Bnitenland. DE FINANCIEELE TOESTAND IN BELGIe. Het offensief tegen den Belgischen frank werd Dinsdag niet voortgezet in hetzelfde tempo. De frank noteerde 117 tegen ruim 121 op Maandag, zegt het Hbl. De minister van financien had haast den ganschen dag besprekingen met bekende fi nanciers, onder wie baron Houtart, oud-mi- fnister Vandevijvere en de gouverneurs van de Nationale Bank. Dinsdagmorgen had een vergadering van de Kamercommissie plaats, waar Janssen in tegenwoordigheid van de ministers Poullet, ;Carton, Laboulle en Huysmans een overzicht 'gaf van den toestand na het plotseling offen sief en van het verloop der onderhandelingen [met de buitenlandsche financiers. Uit de be sprekingen, die naar het schijnt soms op een vrij scherpen toon werden gevoerd, zou zijn igcbleken, dat de onderhandelingen kunnen 'worden voortgezet, mits er eenige verande- ringen komen en enkele nieuwe condities wor- den gesteld. Daaruit blijkt natuurlijk, dat de fte Londen gevoerde onderhandelingen nog geeu resultaat hebben opgeleverd, terwijl janssen, toen hij zijn wetsontwerpen in het parlement verdedigde, het heeft doen voor- komen, alsof de onderhandelingen toen reeds vtot een definitief accoord hadden geleid, da: .uitgevoerd zou worden, zoodra de wetten wa- ren aangenomen. De „Peuple" erkent, na heftig te keer fe zijn gegaan tegen de Belgische'bankiers. die het offensief hebben ingezet, dat de buiten landsche financiers thans overdreven eischen ■t stellen, die vroeger niet gesteld zijn, en het blad, dat zeker de meening van de socialis- tische leden der regeering weergeeft, vraagt zich af, of de Belgische onderhandelaars te Washington, onder wie zich de katholieke mi nister Vandevijvere bevond, geen ongelijk hebben gehad zich slechts met beloften tevre- den te stellen. Zoo geeft het blad toe, dat de onderhandelingen over de leening, zoo zij al niet mislukt zijn, dan toch op andere grondslagen voortgezet moeten worden. Die grondslagen zijn natuurlijk minder gunstig dan de eerste, die in October van verleden jaar warden gesteld. Onder de bevolking heerscht zooals te be- grijpen valt, groote opgewondenheid. Daar- aan hebben twee Kamerleden, de liberaal tjanson en de christen-democraat Van Die- voet, lucht gegeven door den eersten minister met nadruk te verzoeken op staanden voet omtrent den toestand verklaringen af te leg- gen. Poullet weigerde aan dat verzoek ge- hoor te geven. Hij beloofde echter de Kamer op de hoogte van den toestand te brengen. De persorganen, die de regeering steunen, geven reeds nu aan de Belgische banken en de defaitistisch campagne van ..Nation Bei ge", „Etoile Beige" en [Libre Belgique" de schuld van den toestand. Intusschen verklaarde minister Janssen na 'de vergadering van de Kamercommissie, dat de plannen der regeering inzake de stabili- satie ongewijzigd bleven en tot een goed re sultaat zouden worden geleid. Zeer weinigen deelen die optimistische meening. Eerder verwacht men een zeer ernstiee crisis cp po litick terrein. Voor een dichtbezette Kamer heeft gis ter Poullet, de voorzitter van den minister- raad, zijn verklaring over den financieelen toestand afgelegd. Poullet wees er op, dat de wetsvoorstel- len over de saneering der financien, welke machtiging verleenen tot het siuiten van ten buitenlandsche leening, aangekondigd wer den in November. Janssen deelde later mee, dat de voorafgaande voorwaarden voor deze leening waren het evenwicht der begroo- ting en het verlengen van het privilegie der Nationale Bank. Toen wilden wij de onderhandermgen over de leening hervatten, doch men deelde ons mee, dat zekere omstandigheden wijziging brachten in de vroegere voorwaarden voor de leening. De leening op langen werd er eene op korten termijn. De andere voorwaar den werden aangedikt. De vlottende schuld moest geconsolideerd worden: het verband tusschen deze consolidatie en de saneering springt in het oog. Zonder consolidatie is het onmogelijk zich tegen een nieuwe inflatie te beschermen. Dit verband is in de laatste clagen nog duidelijker gebleken. Het is Bel gie dat zijn eigen redding bewerken moet. Het saneeringsplan stuitte op een gehei- me of openlijke viiandschan in de financiee'e en de beurskringen en in de geheeL pers, de politieke evengoed als de financieele. Deze financieele oppositie ging alle perken te bui- ten en veroorzaakte de mislukking van het plan, waaraan wij onze beste krachten had den besteed. Als voorbeeld van deze defaitistische gees- 'te9gesteldheid haulde Poullet zekere artike- len 'aan van een Brusselsch dagblad. „Laat den Belgischen frank zinken op voorwaarde, dat de regeering valt!" Deze frank is echter ons alter frank. De buitenlandsche geldschieters eischten dat het land zelf zijn vlottende schuld conso- Tideeren zou. De indastrialiseering onzer spoorwegen moest dienen om de rest onzer binnenlandsche schuld te fundeeren. De kwes- ttie was moeilijk, doch wij zijn sedert den wapenstilstand heel wat andere moeilijkhe- 'den te boven gekomen. De industrialiseering ider spoorwegen zonder vervreemding van het nationaal bezit ontmoette geen bezwaar bij de leden der regeering. Slechts de wijze hoe moet worden vastgesteld. De openbare meening begint tot bezin- ning te kome.n Ik begrijp waar de slechte Belgen haar widen brengen. De bladen, die tegen de regeering zijn. vragen dat men geen politiek met de financieele kwesties zal ver- mengen. Dat is de taal van het gezond ver- stand, die een anders onverklaarbare paniek zal voodkomen. De financieele toestand is gunstiger dan 9 inaanden geleden. De vlottende schuld is niet toegenomen. De belastingen brengen vol- doende op om de begrooting in evenwicht te houden. De buitenlandsche handel neemt toe. Wij hebben geen werkeloosheid. Slechts het wantrouwen kan ons treffen. Zij, die wantrouwen zaaien, zullen niet ongestraft blijven. De minister van financien heeft instructies gegeven aan den procureur- generaal. De personen in kwestie zijn reeds aan het parket aangewezen. Wij zullen hen en vervolgen. die de vorige week de- viezen gekocht hebben, om zich door specula- tie te verrijken. De verwezenlijking der financieele sanee ring blijft de voornaamste zorg van den mi nister van financien en de geheele regeering is met hem solidair. 'Na den voorzitter van den mmisterraad nam de liberaal Franck het woord. Hij zeide, dat de besprekingen over de leening gevoerd zijn op zeer onvoorzichtige wijze, waarvan het land de gevolgen zal ondergaan. Hij voe£de er aan toe, dat hij het eens is met de regeering om een leening met een termijn van 3 jaar te verwerpen. Het is een onwaarheid te zeggen dat Belgie vele slechte bdrgers telt. Spr. verklaart, dat de liberalen achter de re geering zullen staan, indien zij de begroo ting ernstig wil versterken, door een politiek van bezuiniging. Wij willen, dat de spoorwe- genHiet eigend'om van den Staat blijven, doch er moeten betere werkmethodes komen. Vervolgens nam de minister van financien het woord. Hij zette uiteen hoe de onderhan delingen over de buitenlandsche leening ge voerd zijn. Het buitenland heeft ons geen enkele voorwaarde opgelegd1: wij dulden geen buitenlandsche inmenging in ons sptforweg- beheer. De paniek die zich als een wervelwind over het land' verspreid heeft, is het gevolg van den aankoop van deviezen door ind'ustri- eelen, die vreescen in geld-moeilijkheden te komen. Het is zeker dat er een menigte devie zen gekocht is, dank zij gefingeerde rekenin- gen. De regeering had het recht om te gelooven, dat zij een leening op langen termijn zou krij- gen. Wij waren verder gekomen zelfs dan een principieele overeenkomst, doch men moet weten, dat de groote buitenlandsche banken zich nooit formeel verbinden, voor de lee ning toegestaan is. Hetgeen gebeurd1 is, zal de verwezenlij king van het stabilisatie- en saneeringswerk niet verhinderen, dat de regeering zich voor- genomen had. Het verschil van1 meening in het land komt ten slotte neer op het valori- satiepercentage. De industrieelen willen op 125, de regeering op 105 of 107 valorisee- ren. De minister deed ten slotte een beroep op het vertrouwen van de Kamers en zeide, dat alle ministers hem ter zijde blijven staan. OM ONWILL1GE HUURDERS TE VERDRIJVEN. Gisterochtend meldde zich in een Parijschc volksbuurt een deurwaarder aan een woning aan om er twee huurders, moeder en dochter uit te zetten. Zij zetten echter de buren en voorbijgangers tegen den deurwaarder op, die d'en aftocht blazen moest en een beroep deed' op de politic. Agenten kwamen opda- gen met gas-apparaten. Toen beide vrouwen weigerden de woning te ontruimen, boorden zij gaten in de deur en toen de eerste gassen binnendrongen gaven de vrouwen zich HET PROCES-MATTEOTTI. Het getuigenverhoor in de zaak-Matteotti te Chieti werd gistermorgen voortgezet. De commissaris van den veiligheidsdienst Di Bernard verklaarde, dat de pOilitie het huis van Matteotti zorgvuldig had bewaakt, maar dat de agenten de ontvoering, welke plaats had aan de Tiberkade, niet hadden kunnen zien. De concierges gaven naar hi] er bijvoegde slechts verwarde aanduidingen omtrent de aanvallers. Het echtpaar Erasmi, concierges van het huis naast dat van Matteotti, verklaarde een auto te hebben zicn staan, een ander had ge- zien. dat eenige personen een man met ge- weld in de auto duwden. Een kind van 12 jaar wist ten slotte te vertellen, dat vier personen een man, dien zij aan het hoofd en de vceten vasthielden, in de auto hadden gestopt, terwijl ze hem op zijn buik sto^mpten. GEVOLG VAN DE OVERSTROO- MINGEN IN BELGIe. Te Braine-le-Chateau is ten gevolge van besmetting, door de overstroomingen ver- oorzaakt, typheuze koorts uitgebroken. In en kele dagen werden in een arbeiderswijk 27 gevallen waargenomen. Het Roode Kruis houdt zich ijverig met de verzorging der zie- ken bezig en zorgt voor de levensmiddeleii- voorziening in de wijk, die offficieel besmet is verklaard. Al de huizen zijn onsmet en de be volking werd' tegen typhus ingeent. De ziekte schijnt zich thans niet meer uit te breiden. BELEEDING VAN HINDENBURG EN STRESEMANN. Door het Di'.itsclie Staatsgerechtshof tot bescherming van de repnbliek werd gister vonnis gewezen tegen dien 60-jarigen dr. Pu- der uit Leipzig, die terecht had gestaan ter- zake dat hij in November 1925 in het tijd- schrift „Hakenkreuz" twee artikelen gepubli- ceerd had, waarin hij R'ijkspresident von Hindenburg ernstig beleedigd en Rijksminis- ter Stresemann belasterd hadt. Het Hof veroordeelde hem tot een jaar ge- vangenisstraf, 100 Mark boete en betaling van de kosten van het proces. KORTE BERrCHTEN. De Senaat der Zuid-Afrikaansche Unie verwierp met 22 tegen 12 stemmen in tweede lezing het wetsontwerp ter beperking van het aantai zwarten en Aziaten, werkzaam in de Zuid-Afrikaansche mijnen in industrieen. Generaal Broessilof is aan longontste- king overleden. In den grooten oorlog heeft hij meermalen belangrijke successen behaald. Na de revolutie schaarde hij zich achter Ke- renski en later stond hij aan het hoofd der sovjet-legers,. die met succes de contra-revo- lutionnairen bestreden. Naar aanleiding van meeningsverscbil- len in den bcezem van het Tsjechische kaba- net nopens de heffing van zekere belastingen verwacht men in politieke kringen het ontslag van het kabinet-Svehla en zijn vervanging door een ambtenarenkabinet. In de kathedraal van Wilna heeft de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van Aartsbisschop Cieplak De president der Poolsche Republiek en verschei- dene ministers woonden de plechtigheid bij. Prinses Helena, de echtgenoote van ex- kroonprins Carol van Roemenie, is uit Boeda- pest te Belgrado aangekouieu. Gemeng-d nienws UIT DEN VRIJZ.-DEMOCRATISCHEN BOND. Naar de Tel. veraeemt heeft prof. mr. W. P. L. A. Molengraaff bedankt als lid van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Meermalen had prof. Molengraaff, gelij'k men weet, doen blijken, dat hij niet instem- de met de actie der Vrijz. Democraten voor eenzijdige nationale oatwapening. 101 JAAR. Vandaag viert de heer Mathijs Diepeveen te Veenendaal zijn lOlste verjaardag. Hij is wie zou er aan twijfelen de oudste in- woner van Veenendaal en woont in het Oudenliedenhuis. Met zijn gezondlheidstoe- stand is het den laatsten tijd niet te best. DE RIJWIELBELASTING. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Drop, betreffende de in de mijnstreek in Januari plaats gehad hebbende inbeslagneming van rijwielen bij de controle op de aanschaffing van rijwielplaatjes: I. Is het den minister bekend, dat op Don- derdag 7 Januari 1926 de politie in de mijn streek bij de controle op de aanschaffing van nieuwe rijwielplaatjes (ter voldoening van de Rijwielbelasting), niet alleen waarschu- wingen heeft gegeven aan en procesverbaal heeft opgemaakt tegen houders van rijwielen, doch van dezen ook rijwielen in beslag geno- men heeft? II. Moet de minister niet erkennen, dat dit optreden der politie-autoriteiten onbehoorlijk was, wijl een aantai mijnwerkers daardoor niet ijdig de mijn, waarop zij werkzaam zijn, konden bereiken, alzoo werkverzuim hadden eg,, bovendien blootgesteld werden aan straf (bestaande in het betalen van boeten) we- gens te laat komen? III. Is de minister bereid publiekelijk mede te deelen, dat de inbeslagname van rijwielen wegens gebrek aan het bewijs, dat de rijwiel belasting betaald is, alleen mag plaats heb ben na'herhaalde waarsichuwing en vervol- ging van de betrokkenen langs den gewonen rechterlijken weg? heeft de minister van financien geant- woord: I. Deze vraag wordt toestemmend beant- woord, met dien verstande, dat de controle mede door ambtenaren der accijnzen is uitge- oefc-nd. II. De inbeslagneming van rijwielen door de toezichthoudende ambtenaren heeft plaats gehad overeenkomstig de aan hen verstrekte instructies, in die gevallen, waarin zij niet de stellige overtuiging hadden, dat verhaal van een op te leggen boete mogelijk zou zijn, ol ook omdat de identiteit der bekeurden niet was vast te stellen. Aangezien te Heerlerbei- de, te Treebeek en te Schaesberg op 7 Januari j.l. nabij de mijn werd gecontroleerd en te Heerlen de controle eerst aanving om 8 uur, nadat de werkploegen aan den gang waren gegaan, zal werkverzuim en bestraffing wel uitzendering zijn gebleven. III. Tegen het doen der hierbedoelde me- dedeeling bestaat bezwaar, omdat inbeslagne ming van het rijwiel in bepaalde gevallen een krachtig werkend hulpmiddel is tot in ning der belasting, en de mogelijkheid daar- van ook preventieve waarde heeft. HET RAADSELACHTIGE GEVAL. Gister hebben wij gemeld, dat in een win- kel van de firma H. v. d. V. aan den Katshoek te Rotterdam een 20-jarige winkeljuffrouw bewuseloos geworden was, liggende in een plas heet water, terwijl niet opgemaakt kon worden, waardoor de juffrouw het bewustzijn verloren had. Het raadselachtige geval is nu opgehelderd. Gebleken is, dat het meisje lij- dende is aan een zenuwstoornis, waardoor zij soms gedurende uren het bewustzijn kwijt is. Waarschijnlijk is zij door een aanval van haar kwaal overvallen en daarbij tegen den emmer water terecht gekomen. Zij wordt nog steeds in het ziekenhuis aan den Bergweg verpleegd. EEN OUDE BUITENPLAATS VER- KOCHT. v Men meldt uit Velsen aan de N. R. Crt. De eene na de andere buitenplaats ver- dwijnt in Velsen. Hoevele behooren er nu al niet tot de historie- Velserbeek is gelukkig be- houden gebleven, maar het oude landhuis is nu hotel. Thans gaat weer een buitenplaats verdwij- nen, n.l. Meervliet, aan den Rijksstraatweg vlak bij het dorp Velsen gelegen. Het is een van de drie landgoederen van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die zelf „Water- land" bewoont en van wie ook het daarnaast gelegen „Beeckesteyn" is. Meervliet is van deze drie de minste en wij zouden het heel wat meer betreuren, als het mooie Waterland en het o.i. nog fraaiere Beeckesteyn zouden verdwijnen. Meervltet is een oud, hecht gebouw, geheel wit en gelegen tusschen hoog geboomite. Het landhuis, dat vroeger bewoond is geweest door bekende Amsterdamsche regentenfami- lies, o.a. Mr. Lukas Trip, burgemeester van Amsterdam en raad ter admiraliteit aldaar, zal gesloopt worden, daar het is aangekocht door een combinatie van bouwers, die er een villapark zullen stichten. DE WERKTIJD IN DE METAAL- INDUSTRIE. In verband met het afloopen der overwerk- verguningen op 31 Maart voor de groot-in- dustrie te Rotterdam, hadden de vertegen- woordigers van den R. K., en den Chr. Me- taalbewerkersbond Dinsdagmiddag een be- spreking met den directeur-generaal van den arbeid, ten einde tot verkorting van den werl.- tijd te komen. In die bespreking werd door den heer Zaalberg mededeeling gedaan, dat het in zijn voornemen lag per 1 April as. den werktijd met 1 uur te verkorten, dus te brengen op 52 uur en dan na 3 maanden, per 1 Juli, waderom met 1 uur terug tot 51 uur per week. Nadien zal opnieuw de toestand onder het oog worden gezien of eventueel tot verderen teruggang kan worden overgegaan teneinde geleidelijk op 48 uur per week te komen. Het resultaat van een en ander za* door genoemde organisaties met de leden worden besproken, terwijl aan den Metaal- bond een onderhoud zal worden gevraagd ten einde looncompensatie voor de minder te wer- ken uren te verkrijgen. OPLICHTING, Te Zaandam is tegen vier arbeiders pro- ces-verbaal opgemaakt op vermoeden van on- l'cclitinatig steuu te hebben ontvangen, Het feitenmateriaal is de commissie tot steun aan werkloozen gebleken, dat zij met werken in de steenkolen loonen van 40 tot 47 haalden en ondanks dat zich toch om steun hebben aangemeld en dien ook hebben gekregen. Van enkelen moet het vast staan dat zij in de maanden November, December en Januari een bedrag van 70 onrechtma- tighebben getrokken uit de openbare kas. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een no- ta van wijziginigen op HoofcLstuk III van de Staatsbegrooting voor 1926. Voorgesteld wordt een nieuw artikel lObis in te voegen, betreffende: Jaarwed'de en ver- blijfvergoeding van den gezant bij den Pau- selij'ken Stoel. Dit voorstel wordt gedaan aldus d'e Toelichting in aansluiting op de regee- ringsverklaring, afgelegd in de vergadering der Tweede Kamer van 11 Maart 1926. BRAND. Gisteravond is te Someren de stroohulzen- en strookoordfabrieken der N.V. Wilhelmi- na totaal afgebrand. De dichtbijgeiegen boer- derijen, die door den vonkenregen, welke uit de vuurpoel opeteeg, ernstig bedreigd wer den, wist de brandweer te sparen. Het fa- brieksgebouw met aangrenzende schuur is geheel afgebrand. Slechts een gedeelte der smedeirij en van het kantoor is behouden. Duizenden p.-'kken sitroohulzen en stroo- koord werden een prooi der vlammen. De schade beloopt eenige duizenden. KORTE BERICHTEN. Het bij Hoek van Holland aan den grond geloopen Italiaansche stoomschip is met hoog water niet vlot gekomen, Heden is men begonnen de lading kopererts in lichters over te laden. Het tijdens den mist aan den grond ge- varen Engelsche stoomschip „Ino" is gister avond met assistentie van de sleepbooten „Hudson" en ..Rotterdam" vlot pnekomen. In d'e gisteren gehouden zitting van het scheidsgerecht voor de interpretatie van het Dawes-plan heeft de vertegenwoordiger der Duitsche regeering, prof. Kaufmann, de stel- ling van mr. Lyon bestreden, dat Duitsch- land er nooit aan gedacht zou hebben op grond van de theorie der Staten-opvolging den eisch te stellen dat zijn pensioenriast in de voormalige Duitsche kolonien door de mandaat-Mogendheden zou worden overge- nomen. Te Miede (Fr.) is aangehouden H. de H., verdacht van brandstichting in een schuur te Sinhuizum, die afgebrand is. Froyinciaal nieuws UIT ST. PANCRAS. Dinsdagavond vergaderde ten lokale van den heer Gerritsen de Federatie van Veree- nigingen tot onderlinge betalingen van Zie- kenhuiskosten. Aanwezig waren de vereenigingen van Zuidscharwoude, Noordscharwoude, Oud- karspel, Broek op Langendijk en Koed'ijk, ter wijl Warmenhuizen als gast aanwezig was. In zijn openingswoord wees de heer Schuur op het feit van de eerste jaarvergadering der Federatie en richtte tevens een bijzonder woord van welkoui aan dr. van Hesteren van Warmenhuizen. Mededeeling werd gedaan, dat Dirkshorn bericht had ingezonden van vermoedelijke toetreding. In zijn jaarverslag releveerde de secretaris in uitgebreiden zin het ontstaan der vereeni gingen; tevens hoe tenslotte de wenschelijk- heid werd gevoeld van een federatief verband tusschen de verschillende vereenigingen. Mo- menteel telt de federatie 3972 betalende en 427 niet betalende leden. In het geheel wer den verpleegd 47 patienten met totaal 892 verpleegdagen, wat een oinslag vorderde van gemiddeid 44Yi cent per lid'. De rekening gaf aan een ontvangst van 37.39 bij een uitgaaf van 12.25. Over het bestuursvoorstel om de contribu- tieregeling zoo te la ten (1 cent per lid) ont- stond eenig debat. Op zichzelf geen groot bedrag, achtte Warmenhuizen de last, welke haar vereeni- ging zou worden opgeiegd, te zwaar door het groot aantai leden. Zij zag hierin zelfs een beletsel om toe te treden. Bovendien achtte zij het, gezien de weinige uitgaven, niet noodig. Waar de dontributie elk jaar vastgesteld wordt, merkte de heer Kramer op, deze hef fing wel te kunnen aanvaarden, daar bij een gunstige voortgang een volgead jaar zal kunnen worden overgeslagen. Waar soms om steun gevraagd wordt aan de federatie, vend de heer Paarlberg het ook wei gewenscht een kleine kas te vormen. Al zoo besloten. Door Broek op Langendijk was voorgesteld een tclefonische nachtverbinding met Alk- maar tot stand te brengen. Na een uitvoerige toelichting door dr. van Hesteren ever de bestaande Witte Kruis-ver- binding, waartoe de kantoorhouders der Posterijen alreeds meewerkten, werd dit voorstel ingetrokken. Door Oudkarspel was voorgesteld aan elk bestuUrslid der federatie per vergadering 1.50 presentiegeld uit te keeren, hetwelk bij monde van den heer Keizer werd verdedigd. Waar de reiskosten apart worden vergoed, vonden verschil lende afgevaardigden deze vergoeding te hoog en werd tenslotte beslo ten 1 per vergadering uit te keeren. Goedgevonden werd te bepalen, dat in de reglementen moet zijn opgenomen, dat de le den het recht hebben van vrijc keuze van een ziekenhuis. Het bestuur stelde voor met de Kennemer Autogarage een contract aan te gaan voor't vervoer van zieken naar Alkmaar. Waar de prijs heel billijk werd geacht 0.50 per K.M. voor elken alstand) werd besloten hier- op voor. een jaar in te gaan. Echter vroeg Warmenhuizen of men dan van geen andere ziekenauto gebruik mocht maken. Dit met't opg op de doelmatige inrichting als zoodanig van den auto van den heer van Hesteren, welke deze belangloos voor de inwoners al daar beschikbaar stelde. Geantwoord werd, dat men in dat geval vrij uitgaat. Bij de rondvraag werden verschillende be- palingen uit de reglementen aan een critische beschouwing onderworpen en ontstonden hierover geanimeerde besprekingen, waarbij bijzonder gewaardeerd werd de laetajjuar vaji dr. van Hesferen, als deskundige in die ge. vallen. In verband hiermede gaf spr. nog een uitvoerige uiteenzetting hoe door ban woi'dt gehandeld inzake uitzending van tu- berculose patienten, welker verpleging voor enkele vereenigingen een bezwaarlijk punt uitmaken. Met den wensch, dat de federatie zich gesta- dig zal uitbreiden, werd de vergadering met een woord' van dank voor de geanimeerde be sprekingen gesloten. Sport. VOETBAL. Oefenweclstrijd te Haarlem. Gisterenmiddag had op het H. F. C.-ter- rein te Haarlem een oefenwedstrijd plaats tusschen twee elftallen, waarvan de spelers eventueel in aanmerking zouden kunnen ko men voor het Ned. Elftal. 't Is van de com missie een zeer gcede gedachte geweest, want zij kreeg nu gelegenheid diverse spelers te zien, die anders niet zoo gemakkelijk onder haar aandacht komen. Ook de Alcmariasipe- ler J. Elfring behoorde tot de 22 uitverkore- nen en dat is mede een der redenen geweest dat zoovele Alkmaarders gisteren op het ter rein aan de Spanjaardsiaan den wedstrijd volgen. Het weer was prachtig; alleen maak- te een regenbuitje het veld wat glad. Er was vrij veel publiek. Ruim half drie stelden zich onder leiding van scheiasrechter Aerts de volgende elftal len op. A. (green jersey, witte broek) v. d. Woert (U. D.); Haak (Stormvogels) en v. 't Kaar (Z. F. C.); Visser (Feijenoord), de Boer (Z. F. C.) en Sandberg (H V. V.); Lust (Z. F. C.), Koning (R. C. H.), Wentini (Gooi), v. d. Eb (V. O. C.) en v, Qelder (V. U. C.) B. (wit jersey, zwarte broek). Quax (Ado); Boeree (Edo) en Vermetten (H. B. S.); v. Oils (Sparta), Grobbe (Excelsior) en v. Houten (H. F. C.); Elfring (Alcmaria>, Reeder (Be Quick), Smeets (H. B. Ruys (D. F. C.) en Huisman (Excelsior). De spelers Krom en Oldenburg waren dus vervangen door v.Houten en Koning. Het is tusschen deze beide plot gen een aardige, prettige wedstrijd geworden. Na tuurlijk wilde de combinatie nog niet direct goed .vlotten, want de spelers waren elkaar vreemd. Elfring kreeg al spoedig gelegenheid voor te zetten, doch de groenwitte backs wa ren op hun post. Aan den anderen kant ga ven Boeree en Vermetten weinig kans. Grob be was in't begin prachtig op dreef, en ook Smeets weerde zich enthousiast. Plotseling scoorde Wentink met een ver schot voor de groen-witten. Die voorsprong duurde echter maar kort. Elfring kreeg gelegenheid tot het geven van een fijn voorzetje en Smeets kopte onhoud'baar in. Heel kort daarna zette El fring op dezelfde wijze voor en nu zorgde't hoofd van Ruijs voor een doelpunt. Deze-spe- ler kwam er voortdurend beter in. Anderen werden langzamerhand iets minder. Haak had heel wat moeite met de witzwarte linker- wing, maar toch wist hij de kansan tot doel- punten te voorkomen. Rust kwam met 21 voor zwart-wit. Na de pauze kreeg Elfring minder te doen. v. Gils plaatste weinig naar hem, evenals Reeder en Smeets, terwijl Grobbe meestail naar den linksbuiten overzette. Eenige cor ners nam Elfring goed. De groenen maakten gelijlc, doordat Quax een gladden bal door zijn handen in't doel liet rollen. Toen er nog tien minuten te spelen was. dacht ieder aan 2—2, als einduitslag, doch zie, plotseling maakten de witten nog twee doelpunien, een door Smeets en een door Reeder. (42.) Vlak voor tijd1 wist Koning den achterstand der groenen te verkleinen, door met een goed schot Quax te passeeren. Einde 4—3 voor de zwart-witten. De ploegen waren twee goede eersteklaself- tallen, die elkaar weinig of niets in kracht ontliepen. De beide keepers waren goed. De stijl van Quax iets aantrekkelijker dan van zijn oostelijken collega. Van de vier backs on- derscheidde Vermetten zich, waren Haak en Boeree uitstekend, en toonde van't Kaar zich een nuttig, maar geen fijn voetballer. In de midd'enlinies begonnen Grobbe en de Boer heel goed, d'och zij zakten langzamerhand af, van Gils was matig, Sandberg vrij goed, evenals Visser en v. Flouten soms heel goed. Elfring deed voor de rust heel goed werk, daarna kreeg hij weinig gelegenheid. Hij wachtte wat veel af, was te bescheid'en. Wat vuriger en fanatieker had het af en toe wel kunnen zijn. Toch heeft hij zeker de aan dacht op zich gevestigd. Smeets deed heel ede dingen. Ruijs werd steeds beter en Huisman was een vrij goede linksbuiten. In de groene voorhoede vielen Wentink en v. d. Eb op, twee fanatieke werkers, v. Gelder deed aarylig werk. Lust had geen gelukkigen dag. De scheidsrechter was goed. Van de Ned. Elft. Comm. waren o.m. aan wezig de heeren Hischman en Mundt. De hoofdeonsul de heer Boeljon ontbrak ook thans met. HET NED. ELFTAL GEKOZEN. i Gisteren na den oefenwedstrijd te Haar lem heeft de Nederiandsche elftal-commissie vergaderd1 te Amsterdam. Ze heeft toen het volgende elftal samengesteld, dat op 28 dezer te Amsterdam tegen Zwitserland in 't veld zal komen. Sigmond Ruvsch Tap Kuchlin Gielens (H.F.C.) (D.F.C.) (A.D.O.) (H.B.S.) (Here.) v. Heel v. Linge Krom (Feyenoord) (Be Quick) (R.C.H.) v. Kol Denis (Ajax) (H.B.S.) Van der Meulen (H.F.C.) Imvallers zijn: Quak A.D.O.v. Haereffl (Wilhelmina), Sandberg (H.V.V.), Olden burg (Stormvogels). 1 Zoo zijn er dus na Belgie diverse wijzi- gingen aangebracht. v. Haeren is vervangen door v. Kol, vermoedelijk om ook een Am- sterdammer in de ploeg te hebben. Vermetten was o.i. beter partner voor Denis geweest. Krom speelt nu rechtshalf en op de spilplaats probeert men van Linge weer eens. In de voorhoede is Ruijsch opgenomen. Welver- diend. Hij speelde gisteren een enthousiaste wedstrijd. Na Belgie heeft de Ned. pers alge- meen geconstateerd dat Tap alles was be- halve middenvoor. En toch is hij weer op deze plaats gehandhaafd. Buitenweg was nog niet beschikbaar. i Dit elftal lijkt ons wel sterker, dan daj Zondag in Belgis speelde.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8