er, wat de sending betreft, geen gevaar te duchten van het bestuur der Synodc. Op voor stel van den voorzitter werd daarop besloten, aan de Zendingsdeputaten de gevraagde machtiging te verleenen, met dien verstande, dat het alleen geldt om in gewichtigc aange- legenheid of maatregelen, die groote finan- cieele uitgaven meebrengen anders dan bij volstrekte noodzaak een besluit te nemen tot het afdoen van zaken, die nu niet afgehandcld kunnen worden, maar voor de volgende Gene- rale Synode moeten beslist worden. Het mandaat der deputaten, die hadden moeten rapporteeren over de Synode van 1926, werd verlengd tot de uitgestelde ge- wone Synode van 1927. De Synode benoemde daarop in de vacatu- re wijlen dr. J. C. de Moor in het deputaten- schap voor de oefening van het vcrband met de "Ineologische School te Kampen aan de fheologische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam, ds. Take Ferwerda te Amster dam als derden secnndus. De deputaatschap- pen voor vrouwenkiesrecht, voor de geestelij- ke belangen der verstrooide Gereformeerden in Nederlandsch-Indie en voor de liturgie werden voor wat de plaats van dr. De Moor betreft, niet vervuld. Hierna werd gepau- zeerd, waarna de Synode in comite-generaal ging. Dr. Geelkerken herroept zijn weigering. Dr. Geelkerken heeft gistermiddag om half twee een tweede telegram naar de Synode ge zonden, luidende „Beschouw telegram als ongezonden; verzoek dringend samenspreking" (Men zie elders in dit blad de nadere me- dedeeling, dat dit telegram en niet van dr. Geelkerken afkomstig was Red. Alkm. Crt.) De synode heeft daarop dir. G. bericht, dat zij hem vanavond zal ontvangen. Dr. G. zal vermoedelijk 7.46 te Assen aankomen. De synode is tot half acht vcrdaagd. Men meldt uit Amsterdam nader aan de N. R. Courant: De zaak Geelkerken is, althans wat de be- handeling door de Synode betreft, zeer na haar einde genaderd. Het telegram van den synodepraeses, waarin er bij dr. Geelkerken met alien ernst op werd aangedrongen om cndanks zijn Donderdag bij de synode inge- komen schrijven, zich voor gisterochtend 11 nur bereid te verklaren de bekende verklaring te onderteekenen wettigde reeds het vermoe- den, dat de synode wilde doorzetten en ook uit anclere berichten was reeds bekend, dat het de bedoeling was gistermiddag de zaak te be- eindigen en haar tot een beslissing te bren- brengen. En ongetwijfeld zou dit ook geschied zijn, wanneer niet een door een onbekend pcrsoon ten name van dr. Geelkerken gezonden tele gram aan de synode de indruk had gewekt, dat deze op zijn gistermorgen gezonden tele- grafische verklanr.g, dat hij de verklaring niet kon onderteekenen, wenschte terug te ko- men en op een samenspreking met dc synode prijs stelde. Want in verband ir.et dit telegram is blijk- baar door de synode de verdere behandeling der zaak geschorst tot des avonds, opdat er gelegenheid zou zijn de samenspreking met dr. Geelkerken te hebben, wien dan ook te- legrafisch verzocht werd onmiddellijk naar Assen te komen. Dr. Geelkerken begreep natuurlijk van deze uitnoodiging niet veel en verzocht weer tele- grafisch nadere toelichting. Had hij dit niet gedaan, dan was de situatie vermoedelijk nog vreemder geworden dan zij reeds was, want dan was hij gisteravond in Assen gekomen, denkend dat de synode prijs stelde op een sa menspreking, terwijl de synode hem had ont vangen, omdat zij in de meening verkeerde, dat dr. Geelkerken een samenspreking wensch te. Nu kwam echter uit, dat een valsch tele gram deze verwarring had gesticht en kon het misverstand nog gisteren in den namid- dag worden opgehelderd. Algemeen is de verwachting nu, dat/ de synode gisteravond besloten heeft en anders heden besluiten za1 de behandeling der zaak te beeindigen door tot de schorsing of afzet- ting van dr. Geelkerken te besluiten. Kerk rechterlijk is blijkbaar dit een van beide mo- gel ijk en kan de synode zelf tot afzetting be sluiten, doch kan zij ook dr. Geelkerken schor sen en de verdere afwikkeling der zaak aan de classis Amsterdam opgedragen. Hoe het zij, het uitbreken van het conflict is op het oogenblik zoo goed als onvermijde- lijk, en tot welke gevolgen dit, allereerst in de kerk van Amsterdam-Zuid en voorts voor de andere Gereformeerde kerken kan leiden valt nog niet te zeggen, al is het wel opmei- kelijk, dat zoowel uit het tweede adres van dr. de Gaay Fortman als uit het telegram der schrijvers van de brochure: „Ons aller Moe- der" dezelfde geest sprak die zeer duideliik naar voren kwam in den brief van dr. Geel kerken die de synode Donderdag bereikte. Gisteravond heeft de kerkeraad van d? Ge reformeerde kerk van Amsterdam-Zuid weder een buitengewone vergadering gehouden, ter wijl het comite-Geelkerken in Parkzicht ver gaderde. Een falsificatie. Men meldkte gisteravond uit Assen: Het bericht dat dr. J. G. Geelkerken zijn telegram herrocpen zou hebben, waarin hij aan de Synode berichte, ook in tweede in stance te moeten weigeren, de hem voorge- legde verklaring te onderteekenen, berust op een falsificatie. Dit telegram bleek bij infor- matie niet van dr. Geelkerken afkomstig te zijn. De Synode, die van gistermiddag half tot gisteravond half 8 was verdaagd, was over deze gebeurtenis zeer verontwaardigd. Gisteravond om half 8 is de Synode voortge- gaan met te beraadslagen over de ingekomen weigering tot onderteekening van dr. Geel kerken, welke beraadslaging zeer geruimen tijd vorderde. Men meldt uit Amsterdam: Dr. Geelkerken deelt mede, dat het tele gram, dat gistermiddag bij de Synode is bin- nengekomen en waarin hij zijn eerstgezonden telegram als niet gezonden verzoekt te be- schouwen, niet van hem afkomstig is. De volgende telegramwisseling heeft gis termiddag plaats gevonden: „Synode verzoekt onmiddellijk komen; meldt tijd aankomst. Femhout" waarop dr. Geelkerken het volgende tele gram heeft verzonden: Btiitepgewoge Qpgerak- Synodc Assen. Verzoeke mededeeling met welk doel omnkf- dellijke overkomst wordt verzocht. Geelker ken/' Men seint ons hedenmorgen uit Assen: De generale Synode heeft dr. Geelkerken cor drie mound/n geschorst. Ruim 11 uur gisteravond werd de zitting der synode openbaar. Een groot aantal per- sonen had tot op dit oogenblik gewacht en woonde cfeze zitting bij. De praeses- bractot hierop m stemming het voorstel, in cornife- generaal voorbeieid, dat raakt dr. Geelker ken die nu uitdrukkelijk geweigerd heeft de verklaring, hem door de synode voorgelegd, te teekenen. Dit besluit luid: De generale sy node besluit dr. J. G. Geelkerken voor 3 maandem in zijn dienwt te schorsen wegens rijn weigering om de verklaring, door de sy nods van hem gevraagd. te onderteekenen en wegens zijn voortdurend verzet tegen kerke- lijke vergadmngen, wier gezag hij niet er- kennen wil. Achtereenvolgena stemden alle advfsee- rende leden- en alle leden vo6r. De afgevaardigden van N.-Holland stem den niet mee, doch verklaarden rich aan het besluit der synode te confomeeren DE BEROOVING TE DELFZIJL. De vorige week is melding gemaakt van •en beroovmg te Delfzijl, waarbij een Duit- scher, Otto Wiedicke, 3toker te Hamburg, door 2 personen op een eenzamen weg was aangevallen, gebonden en beroofd van 3 bil- jetten van 50 Mark. Bij zijn pogingen om op loot, waar hij den gehecien nacnt Dieet liggen. Des morgens werd hij geheel versuft gevonden en ter ver- pleging overgebracht naar een gemeentelijk gebouw. Daar volgens den aangevallene er twee aanvallers waren geweest en hij in gezelscbap van twee man in Delfzijl verschillende cafe's had bezocht, viel de verdenking op beide laat- sten, zekeren E. te Vlagtwedde en M. te Nieu- wolda. Bij confrontatie verklaarde de beroof- de echter pertinent, dat deze personen hem niet hadden aangevallen en waar verder geen aanwijzingen tegen hen werden gevonden, werden ze op vrije voeten gelaten. Hoewel het signakment, dat de aangevalle ne van zijn beroovers opgaf, niet overeenstem- de met dat van de aangehoudenen, was de politie echter niet erg overtuigd van de on- schuld van dezen, waarom zij het onderzoek in die richting voortzette. Langzamerhand kwam vast te staan, dat de verdachten met den Duitscher na de sluiting der cafe's naar de haven waren gegaan en later de richting van den weg waar de berooving is geschied, waren ingeslagen, wat niet overeenstemde met hun verklaringen. Zooals we reeds be richt hebben, werden E. en M. eindelijk op- nieuw aangehouden. Bij nadere confrontatie met den Duitscher verklaarde deze laatste, genoemde personen niet te herkennen, doch wel de stem van een dezer als die van een der aanvallers. Door- dat hij in het water had gelegen was zijn clenkvermogen eenigszins verduisterd; lang zamerhand echter was dat weer wat helderder geworden. Nadat beide verdachten eenige dagen in voorloopige hechtenis hebben gezeten. heeft thans E. bekend en de plaats aangeduid waar het geld was geborgen. Onmiddellijk ging de polihe op onderzoek uit en het mocht haar gelukken het geld, geborgen in een lucifer- doosje, verstopt te vinden bij een polderkeet, tegenover de slaapplaats van E. De daders waren werkzaam bij de dijkver- zwaringswerken onder deze gemeente en ver- bleven des nachts in de keet. De Duitscher is inmiddels weder naa- Embden vertrokken. DE SCHOTENSCHE FLESSCHEN- TREKKERS. De flesschentrekkers te Schoten, werkl do zen, die om verschillende redenen door het armbestuur van Schoten van steun zijn uitge- sloten en bij winkeliers allerlei artikelen heb ben gekocht zonder te bftalen, hebben de bru- taliteit om bij den minister van justitie een klacht in te dienen tegen den off icier van jus titie, nir. van Everdingen, te Haarlem, die be- schuldigd wordt van inbraak. Die inbraak heeft bestaan in een huiszceking. Bij twee van hen zijn, zooals wij reeds gemeld hebben, verschillende goederen van deze flesschen- trekkcrij afkomstig, in beslag genomen. STEUN WATERSNOOD. Tct Gp heden is bij het Hcofdbestuur van de OnderGfficicrsvereeniging der Landmacht „Ons Belang" voor bovengenoemd doel een bedrag ingekomen van 3006.74. EEN ONGELUK. Dondadagmiddag werd de 63-jarige W. F. V., baas aan de werkplaats B der Neder- landsche Spoorwegeu tc Utrecht, bij de sein- post B aan den Vieutcnschen weg door den trein, die ongevcer halftwee van Urtecht in de richting Rotterdam vertrekt, gegreper, tengevclge waaiwan hij ernstig aan het hoofd is verwond. In zorgwekkenden toestand werd de man in een der lokalen largs de lijn ge- dragen, alwaar ctr Vincent hem voorloopig verbond. Met de auto van ddi geneeskundi- gen dienst is het slachtoffer vervolgens raar de rijksklinickcn wrvoerd. Zijn toestand is zeer ernstig tc ncemen, doch niet hopeloos. TE VEEL ONDERW1JZERS. Het bericht omtrent het groote aantal sol- licitartcn voor onderwijzeres betrof niet Zuid-Scharwoudc maar Zijpe. EEN DRAMA OP ZEE., Woensdagmiddag ging de sleepboot Zce- ster, kapitein De Groot, van Kampen. naar zee, naar aanleiding van het bericht, dat tus- schen Blokzijl en Schckland een schip in nood verkeerde. Ondacks den storm en de woeste zee, bereikt de Zeester de aangeduide plaats. Er werd echter niets aangetroffen. Bij de reede van Schokland werd volgende mor- gen afgewacht. Op Schokland bleek, dat men zich wat het schip in nood betreft, vcrgist had. Van Schokland werd telefonisch te Mar- ken. Elburg en Hardcrwijk geinformeerd, of er schepen in nood waren. Van Harder wij k werd toen gemeld, dat er twee schepen met de vlag gezien waren, waarop direct de Zuidwa! 'werd opgczo.ht. Bij Elbrug vond de Zeester de Dankbaarheid, sdiipper Kok, met mest geladen, van Groringen op weg naar AmBterdam, die zoo zwaar overhelde, dat het eene boord reeds onder water stak. Door een deel van de lading over board te zettm, kreeg men he* schip in betere positie. De Zeester braoht de Dankbaarheid daarop naar Amsterdam. Pnecies halfweg dien fCetel en het I J, lets ten Zuidem van het Ketel-vaarwater, stak de mast van een klipper boven -water uit, waar- van te Hardmvijk luiken en kiodterklotrtpjes zijn aangespoeld. De uitgerafclde korte wim- pels en de witte fok cfuiddm aan, dat drt was de Ondememing, kapitein Bruins, van Zwart- sluis, groot 120 ton, die Woensdag van Kam pen vertrokken was. Het boveneind van de fok was in de hoogte gesjord, zoodat het een zak vormde, waarin vertnoedelijk mensrhen een toevhicht hadden gezocht. Maar blijk baar was de fok in de haast niet hoog ge- noeg opgehaald, want de zak heeft in het water gehangen. Toen Donderdagmorgen vroeg de stoomboot Burgemeester Van Heemstra op den zak afstoom<fe, was deze leeg; hij hing toen orgeveer 2 meter boven den waterepfegel, zooveel was inmiddels het water gevallen. INiPOLDERING VAN EEN GEDEEETE VAN DEN BIESBOSCH. A.s.Donderda-g zal de heer C. Zaalb Jg, directeur-generaal van den arbeid, voorzitter van de commissie van advies voor werMoo- zensteun, als vertegenwoordiger van de re- geering, de eerste spade steken voor de uit- voering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van den Biesbosch. De minister van biranenlandsche zaken en landbouw, die dit eerst zou doen, is wegens parleroentaire werkzaam heden verhmderd. De plechtigbeid zal gescbieden nabij den Kop van 't Land, gemeente Dubbeldam, in de rijkskade langs de Nieuwe Merwede. VOOR 80.000 AAN JUWEELEN GELEVERD.D OCH NIET BETAALD. Voor de Eerste Kamer der Haagsche rechtbank is gister gepleit in de procedture over de levering van juweelen. Een Engelsch officier, die indertijd te 's-Gravenhage te officier, die indertijd hier te lande geinter- nered was, had bij een juweliersfirma voor 80.000 aan juweelen gekocht. De koopcr overleed echter, zoodat de gekochte juweden onbetaf.d bleven. De juwelirsfirma stelde daarop bij de Engelsche regeering een vorde- ring in tgen de erfgenamen van den officier. De vordering werd ontzegd met veroordee- ling- der firma in de kosten. Ten einde deze kosten betaald te krijgen, werd door de erf- genamen de zaak bij de Haagsche rechtbank aanhangig gemaakt. De juweliersfirma eisch- te daarbij reccnventie-betaling der geleverde goederen. Na de pleidcoien van nxr. R. V. Bakker voor de erfgenamen en mr. J. Raay- makers voor de juweliersfirma, werd de uit- spraak bepaald op 13 April. KORTE BERICHTEN. Donderdagavond is een schuur van den rijkswaterstaat, gelegen in de Breesaap te Velsen, achter de woning van den opzichter B„ geheel uitgebrand. De Motorbrandspuit rukte uit, maar men kon met de slangen geen water bereiken. In de schuur stonden een mo torfiets en een damesfiets van den opzichter B., benevens goederen van den rijksveldwach- ter R. De brand is ontstaan door het- aansteken van papier door kleine kinderen. In de nabijheid van Harden berg is gis ter de 19-jarige dochter van de weduwe Void- man onder een hcoibcrg geraakt en gestikt. Als uitgave van het Nationaal cornite van actie tot wijziging van- het verdrag met Belgie zijn verschenen „Kantteekeningen op het verdrag met Belgie" door mr. E. Fokker. Dc diaconale conferentie der Ned. Herv. diaconieen is gister te Zwolle aangevangen. Het org a an- van H.D.O. bevat ook de op 1 Maart j.l. voor notaris mr. J. B. Luij'kx te Hilversum verleden stichtingsacte van den H.D.O. Dt Radio Luistergids bevat het nieuwe contract tussche nde Ned1 Seintcestellen Fa- briek en den H.D.O., dat voor de eerste getee- kend is door den heer Dubois, voor de twee de door de heeren Tindal en Vogt Buitenland. DE VEEMMOORD-ENQUETE. In de parlementaire commissie van onder zoek inzake dc Duitsche veemmoorden heeft de directeur van Stinnes' emailfabriek te Kiistrin, Laux, med-eged Jd, dot de geldcn, die hij aan luitenant Schulze ten behoove van de zwarle rijkswter had overhandigd, mei sp ciale toestemming van Stinnes beschikbaar waren gestcld. Voor de commissie uit den Pruisischen Landdag voor het onderzoek naar de veem mcorden heeft de „Kriminalkomm!SS?.r" Stumm meegedeeld, dat het grootste gedeelie van het vcor de financiering der „Zwarte Rijkswter" bencodigde geld door den land- touw werd opgebracht. Tot de industrieelen die voor de „Zwarte Rijksweer" geld beschik baar stelden, behoorde in de eerste plaats Hugo Stinnes, die door tusschcnkoinst van de „Ostdeutsche Stanz- und Emaillierwerke" hcrhaaldelijk bedragen van vier- a vijfdir- zencl mark aan de z.g. kcintrcepen deed uif- beialen. Uit de voorraden der Rijksweer te Spanda-.. cntving de veemmoordenarr Schulz ailtrki levensmiddelen, verder werden hem cen auto en een rijwiei ter bescliikking gcsteld, bene vens kleedingstukken, alles fkemstig van de Rijksweer te Spandau. DE OORLOG IN MAROKKO. Het officiecle Spaansche communique uit Marokko meldt, dat de in den sector van Lar- rasj verrichte operatic met volledig succ-s s bekroond. De opstandelingen leden ernstig-.- verliezen. De Spaansche collonnes trekken zich zon- der incident naar hun bivakken terug. De ver liezen der Spanjaarden worden op een dertig- tal inlanders geschat. EEN ONDANKBARE SCHULDENAAR De bekende Operctte-componist Leo Fa'l maaktp in den zomer van 1924 een operetlc- tournee naar Z.-Amerika die op een groot fiasco uitliep, dat het gezelschap zelf geen geld voor dc terugreis had. Fall nep toen de hulp in van cen tc Biionos Aires levende Oos *fenr?jlk9chen handefeman, Max Glucksmann, over zes ssel werd echter maimer ingelost en ook alle brandbrie- ven van den Argentijnschen Oostenrijker ongeopend in zijn nalatenschap. De redder in den nood liet het er niet bij en sprak de erven in rechten aan. Het Weensciie Handelsgericht veroordeelde de erven tot betaling van de 5000 pesos vermeerderd met rente en proces- koeten. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Spanje heeft, naar aanleiding van het Zweedsch-e standpunt nopens de uitbreiding van het aantal permanente zetels van den Raad van den VoMcenbond te Stockholm ge- dreigd met gevolgen, die van invloed zouden zijn op de Zweedsch-Spaansche handels-bc- trekkingen. Deze stap is beantwoord met een Zweedsch protest te Madrid, waarbij nog- maals gewezen werd op het beginsel van het standpunt der Zweedsche regeering. De geheele Zweedsche pers is hoogst ver- baasd over dit Spaansche optreden. De berichtgever van het Hbi. te Geneve vernam uit Duitsche kringen, dat Duitsck- land onwrikbaar blijf1 staan op zijn stand punt. Zelfs indien de Raadsleden erin moch- ten slagen het eens te worden over een uit breiding dank zij sterken druk op Zweden, zou de EHiitsche delegatie zich haar vrijheid van handelen voorbehouden. Over het algemeen vertrouwt men van Duitsche zijde, dat Unden standvastig zal blijven; men gevoelt zich bemoedigd door de hartelij'ke waardeering, welke de Zweedsche gedelegeerde viodit in een groot deel van de neutrale pers en vooral in de Amerikaansche. De vrijheid van handelen der Duitsche de legatie zou hierop neerkomen, dat zij zou weigeren in den Bond te treden of naar Ber- lijn zou terugkeeren ter raadpleging van de openbare meening en bet parlement, zonder wclks steun men niet de verantwoordelijk van een compromis zou aanvaarden. Uit Parijs wordt aan het Hbld. gemeld: Daar de interventie der socialistische lei- ders in de crisis, welke de Volkenbond thans doormaakt, noodig werd geacht, heeft de be- stuursraad der Fransche partij zich telegra- fisch met Stockholm en ook rechtstreeks met Unden, den Zweedsch^n vertegenwoordiger in Geneve, in v^rbinding gesteld, aandrin- g-end op het aanvaarden van een compromis, hetwelk zou verhinderen, dat de Volkenbond ineenstort en Locarno wordf teniet gedaan. Hij telegrafeerde ook aan Albert Thomas, den president van het Int. Arbeidsbureau, en Vandervelde, die reeds antwoordde dat hij reeds de instemming van Unden heeft ont vangen om de mogelijkheden tot reorgani- satie van den Raad van den Volkenbond te onderzoeken en in afwachiing daarvan van een beslissende liouding af te zien. Vander velde voegde er aan toe overtuigd tc zijn dat alien tenslotte liever een compromis zullen aannemen, dat het bestaan van den Volken bond in gevaar te brengen. De berichten uit Geneve luidden gistef zeer pessimistisch. Men geloofde niet meer, zooals voorspeld was, dat heden alles in orde zal komen. Tegen ^ledenmiddag is een algemeene ver gadering van den V. B. bijeengeroepen, maar voorloopig staat de toelating van Duitsch- land niet op de agenda. Een crisis. Na de conferentie der bij het Rijnverdrag betrokken mogendheden, welke gisterochtend plaats had, werd een communique gepubli- ceerd, zeggende, dat aan de conferentie enke- le belangVekkende denkbeelden zijn voorge legd, waarover in de eerstvolgende zitting een beslissing genomen zou worden. De vertegenwoordiger van Havas is in de gelegenheid om mede te deelen, dat de deel- nemers in deze bijeenkomst het volgende voorstel van oplossing hebben aangehouden. 1. Onmiddellijke opneming van Duitsch- land in den Volkenbond en in cfen Raad; 2. verwijzing van het voorstel *om nieuwe permanente zetels te scheppen naar een com missie, die tegen September een studie zou maken van het algemeen statuut en de samen- stelling van den Raad 3. onmiddellijke toewijzing van een niet- permanenten zetel aan Polen. De Duitsclie regeering heeft bij monde van Luther aan de vertegenwoordigers der ge- allieerde regeeringen iaten weten, dat het haar onmogelijk is dc bemiddelings-oplossing te aanvaarden. Zoodra zij door Chamberlain vergez^Id van Lord Cecil, op de hoogte waren gesteld van de Duitsche weigering, kwamen de ondertee- kenaars van het Rijnverdrag (Frankrijk, Belgie. Italie en Engeland) bijeen in de ka- mcrs van Briand, waar zii een korte beraad slaging hadclen, waarbij censiemmigheic! blcck van hun beoordeeling van de weige ring van Duitsehland. Naar het Zwitsersche telegraafagentschap bericht, hebben de Duilsch - gedelegeerden bij hun besprekingen met e'e Fransche delega tie hun standpunt gehandbaafd, dat in de^e zitting slcchts Duitsehland in den Volkenbond opgenomen most worden en dat Duitsehland op dit oogenblik geene beloften kan nfleggen betreffende zijne inwilliging eener latere uit breiding van den Raad. Zij zijn btr id de kwestie later tc everwegen, ch kunnen thans geen formed-, vert ichtingcn aangaan. Briand heeft. vclgens 1: Izclfde agentschap, na aflcop der bcrrrekiugen verk'aard, dat de verze nerd? c ti< van Frankrijk zich in alle richtinncn uitccfepf cn uat men n t vtrgcien mag, dat het v rdrarir van Locarno door do tcctrr ling van Duitscliland in working gezet wordt. Naar de blac'en vcrncmen is er.geen lid der Duitsche deiegatie van Geneve naar Ber- lijn teruggekrer^ Stresemann heeft in een interview ver- klaard. dat voor het geval, dat de Duitsche delegatie met zekerheid zou vastetellen, dat de Braziliaansche delegatie zith verzet tegen de opneming van Duitsehland in den Raad van den Volkenbond, Duitsehland zijn ver- zeek cm toetreding tot den Bend zou intrek- ken en definitief Geneve verlaten zou Reuier verneemt. dat men in btvqegde krin gen te Londen den toestand in verband met do toetreding van Duitsehland tot den Volken- fcend zonder ecnigen twiifel als ernstig be- schouwt. Chamberlain echter zet zijn bemid- dclingspcgingen voort en in Er-gclsche krin gen meent men. dat het nog mogeliik is een uitwear te vinden uit do t.genwoordige moci- lijkheid. HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE HET RECHT VAN DEN ZUI- GEL1NG. led ere ZUIGELING heeft RECHT, op BORSTVOEDING. Er zijn maar weinig moeders, van welke de DOK- TER verklaart, dat zij met in staat zijn, haar kind te zoogen. Ziekte en sterfte zijn onder borstkinderen VEEL LAGER dan onder fleschki/t' deren. Eene moeder, dit haar kind WEL KAN zoogen, maar het NIET, DOET, brengt haar kind: in gevaar. Laat de beanlwoording van de vraag, of gernengde voiding wen* schetijk is aan den DOKTER o\Ter. GEZONDHEIDSRAAD. INFLUENZA-EPIDEMIE TE LINZ. Een ernstige influenza-epidemie woedt te Linz (Opper Oostenrijk). E>e meeste scholen. en seminaria zijn gesloten. De zielcenhuizen zijn vol, maar tat dusver heeft de ziekte nog slechts weinig slachtoffers geeischt. KORTE BERICHTEN. De Valera heeft ontslag genomen als Icider van de Iersche republikeinsche partij. Dr. A. S. Rosenbach te Philadelphia, ie onlangs te New York een Gutenberg-Bij- bel vcor 106.000 dollar kocht, heeft medege- deeld dat hij dit exemplaar weer wenscht te verkoopen. Volgens berichten uit Ferrol (Spanje)' is tengevolge van den storm een treiler ver- gaan, waarbij tien man verdronken Bij Stuttgart heeft een ernstig auto-on- geluk plaats gehad. Hierbij werden drie per sonen gedood en een gewond. Uit Basra wordt gemeld, dat een aan- val heeft plaats gehad in het Perzische Firor zabad-district op geologen van de Anglo- Persian Oil. Een van hen werd gedood, ter wijl de anderen gevangen werden genomen. Een beambte van de Anglo Persian is met een aatal Perzische soldaten een onderzoek begonnen. De regeeringscommissie in het Saarge- bied heeft met het oog op de handhaving der openbare orde de feesteri verboden, welke katholieke groepen wilden organiseeren ter herdenking van Bismarck's jaardag. ProvinciaaS ntenws UIT BERGEN. De laatste avond van den „Berger Kunst- kring" was druk bezocht. Jan Musch ving aan met twee fragmenten uit „Gi;sbrecht van Amstel" van Joost van den Vondel, waarbij hij de schoone taal van Vondel op meesterlijke wijze voor zijn lioor- ders deed leven. Vooraf gaf hij een korte inleiding over dit drama. Hierna gaf hij een fragment uit ,,Dage- raad" van Herman Heijemians, een van de minst bekende tooneehverken van den groo ten schrijver. Op talentvolle wijze teekende Musch de personen uit dit sociale werk, waarin scherp belicht wordt, hoe de voordeelen van een uit- vinding, die den arbeid vcrlicht, in handen van e^n mensch gelegd, tot schade van de werkers leidt. In het uitbeelden van de op- standigen is Musch voor alles groot. Van Muttatuli werd hierna gegev-on „Ik weet niet, waar ik sten'en zal". De opvat- ting van Royaards van dit gedicht beviel ons beter, dan die van Musch. Voor ons is Musch meer acteur, dan declamator. Hij is de meester in zijn tegenspel met an deren. Van Brederode kregen wij hierna een „Kluchtig Boerengezelschap", door Musch met veel mimiek gegeven, „Schcep9maat" van Huijgens volgde hierop. De stoere krachtige taal van dit gedicht deed Musch ons volkomen gevoden. Na de pauze werden een 16-tal gedichtjes van Adania van Scheltema gegeven, die hij deed voorafgaan door een beschouwing van een critieus over Scheltema als dichter, door dezen de kwajongen van onze dichters ge- noemd, wiens latere poezie zelfs vol van speelsche uitbundigheid is. Voor alles is Adama van Scheltema echter de jongen met idealen, die zich als vele kunstenaars kind bleef gevoelen en het voor zijn eigen gevoel nooit tot groot mensch had gebracht en zich in Bergen, waar hij zich terug trok, zijn ge- loof aan zijn sociale roeping bewust werd Het meeste succes had Musch met „Peinze- rij bij 'n bloemetje", „De Dijk" en „De Wib gen". Een i6-tal gedichtjes van een dichter kwam ons overigais wat veel voor. Wij hadden ook gaame lets van een an deren modemen dichter gehoord. De fijne steromings-gedichtjes werden ove- rigens door Musch gevoelvol weergegeven, zoodat hij vol spanning werd gevolgd. UIT EGMOND-BINNEN, Ten typische combinatie van ouden nieuwen tijd bicdt het historische jicuw te Egmond aan den Hoef. Door dc iiverig zorgen van Ds. Spelberg is het limns mogeijlk om a.s. Zcndagavond in die kerk per radio en loudspeaker den Hilver- euntsclien omroep te volgen. Ingezonden stuklten. (Bui!en verantwoordelijkheid van de Re- daclie. Lie opname in deze rubriek bewijst nee-szins dat ne pdactie er mede instemi.) ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Er is reeds heel wat geschreven over het steeds blijvende gevaar bij de onbewaakte overwegen, waar nog maar niet in voorzien wordt. Daar nu in de komende weken het toene- mende verkeer naar de bloembollenvelden weer een aanvang gaat -nemen, z6o zou het niet overbodig zijn hier werk van te maken. Juist waar het vreemdelingenverkeer steeds blijt't toenemen en men uit een dichten wagen niet zoo licht zien noch hooren kan, zoo is het zaak de rijdenden te beveiligen. Wanneer er nu met het vorige haltetje of station con tact gezocht werd en er door een mcchanisch bewegen twee liefboomen vielen, zouden deze wegen beveiligd zijn. M. T„ Bertita. en

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11