Stadsnieuws. r Van Urk werd d.d. gisteren gemeM: Tengevolge van den aanhoudendta storm staat Urk geheel onder water. De schade is reeds aan zien! ijk. Het weinige vischtuig, dat de visschers hebben overgehouden dreigt thans ook verloren te gaan. Kornt er geen ,'hulp, d?fn worden de visschers met broodc- loosheid bedreigd. Het water wast aanhou- dend. Het eiland Urk is gedeeltelijk ondergeloo- pen: het eiland staat grootendeels blank, en het water staat tot aan de huizen van het dorp. Gevaar, dat deze onderloopen, is echter uitgesloten. Persooniijke ongelukben zijn tot heden mdet voorgekomen. Talrijtke visschers van Urk en ook vreemde visschers hebben enonne schade beloopen. Het is de tijd der haringvisscherij, waarin de netten worden uitgezet. Door den storm is het ou niet mogelijk geweest, dteze in te ha- len, zoodat de meeste stuk zijn gestagen. Men schrijft van Urk d'.d. Dinsdiag: De storm, die va:m het midden van de vo- rige week tot het einde bijna onafgehroken woedde, heeft de haringvissehers van Urk zwaar getroffen. Eerst Maandag is het ge- iukt, het laatste vischwaht binnen te halen. "Aan buitengewoon groote schade viel niet meer te twijfelein. Het verlies aan kostbare netten was schrikbarend; de averij is niet te overzien. Op initiatief van burgemeester Gravestern heeft zich aanstondls een commissie ge- vormd, om in de eerste plaats den omvang der berokkende schade vast te stellen en mid- delen te beramen voor zoo spoedig mogeilijke hulpverleening. Het aanvangen van de voorjaarsbaring- visscherij vereischt altijd groote uitgaven voor een beug vam 40 tot 80 netten per vaar- vtuig, eo de verdiensten zijn sedert 2 a 3 we- ken meest gering geweest. Er zijn door dien storm niet minder dan 1950 netten verloren gegaan, wat met het verlies van touwen, ankers, knuppels, sten- gen enz. een totals schade beteekent van 10.000. In het begin der vorige week zeilden meer dan 100 Urker reepers, behalve de visschers van elders, de haven uit. Gisteren was geen vijfde deel in staat de haringbeug en dan nog onvollledig in zee te brengen. Meer- deren kunnen zoo volgen door herstel van wat averij, maar om het bedrijf met kans op succes voort te zetten, moeten er nieuwe net- ten aangeschaft worden in groot aantal, ver boven de draagkracht der visschers. Spoedige hulp is een eerste vereischte, nu de vangst juist ruimer loonend zal wordien. Men meldde gisteren uit Zwolle aan de N. R. Ct.: De storm heeft het water met groote kracht het Zwarte Water opgestuwd, zoodat de stand te Zwartsluis gistermiddag 2,35 plus N.A.P. was. In een van de Zwarte Waterdij- ken werd een gat geslagen. De provinciate waterstaat onder leiding van de hoofdinge- nieurs van der Linden en van den Heuvel slaagde er in het voorloopig te dichten. De waterschappem Hasselt en Zwartsluis en Vollenhove hebben de permanente dijkbewa- king ingesteld. Te Zwolle was gistermiddag 2 uur de stand 2 meter plus N.A.P.thans 2.30 M. Om 10 uur gistermorgen moest de St. Jo sef-school ontruimd worden en later ook de bewaarschool van het Gasthuisplein. Thans is het inoordelijk deel van de stad niet an- ders dan per boot te bereiken. Te Katerveer is het water van den IJssel niet in die mate gestegen als op het Zwarte water. Het is sedert gistermorgen 37 c.M. gestegen. De stand is thans 2.53. Op" stroom lagen den geheelen dag vier schepen voor de spoorbrug geankerd, die het in den storm zeer kwaad te voorduren had- den. De golven sloegen steeds over de gehee- le schepen heen en soms kwamen zij zoo dicht bij elkaar, dat zij elkaar raakten. Een tjalk geraakt op dirift en kwaoi tusschen de kribben. De wind, die den geheelen dag West noord west was, is gisteravond naar het loopen ge- loopen, waardoor het gevaar vermirderd is. Te Zwolle en op den IJssel is dan ook val te constateeren. Uit Gorinchem wordt getneld: Tengevolg van de was van den Boven-Rijn der laatste drie dagen en de N.W. storm zijn de Benedten-Waal em Merwede sterk wassen- de en ten derde male in dit seizoen buiten de oevers getreden. De rij'kspeilschaal teekent 2.05 M. plus N.A.P. Door den storm van gisternacht en giste ren is vrij belangrijke schade toegebracht aan de kassem in het Westland. Verschillende kweekkassen zijn vernield en bij haast alle kweekers is glasschade aangericht. Te Oosterhesselen is Dinsdagavond een schuur van d'en smid G. tegen den grond gewaaid en zijn verschillende perceelen ge deeltelijk van het dak beroofd. Doordat een boom op de electrische draad viel, werd' het dorp in het donker gezet. HET GEVECHT MET DE POLITIE TE HEERLERHEIDE. De 27-jarige ongehuwde Bimsbergen, die 13 Februari bij een gevecht met de politie te Heerlerheide een schotwond in den buik had gekregen, is in het hospitaal te Heerlen aan de gevolgen overleden. SPEENHOFF IN DEN HANDEL. Omtrent het plan van den dichter-zanger )J. H. Speenhoff en zijn echtgenoote om het Tor-neel vaarwel te zeggen, meldt de Haar- fcmsche correspondent van de Tel. nader, dat cfe heer Speenhoff over enkele maanden het bedrijf van zijn vader, die vroeger te Krim- .'pen aan de Lek een fabriek van isoleermaite- riaal had, te Schiedam zal gaan voort zetten-. WISPELTURIG SPEL VAN DEN WIND. De directie der Filiaalinrichting te Amster- *dam van het Kon. Ned. Meteorologisch In- stituut te De Bildt schreef gister aan de Telg. het volg'-nde: Nadat gisteren van acht uur voormiddag tot twee uur namiddag de wind tot vollen storm uit Zuid-West was aange- grceid, begon hij langz£merhand te ruimen, dat is, naar West te draaien en nam daarbij tot half vijf in kracht af. Toen schoot de wind in een bui van zware stormkracht uit naar Noord-West en bleef uit dk richting met dezelfde kracht gedurende een uur doorstaan. Daarna nam de wind- kracht iets af, maar deze daalde niet onder stormkracht. De wind kromp weer tot West a Wes t- Noord-West. Tegen zeven uur des voormiddags van 10 Maart nam de kracht weer toe tot zwaren storm en vertoont de wind weer neiging naar Noord-West te ruimen. Over vijf minuten ge- middeld bedroeg de windsnelheid, toen de storm op zijn zwaarst was, bijna 17 m p. s. De zwaarste winddruk, 75 K G. per M2., kwam voor tegen 5 uur namiddag 9 Maart. De snelheid zal toen 22 a 23 m.p.s. zijn ge weest: dat is orkaankracht- Hedenvoormid- dag woei het met stormkracht over geheel Noord-West Europa uit het Noord-Westen en bij ons zou vandaag de N.-wester waar- schijnlijk langzaam afnemen, waarna de wind onder invloed eener nieuwe bij IJsland naderende depressie morgeu weer naar Zuid- West zal draaien. Het spel kan dan weer op- nieuw beginnen. CITYBAG MET 5000 VERDWENEN. Een reiziger te Amsterdam had gisteren een citybag, inhoudende een bedrag van 5000, bij den portier van een hotel in de Kalverstraat in bewaring gegeven. Bij zijn terugkeer was echter, naar hij zeide, de citv- bag verdwenen. Bij de politie is van het ge- val aangifte gedaan. D IE RENB E SCH E R MING. De Nederlandsche Vereeniging tot Be- scherniing van Dieren heeft indertijd een commissie van deskundigen benoemd met de oipdracht de veel bespioken kwestie, het pijn- loos dooden van huisdieren, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De commissie werd als volg samengesteld: prof. Remmelts te Voorburg; prof. Jacob, hoog- leeraar te Utrecht, dr. Copper, dierenarts te Rotterdam; de heer Sigling, kapitein-paarden arts te Breda. Aan- het apport, dat in het Maandblad van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren verschenen is, outleenen wij: Het is experimented aangetoond, dlat bij hoog CO-percentage in de ademhalingsluchf de dieren- onmiddellij-k neervallen, bewuste- loos zijn en binnen 1 minuut sterven bij een gehalte van 1020 pst. CO treedt na gemid- deld 15 seconden bewusteloosheid op. In het bewustelooze stadium komen wel krampen voor en ook soms dyspnoische verschijnselen, welke echter niet pijnlijk kunnen zijn, omdat koolmor-oxyde (CO) het centraalzeauwstelsel verlamt. Bij honden kan een CO-gehalte van 13 pet. gedurende eenige minuten voor het bewusteloos stadium onrust, geschreeuw, dyspnoe en krampen veroorzaken; hierna treedt rust in, rea-geeren de dieren niet meer en sterven na 510 minuten. Bij zeer gerin- ge concentratie (0.5 pet. CO en minder) blij- ven honden en katten in den regel eerst rus- tig zitten. Daarna worden de bewegingen langzamerhand onze'ker, versuffeni d'e dieren en vallen later neer. Op dit tijdstip treedt de bewusteloosheid in. De reflexen zijn dan ver dwenen, de aj^mhaling wordt langzamer; de dieren sterven kalm na 1 tot meerdere uren. Op 24 October 1925 heeft de commissie te Rotterdam vergaderd en bezocht zij de in- richting tot het pdjinloos dooden van kleine dieren ter plaatse. Hier zijn in het geheel 7 proeven genomen, waarbij totaal 21 honden en 20 katten zijn gedood. Speciaal werd ge- let op het tijdsverloop tusschen toelating van gas en -r.eervallen (bewusteloos worden) der dieren, -en op het eventueel optreden van angst of pijnuitingen (excitatie). De waar- genomen tijden varieerden tusschen 5 en 32 seconden). Gemiddeld' duurde de inwerking van het gas noodig voor het bewusteloos worden der dieren, 20 seconden. Gedurende deze korte periodie werd'en geen excitatie-, onrust- of pijnverschijnselen waar genomen. Siiechts enkele dieren vertoonden na het omvallen, en derhalve in bewusteloozen toe- stand, verschijnselen van benauwdheid; som- mige hon-den jankten heel even. Binnen 1 tot hoogsteas 2 minuten trad de dood in. De resultaten van die methode, te Rotter dam jaarlijks op ruim 15,000 dieren toege- past, moeten dan ook uitstekend genoemd' worden; geen der leden van de commissie kon eenige bedecking van dierbeschermenden aard tegen deze werkwi'ze aanvoeren. De vraag d-oet thans i voor,hoe elders deze methode tot bezwaicn aanleiding kan geven. De samenstelling van het lichtgas, gev-oegd bij de al of niet doelmatige inrichting van het toestel, geveni hiervan de verklaring. Op grand van bovengenoemde waarnemin- gen oord'eeld'e de commissie het eenparig voorshands niet noodig proeven met andere gassen of gasmengsels te nemen. Wel zij-ro haar bekend verschillende publicaties, behel- zende uitstekende resuiitaten, vooral in Ame- rika en ook in Oostenrijk, omtrent toegcpaste electrocutie bij dieren, waarvan de toepassing hier te lande wellicht ook aanbeveling zou verdienen. Gezien echter de gunstige resultaten der lichtgasmethode achtte de commissie het ook niet noodig deze methode nader te ondter- zoeken, mede omdat de ervaring bij den mensch voldoende de bruikbaarheid der elec trocutie heeft bewezen. Het stelselmatig doe den van kleine dieren door middel van verdrinkinig acht de commis sie niet aanbeveiienswaardig, evenmin als het dooden door-den kogel, welke laatste metho- de bij groote dieren wel als bij uitstek doel- treffend moet worden aangeduid. Buiten beschouwing bnjven de middelen tot pijnloos dooden, welke slechts door den dierenarts behooren te worden toegepast, aangezien dit rapport uitsluitend handelt over methoden, die door ieeken kunnen wor den uitgevoerd. Samenvattende komt de commissie eenparig tot de volgende conclusies: a. De methode tot pijnloos dooden van kleine huisdieren door middel van lichtgas is uitstekend bruikbaar. b. De gebezigde toestellen behooren zoo- danig te zijn ingericht, dat zeer smel een con centratie van minstens 5 pet. CO (koolmon- oxyde) binnen de afgeslotem ruimte, waarin de betrokken dieren worden gebracht, op- treedt. KORTE BERICHTEN. In verband met de aanranding en be- rooying van een stoker uit Hamburg, de vori ge week te Delfzijl, ztjn aangehouden de ar- beiders E. uit Viagtwcdde en M. uit Nieuwol- da, die den bewusten avond met den Duit- scher zijn uitgeweest. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Marktberiehten AMSTERDAMSCHE AARDAPPELMARKT. AMSTERDAM, 11 Maart. Zeeuwsche bonte 4 tot 4,25, Zeeuwsche blauwe 3,75 tot 4, Zeeuwsche eigenheimers f 2,75 tot 3, Flakkeesche eigenheimers 2,75 tot 3.25, Drenthsche eigenheimers f 2,25 tot 2,75, Red Star 2,60 tot 2,90, Batavo 3 tot f 3,50, Blauwe eigenheimers 2,60 tot 3. Aanvoer 2 ladingen (1953 Hectoliter). HOQRN, 11 Maart. Op de heden gehou- den kaasmarkt waren aan-voer en prijzen als volgt11 stapels kleine fabriekskaas 45,50, 1 stapel kleine bcerenkaas 45, 1 stapel boeren-commissiekaas 51, tctaal 13 stapels, wegende 13179 kilo. Handel matig. Provinciaal nieiiws UIT MIDDENBEEMSTER. De gemeenteraad behandelde gistermiddag het voorstel van eenige gemeenteraadsleden om dr. Kuiper te ontslaan als directeur van het Electriciteitsbedrijf. Het voorstel werd echter met 65 stemmen verworpen. UIT STOMPETOREN. De commissie voor de nieuw opgerichte Zondagsschool in vriizinni'-en geest heeft veel succes. Toen zij (op 21 Februari) met het onderwijs begon, kwamen niet minder dan 35 leerlingen op, en op de volgenide Zondagen was het aantal steeds gro-oter, zoodat de Zcndagsschool nu bezocht wordt door 50 kindteren. LEZING VAN JHR. W. A. ORTT, DIRECTEUR VAN ZANDBERGEN. Op initiatief van het Bestuur van den Ar- menraad trad gisteravond voor-een flink be- zette zaal in de Unie als spreker op jhr. W. A. Ortt, Directeur van Zandbergen, met het onderwerp: „het Leven in een hedendaagsch Kinderhuis." De bijeenkomst werd met een kort wel- komstwoord geopend door den waarnemend voorzitter van den Armenraad, den heer Th. v. d. Klei, bij ontstentenis van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, die door lichte onge- steldheid verhinderd was de lezing bij te wo- nen. De heer Ortt begon mede te deelen, dat hij zijn onderwerp oorspronkelijk genoemd had „het leven in een modern kinderhuis." Daar echter door het woord modern" dikwijls allerlei misverstanden ontstaan, had spr. dit veranderd in „hedendaagsch" kinderhuis. Spr. vertelde, geenszins propaganda te willen voeren voor een bepaalde vereeniging, noch een bepaald stelsel van kinderverzor- ging naar voren te willen brengen. De bedoe- ling van spr. is een kijk te geven in het dage- lijksch leven van een der tehuizen der Maat- schappij Zandbergen, en dit wel door ons er een geheelen dag, van den vroegen morgen tot den laten avond, den dagelijkschen gang van zaken, mede te laten leven. Alvorens hiertoe over*te gaan, deelde spr. een en ander mede over het ontstaan van Zandbergen. Ongeveer 60 jaren geleden werd van verschillende zijden gevoeld, dat er aan de verzorging van weezen en wel „weezen" in den meest uitgebreiden zin van het woord, meer aandacht behoorde te worden geschon- ken. Van dien tijd dateert de oprichting der weesinstelling Neerbosch. Tien jaar daarna werd door ds. Scheltema in Dokkum opgericht een vereeniging, welke zich ten doel stelde de verzorging van weezen in het huisgezin. Met een enkel woord wees de Heer Ortt op den strijd, die gevoerd was over het beginsel gestichts- of gezinsverple- ging. De door deze vereeniging opgenomen kinaeren werden ondergebracht in gezinnen; aangezien er niet altijd onmiddellijk geschikte plaatsing voor de kinderen te vinden was, werd echter al spoedig behoefte gevoeld aan 'n doorgangshuis. Het eerste middelpunt Dok kum werd nu overgeplaatst naar het dorpje Zandbergen, in de omgeving van Amersfoort, waar een boerderij werd aangekocht. Ongeveer 17 jaar heeft deze gediend als doorgangshuis. Aan het hoofd stonden een „vader en moeder". Spr. richtte nog even de aandacht op het feit, dat de naam doorgangs huis door de kinderen niet gaarne gebruikt werd, maar door hen altijd gesproken wordt over „tehuis". In den loop der jaren bleek dit gebouw veel te klein. Een ander huis werd aangekocht, het Ugenwoordige Zandbergen, dat ook reeds belangrijk vergroot is. Spr. vertelde aan de hand van zeer mooi; liohfbeelden, van- het ontstaan van het „Tree- ker Bergje" (het eigen herstellingsoord, waar echter tegen betaling ook andere kin deren kunnen worden opgenomen); van de pogingen der vereenigirtg om te komen tot den zorg voor onvolledige gezinnen (o.a. voor weduwnaars met kinderen), waarvoor het tuindorp Zandwijk werd opgericht. De Hr. Ortt vertelde verder, dat de vereeniging zich ook het lot aantrekt van kinderen, wier oudere in Indie verblijven en die dikwijls ge- noodzaakt zijn de kinderen voor hun opvoe- ding naar het moed-erland te zenden. Spr. deelde mede, dat dit werk slechts in een beginstadium verkeert. Deze nieuwe af- deeling van Zandbergen1 werd genoemd ,,T.O.K.U.N.I." (Toezioht op kinderen uit Nederlandsch Ind-ie). Voor kinderen, die meer „speciaal" toezicht noodig hebben, werd opgericht een klein tehuis de „Korhoen". Ondanks al deze uit- breidingen werd de bouw van weer een nieuw huis noodzakelijk, zoodat sedert Febr. j.l. in gebruik werd genomen de in modernen stijl opgebouwde en ingerichte woning „Za-ndwijk". Bij een der lichtbeelden, een groep kinderen, liet ^r. zien, dat men niet een bepaald type van kinderen aantreft. Men heeft er van allerlei stand en godsdienst. De inderen dragen ook geen uniform. De Hr. Ortt was nu genaderd tot het oogen- blik, waarop hij ons wilde binnenleiden in het tehuis „Zandwijk". Spr. achtte het ge- wenscht, dat wij daarvoor onze omgeving totaal zouden vergeten en onze gedachten en geyoelens uitsluitend zouden concentreeren op Zandwijk. Op verzoek van den heer Ortt werd door Mej. Hoekstra, begeleid door haar zuster, op zeer verdienstelijk-e wijze een aar- dig, eemvoudig lied-je gezongen, en daarna voerde de heer Ortt ons tot hoog boven in de lucht op reis naar Amersfoort, liet ons onweerswolken passeeren en liet ons einde- lijlk weer op den beganen grond dalen tot voor het tehuis Zandwijk. Door eenige kiek- jes van de omgeving kwam onmiddellijk het gevoel over ons, hoe bevoorrecht Zandber gen is, om zijn kinderen te kunnen plaatsen in zoo'n prachtnatuur, en hoe gunstig moet dit meewerken tot de opvoed-ing van hen. Aan den hand van een mooie reeks licht beelden hebben wij er den heelen dag door- gebracht en gezien hoe „tante Nel en tante Theo" met haar groote tact in staat zijn de kinderen te doen vergeten, dat zij hun ouder- lijk huis moeten missen. Uit alle® merkt men, dat deze beide dames en ook hun assistenten, zich geheel geven aan dit mooie werk. Ook de kinderen werken zelf mede het groote huishouden in stand te houden. Ieder heeft zijn eigen taak, tot zelfs kleine Kajo van 2 jaar. Men ziet ze aardappelschillen, schoenen poetsen, enz. Het gloriepunt van den dag is, wanneer de kleinfjes naar bed zijn, de groo- ten rondom de „tantes" zitten te luisteren naar de mooie verhalen. Tenslotte werden wij door den heer Ortt, na zooveel medegeleefd te hebben, weer te- ruggebracht in onze eigen omgeving. Een krachtig applaus zal den heer Ortt wel be wezen hebben, dat men zeer daukbaar was voor het naar voren gebrachte. De heer van der Klei richtte tot den heer en mevrouw Ortt (die haar man bij zijn spreekbeurten steeds behulpzaam is), namens de vergadering een hartelijk woord van dank. Spr. wenschte den heer Ortt ten blij- vend succes met den arbeid, waarvoor hij zich zoo geheel geeft. Spr. bedankte verder alien, die roedege- werkt hebben tot het doen slagen van dezen avond. Glimpen van de Riviera. Mondaine krabbels van Tom Schilperoort. Rond Carnaval Neigt de roem van Carnaval ter kimme?.... II. Wie de feesten te Nice heeft bijgewoond, wie na den roezigen middag temidden van buien confetti de storm der populaire vreugde ge- trotseerd heeft, hier door een gelaarsde kat wellicht is ondergegooid, elders zelf den Dui- vel of het duivelinnetje bij den staart heeft te pakken gekregen, zegt van neen!Wie de feesten in de verschillende plaatsen langs de kust in oogenschouw neemt, zegt: misschien, en wie op den indruk afgaat van bepaalde plaatsen dit jaar, als bijvoorbeeld Mienton, zegt: stellig! Vast staat, dat het dit jaar niet geweest is als anders, en dat zelfs de beroemde Eclai- reur, die het z'n geweten te na acht iets van wat er aan de kust geschiedt, minderwaar- dig te vinden, Messire Carnaval in 'n inter view heeft doen getuigen, dat hij dit jaar van z'n volk niet die eer ondervonden had, welke hem anders te beurt vielTenminste wat onze goede stad Menton betreftEn elders is het al net zoo geweest Nice echter heeft z'n taak weer plichtsge- trouw en volop vervuld. De Avenue de la Victoire en de Place Massena waren weder om het centrum van een veelkoppige menigte, waartusschen in bont gewoel de maskers in hun bonten dracht kleurige figuren trok- kenMaar niets is feestelijker dan de avondommegangen, als, gelijk in een borre- lenden ketel, de menigte op straat en pleiij, kookt van opgewonden pretAls in de mul- ti-kleurige illuminaties, die de gevels van het Casino en de tribunes tot de bonte wan- den maken van een immense feestzaal, de hooge door fakkels verlichte wagens, waarop waggelend en schuddebollend de groteske fi guren, rondrijden, omstuwd door joelende pierrots en harlekijns, door Colombines of koksjongens, door charges op bestaande ty-' pen. Terwijl voor en achter de wagens de enorme figuren draaien en keeren, tollen en wenden, reuzen van papier-mache, met hun vaak carricaturale uitbeeldingen van de lieve gasten, de Engelschen; de vrouwen aan de Hallen, voorstellingen van bepaalde gezeg- den, als: charbonnier est maitre chez lui, of ook actueele gebeurtenissen, als „de klagende boomen", wat slaat op de ontbossching van menigen olijvengaard of de campagne tegen de reclameborden, waartegen thans aan deze kust sterk gegageerd wordt, en waarvan men niet verzuimd heeft gebruik te maken bij Carnaval. Trouwens dit is een der waarlijk karakteristiekste uitingen van dit populaire feest, dat het de vox populi gelegenheid geeft zich op luchtige wijze te uiten over verschil lende locale gebeurtenissen. Daarnevens zijn het natuurlijk de fantasiegroepen, welke kleur aan't geval geven, en die wederom's avonds in den gloed der fakkels en den veelkleurigen schijn der illuminaties vaak ook fantastische effecten maken. Ziet, daar naderen op tonnen de Bacchus-vereerders met den wijnkrans, omringd door ah mes enfants J>ekoorlijke met druiven getooide bacchanten Een fij- ne vlucht libellen volgen hen Hunne vleu- gels glanzen in't licht en hunne zijden cor sages omspannen de slanke ledenEn door de duizendkoppige menigte, over't bor- relende oppervlak aezer het plein als volge- schonken dansende en warrelende menschen- brei, schijnen de Carnavalsgroepen en wa gens te gliiden, steeds in de rondte, gelijk een reuzenmallemolen, bont en fantastisch tegen het duistere hemeldak, waar de sterren als de Carnaval toeh niet meer is, wat 't vroeger lichtjes staan van een verre uitgestorven stad Dit allemaal neemt echter niet weg, dat placht te wezen. Ook hier heeft de druk der tiijden zich doen voelen, en is na den oorlogs- tijd npoit die overvloed en die breede opzet van het feest teruggekeerd. Wie de afbeeldin- gen ziet van de wagens voor en na den oor- logstijd, dient te erkenr.en, dat er meer leven in zat, dat er meer slagvaardigheid zat in't kiezen van de onderwerpen, meer lic'htzinnig- heid wellicht, maar meer smaak ook!De tijden. waarop in Parijs Willette en Leandre voor de Caroavalshals ontwierpen, zijn voor- bij, en de geest van heden mist den zwier, welke vaak voor het: „Glissez mortels, n'ap- rpuyez pas", dat bij sommige ietwat riskante onderwerpen noodig was, om ze te kunnen savoueeren! Maar van dat standpunt tot aan de alge- heele verdwijning, daartoe is de stap te groot In de eerste plaats zullen tcch zeker de vecli'- on'es, die schitterende nachtfeesten in "de Opera of'het Casino Municipal, noch de feesten in de hotels verdwijnen Daaraan zitten ook te groote belangen vast voor de Niceaansche nijveren, de groote modisten de luxe-zaken, enfin alles wat in Nice en Cannes in hoofdzaak 1 eeft van wa-t er breeduit o-e. hangen wordt bij dergelijke gelegenheden Wat daarin omgaat is fantastisch, even fan tastisch als deze feesten zelfWat denkt ge dat niet wordt bes-teed voor feesten, als 't laatste in de Opera, dat „une soiree chez Petrone" getiteld was?De zaal met breede voorhangen, in Romeinschen stijl ver- bouwd, fonteinen en rustbanken, en heel de ruimte gevuld door in Romeinschen dracht in gewaden, welke vaak op zichzelf meester- stukken waren, gestoken burgers en vooral burgeressen!Ieder kan zich voorstel! en in welke bijzondere, vaak handgewerkte of van precieuse stoffen vervaardigde gewaden deze Romeinen en Romeinschen ron-d-jazz- den. De groote magazijnen, de bekende mo disten, hebben er nacht- en dagwerk aan Maar wie denkt daar den avond aan, als bij het licht der toortsen, verkapte electrische lampen., de wereld uit den tijd van Quo Vadis aan uwe verrukte blikken zich schijnt te hebben ontvouwd, en ge de charmes van uwe vrouwelijke tijdgenooten in een kader kunt aanschouwen, welke daaraan nog meer recht schijnt te doen weervaren, dan onze huidige tijd van mouwlooze jurken, tonrokjes en shingled of bobbed hair?Daarnaast lijkt onze moderne dracht een wonderlijk, op onmogelijke plaatsen afgeknipt overkleed, waarvan tenslotte niets is overgebleven, dan wat strikt noodzakelijk is, om het niet heele- maal uit te latenDan wordt dit eigen- lijk, franchement dit: een hypocriet verzinsel, om toeh lekker te doen, wat eigenlijk niet veroorloofd is. En alleen de heele fijne robes van tegenwoordig, die uit een stuk, gelijk een glanzend foudraal onze dames kleeden, kun nen eigenlijk de mode van tegenwoordig rechtvaardigenToeh, kunt ge u voor- stelien, dat men over een paar honderd jaar bals zou geven in onzen modernen stijl van heden, zonder daarmee een soort grappige persiflage op onzen smaak te bedoelen? Ik twijfelWat men echter dan dragen zal, als topic van el'gantie en smaak? Het zou een prachtig onderwerp zijn in dezen tijd van prijsraadsels, crosswordpuzzles en prijsvragen voor een ondernemend' tijd- schrift! Neen, onze veglione's houden we nog wel een poosEn ik acht ook de bruischende leefkracht van dit Zuidelijke volk te groot, dat Carnaval spoedig verdwijnen zou Dat't in Menton of Cannes mirfder levendlg was, zegt eigenlijk niets, waar alle plaatsen zoo dicht ope en liggen en er nog steeds extra- treinen naar Nice hebben moeten rijden, ex- tra-omnibussen en extra trams van alle rich- tingen, om den toeloop van stad en land naar dit middelpunt van pleizier te kunnen bedie- nen. En nog steeds waren de hotels in Nice dezen tijd zoo dicht bezet, dat laatkomers van 't kastje naar den muur dienden te sjouwen, om ten slotte nog ergens een ach- terkamertje, ja een bad'kamer met een matras te vero^eren, als nachtverblijfEn hoe- velen zijn maar niet den nacht overgebleven, dansend van de Place Massena naar de een of andere bar, en van die bar weer naar de Oper, om tenslotte de ochtend rose te zien rijzen boven het diep-smaragd groen van de nachtelijk omsluierde zee, die dan als door een tooverstaf beroerd in parelmoeren tinten langzaam verglanst tot een wijde vlakte van jade? O, die omgeving, die coulissen, waartus schen zich hier de Carnavalsfeesten afspelen! Wat vormen ze van die feesten een decor, dat voor hen, die waarlijk weten te leven in de iliusies van het oogenblik, in den fantasti- schen stroom van den nacht, het geheel als gevat houdt in een onverwelkbare herinne- ring Die ochtend aan zee, tusschen de palinen en de agaven die zon, die gloeiend oprijst achter de wijae zeehorizon, en eerst als een machtigen lichtbron de ovalen zeeop- pervlakte doorgroeit, alvorens er boven op te rijzen! „Twee zielen, gloeiend aaneenge- smeed" kennen we in Holland wel als uit- drukking, maar niet als werkelijkheid in den tooverachtigen steer van Zuidelijke, bijna sprookjesachtige, op feeerieen uit de Dui- zend-en-een-Nacht gelijkende natuurbekorin- geu Vooralsnog zijn al die bijkomende Jactoren nog te sterk, om het af te leggen tegen de nuchterheid van een dalenden frankIs Carnaval niet oud als 't volk zelf? Want ook dit ziet men in Holland niet overal in het bleek bij den watersnood, toen in het Noorden geageerd werd tegen Carnaval in Limburg Carnaval is niet zoo maar een pretje, een gelegenheid om in vreugde de heerlijkheden van dit ondermaansche te vie- ren, het is een feest, dat den volksgeest ver- nieuwt, dat juist een of tweemaal vier en twintig uur lang z'n deelnemers boven de aardsche zorgen verheft, hun weer nieuwen moed geeft verder te gaan op het dooraiige pad, hen een oogenblik eraan herinnert, dat alle leed tijdelijk is, en alle gewichtighdd van deze aarde, en dat de zon schijnt, ook achter de wolkenl.Allemaal dingen, wel ke we't meest noodig hebben even aan te voelen in de ziel, 't meest in bezwarende tijden! „Lachen is ons recht", zei reeds Eras mus. Daarom wanhopen we nietAl moge dan ook in deze vreemdluidruchtige tijdeD1 de smaak der't meest op-emotie-gespan n enen julster nog: op-sensatie gebrandeo, den bo- ventoon voeren, en daardoor zich zelf op den duur verteren, de geest zal 't stellig weer winnen op dit stroovuurNu bier den de loudspeakers het Carnavalslied met masale klanken van de hoeken der straten en schet- terden de jazzbands op het feest van Petro- nius!Maar daarnevens bleef genoeg te genieten over, dat zich aain geen tijden stoort en geen vorm in modernen of anderen stijl vraagtWant in het ,,eeuwig mensch- liche", op spontane wijze bij deze feesten zich op den voorgrond stellend, blijft de klassie- ke kern, waaraan per slot van rekening „ieder seine Freude haP'Of 't op de Place Massena of wel in de Opera ware „Qu' importe le flacon, pourvu qu'on a l'ivresse!" schreef Murger wel, maar er zijn toeh nog altijd mensehen, die de flesch graag zien, waaruit ze de Benedictine drinken,..»

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8