Ailmaarsclis Couran Pe hot der leiigeiien. FEU1LLE Woensdasr 17 Maart. OemeMficu Nieuws jProYinciaal nienws No 64 1926 Honderd Acht en Twintigite .'aargang. ■EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Maandag kwam de werkster, die den win- kel en bet magazijn van de firma H. v. d. V. aan den Katshoek te Rotterdam moet schoonhouden, in het magazijn, waar zij even te voren een emmer warm water had neergezet. De emmer lag onderstboven en in den plan heet water lag de 20-jarige win- keljuffrouw L. A. C. uit de Gashouderstraat. Het meisje, dat .brandwonden in het gezicht had, was bewusteloos. De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Door welike oorzaak de win- fkeljuffrouw het bewustzijn verloren heeft, is nog niet opgehelderd kunnen worden. De mogelijkheid van standee en wordt niet uit- ■gesloten geacht, zeg* de N R. Crt. INLICHTINGEN VERZOCHT. De commissaris van politic in de lste sec- tie te Amsterdam, bureau St. Pietershal, ver- zoekt dringend mededeeling, ind'ien iemand gezien heeft, dit in den avond van Dinsdag 9 dezer omstreeks 9 uur, een man of vrouw met eeri handtasch het hotel du Commerce in de Kalvertsraat verliet. De tasch had den vorm van een groote citybag en had behalve de gewone slutting twee beugels Voor in- ltehtingen, die in de zaak, welke het hier be- treft, aan direct belang blijken te zijn, wordt een belooning in uitzicht gesteld. WERKVERSCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken en -landbouw heeft aan de betreffende gemeente- besturen een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het den minister is geble- ken, dat door ondersc'heidene particuliere werkgevers in steeds toenemende mate ge- bruik wordt gemaakf van arbeidskrachten (inwonende zoons van arbeiders e.d.) die nier voor plaatsing bij de Werkverschaffing in aanmerking komen. Vermoedelijk moet voor een gedeelte de oorzaak hiervan worden gezocht in de om- standigheid, dat deze arbeidskrachten ge neigd zijn voor elk aanbod van loon te gaan werken en daardoor te ontkomen aan de noodzakelijkheid om elders werk te aanvaar- den, terwijl daaraan tevens mogelijk niet vreemd is het feit, dat de werkgevers, er op vertrouwende, dat de gezinshoofden bij de werkverschaffing kunnen worden gep'aats-, den arbeiders, die voor plaatsing daarbij niet in aanmerking komen, wel ter wille willen zijn en hen daarom het in het steenbedrijf voorhanden zijnde werk laten uitvoeren Hierdoor wordt echter, bewust of onbewust, door de werkgevers in meerdere gemeenten de zoo noodige verhuizing van jonge arbeiders naar elders tegengewerkt en wordt er toe me- degewerkt, dat bijna alle werklooze gezins hoofden gedurende de wintermaanden bij de werkverschaffing tewerkgesteld moeten wor den. Het behceft geen betoog, zegt de minister, dat het dringend gewenscht is, dat in dezen toestand verbetering wordt gebracht. Z Ex noodigt de gemgentebesturen daarom tut hun- ne medewerking daartoe te verleenen door 6.v. ter zake in overleg te treden met de in de ■gemeente woonachtige werkgevers of hunne •organisaties. De minister verzoekt daarbij op" het zeer ongewenschte van den toestand als hier bedoeld te wijzen en er op aan te dringen, dat in de eerste plaats in dienst wor den genomen gezinshoofden, die als eenig kostwinner voor hun gezin optreden en dat inzonderheid met de tewerkstelling van twee of meer leden uit een gezin althans geduren de den tijd, dat de werkverschaffing in de ge meente geopend is, zooveel mogelijk wordt vermeden. Van hetgeen terzake door de gemeentebe- sturen is verricht, wil de minister gaarne binnen een maand door tusschenlcomst van den rijksinspecteur voor de werkverschaffing in de provincien mededeeling ontvangen. DE KWESTIE DER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Voor de derde kamer der Amsterdamsche rechtbank is gister opnieuw in raadkamer be- handeld de zaSk van M v. Y., die is aange- houden in verband met de kwestie der Portu- geesche bankbiljetten. De verdediger van den beer M. had, op grond van de overweging, een rustig onder- zoek mogelijk te maken, gemeend, den eersten iermijn van~30 dagen, waarvoor de rechtbank de voorloopige hedhtenis van den verdachte had bevolen, te moeten laten verstrijken zon- der een nieuwe beslissing van de rechtbank te vragen. Nu gebleken is, dat in de twee en een Halve maan'd, die de he'er M In v&ofibo- pige hechtenis heeft doorgebracht, slechts twee getuigen zijn gchoord, en wel de verte- genweordiger van de drukkerij Enschede en de eigenaar van de Waterloodrukkerij, was de heer mr. Rolandus Hogedoorn van mea ning, dat thans, na het verstrijken van den tweeden termijn van 30 dagen, de rechtbank een nieuwe beslissing meet nemen omtrent de al dan niet vrijlating van den heer M. Bij de vandaag gehouden behandeling gaf mr. Rolandus Hagedoom een uitvoerige toe- lichting. De rechtbank zal dezer dagen een beslis sing nemen. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. In het Baarnsdh Lyceum is een tentoonstel- ling van aquarellen en teekeningen uit het bezit van den heer P. Boendermaker. Er is werk van Le Fauconnier, Van Gestel, Colnot, P. Wiegman, Schuhmacher en Essers. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. De groep Nederland van het Algemeen Nede'landsch Verbond heeft Zaterdagmid- dag een besloten algemeene ledenvergade- ring gehouden, waarin, na voorlichting van de sprekers, de heeren Th. van Welderen ba ron Rengers, van Oenkerk, en prof. dr. Mo- resco, Den Haag, de groep haar standpunt bepaalde tegenover het aanhangige Neder- landseh-Belgische verdrag. Aan het slot der vergadering werd de vol- gende motie aangenomen. De algemeene ledenvergadering van groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, gezien het verslag van den Ant- werpschen correspondent van het Algemeen Handetsblad te Amsterdam van den 3den Maart j.d. van de rede/van mr. van Cauwe- laert op 28 Februari j.l. te Antwerpen, en voorbehoud makend omtrent de juistheid daarvan bevindend, dat volgens dat verslag in die rede uitlatingen zijn gebezigd, die onrecht doen aan de bezwaren van Nederlandsche zij- de en daaromtrent verkeerde voorstellingen bij het gehoor moest opwekken; betreurt het, dat op die wijze de betere ver- standhouding bemoeilijkt wordt, waarlangs alleen overeen9temming kan worden verkre- gen over de bestaande verschillen van .uitleg- ging van het ontwerp-verdrag en mogelijke diepgaande gebreken; besluit een beroep te doen op de Nederland sche stamverwanten in Belgie, om zonder vooroordeel kennis te nemen van de in het Noorden gerezen bezwaren. STORMSCHADE AAN DE ZEE WERINGE-N BIJ DE LEMMER. De storm van d'e vorige week heeft aan de zeeweringen van het Lemsterhop ent Oosten van De Lemmer belangrijke sehade aange ridit. Het dijksbestuur van het waterschap die zeven Grietenijen en Stad Sloten besloot in zijn vergadering van 16 Maart 1922 tot d'roogleggiiig van het Lemsterhop over te gaan. De aannemer G. W. Boltje te Heeren- veen heeft dit werk uitgevoerd voor de som van ongeveer 85.000. Hiervoor moesten ge- leverd worden een kadijk lang 2200 M., be- schermd door betonplaten, een kadijk 3200 M. zonder verdediging van beton, alsmede ,-enige bijkomende kleine werken. De betondam is nu in den laatsteia storm over bijna de geheele lengte voor een groot gedeelte vernield. De grond is op verschillen- cle plaatsen geheel weggespoeld. Ongeveer 200 H.A. weideland zal bij eenigszins hooge vloeden opnieuw overstroomen. BRANDEN. Gisterochtend is in een perceel aan den Groenekanscheindiijik te Groenekan bij Utrecht, b-woond.door de families Kraay en Graven- horst, cen zware brand uitgebroken. Toen men den brand gewaar werd, was deze reeds van dien aapa, dat aan blusscben met em- mers water niet viel te denken, en de bewo- ners ijlings het pand moesten verlaten. De Utrechtsche brandweer was, op yerzoek van den burgemeester van Maartensdiijk, waartoe Groenekan behoort, spoedig ter plaatse en bedwong het vuur. De bovenverdieping brandde geheel uit; van den imboedel konden slechts enkele stoelen gered v/orden. Gistermorgen half-vier is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de autogarage Kinsbcrgen aan de Nieuwestraat te Apel- doonn. De brandweer rukte met al het ma- teriaal uit en wist met vijf slangen op de waterleiding den hevig uitslaanden brand te blusschen. Door den N. W.-wind bestond groot gcvaar voor de belendende gebouwen. Drie auto's zijn verbrand. Verzekering dtekt de schadfe. KWAJONGENS. Te Venlo is Maandagavond de Duitsche trein Ven'o—Kaldenkirohen ter hoogte van den overwag aan de Vierpaardjes met steeren btkogeld door een troepje lrwajongens. Een Naar het Engelsch van Justus Mile Fostnan. Door J. S. 83. Denis was onmiddellijk naar zijn vriend bij de politie gegaan en had van hem gedaan gekregen, dat alle vertrekkende treinen onbe- merkt werden bespied,- en dat er geen rijtuig de stad verliet, of het werd doorzocht. De dienst, die Denis aan den politieman had be- wezen, moest nogal belangrijk zijn geweest! Verder gedroeg hij zich zeer zonderling. Hij kwam weinig op zijn kamer, maar hij bracht zijn tijd door in de koffiehuizen, met studenten en ongunstig uitziende kerels en cocotten. Bij mijn vruchteloos zoeken zag ik hem herhaaldelijk, eens in Montmartre, eens op den Boulevard Sebastopo! en het laatst op de Boulevard St. Michel op het terras van het cafe d'Harcourt. Daar reed ik voor en wenk- te hem. Hij zat er aan een tafeltje met eenige lieden van het soort, dat daar pleegt te komen en dat is het slechtste soort van de heele Boulevard. Ik was aan het eind van een zwa- ren dag zonder eenig r.esultaat, en ik was ver- ontwaardigd, dat hij niets uitvoerde en in de kroeg zat met leegloopers en schav'uiten. „Je bent een goeie jongen, Teddy," zei hij lachend op mijn verwijten, „en je doet goed sleeh frbf (fe rult der focomotlef, waardoor den machinist't uitzicht belemimerd werd en gevaar voor de veiligheid ontstond. LE'KKER VLEESCH. Voor het kantongereeht te Deventer heeft Maandag terecht gestaan W. H. P., vracht- rijder uit Hot ten, die vleesch had vervoerd1 in een mand, die even te voren was gevuld ge weest met mest. De ambtenaar van het O. M. decide mee, dat de man al meer op deze on- smakelijke overtreding was betrapt. De kantonrechter veroordeelde hem tot 10 boete of 6 dagen hechtenis. WAARDELOOZE BANKBILJETTEN VAN 100 MARK. Te Delft is aangehouden de Duitscher J. B., die in een sigarenwinlkel een waardeloos bankbiljet van 100 mark van 1908 tegen 60 trachtte in te wisselen. B., die eenige van deze bankbiljetten in zijn bezit had, zal over de grens worden gezet. Zijn metgezel, een handianger, De G., is in den Haag op- gesipoord en aangehoudien. JUROENS—VAN OSS. Op de rol van de rechtbank te 's-Graven- hage kwam gister weer voor de zaak van een Rotterdlamsch arts tegen de gebroeders van Oss, uitgever van de Haagsche Post eh ban- kier, inzake een vordering van eerstgenoemde wegens beweerd geleden verlies door den ver-. koop van twee jurgensaandeelen, welke ver- koop een gevolg was van in de Haagsche Post versdiemen artikelen over den toestand van de N. V. Jurgensfabrieken. Mej. mr. Jeanne H. die Sroitt nam nog een acte, waama de pleidooien werden bepaald op Maandag 29 Maart om 11 uur. EEN WANDELPARK TE KOOG AAN DE ZAAN. De N.V. Stijfselfabriek „De Bijenkorf", voorheen M. K. Honig, te Koog aan de Zaan, heeft eene daad van schoonen burger- zin, getuigend mede van groote liefde voor de plaats barer vestiging, gedaan. Zij heeft namelijk het huis, vToeger bewooird! door Mevr. Honig-Kluyver, met den daarbij be ll oorenden grond om niet aan de gemeente geschonken, ten behoeve van den aanleg van een wandelpark. EXTRA TREINiEIN NAAR ZWITSER- LAND. Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur van de Nederlandsche Reisvereeniging ook in dit jaar extra treinen 2e en 3e klasse or- ganiseeren van en naar Zwitserland. Voorloopig zijn d'e volgende data bepaald Van Holland naar Bazel: 21 Juli en 26. Juli. Van Bazel1 naar* Holland: 24 Jul! en 9 Augustus. Van deze treinen zal zoowel door onze groepen als door alleenreizende leden ge- bruik kunnen worden gemaak.t Indien er aanleiding voor is zullen nog verdhre extra treinen worden georganiseerd. DE ZAAK-GEELKERKEN Gisteravond werd door het Comite-Geel- kerken in het Contertgebouw te Amsterdam een vergadering belegd, die alleen toeganke- lijik was voor leden der Gereformeerde Ker- ken, die met het doel van het comite instem- den. Torn dit door den leider der vergade ring, en heer K. v. d.'Berg, bij het begin van de bijeenkomst werd medegedeeld en zij die niet aan deze voorwaarden voldedm werden uitgenoodigd te vertrekken, gaven eenige tientallen aan dit verzoek gehoor. De druk- bezochte vergadering werd geopend met het zingen van psalm 62, vers 1 en 4: Mijin ziel is immer stil tot God, van Hem waeht ik een heilrijk lot. De vergadering werd oveiugens met de ge- bruvkdlijike plechtigheden geopend. Na het gebed klonk een stem uit de ver- gadermg, die riep: „Kan Dr. Geelkerken niet uitgenoodigd1 worden?" De Voorzitter meende, dat inoien die wensch werd ondersteund het comite x geen bezwaar had. (Daverend applaus). Het comite zoo zeide de voorzitter had Dr. Geelkerken iniet uitgenoodigd, om- dat men hem persoonlij-k buiten de zaken wil laten. De komst van Dr. Geelkerken mag ech ter niet worden een ovatie. Wanneer de pre- dikant binnen komt, zal hem toegezongen worden psalm 121, 2dte vers. Vervolgens zette spr. uiteen hoe het comite tot stand is gekomen en dat het steeds ge- tracht heeft de bezwaren te ontzenuwen, wel ke tegen Dr. Geelkerken werden aargevoerd. Deze vergadering is na het droevig resultaat van Assen een conscientie-kreet. Verschillende sprekers kregen vervolgens het woord, nads* de heer Van den Berg nog had gememoreerd, dat ma ernstig beraad be sloten was zich te verzetten tegen het besluit van de Synode. De heer A. Naafs, ouderlmg, gaat dan in den breede na wat in verschillende instanties is cebeurd en had met zijn mede-commissie- ledeirr te Assen den indruk, dat alles ten goede zou keeren. werk, maar je hefct weinig verbeeldingskracht. Weet dan, dat ik bezig ben om een leger van speurders aan het werk te zetten door heel Parijs, waarbij geen enkel politiekorps te ver- gelijken is. De helft van de leegloopers en misdadigers in de stad, en het grootste ge deelte van hun vriendinnen kijken uit naar Von Steinbriiche. Als hij er is, zullen ze hem vinden ook. Ja, Teddy, er komt een tijd, dat zelfs een losbandig leven zijn vruchten ai- werpt! Ga nu maar naar huis, ik heb het druk. Ik heb iets dat op een spoor gelijkt, 't is nog niets veel, maar al vast iets. Heb jij je koetsier gevonden? Niet? Dat dacht ik wel. Ga nu gauw!" Dien avond zaten we bijeen en maakten plannen, en Denis was voor het eerst weer eens thuis. Daar werd een telegram gebracht voor Von Altdorf, dat aan zijn huis was be- zorgd. Hij ging aan Denis' schrijfbureau zit- ten en ontcijferde het codeschrift. Daarna begon hij te lezen: „Telegram van Parijs naar Gorgias, over yVeenen, Belgrado en Novodnia naar Maka- rin. Draad tusschen Novodnia 6n Makarin afgesneden op mijn order, telegram opgevan- gen, volgt hier. Zij is in onze handen, hij is welbewaakt. Wij biijven in Parijs tot we uw orders hebben, schuilplaats veilig, eind van het telegram. Verbroken draad voortdurend bewaakt zal verdere telegrammen opvangen. Sein ons via Hoffmeyer, hotel Bristol Wee- nen." Von Altdorf sloeg geestdriftig met zijn vuist op de tafel. Tijdens deze redevoering kvvam Dr Geel kerken met zijn echtgenoote ter vergadering. Staande werd hem toegezongen psalm 121. Na enkle woorden van welkom, verkreeg Dr. Geelkerken het woord. Hij zeidle hartelijk dank voor het feit, dat mein ziijn vrouw en hem heeft ontvangen. Angstvallig heeft spr. steeds vermeden in het openbaar te spreken. Tot nu toe heeft hij dat alleen gedaan van den kansel en in ker- kelijke bijeenkomsten. Echter is hij tegen ge- heimhouding; er is niets te verheimelij'kein1. Dr. Geelkerken verklaarde verder, dat hij zoo- ver gegaan is als hij kan. als predikant, als man van karakter. Welnu, zoo zeide hij, er koroe dan van wat God beschikt. Spr. be- zweert kinderlijk te biijven gelooven, maar daarom will hij niet gelooven op de hem voorgeschreven wijze. Uit deze do ulcere da gen hoopt spr., dat andere dagen zullen voortkomen. Vervolgens was het woord aan Mr. Heems- kerk, namens het Comite-Haarlem. Spr. houdt geen rede in verband met Johannes 16, waarin er sprake van is, dat de kinderen Gods uit de Synagoge worden geworpen. Spr. meent, dat, als dit van toepassing mag zijn op Amsterdam-Zuid, het ook mogelijk zou kunnen zijn, dat zij de uitverkorenen zijn, ge- lijk verder in het bijbelverbaal voorkomt. Dr. van der Does spreekt voorts over de toekomst. Deze spreker bezweert in een geest- driftige rede, dat het noodig is, dat men bij elkaar moet biijven: de Synode en Amst r- dam-Zuid. Er is maar een real'iteit, zoo be sluit spr.. en dat is het kruis op Golgotha. De heer P. L. Gerritsen zegt dat met het oog op den tijd een stem uit Groot-Amster dam achterwege zal biijven, maar Amster dam-West wil met een enkel woord getuigen. Spr. zegt, dat het woord der Synode weerzm heeft gewekt. Spr. besloot met de vergade ring toe te roepen: Wij widen met U ldjden en strijden. Door den voorziter werd daarop het vol gende getuigenis voorgelezen, dat aan de buitengewone Generate Synode, v/el'ke heden te Assen bijeen komt, zal worden gezomden: „De vergadering van belijdende leden uit verschillende Gereformeerde kerken, heden in het Concertgebouw te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het conflict, dat tusschen de Synode van Assen en de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid is ontstaan; dankbaar gedenkend de zegeningen, ons als uit Gods hand zoovele jaren geschonken. in de eenheid der belijdenis onzer Gerefor meerde Kerken, die wij alien hartelijk liefheo- ben en die onder de leiding van Gods Geest in de afgeloopen tijden door mannen al? Kuyper en Bavinck zoo veelzijdig is uitge- werkt; vreezend de verstoring, welke thans onze eenheid en daarmede het werk Gcds be- dreigt door de binding der conscientien aan een opvatting van bijzonderheden, die vol- doende centrale kradht missen om een zoo on gewenschte scheiding te mogen bewerken; zich niet mengend in de vraag welke mr- meele middelen Uwe Synode ten dienste staan voor de oplossing van het tusschen haar en de Gereformeerde Kerk van Amster dam-Zuid gerezen conflict; biedt Uwe vergadering al wat maar eenigs zins mogelijk is te'doen om de Gereformeer de Kerk van Amsterdam-Zuid en andere go lijkgezinde kerken en geloovigen in den band onzer kerken bijeen te houden' "Dit getuigenis werd met eenpangheid Van stemmen goedgekeurd. De voorzitter lioopte, dat het nog eenige uitwerking zal hebben op de Synode en moctit dit niet zoo zijn, dan toch wel in ons vader- land. Nadat Mr. van Proostdy het besluit van de Synode op rechtsgronden had bestreden was het woord aan Dr. Geelkerken. De predikant zeide zich als gast te beschou- wen en niet voor zijn rekening te willen ne men wat in den loop van den avond is ge zegd. Alleen omtrent 2 dingen van de hoog- ste orde wil spr. iets zeggen. 1. We zijn en biijven gereformeerd en in hoogste instantie onderwerpen wij ons aan Gods Woord en 2 Even krachtig moge Gods Geest in Uw harr werkzaam zijn als in het mijne. De eenheid die Christus is, moet cok in de kerk zijn. Tot den hoogsten prijs moet deze worden nage- streefd. Spr. hoopte de aanwezigen ervan te kunnen doordringen, dat men aan zijn kant niet heeft willen scheuren, maar dat dit door anderen wordt gedaan. Vergeet zoo be sloot spr. in deze dagen vooral het gebed niet (Applaus). De Voorzitter reikte daarop Dr. Geelkerken de hand en zeide „Ik geef U deze hand uit nam van deze vergadering Met het zingen van ..Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort", ging de verga dering uiteen. DE LIBRYE TE ENKHUIZEN. Ofsehoon thans door ds uitkomsten der laatste onderzoekingen vrij wel vast staat, dat de kosthare boeken, mu nog aanwezig in een bijgebouw van die St. Gomarus of Wes- „Sir" riep hij uit, „ik beveel kapitein Czero- witz aan voor bevordering. H ij is een buiten- gewoon man! Het had nooit beter gekuncl." De droppels parelden den Prins op het voor- hoofa. Ze is dus in Parijs?" zei hij. „Ze is in Pa rijs! Goddank! We zullen ze vinden! Heeren, we moeten haar vinden Denis knikte hem toe. ,,'t Komt in orde, sir," beloofde hij. Maar de oude Mac Kensie schudde zijn dikke hoofd en blies zware wolken uit zijn meerschuimen pijp. ,,'t Zal jullie nog niet meevallen," mopper de hij. ,,'t Is gemakkelijker gezegd, dan ge daan. Parijs is groot en die schurk van een Oostenrijker is slim." En inderdaad scheen Denis wel jvat te haastig beloofd te hebben, want dag na dag verstreek zonder dat we iets verder kwamen. Von Altdorf kreeg nog een paar mededeclin- gen uit Novodnia over telegrammen, die Von Steinbriiche en Gorgias wisselden. Toen hield dat ineens op: ze hadden zeker argwaan ge kregen. Het adres van den Oostenrijker in Parijs wisten we nog steeds niet. Denis zagen we weinig. Hij was den heelen dag en het grootste gedeelte van den nacht in touw, en hij vertelde ons niets, van wat hij eigenlijk uitvoerde. Dat hij zich zeer inspan- de, behoefde hij ook niet te vertellen, dat was zoo te zien. Hij werd met den dag magerder en bleeker. Alles bij elkaar was het een slechte week voor ons alien. terkedk, Kef eigenrdoin z^jn van de kerkdlljke gemeente, bestaat er bij het kerkbestuur geen plan ook maar een enicel boek te verkoopen., waartoe ook nog de goedkeuring van het Provinciaal college van Toezicht zou worden vereischf. UIT ZIJDEWIND. Voor den bouw van een transformator- huisje ten behoeve van te stiohten electrische bemaling voor den Slootgaard en W. 0. L. polder, overeenkomstig bestek en teekening van het ingenieursibureau W. C. en K. de Wit te Amsterdam, zijn vier inschrijvingen binnengekomen, als volgt: E. van Leeuwen voor 1300, C Scholten voor 1250, beiden te Zijdewind; C. de Giaaf voor f 1207 te Nieuwe Niedorp en Gebroeders Boekel te 't Veld voor 1200. De gunning is nog aan gehouden. UIT 'T VELD (Oude Niedorp). Door de Coop. Stoomzuivelabriek „Nooit- gedacht" alhier wordt uitbetaald voor de melk (half zoet) geleverd in het tijdvak 17 Januari tot 13 Februari j.l. gemiddeld f 8.30 per 100 K.G., het vorige jaar was dit 10.13 en voor twee jaar terug f 9. BLOEMBOLLEN. Men schrijft ons uit Heemskerk: Nu de laatiste bloembolJen boven den grond staan, heeft men een goed overzichj gekregen van de door den hoogen waterstand dezen winter veroorzaakte sehade aan het tulpen- gewas. Veilig kan aangenomen worden, dat in den omtrek van Beverwijk de sehade op minstens een 50.000 gerekend kan worden. UIT EGMOND—BINNEN. In verband met het behandelde in de jongste raadsvergadering deelt men ons het volgpnde mede Hoe wel men dat ten gemeentehuize schijnt te meenen, is het toch niet geheel juist, dat de mogelijkheid bestaat een onderwijzeres voor de O. L. School te Egmond aan den Hoef door het Rijk vergoed te krijgen, door op 1 Mei a.s. 48 Ieerlingen op die school te hebben (waarvoor dan zou moeten dienen het samenvoegen van die overblijvende kin deren der openbare school van Egmond- Binnen met die van Egmond aan den Hoef). Immers, niet het getal Ieerlingen op 1 Mei is beslissend, doch het gemiddelde aantal kin deren der O. L. school op Egmond aan den Hoef over het jaar 1925 en dit is beneden het vereischte getal, n.l. minder dan 49. Bedraagt het aantal bij samenvoeging 49 of meer, dan kan hoogstens door het gemeentebestuur een verzoek gericht worden aan de regeering om een tweede leerkracht vergoed te krijgen, doch daaraan kan slechts worden voldaan, wanneer de Kroon oordeelt met een bijzon- der geval te doen te hebben. waarbij de meer dere of mindere zekerheid, dat het aantal ook in den vervolge de 48 overschrijden zal, na- tuurlijk niet zonder belang is. Zoo heel een- voudig is de kwestie dus niet en het is niet onmogelijk, dat de tegenstanders van de op- heffing der openbare school op Egmond-Bin- nen door de feiten in het gelijk zullen wor den gesteld. Bij met-opheffing zouden bcide scholen tenminsie recht gehad hebben, elk op een leerkracht, die op Egmond-Bimien ge durende 1926 zelfs op meer dan een. Dit recht blijft ook nog bestaan, zoo lang de beide scholen afzonderlijk gehouden worden in af- wachting van de beslissing der Kroon be treffende het iagesfcelde hooger beroep. Maar samenvoeging doet onverschillig het aan tal Ieerlingen onmiddellijk alle recht op- houden, alle kosten komen voor de gemeente en deze zal hebben af te wachten, of de Kroon wel inderdaad tot vergoeding wil overgaan. Haastige spoed is zelden goed. UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde „Het Witte" Kruis" oder leiding van ds. E. K. Groene- veld. Uit het jaarverslag hebben we aangetee- kend, dat de afdeeling 178 leden telt, bene- vens 2 zedelijke lichamen40 maal is in 1925 gebruik gemaakt van maiterieel uit#iet maga zijn. De malaria-bestrijding werd door het gemeentebestuur ter hand genomen. De reke ning van den penningmeester, nagezien door eene commissie van 3 leden, was in orde be- vonden. Ontvangsten, met inbegrip saldo vo- rig jaar, 406,74; uitgaven 215,93; saldo 190,81. Bij de vaststelling der begrooting werd medegedeeld, dat ingevolge machtiging dler vergadering het bestuur een zuurstofappa- raat heeft overgenomen van de gasfahnek voor f 75. Aanvankelijk werd 100 ge- vraagd. Verder werd na eenige bespreking besloten tot aanschaffing van een ledikant met zieken- lichter, waaraan allerlei voordeelen zijn ver- bonden. Men kan dan een zieke in elke ge-. wenschte houding krijgen zonder deze aan te Maar op den vijfden dag na de verdwij- ning van prinses Eleonor, kwam er plotseling een eind aan ons wachten. HOOFDSTUK XVII. Kolonel Von Altdorf ontmoette Denis op den Boulevard des Italiens en zij wandelden samen naar de Place de l'Opera. „Laten we een oogenblik in het cate de la Paix gaan zitten", zei Von Altdorf. „lk ben nogal mce, en ik geloof dat jij heelemaal op bent. Maak het je wat makkelijker, kerel, met jezelf ziek van overspanning te maken kom ]e niet verder. Ik weet, dat... stil eens! Draai je om! Kom hierheen!" Ze hadden gestaan aan den lioek van het groote terras van het cafe de la Paix, waar de Boulevard en de Rue Auber samenkomen. Von Altdorf drong Denis Jangs den Boule vard, tot ze buiten het gezicht waren van dem enschen, die aan de tafeltljes in de Rue Auber zaten. Zijn stem trilde, toen. hij sprak. „Luister", zei hij, „de lange, lichtblonde man met den monocle, die op de achterste rij van de tafeltjes op het terras in de Rue Au ber zit, is baron Von Steinbriiche. Hij heeft jou nooit gezien en kent je dus niet. Als hij v/eggaat, volg je hem'als, zijn schaduw. Ver lies hem niet uit het oog; alles ligt nu in jouw hand. Ga daar zitten aan deze tafel bij den hoek tegen de muur. Je kunt hem zien, maar hij zal jou niet licht opmerken. Ik ga naar hem toe om met hem te praten. Kwaad kan het niet; ik zal hem boos maken en ten slotte weggaan. Dan zal hij in jou geen erg heb ben." Denis ging aan het aangewezen tafeltje zitten met een glas vermouth voor zich en kolonel Von Altdorf wandelde bedaard, met een nonchelante houding den hoek om. Hij zwaaide zijn wandelstok en keek links en rechts naar een onbezet tafeltje. Daar kreeg hij den heer met den monocle in het oog en kwam met uitgestrekte hand op hem af. „Wat, bent u in Parijs, waarde baron?" riep hij uit op een toon van aangename ver- rassing. „En hebt u me heelew&al niet eens opgezocht? Dat is niet aardig van u!" Hij liet rich behagelijk op een stoel naast Von Steinbriicke neer. De lichtblonde heer met den monocle keek even verbaasd, toen was hij zich volkomen meester en glimlachte minzaam. „Wat zal ik u zeggen, kolonel", zei hij langzaam. „Ik ben hier heusch niet voor mijn pleizier, maar voor een zaak, voor een belang rijke zaak. Die betrekking heeft op den Prins," voegde hij er kwaadaardig aan toe. „Zoo?" zei de kolonel, steeds even vrien- delijk. „H ij heeft Novodnia nogal plotseling ver laten," vond de man met den monocle. „Ja, nogal plotseling," beaamde Von Altdorf. „Och, een vorst doet wat hij wil. En dan, hij wou mij voor belangrijke zaken spre ken. En Parijs is in het voorjaar wel een aan gename stad om er een paar weken door te brengen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5