DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM - Alkmaar. No. C>4 Honclerd aclit en fwinf'arsfe Jaarcaiis 10-10. WOENSOAG 17 MAART OH nuitioier btsiaaf uit 2 bladen. ATbonncmcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 mean den ?'2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 et Advertcntiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsruimte. Erieven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Uit hot Parlement Dtn Haag, 16 Maart 1926 Vijf sprekers hebben hedenmiddag de Tweede Kamer naar zich doen Iuister<A. Dat zij alien met dezelfde aandacht zijn gevolgd, willen we daarom nog niet zeggen. Zeker is zulks wel. het geval geweest met de eerste twee sprekers, de heeren Dresselhuijs en Marchant. De heer Dresselhuijs begon met een korte kritische beschouwing over ors tegenwoor- dige kiesstelsel, dat volgens hem een der ocrzaken is dat het tot een crisis is geko- men, doordat de kiezer tegenweofdig niet een persoon maar een partij kiest, waardoor ten onzent het anri-papisme in kracht is toe- genomen. Dat anti-papisme heeft aan ons ge- zantschap bij den Paus een grooter beteeke- nis gegeven dan het verdient en dan de libe- ralen er ooit in gezien hebben. En naar spr- ker's opvatting was de kwestie van het ge- zantschap allerminst van zoo groot belang. dat men haar tot inzet kon maken voor een •breuk tusschen Kroon en Kamer. Als de mi nister van buitenlandsche zaken de post krachtiger had verdedigd, zou spr. na de op- zienbarcnde verklaring van den heer Nolens zijn stem opnieuw nog eens ernstig hebben ovmvogen. Dit is evenwel niet geschied en de oorzaak van de crisis ligt dan ook niet bij de meerderheid van de Kamer, maar bij de coalitie, die bleek geen accoord te hebben kunnen treffen, dat ten minste drie maand.n stand hield. Maar dat is ook de oorzaak, dat de crisis vier maanden op een oplossing heeft moeten wachten, in de eerste plaats dcor de wisselende opvattingen bij de Christ.-Histcri- schcn. Overgaande tot een bespreking van het nieuwe Kabinet, noemde de heer Dresselhuijs dit logisch en constitutioneel als intermezzo- kabinet. Het door het ministerie overgelegde program laat intusschen nog wel wat te vragen over. Het is zeer mooi, dat het kabi net van geen partijpolitiek wil weten wat, gegeven de samenstelling van he kabinet, ock niet wel mogelijk zou zijn maar hoe staat het dan met de Biosccopwet. die ncg door de Eerste Kamer behande'd moet warden? Spr. verklaarde: zich ingenomen met de Staatscpmnissie vcor bezuiniging op het La ger Onderwjjs. maar wat beteekent de uit breiding van de Arbeidswet? Snr. waar- schuwde ook voor het p'an om Plyaatseliike Keuze in te voeren. Wat betrcft het gezant schap bij den Paus, houd't de Vrijheidsbcnd zich ziin stem nog voor. Ten slotte wees de heer Dresselhuijs er op, dat het regeerings- progranuna zoo uitvoerig is, dat het vcor vele jaren werk be vat. Dat de volgende spreker, de heer Mar- chant, zeer uitvoerig heeft stilgestaan bij het vcrlcop van de crisis, waarbij hij zelf zoo een groole rol heeft gespeeld. spreekt vanzelf. Hij begon met de rechterzijde een verwijt er van te maken. dat zij als regeering wrs op- getreden, zonder dat de kwestie van het ge- zantschap was cpgelost. Daarem is ri.ri spr. maar de coalitie aansprakelijk te steller voor de crisis. Aan hem is dan cok de taak van kabinetsfcrmccrder opgedrongen, hij heeft er niet naar gedongen. Het program dat hij teen heeft opgeste'd is daarom ook niet een V.-D. program, maar een ccmpronris program, al is het door de vrijzinnig-dcmo- craten zelf opgesteld. Edcch het is van geen rtut geweest. claar de katholicken de kwestie Van de uiterste noodzaak wegcijferden. Daar is trouwens geen open spel mee gespeeld Aan het nieuwe kabinet bracht de heer Marchant hukL vcor zijn durf, maar cvcri- gens spaarde hij het ziin kritiek niet cn hit betoogde zelfe dat dti intermezzfT-lnbinof eenvou'dig een overgang tot een nieuw coa- litickabinet zou blijken. Na alsnog een protest te hebben laten hcoren tegen hot intusschen verworpen vcor- stel van de S. D. A. P. om aan .te dringen op Kamerontbinding, waarbij hij gelegenheid had om toe te lichten waarom hij gezweg n had toen de zaak aan de orde was. heeft de heer Marchant cen tamelijk academische en dus hier niet erg aan de orde zijnde rede ge- houden over de crisis, welke het parlemeri- taire stelsel in dezen tijd doormaakt. De volgende spreker, de heer de Visser, eenig ver.egenwoordiger der Ccmmunisti- sche partij in de Kair.er, had het daar ock over. Volgens hem is cen parlementaire cri sis een internaticnaal verschijnsel, dat het wegzakken van het kapitalisme bewijst en dat het gevolg is van de sociale crisis die door den wereldcorlog en den na-oorlogstijd is geboren. De spreker vond daarna gele genheid aan zijn lust tot kritiek niet enkel op de bourgoispartijen, maar vooral op de S. D A. P bot te vieren, cm ten slotte, na een uur gesproken te hebben, eindelijk de re- geeringsverklaring aan een beschouwing te onderwerpen. Hij ontkende daarbij de moge- lijkheid, dat het kabinet den politie'.en strijd zcu' kunnen laten rusten, oefende op enkele punten kritiek uit en besloot met eon aantal vragen te richLn tot denvminister van kolo- nlen, den heer Koningsberger, vertegenweor- d'iger der ethische richting, wien hij een aan tal wenschen van de radicalen in Indie voor- legde. De heer ds. Kersten, de geestelijkc vader van de crisis, maakte slechte enkele opmer kingen ever het regeeiingsprogram, keurde daarbij ten zeerete af dat het ministerie het vo um der Kamer van 11 November waarbij ket gezaniechep bij den Paus was afgestend' neceertie, maar jtuchte overigens over do Stoomververij, Chemische Wasscberij en Tapij'reiniging, Verft, Btoomt en reinigt alle goederen vlug en goed tegen bill&jken pr&js. Telefoon 89*7. verbreking van de Coalitie, over de verbre- king van het samengaan met Rome en hij vond daarin zelfs aanleiding om een betoog te houden om in den strijd tegen Rome en de S. D. A. P. te volhaxden. De laatste spreker van den rniddag, de heer Braat, bepaalde zich iot de losse kritische op- merkingen over het regeeringsprogramma, dat in menig opzicht niet naar zijn zin was. Hij drong aan op bezuiniging, wilde niels weten van een uitbreiding van de Arbeids wet, protesteerde al bij vcorbaat tegen de uitbreiding van de ambtenarij, zooals hij het gewoonlijk noemt hij sprak nu zelfs van „opvreterij van de staatskas" vond revo- iutiennaire ideeen in het reegeringsprogram en kwam ten slotte op den zomertijd, zijn nachtmerrie, terecht. De vcorzitter heeft hem daarin niet gestoord, de verwerping van zijn voorstel is voor hem trcuwens bitter genoeg geweest en zoo hebben we hem weer eens hcoren uitpakken over de stadsmenschen, die niets weten van het bcerenbedriif enz. Het was voor den heer Braat vernfoedelijk een opluchting zijn grieven nog eens te mo- gen te berde brengen en de Kamerleden, die er getuige van waren, hebben ten slotte een vroolijk oogenblik gehad. Morgen is de heer Nolens de eerste spre ker over de regeeringsverklaring Dan zal te- vens besllst worden. hoe de Kamer zich dcor de be^rrot'n" z"l beenwerken. HuitciiLitxi. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Na afloop der vergadering die gisteravond in het Volkenbondspaleis gehouden is, heeft de raad den bond, wegens de moeilijkheden, waarop men gestuit is om tot eenstemmig- heid van de leden te komen en in het bijzon- der wegens de houding van Brazilie, beslo- ten, dat Chamberlain als rapporteur der po- litieke commissie, hpden in de voltallig- bij- eenkomst der vergadering voorstellen zal om en de opneming van Duitschland in den Vol- kenbond en tevens in den raad, en de kwes tie der uitbreiding van den laatste uit te stellen tot de vergadering van September as. Ten einde te bewijzen, dat de overeenkom- sten van Locarno door deze beslissing niet kunnen worden bei'nvloed, hebben de lan- den, die de verdragen van Locarno onder- teekend hebben, met inbegrip van Duitsch land, de volgende gemeenschappelijke ver klaring publiceerd waarin zij de gesloten cvereenkomsten nogmaals bevestigen. De vertegenwoordigers van Duitschland, Belgie. Frankrijk, Engeland en Italie, verga- derd om den toestand te overwegen, die ont- staan is uit de moeilijkheden, die gerezen zijn in verband met de procedure en die de verwezenlijking beletten van hun gemeen- schappelijk verlangen, stellen vast, dat zij er ingeslaagd waren een overeenkomst tot stand te brengen en de hinderpalen uit den weg te ruimen, welke op een bepaald oogen blik tusschen hen gerezen waren. Indien de mogend'heid, die het protocol van Locarno onderteekend hebben, betreuren (hier is het telegram verminkt, doch men zal wel moeten lezen: dat de kwestie van Duitschlands toe- treden tot den Vo'kenbond nu niet kan wor den opgelost, zij zulleu niet dulden) dat iets inbreuk maakt op het vredeswerk. dat zij tot stand gebracht hadden Zij blijven er thans aan gehecht als vroeger en zijn vast besloten om hun krachten te vereenigen om did vre deswerk te handthaven en te ontwikkelen Zij blijven overtuigd dat in de volgende Vo'ken- bondsvergadering de tegenwoordigc moei lijkheden overwonnen zullen worden en dat de overeenstemming, die er besfond omtrent de kwetsie betreffende de toetreding van Duitschalnd ,ot der Volkenbond, in feiten zal worden omgezet. (Get.) Luther, Stres mann, Van der Ve-'de, Chamberlain, Scialoja, Skrzyneki. Brnes HET PROCES-MATTEOTTI. Giste-rmorgen begon voor het Assizenhof te Chic-.i het proces inzake den moord op Matteolti. Fartnacci, de secretaris-generaal der fas- cisllsche partij, verklaarde, dat Chieti, waar men hoopte het heerschenae regiem ten val fe brengen, het graf zal worden der vijanden van het fascisme. De voarnaamste beschuldigde, Dumini, ver klaarde zich sedert zijn reis naar Frankrijk overtuigd te hebben van het feit, dat er een soort bondgenooischap bestaat tusschen de naar Frankrijk geetnigreerde Italianen en de unitaire soc. partij m Iialie, waarvan Matteotti de ziel was. Na den moord op Bon- servizi te Parijs werd Mattectti in een auto cmvoerd naar een op grcotcn aistrnd van Robe gelegen plaats, ten einde van hem in- lichtingen te verkrijgen over zijn actie. Ge- durende den tocht cverleed Matteotti na een hevige bloedspuwing. Dumini en zijn hel pers, die vreesden voor de gevolgen liunner daad, begroeven Matleotti en verbrandden zijn kleeren. Dumini verklaarde de verant- wcordelijkheid op zich te nemen voor het ini- tiat'ef der ontvoering. OVERVAL OP EEN AUTOBUS In den naeht van Zaleruag op Zordag werd in Kottenforst op do taatsfg uit khrweu ler komende autobus van de Bonsche Ver- keers-Maalschappij een brutale overval ge- daan. lemand het den le^on wagen sioppen alsof hij wilde instappen. Op hetzelfde oogen blik sprong hij op den wagen, rukte den con- ducteur van het baikon en belde, zoodat de chauffeur, die niets gemerkt had, doorreed. Hij zelf sprong weer op straat, waar eenige makkers inmiddels den conducteur hadden neergeslagen en beroofd. De chauffeur mejrkte pas bij de eerstvol- gende halte, dat hij zijn conducteur kwijt was, daar niet gebeld was. Deze werd zwaar gewond aan den weg gevonden. Van de daders geen spoor. PARTICULAR EN STAATSBEDRIJF IN RUSLAND. Uit Moskou wordt aan de bladen gemeld, dat de raad van Volkscommissarissen heeft besloten de staatsbedrijven, die tijdelijk zou- den worden stopgezet, aan particu'.iere per- sonen of handelmaatschappijen te verpach- ten. De voorwaarden waaronder ze zullen worden verpacht, zijn zeer gunstig, doch de uitdnikkelijke voorwaarde wordt gesteld, dat de bedrijven zonder onderbreking in hun vol- len omvang zullen worden voortgezet. Men concludeert hieruit, dat Rusland voornemens zou zijn, geleide'ijk Itot het particulier bedrijf terug te keerer, hiettoe gedwongen door de den laatsten tijd hand over hand toenemende werkloosheid en de daarmee verband houden- de ontevredenheid der arbeiders. NIEUWE MIJNONGEVALLEN IN OPPER-SILEZle. De aardschokken in het mijnbouwgebied van Opper-Silezie veroorzaken nog steeds rampen. Zoo is Maandag in de mijn „Carsten Zen- trum" opnieuw een mijningang ingestort, waardoor zeven mijnwerkers van de buiten- wereld werden afgesloten. Toen men hen had bevrijd, bleken bij een hunner de levensgees- ten reeds te zijn geweken. Drie anderen had den zeer ernstige kweisuren opgeloopen, ter- wijl de drie overigen licLt gewond waren Tot dusverre is men er nog niet in geslaagd het lijk van den bij de ramp van Zaterdag omgekomen mijnweiker te ;vig°n. Ook de bij de ramp in de „Cor.cordia Hiit- te" te Hindenburg van de buitenwereld afge sloten mijnwerkers heeft men nog niet kunnen bereiken, daar voortdurend nieuwe instortin- gen plaats vinden. Een der leden van de red- dingsbrigade werd bij zijn pogingen tot hulp- verleening licht gewond. Niet alleen van de mijnwerkers, doch van de geheele bevolking van het mijngebied maakt zich groote ongerustheid meester, daar zij in tegenstelling met de directies der mijnen van meening is, dat deze aardschok ken het gevolg zijn van de steeds verder voort- schrijdende uitholling van den bodem. Daar zich de koienvelden in Opper-Silezie voor het grootstc deel on der bewoond terrein bevir den, loopen in verband met een en ander de woonsteden van een groot d»el d=r bevo'- king gevaar, zoodat een grondig geologisch onderzoek dringend noodzakelijk is. OVERVALLEN VAN SYRISCHE REBELLEN. Rebel'.en hebben het dorpje Drir-Mimas overvallen en vele huizen in brand gestoken. De inwoners zijn gev ueht. Later op cen dag heeft een detachement ar- tillerie uit Meij-Ayam de rebellen tot den te- rugtocht gedwongen De spoorweg tusschen Tripoli en Horns was wederom opgebroken, doch is intusschen we- der hersteld. DE FINANCISELE TOESTAND IN BELGIe. Het pond sterling is Maandagmiddag plot- seling gestegen tot 121 francs. Het is een of- fensief in grooien stijl tegen de franc, juist op' het oogenblik, dat de minister van finan- cien Janssen uit Louden terugkeert, waar hij met Engelsche financiers is gaan spreken over de leening van 150 of 100 millioen dol lar, die zou worden aangewend tot stabilisa- tie van de franc. Sedert Woensdag heeft men, volgens het Hbld., op de Brusselsche beurs voor millioe- ren franc porden gekocht. Tevens verschenen in de oppositiepers pessimistische berichten over den loop der onderhandelingen, die Jans sen te Londen voerde. De meer optimistische berichten in de bladen, die de regeering steu- nen, konc'en tegen den stroom niet op en hoe krachtig die bladen ook opkwamen tegen het anti-nationaal defaitisme der oppositiepers, onder het publiek groeide met het uur het wantrouwen in het welslagen van Janssen's onderhandelirgen. Thans gallt de regeerings- pers heftig te keer tegen de manoeuvre, waar van de Belgische franc het slachtoffer wordt De social istische en christendemocratische bladen eischen, dat de regeering krachtig zal optreden tegen de „financiebandieten" en hun medeschuldigen in de pers, die de paniek tegen de Be'gisChe franc hebben georgani- seerd De ..Vingtieme- Siecle", die anders de regeering-Pouliet niet in zijn hart draagt, heeft zich bij de regeeringsoers aangesloten, terwijl ook de „Echo de la Bourse" hei voor- naamste daghlad op financial gebied. wen- eens een krachtigen toon aanslaat. Volgens die bladen is de paniek in sommige financi- eele kringen georganiseerd, terwijl de „Peu- ple" van de „naute banque" spreekt, die reeds de plannen van Janssen om de vlottende schuld van 1800 millioen schatkistbons te consolideeren heef+ ged*warsboomd. De regeeringspers heeft het vooral tegen de „Nation Beige", die in de campagne tegen de stabilisatie van de franc een eerste rol heeft gespeeld Natuurlijk wil Neuray bewij zen, dat hij het aan het rechte eind heeft. De nationalistische kranten meenen, dat zij het land een dienst hebben bewezen, dat zij door tegen de stabilisatie te propageeren hebben belet, dat Belgie met handen en voe- ten aan de buitenlandsche financiers wordt overgeleverd, in afwachting dat Congo zou volgen. Zij wijten den slechten tcestand aan de politiek van de regereing-Poullet-Vander- velde, die door haar demagogue in het bui- tenland niets dan wantrouwen wekt. Wil men die gevolgen opheffen, dan moet men de oor zaak er van, de combinatie Poullet-Vander- velde, uit de wereld helpen en daarop leggen „Nation Beige" en „Etoile Beige" zidi fhans dapper toe. De „Libre Belgique", die thans een lijn trekt met de „Nation Beige" uit conservatie- ven haat tegen den jongeren en sterkeren democratischen broeder, meent dat Janssen te Londen deerlijk schipbreuk heeft geleden Janssen zou door de buitenlandsche finan ciers in het ootje zijn genomen en op zijn beurt het parlement, dat hij heeft gedwongen overhaast twee financieele wetten af te doen, hebben bedrogen. Wat er ook van zij, de positie van het ka- binct-Poullet wordt door dit avontuur allesbe- halve versterkt Men heeft geen vertrouwen meer in de onderhandelingen van Janssen te Louden, die men algemeen beschouwt als mislukt. Gistermprgen- en rniddag hebben de minis ters over den toestand beraadslaagd, nadat Jarssen over zijn optreden te Londen verslag had uifgebracht Naar verluidt zou de vraag, of het kabinet zi n ontsiag niet zou indienen, te borde zijn gekomen, doch een besluit zou niet ziin genomen ten gevo'ge van de afwe- zigheid van Vandervelae, die zich te Geneve, en van Wauters, die zich nog te Londen be- vindt. Men verwacht, dat de betrokken minis ters heden verklaringen zullen afleggen voor de Kamercommissie van financien, die urgent is bijeengeroepen Na en ook vo6r de verga dering van den ministerraad heeft de minister van financien langdiirige besprekingen ge- voerd met vooraanstaande Belgische bankiers en financiers, alsook met den Engelschen des- kundigen generaal Manee. Vandervelde en Wauters werden terugge- roepen en werden gister te Brussel verwacht. DE TOESTAND IN TIENTSIN. Na bespreking vr.n de b'okkade van Tient sin dcor de Chineesche troepen van Takoe hebben Grcof-Brittannie. Amerika, Frankrijk. Japan en Iialie den bevelhebbers der Hot- tieljes te Tientsin opgedragen de bevelheb bers van de forten van Takoe te verwittigen. dat tenzij binnen drie dagen de mijnen in de rivier worden opgeruimd en een einde wordt gemaakt aan het ophouden van buitenland sche schepen, ze zich het recht moeien vcor- beliouden de noodige actie te ondernemen Het Britsche officieele standpunt verwerpt dat krachtig wordt aangedrcngen op een strikte inachtneming van het protocol van 1900 en is ten gunste van een zeer toegeven- de politiek. HET CONFLICT OYER DE ENGELSCHE SCHOOL TE KONSTAN- TINOPEL. Reuter meldt uit Kcnstantionpd, dat de di- rectrice der Enge'sche mcisjesschool, die on- angs weigerde een beschonken Turkschen leeraar tot de schol toe te laten, voor de Turksche rechtbank is gedaagd, om zich te vcrantwoorden vcor het feit. dat zij heeft geweigerd zich aan de orders der autoriteiten ie onderwerpen. NATIONALE ROUW IN COSTA RICA. Bij het spoorwegongeluk bij San'Jose zijn 248 personen omgekomen en 93 gewond. De trein vervoerde duizenden dagjesmenschen Drie overvolle wagons derailleerden en wer den vernield; een ervan stortte in de rivier, de andere bleven boven den afgrond hargen Een nationale rouw voor den tijd van drie da|en is afgekondigd De president van de republiek heeft een nationale irsehrijving ge- ooend tot steun aan de gezinnen der slacht- offers. DE BANKBILJETTENZWENDEL. Tot de Turksche regeering zal het verzock worden gericht Meszaros te doen verhooren in verband met de zaak der vervalsehing van sokols in 1921. AMERIKA EN DE NEUTRALEN. Borah heeft bij den Scnaat een motie inge- d'end, waarin aan het dept van buitenl. za ken wordt verzocht mede te deelen, welke stappen er zijn gedaan om te komen tot on derhandelingen over de Amerikaansche aan- spraken tegenover Engeland en Frarkrijk. voortvloeiende uit de spending der rechten ^'an neittralen vMr Amerika's deelneming aan den wereldoorlog. De resolutie werd verwezen naar de com missie van buitenlandsche zaken, waarvan Borah voorzitter is. NASPEL VAN HET FOKKER-PROCES In de Roemeensche Kamer werd de minister van corlog .door een afgevaardigde der op posite in verband met het proces over den aankoop der Fokker-vliegtuigen geinterpel leerd. De minister antwoordde, dat, alhoewei de beide betrokken officieren door den krijgis- raad waren vrijgesproken, zij zich volgens zijn meening toch niet correct hebben gedra- gen. De afgevaardigden der Boerenpartij en talrijke afgevaardigden der opposite namen daarop den krijgsraad tegenover den minister van oorlog in bescherming, zocdat deze ge noodzaakt was ziin woorden in te trekken. DUITSCHLAND EN DE KOLONIALE MANDAEN. De woorden door Briand te Geneve uitge- sproken bij een mededeeling aan de pers over de eventueele toewijzing van een koloniaal mandaat aan Ehiitschland, zijn onjuist over- gebracht en verkeerd begrepen. Bevoegde kringen verklaren, dat er nooit sprake van geweest is om n u een koloniaal mandaat aan Duitschland toe te wijzen. Briand wilde s'.echts zeggen, dat Duitschland. wanneer hei tot den Volkenbond toetreedt, het zelfde recht als alle leden zal genieten om zich eventueel een koloniaal mandaat opgedragen te zien HET GRIEKSCH-TURKSCHE GRENSGESCHIL. De raad van den Volkenbond, in open bare vergadering bijeengekomen, heeft zich bezig- gehouden met het geschil tusschen Grieken- land en Turkije over de Grieksch-Turksche grens in het gebied van de delta der Marit- za. De raad heeft den vertegenwoordiger van Brazilie, Mello Franco, met de bestudee- ring der kwestie belast. EEN KRANTENKONING OVERLEDEN. Edward Scripps, een bekend Amerikaansch krantenkoning, is op een reis naar Afrika, aan boord van zijn jacht de „Monrovia", in Liberia, ten gevo'ge van een aanval van be- roerte, overleden. Hij had blijkbaar een vocw- gevocl van zijn naderend einde, want voor zijn vertrek had hij last gegeven om, indien hij mccht komen te overlijden, zijn lijk in zee te begraven. Scripps, die 71 jaar oud werd. was gei'n- teresseerd bij 28 daebladen in 15 staten dei Vereenigde Staten en was verder de meest gezaghebbende egienaar van de bekende United Press Associations te New-York. OM DE FRANC TE REDDEN. Te Parijs is thans een vereeniging, die zal pogen de franc te redden, nu de regeering daarin tot heden nog gefaald heeft. De nieu we vereeniging heet: de Ligue du Franc. Zij heeft een motie aangenomen, waarin zij zegt, dat, van oordeel zijnde dat de franc slechte door het herstel van het vertrouwen kan worden gered de politieke partijen in het par lement een wapenstilstand moeten sluiten om zod- r verwijl de noodige maatregelen it treffen. HONGERKUNSTENAARS TE BERLIJN. Sedert eenigen tijd heerscht te Berlijn een ware rage van hongerkunstenaars. In een restaurant aan de Friedrich Strasse heeft zich sedert 25 dagen de hongerkunstcnaar Jolly laten insluiten. Hij heeft op zich genomen het „wereldrecord hongeren", dat thans op 43 dagen staat, te breken en het 44 dagen uit te houden. Zijn voorbeeld heeft al spoedig navolging ge\'r ndenv zoodat thans reeds niet minder dan vier dergelijke hongerkunstenaars optre den. Als allernieuwste attractie hebben zich nu Zaterdag ook twee hongerkunstenaresseu doen insluiten. Naar de ,.Tag" evenwel verneemt, heeft de oolitie-presidrnt th?ns bedo^en a?n deze soort .sport" een einde te maken. Van heden af zal hun optreden niet langer worden toe- gelatm. GEBREK AAN RRANDSTOF IN RUSLAND. De brandstoffennood in Sovjet-Rusfane' heeft het noo.lzakelijk gemaakt vier der dage- lijksche personentreinen tusschen Moskou en Leningrad te 'aten vervai'en Onk op vele andere lijnen h-eft men het verkeer moeten beperken, terwijl ook deze invloed zich op de tramdiensten in Moskou en in Leningrad doe; gevoelen Huisbrand is alleen tegen buitensporigv prijzen te verkrijgen en dan nog met moeite. De crisis is voor een groot deel het gevolg van de overmatige bevordering van den ex- Dort van steenkool en netroL*um, ten koste van de binnenlandsche markt. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van het terroristische optre den der studenten is volgens een bericht uit Boekarest de Uhiversiteit van Jessy gesloten. De Uitvoerende Raad van de Poolsche sociolistische partij, die Zondag en Maandag te Warschau heeft vergaderd, heeft een reso lutie aangenomen, waarin de deelneming der social isten aan de regeering wordt goed go- keurd. Een van d- beroemdste Stradivarius- "io'en, die de „Cvgnc" heet. is wor 50.000 ^ollar aan cen Amerika,en verkocht Ze zal '•"zer drgen vcor het eerst na dozen verkoop '"lin'-en on een concert van hot Philharmonic te W-w-Vork AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1