Alcmaria Victrix. pupe!S^| Radlo-Hoekje. smaakt als room ACTENTASSOHEN, Stadsnieuws. Zaterdag 13 Maart. Hilversum, H.D.O. 1050 M. 12.— en 7.30 Politieberichten. 4.306.30 Vooravondcon- cert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 6.307.30 Les in handels- kennis en handelstechniek, door den heer J. Pelser Jr., accountant te Amsterdam. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Radio-avond van de Vereeniging van Arbeiders radio-ama teurs. Mej. C. Heeroma, sopraan. De heeren: W. Denys, piano, P. Zwager, tenor. E Bomli, viool. J. Vogtschmidt, cello. A. Kre- lage Jr., piano. 1. Sonate D-dur, Handel, viool en piano. 2a. Aria uit „Orpheus" (Unie des la plus tendre enfance), Gliick, b. Aria uit „Orpheus" (j'ai perdu mon Euridice), Gliick, sopraan. 3. Variations symphoniques, Boellman, cello en piano. 4a. Der Neugieri- ge, Schubert, b. „Du bist die Ruh", Schubert, tenor. 5a. Etude As-dus, Chopin, b. Wals, Chopin, piano (Denys). Toespraak door den heer W. H. Vliegen, lid van de 2e Kamer en voorzitter van de S. D. A. P. 6. Trio no. 1 C- dur, Haydn. Andante-poco, adagio-Finale presto, viool, cello, piano. 7a. Widmung, Schumann, b. Die Lotosblume, Schumann, sopraan. 8a. Melodie, Gliick Kreisler, b. Non giova il sospiar, Donizetti, viool en .piano. 9a. Jardins spus la pluie, Debussy, piano (Denys). 10a. Mooi Anneke, I sr. J. Olman, b. Lied, Zweers, tenor. 11a. An- dacht, Bruch. b. Andante, Mann, cello en piano. 12a. Madonnakindje, C. v. Rennes. b. Lievelingskind, Andriessen, sopraan. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- bericht. 1.2.0 Tijdsein. 3.35 Liederen van Shakespeare. Lezing door R. Noble en illus- traties van J. Christopher en B. Beaufort. 4.20 Tijdsein, Causerie: A garden chat. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Concent door het Wireless octet en W. Davis, mezzo-sopraan. D. Jones, tenor. M. Constanduros, humorist. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing- To the heart of Asia. 7.45 Pianocomposities van Debussy. 8.Lezing: Billiards. 8 20 Concert door de Roosters. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: Rugger. 10 50— 12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello.) 2 05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert 8.5011.30 Ga- teconcert met medewerking van vocale en in- rtrumentale artisten. Brussel, 262 M. 5.20 Concert. Orkest en Mme. Darms, zang. 8.20 Kamermuziek 8.50 Lezing over de Vlaamsche letterkunde door H. Teirlinck. 9.05 Voortzeting van het con cert 9.50 „Le passant", comedie in 1 acte, van Fr. Coppee. 10.20 Nieuwsberichten. KOnigswusterhausen, 1300 M. 7.50 Een variete-avond. Orkest en zangsolisten. Daar- na nieuwsberichten. 9.5011-20 Dansmu ziek. MUnster, 410 M. 12.35—1.50 Orkestcon cert. 3.05 Kinderuurtje. 4.20 Lezing: Die Musik der Araber. 5.35 Esperantoles. 6.40 Lezing: Bastelfunk. 7.20 Engelsche les 7 50 Een avond in Weenen. Weensche muziek en zang. 8.50 Lezing over den componist Hugo Wolf en zang. 9.35 Dansmuziek. Uit Geneve wordt gemeld1, diat de be- rtchten uit Rome en Parijs, volgens welke de JoegosLavische minister van buitenland- sche zaken, Nintsjitsj, een verdrag naar het voorbeeld van het Locamo-verdrag tracht af te sluiten, in de kringen der Joegosdaivische ddegatie in Geneve worden bevestigd. Rusland heeft het voornemen, 50 sche- pen in het buitenland te bestellen, w.o 4 mo- tor-tankschepen, elk van 7500 ton, en voorts een drijvend dok van 6500 ton voor Lenin grad. Naar de „Tribuna" uit Napels meldt, is Mj opgravingen in Pompeji een levens- groot, bronzen beeld gevonden van een Griek- schen jongeling. Men vermoedt hier te doen te hebben met een copie van een Grieksch origineel uit den tijd van Pythias. De .Standaard" (Brussel) spreekt het bericht tegen van de .Nation Beige", volgens hetwelk, in verband met de relletjes te Leu- yen, vier Vlaamsche studenten geschorst zouden zljn. De Rijkscommissie voor den wijnbouw fti Duitschland heeft besloten tot opheffing van de belasting op den wijn. Te Mainz heeft Woensdag een groote betooging tegen de be- tastingen plaats gevonden. Niet minder dan 42.000 wijnbouwers en wijnhandelaren na- tnen er aan deel. Er is geen enkel incident yoorgevallen. Van nationalistische zijde te Danzig worden voortdurend aanvallen in de pers op den nieuwen Hoogen Commissaris prof. Van Hamel, gelanceerd, en wordt dezen verwe- ten, vijand'ig tegenover Duitschland te staan. De minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije heeft gistermorgen te half twaalf een bezoek afgelegd bij de Duit sche delegafies. Bij Stuttgart heeft een ernstig auto-on- gduk plaats gehad. Hierbij werden drie per- Sonen gedood en 66n gewond. DC WET^KZAAMHED'EN TE GENeVE. De officieele Raadlsbijeenkomst, die op gis ,termi<ktag 3 uur was vastgesteld, moest een half uur wordfen uitgesteld. Een reeks afge- vaardigden had op tijd de verschillende ze- iftete bezet en besprak opgewonden de bdjzon- .Idere situatte. In de wandelgangen werd Bri- wnd door vrienden en bekenden levendig be- De Fransche staatsman gaf aan de voor hi) zich in de Raadszaal begaf, een zetting omtrenf de laatste gebeurtenis- te Parijs. De zitting kon eehter vooreerst niet warden geopend, daar de vertegen- rdigwr van Brazil if?Mello Franco, niet rschenen was. Men beldte hem thuis op en J navraag in de stad, doch men vermocht niet te bereiken. Er bleef den voorzitter, graaf Ishi, niet am* S3ers over dan de zitting met een half uur en zander de aainwezigheid van Braziliaanschen voorzitter, te openen. fett is nog rummer voorgekomen. Nog "fitamner heeft de Raad een zitting te laat moeten aamvangen. Aan het wegblijven van Mello Franco wer- tjen de meest uiteenloopendte veronderstcllin- gen vastgeknoopt. Men sprak van een- belee- aiging van den Volkenbondsraad. De Raad behandeldfe voorts als eerste punt der agenda de Hongaarsche kwestie. Een vooraanstaande persoonlijkheid uit de ^geaHieerde kringen hpeft zich te Geneve zeer scberp over de huidige moeilijke politieke sl- tuatie uitgelaten. Hij zeide o.m.: Als iedere staat hier met zijn eisichen komt, zander aan het algemeen karakter van den Volkenbond te denken, dan kunnen wij den Volkenbond spoe- dig hluiten. De Volkenbond isi een Instituut, dat de verwijdering van tegenstellingen en den gemeenschappelijken arbeid beoogt. Het gaat niet aan dat een ied'er zijn eigen doel- eimden en wenschen tegen den wil der ande- ■.ren en tegen het belang van de massa pro- beert door te drijven. Anders moet men den iuden Volkenbond begraven en een nieuwe Volkenbondsorganisatie opbouwen, waarin wederspannige elementen niet mogen worden otpgenomen. Een telegram uit Bcrlijn meldt dat er van officieele Duitsche zijde nogmaa'ls op gewe- zen is dat niet Dutischland voor de huidige debatten over de kwestie der Volkenbonds- raadszetels aansprakelijk is. Aan Duitsch land is te Locarno de toetreding tot den Vol kenbond zander eenige voorwaarden verze- loerd. Thans heeft men echter kort voor Duitschland's beslissing de goed'keuring tot een uitbreidirg van den Volkenbondsraad met drie nieuwe permanente zetels verlangd. Van Duitsche zijae is steeds vastgesteld d'at door een uitbreidiing van den Raad de gronds'ag voor de toetreding tot den Volkenbond voile- dig verandferd wordt en hierdoor voor Duitschland een nieuwe situatie zou ont- staan. Gemengd Nienws. HET ANTWOORD VAN DR. GEELKER- KEN EN HET BEGELEIDEND SCHRIJVEN VAN DEN KERKERAAD AAN DE SYNODE TE ASSEN. Aan de Buitengewone Generate Synode van de Geref. Kerken in Nederland, verga- derd te Assen. Wtleerwaarde en Eerwaarde Heeren en Broeders, Het doet mij diep leed, dat het resultaat van alle beschouwingen en besprekingen der afgeloopen week niet anders is geweest dan de eisch tot onderteeicening van de door Uwe Vergadering opgestelde verklaring, van wel- ken eisch ik de rechtmatigheid tot mijn spijt niet vermag in te zien. Naar mijn gevoelen toch wordt o.a. door de wijze, waarop Uwe Synode haar opvatting aangaande de door haar genoemde bijzon- derheden van Genesis 2 en 3 in verband brengt met artikel 4 en 5 der Nederlandsche Geloofsbelijdenis, het in die artikelen beleden gezag der Heilige Schrift, waaraan „de HeL- lige Geesit getuigenis geeft in onze harten" en waaraan ik mij dan ook zonder eenig voor- behoud onderwerp, feitelijk toegekend aan de uitspraak eener kerkelijke vergadering. Gelijk ik reeds meermalen verklaarde, heb ik persoonlijk geen bepaalde exegese betref- fende bedoelde punten, en evenmin op zich- zelf eenig geloofsbezwaar tegen de onder ons bestaande, traditioneele uitlegging daarvan Trouwens m.i. kan de geloovige, ondanks voor hem ten deze bestaande moeilijkheden, die, naar ik niet ontveinzen mag, ook voor mij door een beslissing als de Uwe uit den aard der zaak niet weggenomen worden, uit de bedoelde bijzonderen de openbaring Gods klaarlijk verstaan. Daarbij meen ik mij overtuigd te mogen houden, dat Uw uitspraak allerminst bedoelt de ten alien tijde door onze vaderen gehand- haafde vrijheid van wetenschappelijk onder- zoek af te snijden, en vertrouw ik, dat Uwe Synode v6or haar uiteengaan maatregelen zal treffen voor een behanaeling in vollen omvang dat zich onder ons voordoende vra- gen inzake Gereformeerde Schriftbeschou- wing, waarmede de opvatting der in Uwe ver klaring genoemde details ten nauwste samen- hangt. Dit in aanmerking nemende, ben ik bereid, uit hoofde mijner ambtelijke bedoeling in on ze Kerken, die mij lief zijn bij mijn prediking en catechetisch onderricht mij, in afwacbting van den zoo spoedig mogelijken afloop dezer noodzakelijke behandeling, naar Uw uit spraak omtrent „de klaarblijkelijke bedoeling van Genesis 2 en 3" te voegen. Met broedorgroet w.g. Dr. J. G. GEELKERKEN Amsterdam, 10 Maart 1926. Amsterdam, 10 Maart 1926. Geliefde Broeders in onzen Heere Je- zus Christus! De Raad der Gereformeerde Kerk van Am sterdam Zuid heeft Uw verzoek, zijn predi- kant te bewegen tot het teekenen der door U hem voorgelegde verklaring met grooten ernst overwogen. Dat hij desondanks geen vrijheid heeft kunnen vinden, aan dit verzoek te voldoen, vindt zijn grond in de volgende overwegin- gen. Ofschoon de Raad tot heden nog steeds niet officieel en volledig kennis heeft gekregen van de door Uwe vergadering tot dusver in „de zaak dr. Geelkerken" genomen besluiten, heeft hetgeen dienaangaande bij monde Uwer bijzondere commissie te zijner kennis kwam, als ook hetgeen in de dagbladene meer spe- ciaal in de Standaard van 4, 5 en 6 dezer, is gepubliceerd, hem den sterken indruk gege- ven, dat het niet in overeenstemming met net tusschen de Gereformeerde Kerken geldende „Akkoord van kerkelijke gemeenschap", en dat het veel minder als een uitvloeisel of toe passing daarvan beschouwd of aanvaard mag worden; terwijl de Raad bovendien de rechtmatigheid der genomen besluiten niet kan erkennen. De Raad stelt zich voor na ontvangst Uwer volledige en officieele kennisgeving van een en ader, hierop terug te komen. Overigens wil hij dit schrijven niet beein- digen, zonder nog eens nadrukkelijk gewezen te hebben op het hooge belang van de zaak en de dure verantwoordelijkheid, die te deze op Uwe vergadering rust. Zijnerzijds meent hij in goeder conscience te kunnnen verkla- ren, inzonderheid nog in deze dagen niets achterwege te hebben gelaten, om eene breuk te voorkomen- God leide U door Zijn Qeest! De Raad der Geref. Kerk van Amsterdam Zuid. w.g. dr. J. G. Geelkerken, Praeses, H. van Luin. Scriba. Aan de Buitengewone Generate Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, vergaderd te Assen. DE MOORD IN DE BEVERSTRAAT. De 17-jarige A. J. C. v. S., verdachi van doodslag op zijn vader, den 75-jarigen ge- pensioneerden agent van politie J. v. S., ge- pleegd op 4 Januari 1926 (de moord in de Beverstraat) zal op 28 Maart voor de volle- dige kamer van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam terecht staan. EEN INCIDENT. Gisteren heeft de vierd'e kamer d'er recht- bank te Amsterdam behandeld de zaak tegen B. A. B. M. 1. B., koopman, die geld zou hebben gevraagd voor een op te richten N.V. Nachtveiligheidsdienst Djaga, welk geld hij zou hebben verduisteid. Tijdens het getuigenverhoor deed zich het volgende incident voor. Den verdachte, die zich tijdens dit verhoor enkele malen wilde verweren, werd door den voorzitter het woord ontnomen. De verdediger rar. F. Pauwels, van meening, dat de wijze, waarop dit geschiedde, niet strookte met een objectie- ve rechtsbedeeling, verzette zich tegen deze behandeling met de woordfcn: Mijnheer de president, ik ben. van mecning, dat de behan deling ter terechtzitting plaats heeft met een duidelijk kenbare stemming van uwe zijde te- geji den verdachtedat hem het woord voort durend ontnomen wordt en hem de gelegen- heid tot het maken van opmerkingen wordt afgesneden. Waar ik deze meening heb, te recht of ten onrechte, wil ik me liever aan de verdere behandeling van de zaak onttrekken, daar ik anders vrees in eerbied voor de recht- bank te zullen te kort schieten. Er bestaat nog appel. Hierop verliet mr. Pauwejs de zaai Een hevig tumult was het gevolg van deze woorden. De beklaagde protesteerde tegen het heengaan van zijn verded'iger, die terug- keerde en de verdere behartiging van de be- langen van zijn client, op dieris aandringen., gelijk mr. Pauwels nadrukkelijk mededeelde, weer op zich nam. De verdediger merkte op, dlat de' houding van de politie en de leiding getuigden van weinig objectiviteit. Hij legcle een brief over van 14 Januari j.l., waaruit bleek, d'at de politie hem zelfs een doodlge- wone inlichting, deze zaak betreffende, heeft heeft onthouden. De president besloot het incident met de mededeeling, dat mr. Pauwels zich van cri- tiek op de leiding diende te onthouden. Nadlat nog enkele getuigen waren gehooid werd de verdere behandeling van de zaak uitgcsteld tot 8 April. uitsluitend zuiver Bundled* r met of zouder handvat. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. Bioscopen. Programmes van 12 tot 19 Maart Theater Cinema Americain. Hoofdm'tranmerWerddsche Vrouwen (een faiitastisch fiilimspel uit het hedendaagsche leven.) In de hoofdrollen: Betty Blythe en Billie Dove. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Wan VrijcUig tot en met Zondag als hoofd- nummer: De veroveraars van het Westen (episoden uit den strijd tusschen' Blanke en Roodhuid in de Far west). In de hoofdrollen: James Kirkwood, Wis- ley Barry, Marjorie Daw en Noah Beery. Van Maandag tot Vrijdag als hoofdnum- mer: Liefde sterft noo'it (dTama). Victoria Theater. Hoofdnunimers: Amsterdam bij nacht en Op't kanije af (sensationeel en sportief filllnwerk). In de hoofdrollen van het eerste Adrienne Solser, Piet Kdhler, Willem v. d. Weer, Louis en Heinlje Davids. In de hoofdrol van het 2de hoofdnummer: Mac Donald. ZONDAG a.s. 10 uur: Alkmaar I Alcmaria Victrix III 2 uur: OM DEN RAUCHBEKER. Z.V.V. I Alcmaria I Sport. VOETBAL. Naar wij vernemen heeft de rechtsbuiten- speler van Alcmaria J. Elfring, van de Ned. elftal Commissie een uitnoodiging ontvangen om a.s. Woensdag in een der proefelftallen uit te komen als rechtsbuiten. Wij hopen dat de Alcmaria speler alsdan zijn besten vorm zal toonen. TELEG'RAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verrichjt in den morgen van 12 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologiseh Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 779.1 te Roche- fort. Laagste barometerstand 725.8 te Hapa- randa. Verwachting (van den avond van 12 Maart tot den avond van 13 Maart): Matige tot krachtige westelijke tot zuidl- westelijken wind, meest zwaarbewolkt, wei nig of geen negen, aanvankelijk iets koudfer, overdag iets zachter. BALDADIGHEID. Gisteravond kwart voor zes reden twee jongens op een fiefs door den Berg-rhout, toen drie meisjes, die zij voorbij reden, hen begonnen te scheiden. De jongens stoorden zich daar niet aan, maar dat was niet naar den zin der jonge dames, die hen daarop met steenen gooiden, De jongens bukten zich om de steenen te ontwijken, en dit had tengevolge, dat er een tegen de juist pas- seeenrde auto van dr. Conijn kwam, waar- door de ruit naast den chauffeur daarna een froote ster vetroonde. Direct was de politie ii de hand, die de namen der meisjes no- teerde. KON. NED. GYMNASTIEKVERBOND GEWEST NOORD-HOLLAND. In verband met de belangrijke gymnastiek- wedstrijdfen die Zond'ag a.s. in de Harmonic alhier worden gehouden, vernemen wij nog het volgende: De wedstrijden, zoowel voor dames als heeren, bestaan uit Zeskampen voor le graad, 2e graad, 3e graad en seinoren of senioressen. De oefeningen zijn door de T. C. voorge- schreven. In den lsten graad heeren verwerken deze de oefeningen, welke doof het geheele Ver- bond heen beoefend worden, ter voorberei- ding van de Olympiads 1928. Verder wordt door dames en heeren le graad nog bij elk onderdteel een oefening naar eigen keuze uitgevoerd. Wie der dames of heeren le graad in een bepaald onderdeel het hoogste aantal punten behaald, legt daard'oor dan beslag op den ti- tel van Meesteresse of Meester in dit onder deel. BEVORDERD TOT DOCTOR IN DE LETTEREN EN WIJSBEGEERTE. Aan de Universiteit van Amsterdam is gis- ter bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift„Tennyson as seen by his parodists" de heer J. Postma, di- recteur der handelsschool alhier. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. van der Laan c. i., leeraar aan de R. H. B. S., is ge- slaagd voor't candidaatsexamen Scheikuiide te Amsterdam. AFDRACHT VAN HET BATIG SALDO. Van het batig saldo der Spiritistische lezin- gen door Mevrouw Akkeringa gehouden in de Ev. Luth. Kerk alhier in afgedragen voor de noodlijdenden in de Venen 25 en voor de inw. restauratie der Ev. Luth. Kerk alhier 25. LEZING J. R. SNOECK HENKEMANS. De Kamerkring Vereeniging den Helder der Chr. Hist. Unie heeft op Zaterdag 13 Mrt. des namiddags 3 uur een vergadering belegd in het gebouw „Waakt en Bidt" waar de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de 2de Ka mer „De Politieke Toestand" zal behandelen. Men leze de advertentie in dit nummer. HET BELOOFDE LAND. Een ieder heeft natuurlijk meermalen ge- hoord van dc Zionistische beweging, die zich ten deel stelt den joden weder weder een na- tionaal bestaan te verschaTen in Palestina, dat van ouds hun land was, maar voor hen verloren ging sinds de verovering van Jeru- zalem door de Romeinen. In den loop der eeuwen verspreidden de joden zich over alle landen der wereld, maar de zucht naar een eigen nationaal bestaan verliet hen niet. De Zionistische Beweging, in 1897 ontstaan na het congres te Bazel op aansporing van Theodoor Herre, gaf daar- aan richting en sinds dien tijd zijn er tai van israelieten naar Palestina verhuisd, dat zij thans als hun tweede vaderland beschouwen en waar zij zich gelukkig voelen. Men denke echter niet, dat die emigratie op groote schaal erg gemakkelijk verliep, Verre van dat, het land was meest onvrucht- baar en het had geen wegen en de kolonisten hadden in den aanvang ook veel te verduren van de Arabieren. Dank zij taaie volharding brachten de nieuwe bewoners groote stukken. land tot vruchtbaarheid door uitgebreide be- vloeii'ngswerken, zij verbouwen nr. o.a. tabak (Palestina zal binnen .enkele jaren 'behooren tot de groote tabak produceerende landen), legden wegen aan, bouwden steden en dor- pen, fabrieken, scholen vocr allerlei takken van onderwijs (ook voor meisjesc), enz. kort- om de joden hebben Palestina, het Beloofde Land, geipaakt tot een nieuw land met groote ontwikkelingsmogel ijkheden. Hoe dat gebeurde en wat er tot stand is ge- bracht, werd gisteravond in het Alkmaarsch Bioscoop Theater aanschouwelijk voorgesteld door de film „Het Beloofde Land". In den tijd van ruim twee uur hebben wij heel Pales tina doorgereisd en allerlei koloniesatie-ar- beid gezien, en bezoek gebracht aan de jood- sche tuinstad Tel-Aviv (op de duinen ge- bouwd), aan verschillende onderwijsinrichtin- gen en aan Jeruzalem, de hoofdstad des lands. Wij hebben gezien hoeveel jeugdig, krachtig leven er is in het nieuw opgebouwde land en kunnen tevens opmerken, dat er be- halve aan arbeid en geestelijke ontwikkeling ook aan lichamelijke ontwikkeling gedacht wordt, getuige de uitgebreide zwempartijen en een gymnastiekfeest te Jeruzalem. Prach- tige natuuropnamen kwamen er in een en an- der voor. Toen de film half was afgedraaid, vertelde dr. Alex Goldstein uit Londen (een geboren Rus, die nog deel heeft uitgemaakt van de Doema onder Kerensky) in een entbousiaste toespraak in het Duitsch hoe de geweldige arbeid tot stand heeft kunnen komen. Veertig jaren geleden was er nog 'n enkel joodsch dorp, slechts weinige duizenden is raelieten woonden er in't land en thans zijn er streken, waar de volte honderd procent tot den joodschen godsdienst behoort. De spreker ging na hoe de joden over de heele wereld verspreid woonden, hoe zij allerlei talen spraken behalve het Hebreeuwsch, tot dat de vader der Zionistische beyeging. Zijn befaamde boek „Het Joodsche Volk" schreef en het verkrijgen van een joodsch land een vaster omlijnd plan werd. Dan schetste spr. hoe vo6r, maar vooral1 tij dens den oorlog de joden in Oost-Europa veel hebben geleden, in den oorlog meer dan eenig ander volk, gelijk hij uit eigen ervaring wist. Van de jMe millioen geloofsgenooten in Oekraine werden b.v. 300.000 vermoord, era thans zijn er meer dan 25.000 ouderlooze kinderen. Toen de Russiche revolutie ontstond en de joden moesten emigreeren, vonden zij geen ander land open dan Palestina en daar op werd toen alle aandaoht gevestigd. Er werden twee fondsen opgericht, om bij de emi gratie behulpzaam te zijn: het joodsch natio naal fonds „Keren Kajemeth Lejisrael", dat in Palestina land verwerft als onvervreemd- baar eigendom van het joodsche volk, en het opbouwfonds „Keren Hajesod", dat zorgt voor de emigratie, de vestiging op het land of in de steden, het Hebreewsche onderwijs, de hygiene en voor alles wat verder een normaal leven eischt. Dat velen de bemiddeling dezer fondsen hebben ingeroepen blijkt reeds hieruit dat alleen ira 1925 ruim 36800 joden naar Pa lestina emigreerd'en. Ontzettend veel moeilijk heden en bezwaren zijn daarvoor te overwin- nen geweest en die blijven evenzeer voor vol gende emigranten bestaan. Eeuwen aaneen hebben de joden geen veldarbeid kunnen ver- richten, omdat zij in de steden werden sa- mengepakt, op het platteland werd veelal het bestaan onmogelijk gemaakt. Nu was het de groote moeilijkheid om hen te wennen aan derge'ijken arbeid. Grond moest worden aangekocht, voorlichting ge- geven op allerlei gebied, zoowel omtrent het werk als over aankoop van het benoodigde, huizen moesten worden gebouwd en daar voor groote hypotheken gegeven, het onder wijs in het Hebreeuwsch moest worden ter hand genomen, omdat het joodsche volk geen kans heeft te kunnen leven als een natie, als het zijn eigen taal niet heeft. Dit alles is nog maar een gieep uit het vele, waarvoor nog geregeld moet worden gezorgd. En nu, na pas 40 jarer. arbeid, heeft men reeds bereikt, dat er verschillende wel- varende joodsche nedazettingen zijn, het Hebreeuwsch alom weerklinkt, een r.et van scholen over het land is verspreid, niet alleen voor gewoon onderwijs, maar ook voor vak- scholen en gymnasia, zelfs een universiteit. En het voor dit alles benoodigde geld werd vrijwillig bijeen gebrach* door de joden van de heele wereld. Ook Nederland droeg daar- toe bij. Sterk stekfe spr in het licht, hoe voor al de Nederlandsche joden reden hebben tot dankbaarheid omdat zij toch buiten den oor log bleven en nimmer werden bedreigd door pogroms, waarvan spr. het vreeselijke schet ste, daarbij wijzende op het ontzettende van voortdurend in angst te moeten leven, zoo- als dat in Oost-Europa het geval is. Krachtig drong spr. op steun aan van de emgiratie naar Palestina, ieder is volgens spr. verplicht, daarvoor minstens de mirii- mum-bijdrage van J 100 (over 5 jaren te ver- deelen) af te staan. Dan zal het mogelijk zijn in Palestina te bouwen, waar de meer- derheid bestaat uit joden. Een hartelijk appiaus weerklonk, toen spr. zijn rede had beeindigd. WARENWET. De directeur van den Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar maakt hierbij, uit naam van Burgem:ester en Wet- houdcrs, bekend, dat' JACOB ROL, wonende te Hoorn, Modderbakken 14, bij vonnis van het Kantongerecht te Alkmaar van 29 Jan. 1926 onherroepelijk is veroordeeld tot eene geldboete van f 7, Subsidair 4 dagen hechte- nis, wegens te Alkmaar waren verkoopen, die ondeugdelijk zijn van samenstelling, n.l. botersprits, waarin bij de bereiding geen boter was verwerkt. Alkmaar, 11 Maart 1926. De Directeur voornoemd, Dr. D. MOL'. PREDIKBEURTEN. 14 Maart. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Bevesti- ging der Lidniaten. Ned. herv. kerk, 's avonds 8 uur Vrijz. Godsd. Radio-avond. 's Avonds 8 uur Vrijz. Godsd. Radio-avond. Kapel, 10.30 uur, Ds. Deefman. Avond 6 uur, Ds. Ferguson. Nabetraehing Woensdagavond 7 uur, Ds. Verwaal. Voor- bereiding H. Avondmaal. Evang.-Luthersche kerk, geen dienst. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch-Oeref. kerk, 9 uur, Jeugd- keiic; 10.30 uur, Ds. Cramer. Geformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds. Meijer. H. Avondmaal. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer H. Avondmaal en Nabetrachting. Collecte buitengew. doeleinden. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en avond! 5 uur en Donderdagavoncl 8 uur, dienst. Tuinzaal „Harmonie"Donderdag 18 Maart a.s., ttes avonds *1 uur, Ds. Leemains. Ned. Herv. pred. te Delft. LEGER DES HEILS. Zondag 14 Maart: 7 uur v.m. BidStond; 9 uur v.m. Handleidingsamenkomst (kinde ren) 10 uur v.m. Heiligings-samenkomst; 12.30 n.m. Zondagsschool5 uur n.m. Open- bare samenkomst (kinderen); 7.30 uur n.m. Openbare Ver! ossings-samenkomst. 16 Mrt, 8 uur n.m., Soldaten-samenkomst. 18 Mrt. 8 uur, Openbare samenkomst. Uit de omgeving. BERGEN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Evangelisatie „Looft den Heer", Kerke- laan 16, Bergen, 10 uur, de heer R. Staven- ga. 11.30 uur Zondagsschool, 8 uur, Samen komst. „Maranatha", Breelaan 56. Zondag 14 Maart 1926 voorm. 10 u en av. 6.30 uur, de heer J. J. Ruys. 's Av. Catechismus afd. 16. Om 2 uur Zondagsschool. Woensdagavomd 8 uur, Bijbellezing. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 unr, Ds. Spelberg. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, Ds Groot. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. HEERHUGOWAARD, nam. 2 uur, Ds v. Meurs. HENSBROEK, geen dienst. OUDKARSPEL, geen samenkomst. OBDAM, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen. URSEM, }0 uur, Ds. Reddingius. SCHERMERHORN, geen dienst. STOMPETOREN, 9.30 uur, Ds. Heep. WARMF.NHUIZEN, geen dienst. ONTHULLING GRAFMONUMENT Ds. H. P. DE PREE. Op d'e Algemeene Begraafplaats werd gistermiddag, in tegenwoordigheid van zeer veel belangstellenden, het grafmonument voor wijlen Ds. H. P. de Pree, ontworpen door den beeldhouwer August Falise, uit Wageningen, die bij de plechtighcid tegen- woordig was, namens het Ds. de Pree-fonds onthuld. De voorzitter van het fon<te, wethouder

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2