KWATTAS5^ Eeepenmct Cadeau UITKNIPPEM EN BEWAREW 1 Inzenders van 250 Sterret|es voor 1 AUGUSTUS 1926 Radio-Hoekje. niet duUV geknipt nit de aohterzjjde der Kwatta Reep-etiketten en met deze adrertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransclie Tuipotlood, winkeiwaarde f 3. Koopt ecu HEKLE D00S Kwatta's 5 Cts. Reepen (Melk- of Javareepen) en g(j zult daarbij nog een verrassing verpakt yinden bestaande uit V2 E.G. PRIMA KWATTA CACAO Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLOAATJES blijven ALTIJD geldig. Donderdag, 18 Maart. Htlversum, H.D.O., 1050 M. 12.— en 7.40 PO'litieberichten. 3.304.30 Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. van iPijk. 5.6.30 Vooravondconcert door het TI. D. O.-orkest. Italiaansche muziek. 6-30 7.30 Fransche les door den heer Ch :Miche. 7.45 en 10.Persberichten. 8.15 Uit- zending van het abonnementsconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. Dir. Willem Mcngelberg. Rosa Ader, zang. (Aangebo den door de N.V. Philips Radio). 1. Preghie- ra, E. v. Brucken Fock, 2. Visione, H. H. Wetzler. 3- Italiaansche aria door Rosa Ader. 4. Ouverture Tannhauser, Wagner. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbe- richt. 11.2012.20 Concert door het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.20—12.50 Orgelconcert. 1.20—2 20 Tijd sein, gramofoonconcert. 3.35 Lezing: Enge land in the 17th century. 4.20 Tijdsein, cau- serie: Some Indian festivals. 4.35 Trocadero- muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuw3 Lezing: British West Indies. 7.45 Pianosona- tes van Weber. 8.— Sportlezing. 8.20 Sym- phonieconcert, Solomon, piano. Symphonie- orkest. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.50—12.20 Dansmuziek Savoy. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2 05 Nieuws. 2.10 Nieuwsberichten. 5.05 Kinder- matinee. 8.35 Esperanto- en boekhoudles 9.0510.50 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Die Katastrophe", radioroman van H. J. Gra- matzki. 8.20—9.20 Populair orkestconcert. Daarna nieuws. 9-5011.20 Dansmuziek door het Efim-orkest. Brussel, 262 M. 5.20 Kindermatinee 8.50 Lezing. 9.05 Speciaal concert, om 9.20 en 10.20 onderbroken door nieuwsberichten. Miinster, 410 M. 12.35—1.50 Orkestcon cert. Werken van Offenbach en Suppe 2 50 3.30 Voorlezing. 3.354.20 Vocaal con cert door een meisjeskoor. 4.50 en 5.50 Le zing. 6.45 Uit de werken van F. Freiligrath. 7.20 Spaansche les. Werken van M. Reger door solisten (sopraan, piano, fluit, viool en viola). Volgens een bericht aan de „Dresdener Anzeiger" is tusscjien Duitschland en Afgha nistan een vriendschapsverdrag gesloten. Het incident, ontstaan door het proces tegen den Duitschen geograaf-dr. Stratil-Sauer, die uit zelfverdediging een Afghaan doodde, is daar- dcor tevens beeindigd. Dr. Stratill-Sauer zal uit Afghanistan worden uitgewezen. Volgens een Wolff-bericht is zoowel de officier van justitie als gravin Bothmer in beroep gegaan tegen haar veroordeeling tot 234 maand gevangenisstraf. Gedurende de staking te Locarno Mar- quez in Portugeesche Oost-Afrika kwam het tot onlusten, waarbij de stakers een schip be- machtigden en een aanslag beproefden op de spoorlijn, die echter mislukte. Het aantal werkloozen in Engeland bediroeg op 8 Maart 1.094.000, d.i. 13.038 minder dan in de voorgaande week en 126.633 minder dan het vorige jaar. Te Hamburg wordt thans volgens de bladen de eerste vrouwelijke geestelijke aan- gesteld, doordat de kerkeraad een voorstel heeft ingediend, volgens hetwelk mevr. Alei- da Kunert de vergunning zal bekomen, in de vrouwengevangenissen te Hamburg ambts- handelingen te verrichten. Gemeng-d nieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen om half twaalf is de najaars- zitting voortgezet. Voorzitter is jhr. mr. A. Roe 11, commissaris der Koningin. Aan de orde komt het voorstel tot wijzi- ging van de bijzondere reglementen van be- stuur voor den polder Waal en Burg op iTexel, den polder ha Burger Nieuwland, het waterschap De dertig gemeenschappelijke polders op Texel en den polder Eyerland op iTexel. De heer de Jong Schouwenburg herinnert aan de vele adressen van ingelanden. waarin bezwaren tegen het voorstel van Geo Staten worden geopperd. Ook was er een adres van de Vereeniging tot behoud van natuurmonu- menten, een vereeniging van ernstige man- nen, die vraagt, rekening te houden met de broedplaatsen der vogels. Spreker hoopt dat Ged. Staten daaraan hun bijzondere aandacht zullen schenken. Er bestaat een groot verschil van bema- ling tusschen de hoog gelegen en laag gele gen polders. De billijkheid eischt dat bij klas- sificatie van de gronden d'aarmee rekening zal worden gehouden. Spreker adviseert de vergadering, het voorstel van Ged. Staten aan te nemen, maar aan dit college te ver- zoeken, met de verschillende geopperde be zwaren rekening te houden. De heer van Lermep (Ged. Staten) vestigt er de aandacht op, dat hier vele moeilijkhe- den zoowel van technischen als van juridi- schen aard moesten worden overwonnen. Wat de bemaling van de verschillende pol ders betreft merkt spreker op, dat zoowel de laag als de hoog-gelegen polders er voordeel van kunnen trekken. De hooge polders heb- ben volgens hem belang bij een lagen water- stand. Intusschen deelt de heer Van Lennep mede dat het aantal bezwaren steeds minder wordt. De verschillende door den heer de Jong Schouwenburg genoemde punten zul len zeer zeker door Ged. Staten ernstig wor den onderzocbt, ook wat de kwestie van de broedplaatsen der vogels betreft. Ged. Sta ten zullen ev^ieens ernstig overwegen, op welke wijze de klassifiactie van de gronden zal plaats hebben, want dat moet nog ge- schieden. Hij hoopt dat het voorstel zal wor den aangenomen, want dat'zal voor de wel- vaart yan Texel van de hoogste beteekenis zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Pensioen weduwen en weezen van Ieden van Ged. Staten. In behandeling komt het rapport van de commissie, benoemd bij besluit van de Pro vinciate Staten van 8 December 1925, ten einde van advies te dienen inzake een pensi- oenregeling voor de weduwen en weezen van leden, van Ged. Staten. De heer van Creveld zegt, dat de led<en vary den Vrijheidsbond aan de totstandkoming van deze regeling witlen medewerken. Wei had hij gehoopt, dat de commissie haar taak wat ruimer zou hebben opgevat. Hij heeft o.a. bezwaar tegen de cumulatie van pen- sioenen en vraagt of Ged. Staten daaraan te- gemoet will en komen. Mevrouw Boissevain-Pijnappel merkt op, dat er geen rekening mee is gehouden dat e- ventueel een vrouw in het college van Ged. Staten kan worden gekozen. Als dit eenmaal mocht geschiede'n dan hoopt spreekster dat de arbeid en de prestaties van de vrouwelijke leden van Ged. Staten evenhoog kewaardeerd zullen worden als van de mannelijke leden. Zij betreurt het dat niet voldoende rekening is gehouden met de belangen van de weduw- naars en zij stelt voor, in art 12 van het vqor- stel op te nemen, dat deze bepalingen ook zullen gelden voor een vrouw die lid van Ged. Staten is, of geweest is. Dit voorstel wonjt voldoende ondersteumd De heer de Jong Schouwenburg be^trijdt dit voorstel. De heer Kleerekoper brengt onder applaus der vergadering hulde aan de rapportrice der commissie voor de keurige en vooral vlugge wijze, waarop zij haar werk verricht heeft. „Daar kan menig man een voorbeeld aan ne men" zegt Spreker. Ged. Statein moet en de cumulatie van pensioenen eerst principieel aan de orde stellen alvorens daarover gespro- ken kan worden. Spreker stelde zich volko- men ophet standpunt van mevr. Boissevain- wat betreft de rechten van de vrouw te dien aanzien. De weduwnaar van het gewezen vrouwelijk lid van Ged. Staten heeft precies dezelfde rechten als de weduwe van een man- nelijk lid van dit college. Als men de gelijk- stelling van het ambt voor man en vrouw aan vaardf, moet men ook de consequents er van durven aanvaarden. De heer Verschure herinnert eraan, dat hij tot de meerderheid van de commissie be- hoorde, die de weduwnaars van een even- tueel vrouwelijk lid van Ged. Stateq niet in het pensioen wilde betrekken. De heer Polak stelt voor, een beslissing over art. 12 van dit voorstel aan te houden en het amendement van mevr. Boissevain- Pijnappel te jaten drukken en aan de leden der Staten toe te zenden. De voorzitter vraagt of de commissie dan hierover haar meening wil zeggen. Mevr. Boissevain-Pijnappel is er dan voor het geh^ele voorstel aan te houden. De heer Kleerekoper deelt namens de com missie mee dat zij aanneming van het voor- stel-Polak tot uitstel wenscht en het amende ment van mevrouw Boissevain-Pijnappel af- zonderlijk in de volgende vergadering aan de orde gesteld wil zien. Mevrouw Boissevain-Pijnappel trekt haar amendement in, opdat het later als afzonder- lijk voorstel aan de orde zal worden gesteld. Gvergenomen wordt een amendement-Dam tot wijziging van art. 10 betreffende de grens der meerderjarigheidsverklaring. Het voorstel van mevrouw Boissevain-Pijn appel wordt gesteld in handen van een com missie ad1 hoc. Het voorstel van Ged. Staten wordt daar- op zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Mevrouw Boissevain-Pijnappel wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Aangenomen worden de voorstel len tot vaststelling van een tweede suppletoire be- grooting van de provinciale inkomsten en uit- gaven voor den dienst 1926 (het aangaan van een leering en het doen van een beta- ling uit den post voor onvoorziene uitgaven) en tot het verleenen van subsidie ten behoeve van het in April te Amsterdam te houden eer ste Nedterlandlsch paedagogisch congres. De voorzitter sloot om 1 uur 15 de na- jaarszitting. DE RAMP VAN DE ,STGRMPOLDER'\ Gistermiddag is op die begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld1 het stoffeldik overschot van de vier slachtoffers van de ramp, welke het Rijnschip „Stormpolder" ESnsdiag j.l. op die Maas, v66r d)en mond van de Rijnhaven overkomen is. Zeer veel publiek heeft de plechtigheid1 bijgewoomd. Nadat eerst de kisten met het stoffehjk ovei"schot van de schippersvrouw en van het dochtertje tegelijkertijd in de groeve neerge- laten waren, liet men achtereen volgens die kistjes van het zoontje en het neefje neer. Daarna heeft ds. W. J. van Lokhorst een froostwoord gesproken, waarop hij voorging in gebedi. Een vriend van schipper Hartsuiker heeft vervolgens het woord gevoerd en namens de familie dank gezegd voor die betoonde belag- srtelling. Twee leden van de directie van de N.V. Rijn- em Zeevaart Transport-Maatschappij, aan welke Maatschappij de „Stormpolder" behoort, benevens vele colllega's van schip per Hartsuiker, hebben die eenvoudige plech tigheid bijgewoond. BE'ZUIGING BIJ DE UITVOERING VAN DE BEGINSELE'N DER SGCIALE VERZEKERINGSWETTEN. De bij beschikking van den minister van arbeide handel en ndjverheid van 22 Februari ingestelde commissie, welke tot opdracht heeft, gegevens te verzameletn, die zullen kun nen strekken om niu te gaan, of, hetzij binnen het kader der tegeniwoordige sociale verzeke- ringswetten, hetzij door een wijziging d!aar- van, blijvencte binnen de grenzen eener no vel le, vereenvoudiging en daardoor bezuini- ging in de thans geldtende wijze van uitvoe- ring van de beginselan dier wetten verkre- gen kan worden, is gi^termiddag 2 uur in het ministerie van arbeid, handel en ndjver heid door den voorzitter der bezuinigings- commissie, oud-luitenant-generaa W. F. Pop, oud-minister van oorlog. geinstalleerd. De commissie bestaat uit de heeren: H. B. van IJsselsteyn, oud-minister van landbouw, nijverheid en" handel, voorzitter; mr. dr. H. L. van Duyl, lid van het bestuur der Rijksver- zekeringsbankN. G. van Gemert, voorzitter van den Raad van Arbeid te Rssen; mr. H. W. Groeneveld, administrateur, chef der af deeling arbeidersverzekering bij het departe- ment van arbeid, handel en nijverheid; mr A. N. Molenakr, algemeen secretaris van het Verbon-d van Nederlandsche Werkgevers; jhr. mr. H. Smissaert, directeur van dte Eer ste Nederlandsche Verzekeringmaatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit en de Ver- zekeringsbank de Nieuwe Eerste Nederland- Hoogland, voorzitter van dan Raad van Ar- scihe, en mr. E. B. F. F. baron Wittert van beid te 's-Gravenhage. Aan de commissie is toegevoegd als secre taris de heer nir. L. Rijken, secretaris van de bezuinigingsepmmissie. De heer Pop, voorzitter der bezuinigings- commissie heeft een instalatierede uitgespro- ken waarop minister van IJsselsteyn ant- woordde. EEN SCHOT. Gisternacht wercten de bewoners van de Naaldwijksche straat in Den Haag opge- schrikt door een schot, dat in een dler percee- len gelost moest zijn. De politic werd. ge- waarschuwd en het bleek al spoedig, dat het schot gelost was in die woning van den veekoopman F. J. J., die echter zelf niet meer te vinden was. Zijn vrouw verklaarde dat haar man een revolverschot op haar gelost had. De politie hoorde dat de veekoopman bij een van zijn familieleden aan den Noord-West-Buitensin- gel was en arresteerde hem daar. De man bekende een revolverschot te heb ben gelost en gaf de volgende verklaring van het geval. Omstreeks 4 uur in den middag was hij thuis gekomen en voind tot zijn verbazing de deur gesloten. Zijn vrouw was afwezig en had de eenige huissleutel die er was meege- nomen. De man moest dus voor die deur blij ven wachten totdat zijn vrouw thuis kwam. Ten langen leste begon hem dit wachten te vervelen en tegen 8 uur's avonds slaagde hij er in, door verbreking van een ruit aan de achterzij-dte van het huis zijn woning binnen s. komen. Hoe later het werd, aes te heviger werd's mans woede. Temeer, daar hij nog steeds geen eten had gehad. Eindelijk, omstreeks middernacht, kwam de vrouw, die naar een feestje geweest was, in zeer opgewomden stemming thuis en toen de man eenige opmenkingen maakte over haar lange uitblijven, begon zij hem op dus- danige wijze uit te schelden, dat hij in zijn woede een revolver greep en een schot loste. De kogel vloog echter tegen het plafond, zonder iemand te rakam De man is gisternacht opgesloten Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Gjgteroch- tend is het tweetal door de politie gehoord, waarna de man is vrijgelaten. DRGNKEN VROUW DE OGRZAAK VAN EEN VECHTPARTIJ. Gistermiddag hield de politie te Arnhem een 26-jarige vrouw aan, die in staat van dronkenschap verkeerde. De politie stuitte bij de arrestatie echter op verzet van omstan- ders, waardoor een vechtpartij ontstond, waarbij cen agent een bloedende wonde boven het rechteroog verkreeg. De vrouw kon ten slotte toch in arrest gesteld worden. DIERENBEUL. Iemand heeft aangifte gedaan, dat eenige mannen op den Amsteldijk zijn hond met steenen hebben doodgegooid en het cadaver in den Amstel hebben geworpen. dI TABAKSWET. Gelijk bekend, heeft in Februari 1925 de toenmalige minister van financi&r, de heer H. Colijn, een commissie geinstalleerd, wel ke een onderzoek had in te stellen naar de mogelijkheid van een systeem belasting-hef- fing op ruwe tabak, zonder dat de opbrengst daar van lager zou zijn dan die van de hui- dige banderol'e-belastlng. Deze commissie heeft uit haar midden een sub-commissie benoemd, om aan de Staats- commissie voornoemd omtrent bovenstaande kwestie te rapporteeren. Deze subcommissie, waarin vertegenwoordigd zijn de drie groe- pen sigarenfabrikanten, sigaretteinfabrikan- tien en kervers, heeft ongeveer 4 maanden geleden een utivoerig rapport uitgebracht waarin zij concludeert tot dte wenschelijkheid en mogelijkheid van afschaffing van het ban- derolle-stelsel en een systeem belastinig-hef- fing ontwikkelt gaandte in de riehting van heffing bij dte bron. Haar rapport berust thans bij den voor zitter dter Staatsconunissie, het Tweede Ka- merlid mr. Van Schaik, die het nu aldus het Eintdhovensch Dagblad ongeveer vier maandten ondter zijn berusting heeft, zonder in dien ttjd de Staatscommissie ook maar eenmaal te hebben bijeengeroepen. HET NATUURVERSCHIJNSEL. De telefoon. „We zien hier van ons huis uit in de lucht een vurige bol, zoowat in het Noord-Westen. Weet u ook wat dat is?" De krant, die alles hoort en ziet en wat zij niet hoort en niet ziet, behoort te hooren en beh66rt te zien, had het natuurverschijnsel niet gezien en er niets van gehoord1 neen, dteze schande was ze gelukkig te boven, na dat de meneer aan de telefoon zijn verhaal gedaan had1; ervan gehoord had ze nu. Hoed op, jas aan, toen naar het dak. Een halsbrekend gescharrel tusschen antennedra- den door, tot wij een vrij uitzieht over de stad veroverd hadden. Nu, vurige bollen wa- ren er genoeg, maar dan was liet de dtoor- gloeidte wijzerplaat van dte kl'ok van zoo me- nigen kerktoren, teeken van eeuwigheid en vliegenden tijd tegelijk. En verder waren er de noorderlichten, de komeetstaarten en de vermoedens-van-brand van de ver-schijnende lichtreclames. Maar waar was nu ,.de" vu rige bol? Wij zagen'm niet. Weer naar benedten. Het filiaal van het Meteorologisch Instituut opgebeld. Neen, dat wist van niets, en had ook niets gezien. De lucht was trouwens bewolkt. Maar his het wat hoordte Dten anderen dag aan tafel, een toevallig verhaal, de oplossing. Den vorigen avond, het was toen al donker, haddCn jongens-op- straat een vlieger opgelaten met een oranje lampion aan den staart, waarin een kaars branddte En misschien hebben ze het niet eens „ex- pres" gedaan! N. Rott. Crt. 0F. COLLEGES IN DE SOCIALE AARDRIJKSKUNDE TE UTRECHT. De heer Van der Waerden, lid van de Twee- dte Kamer, heeft aan den minister van ondfer- wijs, kunsten en wetenschappen dte volgende vraag gesteld Is de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bereidi, mede te deelen, of het adres van den senaat van Unitas Studioso- rum Rheno-Trajectina te Utrecht, gelijk dat in de pers is medegedeeld!, hem aanleiding geeft, te voldoen aan het daarin geclane ver- zoek, en over te gaan tot de bencemig van een gewoon hoogleeraar in de sociale aard- rijkskunde en de koloniale landbeschrijving in de vacature-Niermeijer? RADIG-DISTRIBUTIE PER TELEFOON- LIJN. Naar wij vernenien zegt de Telegr. heeft het Office International.de Radiophonie te Geneve zich niet vereenigd met de plannefi van den Haagschen Gemeente-telefoondienst betreffendte distributie van radioprograma's langs de telefoonlijnen. ffet stelt zich op het standpunt dat een der- gelijke radio-distributie onwettig is zonder toestemming van dte orgainisateurs dier pro- gramma's op het omroepstation. Het „Offiee" zou zicli met ean schrijven hebben gewend' tot den Haagschen Telefoon- dienst, waarin liet van zijn gevoelen blijk geeft en verzoekt niet tot de uitzendimgen te besluiten voor de Telefoondienst zich verze- kerd! heeft van de toestemming tot uitzen- ding vanwege de. betrokken omroepmaat- schappijen. De H. D. O. dteelde ons als zijne meeniing mede, dat deze actie uitgaat van het Office als zoodanig. Deze kwestie is door den H.D.O. niet als zoo principieel bekeken, aangezien dte heer Snijders reeds dadteHijik te kenncn gegeven heeft dat een dteel der baten, die hij met den nieuwen dienst hoopt te genieten aan dten H. D. O. zal worden toegewezen. Onder de bij het Office aangesloten om- roeporganisaties vicden wij ook vermeld de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hil- versum. VRlJZfNNIGE RADIO. J. J. M. sehrijft in Het Vad.: De V(rijzinnig) P(rotestantsche) R(adio O(mroep) heeft zijn beslag gekregen en we hebben een tooverwoordje meer om mee te goocheien. Maar de zaak is gezond! Zondag- avond heeft vocr een gehoor van meer dan honderd aangesloten zalen, kerken en gebou- wen, waarin vele duizenden zijn samengeko- men, en voor ontelbare afzonderlijke luister- vinken, de eerste propaganda-uifzending ten bate van de nieuwe organisatie plaats gehad. Deze nieuwe cmroep heeft zich een plaats cpgeeischt naast de andere organisaties, die de propaganda door de lucht in de micro focal hebben geslingerd. Het staat aan de vrijzinnigen of zij dit streven van de centrale ccmmissie, van wier subcommissie voor dit doel mej. dr. N. A. Bruining de voorzitster is, voldcende op prijs zullen stellen om redien van bestendiging en uitbreiding te geven. Wij hopen vurig van ja, want wii verwachten veel van de Radio-prcpaganda. Kunnen niet allerlei richtingen luisteren naar de uitzen- dingen van anderen? Wij kunnen er nooit iets anders bij behalen dan winst. Daarom hopen wij, dat vele Vrijzinnigen vastc contribuanten worden, en vele kerk- voogdijen „steunposten". Want de radio- cmroep is kostbaar en de plannen der C. C, zijn groot. Eigenaardige gewaarwordingen geeft dit samen luisteren naar dezelfde woorden, door zoovele duizenden in binnen- en buitenland: London, Keulen, Straatsburg, Zwitserland werden genoemd. En ock het klcine dorpje, waar een kerknieuwsschrijver het predikambi veivult. Een gerucht ging door de luiste- raars, toen de hun bekende stem van mejuf- frouw Bruining ook ons als luisteraars gc- dacht. Door ons heele land ii geluisterd: overal ziet men tegenwoordig de hooggetopte tuiga- ge der antennes op de zware huizenblokken der nieuwe stadswijken en op eenzaine boe- renhoc-ven. Als wij maar willen luisteren, dan zal de V. P. R. O. wel z or gen vcor geestelijke soil's. Laat ons het hem gemakkelijk maken. Blauw,..50 ct. Rood.... 40 ct. Oroen...35 ct. Geel30 ct VERNIELING MET BIJTEND VOCHT. Een bejaarde dame heeft Maandag bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat zij, toen zij Zaterdagavond bij de Koningiiir nekerk aan den Boezemsingel alleen wandel- de opgemerkt heeft, dat een ongeveer 40- jarige man haar volgde. De man grijnslachte tegen haar en ging er vervolgens vandoor. Thuisgekomcn bemerkte zij, dat haar pluche mantel voor het grootste deel vernield was, door de inwerking van een of ander bijtend vocht. Ook haar japon is beschadigd. De commissaris van politie in de derde af deeling, verzoekt hun, die eenige inlichtingen kunnen geven, zich aan*zijn bureau, Meer- mansstraat, te vervoegen. HET GEVAL-JURGENS. In het proces voor het hoogggerechtshof te Leipzig tegen dte Mecklenburgsche comtnu- nisten Nauck c.s. zijn gister alle voorstellen van dte verdtedigers tot toetsing van dte ge- loofwaardigheid en l?etrouwbaarheid van rechter Jurgens verworpen. Ook dte eiseh am rechter Jurgens als gefuige op te roepen is afgewezen. „DRAADLOOZE LASTER". De moderne beschaving ontwikkelt nieuwe misdrijven. Zoo zal dezer dagen te Chicago het eerste proces beginnen wegens „radro libel" of laster per draadlooze telefoon. Wat is het geval? Zondagavond laat, zat Mr. Crowe, de procureur-generaal van den staat Illinois thuis, in een diepen leunstoel rustig te genieten van zijn radiotoestel, toen hij plot- seling opsprong bij de zeer duidelijke aan- kondiging van den „conferenrier" van het Moulin Rouge-cabaret, dat de heer Crowe on der de gasten aanwezig was en genoot van de muziek en het gezelschap der dames-ga^- ten. Mr. Crowe zond onmiddellijk instruc- ties aan de politie. Een afdeeling detectives deed een inval in het cabaret en arresteerde vijf personen. Gisteren liet de procureur-ge neraal aankondigen, dat hij een actie wegens laster zal opzetten tegen de directie van het cabaret en den „conferencier'\ KNOEIERIJ MET GECOLLECTEERD GELD VOOR DE VEENARBEIDERS? Het Volk van gisteravond bevat een schrijven van zijn correspondent te Emmen, den heer K. Sagel, die eenige opzienbarendv mededeelingen doet over de handelwijze van een comite, dat een steunbeweging in Hol land op touw zette voor de arme veenbevol- king van Barger-Compascuum. In dit comite, dat gevonnd werd op initiatief van den heer Verschoor te Rotterdam, die als penning- meester optrad, hadden zitting eenige katho- lieken, n.l. de heer Wasser, vervener, B. J. Br ok, hoofd O. L. S. en pastoor Bergervoet, verder de evangelist de heer Van der Gron den, dr. van Horsen, arts te Klazienaveen en twee Rotterdamsche predikanten dr. Krul en Olthuis (de laatste trok zich terug.) Vergaderingen van het heele comite wer den echter niet gehouden. Afspraak was dat zoowel het Protestantsche als het R. K. deel der bevolking zou worden gesteund. Er werd in Holland druk gecollecteerd door middel van een circulaire, waarin o.a. werd verzekerd dat de hulp alien, zonder be- perking van religie of gezondheid, ten goede zou komen. Voor kort werd in enkele dagbladten per advertentie gepubliceerd dat het comite 15 Febr.-j.l. is ontbonden en er 10.000 is bij- eengebracht. Het is daarna uit een ingezondten stuk in de Nederlander gebleken dat de heer van der Gronden, evangelist te Barger-Compascuum en lid van het comite, van bovenbedoelde ad vertentie niets afwist. In dit ingezonden stuk protesteert de heer v.d. Gr. ertegen dat door pastoor Bergervoet duizenden guldens door protestanten gegeven voor een specifiek Roomsche instelling, het Wit-Gele Kruis zijn gebruikt, waarvan nog geen 10 van de 184 protestantsche gezinnen lid zijn. Volgens een onderschrift van de redactie van de Nederlander is er namens het comite 40.000 verzameld, waarvan volgens voor zitter en secretaris 10.000 is afgedragen, blijkens de advertentie. De berichtgever van Het Volk komt na bo venstaande uiteenzetting tot de conclusie dat: le. volgens de Nederlander pl.m. 30.000 in de zakken zijn verdwenen van weldadigheidsexploitanten, zoogenaamd als percentage of loon voor gepresteerden arbeid; 2e. dat 10.000 naar de venen is gegaan. Dat de katholieker dit onder de vlag der neu- traliteit ingezamelde geld gebruikt hebben vcor hun katholieke instellingen; 3e. dat het noodzakelijk is,' dat het co mite als zoodanig of iedter der heeren afzon- derlijk nadere verklaringen geeft, over de betrekkingen met den heer Verschoor en de bqsteding der-gelden. Vad. ZUIVERING VAN DE VLAAM5CHE TAAL. De groep Vlaandereri vaan het Algemeen N derlarx'sch Verbond heeft, in navolging van hetgeen in ons lard door de Taalcom- missie van het. Aig. Ned. \%rb. wordt gedaan voor de taalzuivering, beslotcn in de Vlaam- sche gewesten een taalpolitie in te stellen. Er is een Vlaftmsehe taaleoinmissic opgericht die voor praktische voorlichting moet zorgen. 98 NVDoWt COBCQTi TABAKSfABRICKO* JCURE UTQECHT Attraa

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2