Alkfnaarsche Gouranl De hof der leugenen. a a a a sasaassi KEDII.LETON. Maandag 29 Maart. BSC No. 74 1920 Honderd AcM en Twintlgste iaargsng. ZIJ, DIE ZICH VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DA TUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Gemen^d nieuws DE ZAAK-GEELKERKEN. Onder het opschrift: De hand aan den Ploeg, sehrijft dr. Geelkerken in het hoofdar- tikel van Woord en Geest van aeze week on der meer: „Het is anze vaste overtuiging, dat wij door God zelven, die immtrs de geschiedenis inaakt, met onze Gereformeerde kerken thans geplaatst zijn midden in een hoogst ernstige crisis, waarvan de afloop, naar het zich laat aanzien, voor langen tijd besiiss. ..d zal zijn yoor het Gereformeerde leven „Men moge het en met reden bejam- meren, dat het reformatorisch streven, ciat onder ons rustig en in geleide.ijke banen zocht voort te schrijden, de verdere gek-gen- heid zich thans op ruwe wijze afgesneoen ziet dit is nu eenmaal zoo. En wie zich oiocht vleien met de overlegging dat er straks jwel weer mogelijkhedd zai zijn om den gelei- delijken weg kalm verder te bewand-den, zon- oer ook dan weer gestoord te word-en, is blijk- fcaar biind voor de ontstellende werkelijkheid. Tmmers, gelijk naar verluidt, een der kop- stukken van de Asser Synode onomwor-den moet hebben uitgesproken, het geval-Geelker- ken is bovenal aangegrepen als een gunstige gclegenheid om als nog tijdig den kop in te drukken aan een beweging, waarvan de te- fenwoordige leiders en machthebbers in onze erken zich maar al te goed bewust waren, dat zij, ongemoeid gelaten, binnen enkele )a- xen niet meer te keeren zou zijn. „Daartoe was geen middel verwerpeiijk. Ons eenvoudige, gereformeerde volk wordt opgezweept met de door niets gemotiveerde bewericg, dat het Woord Gods en zijn gezag is aangerand. De meest valsche beschuldi- gingen en lasterlijke verdachtmakingen wor den kwistig verspreid. Ongehoorde dwang- maatregelen, in flagranten strijd met onze gereformeerde belijdenis en ons gereformeer de belijdenis en ons gereformeerd kerkrecht, worden zon-der blikken of blozen genomen en toegepast En een terrorisme is ontketend, waarvoor de Spaansche Inquisitie zich niet zou behoeven te schamen. „Onder zuike omstandigheden moeten al ien, wien het Gereformeerde belijden, het Ge reformeerde leven, de vrijheid, de zuiverheid, de towomst onzer Gereformeerde kerken lief zijn, hun voile kracht inzetten, om met Gods hulp de groote schatt-en, die wij door Zijn genade als zonen en dochteren van de Af- scheiding en Doleantie, als diseipelen van Kuyper en Bavinck, bezitten mogen, te bevei- ligen." Dr. G. verme'ldt dan de te Utrecht opge- stelde verklaring van bezwaarden en het forftiulier van den heer Van Waardhuizen; beide concepten zijn bestemd om door gere- formeerden en die het met de besluiten van die Synode niet eens zijn onderteekend en naar hun kerkeraad te worden gezonden. Dr. G. doet nog een eenvonudiger formulier aan de hand, en wel het volgende: Ondergeteekende, belijdend lid dezer Kerk, deelt U mede, dat hij zich bezwaard gevoelt door de uitspraak der Buitengewone Genera te Synode te Assen inzake Genesis 2 en 3, en noch om de wijze, waarop zij tot stand kwam, noch om haar inhoud, noch om het gebruik, dat er in onze Gereformeerde Kerken naar de bedoeling der Synode van gemaakt zal worden, deze leeruitspraak kan aanvaarden. Hoogachtend, Uw dw. Schr. vreest echter, dat, indien er niets mee gebeurt dan het zenden van deze verkla- ringen, men persoonlijk allicht allerlei on aangenaamheden zal kunnen ondervinden, maar dat al deze adressen en protesten, ge- steld al dat zij over anderhalf jaar de gen synode van 1927 bereiken, niet zullen voor- komen, dat men inmiddels in de kerken zich gewend zal hebben aan dan nu nog als on- houdbaar gevoelden toestand, en dientenge- volge die synode van 1927 al die papieren voor kennisgeving zal aamremen. Dr. Geelkerken raadt daarom aan, dat zij, die in eenige kerk zich door de handelingen en besluiten der Asser synode bezwaard ge- voelen, zich met elkander in verbin-ding stel- Naar het Engelsch van Justus Mile Fosman. Door J. S. „Je bent de edelste vrouw van de wereld Eleanor. Je belofte maakt mij overgelukkig. Je hebt me nu niet lief, maar, laat ons eer- lijk zijn, je hebt me nooit werkelijk liefgehad* ook niet voor dat ongeval op onzen trouwdag. Ik zal mijn best doen, als vorst, als staats- man, als veldheer jou waardig zijn." Toen stond hij op, gaf haar de hand en ging heen. Een uur later vond haar nicht Jessica haar in een goeden grooten stoel, droefgees- tig voor zich uit starend. „Is hij vertrokken, Eleanor?" vroeg zij. „Ja", zei'de Prinses. „Ik heb beloofd daar hem toe te komen als de oorlog en de verdere bezwaren voorbij zijn." „Eleanor, Eleanor!" riep miss Mannering. „Ga je naar hem toe? Naar den Prins? Hoe kun je het doen; het is imoreell Je houdt niet van hem. Je kunt nooit van hem houden, na al wat er gebeurd is." „Toch ga ik. Ik houd-niet van hem. Ik zal nooit weer van iemand houden. Maar Ik zal een goede en trouwe vrouw zijn; ik zal trach- tcn hern gelukkig te maken, wat heeft dat met njijn geluk uit te staan?" len, zich fezamen beraden, wat er gedaan moet worden, en uit hun midden cen comite kiezcn, dat ter plaatse de actie leiden kan. Die plaatseiijke coalite's kunnen dan op hun beurt onderling verband zoeken. Eenlingen, of groepen, die te zwak zijn om een plaatse- lijk ccmite te vorrnen', kunnen zich dan aan- sluiten bij het comite in een genabuurde kerk. Zoo wordt het een bew,eging over het geheele land. Dr. G. besluit: „Men beginne dus nu onmiddellijk met zich als bezwaarden te vereenigen. De vol gende week vertrouwen wij te kunnen mede- deelen, dat zich een centraal bureau gevormd heeft, waar ieder alle ter zake gewenschte inlichtingen zal kunnen inwinnen en waarme- de de opgerichte of reeds bestaande plaatse iijke comite's zich in verbinding zullen kun nen stellen „Het mag niet zoo gaan, dat straks eerst deze en gene, weldra meerderen een goed heenkomen zoeken naar andere kerkelijke ge- meenschappen en voor onze gereformeerde kerken verloren gaan .Wij hebben het koste- lijk pand te bewaren, dat God ons heeft toe- vertrouwd, te bidden en te werken, desnoods te lijden en te strijden voor het geestdijk te' ven en het waarachtig welzijn der kerken, die ons lief zijn." De heer C. van Aarts en 14 andere leden van de gereformeerde kerk te Utrecht heb ben, naar de N. R. Ct. meldt, een oproep verspreid tot die hunner medeleden der Utrechtsche kerk, die zich bezwaard gevoe- len over de besluiten van de synode te Assen om zich bekend te maken, ten einde eventueel deze zaak in vergadering te kunnen bespre- ken. De Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Zandvoort heeft in zijn jongsie vergade' ring naar aanleiding van een ingekomen schrijveni met algemeene stemmen het volgen de uitgesproken. Hij betreurt en keurt af, dat een dee! der gemeente Zondagmorgen j.l. de godsdienst- oefening heeft verlaten; hij keurt eveneens af de publicatie in de pers, dat de predikant en de Kerkeraad zou- den aansturen op scheurmaking hij stelt er prijs op te verklaren dat de Kerk van Zardvoort hem lief is en dat hij instemt met alien arbeid, die gedaan kan worden om te voorkofnen, dat de Gerefor meerde Kerk van Zandvoort het verband met de andere Gereformeerde Kerken in Neder- land verbreekt, mits die arbeid kan geschie- den met vrije conscience; hij deelt U mede dat het. zijn voornemen is binnenkort de belijdende leden der ge meente samen te roepen tot een onderiinge bespreking over de" besluiten: der Asser Sy node; hij hoopt dan voorts t.z.t. zijn standpunt in zake die besluiten kenbaar te maken; en besluit met het oog op de onrust in de gemeente de bedienirg van het Heilig Avond- maal op a s. Zondag niet te doen doorgaan. De bezwaardenJin Amsterdam-West. Vrijdagavond is, naar de N. R .Ct. meldt, een vergadering van bezwaarde leden der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-West gehouden, die druk bezocht was. Het comite, dat deze vergadering had uitgeschreven, had zulks gedaan als „comite tot herstel der een- heid in de Geref. Kerken Amsterdam-West". Staande de vergadering traden ruim 70 person-en, als lid toe. De voorzitt-er, de heer P. L. Gerritse gaf een kort overzicht van het werk der laatste weken. Pogingen zijn aangewend bij den Kerkeraad om voorlezing van „Het woord van vermaan te voorkomen. Ook hier werd echter gehandeld als in heel deze procedure, eerst is besloten „het vermaan" voor te le- zen, daarna is het bezwaarschrift daartegen behandeld. Een antwoord van den kerkeraad is nog niet ontvangen. Spr. wees op de ont- hullingen die zoo langzamerhand omtrent de besluiten en ook over de „sfeer" van de Synode beginnen los te komeni. Prof. Kuyper zegt in de Heraut: er mag nog wel over Ge nesis 2 en 3 gesproken worden; Prof. Gros- heide zegt in het N. Hall. Kerkblad, dat er niet over gesproken mag worden. De Synode spreekt van dingen-, die men heeft te „ge'ioo- ven" of niet. Prof. Grosheide sehrijft dat het bij zonder he den zijn-, waar men over zwijgen mag, als men ze ni'et gelooven kan. Vele predikanten worden in den strijd met hun geweten, om des broods wille genood- zaakt de synode te gehoorzamen. Zullen slachtoffers vallen, dan zullen wij financieel moeten helpen en bijstaan, opdat zij niet ge- dreven worden in de armen der Herv. Kerk. En nu zijn wij hier volgens ds. van der Zee de dwalenden en behooren niet meer in de Gereformeerde Kerk. Wanrneer wij de Kerk verlaten zal dit een zegen zijn, sehrijft onze herder en leeraar. Wij zullen hem dit liefde- „Je gaat, terwijl je een ander liefhebt? Dat had ik nooit van je gedaCht!" „Ik heb dien anderen man niet lief," viel Eleanor hartstochtelijk uit. „Ik zeg je, dat ik hem haat! O, Jess, Jess, help me toch dat ik niet meer aan hem denk, dat ik niet meer nacht en dag zijn gezicht voor me zie. Praat niet meer over hem, Jess! Help me hem te vergeten, hem te haten, zooals ik hem haten moet, Jessica. Ik ben eens andere vrouw, ert ik zal spoedig naar mijn man gaan. Jess! help me den man tc haten, dien ik liefheb God vergeve het mij!" HOOFDSTUK XXI. Wij aten voor het laatst tezamen bij Voisin in de Rue St. Honore. Het was geen vroolij- ke maaltijd, maar we deden alien ons best om ons goed te houden en trachtten, toen we nog een paar uur nableven zitten, tot het tijd was voor den trein, onze bekommernis te bemantelen door het vertellen van allerlei grappen. Het was een merkwaardige avond. Mac Kensie vertelde wat hij zooal ondervon- den had in zijn jeugd, toen hij aan ziekenhui- zen in Londen en Edinburgh verbonden was geweest. Von Altdorf wist de ongelooflijkste avonturen en intriges uit de Balkan. En De nis, die ondanks zijn jeugd, meer van de we reld had gezien dan de anderen tezamen, kwam over China te verhalen en deed ons voorvallen medeleven waarvan de haren ten berge rezen. Ik zie hem nog voor me, een zwarte lok over het hooge voorhoofd, gezell'g en onderhoudend pratend, maar met eindeloo- looze woord maar verjgeven, zegt spr. Wij zullen evenwel onze kerk trouw zijn tot het uiterste, maar ook paraat om te d'oen wat God van ons vraagt. Nadat uit de aanwezigen verschillende vragen waren gesteld en beantwoord gaf de heer Sfceenberg een uitvoerige toelichting op het Utrechtsche adres, dat namens deze ver gadering naar den Kerkeraad zal worden gezonden. Daar het bleek, dat verschillende lede®, welke met het doel van het comite sympatbi- seeren over de geheele gemeente verspreic zijn werden in verschillende wijken breeders aangezocht als vertegenwoordiger op te tre- den. Nog werd medegedeeld, dat het Comite Groot-Amsterdam Maandag a.s. een verga dering zal houden in Parkzicht Naar aanleiding van het gerucht, als zou prof. dr. R. H. Woltjer niet meer aan de zijde der „Groep Geelkerken" staan, meldt men, dat dit gerucht geheel on-juist is, en dat prof. Woltjer juist nog weer uitdrukkelijk verklaard heeft, zich bij die groep te willen blijven voegen-. Het eenige wat hiermee in ver band kan staan is, dat prof. Woltjer wellicht niet meer als ouderling zal functioneeren. De kerkeraadsvergadering moet overwogen heb ben, in hoeverre aan prof. Woltjer ontheffing uit zijn ambt zou moeten worden verleend, daar hij reeds bij de aanvaarding van dat ambt herhaaldelijk practische bezwaren hier- tegen heeft geuit. In verband hiermede heeft die vergadering besloten dit onder de aan dacht van prof. Woltjer te brengen en in dien het wenschelijk wordt geoord-eeld, hem ontheffing uit zijn ambt te verleenen. CONGRES VOOR DIENST- WEIGERING. Zaterdagavond is in de groote gehoorzaal van Ons Huis te Amsterdam 'n- tweedaagsch algemeen congres voor dienstweigering aan- gevangen. Bij ontstentenis van ds. N. Padt fungeerde ds. J. B. Th. Hugenholtz uit Am- merstol als voorzitter. De heeren A. P. Schupper, A. Th Bart en ds. P. Elderiirg hebben achtereenvolgens getuigenissen afgelegd, waarbij zij de motie- ven voor dienstweigernig, van verschillend standpunt bezien, uiteenzetten. Het koor van het vrije jeugdverbond heeft de bijeenkomst, die vooral door jongeren bezocht was, met zang opgeiuisterd. CH RISTE LIJK-HISTRISCH E UN IE De Christelijk-Hdstorische Utile zal 8 April te Utrecht haar algemeene ve rgadering hou den; de heer J. ter Haar, wethouder van Amsterdam, 2de vice-voorzitter der Christe- lijk-Historische Unie, zal deze vergadering leiden. Op den beschrijvingsbrief voor deze bijeen komst staat o.m.bespreking van de jongste kabinetscrisis en hare oplossing. De voorzit ter der Christelijk-Historische fractie in de Tweede Kamer zal deze bespreking leiden. Daarbij zal in behandeling komen een motie van de afdeeling Scheveningen„De Christe lijik-Historische Unie, op 8 April 1926 te Utrecht vergaderd, gelet op de politieke ge- beurtenissen der laatste vijf maanden-, spreekt zich bij de vernieuwing uit geheel in overeensteimming met de houding der Chris telijk-Historische Tweede Kamer-fractie tegen instandhouding of herstel van het ge- zartschap bij het Vaticaan". Aan de orde zullen mede komen voorst l- len tot wijziging van de stauten, al'le be- trekking hebben de op de inwendige oiganisa- tie der Unie. EEN WERKLOOZEN'RELLETJE. Zaterdagmorgen, toen een paar honderd werkloozen voor het gebouw van Maatsehap- lijk Hulpbetoon aan de Hoogstraat te Rot terdam samengekomen waren, heeft het raadslid, de heer G. van Burink hun, met toestemming van de politic, toegesproken. Na de toespraak bleven de werkloozen staan, hoewel de politie tot doorloopen aanmaande. Met behulp van. een aantal bereden agenten werden de betoogers daarop voortgedreven. in de richting van de spo o r wegvi a ductBij het kruispunt Hoogstraat, Goudsche Wagen- straat en Valkensteeg trachtte men de groep te splitsen. Verschillende betoogers schoolden daarop samen in een bioscoopbordes en in de ingang van het magazijn van de firma V. en D. Bij het verwijderen van dte betoo gers is van den blanken sabel gebruik ge maakt. Een charge werd uitgevoerd en wel dra was het grootste gedeelte van de betoo gers verdwenen. Wel is het in de omgeving nog geruimen tijd rumoerig gebleven. Bij de charge zijn enkele persnoen onder- steboven geloopen. Zoover nagegaan kan worden, heeft evenwel niemand letsel ge- kregen. Om het werk van- de politie moeilijiker te maken, hadden enkele werkloozen een paard zen weemoed in de oogen. Arme kerel! Eerst om half twaalf stonden we op en re den naar dte Gare de l'Est. De bagage was vooruit gezonden en een coupe was gereser- veerd. De minuten, die we nog hadden, wan- delden we het perron op en neer. De Prins was in druk gesprek met Von Altdorf en sir Gavin, ik liep met Denis. „Het spijt me, dat je weggaat," zei ik. „Ik wou, dat je bleef, of dat ik met je mee kon gaan." „Ik wou het ook," zei hij, „maar kerel, jij kunt niet weg, en ik kan niet blijven. Het is mijn eenige kans haar nog van dienst te zijn, Teddy. Hier kan ik niets doen, dan me dood drinken misschien. Neen, ik moet gaan, Teddy." „Maar je komt toch terug, Denis?" zei ik. „Natuurlijk kom je terug." Hij keek me ernstig, maar vriendelijk aan. „Welneen, jongen. Ik kom niet weer terug. We zullen elkaar nooit weer zien, Teddy." M ijn hart was zwaar in mij, want ik voel- de, dat ik hem van zijn besluit niet zou kun nen terugbrengen. „Als ik haar op den troon kan bevestigen naast haar man," ging hij voort, „als ik kan meewerken om Novodnia te redden, dan zou dat een mooi einde zijn, waarvoor ik niet me zou behoeven te schamen. Maar het moet een einde zijn, Ted, het mag niet langer duren." We wandtelden zwijgend verder. „En wil je ook," begon hij weer, „wil je ook een oog op haar houden. Zbrgen, dat haar niets overkomt? Natuurlijk daar zijn Mac Kensie en Von Altdorf voor. Het is hun REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT id. en wagen, die op de Hoogstraat stond, dwars over den. weg gezet. Het relletje trok veel kijkers. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De vereeniging Nederland in den Vreem- de voert, zooals bekend, op het oogenblik een levendige actie tot verbetering van de Ameri- kaansche schoolboeken, welke ten opzichte van Nederland veelal slecht ingelicht zijn. De firma Ginn Co. te Boston, die in alle cieek-n der Engelsch sprekende wereld haar verbi-i dengen heHt. wendde zich eenigen tijd geleden tot den leider van deze actie, den heer drs. J. Presser te- Amsterdam, met een groot aantal vragen, betrekking hebbende op landbouw, veeteelt, trantpostwezen, polder- stelsel, kleederdrachten en folklore van ons land. Dit ten behoeve van een standaardwerk. dat zij binenkort zal uitgeven. Deze vragen, die duteelijk blijk gaven van de onwetendheid der Amerikanen ten opzichte van ons land, zijn thans uitvoerig beantwoord. Tevens heeft de vereeniging, op dringend verzoek aan genoemde firma een honderdtal foto's voor dit werk verstrekt. DE SPOORWEGTARIEVEN. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan den minister van water- staat een brief gezonden, waarin het zegt dat z.i. een sterke vermeerdering van het reizi gersvervoer siechts te verwachten is, indien een belangrijke tariefsverlaging, speciaal voor de derde en tweede klasse wordt inge voerd. Het verzoekt verder geen tariefswijzi ging goed te keuren, waarbij de derde klas- reizigers in nog ongunstiger positie worden gebracht tegenover de reizigers in de beida andere klassen, dan reeds nu het geval is. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENE- RAAL. Jhr. mr. De Graeff, benoemd tot gouver neur-generaal van Nederl. Indie, blijft tot midden Mei in Washington. Hij keert dan naar Nederland terug en zal daar enkele maanden vertoeven voordat hij naar Indie vertrekt ter aanvaarding van zijn nieuw ambt. DE KONTNKLIJKE GOEDKEUR1NG VAN DEN NIEUW-MALTHUSIAAN- SCHEN BOND. Vrijdag zijn, naar het Volk meldt, eenige hoofdbestuurders van den nieuwen Malthusi- aanschen Bond in audientie ontvangen bij den minister van justitie, mr. Donner, om te con- fereeren over de Koninklijke goedkeuring van de statuten van dien bond. In October 1923 is deze Koninklijke goed keuring reeds verzocht, doch er is nog steeds 'geen beslissing genomen. Mr. Donner gaf toe, dat 2% jaar wachten wel zeer lang was, maar hij achtte de kwestie ook zeer moeilijk. De hoofdbestuurders wezen er op, dat de befaamde Sanitas-winkels wel de Koninklijke goedkeuring verkregen hebben, terwijl hier tocij zeker niet vpn een sociaal belang gespro ken kan worden. Er werd naar voren ge bracht, dat juist het optreden van den Nieuw Malthusiaanschen Bond mede tegen de Sa- nitas-praktijken gericht was. De minister opperde nog als bezwaar, dat er gevaar bestond, dat van de Koninklijke goedkeuring misbruik kon worden gemaakt, door het te doen voorkomen, dat Hare Majes- teit met het doel en streven van den Nieuw Malthusiaanschen Bond instemde. Dit zou door u, njerkte mr. Donner op, bij de propa ganda kunnen worden gebruikt en daarom zal u die Koninklijke goedkeuring ook wel zoo gaarne verwerven. werk, maar ik och ik ben een oude zanik." „Ik zal op haar letten, Denis," zei ik, „geen kwaad zal haar overkomen, daar kun je zeker van zijn." „Dank je, kerel," zei Denis. „Zie je, ik kan tegen jou dingen zeggen, die ik tegen de an deren niet zeggen kan, zie je, zij is al wat ik heb. Ik denk aan niets anders." „Heb je me niets anders op te clragen De nis?" zei ik na een poosje. „Neenja, toch, Colette! Ik zal Waar schrijven, maar zoek jij ze nog eens een keer op, Teddy. Het arme kind is heel erg ziek, en zal er wel aan sterven. Ik zal nooit vergeten, wat ze voor mij gedaan heeft. Ze heeft me eens bedrogen, maar ze heeft er verschrikke- lijk voor moeten boeten. Kom, de portieren worden gesloten. Ik moet instappen." We gingen naar de coupe. Toen Denis in- gestapt was, liet hij het raampje neer en gaf ons nog eens alien de hand. „0, we zullen elkaar wel spoedig weer ont- moeten," zei hij met zijn ouden, zonnigen glimlach. „Mac Kensie, Kolonel, Teddy. Bes- te kerels! jullie bent de trouwste vrienden, die ik ooit gehad heb. De tijd, die we door ge maakt hebben zullen we nooit vergeten. Adieu, adieu! Jullie zult wel hooren, wat we ginds uitvoeren. Wat kijk je bedroefd, Teddy! Kom, jongen, geef ons een vroolijk vaarwel! Adieu!" De trein kwam langzaam in beweging. Ik zag twee wuivende handen aan het raampje. waarvoor de Prins en Denis stonden. Toen onttrok een wolk van stoom, die langs de rij- tuigen streek ze aan onze oogen. 4k zap de De hoofdbestuurders zeiden, dat zij de Ko ninklijke goedkeuring alleen wenschten, opdat de bond als rechtspersoon zou worden er- kend. De minister verklaarde ten slotte, dat hij geen overijld besluit zou nemen, in een zaak, die zijn voorgangers 2V2 jaar hadden laten liggen en die ook voor hem wel een princi- pieelen kant had. MOORDAANSLAG. Zaterdagnacht omstreeks kwart over twaalf werd de politie in kennis gesteld van een moordaanHag, welke op de Lange Beesten- markt in Den Haag plaats gehad zou heb ben. Een onderzoek wees uit, dat op den hoek van de Herderinnestraat en de Lange Bees- tenmarkt aan de 38-jarige E. v. S., huis- vrouw van J. F. M., wonende in de Kaap- stad, door haar man twee messteken waren tocgebracht, in hals en kin. De wonden wa ren niet direct levensgevaarlijk. Na door den eersten hulpdienst verbonden te zijn, werd zij naar het ziekenhuis overge- bracht. De politie onderwierp haar aan een ver- hoor. Hieruit bleek, dat jaloezie de oorzaal was van den twist. De man heeft zich bij de politie gemeld en is opgesloten. Het mes, waarmee de verwon- dingen zijn tocgebracht, is in beslag geno men. AANSLAGEN VAN TRF. IN BE AMBTEN ALS WERKFORENS. De Kroo-n heeft, naar de N. Robt. Crt. meldt, een beslissing gegeven inzake den aan- slag van treinbeambten als werkforens in een andere gemeente dan die hunner woon- plaats. Eenige treinbeambten, wonende in de ge meente A., waren als werkforens aangcsla gen in de gemeente B., tegen welke besiis- sing zij bij Gedeputeerde Staten van Gelder- land in beroep kwamen Dit college vernie- tigde de bestreden aanslagen uit overweging, dat uit het ter zake ingestelde onderzoek was gebleken, dat de beambten weliswaar dage- lijks bij den aanvang en bij d-e beeindiging van hun dagtaak het station te B. moeten be- zoeken om de presentielijst te teekenen en weer te te teekenen, alsmede om hun dienstre- geling te vernemen en voorbereidende maatre- gelen voor dien dienst te treffen, doch niette- min zoo goed a!s geheel hun beroep als be- ambte van de Nederlandsche Spoorwegen langs de lijnen dier spoorwegen, dus buiten de gemeente B., uitoefenen, zoodat een aan- slag op grond van art. 244a, lid 1, 3e, der Gemeentcwet niet gerechtvaardigd was tc achten. Het gemeentebestuur van B. kwam van deze beslissing in beroep bij de Kroon, o. a. aanvcerendte, dat aan de belanghebbenden door de directie der Nederl. Spoorwegen de gemeente B. als standplaats was aangewe- zen. De Kroon heeft overwogen, dat blijkens de overgelegde ambtsberichten de belangheb benden op meer dan 9 d'agen van het belas- tingjaar te B. aanwezig zijn geweest ter ver- vullingvan hun betrekking en zij dus terecht overeenkomstig het zooeven aangeha-alde ar- tikel der gewijzigde Gemeentewet in die ge meente als forens zijn aangeslagen, zoodat met vernietiging van de beslissing van Gede puteerde Staten de aanslagen als forens in d'e gemeente B. worden gehandhaafd. DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1928. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Rott. Gourant: roode achterlantaarns van den trein, en wachtte, tot deze verdwenen waren in den donkeren nacht. Toen keerde ik, met bezwaard hart en brandende oogen, terug naar Von Altdorf en de oude Mac Kensie en ging met hen het perron af en het station uit, de straat op. Von Altdorf stond even stil en zei: „Een beste kerel, een dappere kerel!" en Mac Kensie bromde iets toestemmends. Maar ik zeide niets; ik had een gevoel of mijn keel dichtgezwollen was, want ik wist, dat ik nooit meer den trouwen vriend zou terug- zien. HOOFDSTUK XXII Op de veelbewogen dagen, die eindigden met het vertrek van den Prins en van Denis Mallory volgde een tijd van rust. De reizigers kwamen veilig in Novodnia aan en seinden, dat ze hoopten dte zaken daar ncg in orde te brengen. Ik had, op verzoek van Denis, mijn kamers in de Boulevard Montparnasse verlaten en het schilderatelier betrokken, dat Denis bewoond en waar we samen zooveel fce- leefd hadden. Ik kwam daar voortdurend in aanraking met Mac Kensie en Von Altdorf en bezocht vaak het klooster, waar ik Tniss Mannering en soms ook de Prinses ontmoet- te. Op een morgen zat ik met Von Altdorf te praten over den nacht, waarop wij de Prin ses gered hadden, toen hij eensklaps zei: „Ik zoujoch wel eens willen weten, hoe het met die roovers is afgeloopen en wat ze mei het lijk van Von Steinbriiche uitgevoerd heb ben." (Wordt vervolgd.) J I moet gij adverfeeren, indien ge wenscht dat het publiek uwzaak zal verkiezen boven die van uw coliega's. Als gij er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERT EER-EN. En wanneer gij eens een bijzon- dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handefen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5