Voor Reiskoffers en Letieiwaten L. raANKEKBSRB, Alkmaar Neusverkoudheid O x a n Hatschi! Hatschoc! Kon gevat?! Onmlddcllijk moatregclcn nemen en Aspirin-tabletten in origineele verpakking met den oranjen band gebrulken. Daama onder de wol en flink zweetenl kan direct onderdrukt worden door bet opsnulven von (Aspirin-Snuif) heerhjk verkoelend - too blijft ecu menich gezondl Bedding van schipbreukelingen Dinsdag is aan bet strand ten Westen van de zeesluis te Scheveningen in tegenwoordig- heid van hoofd- en plaatselijk bestwir der Moord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij een proefneming gehouden met een rieuw systeem lijnmortier, waarmee 10 schoten door den heer Thomas werden afgevuurd. Door bet steeds opvoeren van de lading werd de schotsafstand vergroot; breken van de schotsafstandvergroot; breken van fle schietlijn kwam niet voor. Getracht zal wor den, een afstand van ntim 400 meter te be- reiken. DE KWESTIE DR. GEELKERKEN. Gistermiddag om 2 uur is de B-ui-tengewo- ne Generale Synode der Geref. kerken weer te Assen bijeen gekomen. Bij afwezighcnd van den praeses ds. K. Femhcut van Vreeland en oen asssesor ds. H. W. Laman van Assen, beiden wegens on- gesteldheid, cpende de eerste scriba dr. G. Keyser van Rheden-De Steeg gistermiddag de negentiende zitting. Hij deed zingen Ps. 26 10 en ging voor in gebed. Bij het appel nominaal bleken te ontbreken prof, van Gelderen, prof Honig, ds. Laman, ds. Ferrhout en ouderling Bax. Dr. J. Hoek van Soest die a!s secundus van ds. K. Fern- hout zitting nam betuigde door opstaan in- stemming met de belijdenis der Ger. kerken. Van ds. Fernhout en els. Laman waren brie- ven van verhindering ingekomen. Besloten werd op voorstel van den eersten scriba een secundus assessor te benoemen die dan als voorzitter zal fungeeren Met 44 van de 50 stemmen werd dr K. Dijk van Den Haag als zoodanig gekozen. Ds. C. D. J. van Lummel van Zuidland kreeg 3 stemmen, ds. H. A. van Minnen van s-Gravenzande, ds. J. J. Wiedema van Gro- ningen en dr. W. A. van Es van Leeuwarden kregen elk 1 stem. Dr. K. Dijk van Den Haag mam onmid- dellijk het presidium op zich in een korte toe- spraak, dankte voor het vertrouwen en vroeg den steun der vergadering bij het presideeren van deze gewichtige zitting. De acta der vo- rige vergadering werden gelezen, waarna de synode in comite-gereraal ging. Alvorens in Comite-Generaal te gaan werd nog een ander punt afgehandeid. Ingekomen waren een groot aantal stukken, le. het reeds in- de blacen gepubliceerd bezwaarschrift van den Kerkeraad van Amsterdam-Zuid, 2e. een telegram van den heer K van den Berg en W. M. Haaksma, eveneens reeds in- de bladen bekend. Namens cen vergadering van den 16en Maart in het Concertgebouw te Amsterdam, 3e een schrijven van den Ker keraad van de Gereformeerde Kerk te Utrecht, waarin instemming werd betuigd met het woord namens de Synode aan de Kerken gericht. 4e. Van P. H., ouderling van Amsteraam-Zuid, F. H. van B., W. F M. van der L. te Amsterdam, B de V te den Haag en C. de B. te Rotterdam waren be- zwaarschriften tegen het schrijven van de Synode binnen gekomen-. Ook was ingekomen een betuiging van instemming met een brief van den heer Punt te Rotterdam, reeds vroe- ger ook gepubliceerd. Van H. v. d. B. te Amsterdam-West, den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Zeist, H. v. d. L. te Amsterdam, C. T te Arnhera en N te Lisse waren brieven van instemming met de Synode-besluiten, een afkeuring van de houenng van den Kerkeraad van Amsterdam- Zuid ontvangen. Behalve de beide eerste wer den deze stukken voor kennisgevirg aangeno- men. Van Ds. J C. Rullmann en Ds. P C. van der Vliet, beiden gereformeerde predi- kanten te Utrecht, was het volgend schrijven ingekomen „Ondergeteekend«, Dienaars des Woords bij de Geref kerk van Utrecht, ieder persoon- ilijk van heeler harte zich aansluitenae bij de in onze Gereformeerde Kerk gangbare exege- se Gen. 2 en 3 en dus de historiciteit van net Paradijs-verhaal in zijn geheel en in al zijn onderdeelen zond-er eenig voorbehoud er- Irennend, alsook de bedenkelijke uitlatingen en de oobetamelijke gedragingen van dr. Geelker- ken te dezer zake ten st'rengste afkeurende voorts kenr is genomen hebbende van de aan dr. Geelkerken voorgestelde en voorge- legde verklaring en het daarop gevoJgde schorsingsbesluit; verheugt zich ten zeerste over de klaarblij- kelijke bedoeling der Synode om te waken voor de handhaving van het ongerept gezag van de Heilige Schrift; maar betreurende ten diepste dat haar uit- Spraken ruimte laten voor de onderstelling at zij zich zelf en haar uitspraken, meer macht en autoriteit zoude tooschrijven dan den woorde Gods; waarom zij daar met al'le hescheidenheid, maar ook met den meesten emst er op aan- dringt dat de Synode alsnog haar uitspraken nader verkl are, in dien zin, dat duidelijk blijke dat zij de Be'udenis apoe'label stelt aan de Heilige Schrift en dat zij haar decre- ten en besluiten niet gelijk stelt met de waar- held Gods", Besloten werd dit schrijven nader te behan- delen. Prof. Dr. T. Hoekstra, rapporteerde mede namens prof. dr. H. H Kuyper over den laatsten- brief van Dr. J. P. de Gaay Fortr man c.s. Dit rapport concludeert: le. Aan de broeders Dr. J. P. de Gaay Fortman c.s. te antwoorden: a. dat in de zaak-Dr. Geelkerken niet in beding is cen of andere exegese van Gen 2 en 3, maar dat het gaat om geloof of niet geloof aan- hetgeen de Heilige Schrift in de ze hoofdstukken als zaken en feiten mede- deelt, b. dat de Synode geen uitbreiding heeft ge- geven aan eenig artikel der Be'ijdenis, noch een artikel aan de Belijdenis heeft toege- voegd, maar niets anders gedaan dan de uit spraken en Belijdenis handhaaft, c. dat de Synode in betrekking tot de an dere door hen gem aakte opmerkingen ver- wijst naar de corclusies d.d 10 Maart door haar aanvaard. in betrekking tot het eerste schrijven van Dr. de Gaay Fortman c.s.; 2e. Aan Dr. J. P. de Gaay Fortman c.s. mededeeling te doen van dit rapport en van de conclusies der Synode. Deze corclusies werden z. h. a an geno men, waarna de Synode een oogenblik pau- zeerde en in Comite-Generaal ging. In de Parkkerk te Amsterdam is gister- avond een druk-bezochte vergadering gehou den van den Kerkeraad met de mannelijke en vrouwelijke li-dmaten van de Gereformeerde Kerk AmsterdamZuid. In bespreking kwa- men de besluiten van den Kerkeraad in de laatste dagen genomen. De voorzitter dezer bijeenkomst, de heer C. Breevoort stelde aller.erst de vraag aan de orde of de aanwezigheid van Dr. Geelker ken gewenscht was. De meerderhcid der aanwezigen beant- woordde de vraag be vestige nd, maar uit een deel der vergadering werd daartegen be I: tig protest aangeteekend. Toen Dr. Geelkerken als gevolg van het besluit van de overgroote meerderheid ver- scheen ging een scherp gefluit op m den hoek der tegenstanders. Ondei deze tegen- standers bevond zich ook broeder Marinus De meerderheid der vergadering toonde fich over deze ontvangst zeer outstemd. Nadat de rust was tcruggekeerd zette de voorzitter er uiteen, dat net doel van deze bijeenkomst was een bespreking te houden met de gemeenteleden. Spr. lichtte het stand- punt van de m°erderheid van den Kerkeraad toe, toen besloten werd ondauks de schor- sing van oe Synode te Assen Dr. Geelkerken toch Zondag j.l. te doen optreden voor de gemeente. De redenen werden in de kerke- iijke bijeenkomst reeds voorgelezen. Toen de gelegenheid tot gedachtenwisse- Irng werd opengesteld gaven zich een twin- tigtal sprekeis op. Allereerst kreeg het woord de ouderling Eberling, die namens de minderheid van den Kerkeraad sprak. Hij noemde het besluit van den Kerkeraad en on-kerkrec,htelij'ke daad. Toen deze spreker zijn standpunt had uit-. uiteengezet stond het meerendeel der tegen standers od en verliet onder aanvoermg van deheeren Marinus en Van Kooten de verga dering. De overige leden die het woord voer- den onderstreepten in het algemeen, dat zij het eens waren met het heslu;t van cen V keraad en brachten hulde voor de g-n^men besluiten. De heer P. Keulemans betoogde, dat de besluiten, door den Kerkeraad genomen, on- kerkrechtelijk waren. Aan het slot van de bijeenkomst sprak Dr. Geelkerken nog een kort woord. Hij wees den gemeenteleden met grooten ernst op het besluit, dat zij voor zichzelf moeten nemen bij het beoordeelen van de besluiten van den Kerkeraad. Nadruk legde spr. vooral op de nnodzakeliikheid te becrnken dat het in d^ze alleen gaat om de zaak en niet om de per- soon van Dt. Geelkerken. Uit den aard der zaak werden geen beslui ten in deze vergadering genomen. Naar gemeM wordt heeft de Generale Svnode te Assen in hare openbare zitting van Woensdagavond besl >ten Dr. Geelkerken af te zetten als predikant der Gereformeerde Kerk en de Kerkeraadsleden, voor zoover zij hebben medegewerkt aan de niet-uitvoering van het scho-singsbesluit der Synode, even eens uit hun ambt te ontzetten. Men meldt uit Assen aan het Hbld.: Van half acht af vergaderde de Synode in comite-generaal. Langzamerhand verza- melde zich een talrijke merigte voor de ge- sloten kerk en werd over de te verwachten besluiten druk gediscussieerd Over het alge meen verwachtte men, dat de vergadernig tot radicale maatrege en zcu overgaan. Deze verwachting bleek spoedig juist t ezijn, want toen het publiek ongeveer tien minuten voor negen in de synodale vergadering werd toc- gelaten, deelde de praeses, dr. Dijk, de vol- gende besluiten meoe: Ten eerste: de Synode, teruggekomen op haar besluit tot schorsing van dr. Geelker ken, besluit thans: gezien de weigering van dr. Geelkerk n om de door de Synode verlargde verklaring te onderteekenen; gezien het voortduren van het verzet van dr. Geelkerken tegen de Synode, daarin be- staande dat hij weigert zich aan het schor singsbesluit te onderwerpen en dat dr. Geel kerken haars inziens tot scheurmaking is overgegaan ziet zich genoodzaakt op grond van art. 80 der Gereformeerde Kerkenordening dr. Geelkerken uit zijn ambt te ontzetten en van deze ambtsontheffing mededeeling te doen aan dr. Geelkerken, den kerkeraad van Am sterdam-Zuid, den kerkeraad van Amster dam, de Particuliere Synode van Noord- Hoi lard en de Gereformeerde Kerken in en buiten Nederland. Dit voorstel wordt in hoofdelifke stemming gebracht en met edgemeene stemmen aangc- nomen. Hierna deed de praeses, dr. Dijk, voorle- zing van het besluit zelf. Ten tweede besluit de Synode: overwegende. dat de kerkeraad van Am sterdam-Zuid, in plaats van dr. Geelkerken te verma-en, hem inte gen deel in zijn verzet voortdur-nd heeft gestijfd, overwegende, dat hij geweigerd heeft te voldoen aan het ver zoek der Svnode om te trachten dr Geelker ken tot teekening van de synodale verklaring te bewegen, overwegende, dat de kerkeraad van Am sterdam-Zuid dr. Geelkerken ondanks bet schorsingsbesluit heeft laten optreden, en daardoor ernstig is tekort geschoten in haar toezicht op de bediening des woords, een aantal leden van den kerkeraad van Amsterdam-Zuid uit hun ambt van ouderling en diaken te ontzettenaan de kerkeraad van Amsterdam de opdracht te geven, met de overgebleven leden van den kerkeraad van Amsterdam-Zuid over te gaan tot jorrneering van een nieuwen kerkeraad, en van deze be- slissing evenals van het vorige besluit aan de betrokenen mededeeling te doen. Ook dit besluit werd met algemeene stem- men aangenomen. Voorts verneemt het blad nog: De classes worden door de Synode ver- maand toe te zien, dat zoo noodig soortgelij- ke maatregelen worden getroffen ten opzichte van predikanten, of kerkeraden, die openliik de zijde van dr. Geelkerken mochten kiezen. Na een ernstig droef gestemd slotwoord van den praeses, dr. Dijk, werd daarna de zitting gesloten. Men schrijft aan de N. R. Ct. van gerefor meerde zijde: Hoe onverantwoord het schorsingsbesluit der generale synode van Assen was ten op zichte der gereformeerde kerken, zal dezer dagen wel steeds duidelijker blijken. De kwestie, waarover het gaat, wordt van den oersoon van dr. Geelkerken reeds losgemaakt. Het gaat er nu niet meer over, of de beken- de preekcoupure van dr. Geelkerken van reditzinnig standpuut bezien, aanvechtbaar was; het gaat nu in't algemeen over „orga- nische vrijheid of mechanische binding" in- zake Schriftbeschouwing. De richting der or- ganische vrijheid heeft we.iswaar van Assen uit een veroordeeler d vonnis thuisgekregen, evenwel beteekent dit nog niet, dat nu die richting in de gereformeerde kerk't zwijgen is opgelegd. Integendeel. „He bloed der martelaren, zal ook hier het zaad der kerk blijken te zijn" Als het opko- mend geslacht in de gereformeerde kerken straks gaat beseffen, welk een aanslag in den jare 1926 is gepleegd, door een tijdelijk boven drijvende conservatieve groep, op de vrijheid van exegese der Heilige Schrift, kunnen nieuwe botsingen niet uit blijven en wordt ongetwijfeld het deel „der organische vrij heid" aanhoudend versterkt. De waarheid zegeviert in de wereld tenslotte nog altijd en het kan niet anders of na eenige jaren zullen de gereformeerde kerken moeten terugkomen op het sanctioneeren van „het nieuwe dogma der leterlijke inspiratie", dat thans door nun synode den kerk leden wordt opgedrongen. Als wij de zaak goed bezien, zijn er, be halve de duistere machten, die onwi'llekeurig en willekeuri-g in de procedureGeelkerken zulk een voorname rol hebben gespeeld, ook heel wat utiliteitsgronden aangevoerd, om dat Sy- node-leden tot zulk een besiluit, als de schor sing vain dr. Geelkerken, te suggereeren. Wat de „duistere machten" betreft, willen we wel een tipje oplichten van „dtn mantel der liefde", die totnogtoe veel ongeredhtighoden heeft bedekt. Dr. L Geelkerken is een kan«e'rede- r.aar. Wie slechts d^nmaal zich onbevoor- oordeeld zet onder zijn- prediking, komt zon- der het te willen onder den indruk van zijn machtig woord, dat hij in zulk een populairen vorm weet te gieten, dat het zelis den een- voudigste onder de toehoorders imponeert. Nu is, zooals mag worden verondersteld be kend te zijn, de onderlirge naijver onder de Gereformeerde predikanten dikwijls zeer groot. Natuurlijk zijn ook hier gunstige uitzonderingen. Maar in't algemeen gespro- ken,, wie maar even boven het midde'matige uitkomt, tracht men allereerst te treffen in zijn persoonlijk leven. En als dat dan geen succes heeft, en bij dr. Geelkerken heeft dat gedurende zijn 20-jarige ambtsbediening nimmer effect gesorteerd, gaat jnen hef des- noods met andere middelen probeeren. Die andere middelen faleu dan wel eens, maar ze treffen ook wel eens doel. Nu beschikt dr. Geelkerken o.m. over een groote dosis onafhankelij'kheidsgevoel. Dat gevoel brengt er hem soms toe de dingen bij een an-deren naam te noemen ,als de officiee- le gereformeerde wereld wel zou wenschen. Hij ceemt nimmer een blad voor den mond en heeft in den loop der jaren door ondervin ding wijs geworden,'menigmaal gewezen op verschillende misstanden, die hij in het leven der gereformeerde kerken bespeurde. Hij wees daar dan op met de hem eigen wijze van doen, die aanmerkelijk verschilde met de in die kringen gebruikte en geijkte termen. Zoo heeft hij menigmaa! den kamp gevoerd tegen het exclusivisme, dat er steeds meer naar overhelde de gereformeerde kerk te vereenzel- vigen met de eenige ware kerk. Zoo is hij steeds de man geweest, die den nadruk heeft gelcgd op het beleven van- het Christendom. Die er steeds weer op wees, dat een zuivere belijdenis zeer zeker een te waar- deeren goed was, maar dat het voor ons per soonlijk er op aan komt, ons Christendom in practijk te brengen. Dat dr. Geelkerken zich daarbij vijanden maakte, is niet te verwonderen, als men ten eerste let op de groote verschillen in theorie en praktijk, die men dikwij's in de Gerefor meerde kerken kan bespeuren en als men ten tweede in aanmenking' neeint, dat dr. Geel kerken zulks deed op de hem alleen eigen wijze. Men is er toen van officieelen kant op be- dacht geworden, dat zulk een man wel eens onnoemelijke sdiade zou kunnen beroklcenen, aan het gezag der officieele ..leiders'*' En toen men, bij naspeuren van zijn persoonlijk leven, tot de conclusie kwam, dat daarop geen vat was te kriigen, heeft men de andere me- thode toegepast. de andere methode, die altijd zooveel bijval vindi bij het onontwikkelde Ge reformeerde publiek. En dat was dan de methode van in twijiel trekken van dr. Geelkerkens rechtzinnigheid. Dat die methode meer succes heeft gehad dan de eerst, heeft dr. Geelkerken dezer da gen ervaren. En nu de utiliteitsgronden. Er mcest een voorbeeld gesteld. De vooruitgang, die de Christelijk Gere formeerde Kerk, speciaal de laatste vijf jaren te boeken had en die o.m zeer werd bevor- derd door den overgang van ds. Wisse naar die kerk, zien vele Gereformeerde „leiders" met leede oogen aan. Want het toenemende ledental der Chris- J telijk Gereformeerde Kerk gaat bijna geheel ten koste van de Gereformeerde Kerk. De Christelijk Gereformeerde Kerk tcteh, met zijn theologische schoolopleiding te Apeldoorn, is voor velen het ideaal der or- thodoxie. En om nu het „d'roevig" verloop naar die Christelijk Gereformeerden tegen te gaan, was het hoog tijd, dat een voorbeeld werd ge steld. Dat eens werd bewezen, hoe dubbel over- gehaald „Gereformeerd" die Synode van- As sen toch wel was. Want ware dfe beslissing inzake dr. Geel kerken anders uitgevallen, ongetwijfeld zou- den de Gereformeerden weder eenige „getrou- wen" aan de Christelijk Gereformeerden heb ben moeten afstaan. Vandaar dat het nuttiger was, dat een nian voor het volk stierf BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De Bloemendaalsche politie heeft, den aannemer H. te Overveen aan de justitie over- geleverd, omdat hij verdacht wordt van be- driegelijke bankbreuk. Deze aannemer woon- de te Overveen, maar oefende zijn bedrijf in het bijzonder te Amsterdam uit, waar hij eenige groote bouwwerken had aangenomen. Financieel kon hij het niet houden, zoodat zijn faillissement is uitgesproken. Later is het vermoeden geiezen, dat hij zich aan bedrie- Silij-ke bankbreuk heeft schuldig gemaakt. it zou hierin bestaan hebben, dat hij, weten- de, dat zijn faillissement niet voorkomen kon worden, verschillende van zijn schuldeischers bctaald heeft, waardoor natuurlijk andere schuldeischers benadeeld zouden zijn, vol- gens geruchten voor tiendnizenden guldens. Nadat de aannemer voor den officier van justitie was gebracht, rs hij weer op vrije voeten gesteld. De zaak moet thans verder onderzocht worden door den rechteT-com- missari'. Tot heden is niet gebleken dat de aannemer zich door zijn handelingen zelf heeft bevoordeeld. NEDERLANDSCHE BOEKVERKOOPERS- BOND. De Nederlandsche Boekve fkoop ersbond heeft te Utrecht zijn algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer G. Vormer te 's-Gravenhage. De jaarverslagen van het bestuur, den pen- ningmeesier en de commissie van redactie van De Boekverkooper werden na kort-e dis- cussies goedgekeuruj \n de plaats van oen heer G. Vormer, die als bestuurslid periodiek aftrad en niet her- kiesbaar was, koos de vergadering den heer B. C. Rozenbeek Hzn. le Hilversum. EEN TAXI-AUTO GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit een garage aan de Van Speykstraat te Rotterdam taxi 109 een viercylinder Re nault gestolen. Gebleken is, dat drie man- nen in vereeniging den auto gestolen hebben Van Rotterdam zijn zij over Zwijndrecht naar Dordt gegaan. Hier lieten zij zich over- zetten naar Papendrecht, waar zij den reser ve-band inwisselden tegen benzine. Over Go- richem, Hedel en 's-Hertogenbosch zetten zij den toch voort naar Zundert Hier stalden zij den auto bij een boer, waarna zij verdwenen. Toen zich niemand meer om de auto aanmel- de, heeft deze boer de marechauss£e gewaar- schuwd, die den auto in beslag heeft geno- rrtfcn. Ook op den reserveband is beslag ge- legd. Naar het drietal wordt nog gezocht. De slager A. aan de Doezastraat te Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem gisternacht 500 is gestolen. Kenteekenen van braak zijn niet vastgesteld. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Gisternamiddag heeft de rijkspolitie te Amersfoort op verzoek van den commissaris van politie te Eindhoven naar Eindhoven overgebracht E. M. v. B., verdacht van op- lichtingen in eenige plaatsen in Noord-bra- bant. Hij is vandaag ter beschikking gesteld van den officier van justitie in Den Bosch. Van B. diende zich aan als vertegenwoor- diger van een assurantiekantoor. Hij nam zijn intrek in goede pensions en deed zich daar voor als een man, die het wel betalen kon. Wanneer het evenwel op betalen aan kwam, was hij gevlogen. Te Hedel had een eenvoudig gezin zich mooie meubels aange- schaft om den „rijken" gast te herbergen. Ge- ruimen tijd liet v. B. zich daar als een prins behandelen. VACANTIEKAARTEN. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacantiekaarten uitgeven OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. Voor het kantongerecht te Utrecht is gister behandeld een zaak tegen den directeur der Loterijmaatschappij Utile, beschuldigd van de Loterijwet. De verdachte was niet versche nen. Als getuige werd gehoord een agent van Utile. Geeischt werd 1000 boete of 100 dagen hechtenis. De kantonrechter deed onmiddellijk uit- spraak en veroordeelde den verdachte tot deze straf. DE BELASTINGONTDUIKING AAN DE MIJN LAURA EN VEREENI GING TE EYGELSHOVEN. Voor de rechtbank te Maastricht werden Maandag behandeld de belastingontduikin- gen aan de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven. "Het eerst had zich te verantweorden de heer P. H. R. Pierre, directeur-generaal der mijn en tevens grootste aandeelhouder. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat de directeur, behr.lve een tractement van 33.000, nog 29.000 tantiemes per jaar toucheerde, waarbii dan nog repressentatiekosten werden ver goed. Beklaagde had o a. als tantiemes maar een bedrag van 23.000 aaugegeven, dus f 6000 te laag. Hij verantwoordde zich, dat de re- presentatiekosten veel hooger wared, dan hij vergoed kreeg en dat er beursverlies was ge weest. Het O. M., door Mr. Kneepkens waar-ge- nomen, is van oordeel dat hier een opzette lijke valsche aangifte bij de inkomstenbelas ting heeft nlaats gehad Hij heeft zijn trade ment als directeur te laag aangegeven en hi; ma_g niet zeggen, dat zijn tantiemes maar f 7.1.000 per jaar bedragen als zij in werke ■'ikheid een bedrag van 29 000 voi-men. E; was geen beursverlies, alleen een lagerf is maar EEN A1JRES. koerswaarde. De heer Pierre is generaal van de mijn Laura directeur- en Vereeni ging" Evenals het vorige jaar is beklaagde te ..nonchalant" in zijn opgaven geweest. Beklaagde heeft gedacht: ik zal het maar op- :evcn, zij kunnen het toch niet narekenen. Toen spr. het verweer van beklaagde ver- nam, had hij gaarne in zijn goede trouw ge- loofd, doch hij werd niet in de gelegenheid gesteld om de opgaven te vergelijken. Toeu heeft de justitie de boeken in beslag geno men en de zaak aangebracht. Er zijn op- zettelijkc oujuiste opgaven gedaan, ook het vorige jaar zijn op die wijze aan het rijk dui- zenden guldens schade gedaan. lemand met zulke salarissen en van zulk een standing moest het goede voorbeeld geven. Spr. acht oeklaagde schuldig aan het opzettelijk doen van een valsche aangifte voor de inkomsten- belasting en eischt twee maanden gevange- nisstraf. De verdediger, jhr. mr. Alting von Geu- sau, acht het opzet van den verdachte niet bewezen, de representatie en receptiekosten, auto's, vertegenwoordigin-g van de mijn, cnz. eischcn hooge sommen. Er is behoorlijk epreciseerd. De heer Pierre heeft verliezen geleden, dus heeft ook de belastingopgave la ger gesteld Er is een cautie gesteld, dus het te weinig aan belasting betaalde wordt daar door vanzelf gei'nd. Spreker vraagt vrij- spraak. Hierna heeft zich voor een zelfde feit te ver- antwoorden A. H. L. Gadiot, 50 jaar, hoofd- ingenieur, mijndirecteur der mijn „Laura en Vereeniging", te Eygelshoven. Beklaagde had een inkomen van 22.000 aan salaris en 13.000 aan tantiemes en had voor de inkomstenbelasting opgegeven res- pectievelijk maar 16.000 en 11.000, voor het iaar 192311924 en ook voor het jaar 1924/1925 heeft beklaagde maar zooveel op gegeven. De inspecteur der belastingen zegt. dat beklaagde volgens de boeken in genoemd jaar een inkomen had van 22.800 aan sala ris en 13.880 aan tantiemes, dus in totaal een bedrag van 36.680. Het O. M. wil in een vo6rwoord even zeggen, dat er gelnsinu- eerd was dat ook de directeur Scliweitzer een te lage aangifte had gedaan, doch dat hij nog net op tijd de gelJen had gerestitueerd. doch spreker wil even constateeren, dat de heer Schweitzer alles juist he-eft opgegeven aan de belastingen, dus in deze absoluut vrij uitgaaf. Spr. acht de heer Gadiot in beide zaken schuldig en eischt in deze dus twee- maal twee maanden gevangenisstraf De ver-^ dediger, mr. R. van Oopen acht in deze za ken geen strafrechterlijke overtreding.aanwe- zig en vraagt voor zijn client een kleine geld- boete. De uitspraak in beide zaken werd bepaald op 30 Maart. WEERRAARHEIDSLOTEN. De Utrechtsche rechtbank heeft gisfermor- gen uitspraak gedaan in de reke-ning- en ver- antwoordings-procedure van de vereeniging van houders van Wetrbaarheidsloten tegen mr. F. A. van Hall te Amsterdam. De recht bank heeft de door den heer Van 1 Jail afge- legde reken-ing on-voldoende geacht Ze heeft verder de vereeniiging van houders van Weerbaarheidsloten gemachfigd, op de roe- rende en onroerende goederen van mr. Van Hall beslag te leggen, tot een waarde van f 200,000. Tevens werd m.r Van Hall in de kosten veroordeeld. TRAM ONTSPOORD. Tusschen den Kruisberg en Doetichem is Dinsdagavond op den wissel van de zanderij een pers-onentrein van de tram Zutphen Emmeri-k ontspoord. Locomotief, rij-tuig en bagagewagen raakten uit de rails. Persoou- lijke ongelukken kwamen er niet bij voor, en de materieele schade is gering. Er zijn aanwijzingen, dat het on-geval ii toe te schrijven aan kwaadwilligh-tid. PASCHEN EN INWENDIGE 7.ENDING. Men verzoekt ons opname van het volgen- de: Nu de Centrale Bond voor Inweodige Zen- ding en Christelijk Philanthropische Inrich- tingen (gelijk als bekend mag verondersteld) een poging doet, aan Paschen de gedachte van de Inwendige Zending vast te koppelen en zoo mogelijk in alle kerken van ons land met Paschen voor de in den Centralen Bond samenwerkende Inwendige Zending te doen collecteeren (evenals op Pinksteren aan de Uitwendige Zending wordt gedacht), zal het goed zijn nog op twee dingen te wijzen. Ten eerste op de „eenheid", die in den Centralen Bond is bereikt. Op het groote Congres te Stockholm werd voor de Christenheid van heel de wereld verondersteld, dat de eenheid in het prac- tisch Christendom kon worden gevonden. In ons kleine land blijkt ook in het practisch Christendom het gemakkelijkst de eenheid te bereiken. Wie de liist nagaat van de 130 thans in den Centralen Bond samenwerkende vereenigingen en stichtingen, die ziet niet en- kel een groote verscheidenheid wat 't werk betreft, maar ook wat de kerk betreft. En in den Centralen Bond wil men elkander" vin- den. Ten tweede op de ,,splitsing", die men .zelf aanbrengen kan d.w.z. wanneer men om een of andere reden de genoemde eenheid te veel omvattend vindt en bijv. wel voor den philanthropischen arbeid, maar niet voor Evangelisatiewerk zijn gave wil bestemmen, dan is dit heel goed mogelijk, wanneer men de bedoelde bestemming dan maar duidelijk aangeeft. Wanneer in alie kerken oj> het Paaschfeest aanaacht en gaven voor de in den Centralen Bond samenwerkende Inwendige Zending worden gevraagd, kan dit voor den arbeid van de grootste beteekenis worden. Wie iets van de Inwendige Zending weet, zal toestemmen, dat op dat terrein van „grooten nood" gesproken worden inoet. Zal onze poging een vedbaren steun brengen voor vele vereenigingen en stichtingen, die het in dezen tijd zeer moeilijk hebben, dan dienen alien, in wier leven het Paaschfeest beteekenis heeft, den schouder er onder zet- t^n. Het adres van den Centralen Bond is*. Stadhouderskade 137, Amsterdam, en hti giromimrner 21073.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6