DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Altar en de Touristen. No. (51 Honderd acht en twlnffgslo Jaargaing llboimcincfttsprljs Mj voornltfoctaling per 3 mnandcn f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advcrtcntiepr. 25 ct p. regcl, grootcre letters naar plaatsrulmte. Uneven franco N.V. Bock- en Handclsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. ZATERDAG 13 MAART bit Hammer besfaaf nit 3 bladen, Direct ear: O. H. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. Wij leven in een tijd, dat elke gemeente reclame voor zichzelf maakt en ook in Alk maar tracht men in het buitenland zooveel belangstelling voor zijn stedenschoon te wekken, dat touristen die een reis naar Hol land op hun programma hebben, niet zullen na'ateri een, zij het dan ook kort bezoek aan het handelscentrum van West Friesland te brengen. Heel gunstig voor zoo'n bezoek is Alkmaar niet gelegen, Het ligt alles behalve in het centrum van ons land en de reis er heen biedt, voorname- lijk wanneer men in een der vele boemeltrei- nen terecht komt, weinig afwisseling. Maar gelukkig ligt het op beirekkelijk kortcn afstand van onze hoofdstad en boven- dieu heeft het't groote voordeel dat de Alkmaar Packet daarmede een geregelde ver- bind'ing onderhoud't en een bootreisje, voor- namelijk in den zomer, zelfs zonder Alkmaar als eindpunt, tot de geliefkoosde uitstapjes van vacantie-reizigers behoort. Daarbij komt nog de voor Alkmaar zeer gunstige omstandigheidi, dat het in de oninid- dellijke nabijheid van Schoorl, Bergen, Ber gen aan Zee en de Egmonden is gelegen. Dank zij de voortdurende propaganda, ook vanuit die gemeenten, die bij uitstel. gezochte zomerverblijfplaatsen zijn, is dit deel van Noord-Holland tot ver buiten onze grenzen bekend geworden. Alkmaar profiteert er van dat de bootreizi- gers, die voor korteren of langeren tijd naar zee trekken, hier geland worden en het zou daarvan ongetwijfe'.d nog meer profiteeren als deze touristen niet te spoedlg per tram naar het station geexpedieerd wcrden, maar gelegenheid kregen een rustigen wandeltocht van het eene einde van onze stad naar het andere te maken, waarbij desnocds vanaf het postkantoor of. vanaf de Groote Kerk per tram naar het station kon worden gercden. Wordt in de naaste toekomst het 'Verdror- kenoord gedempt of versmaid, dan is dit de aangewezen weg naar het centrum van onze gen uen te. v Alkmaar heeft geen belang bij het overla den en' docrzenden van vreemdelingen, maar wel bij een rustigl zij het dan ook maar kort bezoek, waarbij de touristen ten indruk van het stedenschoon dezer oude en pittorcsque gemeente" kunnen krijgen. Naast het stedenschoon is bovenal de kaas onze rcem, onze g'.orie en onze trekpleister. Binnen- en buitenland mreten doordrongen worden van het felt, dat Alkmaar bovena! de stad van de kaas is. Het- Alkmaarsche wapen is een burcht, maar het kon uit Kaufmannisch oogpunt be- ter een kaas wezen. Gelukkig kunnen wij van de tekorten der posterijen profiteeren en evenals „Vim" en „Edelweiss" dat op de postkarretjes doen, in den poststempel reclame voor onze gemeente en enze kaas maken. „Bezoekt de Vrijdagsche kaasmarkt", wordt dagelijks op het postkantoor op dui- zenden brieven, bricfkaarten en drukwerken gestempeld, die naar alle deelen van binnen- en buitenland deze reclame jnet zich meedra- gen. Zij is eenvoudig en dwdelijk en wii geloo- ven wel, dat zij op den duur van invloed op het vreemdelingenbezoek zal zijn. Wat niet wegneemt, dat wij in den zomer ook op andere dagen dan op den Vrijdag gaame touristen naar Alkmaar willen zien trekken, dat behalve de groote attractie van rijn kaasmarkt r.og veel oud stedenschoon heeft dat een bezichtUing overwaard is. Om ook daarop de aandacht te vestigen heeft de gemeente kort geieden een photo- boekje uitgegeven, dat op ruime schaal ver spreid zal worden op de plaatsen waar tou risten gewocn'.ijk bijeen komen en dus voor- namelijk als lectuur op de leestafels van pas- sagiersbooten bestemd is. Of de gemeente met de uitgave van dit werkje buitengewoon gelukkig geweest is meenai wij ernstig te moeten betwijfelen. Dergelijke propaganda-boekjes, vcomame- lijk wanneer zij uitsluitend uit reproducties van photo's bestaan, moeten de aandacht trekken door een frlsch, zoo mogelijk met kleurendruk versierd omslagje, de photo's moeten buitengewocn scherp zijn. goed ge- dxukt worden en ook aan de onderschrif.en moet de grootst mogelijke zorg besteed wor den Het thans uitgegeven propaganda-werkje voldoet bij nadere beschouwing maar aan zeer matige eischen. Het bevat eenige scherpe kieken, maar daarnaast vele die door een slecht cliche of s lech ten druk bijzonder vaag en alles behalve fraai zijn. De onderschriften, die alleen in het Hol- landsch en Engelsch worden gegeven worde er geen touristen uit Frankrijk, Belgie of Duitschland verwacht? geven een staal- tie van smakeloos en onverzorgd drukwerk, dat een slechte reclame voor den kunstzin van samensteller en uitvoerder kan genoemd wor den. Wij zouden ernstig in overweging willen geven voor vrij kostbare reclamewerkjes ook nog eens het adviea van de schoonheidscom- SiNte in is wm&L Het eenige dat in deze gemeentelijke uit gave te prijzen valt, is, dat men er inderdaad alles in verzameld heeft wat onze gemeente voor vreemdelingen interessant kan maken. Het begint met een gezicht op Alkmaar omstreeks 1638, waarbij o d-Hollandsche schuitjes met bolle zeilen o vilde golfjes dobberen, terwijl op den .rgrond sil- houetjes opduiken, die bij nature beschou wing de Waag en de Sint Laurenskerk met den beroemden dakruiter voorstellen. Hoewel een dergelijk schouwspel van drukke navigatie met oud-Hollandsche kotter- tjes den vreemdeling heden ten dage niet meer vertoend worden kan, geeft het plaatje toch wel den ind'ruk, dat Alkmaar al heel oud is en voor 300 jaren reeds tot de meest bekende Hollandsche steden kon worden ge- rekend. Dan volgt er een beeld van het Alkmaar onzer dagen en het gemeentebestuur heeft groot gelijk, dat het voor een photo van onze kaasmarkt een dag uitgezocht heeft, waarop het goudgele product van Hollands Noor- derkwartier vanaf de Mient tot aan de Door- braak in onoverzienbare rijen ligt opgesta- peld. Niemand laat zich in zijn kantoorjas'e pho- tografeeren, iedereen trekt zijn Zondagsche pak aan en als de vreemdelingen een photo van onze kaasmarkt in handen krij.gen is het vanzelfsprekend, dat zij den indruk mceten krijgen, d?t Alkmaar Vrijdags eigenlijk hee- lemaal onder de kaas bedolven ligt. „Bescheidenheit ist eine Zier", maar „weiter kommt man ohne Ihr", dat is een gulden regel, die men voornamelijk bij het maken van reclame in gcdachten moet hou- den. Vandaar dat de photo van onze veemarkt, „Cattle market" dan ook geen enkelen straat- steen, maar niets dan levend koevleesch te zien geeft. Zoo ver het oog reikt wenielt het van koe- beesten en de tourist, die aan de leestafel van de een of andere stooinboot dit recame-boekje in handen neemt, moet werkelijk wel den in druk krijgen, dat Alkmaar een zeer belangrijk centrum van den Hollandschen vceliandel ma,x genoemd worden. Zouden deze abnormaal drukke markten hem afschrikken om onze gemeente te bezoe- ken, mocht hij soms vreezen onder de hoeven van het hoornvee te komen of door de talrijke marktbezoekers onder den voet gelocpen te worden, in andere photo's is er weer naar gestrcefd hem de pedachte bij te brengen, dat Alkmaar eigenlijk een viHe morte is en dat het a\leen uit.architectonisch oognunt de belangstelling verdient vaii ieder die zich rustig- in het oud-Hollandsche stedenschoon, in het ongerept bewaarde uit vroegere eeu- wen van welvaart en bloei wil verdiepen. Vandaar dat er gezlchten on den Accijns- lor.-n, op de Groote Kerk, op het Wildemans- hofje, op het bolwerk, op de Waag en de Zaadmarkt, op het Victcrie-beelcT en het Dia- coniehuis, op de Kraanbuurt en de Steenen- brug. op het Huis met den Kegel, op de Vischmarkt, het Schermerhek, op een oud- Hollandsch pakhuis, ja zelifs op het Stad- liuis met een groot gedeelte van onze Lange- stra.at de hoofdsiraat zijn opgenomen, r'-t pen }rvrr,A rnf"'"'1 vo"r'-omf Waren de overdrukke markten niet gepu- bliceerd, de aandachtige beschouwer van dit propaganda-werkje zou ongetwijfeld den in druk krijgen, dat Alkmaar een totaal uitge- 9torven stad is en dat *"ij hiei even eenzaam en van alle menschen veriaten tusschen aller- lei mocie gebouwen kan rondwandelen als in Pompei tusschen de oude rui'nen. Slechis op de Kooltuin-photo ooen een banketbakker en een half-zwarte mijnheer pogingen, op de kick vereeuwigd te worden en zit een Hindoe-figuurtje in een socrt vaar- tuig dat het midden houdt tusschen een hout- vlot en een smaasappelenkist, wat overigens geen onaardig |ffect geeft. Deze photo is zeer zeker een der beste en geeft wel den indruk, dat ons stadje ook zeer pittoresque grachtjes heeft, die ongetwijfeld de bewondering van den kunstzinnigen vreemdding zullen trekken. Wij zullen de bespreking van dit gemcente- lijk propaganciaboekje hierbij beeindigen Wij wenschen het veel geluk (good luck) op zijn verre reizen naar alle windstreken en hopen van harte, dat vele vreemdelingen aan vele leestafels op allerlei stoomschepen het ter hand zullen nemen en door het oud-ste- denschoon en de drukke markten zoo getrof- fen zu'^n wotxlen, dat zij een extra tochtje naar Alkmaar maken om er het „Wildem.an almshause", de ..Formerly Sonoy's Court", „The Kapel-church" of de wereldberoemd „Trumpeter" te gaan bekijken.. Onze middenstand kan daar slechts goed bij varen. Een enkel woord ten slotte nog over de groote verandering, die thans onze hoofd- straat ondergaat Wie houweel een koevoet hun vernielend werk hebben zien doen, wie van een stijlvol heerenhuis de prachtige hardstetnen stoep lo9geru':t en 'usschen gevel en (undament de groote ruwe wond zagen, die door dit los- rukken ^an een onveroieekbaar d^el van dat fraaie heerenhuis aan het gebouw werd toegebracht. moet onwillekeurig gevoeld hebben, dat hier jets mouis venlieId werd. Bekwame metselaars zullen het lidteeken wel weer wegwerken en de gemecnde-archi- tect zal wel zorgen. dat over enkele weken huis en trottoir prachtig aan elkander slui- ten, maar het is niet te ontkennen, dat deze mooie oude gebouwen door de modernis* e- ring van de Langestraat veel van hun schoonheid moeten inboeten. Men zal ons alficht toevoegen, dat wij steeds zoo krachtig mogelijk voor de trot- toirs er; voor de asphalteering van onze hoofdstraat gepleit hebben en wij zouden in derdaad niet gaame; zien dat de oude toe- stand gebleven war|. Want het oude stedenschoon zal hier en daar noodgedwongen aan de eischen van dezen tijd ten offer tioeten vallen. Telkens weer wot ft een dier oude heeren- huizen aan den olocp.r overgeleverd en in een modemen winke veranderd. Nog telt de Langestraat maat weinig par- ticuliere huizen, het^s nu reeds in alle op- zichten een winkelstiaat geworden, de han- del en ook het modfcrne verkeer Snellen hun eischen en een stad, <|ie met haar tijd mee wil gaan, die meer wil zijn dan een openlucht- museum van oude bbuwkunst, moet noodza- kelijk van tijd tot tijd een offer brengen. Asphalteering en ljet aanbrengen van ge- makkelijke trottoirs werd door het over- groote deel der Larigestraatbewoners reeds lang als een noodzakelijkheid bepleit en wij begrijpen, dat het verleden ten slotte voor het heden zal moeten wijken. Er zijn de laatste dagen heel wat men schen op ons bureau geweest, die zich be- klaagden over den chaos, die thans in onze hoofdstraat te zien was. Men heeft zijn vrees geuit, dat de trottoirs veel te breed en de rijweg te smal zou wor den, men heeft geklaagd, dat er steenen in den weg lagen, dat men een put voor zijn huis had, dat de modder nat was als het ge- regend had en dat veel te weinig aanslnitin- gen per dag tot stand zouden komen. Wij hebben de klagers aangeraden nog een paar weken wat door de vingers te zien. De arbeiders van Gemeente Werken zijn nu eenniaal geen toovenaars die hocus po- cus straatklirikers in asphalt kunnen verande- ren. D: steenen moeten er uifgehaald en er- gens .i 'ergekgd worden en men kan geen kabels verleggen en nieuwe. aansluitingen maken zonder den grond op te breken. Het is alles heel onaangenaam, maar de kroon zal het werk sieren, en als binnen en kele weken het publiek over breede trottoirs langs een geasphalteerden rijweg loopt en rustig de etalages onzer moderne winkel- zaken bekijkt, zullen alle neringdoendp Lange- straters moeten erkenneir, dat de verbetering enkele rommelige weken ten voile waard ge weest is. Laten wij ten slotte mededeelen, dat wij met groote belangstelling van het streven van de Vereenig:ng „Oud Alkmaar" hebben kennis genomen. Wij kunnen ons over het algemeen met het door Dr. Van Gelder gesprokene men zie het verslag van diens iezing in de courant van gister zeer goed vereenigen en zullen steeds gaarne medewerken tot behoud van het oude stedenschoon, zoolang althans het heden daarvoor geen belangrijk offer aan het ver'eden heeft te bren/en. Wij zijn het volkomen met den spreker eens, dat men niet steeds angstva'lig voor behoud kan pleiten omHat goede kunstenaars ook het recht hebben, nieuwe kunst naast die van voor heen te olaatsen. Maar wij zouden het vraagstuk toch niet geheel in h.t licht der kunst, maar ook in dat van de verkeers- en handels-eischen van dezen tijd willen beschouwen en daarbij opmerken, dat men evenmin angstvallig voor behoud van het oude mag pleiten. als het belang der burgerij - en daardoor het gemeente-belang onruiming van verk°ersobs'aVe!s en ver- van^-ini- daarvan door het practische moder ne eischt. IPiitonHnH DE NIEUWE 1TALIAANSCHE WET OP DEN ARBEID. Bij de behr.ndeling van het (blijkens een te legram in ons vorig no.) aangenomen wets- ontwerp inzake de discipline in de wederzijd- sche betrekkingen tusschen werkgevers en werknemers, wees Mussclini er op'dat't hier de stcutmoedi.gste en revolutionnairste wet be- treft ten opzichte van de nat'onale fascis'ische vakbeweging, welke sedert 2Vo jaar aan het parlement is vcorgelegd. Zij telt op het oogen blik twee millicen aanhangers; zij is een posi tieve macht, welke het fascsme en de regee ring volkomen beheerschen. Vervolgens verklaarde Mussolini dat het niet juist is dat het pro'etariaai internationaal is, en hij haalde in dit verband het voorbeeld der Engelsche arbe'ders aan. De fascistische vakbeweging, welke zich met alle kracht te gen de socialistische vakbeweging keert Een ander fundamenteel punt van het fascistisch syndicalisme is de samenwerking der verschil- lends klassen. Vo'^ens de opvatt n^ van het fascisme is alles in den Staat, niets buiten drn S eat en vooral niets tegen den Staat In zijn rede zeide Mussolini nog* „De mo derne kapitalisten zijn de kapiteins der In dustrie, de groote organisatoren, die in hooge mate hun verantwoordelijkheid voelen, man nen van wie het welzijn en het lot van duizen- den arbeiders afhangt. Wat zij in ru l daar voor vragen is het slagen van hun industrie. hetgeen beieekent het belai.g van het land" DE BURGEROORLOG IN CHINA. Drie Japansche torpedobooljagers zijn van Port Arthur naar Takoe vertrokken, daar de krijgscperatics en de blokkade van de haven van Tientsin de vaart op de rivier de Peiho verhinderen. Engelsche en Amerikaansche corlogsschepen zijn reeds te Takoe aangeko- men. Tengevolge van het optreden van een deel van het ziekcnhuispersoneel te Kantcm, dat verklaarde aangesloten te zijn bij een vak- vereeniging en het personeel van het zieken- htiis, behalve de Chineesche verpleegsters, dwong het werk te staken, zijn alle zieken door hun verwanten weggehaald. Het perso neel heeft eveneens het ziekenhuis veriaten Het Amerikaansche personeel blijft te Kan- ton. EEN LOCARNO VOOR DEN BALKAN? De ..Times" meldt, dat de Zuid-Slavische minister van biutenlandsche zaken Nintsjitsj vcornemens is een reeks nieuwe verdragen naar het model van Locarno te sluiten en van den betrekkelijken vrijen tijd en de aanwe- zigheid van gedelegeerdcn der meest ver- scheiden landen gebruik te maken om voor- loopige besprekingen te houden. Hij confe- reerde herhaaldeliik met den Griekschen mi nister van buitenlandsche zaken. Nintsjitsi hoopt, dat Frankrijk eveneens een verdrag met Zuid-Slavie zal sluiten. Hij zal de vol- gende week over Milaan naar Belgrade te- rugkeeren en als Mussolini daar is, zijn reis onderbrekcn om met hem te spreken. Nints jitsj heeft zijn onderhandelingen in overleg met Ben-esj (Tsjecho-Slowakije) aangeknoopt. GRONDWETSWIJZIG1NG IN GRIEKENLAND. De dictator van Griekenland, generaal Pangalos, is van plan de grondwet te veran- deren naar Amerikaar.sch voorbeeld, waar- door meer initiatief wordt gegeven aan den president van de republiek. Hij heeft beslo- "ten zekere maatregelen toe te passen, die er toe kunnen leiden dat tegen November van dt jaar de nonnale politieke tocstand wordt hersteld. HET GESTOLENE TERUG. Dezer dagen waren uit het Scala-theater te Milaan de partituur en de partijen van Strawinski's „Rossignol", welk werk niet in den handel is gestolen. De repetities waren sinds eenigen tijd in vollen gang. Een boekhandelaar heeft thas het gestole- ne bij de politie bezorgd. Hij verklaarde het werk gekocht te hebben van een onbekenden man, en er vijftig lire voor te hebben betaald DE BANKBILJETTENZWENDEL. De Hongaarsche afgevaardigde Ulam heeft verklaard, dat de gearresteerde student hem heeft medegedeeld, waar zich de verbor- gen cLche's bevinden Ulaim heeft maatre gelen getroffen om ze in het bezit der politie te doen komen. Graaf Karoly weigerde te getuigen in de vervalschingsaffaire, waarbij hij zich beriep op het artikel in het strafwetboek lu'dende: niemand kan gedwongen worden te getuigen, indien daaruit voor hem belangrijke nadeelen kunnen voortvloeien. Karolyi verklaart, dat hij zich op eerewoord zou verplichten het ge- heim te houden. VECHTPARTII IN HET JAPANSCHE PARLEMENT. Een nachtelijke zitting van het Japansche Lagerhuis is Dinsdagmorgen onder wanorde en rumoer geeindigd. Er ontstond een alge- meene vechtpartij tusschen de aanhangers der regeering en die der partij Seijjoekai. De vechtenden moesten door de politie worden gescheiden. De oorzaak van het rumoer was gelegen in een debat over beschuld gingen en tegenbe- schuldigingen naar aanleiding van politieke schandalen. Het is mcgeliik, dat het Lager huis zal worden verdaagd. DE ONTPLOFF1NG TE PRAAG. Uit het verslag in de „Prager Presse" over het interpellatie-debat in het Tsjechische parlement naar aan.eiding van de catastrophe te Praag bliikt nader, dat het daarbij vrij ru moerig is tcegegaan. In den lcop van dt uiteenzet'.ingen van den minister van lands- verdediging viel een communist hem in de rede-met de vraag waarom gransten door de stad moesten worden vervoerd, terwiji Tsjecho Slowakije niet in ocrlogstoestand verkeert. De minister reageerdfe daarop met de op- merking. dat de handgranaten werkelijk niet tegen de communislen moesten dienen, daar men het tegen dezen wel af kon met de gum- mistok der politie. Deze uitval werd door de oppositie beant- woord met .een verontwaaraigd geschreeuw. De communisten. Duitsche soc.-dem. en Duitsch-nationalen begonnen obstructie te voeren en eischten in voortdurende interrup- ties, die soms aanleiding gaven tot een oor- verdoovend tumult, het aftreden van den mi nister. v Deze, die trachtte door nieuwe verklaringen de opgewondenheid te doen bedSren, werd eenvoudig overstemd. De voorzitter riep de lawaaimakers tot de orde, maar bereikte daarmede veelcer het tegendeel. Voortdurend werd de wanorde grooter. Van de banken da- oppositie riep men de regeering toe, da* de minister zelf tot de orde moest worden ge- roepeni. Te midden van het rumoei'. trachtte de mi nister eindelijk nogmaa'.s zijn rede te beein^ digen, maar pas toen de voorzitter dreigde met afdoende maatregelen, werd de rust al- thans in zoover hersteld, dat de spreker zijn uiteenzetting kon vervolgen. DE FINANCIEEI.E CRISIS IN FRANKRIJK. De .Petit Parisien" heeft Raoul Pfret, den nieuwen minister van financien, ge'inter- viewd, die verklaarde, dat de onmiddellijke 'oestand der schatkist geenszins precair is. Gisieren is vastgesteld, dat het totaal aau inschrijvingen op bons der nationale verde- diging voor het oogenbik het bedrag aan op- vragingen met 74 millioen overtreft. De minster zal spoedig de nieuwe midde !en, welke noodig zijn, onderzoeken, en ze den ministerraad in het begin van de volgen- de week bij de Kamer in te dienen. EEN ONVOORZICHTIG GOUVERNEUR. De Parijsche berichtgever van het Han- delsblad meldt dat in koloniale kringen de terugroeping wordt geeischt van Varenne, den gouverneur-generaal van Indo:China, die in een rede voor den Besiuursraad van Ind«- China den wensch had uitgesproken eener wijziging van de tegenover de inlandsche be- volking te volgen politiek, en zelfs een toespe- ling maakte op de mogelijkheid dat Indo- Ch na zich in de toekomst van Frankrijk zou afscheiden. In den Seniat is hieromtrent een in'erpellatie aangekondigd. Sommige bladen protesteeren tegen Varen- ne's politiek, die in Indo-China veeleer als social stisch leider dan als vertegenwoordiger van Frankrijk zou optreden. De nieuwe Fransche minister van Kolonien zal zich er binnenkort mee bezig houden, doch in de Kamer vetdedigen de soci a listen en radicalen Varenne krachtig, die zijn func- tie van gouverneur slechts aanvaardde op voorwaarde dat hij het plaatselijk bestun'r zou reorganiseeren. HET ENGELSCHE ST EE NKOOL R AP - PORT. In o.v«-oenstemming met den door deji 4kiK-. ier, Baldwin, uitgedrukten vensclf schen premier, on th on den de ieiders der mijnwerkers, even als die der miineigenaars, zicli voorloopig van commentaar op het steenkoolrapport. De berichten uit de steen' o ildistricten wijzen evenwel op teleurstelling bij de mijn werkers en mijneigcnaars. Vooral in de dis- tricten met de vele uitgewerkte oude mijnen, die met sluitin? worden bedreigd, is de stem ming zeer ernstig. Tegen de voorgeHelde loonsveriaging wor den evenwel minder scherpe aanvailen ge- daan, dan verwacht had kunnen worden. HEVIGE AARDBEVING IN PERU. Een lang aanhoudende en hevige aardbe- ving heeft te Lima in Peru grcoie sehade ver- oorzaakt. Het verkeer langs de Zuid-Peru- viaansche spoorwegen werd ernstig gestoord DE PARIJSCHE TAXI'S. Een Parijsch gemeenteraadslid heeft aan den prefect van politie het verzoek gericht om te verordenen dat de sclioqwburgeh voortaan om elf uur geeindigd zullen zijn ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen van een taxi gebruik te maken zonder het nacht* tarief te betalen. Hij hoopt dat de prefect zai kunnen bereiken, dat de voorHellingen vroc- ger zullen beginnen en de pauzes korter zul* len zijn, waardoor drie kwartier zou worden gewonnen. Het voorstel heeft niet veel kans van s!a» gen daar het inbreuk zou maken oo de levens- wijze der Parijzenaars, die laat van hun ar- beid komen, laat eten en voor wie de theaters niet laat genoeg kunnen beginnen. Nu denkt men er over het nachttarief der, taxi's om half een in plaais van middernacht te laten ingaan, zooals vroeger het geval is geweest. EEN NIEUWE METHODE VAN DIEFSTAL. Woensdagavond om een uur of zeven klor.- ken op de Schonhauser Allee te Berlijn met korte tusschenpoozen twee geweldigc knallen, met het gevolg, dat onder het talrij ke publiek een ware paniek ontstond en de menschen onder den kreet: „Een ontploffing. revolverschoten" naar alle kanten uiteerst'6- ven en dekking zochten in de portieken der htti zen. Van die gelegenheid hebben blijkbaar een paar dieven, die het vuurwerk hadden af- gestoken, gebruik gemaakt om met een in ecu schort gewlkkeiden steen een winkelruit van- een juwelierszaak door te tikken en zich meester te maken van een paar daarachter uitgestalde diamanten sieraden ter waarde resp. van 30.000 en 15.000 M. Een tweetal agenten, dat dicht bij de plek, waar de ont- ploffingen hadden plaats gehad, stond, snel- de toe en vend de resten van de stukken vuur werk, waaruit bleek, dat het z.g. „kanon- slagen" waren geweest Ook werd de in de schort gewikkelde steen gevonden en het gat in de ruit maar van de daders geen spoor. De juwel'er en zijn bedienden, die zich achter in de zaak hadden bevonden, hadden niet# van het heele geval gemerkt. Den geheelen nacht was de recherche in de weer om de inbrekers op te sporen, terwijl al le politieposten werden gealarmeerd, maar alles te vergeefs. De bestolen juwelier heeft een belooning vac 5000 M, uitgeloofd ALKMAARSGHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1