Goede eetlust. goede spijsvertering, goed bloed en ecn g- id humeur worden vakiegen door Foster's Maagpilkn te gebruiken. Deze piiletjes helpen de lever, maag en ingewan- den door de vloeiirg der gal te regelen Zij werken zeer zacht en hebben. geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65; in apotheken en drogist- zaken. DE ZAAK-GEELKERKEN. Vrijdag is te Utrecht een vergaderiiig ge houden van predikanten en belijdende .eden van verschillende Gereformeerde kerken uit alle deelen des lands, waarin eenparig werd uitgesproken, dat men tezwaar had tegen de besluiten van de Generale Synode te Assen en overtuigd was aan deze bezwaren uitkg te moeten geven. Een commissie, waarin als secretaris zit- ting heeft mr. F J. D. Theyse, wonende Pot- gieterweg 17 te Bloemendaal, werd tencemd ter formuleering van deze bezwaren, waarna opnieuw zal worden vergaderd. Namens onderschekfen bezwaartfe zusters en broeders der Geref. Kerk Amsterdam- West is de vo'gende brief aan den Raad der Geref. Kerk Amsterdam-West verzonden: „Weleerwaarde en eerwaarde heeren. Het kan u bekend zijn, dat onderscheiticne leden der gemeente zich in hun conscientie be- zwaard gevoelen over de besluiten en beslis- singen genomen door de Generale Syrcde te Assen. Zij achten deze in strijd met Gods iWoord, omdat: le. naar hun gevoelen de door de synode gegeven verklaring en op- vattirg van het Paradijsverhaal, hoe op zich zelf ook juist kunnende zijn, niet in dezen zin onfeilbaar is, dat het mogelijk stelien van ten andere verklaring als vrucht van orderzoel eener geloovige wetenschap a priori moet worden uitgesloten, zooais de Synode doet, waardoor zij in strijd komt met Gods Woora, omdat daardoor de Synode haar gezag stelt - boven dat van de Schrift; 2e. het voorstaan van een andere opvatting of juister, het voorstaan van de mogeiijkheia eener andere opvatting niet moet worden ge- acht in strijd te komen met het in art. 4 en 5 der Geloofsbelijdenis beleden Schriftgezag, ir.tegendeel, de verklaring van dit Schritt- gedeelte zooais deze door de Synode is gege ven als de eemge mogelijke verklaring, waar- naar zelfs agor eemge commissie voor uit- bouw der Beiijdenis geen onderzoek meer behoeft te worden geuaan, in strijd is met onze beiijdenis, en, 3e. de door de Synode ver- oorzaakte scheunng in cft.ze kerken tegen Gods Woord ingaat, omdat het-afsnijden van geloovigen en ae binding der conscientien aan een opvatting van bijzonderheden die voldoende centra re kracht missen, ten eenen- male ongeoorloofd is, in we.k verband verwe- zen worae naar het opstel van wijlen Prof. Bavinck (in Kennis en Leven, bl.z 76) over Synodale kerkinrichtingen, luidende aldus: In problematische zaken, in wat niet duide'.ijk en klaar door de H. Schrift geleerd en door de analogie des ge'.oofs geeischt wordt, r.eme daarom de Synode geen besluit maar geve alleen raad en broederlijke vermaning In leerpunfcn zij men vast, en dulde dwaling niet. Maar overigens zij er vrijheid van pro- feteeren, van uitleggen en verklaren; eer- biedige men het recht van den individu, van den enkelen gelo'ovige en kome de alzijdig- heid der H. Schrift tot haar yo'.le recht. Waar voor ondergeteekenden de zaak zoo staat, det zij tegenover God en hun geweten voor de handelingen en besluiten der Synode geen verantwoordelijkheid mogen en kunren dragen, doch ondergeteekenden niettemin door het kerkelijk verband daarin onderge teekenden met de Synode leven, gedwongen worden deze verantwoordelijkheid toch dra gen, willen zij mededeeling doen, dat zij in hun conscientie zich eerst dan vrij zouden gevoelen te maken, dat ook hij deze verant woordelijkheid niet wenscht te dragen. Ondergeteekenden bedoelen hiermede niet, dat uw Raad openlijk in verzet behoeft te ko- men tegen de besluiten der Synode of dient uit te spreken, dat zij zich daarmede niet kan conformeeren; uw Raad zou dit in het mid den kunnen laten en toch zich duidelijk aan het dragen der mede-verantwoordelijkheid kurnen cnttrekken, door b.v. een besluit te ne- men in dezen zin, dat uw Raad, niet in staat over de zaak zelve een voldoend oordeel te vellen, ook al omdat hem daartoe alle gege-' vens ontbreken, niettemin, meent te mogen uitspreken, dat voor zoover deze gegevers vanwege de Synode zijn kenbaar gemaakt, deze geen gevoegzamen grond opleveren om de verantwoorde ijkheid van deze beslissin- gen, die zulke ontzettende gevolgen voor on ze Kerken zullen hebben, mede te dragen. Indien Uw Raad echter mocht besluiten zich wel met de besluiten der Synode te con formeeren, in dien zin, dat hij het woord van waarsfnuwing en vermaan aan de gemeenie (een woord, dat op zichzelf o.i. reeds de waardigheid van uw Raad aar.tast) i,en'oaar maakt (hetzij sjchriftelijk of mondel'ngi en ook uw Raad ondergeteekenden openlijk hier- tegen te protesteeren en trekt uw Raad hier mede de scheuring in de Gereformeerde Ker ken door tot Amsterdam West. Uw Raad zult van ons wilien gelooven, dat wij dezen brief met diepe smart in onze zielen tot u mSenen te moeten richten, smart vanwege d. lichtvaardigheid waarmede scheiding wordt gemaakt tusschen broeders die met voile liefde zich in 's Heeren Kerk hebben pogen dienstbaar te maken aan den aibeid van Zijn Koninkrijk in deze gemeente. Uw Raad de leiding des Geestes toebidden- de, verzoeken wij uw antwoord Zaterdag te mogen vernemen. Met broedergroeten en hoogachtirg, na mens ondtischeiden bezwaarde breeders en zust rs cter Geref. Kerk Amsterdam-West: (w.g P. L Gerritse, 55 Acim. De Ruyter- weg. In de Overtoomsche Kerkbode schrijft dr. Geelkerken: „In het schorsingsbes'uit der Sy node van 12 Maart wordt o.a. fceweerd, dat „alle vermaningen der kerke'ijke vergaderin- gen.... vruchteloos gcbleven zijn" Ik vcr- klaar met nadruk, dat deze cpmerkirg der Synode in flagranten strijd is met de waar- heid. Er is tot mij nimmer eemge „verma- ning" gericht. Met name niet door de Syno de; noch mondeling roch schriftelijk; noch tijdens mijn verblijft te Assen; noch daar voor, noch daarna." Onder het opschrift: ..Evident" schrijft dr. Geelkerken in de Overtoomsche Kerkbode: „De Synode van Assen heeft uitgesproken, ,,dat de boom des kennis des goeds en des kwaads, de sling en haar ^preken, en de boom des levens, naar de k aarblijkelijke be- doeling van het Schriftverhaal in eigenlijken of letterlijken zin zijn op te vaten en dus zin- tuigelijk waarneetnbare werkelijkheden wa- ren." „Naar de klaarblijkclijke bedoeling van het Schriftverhaal." Het is wel buitengewoon jammer, dat de Synode nagelaten heeft argu- menten aan de Heilige Schrift ontleend bij te brengen, w^aruit'zou b'ijken, klaar b'ijken, dat haar opvatting van de genoemde bizon- derheden in Gen 2 en 3 de „bedoeling van het Schriftverhaal" weergeeft. Had zij dit gedaan, dan zou inderdaad een weigerirg om zich aan haar uitspraak zon- der voorbehoud, te conformeeren gelijk staan met een Weigering om te bukken voor het ge zag der Heilige Schrift en dus in strijd bren-. gen met art. 4 en 5 onzer Ge'oofsbelijdenis. Edoch, nu beweert de Synode alleen maar, dat haar opvatting, de klaarblijkclijke bedoe ling der Schrift is. Ze zegt alleen maar, dat deze bedoeling voor haar evident is. Maar wat geeft haar het recht, te vorderen, dat hetgeen voor haar „klaarb!ijkelijk" is, ook voor een arder boven alle bedenking verhe- ven moet zijn? Voor mij „blijkt" nu eenmaal niet zoo ..klaar", wat voor haar ,.klaarblijkelijk" is. En een Gcreformeerd Christen laat zich al leen uit de Schrift overtuigen, niet door de machtspreuk eener Synode: rk acht dit of dat ..k'aarblijkeTijk", evident, en dus moet het ook voor u evident, klaarblijkelijk zijn." Ds Koppenaal, Geref. predikant te Mon- nikendam, verzoekt aan de N. R Crt. mede te deelen: Dat hij bij het lezen van he! getuige- nis der synode in den dienst des Woords te kennen heeft gegeven, dat hij persoonlijk zich daaronder bezwaard gevoelde en dat hij in geenerlei verband staat of wil staan met eeni- ge actie, tot nu toe gevoerd. Het gebeurde aldus De Stand. in de gemeente B. De predikar.t maakte bezwaar het woord van de synode van den kansel af te lezen en wilde een eigen verklaring voor- 'ezen. De kerkeraad echter verbood hem dit laatste en zeide hem het woord van de synode voor te lezen. De predikant vo'.deed hieraan. Doch zoo vlug las hij, dat geen der gemeente- leden er iets van verstond. Nu heeft de kerke raad den predikant verzocht het woord van de synode nogmaals voor te lezen; doch dan duidielijk. HULDIGING VAN DR. JOHAN WAGENAAR. Na 22 jaren het zangkoor van de afdeeling Utrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toonkur.st te hebben geleid, is Zaterdag avond dr. Joh Wagenaar, die wegens druk- ke werkzaamheden voor dat leiderschap heeft bedankt, voor de laatste maal als diri- gent in de uitveering van „Les Beatitudes" voor de afdeeling opgetreden. „Toonkunst" te Utrecht heeft bij deze ge- legenheid zijn directeur op hartelijke wijze gehuldigd, daarbij uiting gegeven aan de dankbaarheid, waarmede men jegens dr. Wa genaar bezield is. BRANDSTICHTING? W. B. te Appingedam, in wiens magazij- nen van galanterieen en aardewerk in den avend van 31 Januari een felle binnenbrand heeft gewoed, is als verdacht van brandstich- ting naar het huis van bewaring te Groningen overgebracht. BEWAKING VAN OVERWEGEN. De Vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten deelt in het Wkbl v. Gem. belangen mee: Verschillende gemeenten achtten zich met het oog op de algemeene veiligheid niet verantwoord, wanneer zij zouden'nalaten om aan de opheffing der bew.aking en afsluiting van overwegen tijdig bekendheid aan het pu bliek te geven door middel van advertenties in verschillende nieuwsbladen, nu de Neder landsche Spoorwegen voor publiciteit niet of onvoldoende zorgen. In verband hiermede hebben wij ons to* den minister van waterslaat gewend, waarbij wij te kennen geven, dat het ons alleszins bil- lijk voorkwam, dat met het oog op de alge meene veiligheid van de zijde der Nederland sche Spoorwegen omtrent de opheffing van de afsluiting van spoorwegoverwegen zelf voor de noodige publiciteit werd zorg ge- dragen, of wel dat, indien de uitvoering daar- van bij voorkeur ware over te laten aan de betreffende gemeentebesturen, de kosten dqs wege aan de gemeenten werden gerestitueerd Van den minister ontvingen wij hierop de- zer dagen het volgende antwoord: Ik heb de eer u mede te deelen, dat aan het in nevengemeld schrijven gedaan verzoek om te bevorderen, dat aan de betrokk'en gemeen tebesturen worden vergoed de kosten van ad vertentien, waarin de opheffing van afslui- tingen van overwegen is aangekondigd, niet kan worden voldaan. Destijds is aan de Commissarissen der Kcningin in de verschillende provincien be- richt, dat het aanbeveling zou verdienen, in dien door de gemeentebesturen aan de bladen van de opheffing van afsluitingen van over wegen eenvoudig mededeeling werd ged.aan, doch nimmer heeft het in de bedoeling gele- gen die besturen te nooen advertentien als vorenbedoeld te plaatsen. „Intusschen heeft de Directie van de Ne derlandsche Spoorwegen zich bereid ver- klaard in het vervolg zelf voor bekendmaking in de nieuwsbladen te dcen zorg dragen." VERVALSCHINGEN DOOR EEN BANKDIRECTEUR. Uit Veendam meldt men aan de N. R Crt Nadat hier een paar dagen geruchten had- den gelcopen over vervalschingen, welke ge- pleegd zouden zijn door den bankdirecteur H. J. O., van Noord-Nederlandsch Land- bouwerediet, hebben commissarissen aan den directeur ontslag verleend. O. is met zijn gezin ijlings naar elders ver- trokken. Commissarissen zetten het bankbedrijf voort HET NEDERLANDSCH-BELG1SCHE VERDRAG. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs meldt: Sauerwein schrijft uit Den Haag aan de Matin, dat minister van Karnebeek is aange- bleven om het verdrag met Belgie te verde- digen. Hij zou de eenige zijn, die het kan doen aannemeri. Sauerwein ziet in het verdrag het bewijs van ruimte van blik der Nederlandsche di plomatic en erkent, dat het een ontzaglijk voordeel aan Belgie geeft en wel het kanaal MoerdijkAn+werpen. In bet algeineen blijkt, zoo schrijft hij, Nederiand het meest toeschietelijk. Sauerwein tracht dan te ver klaren, waarom minister van Karnebeek zich zoo edelmoedig toonde, dat fel verzet erte- gen ontstond Daartoe herinnert hij aan de territoriale eischen door Belgen, dadelijk na den oorlog ten koste van Nederlnad gesteld. Sauerwein meent, dat de onstandvastigheid van-den toestand in Belgie Van Karnebeek's politiek influenceert. Overigens maakt de schrijver eenige fantastische opmerkingen, die op het volgende neerkomen: In Neder iand zou men het Vlaamsch-Waalsche ge- schil erg zwaar tillen. Wat zou Nederland's positie zijn, indien in Belgie >een burger- oorlog uitbrak? Nederiand wenscht de 4 millioen Vlaamsche katholieken niet in te lijven, waardoor het protestantsche karak- ter der natie zou teloor gaan In geval van een scheuring zouden de Vlamingen zich, aldus stelt Sauerwein zich de Nederlandsche meening voor. tot Duitschland, de Walen zich tot Fanikrijk wenden. Frankrijk en Duitsch'and zoud-en dan aan de Nederland sche grens op elkaar stooten. Nederiand zou dus voor het onvoordeelige verdrag te tee- kenen, de Belgische eer.beid stevigen. Een bewijs hiervoor zou zijn, dat het verdrag, door Rotterdam aangevallen, ook de onte- vredenheid der Belgische extremisten wekt, die tegen de nationale eenheid zijn. ZEDENM'SDRIJF. De Leeuwarder politic heeft een inval ge daan in een bierhuis acht-er de Hoven, te Leeuwarden, en daar aangehouden den 33- jarige timmerman en bierhuishouder A G de B., zijn vrouw de 33-iarige A M E. de W •en de 22-jarige dienstbode S. H., verdacht van overtreding van art. 250bis W. v S De dierstbode is na verhoor op vrije voeten ge steld Het echtpaar zal ter beschikking der justitie gesteld worden. KORTE BE RICHTEN. Zaterdagavond is te Hilversum een ge-. bouw aan de Kolenstraat, eigendom van de bouwmaatschappij v. d. Schaar en verhuurd als pakhuis aan den groenterhendelaar Go- rel, biira geheel uit?ebrand. De brand is ver- mcedelijk door korisluiting ontstaan. Zoowe! gebouw aN inh^ud waren verzekerd De landbouwer W D. te Helder is Vrijdag in aanraking gekomen met een ehc- trischen stroom en weru op slag gedood Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Bij Dclden is de arbeider H. Vrijdag uit een boom gevallen. Zaterdag is hij aan de bekomen kneuzingen overleden. ProyinciRftl Tiietiws MOLENS. Men meldt uit Schagen aan de N. R Crt Hoofdingelanden van het heemraadschap der Strijkmolens van de Schagerkogge heb ben besloten, nu de bestaande bemaling met drie molens niet meer voldoet, tot andere be maling over te gaan. Tot dat doel zullen twee plannen aan het oordeel van den hoofdinge niein van den Provincialen Waterstaat wor den ontworpen: le. het stichten van een ge bouw met twee electrisch gedreven schroef- pompen, waarvan de kosten op 49.000 wor den geraamd; 2e. een plan van het Inge- nieursbureau Fr. Eriksson te Rotterdam, om in elk der drie molens een electromotor van 60 P K. te plaatsen, die de bestaande vijzel kan aandrijven. UIT HEILOO. Ten overstaan van qptaris P. J. Stuyt te Castricum had hier de verkoop ng plaats van schapen welke kcsteloor worden geweid ten voordeele van het kerkbestuur. De verkoop was een mislukking. De hooge prijzen bij in- koop en de niet hooge prijzen bij verkoop wa- ren oorzaak van een verlies. De 51 schapen brachten 1659 op. De Vereeniging „Heiloo vooruit", welke had besloten om een verloting te houden ter stijving van de kas (de bedcelng was om een muziektent te bouwen) heeft geen ver- gunning gekregen. De laatste twee dagen hebben wonderen verricht op de bollenvelden. Naast de narcis- sen en crocussen komen ool. de eerste hvacin- then in bloei. Het lcont de moeite om hier en in het naburige Limmen de bollenvelden te zien. Jammer is het en een strop voor de kweekers dat de tulpen zoo hebben gele den. Er wordt dan ook een zeer matig be- schot verwacht. UIT SCHERMERHORN. Op Donderdag 18 Maart vergaderde de Floralia-vereeniging in de zaai van deg heef Koster, onder leiding van den voorzitter den heer Koster. Uit het jaarverslag stipien wij aan, dat het letental in 1925 met 35 leden was vooruit- gegaan en op 1 Jan. 1926 bedroeg 147; en dat het slagen van den feestavond in 1925 een groot succes voor de vereeniging is ge- weest. Een woord van dank werd den Secretaris, den heer J. Bosga, gebracht voor jaar verslag. Aan de orde was het verslag van den pen- ningmeester over 1925; De cntvangsten hadden bedragen f 561.20; de uitgaven 415.0314batig slot, is dus 146.16 X. Den penningmeester werd decharge ver- Itend voor zijn financieel beheer. Punt 4. Verkiezing bestuurslid door vaca- ture. De voorzitter deelt mede, dat door overlij- den van haren eminenten voorzitter, den heer de Kiewit, eene vacature is ontstaan en deze aangevuld dient te worden. Het bestuur stelt voor uit de volgende voordracht een lid te kiezenC. Schoon, J. Hermes, A- de Lange, De stemming gaf aan 11 stemmen op Schoon en 1 op J. Hermes; Aangezien de heerSchoon niet ter vergade- ring aanwezig was, zal hij met zijne benoe- ming tot bestuurslid in kennis gesteld worden. Punt 5. De voorzitter brengt thans ter ken nis, dat in 1926 aan de leden zullen worden uitgereikt: de Zilverbonte Geranium, de Achi- rantus Verschaffeline, de Witte Bolbegonia, de Salvia Zurich. Aan de kinderen: de Labelia, de Leeuwen- bek, dat de planten in Mei zullen worden uit gereikt en gekweekt moeten worsen in de uit- gereikte potten, dat de planten niet in andere potten overgeplant mogen worden, noch de pot in een grooteren pot geplaatst mag wor den, hieraan zal stipt de hand worden gehou- den, dat de tentoonstelling dit jaar gehouden zal worden cp 1, 2 en 3 September, bij den heer Koster, dat de leden contributie blijft bepaald op: voor leden 1, (waarvoor 4 plan ten worden verstrekt)voor de kinderen 20 ct. waarvoor 2 planten worden verstrekt, dot ook dit jaar handwerken en huisvlijt ingebracht kunnen worden; dat de winkeliers en rijwielhandelaars. zullen worden uitgenoodigd tot het mede ex- poseeren van standen van hunne artikelen, waarvoor ook prijzen beschikbaar gesteld zullen worden. Punt 6. Mededeeling volgt thans van de plannen voor den feestavond. Het bestuur zal hierin werkzaam zijn en hoopt met hare plannen te zullen slagen. Zij zal eene'uitnoo- diging richten tot mevrouw Klerkde Boer te Oosthuizen, tot de Zangvereeniging „Voor- uit," Gymnastiek, Muziekvereeniging enz Tevens is door de firma Van Nelle toegezegd hare theetent. Gelegenheid tot eene kleine verloting van drie prijzen, alsmede een grab- belmand en touwtrekken zal aan deze ten toonstelling verbonden worden. Na rondvraag volgde si uiting. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De algemeene vergadering van den Neder- landschen kolfbcnd zal in September alhier worden gehouden, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de societeit „Op Maat". UIT EGMONDBINNEN. Zaterdag j.l. werd een biljartwedstrijd ge houden tusschen drie spelers van Egmond- binnen en drie spelers van Egmond aan den Hoef. Er werden 9 partijen van 75 punten gespeeld, waarbij de spelers van Egmond aan den Hoef in de meerderlieid bleven met het geringe verschi-1 van slechts 6 punten. De Damclub Egmohdbinnen hield Woensdagavoiid een wedstrijd teg.nde dam- club Castricum. Deze bleef overwinnaar met 20 punten tegen Egmondbinnen 16 punten Donderdagavond kwam de damclub Limmen zich meten tegen Egmondbinnen. Hier bleef Egmondbinnen overwinnaar met 19 tegen Limmen 7 punten. Daar de Egmonders tweemaal als over winnaar uit den strijd zijn gekomen werd hun een medaille aangeboden, welke door den voorzitter met een goed gekozen speech- ;e werd uitgereikt. Daarna hield de heer de Goede eenige voordrachten, welke zeer in den smaak vie!en. UI1 BROEK OP LANGENDIJK. De Groenten Groothandela-ren Vereeniging „De Koophandel" welke 25 jaar bestaat, heeft besloten in de volgende maand een feestavond te houden. UIT HOORN De heer E. P Hofkcnscheid slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candidaatsexamen van werktuigkundig- ingenieur. Aan ds. F. Zantinge, predikant bij de geref. gemeente aihier, is na 40-jarige ambts- vervulling op de meest eervolle wijze emeri- taat verleend. 25 April zal hij afscheid ne- men van zijn gemeente en zich nadicn te Hil versum vestigen. Ingevolge een aanvraag van de bestu ren der Bijzondere scholen stelien B. en W. ingevolge het betreffende artikel uit de L O. voor de volgende voorschotten te verleenen: aan de R. K. Par. jongensschool 3620 R. K. meisjessehool 4174; school voor chr. lager onderwiis 1052: Montessorischool voor lager onderwijs 412; R. K. school voor U. L. O f 2364. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Maandagavond werd door den heer P. Glas de laatste cursusavond in Bedrijfscon- trole gegeven. Aan dezen cursus, uitgeschre- ven door de Vereen. „de Toekomst" namen 12 personen deel. Na het eindigen dezer laatste les sprak de heer G'as de cursUten toe, waaruit niet alleen zijn tevTedenheid bleek over het tropwe bezoek, doch vooral de aangename toon en de groote belangstelling geduren.T dezen cursus betoond, stemden den heer Glas dankbaar jegens de cursisten Verder bracht hij dank uit aan het bestuur der tuinbouwvereeniging dat wederom de gelegenheid had gegeven een dergelijke cur sus te houden. Hierna kreeg de heer W Mul'er, als vice- voorzitter der tuinbouwvereeniging, het woord. Spr. memoreerde hoe nuttig en nood- zakelijk het voor de tuinders is een cursus in het tuinbnuvboekhouden te volgenHij dank- te dan ook den heer Glas voor het door dezen gepresteerde en sprak den wensch uit, dat, mccht wederom een cursus worden uitge- schreven de heer Glas weer bereid zou zijn, zich beschikPaar te stelien. Namens de cursisten kreeg de heer A. Tuinman het woord. Spr. dankte den heer G'as voor de aangename en ^envoudige wijze waarcp hij dezen cursus heeft gegeven. Dat deze door de cursisten met aandacht is gevo'pd. is geb'eken uit de op^omst. daar bijna nimmer verzuimd is. Op humo- ristische wijze, bood spreker den heer Glas. namens de cursisten een souvenir aan n 1. een zi'veren po-t'oodhouder. De heer G'as bracht daarvoor de cursisten zijn welgemeenden dank en noodigde de hee ren uit ncer een'^en ti'd meze"i<r te verroozen waaraan natuurlijk met genoegen werd vol daan. UIT AKERSLOOT. Na een openbare vergadering te de Wou^e, waar besproken werd het onderwtrpr „Is het verbod van pluimveehouderij van algemeen b^lang", werd hier een pluim zee vereeniging opo-ericht. Het voorloopig bes'uur bestaat uit de heeren C. Aafjes, C. Kuiper, J. W. Hos en P. Knaap. UIT WINKEL. Vrijdagmiddag werd alhier een bouw- plaats verkocht, gelegen in den Groetpol der en groot 40 H.A. 22 Are en 10 c.A. Deze plaat- werd in twee gedeelten ver kocht, elk doel vormende een bedrijf van pi m. 20 H.A. De# totale opbrengst bedroeg 110400. De installatie van den nieuw-henoem- den burgemetster zal olaats hebben op Dins dag 23 Maart a.s. des namiddags 2 uur. UIT LIMMEN. In tegenwoordigheid van Wethouders, raadsleden, bollenkweekers en handelaars werd gister hier een brandbluschapparaat beproefd in het pakhuis van de fa. J. Valke ring c-n Zonen, Exporteurs alhier. Het apparaat, gedemonstreerd door een importeur uit Haarlem, voldeed uitstekend. In de drukke praktijk (wanneer het brand- gevaar grooter is dan anders) kan dit bluschmiddel goede diensten bewijzen. Onder presideum van J. J. Nieuwenhui- zen vergaderde gisteravond de Burgerwaclit in Cafe Zomervreugd. Uit de rckening en veranhvoordin.g van den penningmeester bleek een voordeelig sal- do van 132. Daarna uitloting van aandeelen der geld- leening voor de schie'baan. Uitgeloot dc- nummers 2, 3, 40 en 48. Uit het jaarverslag blijkt dat de schietbaar zich in een voldoend gebruik mag verheugen. Noodig was een bergplaats te bouwen. De gemeente gaf wederom subsidie. Het aanta! leden verminderde met 3 en 5 nieuwe leden werden bijgeschreven. Tot heden was men aangesloten bij Bever- wijk, doch verschillende leden waren voor aansluiting bij Alkmaar. Na uitvoerige be- spreking werd besloten voor Beverwijk te be- daqken en bij Alkmaar aan te sluiten. Voor den korpswedstrijd werden de prijzen behaald door C. Valkering Jr., G. Mooij, Jac Stuifbergen en D. Schoenmaker respectieve- Iijk met 86, 84, 79 en 77 punten. Door den burgemeester werd een medaiPe uitgereikt, welke door hem was uitgeloofd voor den wedstrijd tusschen de burgerwacht en landstorm en welke door de Burgerwacht is gewonnen. In de vacature-J. Valkering Dz. (die be- last is met he1 toezicht op de baan en ge- bouwen) werd gekozen de heer J. van der Peet Jr. Hierna had de benoem'ng plaats van een waa.rnemenden commandant en plaatsver- vanger. Berr^md werden de heeren J. de Winter en J. Winder. UIT SCHOORL. In het lokaal van den heer Schuyt hield de V. V. V. Noordkennemerland hare jaarverga- dering. In zijn openingswoord sprak de voor- zitier zijn spijt er over uit dat de Groeter le den uit de vereeniging waren gegaan en zelf eene vereenig ng hadden gevormd, doch we tellen thans toch weder onze 100 leden en dat stemt tot voldoening. Er waren 34 leden tegenwoordig. De voorzuter deelde mede dat de kleine gids in een cplaag van 7000 stuks zal ver- spreid werden terwijl de uitgever gezamenlijk met de Groeter vereeniging gescniedt. Een nieuwe kaart zal tevens worden uitgegeven. 't Aantal advertenties voor den gids was zeer bevredigend. De houtvester van het Staatsbosehbeheer heeft den voorzitter beloofd, een aantal ban- ken in de duinen te plaatsen, terwijl aan den Koningineweg een trap zai penlaatst worden met een plateau op't hooge duin. Getracht zal worden een reclame-poststem- pel te verkrijgen. Nog werd medegedeeld dat de heer Scber- mer het informatiebureau niet langer wensch- te te hebben Reden h ervan was de scheuring in de Vereeniging. De heer Schermer wensch" te zijne diensten alleen te \erstrekken aan de geheele gemeente Schoorl en niet aan een gedeelte. De burgemeester had bericht gezonden dat hij verhinderd was de vergadering bij te wo- nen. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met ontvangsten van f 708 77 en een uitgave van 690.01. Echter waren nog di verse ontvangsten en uitgaven te doen welke nu ten laste komen van 1926- De begroot.ng 1926 sloot met een ont- vangst en uitgave van /594 63H. De post onvoorzien bedroeg 41. Besloten werd om weder in diverse bladen te annonceeren. Hiervoor werd een hooger be- drag uitgetrokken dan in 1925. De pensionlijst zal weder versehijnen Zij die er op worden geplaatst zullen echter'een zeker bedrag moeten betalen. Besloten werd om voor dit jaar weder een verloting aan te vragen evenals in 1925 met toestemming van B. en W. Evenzoo zal ook weder een zomerfeest wor den georganiseerd, waarvoor van gemeente een particuliere garantie zal worden ge- vraagd; terwijl de kas der Vereeniging ook 50.— garandeert. Het bestuur zal in de werkzaamheden voorgaan, terwijl een viertal heeren steun toe- zegden. Besloten werd om een adres aan den Raad te zenden, verzoekende't vaste recht op electriciteit af te schaffen E>e Groeter veree- nig ng en de P. H. V. en mogelijk ook wel „Algemeen Welzijn", zullen t zelfde doen, daardoor steunende 't betreffende voorstel dat het Raadslid Schermer schriftelijk bij de voorzitter van den Raad heeft ingediend. Als informatiebureauhouder werd gestemd de heer Zuurbier, terwijl de voorzitter, den heer van dit bureau gedurende 15 jaar. 'c hear van dit bureau gedurende 15 jaar. t Salarls werd vastgesteld op 60.'t welk de heer P den Das een ongemotiveerde ver- laging vond. De heer Jb. Akkerman wenschte de afwe- zigen in kennis te stelien met de betaling voor een plaats op de pensionlijst, daar mo gelijk niet ieder hiermede genoegen neemt. De voorzitter wilde echter de lijst thans af- drukken; er is haast bij. Hierria sluiting. UIT URSEM. De raad vergaderde Vrijdag des voormid- dags 10 Vs uur. Tegenwoordig alle leden. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter bracht ter tafel 1. Schrijven van den Minister van On derwijs d.d. 26 Februari j.l. houdende mede deeling dat de Rijksvergoeding over 1926 overeenkomstig art. 56 Lageronderwijs is vastgesteld op 2810. 2. Schrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 24 Februari j.l. houdende mededeeling dat hunne beslissing omtrent het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 2500 is verdaagd. 3. Schrijven van den heer Inspecteur der Directe Belastingen d.d. 26 Februari jl., hou-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6