DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 71 Honderd acht en twintijyste Jaanransf 1926 MAANDAG 29 MAART Dit nnmmer bestaaf uit 2 blades. Deze Courant wordf ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feesldagen, uitgegeven. Jbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 tnaanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. 1i uajio-u—l PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrafmte. Brieves franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERMs, COSIER 6 ZOON. Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Buiteiiland. Telef.nr. Administratie 3. Teiefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE CHOAS IN CHINA Alle Russen, die in functie zijn bij de re geering te Kantc-n, hebben bericht gekregen hun ontslag te nemen en de stad te verlaten. Draadlocs wcrdt nog gemeld, dat de Sov- jetregeering van plan is Radek als afgezant iiaar Kanton te sturen. Een groot aantal niet-officeele bewoners van de Russische ambassade te Peking, waar- onder vertegenwoordigers van de Tsjeka, zijn naar Kalgan vertrokken, waarheen de verslagen Chineesche bolsjewistische gene- raai. Feng Yoe Hsiang zicli reeds heeft bege- ven. Het blijkt; dat de Kwo Min Tsjoen aan Woe Pei Foe een Tsjang Tso Lin vredes- voorstellen heeft aangebcden, doch het is nog niet bekend, hce dezcn daarop hebben gerea- geerd. Ondanks dit vredesaanbod scnijnen de lciders der Kwo Min Tsjoen nog pogin- gen te doen om oneenigheid te verwekken tus- scheu hunne tegenstanders, die naar men tveet nog niet lang geleden tegenover elkaai stonden. OUD-RIJKSKANSELIER FEHRENBACH OVERLEDEN. Vrijdagmiddag is de Duitsche oud-rijkskan- selier Fehrenbach ovcrleden. voorzitier van de rijksdagfractie van het centrum. Hij werd in 1852 in Baden geboren, waar hij in 1885 als lid van de Kamer zijn pclitieke loopbaan begon. In 1001 in den Rijksdag gekozen als centrumscandidaat, bleef hij volksafgevaar- digde tot de revolutie. In 1917 nam hij den voorzititi'szttel van het Duiische parlemeni in. De Naticnale Vtrgadering kocs hem even- eens tot haav voorzitter. Na de Kapp-Putsch aanvaardcle Fehrenbach als veUfigejj^oprdi- •geV van den toonaangevenden rechtervleugel van het centrum het rijkskanselierschap. Met den minister van buitenlandsche zaken Si mons nam hij in 1920 deel aan de conferen ce te Spa, waar hij tevergeefs concessies vcor Duitschland trachtte los te krijgen. In den laatsten tijd is Fehrenbach's naam genoemd in verband met de crisis in het cen trum, door het optreden van dr. Wirlh in acuter vorm gckomen en waarbij hij tenslotte een bemiddelcnde rcl spceldc. Reeds tijdens zijn langdurige ziekte werd in centrumskringen van gedachlen gewisseld over de vraag wie hem als leider van de fractie zou opvolgen. De rechtervleugel trad daarbii op voor den afgevaardigde von GuS- rard. Sterke aanhang schijnt ook de afge vaardigde Schetter te hebben, die wel is warn pas sinds de laatste verkiezing in den Rijks dag zit, maar toch veel invlced heeft. Schet ter is vcorzitter van d'e rijksdagcommissie voor het onderzeek inzake de veemnicor- den. De overleden oud-rijkskanseiier dr. Feh renbach is des rniddags in -d:n Rijksdag dcor president Lobe herdacht. Zijn rede werd door alle aanwezigen, waaronder ook het geheele rijkskabinet met den rijkskanseliei aan het h'oofd, staande amgehoord. Onniid- dellijk na het bekend worden van dr. Fehren bach's over ijden werden de rijksvlaggen op de vier hoektorens van het Rijksdaggebouw halistok geheschen. Henmiddag zou het stoffelijk overschoi van den oud-rijkskanselier op het kerkhof te Freiburg ter aarde worden bestelrd. DE MISLUKKING VAN GENeVE. Lord Grey of Fallodon heeft hedenavond in een te Cambridge gehouden rede voor de uriversitaire Volkenbondsvereeniging, het resultaat van Geneve een minder groote mis- lukfcing genoemd, cfen het aanvankel:jk scheen. Lord Grey sprak de oveituiging uit, dat de geest van zelfopoffering, door som- mige landen ten opzichte van -de Volken- bondsidee betoond, gosde vruchten zal dra- gen. DE NIEUWE GEBOUWEN VOOR DEN VOLKENBOND. De secretaris-generaal van den Volken- foond heeft voor 1130 Zw frs een bezitung te Secheron (bij Geneve) aangekocht. Wan- neer nog twee aangrenzende goederen zul- len zijn gekocht, zal de Bond de beschikKing hebben over de terreinen, waarop het ver- gadergebouw der Assemblee en het nieuwe gebouw voor het secretariaat zul'en worden opgetrokken. Zijn die uieuwe gebouwen nog noodig? vragen somnnge pessimisten, met het oog op de misiukking van Geneve. MUSSOLINI'S HOUDING JEGENS DUITSCHLAND. -De Italiaansche gezant te Weenen, Bordo- naro, die telegrafisch door Mussolini is terug- geroepen, zal secretaris-generaal bij het mi- nisterie'van buitenlandsche zaken worden. Hieruit v. oi'di de conclusie getrokken, dat .Mussolini de betrelA*irgen met Ocrtenrijk en Dutisclilaild in zin zal vvdjzigen, claar Bordanaro als een wieucj. van Dnitsch* land bekeiul staat. w' DE OORLOG IN MAROKKO. Naar verluidt zou in een door Abd-el-Krim gepresideerden oorlogsraad besloien zijn tot hervatting der vijandelijkheden. Het bombardement van Tetoean door het kanon der rebeflen, opgesteld op de h oog ten van Targuist, is in de laatste dagen hervat „HINDENBURG-POLrrlEK". In den Duitschen Rijksdag dienden de com- munsten Vrijdag een vcorslel in om het sala ris van den rijkspresident van de begrooting te schrappen. Hun spreker verklaarde, dat een rijkspresident volmakt overbodig was en betoogde. dat het nu maar eens uit moest zijn met de Hindenburg-politiek. Onmiddel'ijk sprong de minister van bin- nenlandsche zaken, dr. Kiilz, op en ver klaarde verontwaardigd, dat de rijksregee- ring voornemens was zoolang zij het heft in handen had Hindenburg-politiek te voeren omdat dit een politiek is van plichtsbetrach- ti gen verantwcordelijkheidsgevoel. Het communistisch vcorstel werd verwor- pen. Alle andere partijeh s+emden er tegen. DE ZAAK-.'uRGENS. De zaak-Jiirgens (de vroegere Duitsche rechter van instructie, thans Landsgerichts- direktor) neemt steeds grooter omcang aan Thans wordt ook een onderzoek ingesteld te Kassel, waar hij een tijdlang als rechter werkzaam is geweest. SUIKEPSMOKKELARIJ TE HAMBURG. De douaneautoriteiten zijn volgens de „Hamb. Naclir." een suikersmokkeh rij op groote schaa! in de vrijhaven te Hamburg op het spoor gekomen. Dc ontdekking geschied- de reeds maanden geleden Er zijn ca 30 per- sonen bij betrokken. die een organisatie had- den gevormd; de meeslen zijn reeds gearres- teerd. Den Staat is door deze affaire een schade toegebracht van ca. een millioen mark. MEXICO EN DE VEEEMDELINGEN. Uit New York wordt gemeld, dat een roo- versbende in den Mexicaanschen staat Dura- go drie Amerikaansche burgers en een Duit- scher gevangen namen en geld en juweelen van hen eischte, en het huis van den directeur van een mijnbouwondememing plunderde. De roovers voerden verder drie Amerikanen naar het gebergte, die zij aan boomen vast- bonden, doch welke later ongedeerd ont- kwamen. MACNAMARA ONTSNAPT. Eenigen tijd geleden is een jonge En- gelschman, MacNama^a, te Tunis tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij o a tegenover Arabieren een lofrede had gehouden op Abd-El-Krim en critiek had uitgeoefend op het Eransche bewind in Syrie Een draadloos bericht meldt thans, dat MacNamara erin geslaagd is te mtsnappen en reeds over zee het land heeft verlaten. Waarschiinliik zullen geen pogingen worden gedaan om hem weder te arresteeren. DE FINANCIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. Briand presideerde Zaterdagmorgen den mimsterraad, die zich bezighield met de te- gen-voorstellen van de begrootingscommissie. Het kabnet besloot met algemcene stem- men tot ernstige maatregefen om den franc van de ineenstorting te redden. De regeering zal in d'e Kamer de kwusde van vertrouwen stcllen. De politieke tcestand wortd ais verbeterd beschouwd, daar de minister van financien g'czwicht is, afgezien heeft van de verhooging der onizetbelrsting en er in tcegestemd heeft andere fcUastingen vcor te stellen. Zoo zou dan de mogelijkheid worden geopend einde- lijk uit de onvruchtbare -dlscussies te gera- ken. Peret, de minister van financial, verkaar- de Zaterdag in de Kamer plechtig, dat alios voor 1 Maart moot bes'ist zijn met bet oog op het heil dts lands en d'at, waar dit op het spec staat, de huidige tcestand niet ma« voertduren, claar zii anders verontrustend zou worden De scc'alisten erkendrn, dat de franc moot worden gored, maar deden op- mtrken, dat zoo spoedig mogclijk andere bc- lasiingen moeten worden voorgosteld zonder hardnekkig vast te hcuden aan de oorsprco- ktlijke voorstellen. Met hopt, dat Briand er op het laatste ocgenblik in zal slagen tot een definitieve re- geling te komen. DE ZEVENDE JAARDAG VAN HET FASCISME. Mussolini heeft Zaterdagavond een bood- schop gericht aan de Zwarthemden ter gele- genheid van den zevenden jaardag van het fascisme, welke gister gevierd werd. In deze boo^schap zegt de dictate-: „Fascisten van geheel IraliC De zevende jaardag van de vorming van hoi strijdend Facisine treft onze phalanx he ter gewa- Reccl aan dan oojt te voren c-n waar dig cm dezen dag met de uiterste discipline te her- denken. Na zeven jaren van bloedigen strijd heeft het volk groot vertrouwen gekregen in de regeering, welke de moeilijkste vraagstuk- ken heeft opgelost, terwijl de oppositie van iederen aard vernietigd is. In het buitenland wordt het facisme of bemind 6f gevreesd, doch overal gerespecteerd ondanks de on- machtige manoeuvies Van ouden politieke raachten, welke wij echter gebroken hebben. Zwarthemden, het einde van het zevende strijdjaar bekroont uw glorie, doch het groot- ste werk moet nog begonnen worden. De moeilijke taak, welke ons wacht, eischt van ieder uwer de grootste toewijding, de groot- ste discipline en opofferingsgeest. Dat wij het land gered hebben van de decadentie is een groote overwinning. Thans moeten wij ons toeleggen op de vergrooting van de mo- reele en materieele rnacht van Italie. Met het orverwoestbare symbool van den iictor zullen wij alle hinderpalen overwinnen en ons ide- aal verwezenlijken. Deze eed moet gij op de zen dag zweren. Op voor de fascistische over- winning tegen iedereen!" De voornaamste plechtigheid zal pleats hebben in het hippodroom te Rome, waar Mussolini de fascisten zal toesperken. Door de draadiooze werd de rede in geheel Italie gehoord. In alle districten werden plaatselijke feestelijkheden gcierd. DE FINANGIEELE TOESTAND IN POLEN. De minister van financien heeft in de be grootingscommissie uit den Poolschen Land- dag o. a. verkiaard, dat indien de uitgaven niet worden beperkt de begrooting een groot tekort zal aanwijzen. Een buitenlandsche leening zou erger zijn dan de kwaal. irp?nde hij. n ook be asting- verhooging en inflatie wees hij van de hand" Het eenige middel om het budget in even- wicht te brengen was dus een beperking der bestuursuitgaven door verlaging van het aan- tal ambtenaren, opheffing van het bestaande systeem van salarieering der ambtenaren en strenge doorvoering der voorgestelde sala- risverlagingen. DE BESTRAFFING VAN ANTI- FASCISTEN. De Italiainsche Koning heeft een besluit geteekend, waarbij aan Antonio Vacirca, te New York woonachtig, diens Italiaansche burgerrechten worden ontnomen en zijn goederen worden geconfisceerd wegens zijn stelselmatige beschitnpingscatnpagne ten op zichte van Italie. Dtn te Lugauo gevestigden Italiaan To- nello is dezelfde straf opgelegd, doch voor twee jaren slechts, wegens zijn anti-fascisti- sche actie. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat Sena tor Edge in den Senaat een resolutie heeft vocrgesteld, cm in November 1928 een volks- referendum over het drankverbod te houden. De wetgevende lichamen van Rhode Island hebben een soortgelijke resolutie aangenomen en verwacht wordt dat ook de wetgevende lichamen van New-York en Maryland het- zeifde zullen doen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Op het Centraalstation te Maagdenburg is een locomotief op een personentrein ingere- den. De laatstet vier wagens werden geheel verbrijzeld. 31 personeh werden gewond, waarvan enkelen ernstig. GRIEP-EPIDEMIE TE ODESSA. In het garnizoen te Odessa breidt zich de griep onrustbarend uit. De vreemde schepen blijven voor de haven liggen. De betnanning komt niet aan land. Naar verluidt zouden de buitenlandsche schepen, die Odessa hebben aangedaan, niet worden binnengela'eu in de andere havens van de Zwarte Zee. De toestand is zoo/ernstig dat de Volkscommissaris van Gezondheid, Ce- maschkow, zicli met een straf van medewer- werkers. naar Odessa zal begeven. EINDE DER SLAVERNIJ IN BURMA. Officieel wordt inedegedeeld, meldt de „Ti- mes" dat alle slaven in de Hukawang-valhi 3500 in getal, thans bevrijd zijn. De Huka- wang vallei is gelegen in Assam in het noorden van Burma (Achter-Indie). Hiermede is de moeilijke arbeid van een kleine groep Britsche Indische ambtenaren vo'tooid. In Maart 1923 werd in een rapport van den gewezen commissaris voor het N.O. van Burma medegedeeld, dat tnenschenoffers en slavernij in dat gebied nog heel gewoon waren. In betrekkelijk korten tijd zouden wel 20 jongens en 30 meisjes uit Assam ge- schaakt zijn. Een rapport van een half jaar later meldde, dat deze gruwelijke gewoonten weliswaar be- perkt bleven tot esn betrekkelijk kleine streek van het or«ffisniijlco geHed der Naga-heu- vels, dat gij daar dan ook welfg tier- j den- - In Januari 1925 besloot de gouverneur van Burma, met een aantal ambtenaren en een escorte van 110 man militaire politie, zelf een bezoek aan de bewuste streek in de Naga- heuvels, de Hukawang-vallei, te brengen Na een avontuurlijke reis werd het dicht bij de vallei gelegen Maingkwam bereikt. De gou verneur had daar een onderhoud met de no- tabelen van de streek, die beleefd, maar be- slist, de slavernij en de menschenoffers ver- dedigden en even stellig weigerden er een eind aan te maken. Op den laatsten dag van zijn bezoek, riep de gouverneur een volksvergadering bijeen, waar hij aan de in grooten getale opgekomen inboorlingen in hun eigen taal zeide, dat met de gewoonten van slavernij en menschenof fers moest worden gebroken. De regeering zou helpen door den slaven voorschotten te geven, waardoor zij hun vrijheid konden koo- pen. Een Britsch officier zou verder ieder jaar een inspectiereis maken, om na te gaan of inderdaad de s lavernij was afgeschaft De eerste inspectie-tocht onder leiding van den heer Barnard, is daarop in December 1925 aangevangen en thans beeindigd; alle slaven bleken bevrijd, en menschenoffers wor den niet gebracht. HOOFDDEKSEL EN HUWELIJK IN EGYPTE. De verwestersching, die Kemal pacha in Turkije mot ijzeren hand doordrijft, heeft ook in Egypte, dat onder soortgelijke religieuze en traditioneele verhoudingen leeft als Tur kije, voorstanders. Voor het meerendeel be- vi'nden dezen zich onder de studenten te Kai'ro, die onlangs, zooals men zich herin- nert, in Europeesche kleederdracht in d*- universiteit verschenen, waar zij zelfs met hun Europeesch pakje aan overnachtten. De godsdienstige autoriteiten zijn echter vol- strekt niet te spreken ewer dit onbezonnen modernisme ond'er de jeugd. De Grootmufti en do rector van de A1 Azhar, de hooge- schccl'. te Kafro, hebben n.l. een „fetwa" uit- gevaardigd, waarin zij met nadamk verklaren, dat het dragen van hoeden in strijd is met den Mahomedaansehen godsdienst, die de gelcovigen verbiedt de ongeloovigen in hun gewoonten na te bootsen en voorts dat het zou bijdragen tot de verdwijning van de na- tionale tradities en de karakteristieke eigen- heid der Egyptische persoonlijkheicL De autoriteiten maken tevens van de gele- genheid gebruik om zich uit te spreken tegen een ander stuk Egyptisch modernisme, dat dreigt een der hceksteenen van het Mahome- danisme aan te tasten, met name het gemeng de huwelijk tusschen Mahomedanen en niet- Mahomedanen, dat in Egypte, gelijk overal elders het gemengde huwelijk, veld wint. Zooals men weet, verzet zich de Koran, het Mahcmedaansche wetboek, tegen dergelijke huwelijkcn, ofschoon hij arderzijds wel het huwelijk toestaat van een Mahomedaan met vrouwen van een andere geloofsbelijdenis, omdat kinderen uit zurke huwelijken geboren don Mahomedaansehen godsdienst moeten volgen. De „fetwa" die zich met een enkel woord ook 'nog verklaart tegen het beginsel van de gelijkheid van man en vrouw be sluit met een krachtig beroep op alle geloch vigen om zich te verzetten tegen nieuwe idceen, die de strekking hebben het Mahome- da'nisme te verzwakken. Of deze ,.fetwa" het voortschrijden van het modernisme onder de jeugd ten slotte kan stuiten, mag men, gezien de eeschiedenis in andere Linden, ernstig betwijfelen. KORTE BERICHTEN. Een draadloos bericht uit Parijs meldt dat luitenant Macnamara, die dezer dagen te Ousse, in Tunis, tot gevangenisstraf ver oordeeld werd wegens poging tot ondermij- ning van het Fransche gezag in Tunis, over zee onfsnapt is. De autoriteiten zijn niet voor nemens stappen te doen om den terugkeer van Macnamara naar Tunis te verkrijgeu. Weenen zal een nieuwe concertzaal krij gen. Men is van plan de groote, thans onge- bruikte zittingzaal van het vroegere Oosten- rijksch-Hongaarsche parlement, die ongeveer 1000 plaatsen biedt daartoe in te richten. In Asschersleben zal een „Hochschule" voor Organisten worden ingericht. D Fransche Kamercomissie voor't alg. keisrecht heeft gisteren een socialistisch voor- stel tot wijziging van de verkiezingen voor den Senaat onderzocht. De commissie ver klaarde zich vcor het voorstel om de verkie zingen in de toekomst algemeen te doen hou den en den minimumleeftijd der stemgerech- tigden op 40 jaar vast te stellen. De Volkenbondscbmmissie voor de be- scherming van jeugdige kinderen heeft haar arbeid in de vijfde zitting voltooid. Zij ?telde een rapport op, dat bij den Volker.bohdsraad zal worden ingediend. Uit Rhodes wordt gemeld, dat men roo- de rookpluimen heeft zien opstijgen uit den berg Cataciamast. Zij wekten den indruk van een vulkanische uitbarsting, gelijk aan die, welke vijftig jaar geleden plaats had. Men zou hier dus te doen hebben met 'n uit°" 'oof- yulkaan, die op.oieu®' is gaa^ Mi kta. v. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo- ten tot aanvaarding der uitnoodiging om zit ting te nemen in de commissie tot reorgani- satie van den Volkenbondsraad. Gp het vliegveld te Villacoublay heeft Bajac met een Bleriot-verkeersvliegtuig met vier Renaultmotoren met 1500 kg. belasting he wereldduurrecord geslagen met 3 uren 4b min. 35.6 sec. (oud record ir. Grase (Neder- land) 3 uur 3 min. 30.2 sec.) Een der grootste sigarenfabrieken van Gent heeft zich genoodzaakt gezien, haat personeel te ontslaan en de fabriek te sluiten ten gevolge van de crisis in de sigarenindus- rie Deze crisis is grootendeels het gevolg van den belastingdruk, die de volgenae maand nog zal worden verzwaard. Het Roemeensche kabinet is afgetreden. De Pruisische Landdag verwierp met 198 tegen 195 stemmen het wetsontwerp in zake de belasting op de huishuren. De Fransche socialisten hebben beloofd zicli bij de stemming over de ontwerpen van Peret op het beslissende moment te zullen onthouden. Men hoop hierdoor een nieuwe regeeringscrisis te vermijden. De begrootingscommissie uit den Duit- schen Rijksdag heeft besloten den wijngaar- deniers onmiddellijk credieten tot een bedrag van 20 millioen Rijksmark ter beschikking te s»« ZooaJs men sinds onlusten in het Moezelgebed vernam liggen nog groot* partijen wijn onverkocht Bij de veiling van de beroemde Britwell- bibho.heek werd een van de twee bekende exemplaren van het eerste boek over stenogra- fie verkocht. Het is het in 1588 verschenen „Characterie' van Timothy Bright He' draagt als ondertitel: „Een 'kunst van kort. gemakkehjk en geheim schrift door teekens" Het bracht ongeveer /65C0 op. De uit Griekenland uitgewezen gene- raal Plastiras is Vrijdagavond uit Belgrade vertrokken. De „Vremc" zegt te weten, da< generaal Plastiras niet ver van Belgrado den trein verlaten heeft en spoorloos verdwenen is. Bij Pirna in- Saksen is een motorrijdei in een groep turners gereden, met het gevolg, dat zes personen zwaar gewond werden en v:er gedood. De motorrijder zelf werd even- eens gedood. T~ aantal werkloozen in Duitschland is in de periode van 1 tot 15 Maart gedaahi van 2.056.000 tot 2.017.000, dus met nog geen 2 pet. Het aantal steuntrekkenden daa'- de van 2.279.000 tot 2.204.000. De bladen melden. dan Kondoeriotis be rem zou zijn als president der Grieksche re- pubhek af te treden als alle partijen zich hiermede vereenigen. De Duitsche Rijksdag heeft zonder dis cussie de overeenkomst van Helsingfors aan- vaard er bestrijding van de dranksmokkela- rij op de Oostzee. Te Monctcn (Nieuw Brunswijk) zijn tw-ee schouwburgen door brand vernield De schade bedraagt 200.000 dollars. t. Fransche Kamer-commissie voor de fmancien heeft een amendement aangenomen strekkende tot instelling van een petroleum- en suikermonopolie. De republiek San Marino heeft besloten tot instelling van een gezantschap bii het Va- bcaan- De jury te Frankfort am Main heeft dr verpleegster Wilhelmine Flena wegens moord op den chirurg dr. Seitz ter dood veroordeeld met blijvend eerverlies. Het militaire gerechtshof te Moskou heeft de broeders Saweljef, die te zamen een Turksch diplomatiek koerier hadden beroofd. ter, dood veroordeeld. Een vercoek om gratie van de veroordeelden is afgewezen. De brot ders Saweljef waren van ouds bekende anar- chisten-leiders. Te Yperen zal, op verzoek van het Vei- bond van hoteliers, de Meensche straat, wel ke naar de Meensche poort en het aldaar in aanbouw zijnde monument ter herinnering aan de 250 000 in Vlaanderen gesneuvelde Britten leidt, binnenkort worden herdoopt in Maarschalk Frenchstraat. Te Erfurt hebben vandalen op de Jood- sche begraafplaats vreeselijk huisgehouden. Van de 120 grafsteenen aldaar werden 's nachts 90 vernield. Terwijl zij bezig waren graven om te woelen, zijn twee der daders door de politie in hechtenis genomen. Voigens bericht uit Angora heeft hef Turksche Parlement besloten alle oliebron nen op Turksch grondgebied te nationalisee- ren. Dit beteekent de confiscatie van alle particuliere oliebelangen. De Saksische stad Olsnitz in het Ertege bergte is aan het verzakken. Men beweert dar in de heele stad eigenlijk geen enkel huis meer recht staat, nl naam van den gewezen Duitschen kroonprins dcelt majcor von Muldlier aan de Duirsche bladen mede, dat een bericht van de Stampa, volgens het wel k de kroonprins cen villa aan het Lago Maggiore zou hebben gekocht, enjuist is. 'De kroonprins heefi geeu buiten in het buitenland en ook niet dt mirldclpn noch het plan in er zich een u* RMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1