ander bewijsmate- riaal heeft de Utrechtsche commissaris van politie Hamoen den verd-achte V. gistermid- dag in het huis van bewaring een verhoor af- genomen, waarbij V. erkend-e die juweelen destijds aan zijn meisje gegeven te hebben, doch beslist ontkende destijds zich aan dien inbraak te hebben schuldig gemaakt. Het on derzoek wordt met kracht voortgezct. Wat den inbraak destijds bij mevr. Gom perts betreft, zij nog medegedeeld, dat de in- breker wel veel overhoop heeft gehaald er waren nog tal van andere sieraden van goud en diamant, veel zilverwerk en effecten, doch geld was niet in huis doch zich bepaald heeft tot het medenemen van de juweelen ter waarde van 30.000 tot 40.000 benevens van eenige gouden vcorworpen. Daar de juweelen verzekerd waren, loofde de betr. verzekeringsmaatschappij destijds een premie van 5000 uit voor dengene, die den dader in handen van de politic zou bren- gen, doch zonder goeden uitslag. De verzeke ringsmaatschappij maakte, naar mededeeling van mevr. Gomperts, eerst bezwaar het verze- kerde bedrag uit te beta! en. Mevr. Gomperts heeft toen een deskundig onderzoek laten instellen door dr. Van Led- den Hulsebos, die tot de meening kwam, dat er geen inbraak had plaats gehad, terwijl de meergenoemde Utrechtsche politie-ambtenanr Hamoen van oordeel was en bleef, dat alU-s op inbraak wees. Tens'obe heeft de verzeke ringsmaatschappij ongeveer 13.000 uitbe- taald. TTALIAANSCH SCHIP VOOR HOEK VAN HOLLAND GESTRAND. Nader wordt gemeld: Reeds is gemeld, dat het Ital-iaansche stoomschip Sirena, van Genua naar Rotter dam, zich bij het vuurechip Maas bevond, met averij aan de stuurinrichting, dat het draadloos om sfeepbootassistentie gevraagd lad en dat de zeesleepboot Humber van L Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst uit- gevaren was om het schip hulp te verleenen. Op ongeveer 5 mijl voor den Nieuwen Waterweg gelukte het de Humber, met de Sirena, die bijna onbestuurbaar door de looge zee voortgedreven werd, verbinding te krijgen en een tros vast te maken, waarna naar den Waterweg opgestoomd werd Voor den mond moest van koers veranderd wor den, maar het gelukte niet, den kop van de^ Sirena om te trekken. Het schip, dat in bal last voer, lag vrij hoog en door den druk van wind en golven bleef het erijwel dwars voor den Wa'erweg liggen. Weldra knapte de slceptros en in de branding, die ter plaatse heel sterk is, kon geen nieuwe tros uitgebracht worden. De Humber is daarop a'!een naar Hoek van Ho1'a"d teruggekeerd en op s+room voor anker gegaan. De sirena dreef recht op den Zuiderpier aan en om kWart voor vijf in den middag liep let schip daartegen vast. Het ligt met den kop tegen den pier en met bakboordzij te gen den dam. die de verbinding vormt tus schen den lagen strek 'am en den Zuiderpier ongeveer op dezelfde plaats, waar mdertijd de Stewart Star gestrand is. De golven heb- oen het schip over den lageren uitlooper van den strekdam heen gebeukt, en de krach- tige vloedstroom dreef het nog hooger tegen den verbindin^sdam op. Het is dan ook vrij zeker dat de Sirena met meer gebcrgen kan worden. Oogenblikkelijk wercten aan >oord van de Sirena noodseinen gegeven, waarop de red- dings'boot de President van Heel uitvoer Men kon net schip echter wegens de hooge zee niet bereiken De reddingsbrigade, onder leiding van de Knip, werd met een vlet naar den Zuidwal gebracht om, zoo noodig, van daar uit hulp te verleenen. Nadat de President van Heel teruggekomen was, is persoreel van deze boot en van de Prino der Nederlanden eveneens naar den Zuidwal gebracht, om te probeeren, onder leiding van den heer A Ros, sub-agent van de Noord-Zuid-Hollandsche Maatschappij tot het redden van schipbreukelibgen, het ge- strande schip te bereiken, met de vlet, die op den Zuiderpier gestationneerd is, en die eventuee' tusschen strekdam en n:er kon varen. Men moest hiermede evenwel op laag water wachten, omdat de golveh te veel over den dam heensloegen, zoodat een tocht met de vlet on mogelijk w.s Wel is in den loo] van den avond nog een pogmg gewaagd maar men moest terugkeeren. Vannacht bij laag water zou men het nogmaa's probeeren De opvarenden vande Sirena de be manning bestaat vermoedelijk uit 28 koppen verkeerden intusschen niet in direct levens gevaar. Wel sloegen, vooral in den voor- avond, de golven dikwijls hoog over het schip heen, maar men achtte het gev3ar voor breken zeer gering. In den loop van den avond draaide de wind naar het Noorden en hij nam merkbaar in kracht af, zoodat het van boord ha'en van de bemanni-g met zoo heel bezwaarlijk zijn zal. Aan den kaprtein is geseind: bliif aan boord, er is geen gevaar. De Sirena meet 3441 ton en behoort aan de Navigation Libera Triestina Soc. in An- rioni. Het schip is in 1911 gebouwd. De commissaris van het loodswezen, de heer H. Vrugging, vertelde ons als merk- waardighe-id, dat het er veel van heeft, dat te Hock van HoBand d tetter S een nond'ot- tige letter voor schepen is In der, loop van eenige jaren stran-lder. er de Samo°na, de Stewart-Star, de Soerakarta, d^ Sehelde en nu de Sirena. Men meldde gisteravond laat nog uit den Hoek aan de N R. Crt.: De reddingsboot gaat om 12 uur weer uit. De eerste hulpdienst blijft op de Zuiderpier. FLESSCHENTREKKERS. De justitie te Haarlem en de politie te Schoten hebben huiszoeking gedaan in de woning van H. J. K., aan den. Rijkstraatweg, M. G., aan de Van Sillemstraat, cn C. O., aan don Verzierdenweg, flesschentrekkers, die vooral de laatstc maanden bij winkeliers te Haarlem en te Schoten voor duizenden guldens aan goederen mceten hebben ge- kocht, zonder dat betaling vo'lgde. Ook zou den zij een handelaar te Leeuwarden voor eenicg rijwielen hebben opgelicht. Bij ban- ketbakkers hadden zij rekeningen van bijna 40 gemaakt. Toen de justitie kwam, ston den er 6 doozen van banketbakkers in de gang. Voor eenige honderden guldens aan goe deren, die de laatste dagen gekocht waren zijn in beslag genomen. De andere voorwer pen zijn blijkbaar beleend of verkocht. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen omstreeks 12 uur is het manufacturenmagazijn van den heer Bogers op de Demer te Eindhoven afgebrand. De gemecntelijke brandweer, geassisteerd door de Philips brandweer, wist de belendende perccelen te behouden. Gisternacht is de 29-jarige arbeider K. Sleeuwenhoek te Capelle a. d. Ijssel, •werkzaam in de nachtploeg der Vereenigde Chemische Fabrieken aldaar. getroffen door een brok pyriet. Hij brak de ruggegraat ai is overleden. De man laat een vrouw en kinderen achter. De storm. De storm, die Dinsdag over ons land woei werd op den voormiddag van 9 Maart al he- vig; de windstooten waren telkens in de Z.W ke buien, tot ruim 50 K.G. druk per M2. Ten 1 uur namiddags werden de stooten over 60 K.G. en de sterkste werden waarge nomen na 3 uur namiddags, 68 K.G., terwijl de wind in de buien naar het Noorden liep. Na 4 uur namiddags werd de windkracht wel iets minder, maar het weder hleef den ge heelen nacht stormachtig uit West, en wind stooten van 50 K.G. kwamen herhaaldelijk voor. In den morgen van den lOen Maart, nam de storm weer toe, de wind was ten 8 uur voormiddags weder kracht 9 (storm) met stooten in de buien van 68 K.G. De barometer veranderde niet veel, maar was zeer onrustig; hij schreef 9 Maart ten ongeveer 5 uur namiadag en ook hedenoch tend, haken zooals gewoonlijk bij onweders voorkomen. Aan het Katerveer was gistermorgen naar de pontveerdienst gestremd wegens storm. Uit De Lemmer melcide men: De storm heeft het zeewater tot 180 c.M. boven A. P. opgezweept, waardoor niet met de zeesluizen geschut kan worden. Dinsdagmiddag is de motorboot Geertrui- da, van W. J. de Jong te Koudum, op dc Flusen, ter hoogte van het He id enstliap, ten gevolge van een hevigen rukwind gekanteld en gezonken. De opvarenden werden gered door de bemanning van een achterop varende motorboot. Dc lading bestond uit kunstmest, meel, enz. Zes koeien en vele biggen zijn ver- dronken. De boot kwam van de Sneeker markt. De kapitein van het Japansche stoomschip Chile Maru, van New-York naar Hamburg en Rotterdam, seinde draadloos, dat hij gis ternacht bij zwaar stormweer op 5 mijl af- stand van het vuurschip Norderney een stoomschip heeft zien zinken Wegens hooge zee kon de bemanning van de Chile Maru geen hulp verleenen. Het vuurschip TerschGlingerbank is door den storm i'ts van zijn plaats verdreven. Het wordt door 2? sieerboot Drenthe weer op zijn plaats gebracht De kantonrechter te Lemmer heeft gisteren den veehouder J. K te Follega wegens over- tredinp van art. 17 der Veewet vereordeeld tot 200 boete, subs. 40 dagen hechtems De veroordeelde had er geen kennis van ge geven, dat schapen van hem versvhiins-len van schurft vertoonden. Uit Vlissingen meldde ma: Het Engelche stoomschip „Strabo" drijf stuurlocs nabij het Wandelaar Vuurechip. Assistentie is derwaarts vertrokken. De stranding van de Margaret ha. Omt.ent het bij Icxcl gestrair.dt stoom schip Margaretha wordt nog gemeld: Het stoomschip Margaretha is door de hooge zee nog meer naar land gedreven en ligt thans tegen de duinen bij den Sluchter. De reddingsboot kreeg om 4 uur verbinding, doch de opvarenden. onder wie twee vrouwen willen het schip niet verlaten. Een later bericht meldt: Het motorschip Margaretha zit op der Sluchter, tusschen de Koog en Eierland Dc equipage bestaand-e uit 18 man en 2 vrou wen, weigerde eerst het schip te verlaten, doch is naderhand toch geland op twee man ira, die aan boord zijn gebleven. Het schip zit zoo droog, dat de bemanning met laag water het schip te voet kan verlaten. Gevaar voor di\kdoorhraak bij Enkhuizen. Uit Enkhuizen werd gemeld: De Drechterlandsche zeewering heeft ten noorden van Enkhuizen en bij Andijk weer cen zwaren stormvloed te weerstaan. Het zee- water was gisteravond nog stijgende. De dijkwachten ziin opgeroepen. De dijk van den Immcrhornpolder, bii Enkhuizen, die tijdens den stormvloed van 1916 is bezweken, had het gisteravond om 8 uur weer hard te ver- antwoorden. Men vreest voor doorbraak. Tusschen Enkhuizen en de Ven lag gister avond een Friesche hotter met een noodvlag op. Het scheepje ligt zeer geyaariijk Gister avond heeft men. van daar uit een reddings- ooot per auto naar een plaats aan de kust ge voerd, vanwaar men zal trachten de opva renden, fuilcenvisschers, te redden. Men schrijft uit Enkhuizen d.d. gisteren: Bij Enkhuizen lag gisteravond en ira den afg,loopen nacht een aantal Rijna-ken, tial- ken en klipperschepen, waarvan de opvaren den tijdens den storm vele barge uren hebben doorgemaakt. Het eerste vaartuig, dat 's avonds met veel moeitc in veilige haven werd gebracht, was de klipper Spes Major van Terneuzen, geladen met steen voor Sneek. Daarop vo'gdc een Enkhuizer visschersvaar tuig, cfat ook met sleepboothulp werd binnen- gchaald. In den nacht nam de storm zoodia- nig in kracht toe, dat van verder reddings- wcrk voorloopig moest worden a-fgezien, of- schoon de Rijnaken Josephina en Catharina, beide van Rotterdam, de noodvlag haddern geheschen. Eerst gisterochtend is het aan de sleepbooten Gruno en Alberdina gelukt, de beide schepen onder den wal in veiligheid te brengen Bij dit reddingswerk, dat tijdens zeer onstuimig weer geschiedde. kwam de Josephira in aanvaring met het op stroom liggen de klipperschip Azolia, waardooi laatstgerioemd vaartuig aanzienlijke averij kreeg. Verder werden gister n-og, met het oog op gevaar voor stranding, binnengesleept de tialk Ondememing, s. hipper Mantel, van Bovercarspel, en de tjalk Drie Gebroeders, schipper Simon Bakker, van Wieringeo. Het haringvisschersbedrijf, dat den laat- sten tijd van Enkhuizen uit zeer druk werd uitgeoefend, is wegens den storm gestaakt. Men meldt uit Lemmer aan de N. R. Ct.: Gistermiddag werd dea burgemeester tele- fonisch verzocht, de hier gestationeerde mo- torreddingsboot naar B'okzijl te zenden, waar een schip in nood zat. Aangezien deze boot hier nog niet is geplaatst, heeft de bur gemeester zich in verbinding gesteld met zijn ambtgenoot te Kampem; een motorboot van- daar zou trachten het in nood verkeerende schip te bereiken. Nadere bijzonderheden om trent dit schip ontbreken hier. Wolff seint uit Hamburg: Acht mijlen N.W. van het lichtschip Elbe is de Nederlandsche tjalk Alva vergaara. Dc. tot hulpverlcening uitgevaren motorsleepboof Wotan uit Hamburg is daarin niet geslaagd tengevo'ge van het breken van een tros. Dc, bemanning, die uit vier man bestond, is met behulp van een lijn gered Uit IJmuiden werd gisteren aan het Hdbl. gemeld: Tijdens zwaar stormweer is de in de Buiten- haven gemeerd liggende motorkotter IJm. 302 losgeslagen en na op een meerstoel te zijn gestooten lek geworden en daarna ge zonken. De beide opvarenden hebben zich bij- tijds weten te redden. Van Urk: Men maakte zich ongerust oyer het lot van de Groningen V. kapitein Grijpsma, welk schip gisteren van Amsterdam vertrokken was en niet te Lemmer was aangekomen. Thans wordt gemeld, dat het schip met eenig defect achter Schokland is geankerd. Het vuurschip* Terschellingerbank heeft een anker met 150 meter ketting verloren. Het wordt op order van marine-autoriteiten door de sleepboot Drente eerst naar Nieuwe i diep gesleept.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7