MAAGLIJDEBS. Verdachte, opnieuw gehoord, decide mee, dat de ontvanger, die zich voor 10 Maait ziek had gemeld, overdag niet, maar 's avonds wel op het kantoor kwam. Daarinee waren B. en W. het niet eens; zij hebben met ver dachte op 10 Maart's avonds den ontvanger opgezpcht. Mevrouw De Meulemeester had to en gezegd: Ch., spreek nu" Verdachte, die de bedoeling niet begreep, had gezegd, dat haar man een maand verlof vroeg. In ver- band met het onderhoud op 11 Maart ont- kende verdachte, gevraagd te hebben hem geld te leenen. Hij wil niet beweren, dat ge- tuige liegt, maar zij is niet bij het geheele onderhoud tegenwoordig geweest. Toen zij even weg wa s, had de ontvanger gezegd, dat de zaak in orde was, als verdachte hem 1200 per jaar gaf. Ook had hij verzekerd dat de kas in orde was. De advocaat-generaal handhaafde zijn eisch. De verdediger, mr G. Kolfschoten, las een deel voor van de rede, eenige dagen na de zitting van het hof gehouden door burge- meester Stulemeyer, waarin deze als de voornaamste schuldigen aanwees de burgerij, B. en W., den raad en de pers. Algemeen verwondert men zich erover, dat alleen de se- cretaris vocir het gerecht is gebracht. Wat de mededeelingen van mevr. de M. betreft be- toogde pi. dat deze laatste getuige haar ver- klaringen zoo voordeelig mogelijK voor haar man inricht, zonder onwaarheid te spreken. PI. deelde vervolgens eenige feiten mede, waaruit bleek, dat de familie de M. heel in- tiem met vc:rdachte was, wat heel Bergen op Zoom weet. PI. erkende dat er incorrect Is gehandeld, zooals er zooveel incorrects in Bergen op rZoom is gebeurd. Men verwondert er zich over dat alien vrij rondloopen. Raadsheer Vliegenthart merkte op dat de Justitie een onderzoek instelt. i Tenslotte vroeg de verdediger vrijspraak. Het onderzoek is daama gesloten ver- klaard. TELEORAAFVERDRAG MET i BELGI6. Oister heeft op het ministerie van bniten- landsche zaken de onderteekening plaats ge- had van een telegraafverdrag met Belgie, strekkende ter vervanging van dat van 8 Maart 1920. DE NOOD IN DE DRENTSCHE f VENEN. Bij het centrale steuncomite Emmen is tot heden ongeveer 35.000 ingekomen. .Het co- taite is dankbaar, maar vraagt nog steeds meer. Penningmeester is de heer J. Hadders Rzn.; gironummer 79400. Van de afdeeling Rotterdam der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen werd wederom een belangrijke zending kleederen en bedde- goed ontvangen. Onder leiding van de afdee ling Helder van genoemde vereeniging is een collecte in Den Helder gehouden, die voor het steuncomite Emmen 1056 heeft opge- bracht. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Gisternacht is ingebroken in hei gemeente- huis te Westervoort, bij Arnhetn. De dieven hebben zich toegang verschaft door het uit- snijden van een ruit in de burgemeestere- kamer. Al'le kasten zijn opengebroken, doch daarin was niets van belang te vinden. Op de secretarie hebben zij den sleutel van de kluis gevonden. Uit de kluis zijn gestolen twee buitenlandsche paspoortoegels en vijf rentezegels. Meer was ook daar niet te vin den. Meegenomen is verder een ijzeren geld- kistje, waarin gewoonlijk de legegelden ge- borgen waren, doch dat Zaterdag juist gele- digd was. Verder is in het gemeentehuis al lies overhoop gehaald. De sleutel van de kluis is verdwenen. NEDERLANDSCHE HANDELS- k HOOGESCHOOL. 'Aan de Ned. H. H. S. zijn benoemd1: Tot buitengewoon hoogleeraar in de be- drijfsleer, inzonderheid in de organisatic der oodernemingen, de heer dr. ir. J. Goudriaan jr. te R'dam; tot buitengew. hoogleeraar in 4e koloniale economie de heer G. Grong- r ijp, voorheen lector aan genoemde H. fi. tot lector in de rekeningwetenschap de heer R. A. Dijker te 's-Graven'hage. TEGEN DEN TRAM AANGELOOPEN. Zaterdagavond ongeveer 8 uur is de heer [A. v. d. A. uit Waalwijk, die van Elshout kwam wandelen, door het licht van een auto verblind, tegen een tram aangeloopen en 'daaronder geraakt. Hij was onmiddellijk dood. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot de Gereformeerde kerk aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Er is ongeveer f 75 gestolen. De dieven heb ben het zilveren avondmaalstel laten staan. Te Venlo is Zondagavond omstreeks 7 uur brand ontstaan in een winkeihuis aan de Maasstraat, bewoond door den heer Clem. Receveur, kleermaker en winkelier in hoeden en petten. Het huis brandde geheel nit. Niets kon geTed worden. Verz< kering dekt de schade. Gistermiddag heeft dr. Van Slogteren zijn ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool .aanvaard met een rede ocer Vrije en toegepaste wetenschap aan de landbouwhoogeschool. Op Dinsdag 23 dezer zal ten hove een avondreceptie plaats hebben, waarbij de Ko- ningin en de Prins der Nederlanden verschil lende personen aan zich zullen laten voorstel- len, die daartoe eerder een vergoek hebben gedaan, en aan anderen gelegenheid zal ge- boden worden, ingevolge hun vroeger ver- zoek, hun dank te betuigen of hun opwach- ting te maken. jProYinciaal nieuws UIT KOEDIJK. Vrijdagavond werd door de afdeeling Koe- fttk van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" een openbare vergadering gshouden in het lokaal van den heer Jb. root, waar een vertodhing werd gegeven ▼an de malaria-film, waarbij dr. J. J. Th. Doijer. inspecteur van de Volksgezondheid, een uiteenzetting gaf. Te ruim 7 uur opcnde dr, den Hartog met •en welkom aan den inspecteur en de aanwe- rigen de bijeenkomst en sprak de wensch uit, men deze belangtiike film met aandacht Het Maagpoeder Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) heeft gedurende meer dan dertig jaren duizenden maaglijders gent- zen van maagpijn, maagkramp, zuur, hart- water en siechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels h 1 1.25 per gesloten blikken doos zou volgen. Waama het woord gegeven werd aan dr. Doijer. Op zeer onderhoudende wijze gaf spreker eerst een uiteenzetting van het doel dat met het vertoonen van deze film beoogd wordt, n.l. het meer kenbaar maken van het gevaar dat de malariamug voor den menschen en de wijze hoe te handelen bij ziekte, waarbij vooral geraden werd om de hulp en raad van den dokter in te roe pen. Voor het vertoonen op het doek gaf spreker een overzicht van het- geen gegeven zou worden. Daarna werd de bekeilde malaria-film ver- toond. Het geheel was een mooie en leerrijke avond en het was voor den spreker aange- naam, dat de talrijke dames en heeren en vooral de kinderen met siillc aandacht het vertoonde hebben gevolgd. Dr. den Hartog was zeker de tolk van al ien toen hij bij het sluiten den spreker dank bracht voor zijn leerrijke vertooning. De thuisblijvers hebben veel gemist. De Vereeniging „Het Schoolverbond" heeft Vrijdag haar algemeene jaairvergade- ring gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, onder leiding van den heer C. Stuffers, hoofd der school. Deze deec! mededeeling, dat door den malaria-avond velen deze vergadering zullen verzuimen, ter- wijl het toch voor de ouders een belangrijke avond is. Het verslag van den secretaris werd goed- gekeurd. De rekening van den penning meester gaf aan: ontvangsten 333.46, uitga- ven 328,20, saldo 5,26. Op de Coopera- tieve Boerenleenbank is geplaatst 224,26. De rekening werd onder dank aan den, pen ningmeester goedgekeurd en een woord van hulde gebracht aan den bode voor het aan- brengen van 28 nieuwe leden. De voorzitter gaf een verslag van het on- wettig schoolverzuim. Er waren 25 onwetti- ge verzuimen, waar van 16 verzuimen voor landbouw, verdeeld over 9 kinderen. De verkiezing van cotnmissarissen gaf tot uitslag dat in de plaats van de aftredende heeren M. Wortel (niet herkiesbaar) en Jn. Lammerschaag, die zich wegens hoogen lcef- tijd niet meer beschikbaar stelde. gekozen werden de heeren Jb. Otto Jnz. en P. Geus Cz. Daar de voorzitter pogingen gedaan had om den heer Lammerschaag op zijn besluit te doen terugkeeren en daarin niet slaagde, gaf dit hem aanleiding dien heer een warm woord van afscheid toe te spreken. Het 24- jarig bestuurslidmaatschap, waarvan 20 jaar als penningmeester, is wel een bewijs, zeide spreker, dat gij hier de rechte man op de rechte plaats zijt geweest. Ik breng bij deze mijn welgemeenden dank voor al het vele dat gij in al die jaren voor de kinderen gedaan hebt. Een algemeen applaus bewees de juist- heid der woorden. Met algemeene stemmen werd de heer Lammerschaag benoemd als eere-commissaris. De bencemde dankte hier- voor de vergadering. De vereeniging telt mi drie eere-commissa- rissen. In de maand April worden de getuig- schriften en het boekje „Het leven in" aan de kinderen die de school verlaten uitgereikt. Op een vraag aan den voorzitter over het onwettig schoolverzuim, antwoordde deze, dat de Wet 14 dagen verzuim toelaat, doch 't Schoolverbond 6 dagen. Het schoolpersoneel zal in zijn geheel verzocht worden den dag van het school feest met de kinderen mede te gaan. De voorzitter dankte de aanwezigen voor den goeden toon die er geheerscht had en sloot deze voor onze kinderen zoo belang rijke vergadering. De hiema voigende verkiezing in de be- stuursvergadering gaf tot uitslag, dat geko zen werden de heer C. Stuffers tot voorzitter, C. Spaan tot secretaris en K. Stam Mz. tot penningmeester. UIT GROET. Eenige minuten voor klokke twaali was voor de buurtschap Groet een plechtig oogenblik. De toren van het oude kerkje bezat nog nimmer een uurwerk, iets wat in onze tijden Van haastig gebeuren, haast niet meer denk- baar is. Meer en meer werd het gemis van zooiets gevoeld, totdat het vorig jaar rappe handen aan het werk toogen en binnen een kort tijd- bestek't tamelijk groote bedrag, noodig voor aanschaffing voor zulk een uurwerk, bij elkander werd gebracht. De firma Addicks werd plaatsing opgedragen, en nu was 't dan Zondagmorgen het oogenblik, dat't uurwerk uit handen van de Commis- sie in gemeenteeigendom zou overgaan. Reeds vroeger had onzen Raad de schen- king aanvaard, thans echter, hadden we de officieele overdracht. Op het pleintje voor het oude raadhuisje was een met planten en groen versierde tri bune gebouwd, waarop de Commissie, 't Gemeentebestuur en enikele dames plaats na- men. De voorzitter van de Commissie, den heer Dehe Sr. nam het woord en deed nog eens aan de talrijke schare, welke tot luisteren was gekomen, mededeelingen van de werk- zaamheden; hoe reeds voorheen een Com missie een klein bedrag bijeen had gekregen, hoe de tegenwoordige Commissie echter in 1925 de zaak had aangepakt en hoe eene loterij en vooral.een Bazar, uitstekend waren ge9laagd; hoe 't succes verzekerd was ge- worden. Juist sloeg de klok hare 12 siagen en kon- digde hiermede aan, dat zij haar werk be- gonr.en was. Een plechtig oogenblik, waarbij de stiltc, die heerschte, ernstig aandeed. Spreker wenschte, dat het Gemeentebe- stuur dezelfde zorg, in lengte van dagen, aan het uurwerk zou wijden, welke de com missie er aan had gebracht. Vervolgens droeg hij't namens alien aan de gemeente over. Onze burgemeester, 't woord nemende, dankte de commissie voor alles wat ze had gedaan en tot stand gebracht. Treffend was. dat in deze tijden van scheidrng en verdeeld- heid, hier zoo mooi door alien was samen- gewerkt. Spreker hoopte van harte, dat't een goed uurwerk zal raogen zijn, en dat het klokje zijn klank zal doen hooren aan een werkzame en gelukkige burgerij; geen rampspoed van oorlog en geen natuurrampen verkondigc zij aan onze menschen; dat we daarvoor ge- spaard moge blijven. Zijne wensch is, dat deze oogenblikken als gezegend in onze dorpshistorie mogen worden vastgelegd en aanvaarde gaarne namens het gemeentebe- stuur't uurwerk. De heer Zuurbier dankte nog namens de Commissie den heer Deh6, welke als voor zitter de man altijd was geweest, die zorgde, dat alles goed liep. En toen was de plechtigheid afgeloopen en ginig het talrijk publiek weer heen, om in den vervolge onder de welluidende toonen van't dorpsklokje weer hun dagelijksehe gang te gaan. UIT GROOTSCHERMER. Zondagavond gaf voor een tamelijk bezette zaal „Christiaan de Wet" een uitvoering Jammer dat het programma niet wat vlotter werd afgewerkt, zoodat er veel lawaai tus- schen de nummers was. Onder de voordracht der fanfarenummers was het gelukkig rustig, zoodat zij, die gekomen waren om van de goede muziek te genieten, volop genoten heb ben. Vooral de Fantasie uit de Opera Faust werd schitterend gespeeld. Aangezien de oudste inwoner, die zou me- dewerken, niet verschenen was, vulde de heer D. Verbeek op de hem eigene wijze de pauzes aan. Meermalen is er hartelifk om hem ge- lachen en soins boeide hii de aanwezigen zoo, dat men de spreekwoordelijk geworden speld kon hooren vallen. Na afloop der uitvoering werd onder het bal de verloting der resteerende prijzen ge houden. De prijs, een pracht-naaimachine, viel op No. 36, welk lot gekocht was door den heer H. v. Truijen, de a.s. kastelein. Voor- wear een buitenkansie. Nog lang bleven de danslustigen bijeen. UIT SCHAGEN. Bij de tooneelwedstrijden van den Provin- cialen Bond van Dilettantcnverecnigingen is vereeniging V. V. V. alhier van de 3e klasse bevorderd tot de 2e. Aan den heer J. Igesz werd een personeele prijs toegekend en aan de dames N. Leguit en A. Watertor een di ploma. Het opgevoerde stuk was: „Aan Flarden" van Top Naeff. Zondag speelde Sparta I alhier op er gon terrein tegen S. V. S. te Helder. De beide vereeniging bleken geheel tegen elkander op- gewassen te zijn. Uitslag 11. VAN TEXEL. Zaterdagavond j.l. werden in het lokaal van den heer Koppen, te Oosterend drie jaar- vergaderingen gehouden en wel van het Be- grafenisfonds. het Ziekenfonds en van de Ver eeniging Dorpsbelang. Ete Directeur van eerstgenoemd fonds sprak het welkom uit, inzonderheid tot de le den van zijn fonds en zinspeelde er op, dat men na de reorganisarie, zooals de Verzeke- ringskamer het wilde hebben, al een aardig stapje in de goede richting is vooruitgegaan. Men had aan vier voorwaarden te voldoen en reeds 3 ervan waren voldoende bereikt. Deze voorwaarden waren de voigende: 1- de leden moesten getrouw blijven aan het fonds, 2. het geheele jaar door moest contributie ge- heven worden. 3. Er moest minstens 3.75 pet. rente gemaakt worden, 4. de administratie- kosten moesten beneden 15 pet. blijven. Aan de derde voorwaarde had men niet ge heel kunnen voldoen, doch men heeft goede hoop, dat dit in 1926 wel zal gelukken. De secretaris gaf een kort jaarverslag over 1925 en hieruit bleek, dat het ledental juist op 700 was gebleven. Hieraa dead de Penningmeester rekening Aan contributie was ontvangen 1412.67; aan uitkeeringen was voldaan 490.aan bodeloon /80.aan rechtskundig aflvies /75 en verder eenige kleinere uitgaven. De bezittingen bedroegen op 1 Januari 1926 3839 42, of 906.26 meer dan een jaar te voren. De rekening werd goedgekeurd, nadat de Directeur nadere toelichtingen omtrent eenige posten had gegeven. Men heeft hier mede getoond in leven te kunnen blijven en zich niet bij een andere vereeniging te* behoe- ven aan te sluiten, zooals de Zustervereen te Den Burg had gemeend en gewild. Afge- keurd werd, dat Den Burg zelfs onder de le den van Oosterend gaat werven en dat men heeft geweigerd, een staatscourant ter inzage te geven, zoodat Oosterend daarvoor onkos- ten moest maken. Dat getuigt niet van zuster- lijke liefde. Men betitelde dit met „de kift". Volgens rooster moesten aftreden de Com- missarissen de heeren A. Vonk en C. Timmer Pz., die beiden bij acclamatie werden herbe- noemd en de herbenoeming aannamen. Nadat nog betoogd was, dat de Kon. goed- keuring op "de Statuten als gewenscht be- schouwd moest worden. werd aan het bestuur volmacht gegeven, hiervoor te zorgen, als men den tijd gekomen achtte- Hiema werd de ze eerste vergadering gesloten en nam de Di recteur van het Ziekenfonds de leiding over de jaarvergadering van dit fonds. Na een kort woord van welkom, werd het voigende aangaande de financieele aangele- genheden medegedeeld: De ontvangsten over 1925 hebben bedragen 1281.25, waaronder 1230 aan contribution. De uitgaven waren f 1284.45, zoodat er een nadeelig saldo «n kas was van 3.20. Voor geneeshindige hulp was voldaan f 1192.25, aan bodeloon 40 en aan sfeun 36.—, terwijl aan Witte Kruis en Wijkverpleging ieder 7.50 was bijge- dragen. De bezittingen bedroegen op 1 Januari 1926 749.80 of 28.10 minder dan in het vorig jaar. Ook deze rekening werd goedge keurd. Tot directeur werd herkozen de heer J Daalder Dz. en tot Commissaris de heer D Brouwer. Besloten werd aan een paar leden vergoe- ding van operatiekosten te verstrekken, hoog- stens tot een bedrag van 20 per lid. Een aanvraag van een lid om van genees- heer te veranderen, kon niet toegestaan wor den: men moet zich hiervoor aangeven v6or 1 Januari. Gevraagd werd, of men het fonds niet ia andere banen kan leiden, zoodat men kon wer- ken, zooals dit te Oudeschild gebeurt. Na cenifre bespreking werd aan het bestuur opgedragen, hiemaar onderzoek te doen, en dan het resultaat daarvan in een nader te beleggen vergadering voor leggen. Volgde sluiting der vergadering. Hierna kwam Dorpsbelang aan de beurt Er was geen enkel lid van het bestuur aanwezig, ztAxlat de Boekhouder van de melk- beweging de vergadering leidde en een over zicht gaf van zijn gehouden beheer. Er is in 1925 verbruikt 28365 L. melk, waarvoor betaald is 305611 en ontvangen 3342.76. De geheele rekening sluit in eind- cijfer op 3542.90J4 met in kas 196 99^. Alles goedgekeurd. Bestuursverkiezing had niet plaats. Aan den Boekhouder werd een gratificatie ver- leend van /50.en aan de Melkslijtster een van 20. Hierna sluiting. UIT ST. PANCRAS. Vrijdagavond trad in het lokaal van den heer Gerritsen voor de federatie Langendijk van den Modernen Bond van Land- cn tuin- bouwarbeiders op Mev.r Lodder van Baarn met het onderwerp: Hebben wij man- nen en vrouwen, belang bij de vakorganisa- tie? In een gloedvolle rede zette zij de nood- zakelijkheid uiteen van een sterke organisatie om tot verbetcring te komen van de levens- voorwaarden der landarbeiders, welke over het algemeen tot de laagst bezoldigde klasse behooren. Zij bracht onder meer naar voren't feit, dat vele pachtboeren veel te hoog pach- ten en dan als de exploitafie niet loonend is, de schuld daarvan op de arbeidsloonen wer- pen, daarbij niet der.kende aan de duizenden arbeiders, die werkloos rondloopen. Wan- neer tenslotte binnen het kader van deze maatschappij de arbeiders zich geen betere levensvoorwaarden kunnen scheppen, zal ge- streefd moeten naar een veranaering in den economischen opbouw der maatschappij, bijv. door medezeggenschap in de bedrijven. Zeer zeker zou door velen hierin eerst raar worden omgesprongen, dit hebben wij zeker niet te ontkennen, maar daarom rust ook op ons de taak de arbeiders te ontwikkelen en voor een betere toekomst ontvankelijk te maken. Met den wensch, dat een ieder straks een steentje zal hebben bijgedragen tot het vo-rmen van een eendrachtige organisatie, besloot spreek- ster haar hartelijk toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. UIT HEILOO. De Tuinbouwvereeniging „De Vooruit- gang" hield Vrijdagavond een vergadering in het cafe van den heer T. Helder. De voorzitter, de heer K. Blokker, opende de vergadering en heette alien welkom, in zonderheid den heer W. Balk, uit Alkmaar, en verheugde zich er over, dat hij uit zijn drukken werkkring een avond had kunnen vinden om hier aanwezig te zijn en ons voor te lichten omtrent doel en streven K. M. v. T. en Plantk. Bespreking Groentevervoer. De voorzitter deelde mede, dat de commissie die de reorga- nisatie onder de oogen heeft gezien, met haar arbeid is gereed gekomen. Na. conferences met bestuur en be9tuur Vrije Veiling is men tot de conclusie gekomen, dat er geen veran- dering moet komen in zake personeel bij Groentevervoer. Inzake de kosten is het be stuur van de „Vrije Veiling" bereid om f 300 per jaar bij te dragen in de kosten van den expeaiteur, echter onder die conditie dat als er na't verstrijken van het vereenigings- jaar een batig saldo is, de 300 in kas moe ten blijven voor versterking der vereeniging. Na deze mededeeling stelde het bestuur voor om van de groente 10 pet. te heffen plus emballagehuur. De heer P. Pilkes kon zich met de voor waarden van de Vrije Veiling vereenigen, mits ook het bedrag voor aflossing gereser- veerd mag worden. De voorzitter geloofde niet, dat hiertegen bezwaar is. Bepaling salaris administrateur en expedi- teur. Het bestuur stelde voor, aan den admi nistrateur te geven van den bruto omzet tot 25000, daarna V9 pet. Voor den expedi- teur 5 50 en 3,50 per dag (de eerste gedu rende 8 zocnermaanden en laatste gedu rende 4 wintermanden) en 1jl pet. van de bruto omzet tot 25000 en daarna 0.08 pet. De heer Stroomer wilde den expediteur ook de bons laten schrijven en den admi nistrateur de administratie en aan de laatste pet. te vergoeden. Het bestuur zag hierin moeilijkheid en ook de commissie was het eenparig eens dat dit niet veranderd kan worden. Het voorstel-Stroomer werd verworpen. De voorstellen van het bestuur werden aangenomen. Als administrateur en expediteur werden resp. bij enkele candiidaatstelling gekozen de heeren S. Akkerman en M. Dekker. De voorzitter feliciteerde hiermede de ver eeniging. Daarna had opgaaf en be&telling der slof- fen plaats. Omtrent de verwachting voor export werd mededeeling gedaan. Afschrijving ledenkapitaal. Het bestuur stelde voor om het kanitaa-: der leden (plm. 350) te reserveeren voor afschrijving op eigendotnmen en voor uitgaven van den ad ministrateur. Zonder hcofdelijke stemming werd dit goedgekeurd. Verzending van groente. Van den heer Jac. van de Kommer was een opgaaf ingekomen op dezelfde voorwaarden van verleden jaar, echter voor 4 per per 1000 Kg. met embal- lage gratis retour, wat 0.35 per 1000 Kg. meer is. Dc heer van Zaal wilde aanbesteden. De heer Strocmer ook, dcch kwam er tegen op, dat men nu, evenals verleden jaar. eerst de prijsopgave heeft en dan weer wil laten in- schrijven. Daarom zou spreker het hem voor dit jaar willen gunnen. Het voorstel-Zaal werd verworpen. Daarna kwam een voorstel Stroomer-Pil kes in behandeling. De eerste wilde elk jaar inschrijven en de laatste wilde geheel vrij zijn om te gunnen. Verschillende heeren voerdeh hierover het woord, doch hU voorstel-Pilkes werd aangenomen en als vervoerder werd aangewezen de heer Jac. v. d. Kommer. Daarna deed de voorzitter mededeeling dat het voorstel Rood om het stemrecht van de le den omtrent de grcotte van hun bedrijf niet aan de orde komt, dcch er rekening mee za' worden gehouden wie als tuinder daarin zijn hoofdbestaan vindt. (Dit bij aanneming vsfn nWMve letfetf, Hierna werden meded-eelin^n gedaan over het uniforme gewicht van witlof en de ko- mende groene veiling van bollen, voor de laatste is opgaaf zoo spoedig mogelijk noo dig, opdat daarvoor de gewenschte reclame wordt gemaakt. Na gehouden rondvraag was het woord aan den heer Balk, uit Alkmaar, over het doel en streven van de Kon. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Deze vereeniging, opgericht in 1872, telt 48 afdeelingen met 5000 leden. In een breed betoog ging spr. na dat zij werkzaam is om te doen wat in het reglement is omschreven. Spr. vond het een gelukkig verschijnsel, dat de tuinbouw niet meer zoo afzijdig staai van de wetenschap, welke een stap is in de goede richting. - Bemesting, proefvelden en tuinbouweur- sussen werden door spreker genoemd het nut dat zij afwierpen en aanbevolen. Helaas kan niet altijd dat nut in rijksdaalders op tafel worden uitgeteld en daarom staan sommigen schouderophalend tegenover proeven en proefvelden. Spr. toonde echter het groote nut aan. Het koopen van zaaizaden onder controlc van rasechtheid is mede van groot belang. Thans stelt de zaadhandel ons de voorwaaa- den, tei"wijl de tunibouwers dit recht moeten hebben. Gelukkig komt ook hierin verande- ring en verbetering en een strop als de tuin- ders gehaald hebben met de zg. „poepeboo- nen" in Heemskerk en ook in het Westland moet niet meer vcorkomen. Men wil dan ook dezen aankoop onderbrengen bij het C. B. cn een voorstel dat is gedaan is in voorberei- ding. Spr. legde er echter den nadruk op, dat hij niet den schijn cp zich wilde laden of dat onze zaadhandelaars bedriegers zijn en ook de solide zaadhandelaar zal geen be zwaar hebben om zich voorwaarden te laten stellen. Ock over de grgote opvoedende kracht van een Floraliavereeniging en tentoonstelling weidde spreker uit. Tenslotte de vraag of het hier wenschelijk is ecu afdeeling op te lichten. De contributie is 5 per jaar en per lid en voor vereenigin- gen 25; voor de eerste moeten er 10 leden zijn. Is dit een beletsel, dan is er geen be zwaar om samen te werken met Alkmaar en spr. ontvouwde de komende Floraliatentoon- stelling en de tcntomstelling van groente en fruit. Spr. wilde zich geen partij stellen v6or of tegen de oprichting, c och liet deze vraag aan de vergadering ter beantwoording over. Nadat verschillende vragen waren beant- woord en zich niemand tegen het oprichten va ncen afdeeling verklaarde, werd cfe wen- sche'.ijkheid beoleit om in de voigende verga dering een definitief besluit te ncmen. Na een danl-rwoord aan den spreker werd de vergadering gesloten. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De Markt. Het verloop van deze week is alieszms Pevredigend geweest. Er heerschte een opgewekte stemming en een vlugge markt. De aanvoer was groot en ondanks dat gin- gen de prijzen weer flink omhoog. De aanvoer van roode kool was ruim 30 wagons hooger dan de vorige week en de hoogste noteering verhoogde van f 9.20 op f 10.10, terwijl de doorsneepiijs meer dan- een gulden hooger was. De aanvoer van gele kool was een tiental wagons meer'en de hoogste noteering ver hoogde van f 7 10— f 8 10. Deensche witte werden een twintigtal wa gons meer aangevoerd en ook hiervan waren ae prijzen aamneikelijk hooger. Den voor- laatsten Zaterdag was de hoogste noteering 7.90 en den laatsten Zaterdag 9.10, ter wijl deze Vrijdag nog 60 cts. hooger was. De doorsneeprijs was echter Zaterdag minstens evengoed als Vrijdag en ook de geheele week was deze grooter dan het verschil der hoogste noteeringen aangeeft. De aanvoer van uien 'was kleiner en de prijs ongeveer 50 cent hooger. Ook de aanvoer van peen was kleiner, doch de prijzen gingen met meer dan een gulden omhoog. De totaal aanvoer aan deze markt was 265 wagons en de grootste dagaanvoer 61 wa gons. Op zulke dagen draagt vooral de leider der transportarbeiders een groote verantwoorde- lijkheid. Hij toch heeft ondanks den grooten aanvoer te zorgen, dat alles zoo veel moge lijk op tijd verzonden wordt tot tevreden- heid van kooplieden en aanvoerders. Om een.beeld te geven van de drukte, die er heerscht wijzen we er op, dat we Vrijdag- middag een convooi van 52 wagons zagen vertrekken van de plaats waar men ook weer bezig was een vijftigtal wagons te laden. In totaal zijn aan de drie laadplaatsen te- zamen deze week 593 wagons aangevoerd en de verzending was een 25-tal wagons groo ter. De koolaanvoer was hier 258 wagons, in Broek op Langendijk 217 en in Warmenhui- zen 98 wagons. UIT SCHOORL. Zondag werd de eerste dag in dit seizoen welke de Schoorlsche Sportclub had georga- niseerd, door uitstekend voorjaarsweder be- gunstigd. Een betere dag voor de paarden was al niet denkbaar en cok voor het publiek was't een aangenaam verblijf op het Spor- park al werd het meer tegen den avond ook wat koud. Zeker wel doordat andere ba nen hun seizoen nog niet geopend hadden, was het bezoek te Schoorl zeer bevredigend, meer menschen dan ooit te voren. Ook de sport welke gegeven werd was het aarizien best waard. Zelfs waren een paar fi nales zeer spannend. De inschrijvingen waren niet zoo groot, doch de opkomst der ingeschreveuen viel mee. De laan was in goede conditie; de in het vorig jaar nogal zandig geworden bochtai warer. .goed voorzien. De ruigte welke nog op Je hc-rstelde plekken lag was soms wat hin- derlijk. Er stonden op het programma vijf ver schillende courses. We merken hierover 't voigende op: De „Neopiet-prijs" was voor Nederl and- sche paarden, behalve de A's en B's, die slechts twee eerste prijzen op 800 meter ba nen hadden gewonnen. Prijzen /75, /25. en f 10. Vijf paarden liepen mede en deden het in <«nen rit. De 6-jarige Nerva behaalde den prijs sn liep haar 680 M. in 1.19. Mallingcrot was

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6