AlkmaarscfieGourant De hof der leisqenen. ADVERTEERT EN DE ALKMAARSCHE COURANTl Maanda&r 22 Maart. FKllLLKTON. No 68 lf)26 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. ZIJ, DIE ZICH VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DA- TUM VERSCHIjNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. WARENWET. DE DIRECTEUR VAN DEN KEU- RINGSDIENST VOOR WAREN in het Keuringsgebied ALKMAAR maakt hierbij uit naam van Burgemeester en Wethouders te Alkmaar van den 26-sten Februari 1926 onherroepelijk is veroordeeld: ANDRIES LEUSEN, van beroep koop- man, wonende te Beiloo, tot eene geld'boete van 20.subsidiair 10 dagen hehctenis, wegens te Alkmaar waren verkoopen, n.l. eieren, die in o-ndeugdelijken toestand ver- keerden. De Directeur voornoemd, Dr. D. MOL. Oementru JNienws AMBTENAREN VAN EEN RAAD VAN ARBEID AANGEHOUDEN. De marechaussee te Sittard heeft Donder- dag twee, en de recherche te Maastricht nog twee aangehouden, als verdacht van verduis- tering, valschheid in geschrifte en heling. LANDVERBUIZERS GESTRAND. Het station te Roosendaal heeft Y ijdiag eenige onrustige uren beleefd, dtoorcai een groot gezelschap iverhuizers, Duitsche Polen. die uit Fran-krijk kwamen op weg naar 'Zuid-Amerika, er opgehouden is door ecn telegram van de Ken. Holl. Lloyd, dat de landverhuizers niet verder vervoerd mochten worden en moesten worden teruggezonden. Bet zijn slachtoffers der Poolsch-Duitsche uitwisseling van inwoners van eenigen tijd geleden, die, mede'door hun gebrekkige ken- nis van het Fransch, gemeend hadden ais landarbeiders naar Frankrijk te gaan en daar aangekomen, als mijnwerkers werden tewerk gesteld, wat dan ook op hun aannecmbi.jet stond. Zij hadden het diaar niet uit kunnen houden en zouden nu naar Brazil ie gaan Boewel zij in het bezit waren van geldige papieren, werden zij echter door het tele gram van de Lloyd opgehouden en geraak- ten daardoor in groote moeilijkheden. Ingevolge de beslissing van de Bolland- sche Lloyd moesten de landverhuizers naar Belgie worden terug gezonden. Toen de trein vertrokken was, hetgeen niet zonder moeite kon plaats vinden, kwam van de Bollandsche Lloyd het bericht naar aanieiding van ge dane stappen door de autoriteiten, dat de rei zigers dan toch maar moesten worden door- gezonden naar Amsterdam. Oogenblikkelijk zond de stationschef te Roosendaal telegrafisch naar Esschen deze boodschap door, zoodat per keerenden trein de reizigers weer naar Roosendaal terug- kwamen Inmiddels kwam er een nieuwe depeche van de Boll. Lloyd, waarbij weer gemeld werd, dat deze reizigers niet mochten wor den doorgezonden, voor er een schafting had plaats gehad. Den geheelen middag zateif de reizigers in de wachtkamer. Door bemiddeling van den commandant der marechaussees, die daartoe krachtige stappen gedaan had bij de Lloyd, werd hun eten verstrekt. Tegen 4 uur arriveerden twee vertegen woordigers der Lloyd. Deze deaen de m;de- deeling, dat enkel landarbeiders konden wor den doorgezonden en dat mijnwerkers terug moesten. Aangezien echter op de identiteits- kaaTten der reizigers overa-1 stond ingevuld, dat zij mijnwerkers waren, zouden zij zoo goed als alien worden teruggezonden. Inmiddels namen de vertegenwoordigers van de Lloyd ook de z.g. blauwe formulieren dezer reizigers in. Deze formulieren geven recht op een z.g. politie-visum, benevens het onderhoud der reizigers van het moment, dat zij in Nederland zijn aangekomen af, totdat de boot „Gelria" op 24 dezer zal vetrcrek- ken. Dit werd verder door den commandant der marechaussees betet,.d'ie de overgave van deze formulieren verzocht. Eenige minuten daarna besliste de verte- genwoordigcr van de Lloyd, dat nu alle rei zigers, ook al waren zij mijnwerkers, naar Amsterdam, konden verlrekken, wat hem in een ernstig conflict bracht met den comman dant der marechaussees, die den vertegen- woordiger der Lloyd beduidd'e, dat deze ma- nier van doen niet aanging. Inmiddels gel oof den de reizigers niet meer, Naar het Engelsc/i van Justus Mile Fosman. Door J. S. 17* den deed ik mijn best haar te laten weten, dat ik daar was. I- sprak overluid tot de con- cierge.en f'oot een wijsje-, dat de Prinses moet kennen, een lied van Richard Lovelace. Ze hoorde het, wqnt ze gaf een zachte kreet van verbazing, die zij dadelijk weer onderdrukte. Steinbruche keek me achterdochtig aan, maar. ik zag hem recht in de oogen en vroeg, hoe de kamers her: bevielen. - Een oogenblik later ging ik weg, maar eerst zei ik nog tot de concierge, dat ik terug zou komen. „Ik kom terug madame," zei ik, „ik kom spoedig terug," zoo luid, ddt het aan de andere zeide van het beschot verstaan moest worden. Dat is alles! Ik kwam onmid- dellijk hierheen om jullie alles te vertellen. Vannacht mceten we onze aanslag plegen. Ik heb de Prinses een geladen revolver gezonden door Colette. Ze weet, dat we vannacht komen en als iemand haar kwaad wil doen, kan ze zich verdedigen." Von Altdorf sprong op uit zijn stoel en kwam op Denis af. Bij greep diens beide handen en schudde ze hartelijk. „Kerel, kercl." riep hij uit, „waarotn heb- dat zij nqg naar Amsterdam zouden gaan Z.'j wtigerden in den trein te gaan. Er begon onder hen een paniekstemming te heerschen en hoe men ook prcbeerde hen te overreden, zij bleven weigeren.- Een jongeman kreegeen zenuwtoeval en rende naar buiten om zich onder d'en trein te gooien. Eenige wachtmees- ters stormden hem na en konden hem grij- pen. De vader van dezen jongen kreeg even 'ecus een zenuwtoeval. Een drietal zwan- gere vrouwen raakten ook van haar stuk en het was een gewldige opschudding onder die menschen. Met vereende krachten heeft men eindelijk de Polen in de wagons geladen, de cteuren op slot gedaan en daarna den trein achter den avond-sneltrein naar Amsterdam geran- geerd. Even later arriveerde de kapitein der. mare chaussees jhr. Laman Trip uit Breda, die met den commandant der marechaussees te Roo sendaal en enkele plaatselijke autoriteiten een confer en tie over het voorgevallene heeft ge had. Men rneldf nader uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Wij hebben ons vanmorgen tot de directie van den Bollandschen Lloyd gericht met het verzoek ons in te lichten omtrent het giste- ren voorgevallene met den Duitsch-Poolsche landverhuizers, die op hun doorreis uit Zuid- Frankrijk te Roosendaal zijn opgehouden, eerst naar Belgie teruggestuurd zijn en later van Esschen weer naar Roosendaal en van daar n-aar Amsterdam zijn doorgezonden. Deze landverhuizers waren, zoo deejde de heer Riphag^n, chef van de afdeeling pas sage, ons mee, geboekt voor het stoom- schip Gelria dat Woensdag a.s. naar Zuid- Amerika ve-trekt Zij hadden zich laten in schrijven voor vrij vervoer naar Sao Paulo, voor reining van d;en staa' Maar de re- geering van dezen staat had in verband m-B het zeer groote aanta landverhuizers, dat den laatsmn tijd te Sao Paulo is aangekomen, dit vrije vervoer reeds op 3 Mr art stop gezet De directie van den Bollandschen Lloyd heeft de betrokkenen hiervan onmiddellijk op de hoogte gebracht. Deze hadden echter reeds al hun maatregelen voor de emigratie ge- troffen, hun huisraad aan den kant gedaan en waren toch vertrokken, in de hoop, dat zij, eenmaal te Amsterdam aangekomen, toch ingescheept zouden worden. Reeds eenige wek-en is de directie van den Bollandschen Lloyd in correspondentie met de regeering van Sao Paulo om haar ervan te doordringen, dat het de grootste moeilijk heden brengf, als het tijdelijk stop zetten van de landverhuizing plotseling en niet meer geleidelijk geschiedt maar zonder re- sultaat. In wat thans gebeurd is, openbaren zich deze moeilijkheden. Behalve dat Sao Paulo geen nieuwe Jand- verhuizers meer wenscht te ontvangen, kwam er nog bij, dat de gisteren te Roosendaal op order van de Lloyd-directie opgehoudenen niet in het bezit van geldige passen waren. Zij hadden wel passe-n, maar er was er geen enikele meer goed van. Aan de grens waren zij doorgelaten op het bij de grenscontrole bekende blauwe formul-ier, hetwelk dient tot bewijs, dat zij een plaats als lauidverhuizer op het eerstvertrekkende schip van d-en Bol landschen Lloyd hebben. Krachtens een over- een-komst met het rijkspaspoortenbureau is voor hen, die zullk een formulier kun-nen too- nen, een Nederlandsch visum niet n-oodig; en de formulieren waren reeds verzonden, voor- dat de regeering van Sao Paulo bet land tijdelijk voor nieuwen toevloed van emigran- ten sloot. Op dit forinulier krijgen de emigranten bij de grens een „politiebe-wijs", waarop de maatschappij krachtens de verplidhting, haar door de landverhuizerswet opgelegd, hen in onderhoud moet nemen, totdat zij aan boord zijn. De vertegenwoordigers van den Bolland schen Lloyd te Roosenadal konden nu niets and-ers doen dan deze bewijzen in te houdfen, nu de menschen toch niet naar Zuid-Amerika door zouden kunnen gaan, en bovendien hun passen niet in orde waren. Daar zij onder geen enkele voorwaarde naar Frankrijk te rug wilden, heeft de directie van den Lloyd, toen de menschen weer te Roosendaal t-eru-g- kwamen, na hun eerst koffie en brood te heb ben doen verstrekken, hen toch naar Am sterdam doen doorreizen, uit menschelijk- heidsoverwegin-gen. De menschen dachten echter, dat zij in een trein werden gezet, die hen naar Frankrijk terug zou brengen. Vandaar hun wanhopig verzet. Thans zijn zij, 180 in geial, voor- loopig in het landverhuizershotel van de maatschappij ond-ergebracht, waar de maat schappij hen in onderhoud heeft, i-n afwach- ting van wat verder gebeuren zal. De direc tie doei moeite bij de regeering van Sao Paulo om gedaan te krijgen, dat ten minste deze gestrand-en, met wie men hier eigenlijk' niet weet wat te begimnen, nog zullen wor den toegelaten en met een vol^end schip zul- ben wij niet veel meer samengezworen? Waar- om moest mijn haar grijs worden, voordat ik jou leerde kennen? Je bent de flinkste kerel en de helderste kop, die ik ooit ontmoet heb. We zullen haar terugkrijgen door jouw hulp. Ik ben er trotsch op, je te kennen!" En we stonden alien om Denis heen, en schudden hem de hand. BOOFDSTUK XIX. Wij aten alien tezamen in een klein eethuis daar in de buurt, en keerden toen naar Mal- lory's kamer terug om den langen avond door te brengen met planren maken. Teen we alles tot in de kleinste bijzonderheden hadden vastgesteld, gaven Denis en Von Altdorf een partij op de flcuret te zien, die de moeite waard was, maar die natuurlijk al spoedig daarmede eindigde, dat Von Altdorf, hopeloos in de minderheid, verklaarde, Denis was geen man, maar de duivel zelf. Nu, dit was niet ge- heel onjuist als Denis een meter staal in zijn hand had. Toen hing Denis een appel onder aan de lamp Bij nam een scherpe Turksche sabel en zwaaide die horizontaal heen en weer, zoo vlug, dat het lernmet een rad van licht leek. Zoo schaafde hij uiterst dunne sneedjes van den appel af, net zoo lang, tot alleen nog maar het steeltje aan het touwtje hing. Von Altdorf, die meende op de sabel nogal wat mans te zijn, verklaarde, dat hij nu %jjn kunststukjes maar voor zich zou houden. Zoo hielden we ons bezig. We waren vroo- lijk en lachten, en bedekten daarmede de ernst ten kunnen vertrekkieo. Na de min of meer emotioneele tooneelen, die zich te Roosendaal hebben afgespeeld, zijn nu de rust en het vertrouwen op een goeden afloop bij 'hen teruggekeerd. MOORDAANSLAG OP EEN ARABIER. Donderdagnacht omstreeks 1 uur werd de politie gewaarschuwd, dat er in een cafe in de Wagenstraat in Den Baag een raoord plaats gehad zou hebben. De politie vond in een donkere gang, welke het cafe met een daarachter liggend perceel verbindit, een man bewusteloos tiggen in een grooten bloedplas. De politie waarschuwde de justitie en den geneeskundigen dienst en ging het gebouw bewaken, zoodat niemand er uit kon. Achter h-et cafe bevindt zich een perceel, binnenshuis met de gelagkamer door een don kere keuken en gang verbonden. De eigenaar van het cafe had dit perceel verhuurd aan een troop artisten, Arabieren, die in ver- schillende theaters acfomatische toeren ver- toonen, Een gedeelte van den troep had een enga gement in een cabaret-theater in Den Baag. Donderdagmiddag was de directeur met de overige leden van het gezelschap uit Parijs in Den Baag aangehouden. Bet voornemen was, dat het geheele ge«elschap Vrijdag naar Duitschland zou vertrekken om in Cassel eenige voorstellingen te geven. Donderdagavord nu heeft de directeur van den troep geruimen tijd met zijn broer in de gelagkamer van het cafe zitten praten. De aanwezigen in het cafe kregen den indruk, dat de beide broers twist hadden, maar daar het onderhoud in het Arabisch gevoerd werd, kon- men niets meedeele-n omtrent de reden van de ruzie. '1 enslotte stond de directeur op en verliet hij de gelagkamer om zich naar de slaapver trekken der artisten te begeven. Zijn broer volgde hem op den voet en in het donkere gangetje heeft hij den directeur aangevallen en hem met een Spaanschen ponjaard verscheidene steken toegebracht Met slachtoffer zakte hevig bloedend uit ver SC eni" ®teek- en snijwonden ineen Men vond den dader vrij spoedig in een der artistenrortrekken. Bij bekende, met ziin broer twist gehad te hebben, over de uitb.ta- ling van geldenzijn broer had hem ook ver- weten, zij-n werk niet behoorlijik te doen. Bier- op was de aangeho-udene zoo woedend ere worden, dat hij den aanslag pleegde. De man heet Farez Ben L., is 30 jaar oud en is gebore-n in Maroko. De politie heeft hem opgesloten. Zijn broer, de 26-jarige Ahmed I., is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig, maar de dokters achten direct le- vensgevaa-r niet aanwezig. De aangehoudene is s nach-ts nog met ziin slachtoffer in het ziekenlhuis geconfron-teerd. De bebloede dolk heeft de politie in be st ag genomen. DE VERDWIJNING VAN DEN MAKELAAR BUSCB. In de middagzitting zou Vrijdag het woord zijn aan den advocaat-generaal, voor het voe- ren van dupliek. De president heeft echter den advocaat- generaal gevraagd, eerst zijn meening te wil- len kenbaar maken. over het door den ver- dediger gedaan verzoek om, in-dien het hof de verklanngen van dr. de Boer, inzake het ka- merfibreleeren niet voldoende acht, nog an dere hartspecialisten te hooren. De advocaat-generaa!, mr. baron Barinx- ma thoe Slooten, zegt eerst nog eene mede- deeling aan het hof te willen- doen. Vrijdag is bij het parket binnengekomen een proces- verbaal, opgemaakt door twee rij-ksveldwach- ters, betreffende eene verklaring, welke ver- dachte inzake de mishandelnig van Busch zou hebben afgelegd. De griffie leest daarop, op verzoek van den president, het desbeireffendje proces-verb Hal voor, dat de rijksveldwachters D. Bot en B Elzinga op 13 Maart j.l. opgemaakt hebben. In dit proces-verbaal deelen de rijksveld wachters m-ede, dat M., toen hij op een dag tusschen 12 en 17 Mei 1925 door den rech- ter-commissaris mr. Dons was gehoord en door beide rijksveldwachters naar het huis van bewaring was gebracht, waar hij moest wachten op den- bewaarder, ongeveer het vol- gende heeft verteld: dat hij, (M.), op zijn kantoor hevige ruzie heeft gehad met Busch en dat hij Busch toen zoo'n slag met de vuist tegen den kop heeft gegeven, dat Busch van kleur veranderde en neerviel. Zooals M mee- deelde, begreep hij toen, dat Busch dood1 was. De advocaat-generaal be-toogt thans, naar aanieiding van dit verhaal, dat, daa-rgelaten of die mededeeling juist is, de zaak daarom in wezen niet verandert. We'llicht zou de eenige veranderin-g zijn, dat voor de veroor- deeb.ng het subsidiair ten laste gelegd geweld als grendslag van het arrest genomen zal moeten worden. Wat het hooren van meer deskundigen be- treft, spr. zal zich daartegen niet verzetten. en het besef van het aanstaande doodsgevaar, dat in onze harten was. De oude Mac Kensie keek op zijn horloge. ,,'t Is kwart voor twaalf," zeide hij. „Komt die avond nooit om? Wie heeft er lust in een partijtje bridge? We hebben nog twee uur den tijd." De Prins, Denis en ik waren dadelijk be- reid, want wachten zonder iets te doen maakt bij zulke gelegenheden iemand maar opge- wonden, maar Von Altdorf stond midden in de kamer, met zijn handen in de zakken en een ietwat schuldige uitdrukking op zijn ge- zicht „Ik dacht er juist over," zei hij op een ar- geloozen toon, ,,om even over te wippen naar het huis en te zien of alles daar voor onze terugkomst in orde is. Ik kom natuurlijk da delijk weer terug." Mae Kensie en ik schoten tegelijkertijd in den lach. Kolonel Von Altdorf werd zoo rood als vuur. „Alles is daar in orde, hoor," zei Mac Ken sie onbarmhartig. „Ik heb er mezelf van over- tuigd." „Maar u weet," hield Von Altdorf vol, „dat'er zoo licht nog wat vergeten wordt. Bet is altijd het beste om zeker te zijn. Ik ge- loof heusch, dat het beter is als ik ga." Denis schopte ons onder de tafel tegen de scheenen en zei: „Ik sta er op, dat je gaat, ouwe jongen. Een van ons moet dat toch doen. Ga maar door den hof, dat is korter." Von Altdorf liep dadelijk naar het achter- Bij wil er echter op wijzen, dat prof. Van Rijnberk, die wellicht het eerst voor het hoo ren op dat deskundig punt in aanmerking zou komen, te kennen heeft gegeven,- nadat hij kennis heeft genomen van het betoog van dr. De Boer, niet gehoord te willen worden. De president richt zich nu tot verdachte en vraagt hem, of deze zich het gesprek met de rijksveldwachters herinnert. Verdachte: „Dit is absoluut niet waar." President: „Maar herinnert u zich niet, dat u met de rijksveldwachters ges-proken hebt?" Verdachte: „Dit is wel mogelijk. 't K^n wel, dat ik ze iets meegedeeld heb, maar wat zij verklaren, is niet waar!" President: ,,'t Is dus gebeurd, zooals u dit steeds hebt meegedeeld?" Verdachte: „Ja, and-ers niet Ik sta er ver- baasd van hoe de rijksveldwachters dit kun nen verklaren!" President tot den verdediger: „Bebt u nog iets over dit proces-verbaal te zegg-en? Acht u het noodig, de beide rijksveldwachters nog te hooren?" Mr. Levy wijst er op, dat dit proces-ver baal het karakter van een proces-verbaal ver- loren heeft, doordat van d-e in Mei 1925 ge- dan-e mededeelingen, eerst in Maart 1926, dus bijna een jaar 1-at.r proces-verbaal is opgemaakt. erdachte laat daarop nog uitkomen, dat hier een misverstand in het spel moet zij-n. Bij herinnert zich, dat hij eens met rijksveld wachters gesproken heeft over Schopman, en dat hij toen gezegd heeft, dat hij Schopman, die het mes met wiide wegdoen, ten vuistslag heeft gegeven. Verdachte gelooft dan ook, dat de veldwachters zich vergist moet hebben. De president: „Dit moet toch een gekke vergissing zijn, want er wordt in het proces- verbaal nadrukkelijk gesproken over Busch, die bl-eek geworden en dood op den gronc geval'len zou zijn". Mr. Levy zegt daarop, dat hij er geen be- zwaar tegen heeft, dat eventueel de rijksveld wachters nog als getuigen worden gehoord. Ook inzake het hooren van meer deskundigen refereert hij zich aan het oo-rdeel van het hof. ,Op verzoek van den president, licht de getui- ge-deskundige dr. De Boer nogmaals in den breede zijn stellingen toe, met betrekking tot het kamerfibrelleeren. Bij blijft er bij, dat het zeer aannemelijk is, dat Busch, voordat hij door M. is aa-ngegrepen, door kamerfi brelleeren is aangetast. In elk geval is ge- tuige-deskundige van oordeel, dat onafhan-ke- lijk van M.'s greep, Busch aan kamerfibrel leeren is gestorven. Ware 't anders, dan zou Busch zich verweerd hebben. De president geeft daarop te kennen, dat het hof thans de vraag onder de oogen zal zien, of n-og meer deskundigen (hartspecialis ten) gehoord moeten worden. Daartoe begeeft het hof zich in raadkamer. Daaruit na eenige minuten teruggekeerd, dee-t de president als de beslissing van het hof mede, dat dit college zoo volledig moge lijk ingelicht wens-cht te worden omtrent "d-e ipunten, door de deskundigen ter sprake ge bracht. Mitsdien heeft het hof gunstig be- schikt o-p het verzoek van den verdediger, om nog eenige getuigen-deskundigen te hooren. Bet hof zal daartoe oproepen de hoogleer- aren in de physiologie prof. Rijnberk, te Am sterdam en prof. Einthoven, te Leiden, als- mede den hart-specialist dr. J. B. Polak, te Amsterdam en vervolgens n-ogmaa-ls hooren de getuigen-deskundigen prof. Brouwer, dr. Bammer en dr. D-e Boer. Dit verhoor zal plaats hebben op Vrijdag 26 dezer. De behandeling der zaak is tot clien datum geschorst. raam. „Ik kom zoo terug," zei hij en sprong naar buiten. Bij stapte den tuin door naar de poort en ging het huis binnen. Er was een gedempt licht in de muziekka- mer. Iemand speelde heel zacht, met veel pau- zen afgebroken, op de piano. Toen hield de muziek in eens op en hij hoorde het geluid van snikken. Von Altdorf deed zacht de deur open. „Mademois-elle," zeide hij. Maar het meisje voor de piano lichtte haar hoofdje niet op. Met bonzend hart ging hij het vertrek binnen. Glimlachende, gevatte vrouwen waren al vreemde dingen voor Von Altdon. Maar die vrouw in tranen, vervulde hem met schrik en ontzetting, en toch tegelijk met een verlan- gen te helpen en te troosten, te liefkoozen en te verdedigen, met gevoelens, die voor hem nieuw waren. Bij stond over de gebogen gestalte en raak- te verlegen haar schouder aan. „Doe het niet, mademoiselle," zeide hij. „Doe het niet, smeek ik u. Bet maakt me zoo ellendig. Wij brengen u de Prinses terug; ween maar niet, wees maar niet bang, we brengen haar terug. „Ik ik huil niet over de Prinses," zei miss Jessica Mannering tusschen haar snik ken door. „Waarom dan, mademoiselle?" vroeg Von Altdorf zacht. „Ik huil over de dappere mannen, die hun leven in gevaar brengen." „Uw tranen," zei hij bevend, „zullen hun harten bemoedigen en hun armen sterken Ik VERDUISTERING. Bet O. M. bij de rechtbank te Middelburg heeft een maand voorloopige gevangenis- straf met een proeftijd van drie jaar geeischt tegen den 66-jarigen F. C. v. M. te Zierikzee, die een bedrag van 139.75, toebehoorende aan het Dorus Rijkersfonds; verduisterd heeft. DE GEMEENTEL1JRE SCBOOL- BIOSCOOP. Zaterdag is te 's Gravenhage het nteuw- febouwde gedeelte van de Gemeentelijke choolbioscoop, Boefkade 602, in gebruik ge nomen. Bij de opening waren verschillende autori teiten aanwezig. Nadat het gezelschap de uitbreiding bezich- tigd had, verklaarde de wethouder, de heer Van der Meulen, den directeur van de Gem. Schoolbioscoop, den heer D. van Staveren, geluk te willen wenschen met dezen nieuwen bouw, welke de niittigheid van het gebouw zal bevorderen. Deze localiteiten, een labora- torium voor het proefdraaien en het behande- len van films, waar ook lantaarnplaatjes ge- maakt kunnen worden, zullen een aanwinst zijn voor de schoolbioscoop. Wie vrees zou koesteren dat de inrichting te snel zal groeien. behoeft daarcver niet bezorgd te zijn, alleen reeds omdat de omgeving niet toelaat, vleu- gels aan het gebouw te doen aanbrengen. Bovendien echter bedenke men" dat dit gedeel te van het onderwijs zich in een geheel nieu we richting beweegt, welke het als daartoe noodige uitvindingen eens zijn gedaan mo- gelijk maakt, de vilmdistributie uit te breiden tot de scholen zelve. Spr. maakte in dit ver band gewag van het streven- van de vereen. voor onderwijs en ontwikkeling door films Bet nut van films voor het onderwijs behoef- de spreker trouwens niet meer uiteen te zet ten; hij kon volstaan met het verschil in de wijze van onderwijsgeven voorheen en thans. We begrijpen dat we den kinderen hebben bij te brengen dat alles in het leven aan veran- dering onderhevig is. Daarom is deze nieuw- bouw ook zulk een uitnemend middel om den weg te volgens, langs welken de films over b.v. 20 jaar zoo enorm zullen afsteken bij wat we nu te zien krijgen. Spr. dankte ten slotte alien die tot het tot- standkomen van deze uitbreiding hebben me- megewerkt. De heer Van Staveren gaf zijn vreugde over de uitbreiding te kennen. Spr. zette uit een dat het nog niet geheel vaststaat, hoe het instituut schoolbioscoop zich zal ontwikke- len. Uitbreiding was hier wel noodig: van 1918 af was het aantal leerlingen per pro gram gestegen van 6000 tot ruim 12000 Ten deele is dit toe te schrijven aan de uitbreiding van het aantal kopscholen, doch voorai ook aan het feit dat,steeds meer het bizonder on derwijs van de Gem. schoolbioscoop gebruik maakt. Spr. zag hter een soort oase in ons onderwijs; leerlingen van het bijzonder en het openbaar onderwijs ontvangen hier in de schoolbioscoop hetzelfde mondelinge onder wijs. Bet was spr. aangenaam, dezen dag te hebben mogen beleven. De nieuwe, bouw is aangebracht achter d< bestaande zaal, en is gelijkvloers ingerichl voor keurige toiletten en een rijwielbewaar- plaats. Boven bevindt zich het reeds genoem- cle atelier, met de geheel in beton gehouden bewaarplaats (de gemeente bezit reeds 154 speciaal voor het doel geschikte en geschikt gemaakte films). Ten slotte werd een film afgedraaid „De Aarde", welke een aanschouwelijk lesje be- teekent in cosmcgrafie en een bewijs is van de richting waarin de schoolfilms zich gaan ontwikkelen. De heer Van Staveren gaf de toelichting. zal het ze vertellen." Bet meisje sprong plotseling op en keek hem woedend aan. Jn haar eene hand hield ze een klein zakdoekje, waarmee ze haar neus en haar natte oogen telkens afveegde. Von Altdorf deed van schrik een stap te rug. „Vertel het ze eens, als je durft," riep ze uit. „Dan spreek ik nooit meer tegen u. Nooit meer!" Kolonel Von Altdorf zuchtte en schudde het hoofd. „Belaas, mademoiselle," plaagde hij, „ik schijn de vrouwen heel slecht te kennen. Ze doen altijd zulke onbegrijpelijke dingen, zul ke onverwachte dingen. Ik dacht niet, dat u er boos om zou zijn, als ik de heeren vertelde, dat u om hen tranen gestort had." Bet meisje keek hem zachter aan en glim- lachte een weinig. „U zegt de waarheid, mijnheer," zei ze zacht, „als u toestemt weinig van vrouwen te weten. Zoo weinig, zoov bedroefd weinig kent u ze. Maar ik zou toch niet willen, dat u ze beter kende. Ik vind het wel aardig in u, dat u ze niet kent. Ach, ik huilde niet over het gevaar, dat die andere heeren loopen! Neen, neen!" zei ze, toen hij opeens naar haar toe wilde komen. „Maar we moeten hier niet over ons zelf staan te spreken, terwijl die arme Eleanor in de handen van die schurken is. Dat is zelfzuchtig en harteloos. U moet haar eerst redden en dan Weer snikte (Wordt vervolgd.il Als ge alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld.besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal bfijken HET MIDDEL te zijn! M'y 1 i "i zij.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5