43ampstoeste!f !35 Radlo'-Hoekjer Radido Stadsnienws. Woensdag, 17 Maart. Hilversum, H.D.O. 1050 M. 12.— en 7.30 Politieberichten. 5.6.30 Vooravondconcert door bet H. D. O.-orkest onder leiding van Fr. Lupgens. 7.45 en 10.Persberichten. 6.307.30 Duitsche les door den heer E Griin. 7.45 Uitzending van de kerkdienst in Amsterdam. 8.10 Christelijke Radio-omroep Spr. de heer M. Leenheer, voorzitter van den Ring Bodegraven en Omstreken van het Christelijk Jongelingsverbond, te Woerden. Onder voorbehoud: de heer G. J. Hendriksen, Utrecht; onderwerp: Jeugd en opvoeding. Het muzikale gedeeltd: De heer M. F. Jur- jaanz, Hilversum, orgel en piano Mej. M. Adolfs, Zang en orgel. Het Utrechtsch Chris telijk Geheelonthouders-strijkje „Musica", dir. de heer M. van Markestevn. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe- richt. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solis- ten (sopraan, bariton, viool). 1.20 Tijdsein, Middag-kerkdienst. Orgelspel en bariton- zang. 3.35 Schoollezing: Heroes of fiction- Blackmore's John Rid. 4.20 Tijdsein; cause- rie. 4.35 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.13 Ui t de radiobladen ,7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Bird life, The triumph of vision 7 45 Pianosonates van Weber. 8.20 Klokkengelui. ,8 25 Orkestmuziek. 8.50 Speeches a. h. St. Patrick day banquet. 9.05 Mr. Baldwin. 9.20 ;De kardinaal v. Westminster. 9.35 Her-uit- zending van Dublin. Concert. Orkest, hobo, clarinet en tenor. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws, causerie. 10.50—11.20 Iersche emi- grantenscene. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con- .cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 ^Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50—10.20 Operamuziek, orkest. Kdnigswwslerhausen, 1300 M. 7.50 „Die Katastrophe", radioroman van H. J. Gra in atzki. 8.20—9.20 Populair orkestconcert. Daama nieuws. 9.50—11.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.50 Concert met mede- werking van Mile. Valmalete, piano. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.35—1.50 Volkscon- cert. 3.20—3.50 Voorlezingen. 3.55—4.50 Concert door het Schmidt-kwartet. 5.50, 6.40 en 7.20 Lezing. 7.50 Duitsche volksliederen, ,voor piano en 4 solostemmen (sopraan, alt, (tenor, bas) BOTTEMANNE HEKELSTRAAT demonstreeren Gemeng-d nieuws i MILITAIR VLIEGTUIG NEERGE- STORT. t Gistermiddag omstreeks 1- uur is, zooals wij reeds in het kort meldden, onder Beunin gen, nabij de grens van de gemeente Nijme- gen, een militair vliegtuig, dat blijkbaar een noodlanding wou doen, neergestot, van een hoogte van ongeveer 30 meter. Een der inzit- tenden was op slag dood en de ander is kort daarna overleden. Het was een vliegtuig uit Soesterberg. De namen van de verongelukte vliegers zouden zijn; Janssen en Van der Kamp. Nader wordt gemeldi: De verongelukte sergeants^ vlieger Janisea en v. d. Kamp behoorden thuis te Hilversum en Herwen en Aerdt. Beiden waren gebre- ^veteerd en gehuwd. Van der Kamp was Don- -derdag getrouwd en Zondag van verlof in /het vliegkamp teruggekeerd. Gisteren hebben ize nog boven Herwen en Aerdit gevlogen. De iiijken zijn met een van Soesterberg gekomen iziekenauto naar de kampplaats overgebreaht. <De brokstukken van het vliegtuig worden vandaag daarheen vervoerd. Kapitein-vlieger yersteeg bezocht gistermiddag Beuningen per auto. Naar men bericht zou aldoor laag zijn gevlogen en volgens deskundig onderzoek een noodlanding niet de bedoeling der vlie- gres zijn geweest. Men meldt aan de N. Rott. Crt.: t Was ruim 12 uur middag, toen men te Beumingen een vliegtuig bij het dorp zag da- len, blijkbaar om een noodlanding te doen. Op een hoogte van ongeveer 30 M. sloeg het ^vliegtuig plotseling over den kop en viel het loodreent op het z.g. „Veld bij de Steeg". Sergeant Van der Kamp bestuurder, was op slag dood, sergeant Janssen, aan wien /dr. Muskens uif Beuningen hulp verleende, over lee d drie kwartier later, tengevolge van Jnwendige verbloedingen. De lijken zijn naar fie ziekenhuis te Beuningen vervoerd. Een militair vliegtuig uit het kamp Soes terberg vloog omstreeks drie uur over Nij- •jnegen in Westelijke richting, vermoedelijk J*aar de plaats van de ramp. De Telg. schrijft: Omstreeks 1 uur, een uur dus na het on- geluk, kreeg de wachtmeester van de mare- chaussee, die in verband met den watersnood Winssum is gedetacheerd, van een particu- bericht van het gebeurd'e. Onmiddellijk hij zich naar Beuningen, waarschuw- bij afwezigheid van den burgemeester, <3e rijks- en gemeentepolitie, stelde zich tele- fonisch met Soesterberg in verbinding, waar- echuwde den officier van justitie en nam verder aille te treffen maatregelen. Naar wij nader vememen, is uit het on derzoek van de deskundigen komen vast te staan, dat er vermoedelijk geen noodlanding heeft plaats gehad. Dit zou zijn op te maken hit de wijze, waarop de overblijfselen van het vliegtuig op den grond lagen. WaTe dit wel geschied, dian had het toestel anders op den grond moeten hggen. Waarschijnlijk is het laag vliegen mede in verband met een verkenningsopdracht ge- Bchied. Maar in elk geval had deze manier van vliegen zeer de aandacht getrokken. Wellicht is de val het gevolg van een vlieg- fout, waarbij de bestuurder geen gelegen- heid meer heeft gehad het toestel in evenwicht te brengea. De verongelukte sergeant Jansen was reeds vijf jaar als vlieger gebrevetteerd en stond bekend als een ervaren vlieger. Jansen was gehuwd. Van der Kamp was Donderdag j.l. in het huwelijk getreden. Hij was Zondag van ver lof teruggekeerd. Just voor het ongeluk was hij boven Herwen en Aerdt gepasseerd, waar hij, zooals gemeld, vroeger woonachtig was. De groet, welken hij toen naar beneden zwaaide, was zijn laatste. Beiden waren on geveer 30 jaar oud. AANBIEDING HULDEBLIJK. Gistermiddag, na Slutting der magazijnen had in de „Bijenikorf" de aanbieding plaats van een bronzen plaquette voor het nieuwe gebouw te Den Haag. In de lichthal had zich het personeel, 1200 man sterk opgesteld. Hte woord werd) gevoerd door den heer Kolthoff, chef-boekhouder, die namens het personeel dit blijk van hulde aanbood. Namens de directie spnak de heer A. Isaac, directeur die dank bracht voor het gescbenk Onder de aanwe- gen was de heer Z. van der.1 Bergh, pres.com- missaris van de „Bijenkarf". Z'N GESCHEIDEN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. In den afgeloopen nacht ontmoette de straatmaker G. J. S., zonder vaste woon- plaats zijn gescheiden vrouw, de 23-jarige J. M. K., wonende aan de Atjehstraat. Een oude veete werd opgahaald, waarbij de twist zoo hoog liep, dat S. zijn mes trok en zijn fescheiden vrouw hiermtde een zevental ste- en toebracht. De vrouw is naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. DE TOELAGE VOOR MEVROUW MANN—BOUWMEESTER. Naar de Telegraaf mededeelde zou aan mevr. Mann-Bouwmeester een jaargeld wor den toegekend uit de gemeentelijke subsidie aan het Suppletiefonds van het Alg. Pensi- onfondls van Nederlandsche Tooneelisten. Thans is de daartoe strekkende voordracht van B. en W. te Amsterdam verschenen. B. en W. heriinneren er aan, dat indertijd de raad besloot, aan het genoemde Suppletie- fonds voor 1926 een subsidie van 10.000 te verleenen. De gemeente had' zich hierbij het recht voorbehoud en zelf voor de helft van dit bedrag, zoo daartoe aanleiding bestaat, Am- sterdamsche oudere tooneelartisteQ aam te wijzen. B. en W. meenen, dat van deze bepaling nu gebruik dient te worden gemaakt ten be- hoeve van de Amsterdamsche actrice me- vrouw Theo Mann-Bouwmeester, wier finan- cieele toestand ten gevolge van de ir.trekking der haar door de Koninklijke Vereeniging „Het Nedlerlandsch Tooneel" in 1920 ver leende jaarlijksche toelage, groot f 4000, voorziening eischt. Het komt B. en W. voor, dat het good1 is, te voorkomen, dat deze groo- te tooneelspeelster, die gedurende een veertig- tal jar en aan de Koninklijke Vereeniging verbonden is geweest en met wijlen haar hroedier Louio Bouwmeester de kern van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel heeft gevormd, op haar leeftijd aan zorg voor haar levensor.dferhoud wordt prijsgegeven. Deze kunstenares heeft in het Amsferdamsche toon>eelleven een zoo bijzon- dere plaats ingenomen, zeggeni B. en W., dat de Gemeente h.i. goed doet, te haren behoeve gebruik te maken van het recht, om aan een gedeelte van het subsidie van het z.g. Sup- pletiefonds zelf een bestemming te geven. Daaroon stellen B. en W. den Raad voor, te bepalen, dat uit het gemeentelijk subsidie ten behoeve van het z.g. Suppletiefondis voor 1926 aan mevrouw Mann-Bouwmeester een toelage wordt verleend van 3000. JAARVERSLAG DER NOORD- HOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Maandag werd in de Industrieele Club te Amsterdam, onder Voorzitterschap van den heer H. Jb. Avis te Midwoud, de jaarlijksche Algemeene Leden-Vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Lanclbouw-Onderlin- ge, afdeeling van de Bedrijfsvereeniging „de Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek- jaar 1 November 192431 October 1925 blijkt, dat de Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 4272 leden had met een jaarloon van f 7.131.629.Het ledental van de geheele Centrale Landbouw-Onderlinge beloopt 33432 met een jaarloon van 64.500.000. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aangege- ven 577 ongevallen, waarvan er 44 aanlei ding gaven tot het verleenen van schadeloos- stelling over een langeren termijn dan 6 we- ken. Er kwamen 2 ongevallen met doodelijken afloop voor, die geen van beide toekenning van een rente aan nagelaten betrekkingen tot gevolg hadden. Bovendien werd aan een ge- troffene een rente toegekend wegens blijvende invaliditeit. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale Land bouw-Onderlinge kwam bedroeg 5991. Er hadden 29 ongevallen met doodelijken af loop plaats. In 16 van deze gevallen moest een blijvende rente worden vastgesteld, terwijl in 2 gevallen renten worden toegekend we gens blijvende invaliditeit. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Noord-Hollandsche Landbouw-On derlinge over het verslagjaar f 1.37 per f 100 jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de voorschotpremie 1.50 per 100 loon be- draagt, terugbetaald kunnen worden 13 cents per 100 loon. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwilligj verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekte- regelingen. NEDERLAND EN BELGIe. Zaterdag heeft op uitnoodiging van de S. D. A. P. te Antwerpen in het Volkshuis een bijeenkomst plaats gehad van Belgische en Nederlandsche sociaal-democratische dele- gaties, ter besprekjng van de in Nederland gerezen bezwarentegen het Belgisch-Neder- landsch verdrag. Aan de bespreking namen van Belgische zijde deelBalthazar uit Gent, Van Beele uit Luik, de Brouchere uit Brussel; Eeckelers uit Antwerpen en de partiisecretaris Van Roos- broeck, van Nederlandsche zijde: Albarda, Ankersmit, Brautigam, Sohaper, Vliegen, v. d. Wacrden en Werkhoven, Sannes was door een lichte oo^esteldheid verhiudei'd. De hespreklngen, op voorstel van de Bel- gen door Vliegen gepresideerd, namen een zoo viot beloop, dat zij reeds Zaterdag laat in den middag beeindigd konden worden. De vertegenwordigers van beide partijen kwa men op een groot aantal punten tot overeen- stemmigheid. Cmtrent een belangrijk punt zal nog nader overlegd! worden. Van weersr zijde kenmerkte de samenspreking zich door bij zonder kameraadschappeliijkheid' en door volkomen begrip voor de belangen van beide landen. Na aflop boden de Belgisclie vrienden den Nedeiianders een maaltijdl aan, benevens een loge bij een uitnemendfe vertooning van Richard Strauss' Rcsenkavalier in de Vlaam- sche Opera. RECEPTIE MR. VERKOUTEREN. Door mr. Verkouteren werd gistermiddag te Amsterdam, ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag een druk-bezochte receptie gehou- denin „Parkzicht". Namens de feestcommis- sie werd de jubilaris toegesproken door den voorzitter, den heer J. ter Haar Jr. die mede deelde dat de regeering hem benoemd had tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verder bood hij hem aan een envelop- je, die vergezeld ging van een gecalligrafeerd album. In de loop van den middag kwam een groot aantal vertegenwoordigers van cor- poratie's, Kamerleden en collega's den Heer van Kouteren gelukwenschen. UITGIFTE VAN SCHATKISTPAPIER. Op 22 dezer wordt, ten kantore van den agent van het ministerie van financien te Am sterdam, de bijbank van de Nederlandsche bank te Rotterdam en het agentschap van de Nederlandsche Bank te's Gravenhage, de in- sch'rijving opengesiteld op schatkistpromessen en 4 pet. schatkistbiljetten tot een totaal be drag van en hoogte 40 millioen. De schatkistpromessen groot f 10.000, f 50.000 en 100.000, onder dagteekening van 1 April 1926 uit te geven, hebben een looptijd van 3 of 6 maanden en zijn derhalve op 1 Juli 1926, respectievelijk 1 October 1926 beiaalbaar. De schatkistbiljetten, ten bedrage van 1000, 5000 en 25.000 dragen 4 pet. rente per jaar en worden uitgegeven ond -r dagteekening van 1 April 1926; zij hebben een looptijd van 1 jaar en zullen op 1 April 1927 worden afgelost. De biljetten zijn voor- zien van 2 half jaarlijksche coupons, elk ten bedrage van 20 per 1000, betaalbaar bij het agentschap van het ministerie van finan cien en bij de kanioren ven de Nederlandsche Bank te Amsterdam De schatkistbiljetten zullen worden afgelost ten kantore van den agent van het ministerie van financien te Amsterdam Befa.:ng van de promessen en aflossing van de Liljetten zal kunnen worden verkregen ten kantore van de bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en van de agentschappen van de Nederl. Bank in- dien ten minste 8 dagen v6or den vervaldag, ten kantore waar de betanng of aflossing ver- langd wordt, daarvan echriftelijk wordt ken- nis gegeven De gebeden prijs voor schatkistpromessen m#et per 10 000, die voor schatkistbiljetten tier 1000 in Nederlandt-rhe munt kunnen betaald worden De uitgifte van de schatkist biljetten kan krachtens de bepalingen der wet niet beneden pari geschieden. De storting inoet geschieden op 1 April as NEUTRALE OMROEP. Naar de N. R. Crt. vemeemt, worden se- dert een week wederom ernstige pogingen aangewend om te komen tot een werkelijke vereeniging van alien, die belang hebben bij een neutralen draadloozen omroep. Daartoe stelt men een comite samen, waarin reeds een aantal vooraanstaande en onafhankelijke personen verklaard hebben te zullen zitting nemen. Na constitueering van dit comite is een al gemeene oproeping te verwadhten. KORTE BERIOHTEN. Volgens het Volk heeft de burgemeester van Baam zijn toestemming geweigerd voor het geven van jazzbandmuziek op een gym- nastiekuitvoering, die Zaterdagavond is ge houden. B., die eenige weken geleden bij een vechtpartij te Zwartemeer verwond is, is thans aan de bekomen verwondingen overle den. Als vermoedelijk medeplichtige aan den moord te Zwartemeer (Dr.) is nog gearres- teerd een zekere H., die na den moord naar Duitschland was gevlucht. Provinciaal nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagmiddag had aan de laadplaats een ongeval plaats bij het rangeeren der kool- wagons, waarbij de schade zich gelukkig al ien tot het materieel bepaalde. Waarschijnlijk dloor verkeerden wissel- stand of het te laat overhalen van den wis- sel ontspoorden twee ledige wagons, waar van er een dwars over de straat kwam te staan. Als deze aan den anderen kant uit de rails geloopen was, zou hij terecht gekomen zijn in het water, waar een groot aantal vaar- tuigen met kcol gereed lagen om gelost te worden. Het convooi met rukn 40 geladen wagons kon evengoed spoedig vertrekken, doch met het lossen kon niet verder worden deorge- gaan, zoodat verschillende vaartuigen tot Maandag moesten blijven liggen. UIT LANGENDIJK. Verschenen is de balans. winst- en verlies- rekening van de Cooperatie „Nieuw Leven U. A." te Zuidscharwoude, waarurt evenals vorige jaren een gezonde toestand naar vo- ren ksomt. De gebouwen, welke aanvankelijk voor f 18404,15 genoteerd stonden, staan thans nog voor 9611 op de balans; de inventaris- sen, ovens en auto's, die voor een bedrag van 10246,70 op de balans voorkwamen, komen er nu voor 1698,41 op voor. Het reserve- fondS is gestegen tot 4393,66 en het netto overschot is vastgesteld op 2006,92, nadat op de gebouwen weer 10 pet. en op de auto's 30 pet. was afgeschreven. De omzet van den kruidenierswinkel was 62136,48 en van de bakkerij 49992,80, totaal dus 112129,28 of ongeveer 5000 hooger dan het vorig jaar. Voorgesteld zal worden aan de leden we- Portcmonnaies Portefemlles Sigarenkokers Reisnecessaires in zeev groote keuze L. FRANEENBERG ALKMAAR derom 3 pet. dividend van het bruik uit te keeren. totaal ver- UIT WINKEL. Reeds eenigen tijd is een commissie uit de b.elanghebbenden gemeenten bezig met het voeren van besprekingen en verzamelen van inlichtingen inzake de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen aangekondigde moeilijkheid cm met een zoo groot nade.lig saldo als in 1924 68000) de exploitatie .van de tram SchagenWognum te kunnen vcort- zetten, tenzij de belanghebbenden, die des- tijds tot de stichting hebben bijgeidragen, in het tekort per jaar 60.000 garandeeren. Deze vcorbereiding is thans zoover gevor- derd, dat voor verdere bespreking alle offici- eel belanghebbenden zullen worden opgeroe- pen in een openbare vergadering op 12 April a.s. Deze vergadering zal gehouden worden te Winkd bij d'en heer R. Laan. Sport VOETBAL. De eiftallen die Woensdag a s. op het veld van H. F. C. te Haarlem tegen elkaar zullen spelen in verband met dte samenstelling van het "Ned. Elftal zijn als volgt samengesteld: A. v. d. Woert (U. D. doel); Haak (Stormvogels) en v. 't Kaar (Z. F. C.) ach- ter); Visser (Feijenoard) de Boer (Z.F.C.) en Samiberg (H.V.V.) midden; Lust (Z.F. C.), Oldenburg (Stormvogels) Wentink (Gooi), v. d. Eb (V. O. C.), v. Gelder (V.U. C voorhoede. B. Quaks (Ado) doel; Boeree (Edk>) en Vermetten (H. B. S.) achter; v. Gils (Spar ta) Grobbe (Excelsior), Krorn (R C. H.) E if ring (Alcm. V.), Ruijsch (D.F.C.), Smeets (H. B. S.), Reeder en Huisman (Ex celsior) voor. AlcmariaZ.V.V. Men verzocht ons te me 1 den, dat Mulders ook die tweede goal maakte. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aid'aar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, denavol- gende voorwerpern als gevonden gedeponeerd op 12, 13, 14, 15 en 16 Maart 1926: een kindermuts, een pakje werkgoed, een honden- penning, een hamer, een hondenpenning, een schroevendraaier, een deksel van een wasch- ketel, een rijwielbelastingmerk, benevens di verse sleutels, mantelbanden en handschoe- nen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, ondexsiaande voorweripen, als gevonden aangegeven op 12, 13, 14, 15 en 16 Maart: een kmipmesje, J. die Moor, Verl. Landstr. 32; een etui met inh, M. Boots, Ged. Baan- sloot 7; een paar zwarte kousen, C. Bleeker, Oudegracht 239een pedicure in etui, Teits- ma, Gashouderstraat 5; een mand, Visser, Bierkade 19; portemonnaie, J. Hopman, Lin- delaan 67; een paar gymschoenen, mej. de Jong, Krdagestr. 35;' rijwielbelastingmerk D. Schaddenhoret, Zeglis 48; wollen das, J. Kramer, Doelenstraat 8een vulpen, J. vain Drunen, Toussaintstraat; hondenpenning, "1. Goes, Huigbrouwerstraat 14; een zak (blauw) J. Faber, Egelenburgerlaaneen portemonnaie, H Put, Laat 43; gabardine regenjas (jongens) B. Adolf, Oudegracht 120; doosje sigarettera, G. Dilling, Groot Nieuwland 51; portemonnaie met inhoud, A. Genefaas, Langestraat 8; hondenpenning, P. IJssels, Lindegracht 8; een Lipssleutel, firma W. v. Vuuren, Mient 15; zilverbon H. J. v. Beek, Schoutenstraat 18; rijwielbelas tingmerk, J. Vijzelaar, th. v. C. Haringhui- zen, Kainaalddjk (Bergen); een kindertaschje en een sleutel, B. R. Beest, Lindelaan 98; een lepeltje (fantasie) M. Spruit, Geestersingel 9; handschoen (grijs) C. Jonker, Heul 15; een corset, Th. v. Veer, Krugerstraat; kin- diertaschje met inh. A. Koeten, Overdiepad; sierspeld (double) Tros, Verdronkenoord 16; portemonnaie met inhoud, M. Hardorf, St. Jacobstraat 26; een halsketting, C. Vasbin- ddr, Heul 7; koperen kruisje, A. v. Zon, Land'straat 50; handtaschje met inh. A. Evers, Oudegracht; een verm, gouden lorg- net, I J. Roode, R ichard-Cobdenstraat 5; een sehooltasch met inh. Bos, Kerkplein, rijwiel belastingmerk D. Sehuitenmaker, Karenhuis. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. DE ASFALTEER1NG VAN RITSEVOORT EN KOORSTRAAT. Op initiatiel van de bewoners van het Ritsevoort werd er gisteravond in het „Gul- den Vlies" een vergadering gehouden van de Ritsevoort- en Koorstraat-bewoners, die nage- noeg door alle bewoners was bezocht, ter wijl de niet-aanwezigen bericht van venhin- dering hadden gezonden. Van de zijde van de Ritsevoortbewoners werd betoogd, dat het raadsbesluit tot afwij- zing van het verzoek van de Koorstraatbe- woners tot asfalteering van hunne straat op hen een pijnlijken indruk had gemaakt, aan- gezien daardoor verwacht kon worden, dat ook een asfalteering van het Ritsevoort ter zijde zal worden gesteld. In verband met de voor enkele jaren met den heer v. d. Bosch gevoerde besprekingen, hadden deze bewoners niet anders verwacht dan dat deze zeer drukke verkeersstraat het plaveissel zou krijgen wat het behoeft en al- gemeen werd betreurd, dat men ten dien aan- zien te veel vertrouwen in het stadsbestuur had1 gesteld. In den breede werd betoogd, dat vooral het Ritsevoort, maar ook de Kooretraat met het oog op het steeds toenemende zware verkeer een geruischlooze bestrating meer noodig had dan de Langestraat.- Sterke staaltjes van beschadigiog door dat verkeer der aan de straten staande hui- zen kwamen naar voren en de hoop werd uit- gesproken, dat de raadsleden, wanneer oeze daarvan kennisnemen, uit liefde voor de stad en haar bewoners, alsnog tot het asfalteeren van deze straten zullen willen besluiten. Van andere zijde werd er op gewezen, dat het zoo zonacrling aandoet, dat het juist de democratische elementen in den raad zijn ge weest, die het verzoek van de Koorstraat- bewoners afstemden. Van democraten had men veiwacht, dat juist zij hadden gevoeld voor de wenschen van de bewoners. Het argument van den heer Klaver, dat Alkmaar aan een Krebbesteegbesluit genoeg heeft, kon in dit verband niet gelden, aange- zien de verbreeding van de Krebbesteeg, tegen de wenschen van de bevoliking in, steeds van bovenaf ongedaan is gemaakt, terwijl het hier gold het op verzoek van de bewoners terugkomen op een raadsbesluit, dat niet goed was overwogen. Men vond het echter wenschelijk om de politick buiten de kwtstie te laten en alsnog pogingen te doen om, met een beroep op de liefde bij de raadsleden voor de stad en haar bewoners, te trachten alsnog een besluit te verkrijgen tot de asfalteering van beide straten. Voor dit doel werd een commissie van vijf personen gekozen, die opdracht kreeg yoor het ontwerpen van een adres, waarin de ar- gumenten voor het aanbrenger van een ge ruischlooze bestrating naar voren zullen worden gebracht. (Onzerzijds hebben wij reeds in den breede betoogd, waarom het stadsbtlang vordert, dat alsnog in den geest van de wenschen der bewoners wordt gehandeld. Het eenige mo- tief om dit niet te doen, omdat het onge- wenscht is om opnieuw over een gevalten beslissing te beraadslagen, is te zeer een re-* genten-motief, dan dat verwacht kan wor den, dat dit bij deze belangrijke, geheel bui ten de politick staande zaak, in den Alk- maarschen raad den doorslag mag geven. Nu door het betoog van Mr. Leesberg is vast komen te staan, dat in de commissie van publieke werken de vraag asfalteering of klinkerbestrating niet onder de oogen is ge- zien, dient o.i. een raadslid meer het stads- belang door op grond van nieuwe overwe- gingen mede te werken aan het nemen van een beslissing, die door ieder redelijk denken- de als meer gewenscht moet worden gezien, dan door halsstarrig te volharden bij een eenmaal genomen beslissing. Wij hopen dan ook, dat de raad bij de be- handeling van het in te dienen verzoek zich zal weten vrij te maken van overwegingen, die op gekrenkte bijgevoelens berusten. Dat de belanghebbenden hun wenschen niet eerder kenbaar hebben gemaakt, mag eveneens betreurd worden. Wanneer dit wel was geschied, dan zou er in dezen zeker geen verschil van meening in den raad zijn geweest. De raad geve thans echter in het belang van de ontwikkeling van onze stad alsnog aan de stem des volks gehoor. Red. Alkm. Crt.). HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD HOLLANDS NOORDER- KWARTIER. Reeds in 1923 hebben dijkgraaf en hoog- heemraden in een vergadering van hoofdin- gelanden uiteengezet, op welke wijze zij een vereenvoudiging van den administratieven dienst en daarmede een vermindering van uitgaven meenden te kunnen bereiken. Daar toe was een wijziging van het bestuursregle- ment en ook van de wet van 9 Mei 1902 noodzakelijk en reeds werd direct voorgesteld de verkiezingen eens in de, zes jaren te doen plants hebben, waartoe dan ook besloten werd en het bestuursreglement in dien zin werd ge- wijzigd. Intusschen wendden dijkgraaf en hoog- heemraden zich tot den Minister van Finan cien om een wijziging van de wet van 1902 te bevorderen, opdat het mogelijk zou zijn de lasten van het waterschap als opcenten op de grondbelasting te doen innen, waardoor we derom bezuiniging mogelijk zou worden Doch afgescheiden hiervan bevorderden zij tevens direct den' vrijwinigen afkoop van daarvoor in de termen vallende postjes om ook langs dezen weg, dien het reglement opende, te geraken tot vereenvoudiging der administratieve bemoeiingen. De pogingen om te komen tot een wijziging der wet van 1902 worden thans voortgezet, doch deze weg is lang en ofschoon dijkgraaf en hoog- heemraden te dezen opzichte gunstige ver- wachtingen mogen koesteren, hebben zij niet geaarzeld de wijzigingen ter hand te nemen, die zij vroeger in het uitzicht hebben gesteld. Die voorstellen hebben zij thans neergelegd in een ontwerp tot wijziging van het be stuursreglement, dat op 31 Maart a.s. in een algemeene vergadering van hoofdingelanden te Alkmaar zal worden behandeld. Zij heb ben drieerlei strekking. In de eerste plaats hebben de voorstellen betrekking op het op- maken van een lijst van stemgerechtigden en op de verkiezing van het bestuur, in de twee de plaats wijzigen zij de bepalingen t. a. v. den legger en de schuldplichtigen, terwijl in de derde plaats zij beoogen het verplicht stellen van den afloop van den bestaanden schuldplicht. VERBOUWING SCHOENMAGAZIJN. Morgenavond 6 uur heropent de heer Wij- deman zijn verbouwd schoenmagazijn (van- ouds ,,'t Glaze* Muiltje") in de Magdale- nenstraat. De verbouwlng beperkt zich tot de etalage ruimte. Voorheen besloeg de etalage iets meer dan de helft van den gevel. Thans is de ge heele gevelbreedte dienstbaar gemaakt aan d'e etalage. Deze siet er bijzonder fraai uft. De heer H. Landman, Ramen, maakte het ontwerp er voor. Het tot stand gekomene pleit voor den goeden unaak van den ont- werper. Teakhout, zwart marmer, glaswerk en beschudering vormen samen een artistiek en smaakvol geheel, waarop wij dan ook gaarne de aandacht van het publiek vestigen, dat dan als vanzelf wel z^n blik zal si aan op het mooie schoenwerk 4*t geStaleerd wordt. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER Een advertentie in dit nummsr vermeldt, dat het hoofdnummer van A. B. T. (Liefde sterft nooit) nog slechts 2 avondep vertoond wordt. De zetter maakte daarbij een font, daar dt film tot en met Donderdag wordt gespeeld. EEN ONGEVAL' DAT NOG GOED AFLIEP. Hedenmorgen kwart voor elf reed een krub deniersjongen in dienst van de Firma A8>ert Heijn lustig op zijn fiets over het Waagglsio. V

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2