Geestehjke en lichamelijke kracht volgen m tijdelijk gebraik van Foster's Maagpillen. J>it geneesmiddd regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werkirg der inge wan-den. en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. All; leden der familie kunnen dit welbektnd huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijf- tig versuikerde ipdlilen 0.65; in apotneken en drogistzakcn. wen wordt gewaakt, zulks in verband met de mogelijkheid van inbezitneming door dat gedeeke der gemeente, dat eventueel wdu- neer het tot afscheiding komt, zich niet ach ter dr. Geelkerken zal scharen. Gisteravond waren tegen 8 uur honder- den gemeenteleden voor het kerkgebouw in de Gerard Brandtstraat, waar de kerke- raadsvergaderingen g houden worden, sa- mengestroomd en zij verwachten met span ning de komst van dr. Geelkerken ter ver gadering. Doch vrij spoedig werd bekend, dat dr. Geelkerken in ale geval voorloopig niet ter vergadering zou komen, daar hij het onjuist achtte, dat hii tegenwoordig zou zijn bij de behandeling v -i de vraag, welke houding de kerkeraad hoover het synode- besluit '-ecft in te nemen. Hoewel later bekend werd, dat de kerke- raadsvergadering inderdaad was aangevan- gen zonder dat dr. Geelkerken tegenwooj- dig was, bleven de menschen in de Gerard Brandtstraat wachten. Tegen 11 uur verliet een der kerkeraads- feden de consistorie en toen ging het bericht als een loopend vuurtje rond, dat deze dr. Geelkerken namens den kerkeraad ging uit- noodigen om ter vergadering te komen. Eenrgen tijd later kwamen dr. Geelkerken tn dat kerkeraadslid per auto in de Gerard Brandtstraat aan. De wachtenden riepen Juide: leve dr. Geelkerken en drongen zoo om den auto heen, dat dr. Geelkerken slechts met groote moeite den ingang der consistorie kon bereiken. En terwijl nog steeds hoera werd geroepen ging dr. Geelkerken de consistorie binnen. Tegen kwart voor twaalven deelde een der ouderlingen, de heer E. van den Berg, van de stoep van de consistorie aan de wachten den mede, dat de kerkeraad besloten heeft adder dr. Geelkerken te blijven staan en dat dr. Geelkerken morgan gewoon zijn predi- caties zal houden. Hiema zijn de wachtenden huiswaarts ge- gaan. De vergadering van den kerkeraad duurde echter te middernacht nog voort. Door dit besluit van den kerkeraad heeft deze dus de opdracht van de synode niet uit- gevoerd en was hij met haar in conflict ge- komen. Het woord, dat de Generale Synode van 'Assen aan de Kerken richtte en gister zou worden voorgelezen, luidt: Geliefden in den Heere Jezus Zhristus! De Generale Synode van de Gereformeer- de Kerken in Nederland, op 26 Januari en volgende dagen te Assen vergaderd, heeft zich geroepen geacht, aan de kerken in het nlgemeen en aan de dienaren des Woords en de opzieners in het bijzonder, het navolgerde op het hart te binden. Gelifk u bekend is, had de Synode te han- delen over een geval van leertucht waarin op den vcorgrond stond de vraag, of in onze kerken toelaatbaar zou worden geacht, dat over het Schr ftverhaal aangaande de eerste ongehoorzaamheid des menschen een be- schouwing werd gegeven volgens welke het twiifelachtig zou zijn, of er in het Paradijs wel in den eigenlijken zin des woords een boom der kennis des goeds en des kwaads en een boom des levens hebben gestaan. zoodat we dus ook aangaande den mhoud van het proefgebod feitelijk onkundig zou- den zijn; terwijl dezelfde onzekerheid zou heerschen ten aanzien van de vraag, of het woord der verleiding tot Eva kwam uit den mond eener slang. De Synode heeft dienaangaande geoor- deeld, dat bovengeno^mde voorstelling met den klaarblijkelijken zin van het Schriftver- haal niet in overeenstemming is, en daarom metterdaad twijfelachtig stelt wat ons door de Heilige Schrift duidelijk wordt geleerd. Zij weet zich niermede in overeenstemming met wat al de eeuwen door in heel de Chris- telijke kerk het gevoelen der meest uitnemen- de godgeleerden is geweest, en inzonder- hJd in de Gereform-erde kerken met eenpa- righeicl is geleerd, niet alleen door de Her- vormers en de na hen komenden, maar ook door de groote theologen, die in den nieuwe- roi tijd door God aan onze kerken zijn ge- sohonken, en wier nameu onder ons nog al- gemeen bekend zijn. Dienovereenkomstig wekt de Synode al de gemeenten ernstig op, in dezen niet af te wijken van de eenvoudigheid des gcloofs. Zij richt deze opwekking inzonderheid tot de diienaren des Woords, hen er tevens op wij- zende, dat door deze beslissing nog te dui- delijker is in het licht gesteld wat ook van te voren reeds aan geen rechtmatigen twijfel onderhevig kon zijn: dat n.l. een ied-er, die een voorstelling als bovengenoemde zou voorstaan, daardoor in strijd zou komen met het gezag der Heilige Schrift, zooals dat door onze kerken met name in art. 4 en 5 van onze Nederlandscne Geloofsbelijdenis wordt beleden. De synode mag niet nalaten, hkrbij ook in meer algemeenen zin te wijzen op de nood- zakelijkheid om vat te houden aan de H°ilige Schrift als het Woord Gods en dus ook aan (heel de heilige geschiedenis, zooals deze ons in deze Schrift wordt beschreven en medege- deeld. Inzonderheid hebben de dienaren des 'Woords niet alleen bij het bovengenoemde, maar ook bij aide andere onderdeelen der heilige geschiedenis zich ten zeerste te wach ten voor clke beschoi.wing, die onder den schijn van de Schrift te verklaren in werke- lijkheid de mededeelingen der Sclnift ter zijde stelt. Het is bekend, dat er van oude dagen af zijn geweest, die dit hebben gedaan. soms zeker met de bedoeling, de Schrift meer aannemelijk te makvn voor velen, maar sieeds met het gevolg, dat het gezag der Heilige Schrift grootelijks schade leed. In verband met dit alles is er naar het oordeel der synode ook reden om een ernsti- ge waarschuwing te doen uitgaan, dat niet het gezag van eenige wetenschap boven dat van de Heilige Schrift worde gesteld. Hoe- zeer ook dankbaar valt te waardeeren alle nieuw, door de wetenschap ontstoken licht, dat kan strekken om ons den zin der Heilige Schrift beter te doen verstaan, mag loch nim- mer de gedachte worden toegelaten, als zou de wetenschap hebben uit te maken, of het- geen de Schrift ons leert, wel als waarheid kan worden aanvaard. Immers spreekt de Schrift met haar eigen gezag, het gezag van Hemzelf, wiens Woord zij is; daarom mag zij niet voor eenige menschelijkc vierschaar worden gedaagd, maar moet veeleer alle menschelijke wetenschap hieraan worden getoelst, of zij met de leer der Heilige Schrift in overeenstemming is. Zij het ons dan steeds een eere en een voorrecht, ons eerbiedig te buigen voor de stem van's Heeren Woord. Laten we in den strijd voor de Waarheid Gods niet versagen, opdat de Satan, die een leugenaar is van den beginne, geen voordeel over ons verbrijge. Gelde het ook van ons, dat wij ,,de overleg- gingen ternederwerpen, en alle hoogte, die zich verheft tegen de kennis van God, en alle gedachte gevangen leiden tot de gehoorzaam- heid van Christus-', 2 Cor. 10 5. Wij wekken u hierbij met aandrang op. dat de Heilige Schrift ook in de huizen haar eereplaats behoude, en dat zoo bij de huise- lijke godsdienstoefening als anderszins in zonderheid aan het zaad der gemeente hei lige eerbied voor's Heeren Woord werde in- geprent. Voorts, broeders en zusters! bidden wij u toe, dat Hij, die is onze hoogste Profeet en Leeraar, u door Zijn Woord en Geest in alle waarheid leide. Schenke Hij aan u en ons veel genade, om de waarfieid van Zijn Woord niet alleen met den mond te belijden, maar allereerst met het hart te gelooven, en den troost ervan rijktlijk te ervaren. Laten we waken en bidden, opdat we ook daders des Woords worden bevonden, en niet alleen hoorders, onszelven met val- sche overlegging bedriegende. Moge de Vadcr d:r ^armhartigheid op ons aller gedurig gebed Zijne gemeente daartoe bekwamen, dat zij door haar belijdenis en wandel Zijne deugden verkondige, en het licht der Waarheid en van 's 1 leeren heerlijk- heid, dat over haar is cpgedaaa. van haar uitstrale tot eer van Zijne naam en tot ver- lichticg van velen, die in duiskraissen zijn terneergezeten Toen de Kerkeraadsvergadering van de Gereformeerde Gemeente Amsterdam-Zuid Zaterdagavond had besloten te blijven staan achter zijn voorganger Dr. Geelkerken en dat deze ondanks de schorsing van de Synode te Assen gistermorgen zou voorgaan in den dienst in de Parkkerk, was het te verwachten, dat de belangstelling buitengewoon groot zou zijn. Reeds lang voor halftien stonden honderden voor de Parkkerk in de Gerard Brandtstraat te wachten. De politie hadl voor de noodige orde maatregelen gezorgd en het publiek in twee rijen geplaatst, n.l. zij die een vaste plaats in het kerkgebouw hadden en zij die de overige plaatsen mochten bezetten. Toen om halftien de deuren werden geo- pend, werden deze rijen plotseling verbroken en stormde de menigte de kerk binnen. Nau- welijks vijf minuten later werden de deuren weer gesloten, want toen was het gebouw meer dan vol; zelfs op de trappen naar het preekgestoelte zaten de belangstellenden. De voorlezer liet toen zingen psalm 42; „0 de Heer zal uitkomst geven". Daarna werd de vclgende verklaring van den Kerkeraad voor gelezen: „Dc Raad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid (Overtoom), wettig verga derd den 13den Maart 1926, in de Parkkerk aan de Gerard Brandtstraat te Amsterdam; met de meeste ontroering en innig leedwe- zen kennisgenomen hebbende van den inhoud van het schorsingsbesluit, dat omtrent zijn Dienaar des Woords dr. J. G. Geelkerken is ingekomen constateerend, dat hem niet bekend is eenige leering van Dr. Geelkerken, voor of in zijn ongeveer elfjarige bediening in deze gemeente, die in strijd zou zijn met het door de Gereformeerde Kerken in artikelen 4 en 5 der Nederlandsche Geloofsbelijdenis beleden gezag der Heilige Schrift en dat hem evenmin lets bekend is van eenig verzet van genoemd'en Dienaar des Woords tegen het wettig gezag, dat naar het Woord Gods, de Gereformeerde Belijdenis en de Kerkenorde aan de Kerken en hare meerdere vergaderingen is geschon- ken; in tegendeel vaststellende, dat Dr. Geelker ken in zijne verklaring tegenover de verga dering te Assen zoover is-gegaan ook ge zien in het licht der daarna gewisselde tele- grammen dat het verschil tusschen die vergadering en Dr. Geelkerken kan worden gekenschetst als een verschil van beleid voor den verderen wettigen uitbouw onzer Belijde nis; overwegende, dat vorenbedoeld besluit, gc- nomen door een vergadering welker bevoegd- heid niet is erkend, en in strijd is het Gods Woord, en evenzeer in strijd is met onze gel- dende Kerkenordening, zulks mede op de gronden, die in de desbetreffende protesten, memorien en overige bescheiden, vanwege den Kerkeraad en ^anwege Dr. Geelkerken hier cmtrent zijn bekend geworden dat derhalve de rechtmatigheid van boven- bedoeld besluit niet kan worden erkend; vaststellende, dat alzoo het accoord van kerkelijke gemeenschap door dat besluit is geschonden dat het den Raad niet geraden is in iets te gen zijne conscience te handelen; dat ook de nog behouden band aan den Dienaar des Woords Dr. J. G. Geelkerken den Raad geen vrijheid geeft dien Dienaar te we- ren uit zijne ambtelijke bediening; bij voortduring bereid om in kcrkelijk ver band te leven naar vorenbedoeld accoord; doch daarbij naar den eisch van Gods Woord en onze Belijdenis verwerpende alle menschelijke zonden, en alle wetten, die men zoude willen invoeren om God te dienen, en door deze de conscientien te binden en te dwingen, in wat manier het zoude mogen zijn; alleen aannemende hetgene dienstig is om eendrachtigheid en eenigheid te voeden en te be waren en alles te onderhouden in de ge- hoorzaamheid Gods; Besluit: lo. zich een boverrbedoeld besluit der ver gadering te Assen niet te conformeeren 2o. daartegen overal, waar zulks nuttig zal kunnen bli'ken, protest te doen hooren; 3o. van dit besluit en deszelfs motieven als bovenomschreven mededeeling te doen aan Dr. J. O. Gceikciken, dc en aan wie zulks nuttig zal worden geoordeeld. Tijdens het zingen van Psalm 43, vers 3 en 4 kwam Dr. Geelkerken op den kansel. In zijn gebed smeekte hij, dat God hem ge- trouw mocht maken om zijn plicht te vervul- len en te doen, datgene wat zij, die Christus, als opziener dezer gemeente heeft gesteld, mogen verwachten en voorts, dat alle Gere formeerde kerken in ons Vaderland hun vrij heid mogen bewaren en alleen gebonden zul- len zijn aan de geboden Gods. Tot tekst had Dr. Geelkerken gekozen Marcus XV, vfers 25, tweede gedeelte: „En zij kruisigden hem." Bij den aanvang van zijn predicatie zeide Dr. Geelkerken, dat alhoewel hij wist, dat de hoof den en hartender gemeenteleden geheel vervuld zijn van hetgeen geschied is in de afgeloopen week, er hierover hier niet gespro- ken zou worden. Daarover zal elders gehan- deld worden. Hier staan we, zeide de prediker, voor de bediening van het Woord Gods. Bij de ont- wikkeling van zijn tekstwoord wees Dr. Geel kerken erop, dat wen geneigd zijn bij de be- schouwing der woorden: „En zij kruisigden hem" ten eerste uit te roepen: „Is dat dus nu het einde?", ten tweede te mogen zeggen: „Wat een diepte van mysterie" en ten derde te mogen getuigen: ,Hier is een tarwegraan, dat in de aarde valt en sterft, doch duizend- ja millioenvoudig vrucht draagt." Deze gedachten werden verder door den kanselredenaar ontwikkeld en de dienst ver- volgens op de gebruikelijke wijze beeindigd. Door de gemeente werd op voorgaan van een der gemeenteleden gezongen psalm 87, vers 4. Het kerkgebouw stroomde leeg en schare vereenigde zich met de talloozen, die buiten hadden gewacht. Een groot deel bleef wach ten tot de herder verscheen en zij vergezelden hem naar zijn woning. In de Schinkelkck, het andere kerkgebouw der Geref. Gemeente, ging tezelfdertijd voor Ds. H. Brinkman uit Haarlem. Toen hier door den voorlezer de verklaring van den Kerkeraad was voorgelezen en niet aan de opdracht der Generale Synode werd vol- daan (wat ook niet in de Parkkerk geschied- de) om voor te lezen het woord van voorlich- ting, waarschuwing en bestuur, dat de Syno de tot de Kerken richtte, verlieten zeer velen tegenstanders van Dr. Geelkerken die het natuurlijk met de verklaring van den Kerke raad niet eens waren het bedehuis. De avonddienst in de Schinkelkerk werd geleid door Dr. Geelkerken. Reeds een uur voor den dienst werden de bezoekers door de politie en fille opgesteld. Toen de deuren geopend waren werden d£ belangstellenden bij groepjes binnengelaten. Om halfzes was de kerk reeds geheel gevuld. Voor de predicatie werd doqr den voorlezer evenals des morgens het besluit van den ker keraad voorgelezen. Dr. Geelkerken hield een predicatie naar aanleiding van den 40sten Zondag van den Heidenberschen Catechismus en had daarbij tot tekst gekozen het zesde ge- bod: „Gij zult niet dooden". Aan het einde van zijn rede wees Dr. Geelkerken erop, dat het zoo treffend was, dat juist op dozen avond dit deel der predicatie moest behandeld wor den. Men zal zich in deze dagen de predica tie wel in herinnering brengen en zich dan bedenken, de verontmoedigende en bemoedi- gende wenken, die ons in dezen catechismus gegeven worden. God moge Zijn gebod ons dierbaar maken in zijn liefde, ziende op Je zus. Alle bitterheid en lastering en boosheid zij verre van ons. Na afloop van den dienst werd Dr. Geel kerken wederom door vele gemeenteleden naar zijn woning vergezeld. In de Parkkerk zou in den avonddienst Ds. H. Brinkman uit Haar lem optreden. Nadat ook hier de verklaring van den Kerkeraad was voorgelezen deelde de voorlezer mede, dat Ds. Brinkman voor de gemeente niet kon optreden. Hiema werd door een ouderling een preek gelezen. RADIOVERBINDING NEDERLANDCURAgAO DOOR MIDDEL VAN KORTE GOLVEN. Het ministerie van kolonien deelt het vol gende mee: In tegenstelling met Oost-Indie, beschikte West-Indie slechts over kleinere radiostations, die dienen voor het werken op betrekkelijk kleinen afstand en wel in hoofdzaak voor het verkeer met sehepen in zee, terwijl de telegra- fische verbinding met het moederland uitslui- tend langs den kabel werd onderhouden. Het oprichten van radiostations van groot vermogen. zooals te Kootwijk en Malabar, uitsluitend met het doel, ook West-Indie een eigen verbinding te geven, zou veel te kost- baar worden. Een verbinding door middel van de korte golven zou, meende men, uitkomst kunnen bieden. De ingeuieur van het technisch bu reau van het departement van kolonien, ir. G. Schotel, heeft dan ook een kortegolf- zender, volgens een nieuw systeem, dat ge heel afwijkt van de gebruikelijke methoden voor het op wekken van korte golven, met be- stemming voor proefnemingen met Curasao, in gereedheid gebracht en in de gebouwen van genoemd bureau in Den Haag opgesteld. Aan de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum werd opdracht gegeven, een korte-golfzender samen te stellen, geheel vofi- gens net ontwero ir. Schotel. Behoudens enkele onderdeelen is deze zen- der opgebouwd uit in Nederland vervaardigd materiaal. De zender werd den 20sten Ja nuari van Nederland naar Curasao ver- scheept. De teekens door dien zender te Curasao uitgezenden, werden den lsten Maart op het vooraf afgesproken uur, reeds dadelijk zeer goed ontvangen door den heer Schotel op het technisch bureau in Den Haag en door het cntvangstation van den rijkstelegraaf- dienst tc Meyendel, wat te grooter sueces was, omdat dit type zender voor het hoofd van den post voor draadlooze telegrafie in Curasao, den heer Molenkamp, en zijn per son eel geheel nieuw was. Dienzelfden avond ontstond een vlotte telegramwisseling tus schen de zend-ontvang-installatie van het technisch bureau eenerziids en die te Cura sao anderzijds. Den 2en Maart zond de gou- verneur van Curagaouiteraard als proef- seinen de eerste telegrammen per radio naar Nederland inhoudende gelukwenschen voor H. M. de Koningin en den minister van kolonien. den en I.. l.vh.115 \uu i2.ii uitr in w. gunstigste uren met groote sterkte ontvan gen, eii Curasao meldt buitengewoon sterke ontvangst. Er zij echter met den meesten nadruk op gewezen, dat een en ander zich nog in het stadium van preefnemingen bevtndt. De ge- bezigde toestellen zijn niet b.stemd voor een definitieve verbinding en zijn zoo goedkoop mogelijk gehouden; de zend- en ontvang- installaties te Curacao en te 's-Gravenhage hebben te zamen slechts rond 3000 gekost. De bedoeling van deze proefnemingen is, vast te stellen, hoe een definitieve verbinding met de grootst mogelijkc bedrijfszekerheid en de minste kosten tot stand kan worden ge bracht. BRAND. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ontstond brand in de sigarenfabriek van de Gebr. Jeu- rissen te Valkenswaard. Binnen een uur tijds brandde de fabriek geheel uit. De brandweer uit Eindhoven werd gerequireerd om de be- lendende perceelen te sparen, wat is gelukt. Alleen leed een slagerij van den heer J Beeks aan de achterzijde aanmerkelijke brandschade. Van de verbrande sigarenfa briek is alleen de kanioor-inventaris en een kleine voorraad tabak gered kunnen worden. De aangerichte schade beloopt ongeveer 30.000, en wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekeno. DIERENMISHANDELING. De kantonrechter te Zierikzee heeft den 41- jarigen landbouwer N. A. B. uit Duivendij- ke wegens dierenmishandeling tot 100 boe- te subs. 30 dagen hechtenis veroordeeld. DE STORMPOLDER. Zaterdagmiddag is het gelukt het in c mond van de Rijnhaven alhier gekapseisde gezonken rijnschip Stormpolder recht te zet- ten. Vanmiddag zal *-et schip door v. d. Tak's bergingsbedrijf met vier bokken gelicht wor den. Eerst daarna kunnen de lijken van de schippersvrouw en de drie kinderen geborgen worden. NEDERLANDSCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De ministers van binnenlandsche zaken en landbouw, arbeid, handel en nijverheid, finan- cien en kolonien hebben het eere-voorzitter- schap der Nederlandsche Jaarbeurs aan vaard. ALGEMEEN NEDERLANDSCH- VERBOND. In de gisteren gehouden vergadering van den groepraad Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond werd het groepsregle- ment met eenige wijzigingen definitief vast- gesteld .Tot ondervoorzitter werd gekozen de heer J. N. Pattist te's Gravenhage. Besloten werd pogingen aan te wenden tot hervorming van den raad van bijstand en tot instelling van radio-avonden van het A.N.V. terwijl de navolgende motie werd aangenomen: De groepsraad van groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond is van oordeel, dat de regeering de pogingen om voor zooveel noodig in overleg met andere belanghebbende mogendheden een vliegdienst met onze over- zeesche gewesten tc verkrijgen, ten krachtig- ste behoort te steunen. Des namiddags werd een algemeene leden- vergadering gehouden, ter bepaling van het standpunt, door de groep in te nemen op de voorgenomen nationale protestvergadering tegen het aanhangig Nederlandsch Belgisehe verdrag. SCHEEPSONGELUK. De Deventer-stoomboot Burgemeester Van Marie, uit Amsterdam, die Zaterdagochtend te Deventer moest aankomen, is te Wijhe te gen een steigerpaal geloopen, waardoor een plaat losraakte en een scheur van 75 c.M. Iengte in het schip ontstond. De boot maakte veel water, doch kon nog met eigen kracht omhoog worden gezet. De vuren zijn gedoofd De machinekamer staat vol water. De scheur is later gestopt, en gepoogd werd, het schip leeg te pompen. De Jonkheer Coenen is van Deventer naar Wijhe vertrokken, om de lading van de Van Marie over te nemen. Vermoedelijk zal de Van Marie naar Amsterdam gesleept worden om te dokken. DE INBRAAK TE ST. NICOLAASGA. Omtrent den inbraak te St. Nicolaasga, die misschien het eind is van een lange reeks, deels geslaagde, inbraakpogingen in zuivei- farieken in het Noorden, wordt het volgende gemeld: De rijksveldwachter De Vries en de ge- meenteveldwachter Jaasma te Sint Nicolaas ga waren Vrijdagavond en Zaterdagnacht op surveillance en schonken bijzondere aandacht aan de gebouwen van de zuivelfabriek. Dc Eensgezindheid. Om goed 12 uur namen ze nog eens poolshoogte en wierpen het licht van hun electrische zaklantaarns door de ruiten van het kantoor der fabriek. Zij zagen toen in dit kantoor drie personen, die, zich ontdekt ziende, oogenblikkelijk de vlucht na- men. Een der veldwachters bleef voor het kantoor op post, terwijl de andere de inbre- kers den weg zou afsnijden aan de achterzij de van de fabriek. Deze omsingeling gelukte niet. De inbrekers waren reeds op hun fietse i gesprongen en verlieten ijlings het dorp, ach- tervolgd door den veldwachter. Nadat deze jacbt eenige minuten geduurd had, loste hij een schot uit zijn revolver-, dat tot resultaat had, dat een der mannen bleef staan en werd ingerekend. De aangehoudene gaf voor Rot- terdammer te zijn. De directeur der fabriek, de veearts en een andere veldwachter zetten een oogenblik la ter per auto de achtervolging van de anderen voort in de richting Heerenveen, doch tever- geefs. De geineenteveldwachters Jaasma en Wa- genaar van Scharsterbrug gingen hedenoch- tend er nog eens op uit en wel met den trein in de richting Zwolle. Op elk station waar de trein stopte, gaven ze hun oogen goed de kost. In Wolvega merkten ze iemand op het peiTon op, die wel meer van de inbraak zou kunnen weten. Deze persoon stapte in een coupe, waarin de veldwachters toen ook plaats namen. En een oogenblik later was deze per soon hun arrestant. Zoowel degeen, die te Sint Nicolaasga was aangehouden, als die in den trein werd inge rekend, werden naar Leeuwarden overge- bracht en ter beschikking van de justitie ge steld. Uit het onderzoek bleek. dat de inbrekers it a iji c\':irc:i gd.rceerd.D liubbtn tot net kantoor waren doorgedrongen met 50 a 75 K.G. inbrekcrsinateriaal, als een zuurstof-, een waterstof- en een snij-apparaat en eeil groot aantal inbrekerswerktuigen van de fijnste soort. Al deze werktuigen lagen bij de bi andkast. Bovendien hadden ze een groo't kleed meegebracht, dat moest dienen om de ramen van het kantoor te sluiten. Naar wij vernemen. zegt de N. R. Crt. zijn de aangehoudenen M. L. en I. K-, beiden uii Rotterdam. AANVARING. Op het Zijpe heeft tusschen het aakschip ..Dankbaarheid", schipper J. Tenhoeve, te Wemeldinge en het aakschip „L'Esperance'", uit Dordrecht, schipper J. Grinnevisch, een aanvaring plaats gehad. Eerstgenoemd schip is gezonken. VAN DE ZUIDERZEE. Het rijksbetonningsvaartuig, dat te Enk- huizen is gestationenerd, heeft in de vaarlijn Amsterdam^Ketelmond, Noord-Noordwest van Harderwijk, een gezonken ijzeren vaar- tuig aangetroffen, vermoedelijk een klipper- schip, waan'an de opvarenden verdrooken zullen zijn. De noodvlag hing nog in den mast. Bij het wrak wordt een praklichtboei geiegd. KWAJONGENSSTREEK. v Al een tijdje schrijft de N. R. Crt. had hij zitten loeren, of hij het kattekwaad, dat hij in zijn schild voerde, kon uithalen. Telkens als op den hoek van den Bergsingel en de Berg- schelaan een tram met bijwagen van lijn 11' stopte, liep hij, kwasi onverschillig, maar in- tusschen goed uit zijn doppen kijkend, want je hebt nu eenmaal van die gehaaide conduc- teurs, langs de stilstaande tram. En opeens, toen hij dacht, dat niemand het zag, was hij tusschen de wagens gewipt en had hij de pen uit de koppelstang getrokken. In een portiek ging hij kalm op de gevolgen zitten wachten. De conducteur van den bijwagen belde af, de collega van den motorwagen gaf het ver- treksein, de bestuurder schakelde in, en hort, daar ging de motorwagen er alleen van door. Even een blauw vlammetje tusschen de beide wagens, en de rem- en de lichtsnoeren waren gebroken. Eenzaam bleef de bijwagen in het pikkedonker staan. Het jochie, weggedoken in zijn portiek, verkneukelde zich. Wat zou hij raorgen op school fijn branie schoppen tegen zijn kameraadjes. Dat had ie'm nou toch 's fijn gelapt. Hoor dien conducteur van dien bijwagen eens bellen, en zie die passagiers eens raar kijken! Maar hij was gesnapt. Iemand had hem tusschen de wagens uit zien kruipen en naar zijn schuilhoek gaan. Zo6 was hij verdiept in het schouwspel van den achteruit komenden motorwagen wat een felle blauwe vonken sloegen er telkens van den beugel! dat hij niet merkte, dat een conducteur hem naderde. Opeens een greep, een schreeuw en tranen. Het was een klein, bedeesd en huilerig jo chie, dat op het politiebureau afgeleverd werd PROVINCIAL^ STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De 17 ingelanden van den polder Waalen- burg op Texel verzoeken van de Staten het ing«liende bemalingsplan in dezen vorra niet goed te keuren en de.benoeming te bevorde- ren van een commissi^ van deskundigen, die, rekening houdende met den tegenwoordigen toestand van den jjolder, zal hebben te on- derzoeken welke waardevermeerdering voor de verschillende gronden van Waalenburg redelijkerwijze uit de bemaling mag worden verwacht en welke verhooging van kosten daartegen over staat. De 24 ingelanden van den polder Eierland zijn van oordeel, dat het thans genoemde bo- drag van 40.000 niet evenredig is aan de waarde, welke biCliikerwijze aan het be- staande recht van Waalenburg moet worden toegekend. Bovendien zal volgens hen een zoo aanzienlrfke bijdrage een groote moet- lijkheid blijken te vormen voor Eierland. Daarom verzoeken zij, de ingediende voor- stellcn tot bemaling van Waalenburg niet aan te nemen. t KORTE BERICHTEN. Voor het kantongerecht te Terborg is tegen J. F., chauffeur van den autobusduenst der stakingsleiding te Doetinchem /40 boe- te of 20 dagen hechtenis geeischt wegens het hiet behoorlijk uitwijken voor en laten passee- ren van een auto der tram ZutphenEmme- rik. Te Venlo is gisternacht een magazijn aan den Straelschen weg uitgebrand. De brandschade wordt geschat op f 6000. Verze- kering dekt de schade. i Zaterdagmorgen te half-twaalf werd de politie door den bewaarder van h&t Paviljoen te Haarlem gewaarschuwa, dat ten man zich in den tuin achter het laboratorium bevond. Het bleek, dat hij het spanjolet van het boven- licht had losgemaakt, waardoor hij het huis kon binnendringen. Voorwerpen van waarde waren niet aanwezig. Hij had eenige koperen lampen in een zak gedaan, die hijt toen hij ontdekt werd, wegwierp. Het comite van Actie tegen de bestaande opvattingen omtrent misdaad en straf heeft Zaterdagavond te Amsterdam een bijeen- komst gehouden waar de he r W. Hielkema uit Avereest een lezing heeft gehouden over het nieuwe strafstelsel en de positic van het gevangen isjTersoneel Na cen ernstige ongesteldheid is Zater- diag te Zaandam in den ouderdom van 58 jaar overleden ds. J. A. de Vries, em. predi cant van de Geref. Kerk aldaar. J. J. O., werkman bij de N. V. Bremer Houtbandel, te Haarlem, is Zaterdagmorgen aan de cirkelbankmachine door een terug- slaande lat tegen het onderlijf getroffen. Hij werd naar het St. Elizabethsgasthuis ver- vcerd, waar hij aan de bekemen verwondin- gen is overleden. Het interpretatieve scheidsgerecht, itt- gesteld krachtens de bepalingen van aan- hangsel II tot de overeenkomst op 9 Augus tus 1924 gesC.oten tusschen de comnussie voor het herstel en de Duitsche regeering, heeft Zaterdagochtend half elf de behande ling van de aan zijn oordeel ond rworpen vragen betreffende de betalingen of over- drachten door Duitschland, waarbij moet worden uitgemaakt, of deze al dan niet be- grepen zijn in de annuiteiten van het Dawes- plan, voortgezet. De sleepboot Drente heeft het lichtschip Terschellingerbank weer naar zijn oude ligplaats gesleept.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6