ASTHMALIJDERS. DOET UW SCHOENEN GOED Het Asthmapoeder van Apotheker BOOM (naam wettig gedeponeerd) geeft bij inade- ming direct verlichting bij Asthma en daar- uit voortkomende Borstbenauwdheid en Borstbeklemming Verkrijgbaar in dt meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1 25 per groote gesloten blikken doos. AANTASTING VAN NATUURSCHOON. Aan den minister van financien is het volgende adres gezonden: Geven te kennen de Besturen \'an den A. N. W. B., Tceristenbond voor Nederland, waarvan de statuten laatstelijk zijn gocdge- keurd bij Koninklijk Besluit van 2 October 1925, No. 22, (Staatscourant No. 201); en van de Vereeniging tot Behoud van Natuur- monumenten in Nederland, waarvan de sta tuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 31 Maart 1906, No. 47 (Staatscourant "No. 90); dat zij met groote bezorgdheid ontwaren dat het aantal landgoederen en bosschen, in *t bijzonder die van loofhout, en hun dikwerf ongerept natuurschoon van allerlei aard, se- dert eenige jaren met onrustbarende snelheid vermindert; dat hierdoor groote belangen uit een oog punt van volksgezondheid, volksontspanning, natuurschoon en natuurwetenschap en niet minder dc economische belangen van ver schillende streken des lands ernstig worden geschaad; dat dit betreurenswaardig verschijnse! voor een groot deel is te wijten aan den onevenre dig zwaren en onredelijken druk, dien, zooals tin bijgaande nota wordt uiteengezet, verschil- 'lende rijksbelastingen op het bezit van land goederen voornamelijk van bosschen uitoefenen: da.t de neffing naar gesuiatte verkoops- waarde, zoowel voor de vcmogensbelasting als voor de verdedigingsbelasting I en in het bijzonder voor de successiebelasting, een in vele gevallen onoverkomelijk bezwaar is voor de instandhouding van landgoederen, terwijl bovendien de huurwaarde voor de per- sineele belasting in vele gevallen op die ge- schatte verkoopswaarde berust, hetgeen, vol gens het aanhangig wetsontwerp, ook voor de van „woonforensen" te heffen belasting het geval zal kunnen zijn; dat voorts de heffing van inkomstenbelas- ting op de waardevermeerdering van het hoiit door groei in vele gevallen hoogst onbillijk is te noemen; dat adressanten met levendige belangstel- ling hebben kennis genomen van een door den Boschraad tot den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gerichte nota, waarin wordt voorgesteld bijzondere iiscale bepalingen te maken ten opzichtc van lanct- goederen en bosschen, op welker behoud uit een oogpunt van algemeen belang in het bij zonder prijs moet worden gesteld en waarvan het voortbestaan door een vrijwillige overeen- komst van den eigenaar met den Staat ver- zekerd zou kunnen worden: dat adressanten van oordeel zijn, dat aldus op voor den Staat en andere openbare licha- men minst kostbare wijze ten algemeenen nutte behouden kan blijven wat anders to* zeer groote schade van land en volk voor goed verloren gaat; dat adressanten de conclusie van deze nota in groote lijnen geheel kunnen onderschrijven en dat zij het zelfs wenschelijk achten zooda nige regeling uit te bre'den tot andere terrei- nen, die om redenen van natuur- of land- schapsschoon of wel uit een natuurhistorisch oogpunt van belang zijn te achten; dat adressanten daarom, daarbij uitslui- tend het belang van het algemeen en niet het belang van particulieren op het oog hebben- de, het nemen van dercelijke maatrgelen zeer dr ngpnd geboden achten. Redenen waarom adressanten zich tot Uwe Excellence wenden met het verzoek om te" beschjrming van dit groote, algemeene be lang, maatregelen te overwegen tot verlich ting van den fiscalen druk op bosschen en landgoederen in den geest yan hetgeen in bij gaande nota nader uiteen is gezet. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagavond heeft in de Vierambacht- straat te Rott. even voorbij de Burgemeester Meineszlaaneen ernstig auto ongeluk plaats gehad. De 70-jarige juffrouw C. J. v. d B afkomstig uit Zutphen, zou den rijweg over- steken, toen uit de richting van de stad een door den 25-jarigen J. B. uit de Van Heusde- straat bestuurden auto kwam. De auto reed vrij snel, maai volgens enkele getuigen werd geregeld signalen gegeven Juffrouw v. d. B. kreeg een duw van het rechtervoorspat- bord, zij viel tegen den auto en werd over een afstand van 10 M. meegesleurd Zij kreeg een bekkenfractuur en verschillende hoofd- wonden. De geneeskundige dienst heeft haar in bewusteloozen toestand naar het zieken- huis aan den Coolsingel vervoerd. Vannacht is zij daar overleden. De auto is in beslag genomen. UITBETALING VAN LOON VOOR FEESTDAGEN. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, heeft aan de besturen van r.-k. instel- lingen geschreven: Gelet op de toen verschenen algemeene re geling van den minister van arbeid, ha it del en nijverheid over het inhalen van verzuim, ontstaan door het niet werken op r.-k feest- dagen, hebben wij voor de aan het bisdom rekenplichlige besturen op 13 Februari 1923 buiten werking gesteld het voorschrift, dat in de bestekken van bouwwerken de bepa- ling moet worden opgenomen, dat voor die feestdagen het loon moet worden uitbetaald ofschoon er niet gewerkt wordt. Wij herstel- len Jbij dbze van heden af voor die besturen de verplichting van uitbelaling, ofschoon niet gewerkt wordt, voor de christelijke feestda gen te weten: Tweede Paaschdag, Hemel- vaartsdag, Tweede Pinksterdag, de beide KersMagen en Nieuwjaarsdag, en wij ver- zoeken de besturen van r.-k. instellingen, die niet aan ons rekenplichtig zijn, dezelfde be- paling van heden af toe te passen en in de be stekken van de uit te voeren bouwwerken te doen opnemen. KORTE BERlCHTEN. Verschenen is het vijfde verslag van de staatsconimissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 December 1920 en gewijzigd bij Kon. besluit van 29 September1925 (Bezuinigings- commissie)- Het verslag herinnert aan de gewijzigde samenstelling van de commissie en aan de gewijzigde opdracht. Bij de politie te Haarlem is aangiftege- daan, dat J. S. te Haarlem de gemeente en het burgerlijk armbestuur over- 1924, 1925 en 1926 heeft opgelicht tot een totaal bedrag van 400, dat hem aan steun is uitgekecrd. S is een metaalbewerker, die des nachts werk- te en over dag bij de controle teekende als werklcoze. Dinsdagavond is bij een militaire oefe- ning in de nabijheid van Breda korporaal W. v. d. B., van de School voor Verlofsofficieren aldaar, met een bajonet verwond. Hij is in het militaire hospiaal opgenomen. Provinciaal nieuws UIT OUDKARSPEL. De Visschersvereeniging afd. Geestmer- ambacht hield gisteravond die jaarvergade- ring, welke door 38 leden bezocht was. Dc voorzitter wees er bij de opening op, dat de opbrengst in het bedrijf dit jaar nog al meegevallen is. De normaie toestand is na de verzouting'langzamerhand weer terug- gekecrd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging 85 leden telt, dat 1019 pond pootaal is ahngckccht, waarvoor dc regeering 5 cent per pond toeslag verleend heeft. 750 fuiken- stokken zijn aangekocht. De rekening van den penningmeester sloot met den ontvangst van 1636.45, een uit- gaai van 1278.53, alzoo een saldo van 357.92. De dit jaar gepote aal is geheel uit de ge- wone miadelen betaald en de laatste teiTnijn van de destijds gesloten leening groot 300 is thans betaald. Koedijk is opnieuw gepacht voor f 150. Alle moeite is gedaan om de pacht lager te krijgen, doch het mocht niet baton. Dc voorzitter heeft de vergadering yan de hocfdafdeeling bezocht en heeft den indruk gekregen, dat men daar vrijwel op het doode punt staat. Wat tot heden niet bcreikt is, zal ook niet bereikt worden en enkele punten zullen niet naar genoegen worden recht ge zet. Wat de wenschen ran de maat der brasem on 30 c.M. te brengen befreft, komen we steeds in botsing met de riviervisschers, die geen hcogere maat dan 20 c.M. willen. De regeering zal wellicht bemiddelend optreden door de maat op 25 c.M. te bepalen, waar- aan wij echter niets hebben en waardoor de brascmteelt hie-r groot gevaar zal loopen. De Noordhollandsche Bond nam een goed besliut door de maat voor Noordholland op 30 c.M. te bepalen, doch door den minister werd op advies van den inspecteur d'e maat voor de Vier Noorderkoggen op 27 c.M. be- paald, wat een strop beteekent voor het geno men besluit, terwijl anderen in de gelegenheid zijn daarmedc fraude te plegen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Bcerdijk en P. Glas. Als afgevaardigde naar de hoofdafdeeling- vergadering werd de voorzitter aangewezen. Het bestuursvoorstel om het entreegeld voor nieuwe leden te verhoogen van 25 op 50 werd na bespreking met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Besloten werd om dev olgende lceer een ver- Ioting te houden onder de aanwezige leden, om het vergaderingbezoek te bevorderen. Besloten werd brasem uit te planted, welke de opziener Hart in de gelegenheid is voor 7 cent per pond te leveren. Er werd 2000 besteld. Ook zal een partij montee of glas- aal besteld worden. De opziener decide nog mode, dat door dr. Redike de z.g.n. culp als kolblei beschouwd wordt en deze dus een maat van 15 c.M. moet hebben. De aanwezigen b'leken over deze uitspraak allerminst gesticht te zijn, omdat zij de culp beschouwen a!s een verbasterde vischsoort, clie zoo spoedig mogelijk verdclgd dient te worden. Ze heeft geen handdswaarde en leeft van het voedsel dat ook de blei noodig heeft Verdelging daarvan zal den groei der blei bevorderen. Nu mogen ze echter niet be- deden de 15 c.M. worden gevangen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. De operetteclub Caecilia heeft een twee- tal uitvoeringen gegeven welke uitstekend ge- slaagd zijn. Opgevoerd werd de Operette „De Geisha" een Japansche theetuingeschiedenis in 3 be drijven. Zopwel spel en zang als decors en costuums hebben uitstekend voldaan en beide avondeu was er een talrijk publiek. UIT KENNEMERLAND. De aanvoer aan de markt en ook aan de veilingen begint elkendag te verbeteren en binnen enkele dagen zal er weer nieuwe groente genoeg zijn, die voor niet al te hoo- gen prijs onder het bereik van de meeste menschen kan komen. Dit is ook drmgend noodig, want men wenscht niet elken dag kool en rapen te eten en de tijd voor boere- kool, uien en wortelen raakt ook voorbij. Aan de veilingen was wat de nieuwe groenten betreft aanvoer van spinazle, ra- dijs* raapstelen en sla. De prijzen varieeren voor spinazie van f 0.80 tot 1.30 per bakje (kistje), voor radijs 7a f 9 per 100 bos, raapstelen f 3 k f 5 per 100 bos en sla 16 a f 20 per 100 bos. Dit is nog duur, doch iederen dag wordt de aanvoer grooter en daalt de prijs ja zelfs liep de markt op een dag naar bene- de", zooals Maandag met de spinazie het geval was Van upruiten woid-n klein? partijtjes aan- gevoerd. De prijs was f 20 a f 38 p 100 Kg., doch alleen mooie kwaliteif uitschot bracht een prijsje op. Boerekool werd weinig aangevoerd en om dat men toch nog kool wild= hebben liep de prijs (tijdelijk) omhoog; begonnen werd met 0.80, de prijs liep op tot f 1.10 en eindigde met 0 60 a 0.90 per kist. Roode, savoye en witte kool is niet duur. Wel wordt de kool, die buiten de veiling om wordt geplaatst, goed betaald, doch het vele afval maakt een kleine winst voor den grossier, terwijl 2e en 3e kwaliteit een prijsje opbrengt. Witlof wordt steeds meer aangevoerd, echter is de prijs aan den lagen kant. De prijs was het hoogst in Heiloo, doch het lof was daar ook het mooist. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzondexliike bespreking. UIT HEILOO. Door de veilingsvereeniging „St. Wille- brordus"' werd Dinsdagavond bij den heer M. Verstraten de jaar vergadering gehouden, welke d'oor 30 leden werd bijgewoond. Voor zitter was de heer J. Admiraal. Het jaarverslag decide mede, dat 21 be- stuurs- en 3 ledenvergaderingen zijn gehou den. Door het bestuur zijn besprekingen ge houden om te komen tot oplossing der finan- cieele kwestie en hoewel nog niet geheel op- gelost is het bestuur tevreden-over den gang van zaken. In het vei-slag wordt verder melding ge- maakt, dat het vorig jaar omgezet is voor 256.587.96. De schuld bedroeg het vorig jaar nog 31.900 en dit bedrag is met /4100 verminderd. De balans wees een actief aan van 29316.90; het passief bedraagt 36087.38, zoodat het verlies nu bedraagt 6740.48. In het vorig jaar is dus een winst gernaakt van 5682.41. Bij de winst- en verlesrekening werd me- degedeeld, dat de ontvangsten hebben bedra- gen 14666.26 en de uitgaven 8983.85, zoodat een batig sak'o overblijft van 5682.41. De heer Korthouder wensclite boetestelse! voor hen die bij aanvceren fraude plegen. De voorzitter zei, dat een uur na de vei ling de waren voor rekening van den kooper zijn. $pr. zou er voor zijn dat het labelstelsel werd ingevoerd. doch de heer Korthouder zou liever keuren van een of meer zakken uit de partij willen. ten vrij langdurige discussic werd gehou den. Ten slotte dankte dc voorzitter den heer Schudjt voor zijn toelichtingen en zijn accu- raat beheer. De balans werd hierna vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, dc heeren Jac. Sengers en Adrichem, werden herbenoemd. Aan de orde kwain nu de behandeling van art. 23 der statuten, dat bepaalt dat de sala- rissen van veilingmeester en boekhouder zul len bestaan uit een percentage, te bepalen dco." de algemeene vergadering. Het salaris bedraagt nu 1500 plus 1/1» pet. van den omzct. Het vorig jaar bedroeg dit ongeveer 250. Verschillende voorstellen kwamen naar vo- ren. Ten slotte werd gestemd over f 250, 150 of 100 gratificatie, waarvan de uit- slag was, dat 100 gegeven zal worden. Dc voorzitter decide mede, dat het bestuur een onderhoud heeft gehad met den heer Balk, secretaris van de Prov. Commissie. Voor een paar jaar wa9 de vereeniging lid van deze commissie en zij lean nu lid blijven door aanzuiveren van de achterstallige con- tributie over twee jaar. Een zeer langdurige discussie werd hicr- over gevoerd. Eindelijk werd met 15 tegen 14 stemmen en edn ongeldig het voorstel aangenomen. Een onaangename discussie was het gevolg van dezen uitslag, waarbij twee leden zich verwijderden. Ten slotte werd op voorstel van den heer Socmen besloten de zaak aan te houden, om te onderzoeken of de uitslag goed is uitge- legd. Ook een voorstel tot aansluiten bij het re- clamefonds werd aangehouden. XJit Rusland. liuitfTilanri DE TOESTAND IN CHINA. Het Sovjettistisch stooraschip ,,01ag", dat dezer dagen te Takoe aankwam, is door een Mandsjoerijsch oorlogsschip te Takoe in be slag genomen. Bij een inspectie van het Schip ontdekte men een groote hoevcelheid gewe- ren en munitie tot een waarde van 2% mil- lioen dollar, bestemd voor het leger van Feng Joe Hsjang. Ete vice-consul der Sovjets te Tientsin be gaf zich naar Takoe om de invrijheidstelling van het schip te verkrijgen, doch zijn pogin- gen bleven vruchteloos. Volgens de „Asahi", aldus mcldt men uit Tokio aan de Times", heeft het Japansche kabinet besloten, den heer Yosjizawa, den Japanschen gezant te Peking, op te dragen om, behalve de vrije vaart op de rivier de Peiho, de bestraffing te eiscnen van alien, die verantwoordelijk zijn voor de beschieting van de Japansche destropers te Takoe, com pensate voor degenen, die werden gewond, en het ontmantelen van de forten van Takoe DE ONTEIGENING DER DUITSCflE VORSTEN. Giater is de laatste dag van de juscluii- vlng op de Iijsfen van het jyolksbegehren* geweest. Het totaal aantal inschrijvers in Berliin alleen wordt geschat op 1.3 millioen op een aantal kiesgerechtigden van 2.9 mil lioen. Volgens de berichten uit andere deelen van het land is Zondag druk ingeschreven, vooral in Hamburg en het westen. Op grond van de resultaten, tot dusver be kend, wordt geschat, dat minstens een acht millioen personen op de lijsten zullen teeke nen (het vereischte minimum bedraagt vier millioen). LADY CATHCART OP DE PLANKEN. Dank zij de sensatie, die de aanhouding van lady Cathcart bij haar aankomst te New York, en het daaruit voortvloeiende proces, hebben teweeggebracht, is een door haar ge schreven tooneelstuk, getiteld „Ashes", tot welks opvoering zij o.a. naar de Vereenigdc Staten ging, in het midden van de publieke aandacnt komen te staan Maandagavond is te Washington in het Belasco Theatre het stuk voor het eerst gegaan. De belangstel- ling was geweldig groot, niet om dc waarde van het stuk, dat niet zeer in den smaak van de critiek is gevallen, die men. bovendien had trachten te weren, doch omdat lady Cathcart zelf de hoofdrol in het nieman- dalletje vervulde. Het merkwaardige van het geval is echter, dat tegelijk met dc eerste opvoering van het stuk te New York, de premiere te Londen ging. De Engelsche pers, die het stuk be- spreekt, laat er geen draad aan heel. De „Westminster Gazette" b.v. levert met den volgenden beginzin: „Degene, die aan het eind van de opvoering zoo hardnekkig om de „author" riep, moet een onverbeterlijke grap- penmaker zijn", en den slotzin: „Wcllicht is de naam „Ashes" juister gekozen dan dc schrijfster vermoedde", een vernietigend oordeel. De Morning Post" is nog veel scherpcr. Het blad schrijft geestig: De groote belang- stelling voor het stuk schijnt gewekt door het feit, dat de schrijfster ervan onlangs moeilijk- heden heeft gefhad met de Amerikaansche im- migratie-autoriteiten. Dit is alles zeer wel. doch wanneer iedereen, die in botsing komt met de wet, dit als een excuus gebruikt om het publiek met tooneelstukken lastig te val len, wordt het leven van een dramatisch cri- ticus een voortgezette marteling. In ieder ge val: waarom moest „Ashes" aan ons opge- drongen worden: het is toch niet Engelan.l geweest, dat gepoogd heeft lady Cathcart bui ten te sluiten? De opvoering van haar stuk moge voor Washington poetisch zijn, voot Londen niet. Nu lady Cathcart den laatsten tijd nogal over de tong is gegaan en bekendheid heeft verworven, maken wij curiositeitshalve even gewag van het lot van haar jongste penne- vrucht. ANGORA ALS DIPLOMATIEK VER- - BLIJF. Naar men te Londen uit Konstantinope! verneemt, heeft de Turksche regeering de mo gendheden er oonieuw op gewezen, dat zij hunne embassade.o en gezantschappen naai' Angora moeten verplaatsen, aangezien de Turksche regeering anclers de diplomatiekc- vertegenwoordigingen in Konstantinope! moet ignoreeren.. EEN PROTESTANTSCH DAGBLAD IN AMERIKA. De Presbyteriaansche Synode in Amerika heeft een afzonderlijk persbureau. De voorzit ter daarvan, Walter Clarke, heeft het voor- nemen om een specifiek Protestantsch dag- blad op te richten, dat den naam „The Chris tian American" dragen zal. In den loop van dit jaar begint het als maandblad, in het volgende jaar zal het een weekblad worden, om dan in 1928 als groot dagblad geregeld te verschijnen. Of deze poging gelukken zal, is de vraag. Amerika is geen land voor deze pers, inimers vroegere pogingen mislukten geregeld. Alleen „The Christian Science Mo nitor" heeft zich op de beenen weten te hou den. Maar nu een kerkelijke organisatie er acliter staat, zal misschicn het plan gelukken DE ZAAK-BARMAT. Julius en Henry Barmat die vooZ de twee de maal gearresteerd werden, zijn thans weer in vrijheid gesteld. De strafsenaat van het Kammergericht Berlijn heeft het bevel tot arrestatie ongeldig verklaard en de onmiddel- lijke invrijheidstelling der gebroeders gelast. De Senaat heeft zich bij dit besluit vooral laten leiden door de rapporten van de gevan- genisdoktoren over den gezondheidstoestand van de gebroeders Barmat. In deze rapporten wordt gezegd, dat met name Julius Barmat onmiddellijk in vrijheid dient te worden ge steld, daar hij anders niet tegen de vermoeie- nissen van het komende groote proces opge- wassen zou zijn. Beide heeren moeten in de gelegenheid worden gesteld zich op dit proces in alle rust voor te bereiden. De Senaat be- sloot de gebroeders Barmat tegen een cautie van 20.000 mark in vrijheid te stellen. Tegelijk met het bericht over deze invrlj- heidsstelling wordt bekend, dat de Barmats een zeer belangrijk tiviel proces hebben ge- wonnen. De gebroeders Barmat hadden in- dertijd met de trustee voor het Barmat-con- cern een overeenkomst gesloten, volgens wel ke zij al hun bezittingen in binnen- en buiten land ter beschikking van de trustee stelden. Daar echter de trustee in gebreke is gebleven aan verschillende financieele verplichtingen tegenover de heeren Barmat te voldoen en zich dus niet aan de overeenkomst heeft ge houden, beschouwde Julius Barmat deze over eenkomst als vervallen en w?igerde zijn bui- tenlandsch bezit, met name de te Amsterdam gevestigde mai.tschappijen Amexima en La Novita, ter beschikking van de trustee te stel len. De in de trustee vereenigde crediteuren van het Barmat-concern de riiksposterijen, de Pruisische Staatsbank, de Oldenburgsche Staatsbank, de Provinciale Brandenburgsche Bank, de Brandenburgsche Girocentrale beriepen zich op een scheidsgerecht en dit heeft nu uitspraak gedaan. Het stelde Julius Barmat in het gelijk, verwierp de klacht van de crediteuren en veroordeelde hen tot beta- ling van alle proceskosten. Bovendien ver- klaarde het scheidsgerecht alle verdragen tus schen de gebroeders Barmat en de trustee nietig, zoodat de Barmats thans weer zelf de leiding van hun concern in handen krijgen. Het ligt in hun bedoeling van de trustee reke ning en verantwoording over haar beleld in- zake de liquidatie van het concern te eisdtun. (Nadruk verboden). De onderhandelingen tusschen de bolsjewiki en Frankrijk over de oude schulden. Dc buitenlandsche politiek van de Sovjct>re= gcering is niet veel gelukkiger dan haar bin« ncnlandsche politick: zoowel in het binnenland als in het buitenland lijden de bolsjewiki de eene nederlaag na de andere en zij moetcn zich telkens weer naar de „vooraf voorbereide steUingen terugtrekken", zooals dat heet. Zoo* als bekend, verzette de Sovjcbdiplomatie zich met hand cn tand tegen de Locarno>overeen» komst en Tsjitscrin persoonlijk begaf zich naar het buitenland om Duitschland van het teekenen van de overeenkomst af te houden. Alles was echter vergeefs en de *olkscommis» saris voor buitenlandsche zaken kcerde onver* richterzake naar huis terug. Deze mislukking had verdragende resultaten: zij toondc aan de WestsEuropec-sche mogendheden de on» macht van Sovjet>Rusland en de angst, die vdordien in het Westen hier en daar ontegen» zeglijk bestond. verdwecn grootcndeels. Daar* bij kwam, dat de communistischc partijen, die vooruitgeschovon posten van NVoskou, in de landen van NVest»Europa in permanenten staat van crisis verkeeren en geenszins de verwacha tingen van Moskou rechtvaardigen. De bolsje* wiki hebben zoodoendc al hun troeven, waara op zij bijzonder veel hebben gerekend, verloa ren en zij kunnen niet meer met revolutie dreia gen, verschrikkelijke voorsj>ellingen doen, WestaEuropa schrik aanjagen enz. Niemand in WestaEuropa koestert nu angst voor hen, niemand neemt al die grootspraak au serieux. Ook hun ander wapen, de beloften van groote voordeelen, van schitterende zaken enz. heba ben hun kracht verloren, wijl de ervaring heeft geleerd, dat het slechts frazes zijn. Er zullen waarschijnlijk zeer weinig mena schen in Europa zijn, die hun Russische oblia gaties niet hebben afgeschreven als geheel waardelooze papieren. Deze obligaties zijn bfj de Duitsche marken, Oostenrijksche kronen enz. gevoegd; zij zijn een van de vele schadea posten, welke de beleggers hadden te boeken. Onder dergelijke omstandigheden zou het de Sovjet«regeering geen moeite kosten een overa eenkomst met de schuldeischers van Rusland te sluiten, indien zij eenig bod deden, indien zij aannemelijke voorstellen zouden doen. Een overeenkomst betreffende de oude schulden zou dus nu niet moeilijk te bereiken zijn, ina (Sen de bolsjewiki voldoenden moed zouden bezitten om te erkennen, dat hun gebaar met de afschaffing der schulden een verkeerde daad is gewcest en zij bereid zouden zijn dat dea creet in te trckken. Een regeling van de schulda kwestie zou voor Rusland groote voordeelen hebben. Het land herstelt zicr, er is opleving op economisch gebied maar zoowel de handcl als dc Industrie kunnen zich zondcr buitenlanda sche credieten niet herstellen. Een regeling van dc schuldenkwestie zou een economische samenwerking mogelijk maken. Maar voor een intrekking van het besluit betreffende de oude schulden is moed noodig en dat missen de bolsjewiki ten eenenmale. Voor een economia sche toenadering is een wijziging van de ecoa moraische politiek der Sovjetaregeering noodig en ook dit is onwaarschijnljjk. In den loop der jaren hebben de bolsjewiki een zeer merkwaardige evolutie doorgemaakt en het eene principe na het andere overboord gegooid. Trouwens principieel zijn de bolsje» wiki alleen in theorie; in practijk zijn zij altijd opportunisten geweest en Lenin zelf was eigenlijk meer opportunist dan de onverzoena lijke principeaman, dien de buitenlandsche pers van hem heeft gemaakt Er is echter aan elken tcrugtocht een grens, waarachter een volkoanen ondergang van het leger dreigt. Een dergelijke grens is voor de bolsjewiki het moa nopolie op den buitenlandschen handel. Dat is zoowat het eenige wat van de periode van het militaire communisme is overgebleven en dat kunnen zij niet opgeven, daar dit hun onver» mijdelijken ondergang aanzienlijk, zou vera haasten. Bovendien interesseert hen de volksa huishouding zeer weinig. Zij willen wel crea dieten hebben, maar alleen voor hun genatioa naliseerde industrie, die met verlies werkt. De bolsjewiki zelf stellen zich een overeen* komst met Frankrijk en dc overige schulda eischers van Rusland als volgt voor: dc schulda eisehers verleenen aan de Sovjetaregeering een groote leening tegen zeer hooge rente en uit de opbrengst van deze rente en gedeeltelijk uit de leening zullen de oude verplichtingen bea taald worden, natuurlijk slechts voor een gea deelte (de bolsjewistischc pers schrijft met dea magogische doeleinden natuurlijk, dat de Sova jetaregeering bereid is alleen dc kleine spaara ders tegemoet te komen). Dit plan wordt voortdurend in dc bolsjewistische pers als de eenige mogelijke regeling voorgesteld en bea sproken. De verschillende bladen vertoonen wel afwijkingen in ddtails, maar de algemeene lijnen worden steeds op dezelfde wijze aangea geven, zoodat het duidelijk is, dat wij hier met een door de regeering ge'inspireerde opvatting te doen hebben. Zullen echter de schulda eisehers van Rusland op een dergelijk voorstel ingaan? Dat is zeer onwaarschijnlijk. Frankrijk heeft herhaaldelijk en met nadruk laten weten, dat het dergelijke voorstellen niet kan acccpa teeren. Overigens is dit met het oog op de moeilijke economische positie van de republiek ook begrijpelijk. Engeland heeft ook een dergea Iijk voorstel van de hand gewezen en Nedcra land zou ontcgenzeggelijk precies hetzelfde doen. Het is duidelijk, dat dit voorstel verwora pen zal worden en dat de bolsjewiki, indien zij tot een overeenstemming met de schuldeischers willen geraken, met andere voorstellen zullei moeten komen. Welke voorstellen kunnen echter dc bolsjca wiki doen? Zij kunnen alleen concessies aana bicden, waardoor de natuurlijke rijkdommen aan buitenlandsche maatschappijen ter exploia tatie worden afgestaan en de Russische volksa huishouding geheel aan het buitenland wordt overgeleverd, mits die buitenlandsche kapitaa listen de Sovjetaregeering een aandeel in de ie behalen winsten aanbieden. Dit is wel is waar zeer weinig „proletarisch", maar hierom be> kommeren de bolsjewiki zich reeds lang niet. Het schetteren over dc belangen van het proa letariaat en de onwankelbare trouw van de ..leiders der wereldrcvolutie" aan de arbeidersa klasse wordt nog alleen op meetings in het bina nenland en in artikels in de kranten voortgea zet. In hun relaties met het buitenland, vooral met buitenlandsche kapitalisten, gedragen de bolsjewiki zich-op zeer bescheiden wijze en zijn zij tam. De buitenlandsche kapitalisten, ala thans zekere kringen onder hen, zijn naar het schijnt, niet ongenegen met de bolsjewiki zaken te doen, overtuigd als zij zijn, dat de bolsjewia ki zich in hun eigen belang aan hun beloften zouden houden. In Rusland zelf wordt er min of meer gerekend op het oprichten van dergea lijke concessieamaatschappijen en de leiders van de partij hebben reeds aan de arbeiders te verstaan gegeven, dat zij zich in het vervolg van. vijandelijke demonstrates tegen de cona cessionarissen hebben te onthouden, dat zij hen beleefd moeten behandelen enz. Toirsky, de leider van de Russische vakvereenigingen, heeft zelfs een voordracht gehouden over bea Ieefdhcid tegen den „klasseavijand", natuurlijk tegen den -buitenlandschen klasseavijand, want de Russische bourgeois wordt op dezelfde wija zc behandeld als vroeger. Het schijnt, dat er zelfs reeds een consortium is opgericht, dat de Sovjetaregeering geld wil leenen onder voora waarde, Bat het een monopolie op den uitvoer van Russische olie zou krijgen. Er loopen ook geruchten over andere dergelijke trusts. Naa tuuriijk zijn dergelijke ondcrnemingen schadca lijL voor dc nationale belangen van den Russia schen staat, maar „nationale belangen", „fata soen" enz. zijn begrippen, welke het woordena boek van de bolsjewiki niet kent. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7