II De aufomobilisten, die Dinsdag zijn aangehouden ben liun poging om goederen, die alleen gedekt waren voor doorvoer door Belgie bij Sas van Gent weer naar Belgie te b: en gen, zijn op vrije voeten gesteld. In de Galerijzaal ten Koninklijken Pa- leize te 's-Gravenhage heeft Zaterdagavond de maaltijd plaats gehad, door de Koningin aangeboden aan de hoofden der bij haar Hof geaccrediteerde gezantschappen, met hunne dames. Zaterdag is te zijnen huize overleden, 36 jaar oud, ds. H. E. Beerink, Ned. Herv. predikant te Charlois en Katendrecht. Het Nederlandsche Jack-Londen-Ver- bond heeft Zaterdag te Leiden zijn jaarlijk- sche vergadering gehouden onder voorzitter- schap van mr. D. Albers nit's Gravenhage. ProYiticiaal niftiiws UIT STOMPETOREN. Op uitnoodiging van de afdeeling Stompe- teren van den Nederlandschen Bond van ar- beiders in het landbouw-, tuinbouw en zuive!- bedrijf trad de heer J. Hilgenga van Utrecht iVrijdagavond in cafe Renses alhier op. Spr. behandelde op duidelijke wijze de geschiedo nis der vakbeweging; zijn rede werd met de grootste aandacht gevolgd. Dat alle aanwe zigen er geheel mee instemden, bleek aan het einde nit het algemeen applaus. De voorzi:- ter zeide den spreker hartelijk dank, welke alle aanwezigen op, de moderne vakorganisa- itie te steunen en sloot te ongeveer half 10 de .vergadering. Zondag- en Donderdagavond gaf de too- jieelvereeniging Aurora" in het cafe van den heer de Lange alhier hare laatste uitvoering in ddt seizoen. Opgevoerd werd het klucht- spel „In den mist" van Tames Henry Dani- ley, vertaald door H. W. van Riemsdijk. Beide avonden was de opkomst zeer goed sn werd1 er hartelijk gelachen. Donderdagavond werd de uitvoering ge- opend met een woord van welkom door den heer S. Heringa, daar de voorzitter niet aan- wezig kon zijn. Het stuk voldeed alien zeer, wat ongetwijfeld voor een groot deel te dan- ken is aan het goede spel, hoewel vooral in het derde bedrijf vlugger gespeeld had moe- ten word en. Na afloop richtte de voorzitter, de heer H. Heringa, zich tot mej. J. Romeijn, die we'l- dra wegens vertrek de vereeniging gaat ver- later. en bood haar met een hartelijke toe- spraak namens ..Aurora"- een cadeau en bloe- men aan. Mej. Romeijn zegde hiervoor met eoikele woorden hartelijk dank. Het bal na de uitvoering was zeer gezel- bg- UIT HOORN. Het Hoornsche Koffiehuis is na een gehou den afscheidsbal gesloten. Op initiatief van de Ford Motor Com pany of Holland, vertegenwoordiger de fir- ma J. Luiting alhier, is in de Witte Engel een lezing met filmdemonstratie gegeven. Door de heeren Weber, chef tractor-mechanicien en Bestebroer werd het gebruik van den tractor in het landbouwbedrijf behandeld. Door de film werd de lezing verder toegelicht. Het gezelschap Willem van der Veer heeft in het Park een voorstelling gegeven met „Het zevende gebod" van Heyermans, waaraan o.m. medewerking werd verleenJ door Mevr. Esther de Boer- van Rijk De voorste. ling werd voor het gezelschap een greet succes. Aan Mevr. de Boer werden bloe- men aangeboden. Te betreuren viel het, dat de zaal niet beter bezet was. UIT GROET. Men schrijft ons: Zaterdag j.l. hield de afdeeling Schoorl- Schoorldnm van den Bond voor Staatspen- sionecring haar prc-r aganda-avond in het lo- kaa! van cien heer G. Marees te Groet. Na opening door den voorzitter den heer R. Wognum, gaf deze het woord aan ds. Baar uit Alkmaar, de bekende pleitbezorger der ouden van dagen, die op kernachtige wij ze het idee van den Bond uiteenzette en den fegenstand schetste van de zicli noemendc Christenen, die feitelijk „Heb God lief boven alles en uw naasten als u zelven" geheel ver- geten niet alleen, maar juist de felste tegen sHnders van staatspensioen zijn. En zoo lang, vervolgde spreker, zullen wij, de jongeren, die nog kracht en longen heb- ben deze in dienst stellen voor de oude van dagen, die door hun ouderdom deze krachten missen Spr verzocht alien, die nog geen lid waren zich nog dezen avond bij de bond aan te sluiten, opdat eenmaal het oud en arm in ons rijke Nederland tot het verleden behoort. Verder werden een paar liederen uit den strijdbundel gezongen, waarna werd opge voerd „Jochem Pezel, wat ben je 'n ezel", dat op verdienstelijke wijze werd vertolkt, vooral door den speler van de tltelrol. Na de pauze volgden ter afwisseling nog enkele nummers, waarna sluiting. UIT URSEM. Door het R.-K. schoolbestuur van den H. Bavo te Ursem is gedurende de ziekte van den onderwijzer N. J. M. Oud tot tijdelijk on- derwijzeres benoemd Mej H. Ch. Vlak als zoodanig werkzaam te Utrecht. Naar wij vernemen heeft de heer J Oud die onlangs zijn ontslag heeft genomen als lid van de Schattingscommissie, thans ook bedankt als lid van het College van Zet- ters. Vrijdag werd wederom een reus van een boom geveld door den storm, gelukkig zoflder persoonlijke ongelukken te veroorza- ken. Door de kracht van den storm werd de tgrond tot op een diepte van circa een halven meter medegesleurd. Van het electrisch net werden verschillende palen als lucifershoutjes afgeknapt, die door het heen en weer slingeren menigeen een bang oogenblik bezorgd hebben, waardoor vele ingezetenen zonder stroom kwamen Door den lijnwerker werden met behulp van een assistent spoedig de noodige voorzienin- gen getroffen. In deze gemeente hebben enkele R. K ouders besloten te trachten een bewaarschoo; op te richten. UIT EGMOND AAN ZEE. Vrijdagavond vergaderde „Volksonderwijs" in de Lunch onder voorzitterschap van den heer J. G Bosschaart. Ingekomen zijn o.m. 1. een schrijven van de bewaarschoolcommissie te Vlaardingen, die een yerkrtiiig heeft georganiseerd ten bate dezer neutrale bewaarschool. Waar bleek, dat reeds anderen in dien geest werk zaam waren, werd de afdoening aan die men- schen overgelaten. 2. Een schrijven van het H. B. betreffende de regeling van de rechtspositie van de gesa- larieerde leden van het I l.B. en de ambtena- ren van „Volksonderwijs". Gemeend werd niet van de gelegenheid gebruik te moeten maken om aparte voorstellen te doen. Deze stukken zijn voor kennisgeving aan- genomen. De heer Jansma, die volgens rooster aftrad, werd herkozen tot bestuurslid. Uitgebracht werd het jaarverslag door der. secretaris-penningmeester, den heer G. Blok- ker, die daarin o.a. melding maakte van de zeer geslaagde reis naar Amsterdam door 80 leerlingen der O. L. S., het St. Nicolaasfeest voor de kleintjes en de propaganda-avonden met de hoofdbestuursleden, de heeren Zelvel- der en Van Diessen. Het verslag eindigt met de aansporing om waakzaam te zijn en op de bres te staan voor de eenig nationale. de in waarheid christelijk, mooie openbare school. Als jonge afdeeling werd geen behoefte ge- voeld iets toe te voegen aan de beschrijvings- brief der algemeene vergadering. De commissie tot nazien der rekening, be- staande uit de heeren Brouwer, Van Duin en Hardebol, had de zaken in orde bevonden en adviseerde tot goedkeuring. Ontvangen werd f 100.50 en uitgegeven 97.80, alzoo een batig saldo van 2.70- De heer Pauw gaf een overzicht van den stand van zaken bij de schoolfeestcommissie. Ingekomen was pl.m. 330. Na schoolreis en kinderfeestjes is het batig saldo nog 0 99. Het schoolsparen gaat in de gewenschte rkhting. Er is nu reeds een bedrag van pl.m. 230. Spr. hoopt dit tot /500 op te voerc De Voorzitter lichtte toe, dat het sparen der kinderen heel goed gaat en dat ook de ouders er veel sympathie voor schijnen te ge- voelen. Spr. brengt namens de vergadering dank aan de commissie. Hierna ontspon zich een uitvoerige discussie over de kinderen van de openbare scholen in Egmond Binnen, waaruit bleek, dat men nog eenigszins een af- wachtende houding moet aannemen in ver- band met de schoienkwestie. Gekozen werd een propaganda-commissiL, waarin zitting krijgen mej. Zelvelder, en de heeren Pauw en Spelberg. Deze laatste is af- wezig maar hem zou worden gevraagd of hij zich voor deze functie beschikbaar stelt. Dezelfde commissie zal de volksonderwijs- collecte verzorgen. De afdeeling Alkmaar heeft aan de afdeelingen in den omtrek een uitnoodiging gericht tot kringvorming. Het bestuur heeft zich op de eerste kringvergade- ring doen vertegenwoordigen door mej. Zel velder. Na uitvoerige bespreking wordt beslo ten zich in beginsel voor de kringvorming te verklaren (voorstel Hoppener). Als vertegen- woordigend 3-tal in het kringbestuur werd aangewezen de prop, commissie. De rondvraag stend in het teeken van den scholenstrijd te Egmond-Binnen, waarover de voorzitter nog eenige inlichtingen ver- schafte. De heer Gorter zou graag een avond met Klaas de Vries als spreker te Egmond aan den Hoef zien. Hij werd verwezen naar de propaganda-commissie. De heer Blokker heeft behoefte aan eenicre exemplaren van statuten en reglement. Er zullen eenige worden aangevraagd. Daarna sluit de heer Bosschaart met een woord van dank voor de opkomst en spoorde de aanwezigen aan een waakzaam oog te houden op al wat de O. S. bedreigt en be- laagt. Nader kan worden genield, dat de heer Spelberg de benoeming tot lid der propagan da-commissie heeft aangenomen. De bazar der collectie handwerken van de N. H. dameskrans heeft een batig saldo opgeleverd van /200. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk was een tentoonstelling georganiseerd van de verschillende dameshandwerken, ver- vaardigd door de N. H. dameskrans, welke voorwerpen als prijzen beschikbaar waren gesteld voor een verlotinu. Het was een keu- rige collectie van allerlei soort van naald- werk en van onderscheidene grootte, en het kleine getal der vcrvaardigsters in aanmer- king genomen ook van een respectabeil aan tal. Als extra-nummer troonde te midden van al dat moois een aardige pop in sierlijk cos- tuum, die afzonderlijk werd veidoot. De ten toonstelling trok veel belangstellenden, in hoofdzaak dames natuurlijk, en wie het oor te luisteren legde, vernam niet anders dan loffelijke critiek. Des avonds had de verloting plaats^ waarbij o. a. de heer P. Jonker de gelukkige winnaar was van den omvangrijk- slen prijs, een sprei, en mej. J.'de Groot de pop veroverde. De kleine krans kan met voG- doening crp haar arbeid terugzien en tevre- den zijn met hetgeen zij ten bate van het goede doel kan afdragen. Het was ditmaal nog ternauwernood, d!at de producten der ijverige vingers konden worden uitgestald in de consistoriekamer. Daar het aantal leden in den laatsten tijd weer stijgende is, kan men verwachten, dat een volgende maal naar een ruimer gelegen heid moet worden omgezien. Wat we de „Gi- dconsbende" gaarne toewenschen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Men schrijft ons: Ten lokale van den heer P. Kramer hield gistcravond de Vooruitstrevende Vrijzinnige Kiesvereeniging eene ledenvergadering. Van bevriende zijde werd ons een verslag dier vergadering verstrekt. Wij zijn niet ter ver gadering geweest, omdat wij daar niet mo- gen komen als verslaggever. Destijds werden wij geweerd, omdat men vreesde voor een niet-objectief verslag. De redactie van de Alkmaarsche Courant heeft toen aan den heer du Burck op wiens voorstel wij de laan uit moesten gelegenheid gegeven met „be- wijzen" voor den dag te komen. Genoenide heer bleef echter tot heden toe zwijgen. Thans is hij secretaris en dus samensteller van het jaarverslag dier vereeniging. Wij ontleenen daaraan het volgende: 1 Leden- en 2 bestuursvergaderingen wer den gehouden. De vereeniging had zich uit- gesproken tegen verplichte winkelsluiting, te gen afschaffing van de Zondagkermis, tegen het meebetalen aan verbetering en instand- houding van den Twuiverweg. Het leden tal verminderde met 10 en vermeerderde met 20 en bedraagt thans 120. Het jaarverslag ge- waagt van de ontstemming over het bedan- ken van een voormalig partijgenoot-raadslid. Wij zullen deze „soesa" den lezers maar be- sparen, want het is een critiek over het adres van hetbetreffende oud-raadslid, dat onze lezers niet bekoren kan. Het verslag eindigt n.l. dat het bestuur meende goed te doen niet op de handelwijze van bedoeld oud- raads.id te moeten reageeren. De samenstel ler van het jaarverslag, die tevens verslag gever is van diverse bladen, weet maar heel goed, dat krachtens zijn verslaggeversfunctie het revolutionnaire standnunt van het be stuur in deze zaak publiek wordt. De bescheiden van den penningmeester ga- ven de volgende cijfers: Ontvangsten 53,48, uitgaven 10,10. batig saldo 43.38. De heer K. Dijkhuizen, voorzitter, aan de beurt van aftreding zijnde, meende, dat de functies raadlid en voorzitter kiesvereeniging niet behoorden samen te gaan, temeer daar dit ook het geval was met den secretaris. De vergadering drong er echter op aan dat de heer Dijkhuizen dit standpunt afwees, waar aan hij voorloopig gevolg gaf en daarna met op 2 na- algemeene stenimen herkozen werd. Op het beleid der raadsfractie werd geen enkele op- of aanmerking gemaakt. Wei con- stateerden twee personen dat de fracties der andere partijen herhaaldelijk bCijk gaven, dat niet de zaken maar de personen den doorslag geven, wat niet in het algemeen belang is._ De heer du Burck, raadslid, diende de heeren van antwoord en ging op zijn wijze de zaken welke in den raad van Zuidschar- woude in de laatste jaren zijn behandeld, nog eens na. Wij zullen dit „menu" den le zers maar niet voorzetten. Het zijn frag- menten uit een oude doos, immers het is een resume van de laatste jaren. Het bestuur kreeg opdracht voor de vol gende verkiezingen eene openbare vergade ring te houden, waarin het werk der raads fractie zal worden besproken. Verwaeht wordt, dat de andere partijen dan zullen ver schijnen, om hun beleid daartegenover te stellen. Hierna sluiting. Bovenstaande hebben wij samengesteld' uit een verslag van de hand des heeren du Burck, secretaris van genoemde vereeniging en verslaggever van diverse bladen. Genoem- e'e heer heeft destijds ons weten te weigeren toegang te mogen hebben op de vergadering der V. V. K. Wij wachten nog altijd be- wijs" onzer subiectiviteit van dit vrijzinnig vooruitstrevend lid. UIT SCHERMERHORN. Donderdag 11 dezer vergaderde de afd Schermerhorn en Mijzen van Het Witte Kruis, onder voorzitterschap van den heer Th. J. Westerhof. De voorzitter deelde mede, dat van de Pro- vinciale Vereeniging tot bestrijdlng van Tu- berculcse was ingekomen een schrijven, be treffende de Emmabloem-collecte. Werd be sloten op nader te bepalen dag door eenige jonge dames Emma-bloempjes te doen ver koopen. De opbrengst hiervan is 3/5 gedeelte ten bate van de afdeeling en voor 2/5 ten voordeele van genoemde prov. vereeniging Mede was ingekomen eene mededeeling be treffende het overlijden van het lid van ver- dienste, dr. Barnouw op 84-jarigen leeftijd Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, waaruit wij aanstipten dat 77 stuks goederen in bruikleen zijn afgegeven; dat de ligtenten alleen in gebruik zijn en nog 2 nieuwe zullen worden aangeschaft, waarvoor rentclooze aandeelen zullen worden geplaatst De rekening van den Penningmeester was in ontvangsten en uitgaven groot 506.15 met een nadeelig saldo van 78.65. De reke ning en bescheiden, welke werd r atre^ien door de heeren C. Bakker en J. de Groot werden door dezen accoord bevonden, waarna op ad vies van genoemde heeren de rekening werd goedgekeurd en de penningmeester gede- chargeerd. De begrooting voor 1926 door het Bestuur ingediend, in ontvangsten en uitgaven groot 448.55 werd goedgekeurd en vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. J. Westerhof, J. van de Cappelle en J. Kos- ter werden herkozen. Door den heer Th. J. Westerhof werd als afgevaardigde verslag uitgebracht van de laatst gehouden feestelijke algemeene verga dering te Alkmaar gehouden. Bij de rondvraag werd door den heer J. dc Groot gevraagd hoeveel aandeelen zijn ge plaatst voor de a3n te schaffen ligtentjes. De voorzitter deelde mede dat hiervoor reeds 141 aandeelen zijn geplaatst tot een bedrag groot 352.50. Dr. van Leeuwen deelde alsnog mede, dat hij als gemeentegeneesheer zijn medewerking als adviseerend lid aan het bestuur zal ver leenen, vooral wat betreft den aankoop en het onderhoud van de magazijngoederen Met het Dag. Bestuur der Vereeniging heeft hij eene opname gedaan van het aanwezige materiaal. Dit werd door den magazijnmees- ter keurig onderhouden. Hij heeft evenwe' geconstateerd dat noodwendig het een en ar. der moet worden aangeschaft en vernieuwd waarvoor naar raming een bedrag van 500 gulden benoodigd zal zijn. Het Bestuur vroeg machtiging voor dezen aankoop eene leening aan te gaan, groot 500 gulden, wat algemeen werd goedgevonden Hierna sluiting. Rechtzaken. P. K. te Westwoud, C. B. te St. Pancras, M. B. te Krabbedam, F. 1. v. d. V.. P. H. K., M. Th. B. en K. K. te Alkmaar. overirediiig Motor- en Rijwielwet, de le 7 boete of 3 da gen hecht., met toewijzing der civie'.e vorde- ring, dc 2e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., dc 3e 3 boete of 3 dagen hecht., de 4e 25 boete of 12 dagen hecht., de 5e 2 X 1,50 boete of 2 X 1 hecht., de 6e 7 boete of 4 dagen hecht. A. J. M. M. te Bergen, G. B. te Schoorl, G. G. te Uitgeest, J. Th. M., F. v. D., G. M. D., C. R., J. G. V., H. B. S., H. G. C, N. R., J. J. J. V. en J. W. Z. te Alkmaar, A. D. te I.eeuwarden, overtreding Politie- verordening, de le 8 boete of 4 dagen hecht., de 2e, 5e, 8e, 12e en 13e ieder 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e 4 boete of 4 dagen hecht., de 4e 15 boete of 7 dagen hedit., de 6e 1 boete of 1 dag hecht., de 7e vrijspraak, de 9e 5 boete of 5 dagen hecht.. de lOe, lie en 14e ieder 2 boete of 2 da gen hecht. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 12 Maart. P. B. te Alkmaar .overtreding Trekhonden- wet, 4 boete of 4 dagen hecht. A. G. te Egmond aan Zee, overtreding art. 444 Wetboek van Strafrecht, 6 boete of 3 dagen hecht. W. V. te Oterleek, straatschenderij, 8 boete of 1 week tuchtschool. N. K. te Beverwijk, loopen over verboden grand1, 10 boete of 5 dagen hecht. J. P. J. K. te Alkmaar, overtreding IJkwet, 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. A. P. fz. te Egmond aan Zee, F. K. M. D. te Alkmaar, D. H te Broek op Langenddjk, dronkenschap, de le 12 dagen hecht, de 2e en 3e eider J 2 boete of 1 dag hecht. C. B. en F. v. V. te Alkmaar. in staat van dronkenschap de orde verstoren, de le 10 boete of 10 dagen hecht., de 2e 8 boete of 4 dagen hecht. Th. L. M. S. en B. K. te Alkmaar, overtre ding Arbeidswet, de le 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 6 boete of 3 dagen hecht Stadsnieiiws DE POLITIEKE TOESTAND. In het gebouw „Waakt en Bidt" hield Za- terdagmiddag het Tweede Kamerlid Snoeck Henkemans in een door de Christelijk- Historische Unie-Kamerkring-Vereeniging den Helder belegde vergadering een lezing over den poGitieken toestand. De vergadering was slecht bezet. De heer Bets uit Zaandijk heette als voor zitter de aanwezigen welkom. Dank bracht hij aan den heer Snoeck Henkemans voor zijn bereidwilligheid, het onderwerp te behande- len. Spr. opende hierop met een gebed de vergadering. De heer Snoeck Henkemans ving aan met de opmerking, dat er sinds het aan nemen van de uitnoodiging en thans heel was gebeurd is. Er is thans n.l. een kabinel gevormd. Spr. wilde toch niet blijven stilstaan bij den toesand van heden, maar ook over wai tot de crisis aanleiding heeft gegeven en wat er geen aanleiding toe gaf. Aanleiding tot de crisis was de vervuUing van het gezantschap bij de pauselijke Stoel. Dit vraagstuk was voor recht steeds het struikelblok. Altijd is deze moellijkheid voor- zien. Toen in 1880 voor het eerst een samen- werking tusschen de A.-R. en R.-K. tot stand kwam, schreef in 1888 Dr. Kuiper, dat het hem niet hinderde, dat door ,,De Tijd" de eisch van het gezantschap was gesteld, doch dat hij daartegenover ook het recht wilde hooghouden om er zich tegen te verklaren Hij bleef hiermede in den lijn van Groen van Prinsterer. Spr. toonde dit nader aan. In 1871 werd er over de opheffing een debat ge- voerd, dat drie dagen duurde. Spr. citeerde hetgeen Groen van Prinsterer toen schreef„Laat ons er voor zorgen niet door verloochening van ons Protestantsch karakter om consid-eratie van politieken aard de achting te verbeuren van de Ultramon- taansche tegenpartij". Het lijkt of Green van Prinsterer dit voor 1925 schreef. Ook de Savornin Lehman steldc zich steeds op dit standpunt, omdat de roe- ping van de Chr. Kerk dienen is en dus alles wat naar macht wil, voorzichtig moet wor den behandeld. De wereldsche zijde waarnaar de kerk zich ontwikkelde bracht schade aan de geestelijke karrt. Ernstig wordt het als van de regeering gevraagd wordt de gczagsgronden van de kerk te erkennen. Niemand kan ontkennen. dat dit het wezen van het gezantschap is de gezagspositie van de R. K. Kerk te bevesti- gen. Dit, a'.dus spr., konden wij niet, omdat wij zelfs voor onze eigen kerk, die ons lief is, geen gezagspositie willen en beducht zijn voor de verslerking van de gezagspositie van de kerk van Rome. Wij kunnen niet tot een dergclijke hande- ling medewerken. 11 November j.l. moest dc Kamer over het instituut weer een beslissing nemen. Wij wis- ten dat dit voorstel moest worden gedaan. Ook bij de Kabinetsformntie is daarover ge- sproken. De heer Schokking deelde Colijn cnmiddellijk mede, dat de. houding van de Chr. Hist, tegenover het gezantschap bij den pausclijken stoel geen wijziging kan onder- gaan. Voor de toekomstige politieke zuiverheid is het echter noodig, dat het conflict in het openbaar kwam. Met Colijn was spr. dit eens. Uit beleefdheid haastten wij ons niet voor te stellen den post te schrappen. Wanneer Kerstens het echter niet had voorgestetd, dan zou een van ons het hebben gedaan. Het door Dr. Nolens gesproken woord was van veel gewicht, doch hij had niet het recht om dit woord te spreken. De Christ.-Hist. hadden tevoren gezegd, dat zij ten dien aanzien niet anders konden. Aan Nolens dan ook de verantwoordelijk- heid voor den crisis. Spr. stelde in het licht, dat zij voor den eisch van Nolens niet hadden kunnen zwioh- ten. Dit zou een slag voor het protestantisme zijn geweest. Ook zakelijk was dit niet mo- gelijk. Aan ons, aldus spr., is anti-papisme en een vijandschap tegenover het kabinet Colijn verweten. Indien er iets van waar was zou dit schande van ons zijn, aangezien op een der gelijk oogenblik alleen het zuivere begin sel mag spreken. De Chr.-Hist. deden echter niets anders. Er was een groot verschil tusschen de Chr.-Hist. en Coliin. De Geer was tegen in- trekking van art. 40 en wij geloofden, dat hij juist zag. Colijn was er voor. Wij wezen op het gevaar van de rechts- contuniteit en gaven de middelen aan waar door 7 pet. kon worden ingetrokken zonder rechtskrenking. Toch zijn wij het kabinet blijven steunen. Wij meenden, dat allerminst de heer Colijn tot kabinetsformateur moest worden aangewezen. Toen Colijn toch kwam, hebben wij "hem desondanks onze loyale steun toegezegd. Spr. mo«y het dan ook wraken, de Christ.- Hist. dergelijke beschuldigingen voor de voe ten te werpen. lets minder erg is het met het anti-papis me. Anti-papisme is dat men aan de R.-K niet de gelijkberechtigdhedd zou geven op sociaal en politick gebied. Een andere vorm van anti-papisme is, dat men samenwerlring met de Roomschen schroomt en ontraad. omdat men vreest. dat de R.-K. zouden berciken wat anderen, die vrel de mcerderheid hebben, zouden kunnen berciken. Noch het een noch het ander is bij de Christ.-Hist. gebleken. Wij hebben krach tens ons protestantsch beginsel opgekonnen voor rechtsgelijkheid en gelijkberechtigd- heid van de verschillende godsdiensfen. De aard van den crisis staat dan ook vast, n.l. het geschil over den gezantschapspost bij het Vaticaan. Rome kon hiervan geen afstand doen en wij Christ.-Hist. konden hieraan niet medewerken. Da;.rom was de oplossing van den cries niet gennJckelijk. Er zou geen crisis zijn ger weest, als de R.-K. hadden gedaan, wat wij steeds gedaan hadden, zich n.l. neerleggen bij: een beslissing van de Kamermeerderheid. De oplossing van den crisis heeft de Christ.- Hist. Kamerfractie zeer moeilijke uren ge- kosu Dat Marchant allereerst als Kabinetsfor mateur werd aangezocht, oordeelde spr. lo- gisch. Het minimum van verstand als staats- man toonde hij niet door twee dagen Later met een voorstel tot handhaving van den ge zantschapspost, waartegen hij twee dagen tevoren had gestemd. Toen Dr. de Visser werd aangezocht brak er voor onze fractie een biutengewoon moei lijke tijd aan. Zijn doel was het bestaande kabinet te behouden. Het compromis werd uitgewerkt om den gezant te Bern of Weenen met dien post te belasten. Noch voor wis noch voor de R.-K. was dit eigenlijk te aanvaarden. Spr. gaf dit nader aan. Spr. stelde in het licht, dat de Geer uit staatkundige overwegingen elk werken met de fractie had vermeden toen hij als forma- teur werd aangezocht, om vast te leggen dat de Chrst.-Hist. Unie niet de minste veraot- woordt'lijkheid draagt voor hetgeen tot stand is gekemen. Spr. oordeelde, dat het antwoord op de vraag of de Geer de opdracht tot kabinets- vorming moest aanvaarden, absoluut beves- tigend moet luiden. In dit hachelijk oogen blik was ieder, die daartce de kracht gevoel- de, verpGicht, aan den roepstem van de Ko ningin gehoor te geven. Dat Mr. Limburg die gepoogd heeft, is dan ook prijzenswaardig, doch dit is ook het ge val met de Geer. De instandhouding van het constitutioneele regeeringsstelsel waarborgt de zelfstandige vrijheid van het volk. Dit eischt dan ook een regeering die aan dit stelsel, hetzij dan par- iementair of extra-parlementair, wldoet. Het stelsel valt er mede of wij al of niet hebben een volksvertegenwoordiging, waar bij de raadsleden van de Kroon tegelijkertijd' zijn de vertrouwensmannen van de volksver- tegen woord iging. Van A.-R. zijde is Vrijdag in de Kamer aan de Geer verweten, dat hij die geen zitting had in het kabinet Colijn, de kabinetsop- dracht aanvaard heeft. Spr. oordeelde dat dit ten eenen male ten oprechte geschiedde en vcrzekerde, dat den Christ-Hist, nu eenmaal de opdracht was gegeven, hem dankbaar zijn, dat hij het deed'. Zonder twijfel bestond het kabinet Colijn uit bekwame mannen, maar men zal ook heb ben te erkennen, dat onder de mannen, die met de Geer het bewind hebben aanvaard, ook buitengewoon bekwame mannen zitten. In dit verband noemde hij de ministers van kolonien, oorlog en arbedd. Komcnde tot het regeeringspi'ogi'am be- toogde spr., dat daarin punten voorkomen, waarover de Christ.-Hist zich kunnen ver blijden. Spr. wees op het wegnemen van de opcenten op de pcrsoneele be'asting en op de suikeraccijns en op de woorden over de vre- desgedaciite. Wei zijn er ook pimten, zoo veiwolgde spr., waart»j wij een vraagiceken plaatsen, doch alles te zamen genomen stemt de sa- menstelling van het ministerie en het pro gram tot dankbaarheid. Geen punt, zoo zeide hij, geeft ons groote mceilijkheden. De beslissing over hetgeschil van 11 No vember is gevallen. De post staat niet meer op de begrooting en nu komt er een ministe rie, dat dit vraagstuk buiten de sfeer van de partijpolitiek nog eens wij behandeld zien. 11 November heerschte dien geest niet. Marchant stemde tegen om het kabinet te treflen. Het is een vriendelijke gedachte van dc re geering, maar wie zal uitmaken wat of zuiver zakelijk is. Bovendien zijn er meer beslissan- gen genomen die niet geheel zakelijk waren. Men kan het verstaan, dat „De Tijd" vraiagt: ,,Waar blijft nu de Christ-Hist. Unie met haar principieele bezwaren? Een ministerie met twee Christ.-Hist. brengt het voorstel ze'.f op de agenda". i We staan hier voor een vraag, een raadsel, dat we niet onmiddellijk kunnen oplossen. Spr. kan het niet begrijpen, maar is wel bereid, het te verontschuldigen, aangezien De Geer met De Visser alles heeft gedaan om het kabinet Colijn te behouden. Dat de Savornin Lohman niet meer is, be- teekent voor ons het gemis aan den grooten raadsman, maar ook het gemis aan den groo ten richter. Dat die raadsman er niet meer is, is De Geer's verontschuldiging, dat die rich ter er niet meer is, is zijn geluk. Spr. gelooft niet, dat de Savornin Lohman het zou goed- keuren. De stemming van 11 November was z66 klaar, dat elk kabinet die moest aan vaarden. Spr. is overtuigd, dat de Kamer fractie in zijn houding van 11 November door de gansche Christ.-Hist Unie wordt gedra- gen. H ij geloofde, dat die fractie zich heeft gedragen, zooals ze zich moest gedragen en dat zij in haar houding moet volharden tot't einde, omdat het niet in de eerste plaats aat om een Christ. Kabinet, maar om dc Ihrist. beginselen bij de Volksvertegen woordiging. Wij moesten kiezen voor de beginselen en dit in de tweede plaats, omdat wij hebben te waken, dat Nederland zal blijven bestuurd als een Christelijke staat in protestantschen zin. Spr. acht dit in het belang van het welzijn van de Christ.-Hist. Unie en was overtuigd —en dit was voor hem het voornaamste dat dit tot zege zou zijn van het Nederland sche volk. (Applaus). Nadat de spreker de vragen van een vijftal personen naar hun voldoening had beant- woord, aprak de voorzitter een slotwoord en beeindigde de heer Snoeck' Henkemans de vfyg3dering met een gebed CI

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7