Alkmaarsctie Csurant Honderd Acht en Tw/ntigste Jaargang, Yrjjdag 19 Maart. Buitenland Oftinentrd nieows ProYinclaai iiieiiws Ktlffst. Stadsnieuws. No. 66 1926 DE FRANSCHE REGEERiNGS- VERKLARING. De regeeringsverklaring zegt, dat de re- geering, evenais de vorige regeeringen, tot plicht heeft orn te zorgen voor een volledig en onvervalscht evenwicht der begrooting. In- dien zij rekenen kan op de doorioopende ac- tieve en vastberaden medewerking van beide Kamers en van het land, daft, zal zij zelf ook zonder vrees het hoofd kunnen bieden aan de moeiiijkheden van het financieel herstel, ■waaran de regeering al haar krachten wijdt. •De regeering verzocht nu reeds het parle- ment voor het reces over te gaan tot de goed- keuring der maatiegelen, zonder welke het onraogelijk wordt om den terugkeer tot het normale regime en de begrootingsvoorschrif- ten over te gaan. De regeeringsverklaring zegt, dat de re geering om het volkomen evenwicht van de begrooting te verzekeren, bereid is om de reeds goedgekeurde maatregelen in hun ge- heel over te nemen. De regeering zal, met den wil om een daadwerkelijke overeenkomst tot stand te brengen, de onderhandelingen over de intergeallieerde schulden voortzet- ten. De verklaring bevestigt ook, dat de politick van intemationaie overeenkomsten, aan welke het parlement zijne goedkeuring reeds gehecht heeft, die der regeering zal blijven. De verklaring betuigt het leedwezen der regeering, dat het helaas niet mogelijk ge- weest is te Geneve de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond tot stand te bren gen, doch deze verdaging, die aan geen der onderteekenaars van Locarno te wijten is, heeft hen in geen enkei cpzicbt verdeeld, zco- als zij bevestigd hebben in een openbare ver klaring, waarin zij op plechtige wijze van hun wil kond doen om het verdrag te hand- haven en den geest ervan tot ontwikkding te brengen. De regeerinigsydrklaring verzcekt het par lement zoo spoedig mogelijk tot het districts- ktesrecht terug te keeren. De regeeringsverklaring betuigt nog het vaste vocrnemen der regeering om al dever- bintenissen der vorige regeering na te leven op militair-, school-, administratief- en soci- aal gebied. De voorlezing der verklaring werd in de Kamer herhaaldelijk onderbroken door blij- ken van goedkeuring, van links of van rechts, volgens de gededten. De bijval was vrijwel algemeen, toen Briand zeide, dat het land rust en stabiliteit behoeft. Briand stelde de kwestie van vertrouwen in verband met de mode van Cazals, welke zegt. De Kamer, vasibesloten om een poli tiek te steunen van vrede, internationale over- eenstemming, fiscale rechtvaardigheid en fi- nancieele gezondmaking, spreekt haar ver trouwen in de regeering uit, in de verwach- ting dat zij zal gorgen voor de spoedige aan- vaarding eener evenwichtige begrooting, der mili^aire hervormingen en der verzekerings- wetten. De Kamer heeft de mode van vertrouwen oangenomen met 361 tegen 164 stermmen. Op voorstel van Bripnd heeft de Kamer be sloten tlians slechts de interpellaties te be- spreken over de samenstelling van het kabi- net. Briand zeide, dat Malvy op bewonde- renswaardige wijze zijn plicht gedaan heeft tijdcns den oorlog. Hij is het slachtoffer ge- worden van een erkende vergissing. (Felle protesten der rechterzijde). In de vergade- ringen, waarin hij verzocht werd om deel uit te ma ken van de regeering, stemide hij toe, op voorwaarde, dat de regeering geen fi nancieel program zou aanvaarden, dat in strijd was met het program der socialist ischc radialen en dat het kabinct de goedkeuring renverven zou van de linkergroepen in de Kamer. (Deze verkaring van Briand werd uitgelckf dcordat de royalist Ybarnegaray hem inter- pelleerde over de benoeming van Malvy. waarbij hij benauwde oogenblikken uit den oorlog, in verband met de ontevredenheid aan het front en de afzetting van Nivelle als opperbevelhebber in de herinnering riep. Een en ander wekte links een ongelcofliik tumult, dlat Ybarnegaray het snreken vrijwel be- lette. Nochtans hield hij voet bij stuk. Hij noemde de benoeming een uitdaging, wat de meerderheid aldoor wilder maakte). Tijdens het hcurien van de interpellatie werd Malvy plotseling onwel en verloor het bewustzijn. Onder groot tumult en een hef- tige woordenwisseling tusschen uiterst links en rechts werd hij buiten de z?.al gebracht. OOIEVAARS EN HOOGSPANNINGS- LEIDINGEN Zooals „Mecanique et tlectricite" mede- deelt, wordt de leiding van den electrischen spoorweg, die Casablanca met Rabat (Ma- rokko) verbindt en een spanning heeft van 60 000 volt, door kolossale ijzeren pijlers ge- dragen Die pijlers ziin hier en daar de ..eenige hooge punten in het landschap en ver- leiden zoodoende de ooievaars ertoe hen als dragers hunner nesten te gebruiken. De uitwerpselen nu der ooievaars hoopen zich vaak in zoo'n massa op de isolatoren op, dat ze een stroom-geleideride brug van den draad naar den mast vormen en: de storing is er. In de Vereenigde Staten heeft dit zelf- de feit reeds herhaaldelijk ernstige ongeluk- ken tengevolge gehad. De vraag is.nu wat of de meeste aanbeveling verdient: de masten zoo te bouwen, dat ze niet meer als nestdra- gers kunnen dienen, of de isolatoren door af- dakking tegen de verontrciniging door de faeces der vogels te beschermen. AANSLAG TE STOCKHOLM. Eenige dagen gc-leden is te Stockholm in een auto een pak dynamiet cntploft, waarbij een koopman, die in de auto zat, in stukken is gescheurd1. De twee compagnons van dien koopman waren in verband1 met deze zaak gearresteerd. Een hunner heeft thans be- kend in overleg met den andere den aanslag te hebben voorbereid. Zij waren him slacht offer geld schuldig, terwijl hij bovendien wi&L dat zji zich eenigen tiid geleden aan brandstichting en verzdkeiingSbeifrc^ hail- den schuldig gemaakt. HET „KLEINE BARMAT-PROCES". Te Berlijn is gisteren een proces begonnen, dat de bladen en het publiek het kleine Bar- mat-proces noemen. Voor de rechtbank heb ben zich namelijk te verantwci^den een di- recteur van een bank, die beklaagd wordt de vier overige beklaagden, ambtenaren van de Pruisische staatsbank, te hebben omgekocht om credieten te verkrijgen, hoewetl hij geen voldoende dekking kon bieden. De beklaagden beweren onschuldig te zijn. Toen de cretlie ten verleend werden, zeggen zij, was wel de- gelij k dekking aanwezig. Deze dekking ver- ioor echter haar waarde ten gevolge van de steeds toenemende inflatie. Het proces zal een tiental dagen duren. Er zijn ongeveer 30 ge- tuigen gedagvaard. DE GEVOLGEN VAN EEN TAXIONGEvAL. Het vorig jaar, toen Mile Polaire, de be- kende actrice, die Zaza speelde in het The- are Porte-Saint-Martin te Parijs, in een taxi van de courses terugkeerde, kwam haar wa- gen in botsing met een particuliere auto, waardoor Mile Polaire werd gewond. De correctioneele rechtbank heeft den chauffeur van de taxi zoowel ails dien der par ticuliere auto tot het uitkeeren van een scha- dervergoeding van 75.000 francs en een boe- te van resp. 100 frcs. en 50 frcs. veroordeeld wegens te snel rijden. STORM IN CENTRAAL-AZIe. Uis Moskou wordt melding gemaakt van een hevige nstorm, die Centraal-Azie hoeft geteisterd. Vooral de districten Merv en Pol- toratak hebben hevig van den storm te lijden gehadj die 26 uur heeft aangehouden. Vele gebouwen zijn zwaar beschadigd en het spoorwegverkeer is gestremd. Roode troepen zijn voor hulpverleening uitgezondeni KORTE BERICHTEN. Gister is in het krankzinnigengesb'cht Daldorf Schulze (de ieider der z g. zwarte rijksweer) gestorven. Het zich sedert meer dan 200 jaar In bezit tier Zweedsche familie Wachtmeister be- vindend portret van een jongen man van Rembrandt is, naar de „Kunstwanderer" meldt, voor den prijs van niet minder dan 410.000 dollar naar Amerika verkocht. Uit Rome wordt aan het „Berl. Ta- gebl." geseind dat een lid van de familie Roth schild door het gerecht te Napels veroordeeld is wegens het uitvoeren, zonder verlof, van een antiek Venusbeeld naar Parijs. De opge- legde boete bedraagt 870.000 Lire. Naar de Times" uit Halifax meldt, is het voorstel van den premier van Nieuw Schotland, om den Wetgevenden Raad, het Hoogerhuis, van Nieuw Schotland af te schaffen, verijdeld door een besluit van de fe derate Canadeesche regeering. Men verwacht, dat de provinciate regeering nu de kwestie aanhangig zal maken bij het Hooggerechts- hof. De conference tusschen de Britsche mijneigenaars en de leiders der mijnwerkers zal Dinsdag a.s. plaats hebben. De tekst van de uitnoodiging der mijneigenaars aan de ar- beiders, doet veronderstellen, dat de bespre- kingen op breede basis zullen worden gevoerd. Naar het B. T. A. Boekarest meldt heeft de vereeniging van advocaten tot alge- meene staking besloten wegens de indiening bij de Kamer van een ontwerp-zegelwet. De Dni meldt, dat de weduwe van Lenin in een vergadering van onderwijs autoritei- ten gewezen heeft op den geringen voort- gang van de bestrijding van het analfabetis- me in Rusland Indien het zoo doorgaat, zal er geen sprake van zijn, dat binnen den door Lenin gestelden termijn van 10 iaren het analfabe'tisme geheel verdwenen zal zijn. De Moskousche sovjet heeft besloten nog in den loop van dit jaar een begin te maken met den aanleg van een ondergrond- schen spoorweg Uit Moskou wordt gemeM, dat de Ita- liaansche gezant aldaar namens zijn regee ring aan de sovjet-regeerinig een waren- crediet ten bedrage van 100 millioen roebel heeft aangeboden, te besteden voor den aan- koop van machines en automobiden in Italie Het Gentsche blad „La Flandre Libe- ra'e" zegt, v rnr.men te hebben, dat aan een commissie van artsen verzocht zou zijn, Borms te onderzoeken. Het blad voegt hier- aan toe: „De gezondheidstoestand van den verrader zou veel te slecht zijn genbemd dan dat hij langer het gevangenisregiem zou kunnen ver- dragen. endanks de voorrechten, die hij er ge- niet Hij zou dan ook in vrijheid worden ge- steld." Het Ita'iaansche s.s.- -..Fagernes" (3204 ton) is na een botsing ter hoogte van Cornauailles gezonken Men vreest, dat er 21 leden der bemanning verdi'onken zijn. Tien overlevenden zijn door cen Britsch stoom- schip O'pgepikt. Te Warschau is een geheime communis- tische drukkerij on.tdekt. In verband liiermede zijn 85 personen in hechtenis genomen. DE~ZAAK-CEELKERKET^ Men schrijft aan de Telg.: Voordat het schorsingsbesluit der Synode nog genomen was, heeft men in Amsterdain- Zuid reeds beseft, dat het noodig was om op alles voorbereid te zijn en dus in de eerste plaats te zorgen, dat de Marinus-groep de kerkgebouwen niet in bezit kon nemen. Het is n.l. zeer waarschijnlijk, dat er binnenkort een proces over het eigendom van deze gebouwen tusschen den kerkeraad eenerzijds en de Mari nus-groep, gesteund door classis en synode, anderzijds, zal worden gevoerd. Een derge- lijlc proces kan echter soms van vrij langen duur zijn en in dat geval blijven de gebouwen totdat de uitspraak bekend wordt, aan den- gene, die ze op het oogenblik, dat het proces begon, in bezit had. Om te voorkomen, dat de malcontenten zich in de gebouwen zouden nestelen, besloot men dan ook dzee dag en nacht te bewaken. Een commissie vormde zich en helegde eenige dagen voor het schorsings besluit een vergadering, waartoe verschillen- de zeer betrouwbare volgelingen van dr. G. waren uitgenoodigd. Hier besloot men, dat de gebouwen overdag bewaakt zouden worden door enkele personen, die speciaal daarvoor werden gehonoreerd, terwijl de veel zwaar- dere aachteliike bewaking door vrijwilligers zou gescfiieden. Reeds dadelijk boden zich een honaerdtal aan; spoedig door meerdere ge- volgd, zoodat thans iederen nacht andere per sonen de gebouwen bewaken. In elke kerk be- vinden zich iederen nacht twee ploegen, de een waakt van's avonds 8 tot's morgens 2 uur, de andere van's morgens 2 tot 's mor gens 8 uur. Elke ploeg bestaat uit een 4-tal personen. Voorts is er nog een reserve, die hieraan toegevoegd wordt, indien men een overval vermoedt. Eindelijk zijn er nog ver- schillende personen, die controle over de be- wakers uitoefenen en gewoonlijk elk uur ko- men inspecteeren. Ook de politic houdt een waakzaam oog op de gebouwen. Des Zondags gedurende de kerkdiensten is de politie zeer actief, zoo bevonden zich j.l. Zondagavond voor de Schinkelkerk, zeker een twintigtal agenten, sommigen met revol vers gewapend, anderen te paard om de goe- de orde te bewaren. Ook in de kerk zelf zaten eenige agenten en inspecteurs, terwijl eenige naar men zeide een viertal rechercheurs rondom den preekstoel in burger aanwezig waren. Dr. Geelkerken heeft ook een speciale lijf- wacht. Niet alleen, Zondags, wanneer zich de leden der jongelingsvereenigingen rondom zijn preekstoel groepeeren, maar ook iederen anderen dag. In de „Parkkerk" werd gisteravond een Kerkeraadsvergadering gehouden van de Ge- reformeerde Gemeente Amsterdam-Zuid. Voor het gebouw hadden zich wederom talrijke ge- meenteleden verzameld. Na afloop der bijeenkomst deelde men ons het volgende mede omtrent het verloop der vergadering: De z.g. meerderheid van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid heeft met verwondering kennisgenomen van de berichten in De Standaard van 18 Maart 1926 omtrent de besluiten van „De Synode te Assen." Volgens die berichten zou de Synode hebben besloten 27 ouderlingen en 14 diake- nen van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid te veroordeelen om uit hun ambt te worden ontzet, indien zij niet zonder meer zouden gevolg geven aan de besluiten der Synode. In de vergadering is bij de „afgezette" broeders hoofd voor hoofd geinformeerd of zij tevoren door of vanwege de Synode verhoord zijn overeenkomstig het negende gebod en antwoord 112 van den Hei- deibergschen Catechismus. Dit bleek niet te zijn geschied. En de Kerkeraadsvergadering was voorts ingekomen, met uitdrukkelijke adresseering aan den (afgezetten) scriba, „het ontzettings- besluit van den Kerkeraad". Naar aaoleidmig hiervan is over elken ouderling en diaken, die aan het besluit van Zaterdag j.l. deel had, door de overige leden gestemd of zij zich aan diens „afzetting" kondeti conformeeren. De vergadering besloot speciaal wegens het „onverhoord oordeeten" en ook nog om amdere redenen, niet tot die conformeering over te gaan en bleef verder bijeen, zich als de wettige Kerkeraad der Gereformeerde Kerk Amsterdam-Zuid beschouwende. NEDERLANDERS IN OOSTENRIJK. De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Is de min ister bereid om mee te deel en of er getracht is om voor Nederlanders, die ver- blijf houden in Oostenrijk, het thans daar voor noodige pasvisum af te schaffen? Zoo niet, waarom niet? WAARSCHUWING. De commissaris van politie in de afdeeling D. in Den Haag waarschuwt andermaai te gen J. J. D. Rip, laatstelijk inwoner van Veur (Z.-H.), die thans in combinatie met N. L. P. van Neyhof, Van Hewinstraat 58 D te Voorburg, schrijft op aanbiedingen tot overneming van motorrijwielen en rijwie'en, terwijl betaling achterwege blijft. AUTO TE WATER. Gistermiddag is de heer P., van Fielder, met zijn auto bij het pontveer Westeinde in het Noord-Hollandsch Kanaal gereden. De auto kwam van den ddjik en reed over op de pl.m. 9 M. lange pont, voordat de veerman de ketting had gespannen. De auo schoot door en reed in het kanaal, waar hij over den kep sloeg en in de diepte verd».veen. Na on- gevoer 20 minuten gelukte het den direct loegeschoten veerman met behulp van twee burgers den heer P. uit den auto te halen. Hij gaf echter geen teekenen van leven meer. Ook de toegepaste knrsimatige ademhaiing inocht niet baten, zocdat de inmiddels ge- waarschuwde arts uit Anna Paulowna slechts den dood kon constateeren. De heer P. was gehuwd en 49 jaar oud. KORTE BERICHTEN. De 51-jarige derde stuurman P. C. J uit Lonclen is aan boord van het te Rotterdam liggende Engelsche stoomschip Adelfoam ge vaUen over een beschermingsplaat yan de stroomleiding. Hij bleef bewustelocs liggen en kon- daarcp is hij over leden. Het lijk is naar Crooswijk vervoerd. Wcensdagavcnd zi;n te Stadskanaal ge arresteerd de arbeiders G. de H en K. K., vcrdacht van brandstichting aldaar op j.l. Zondagavond in het huis van G. Smid. UIT KOEDIJK. Woensdag werd door de muziekvereeniging Aurora" met haar vaandel voorop een tocht door de geheele gemeente gemaakt, waarbij een inzameling met gesloten bussen wei"d gehouden voor de slaehtoffers van den watersnood. Des morgens om 8 uur ging men naar het gedeelte Koedijk grenzende aan St. Pancras, daarna over de Zes Wie^en tot aan het cafe Groot. Op het eerste gedeelte, werd geccllecteerd door de heeren D. v. d. Woude, N. Oud en K. Slooten en mej. v. d. Woude. Des namiddags ging het van het Noordeinde Kanaaldijk tot cafe Groot. Hier werd gecoilecteerd door de heeren Jb. Visser, Jb. Kramei-, M. Mulder, K. Slooten en A. Sloof. Door het mooie weer lev/am er veel pu bliek op de been. Er is ingezameld een be- drag van 288.33, hetwelk afgedragen zal worden aan het Hoofdcomite voor den wa tersnood. Al het werk werd belangloos ge daan. tegen heescStCieid UIT SCHERMERHORN. Woensdagavond vergaderde de Coopera- tieve Boerenleenbank onder leiding van den directeur, den heer Th. J. Westerhof. Ingediend werd door het bestuur de reke- ning over 1925, die in ontvangsten en uitga- ven een bedrag aangaf van 447640.21. De balans gaf een eindcijfer tot een bedrag van f 247301.64. De rekening is nagezien door eene commis sie, bestaande uit de heeren K. Muntjewerff, W. Le Mair en C. Visser. De heer K. Muntjewerff vcrklaarde namens de commissie de rekening accoord te hebben bevonden, waarna de rekening en balans dienovereenkomstig werd vastgesteld. De heer Zeeman, kassier der Bank, bracht hierna het jaarverslag uit en zeide weemoe- dig te zijn gestemd, daar dit zijn laaitste vers lag' is, terwijl hij aitijd heeft meegeleefd me den bloei van deze bank. De voorzitter dankte den heer Zeeman voor zijn uitstekend beheer gedurende 9 jaar en wenschte hem het beste toe in zijn nieuwen werkkring. Als blijk van waardeering over- handigde hij den heer Zeeman, namens het bestuur, een fraai schildferij, waarvoor de heer Zeeman hartelijk zijn dank betuigde en zeide met genoegen steeds te zullen terug- denken aan den tijd en den arbeid hier voor de bank verricht. De voorzitter deelde verder mede, dat de heer Joh. Krul is benoemd tot kassier, waar na de heer Krul door den directeur in zijn functie werd gei'nstalleerd. Bij de hierna gehouden verkiezing van be- stuursleden werd herkozen de heer J. Los. Het bestuur had in de vacature van den heer Joh. Krul, die als kassier is benoemd, aanbevolen de heeren C. de Goede en Jb. Govers. Gekozen werd de hefer C. de Goede. Voor lid van deh Raad van Toezicht werd her benoemd de heer J. Broersen. In de vacature, ontstaan door de benoe ming van den heer C. de Goede ails lid van het bestuur, werd bij acclamatie benoemd de heer H. Zeeman. Hierna werd besloten volgens art. 34 alinea 5 der statuten het bedrag der spaar- gelden verhoogd van 250.000 tot 300.000. Door e6n persoon uit een gezin mag 15000 worden ingelegd. In buitenge- wone gevallen kan het bestuur toestaan een grooter bedTag als tegoed. H<it kleinste bedrag dat kan worden inge legd is 1. Het hoogste voorschot dat kan worden gegeven is 10.000. Het bestuur kan zonder den Raad van Toezicht voorschotten verstrekken van hoogstens 2000. Van de Centrale Bank kan geen hooger bedrag wor d-en aangevraagd: als f 125.000; de kassier mag geen hooger kasgeld hebben dan 3000. Bij de rondvraag werd door den heer P. Vendel voorgesteld het zilveren jubileum van de Bank, wat het volgende jaar zal plaats hebben, feestelijk te herd en-ken. Het bestuur werd gemachtigd dit uit te voeren. Besloten werd aan bezoekers van de alge- meene vergadering een presentiyegeld uit te keeren van 50 cents. De heer Joh. Krul, hierna het woord ver- krij-gende, zeide zijne benoeming tot kassier ten zcerste op prijs te hebben gesteld. Hij zal trachten het in hem gestelde vertrouwen waa-rdig te zijn en hoopt ook met de leden op vertrouwelijke wijze zaken af te wikkelen. Hij dankte" het bestuur voor de toezegging, om hem met raad en daad bij te staan en stri de zoo noodig den steun .van den heer Zee- man op hoogen prijs. UIT BERGEN. In een van de lokalen van de nieuwe school der Berger Schoo-lvereeniging hield g.isteravond de heer Groeneweg uit Amster dam voor de ouders en bela-ngstellenden een lezing over het persoonlijkheidsonderwijs. De lezing (wij publiceerden dlestijds reeds een verslag van een dergelijke lezing te Alk- maar) werd met belangstelling gevolgd. Waarom dergelijke bdangrijke lezingen niet in het Oranje-Hotel of „De Rustende Jager" worden gehouden begrijpen wij niet. Voor avondbijeenkomsten komt de school ons wat afgelegen voor. Voor hen" die bela-ng stell-en in ond'erwijs- vraagstukken en de opvoeding van de jeugd, zijn overigens de door het bestuur van de Berger Sch-oclvereeniging te organiseeren le zingen hoogst belangrijk. Met voldoening constateerd-e de heer Groe neweg nog, dat de belangstelling voor het perse on liikheidteonderwijs steeds toeneemt, wa' cok bliikt uit een voorstel van B. en W. te Amsterdam "te dien aanzien. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Onze gemeente zal een flink bonwterrein rijker worden. Twee flinke akkers van den tuinbouwer Klingeler worden beschikbaar gesteld, om daarop tc bouwen. Reeds wordt daarvan gebruik gemaakt voor een bouwers- huis met een viertal boeten, terwijl binnen kort alweer cen groote boet, en hoogstwaar- schij iiijk cok nog een woonliuis, zal worden gebcuwd. In de laatste jaren is hier weinig gebouwd, ,wat nu wel anders zal gaan wor den. Een ijzeren brug is reeds over de Voor- burggracht gestagen, zoodat verwacht mag worden, dat spoedig een flink aantal nieuwe gebouwen zal verrijzen. In deze gemeente worden pogingen aan- gewen-d tot oprichting van een Neutral e Schoolvereeniginig. Onze gemeente-secretaris, de heer J. Th Kunnen, is benoemd tot secretaris-penning- mcester van de afd. Zuidscharwoude van de Tuinbouw Onderlinge, dit in de plaats van 'den lrea- A. C. Kroon, burgemeester van Oudkarspel. UIT KOEDIJK. Van den in den afgeloopen winter gehou den wedstrijd door de diiettantentconcelver- eenigingen in Noord-FIolland werd gister de uitslag inedegedeeldTooneelvereeniging „De Roos" a-lhier ls-te prijs met 73/,j( punt, zijnde een zilveren lauwerkans; een perso- neelen prijs behaalde mevr. A. de Waal- 'Schipper, n.l. een medaille en de heer A. de Waal en mej. T. Tiesiema een diploma. „De Roos" trad voor het eerst in ha strijeteak in de derde afdeeling, VOLKSZANG. Op den vermoedelijk laatsten Volkszang- avond Van dezen winter, gisteravond in ae Unie gehouden werd de zang afgewisseld door eenige nummers voor violoncel door ofl- zen stadgenoot, den heer Berman, die door den voorzitter den heer Ohlen in zijn ope- ningswoord op hartelijke wijze bij de toehoor- ders werd ingeleid. De heer Brands begon met de schare het lied van den Volkszang van Oostveen en liet vervolgens nog menig lied hooren dat door hem met enthousiasme werd geleid en gezon- gen, daarin gesteund dcor het klavierspel van Mevr. Ohlen, die ook de violoncelsoli accom- pagneerde. De heer Berman had bekende, doch niette- min zeer mooie nummers gekozen. Adagio van Bargiel, Andante van Goltermann, Ber- j cense Slave van Neruda en Andantino van Padre Martini Kreisler, gevolgd door een extra nummer „La Cinquantaine" van Ga briel Marie. De solist speelde die nummers met mooien, gaven toon en een eenvoudige natuurlijke voorldracht. Bijgevolg 'n applaus waarin groote waardeering en dankbaarheid lagen opgesloten. Met algemeenen zang alleen was Brands dezen avond niet tevreden; hij wilde gaarne, dat een of twee dames, of een paar heeren de heeren waren schaars vertegenwoordigd eens wat lieten hooren. Na een weinig aar- zelen kwamen er twee dames op het podium, die tweestemmig „Hemelhuis" gaven, ge volgd door nog eenigen, waaronder de zuster van mevrouw Eriks-Buys, die achtereenvol- gens deden hooren „Liederen leeft" van C. Andriessen, „Moederke alleen" van Wierts. „Van't Beijerlandsch boerken" van Theo Bos- man, en later nog drie dames met „Soldaten- liedje" van Zagwijn, dat Brands door alien deed herhalen. 't Werd recht gezellig, tot dat 'n mededeeling van den voorzitter, inhou- dende dat het volstrekt niet zeker was dat we den volgenden winter den heer Br. als Ieider der Volkszangavonden terug zouden zien, de prettige stemming een oogenblik temperde. Maar even slechts, want Brands heeft de verzekering gegeven indien zijn werk het ook maar even toelaat ook den komenden winter weer aanwezig te zullen zijn. Dat woord sloeg in en Br. vond in het spontaan applaus aan- leiding zijn dankbaarheid te uiten voor de goede hulp die het publiek hem steeds bij de vervulling van z'n lang niet gemakkelijke taak' geschonken had. „Volkszang" kan Brands ook niet missen, omdat hij voor der- gelijk werk zoo uitermate geschikt is (waar- mede ik natuurlijk niet bedoel dat hij z'n an dere werkzaamheden niet goed zou verzor- gen). Enfin, de gewenschte stemming kwam weer terug en de algemeene zang werd voortgezet met o.m. „De Wet van't Verkeer" van Maas De componist kwam op dat oogenblik, waar- op het gezongen zou worden, de zaal binnen, en Brands, gevat als hij is, wist Maas te be- wegen z'n liedje te leiden. Steeds meer wilde men zingen, doch de Alkmaarsche bard, zorgzaam als steeds, vond dat het welletjes was en met „De Zingende Bard", waaraan vooraf was gegaan een woord van dank, door den voorzitter tot den heer Berman ge- richt, rindigde deze prettige avond. A. K. - CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES, AFD. ALKMAAR. Gisteravond had van dit Genootschap in hotel Proot een ledenvergaderinig plaats. De voorzitter, dr. Korteweg, opende, waar na de notulen werden gelezen en goedge- keurd. Vain den heer P. Ou-d was een schrijven ingekomen, dat hij zijn bestuursfunctie be schikbaar stelde. Daar volgens het reglement eigenlijk 5 le den voldoende zijn en het bestuur uit 7 be- stond, besloot men geen nieuw lid te benoe- men, maar de reglementswijziging, die op til is, af te wachten. Het jaarverslag deelde mede, dat de toe- stand bevredigend is. 26 Kinderen- werden uitgezon-den, met een totaal van 1392 ver- pleegdagen; 22 kinderen werden in a. verple- ging o-pgenomen, 3 in B verpleging, ter wijl 1 van A naar B overging. De onkosten bedroegen hiervan f 1883,60, voor a verple ging 1315,70, voor b verpleging /567.90; de rechtstreeksche bijdrage van oudiers en stichtingen beliep 451,60. Het ledental dat aan het begin van het jaar ruim 200 was, werd door de gemaakte propaganda opgevoerd tot 356. Een verloting in December ten bate van het Genootschap bracht f 252,43 op. In het geheel werden 5 bestuurs- en 2 ledenvergade- ringen gehouden. Aan het einde van het verslag werd aange- drongen op verruiming van midd-elen- vooral met't oog op de langere en duurdere B ver pleging en werd den heer Kooij een warm woord van dank gebracht voor het vele werk dat hij als secretaris aitijd gepresteerd had. De heeren C. Nannes Gorier en B. Kuij- per bevonden de rekening in orde, zoodat de pen nirgmees ter esse mevrouw Poppens gede- cha-rgeerd werd. De inkomsten bedroegen 2071,52, de uit- gaven 2085,11, zoodat er een nadeelig sal- do was van 13,59. Dit bedragie zal uit bet dr. Schroder-fondis genomen moeten wor den: dit foncl's bedraagt nog 848,87. Hierna werd na eenige bespreking de be grooting aargenomen. Hierna had eene langdurige en geanitneer- de gedachtenwisseling plaats over den be- schrijvingsbrief voor de op 29 Maart te Am sterdam te houden buitengewone algemeene vergadering die eene reorganisatie van het Centraal Genootschap bcoogt in verband met een door de bezuinigingscommissie ingediend rapport. Aangezien dit rapport niet in zijn geheel is gepubliceerd en ook onbekend is welke be- zvvaren de administrateur van het Centraal Genootschap, de heer A. C. Bos, tegen dit rapport en de daarmede in verband staande voorstellen van het hoofdbestuur heeft uitge- bracht, werd den afgevaardigden opgedra- gen namens de Alkmaarsche afdeeling als- nog te verzoeken algeheele publicaite van de rapporten der bezuinigingscommissie en dat van den administrateur. Zonder kennds

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5