nrs gij rase krijgt vail nootdpijil, gcurukl- -h-eid en een onaangenaamen smaak in den jnond.is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassend'e 'litwerking. Zij beterem lev^rstoornissen en jenezen galzucht, verstepping en slechte ;pijsvertering. Prijs per flacon van vijftig cersuikerde pillen 0.65; in apotheken en trogistzaken. - -- - Het Nederiandsch Olympisch Comite heeft, in overleg met de Natianaie bonden, een voorloopig programma voor de Olympische Spelen 1028 uitgewerkt, hetwelk op de a.s. vergadering van het I/O. C zal worden aan- geboden. Vooraf echter wordt het nog aan het oor- deel der Internationale Sportbonden onder- worpen. Op het programma, zooals het thans luidt, zijn de navolgende fcakken van sport verte- genwocrdigd. Athletiek, boksen, gewichtheffen, gymnas- Hek, hockey, lawntennis, moderne vijfkamp roeien, ruitersport, schermen, voetbal, wiel- rennen (wegwedstrijd en baanrennen), wor- stelen (Grieksch-Rcmeinsch en vrijworstelen), zeilen en zwemmen. De openingsplechtigheid zafl vermoedelifk plaats hebben op 30 Juni, de aanvang der spelen op 1 Juli. De eerste week is gewijd aan voetbal en hockey, waar gaandeweg de andere takken van sport bijkomen, zcodat in de tweede en derde week alle dagen flink bezet zijn met athletiek, lawntennis, schermen, krachtsport, wielrennen, boksen, lxeien, ruitersport enz. De sluiting der Spelen zal plaats hebben omstreeks 24 Juli. DIEFSTAL. Zaterdag rapporteerde, naar de N. R. Crt /neldt een agent van politie, die dp de Leuve- haven te Rotterdam gesurveilleerd had, dat hij een bekend rijwieldief een pand aan die haven had zien binnengaan en dat die man even later met een fiets naar buiten was ge- komen. Het was den agent niet gelukt, den inan tc grijpen. Kort daarop kwam de procu- ratiehouder D A. K., uit Hillegersberg, aan- gifte doen, dat uit hetzelfdc pand aan de Lcuvehaven een fiets gestolen was. De be- schrijving, die hij van het vermiste rijwiel gaf, klopte geheel met die welke de agent op- gegeven had van de fiets, die hij in het bezit van den rijwieldief'gezien had. Weer eenige oogenblikken later kwam een andere agent het bureau binnen met een arrestant, den 37- jarige losse werkman A. B. De eerste agent herkende in hem den gezochten rijwieldief De tweede agent had den man aangehouden ierwijl hij op een fiets reed. Deze fiets leek echter in het geheel niet op de vermiste. Klaarblijkelijk heeft B. in den korten tus- schentijd kans gezien, de gestolen fiets te verwisselen tegen een andere. Naar de ge stolen fiets wordt nog gezocht. B. is in bewa ring gesteld. DE TREIND1EFSTAL. De beide persone, die aangehouden zijn, lis verdacht van de diefstal in den trein, zijn door vier rechercheurs naar Poortvliet (Tho len), waar de bestolenc wcont, overgebracht en bij confrontatie door dezen herkend. HET NATIONALE VEILIGHEIDS- CONG RES. Zaterdagmorgen is het Veiligheidscongres te Amsterdam voortgezet. In de ochtendzit- ting was aan de orde de behandeling van het onderwerp: Veiligheid in het huisgezin bij verlichting en verwarming. De heer L. Heyermans, directeur van den geneeskunaigen en gezondheidsdienst te Am sterdam, heeft eerst ingeleid het onderwerp: Vergiftiging door lichtgas. De heer C. F. H. Tuckermann, voorzitter van de Kon. Nederl. Brandweervereeniging, heeft daarna ingeleid het onwerwerp: Brand- gevaar en middelen ter voorkoming van brand. Hij bepleitte opneming in de leerplan van alle onderwijsinrichtingen van onderwijs in datgene wat ieder van vuur en licht behoort te weten. De heer TfT. v. Mierlo, directeur der gasfa- brieken te Tilburg, heeft vervolgens gespro-' ken over voorkoming van ongevallen aoor gasinstallaties in het huisgezin. ,Ir. H. Th. Baart de la Faille heeft vervol gens ingeleid het onderwerp: Voorkoming van ongevallen door electrische toestellen in het huisgezin. Daarna volgde gedachtenwisscling. Verschillende sprckers hebben vervolgens het ondenverp ingeleid: Veiligheid en onder wijs. Hierna sloot de voorzitter, dr. N. M. Joss- phus Jitta, het congres, nadat hij dank had gebracht aan alien, die medegewerkt hebben om het congres te doen slagen. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN- KWESTIE. De lste Kamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag in raadkamer behandeld het hooger beroep van den in ver- band met de Portugeesche bankbiljetten- kwestie gearresteerde M. v. IJ. tegen de be- schikking van de 3de Kamer der Haagsche i-echtbank, waarbij opnieuw verlenging van de voorloopige hechtenis was bevolen. De behandeling werd bijgewoond door den officier van justitie, mr. Baudnrn. Nadat de raadsman, mr. Rolandus Hage- doorn, de zaak uitvoerig had toegelicht, be- raadslaagde het hoi nog geruimen tijd in raadkamer. De beschikking volgt later. EEN VLIEGDIENST OOSTENDE—VLISSINGEN? Men meldt aan de N R. Crt., dat de Bel- gische Luchtvaartmaatschappij ernstig over- weegt, naar aanleiding van een bespreking te Brussel met den burgenieester van Vlissin- gen, gedurende de zomermaanden een vlieg- dienst van Oostende naar Vlissingen v. v. te exploiteeren. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag heeft te Leiden de offi- cieek opening plaats gehad van de tentoon stelling, georganiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het zoologisch Laboratorium te Leiden, door den president curator ihr mr N C. de Gijselaar Door dr C. J. van der Klaauw, privaat-docent aan de Leidsche universiteit in de morphologie en syskmaiiek Jvr ougowcrvUJe dkren, is ver volgens een rede uitgesproken. Dezer dagen heeft het bestuur van den R.-K. Middenstandsbond een vergadering ge- honden te Utrecht, onder leiding van den heer C. J. G. Struycken. Besloten werd, in 1927 wederom een con gres te houden. te Utrecht of- in Den Bosch. Zaterdag is door een noodlottig ongeval overleden, 51 jaar oud, luitenant-kolonel J. D. Roukens, commandant van de kolfrniale re serve te Nijmegen. De Zwitsersche legeering heeft aan de voiksvertegenwoordiging de goedkeuring van het Nederlandsch-Zwitsersche verzoe- ningsverdrag gevraagd. Zaterdagmiddag heeft in de werkplaats van de lijstenfabriek der firma A. van Hulsen Jr .en-Co. aan de Emmakade te Leeuwarden een vrij ernstige binnenbrand gewoed. De brandweer had bet vuur spoedig bedwongen. De opslagplaats van Iijsten en de machines hebben veel waterschade gekregen. De oor- zaak is niet bekend. Gistermorgen half-acht is aan boord van het kraanschip S H V 5, liggende aan het terrein van de Steenkolen-Handelsvereeni- ging, aan dc Maashaven alhier, de 37-jarige havenarbeider E. F. S., uit de Pieter Langen- dijkstraat, uitgegleden en gevallen. Hij kwam met het hoofd op de rails terecht en bleef be- wusteloos liggen. Dr. Dijlsma, wiens hulp in- gero-epen werd, kon slechts den dood vast- stellen. De heer Smit te Dalen heeft bij het ver- graven van het Hooge Bergje een mooie steenen bertel gevojiden, 1 d.M. lang. Op dezelfde plaats zijn twee geheel gave urnen gevonden. Onder buitengewoon groote belangstel- ling heeft Zaterdag op Westerveld dc ver- assching plaats gehad van het stoffelijk over- schot van mr. W. Sonneveld, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indie, grootmeester van de orde van vrijmetselaren in Nederland en voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging Oost en West. Zaterdag is te Utrecht onder voorzitter- schap van den heer W. de Graaff uit Rotter dam, de iaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van het Christelijk onderwijs aan achterlijke kinde- ren. De havenarbeider J. v. B., uit de Cathe- rina Beersmasnstraat, die Donderdagmiddag, bij het verrichten van werkzaamheden aan de Jobshaven te Rotterdam, getroffen is door een vallende kist appelen en daardoor een hersenschudding en een bekkenfractuur kreeg, is in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel aan de gevolgen overleden. Onder zeer veel belangstelling heeft Zaterdag de herdenking van het 60-iarig be staan der H. B. S. te Zaandam plaats gehad. Zaterdagavond is brand ontstaan op den zolder van het muziekmagaziin Musica van den heer F J. Kuvoers oo den Fellenoord E'ndhoven. Een groot gedeelte van de bo- venverdieping van het pand werd vernield en het benedengedeelte kreeg aantrerkelijke wa terschade. De brandweer heeft de belendende perceelen weten te behouden.- De inboedel, alsmede de talriike muziekinstrumenten ziiu voor het meerendeel in veiligheid nebrachi. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Onder leiding van den voorzitter Ir Broese van Groenou heeft de N. L. T. B. Za terdag te Utrecht zijn jaarlijksche vergade ring gehcuden. De belangstelling van de zij- de der clubs was maiig: 39 vereenigingen waren vertegenwoordigd. Te Groesbeek is Vrijdagavond afge- brand het huis met schuur van den landbou- wer G. L. Sandert. De geheele inboedel en een paard, drie koeien eenige kippen en de veldgewassen zijn mede verbrand. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Start snieiiws. VOOR HET BEHOUD VAN DE HANDELSSCHOLEN. Het volgende schrijven is heden door de heeren J. Ober en J. G. van Kuijk aan ver schillende oud-ieerlingen van de Handels- scholen gezonden: Dc Alkmaarsche Handelsscholen, waar evenals zoovele andcren, ook gij het voor- recht hebt gehad Uw Middel'bare Schoolop- leiding te genieten, wordt met opueffing be- dreigd. De hier ter stede bestaande CommioSie van Toezicht op het M. O. is van meeniog, dat de Han dels dag- en»Hoogere Handelsschool overbodig zijn en wil deze doen vervangen door resp. U. L. O. school (met uitbreiding van handelsvakken) en de litterair-economi- sche afdeeling der H. B. S. We willen hier buiten beschouwing laten of een U. L. O.-school (waar onderwijs gege- ven wordt door leerkrachten met lagere ac- ten) werkelijk in de plaats van de Handels- dagschool zal kunnen treden, en of de lift. ec. afd. der H. B. S. op een lijn te stellen is met de Hoogcre Handelsschool (men zou zich dan kunnen afvragen, waarom werd die afd. dan kort geleden in Alkmaar opgericht?) Het lijkt ons verstandiger, het oordeel hrerover aan beter hieromtrent georienteerde perso- nen over te laten. Doch een vraag die niemand beter kan be- antwoorcUn dan wij, Oud-Handelsscholieren is, of het OTiderwijs dat wij op de Alkm. H. S hebben mogen ontvangen, ons werkelijk een stein is gcbleken voor onze verdere loop- baan. En zoo deze vraag bevestigend beant woord wordt, waaruit dus blijkt, dat de Alkm. H. S. aan de aan haar gestelde eischen (d. w. z. het geven van „goed handelsonder- wifs". waarvan ieder, 66k de Commissie het belang inziet, of althans meent in te zien) vol- doet, lijkt ons dit wel het meest sterke argu ment voor het behoud van de school. Zelfs wanneei we een oogenblik aanne- men, dat de door de Commissie bedoelde re- geling op den duur het hier ter stede bestaan de handelsonderwijs volkomen zou kunnen vervangen,-wat natuurlijk nog zeer de vraag is, dan nog (dat wil dus zeggen in het aller- gunstigste geval) zou de door de Commissie voorgestane oplossing o. i. een ramp zijn voor hef handelsonderwijs te Alkmaar en om- geving, en wel om de volgende reden: de toeloop der leerlingen, die door tijds- omstandigheden een tijdelijk sterke teruggang heeft ondervonden, wijst juist nu weer verbe- terin"r aan, en on^twijfeld zal door de on- zekerheid van de r:»uwe regeling, het juist w°er st°rker word en-ie animo voor't handels onderwijs iaangenomen dat wij bii deze rege- iiiig nog van wea ken) ten zeerste verslappen. Moclit bovendien later de regeling onvoldoende blijken en toch bchoefte aan een aparte Handelsschool zich doen gevoelen, dan krijgt men ook dan weer de overgangsbezwaren benevens de talrijke moeilijkheden die te overwinnen zijn, eer 'zoo'n instelling de hoogte heeft bereikt van de thans bestaande Handelsschool. Oud-Handelsscholieren! wat wij U vragen is onderstaand formulier ten spoedigste, uiter- lijk 7 April, ingcvuld en onderteekend terug te zenden, waarmede wij dan de Alkm. Raad op overtuigende wijze hopen aan te toonen dat: de Alkm. H. S. voor velen een groote steun is geweest voor het bereiken van hun tegen- woordige positie; dus ten duidelijkste hieruit blijkt dat de H. S. te Alkmaar in een behoefte voorziet; het niet aangaat een school met dergelijke resultaten, die met zooveel moeizamen arbeid is opgebouwd, plaats te doen maken voor een regeling waarvan op den duur de uit-' komsten, op z'n zachtst uitgedrukt, onzeker zijn, terwijl de leerlingen van oe eerste jaren (wanneer nog een weg gevonden raoet wor den) hiervan zeker de nadeelige gevolgen zul- len ondervinden. Oud-leerlingen! toont dat gfj de Alkm Handelsscholen, waaraan gij zooveel te dan- ken hebt, weet te waarieercn; wij rekenen op U. Hierbij is de volgende door de ontvangers dezer circulaire te onderteekenen verklaring gevoegd: Onaergeteekende veiklaart op grond van zijn ervaring dat zijn opleiding zooals hij die aan de O. H. S. te Alkmaar genoten heeft, hem tot steun is geweest bij het bereiken van zijn tegenwoordige positie, en steint dan ook van harte in met Uw actie inzake het behoud der O. H. S. te Alkmaar. Oud leerlingen die geen circulaire ontvin- gen, wordt verzocht zich tot den heer J. G. van Kuijk, Spoorstraat 83 te wenden. INSTITTUT VOOR ARBEIDERS- - ONTWIKKELING. In 't „Gulden Vlies" hield Zaterdag het hier ter stede bestaande instituut voor ar- beidersontwikkeling een feestavond. Er was tamelijk veel publiek, dat met groote aandacht het met zorg samengestelde programma heeft gevolgd. De beer Tomassen, voorzitter, sprak een woord van welkom uit en releveerde de wor- dingsgeschiedenis van het huidige instituut, over welks ontwikkelingsavonden de leden thans medezeggingschap hebben in tegen- stelling met vroeger, toen deze avonden ge organiseerd werden door een commissie uit den A. B. B. en de afdeeling der S. D. A P. Spr. zette uiteen, dat het instituut niet be- doelt schoolkennis bij te brengen, doch alge- meene ontwikkeling. In Augustus van het vorige jaar begon het instituut met 62 leden en eenige donateurs, thans heeft het 180 leden en 30 donateurs. Het werk is verdeeld in een zomer- en een winter-campagne. Het laatste betreft het houden van ontwikkelingsavonden, des zo- mers trekt men er op uit om van de natuur te genieten en diverse inrichtingen te bezoe- ken. Tegenover het „kennis is macht" stelde spr. „weten geeft kracht". Hij eindigde met het uitspreken van den wensch dat alle leden zullen medewerken aan het doel van het instituut en gaf het woord aan Mevr. Zwiersina uit 's-Graven- hagc, tot het houden van een lezing over en uit de werken van den overleden dichter Adama van Scheltema. Uit deze rede teekenden wij het volgende aan. Ik geloof te mogen zeggen aldus ving mevr. Z. aan dat geen enkele dichter zoo veel den naam van vol'ksdichter heeft ver- diend als Adama van Scheltema. In 1877 werd hij geboren als zoon van een kunst- handelaar. Hi? bezocht, hoewel de studie hem niet aantrok, het gymnasium en legde in 1898 het propaedeutisc'n examen af, doch gaf er toen meteen de studie aan. Hij maakte voordien reeds eenige dichtwer- ken, doch van dien tijd af werd de schep- pingsdrang in hem onweerstaanbaar. Daarna vertelde spr. van de neigingen van A. van S. tot het liefhebb^rij-tooneel, welke neigingen hem zelfs op het beroeps- tooneel gebracht hebben. Hij debuteerde als zoodanig op de kermL te Alkmaar. Het duurde echter maar een half jaar; toen maakte hij zich weer los van het tooneel en kwam in een kunsthandel, waar hij kennis maakte met het handeisleven Ook dit vak liet hij weer spoedig varen. In 1900 werd Van Schelteirja, die zich reeds eerder tot het socialisme gevoelde aan- getrokken, lid van de S D. A. P. Hij wijdde zich daarna geheel aan de lite- ratuur en in genoemd jaar verscheen zijn eerste verzendbundel „Een wqg van verzen". Acht jaar later zag zijn destijds veel op- gang makende werk „Grondslagen eener nieuwe poezie" het licht. Daarin komt hij met alle kracht op tegen de toen heerschendt meening ten opzichte van de kunst in de samcnleving en die gekenschetst wordt door een bekende uitdrukking van Willem Kloos: „De kunst is een gave van weinigen voor weinigen". Hiertegen is A! van S. ten strijde gekomen. Hij wilde de kunst zoo niet opvatten. Hij stelde zich als dichter een hoogeren cisch, -hij had een taak te vervullen door zijn ver zen moest hij ons volk opheffen en troosten. Hij beschouwt de kunst als een uiting van en voor de geheele mensthheid. Hij wil vo6r alles den mensch bereiken, niet den Iitterairen fijnproever. Niet de kunst om de kunst, maar de kunst ter wille van de menschen. Een ge- dicht beschouwt hij als een dichtstuk van woorden en gedachten, dat door zooveel mo- gelijk menschen moet worden gelezen en be- grepen. Nadat spr. nog had opgemerkt, dat Adama van Scheltema de Hollandsche taal zoo mooi vond en daarom zoo innig liefhad, noemde zij de verschillende bun dels, die achtereen- volgens van. des dichters hand verschenen, als: Van zon en zomer, Zwervers-verzen, Uit stilte en strijd, het grootere werk „Leven- de steden", enz. Ook maakte hij eenig tooneelwcrk, doch dit voldeed bij opvoering niet Hij vertaalde in het Hollandsch Goethe's „Faust". Zijn bunde's werden opmerkelijk veel gele zen en beleefden tallooze herdrukken. .Am sterdam", uit ..Levemle Steden", is niet zoo Den 6den Mei 1924 is Carel Steven Adama van Scheltema te Bergen (N.-H.) door den dood overvallen te midden van zijn werk zaamheden aan „De Tors", het bock dat zijn levenswerk zou worden en dat de kroon zou zetten op wat eerder van zijn voortreffelijk talent is verschenen. Mevr. Zwiersina had in den loop van haar rede voorgedragen een viertal zeer bekende gedichten van A. van S., nl. „Na een jaar," rTe Wapen", „Vrede" en „Aarde, aan U ben lk geboren." Na haar lezing volgden: Eenzaam, De Wind, Mei-verbeelding, De Vlucht, Dc Wil- gen, Cupidootje, De daad, en andere. In „Te wapen", „Aarde, aan U ben ik ge boren," „De Wind" en „De Vlucht" trof ons het groote declamatie-talent van mevr. Zwier sina. De andere verzen voldeden minder, waarschijnlijk mede door het feit, dat b.v. gedichten als „De -wilgen" en „Cupidoortje" zich minder tot „zeggen" leenen. Dit neemt niet weg, dat er onverdeeld ge noten is door het publiek, dat daarvan her- haaldelijk dcor grooten bijval blijk gaf. Mevr. Z. heeft een fraai geluid en groote zeggings- kracht en zij weet van aceentueeren. Na de pauze heeft de A. J. C. voor afwisse- ling gezorgd. Er werd geinusiciseerd, gezc gen en gedanst, terwijl bovendien nog c verbeeldingsspel (van S. Bonn) werd gege ven, dat betrekking had op ontwapening. Een en ander viel bijzonder in den smaak en heeft de aandacht van het publiek gerui men tijd geboeid. TENTOONSTELLING VAN BOL- GEWASSEN. Men schrijft ons: De afdeeling Alkmaar der Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en de Alkmaarsche afdeeling der vereeniging voor Bloembollencultuur be- raamden het plan, in libt voorjaar van 1927 een tentoonstelling van Bolgewassen tc Alk maar te houden. Alle vereenigingen voor Bloembollencultuur benoorden het Noordzee- kanaal waren tot een bijeenkomst uitgenoo digd, welke Zaterdag in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden werd. Niet alle uitgenoodigde afdeelingen had- den afgevaardigden gezonden, wat zeker te wij ten is aan het felt, da t de algemeene ver eeniging dit jaar zoo laat vergadert, waar- door ook de afdeelingen geen samenkomst hielden. De heer Ball{ opendc de vergadering en vertelde, waarom men in Alkmaar een hollen- fentoonstelling wenscht te houden, n.l. om reclame te maken voor onze zoo belangrijke bollencultuur, om de liefde voor bloemen en planten bij het publiek aan te kweeken en de jeugd te weerhouden van vernieling der schoone kinderen van Flora. De besturen der beide Alkmaarsche ver eenigingen hebben het oog gestagen op lie: terrein bij de voormalige cadettenschool, het welk de gemeente Alkmaar thans in erfpacht heeft. Zij hopen en verwachten, dat de Ge meente Alkmaar dit terrein op zeer gunstige voorwaarden voor het d'oel beschikbaar zal stellen en zijn moreelen steun geeft om de zaak te doen slagen. Het terre.n is ongeveet 2 H.A. groot, cnmiddellijk bij de stad gele- gen en bestaat uit zandgrond, zoo hoog gele- gen, dat men van water geen last heeft. Het is aan alle zijden door wijde slooien begrensd en kan slechts over een brug, die door een hek wordt afgesloten, betreden worden, zoo- dat gevaar voor beschadiging of diefstal a! zeer gering is. De geplante bollen blijven het eigendom der planters. Prijzen zullen alleen bestaan in getuigschriften, doch blijkt aan het einde, dat de tentoonstelling een voordeelig saldo heeft opgeleverd, dan zal dit geheele bedrag voor prijzen worden besteed. De Voorzitter zeide dat er hier en daar de meening werd eopperd, alsof de geheele opzet ten doel. ad, de kas van het neutrale ziekenhuis tc stij- ven. Spreker kan verzekeren, dat ziekenhu.s en tentoonstelling niets met elkaar te maken hebben en dat het bestuur dit terrein alleen op het oog heeft, omdat men nergens beter kan klaar komen. Verschillende afgevaardigden betuigden hun instemining met het plan en verzekeren, dat de zaak stellig zal slagen. De afwezige afdeelingen zullen worden op- gewekt mede te werken tot de tentoonstelling, opdat deze zoo schitterend mogelijk wordt en een goed beeld geeft van de bollencultuur in Hollands Noorderkwartier. Op Vrijdag, 16 April, zal men weer in het „Gulden Vlies" bijeenkomen en er wordt op gerekend, dat dan geen enkele afdeeling ont- breekt. Bollenkweekers uit Hollands Noorden, laa: in het schoone Alkmaar in 1927 aan dui- zenden Uw bloeiende bolgewassen zien! Tot leden van het bestuur worden verkozen de heeren; W. Balk als Voorzitter, G. Blok- ker, B. Hoek en B. Blokker als Secretaris Deze heeren zullen de plannen voorloopig uit- werken en de vergadering van 16 April voor- bereiden. Na afloop der vergadering brachten alle aanwezigen een bezoek aan het Cadetten- schoolterrein. Alle vakmenschen waren het $ens, dat het terrein door grondsoort, ligging en afsluiting zeer voor een bloembollenten- toonstelling geschlkt is en beloofden dan ook nogmaals degelijke medewerking. Bij het terrein zijn gebouwen, vooral de groote serre, welke geschikt zijn voor het ex poseeren van afgesneden en getrokkfn bloe men en vaste planten. Kap men over' een ge- bouw de beschikking krijgen, dan zal daar door het sucees der tentoonstelling met wei- nig worden vergroot. Sport. VOETBAL. De Wedstrijd Nederland—Zwilserland. Ons NalionaaL El}taL wini met 5—0. (Vap onzen eigen specialen verslaggever.) Ten aanschouwe van meer dan 30.900 be- zoekers heeft gisteren ons elftal een groote overwinning behaald op het Zwitsersche team. Tal van officieele personen gaven van hun belangstelling blijk o.a. de ministers Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek en Mr. J. B. Kan, de Zwitsersche consul, twee Indische Prin- sen, een vijftal leden der Tweede Kamer, vier Amst. wethouclers, Bsstuur van het Olym- pu .i 0' li-Uuinx: a dtr kid. voet- balbonden, cereleden van d- n N. V. B. en veic anderem Voor den aanvang natuurlijk allereerst de prettige en groote drukte, maar alles, goed geregeld, op den Amstclveenschen Weg, en in het Stadion rondom de kleedkamers tal van bekende gezichten. Om even over half drie kwamen de Zwit- sers in het veld. Nadat het muziekcorps van het Ainst Trampcrsoneel hun volkslied had gespeeld brak een luid applaus los, dat ech ter overstemd werd door het enthousiasme bij het op het veld komen van ons attai. Nadat de fotografen hun werk hadden gedaan, liet de Zweedsche scheidsrechter de beide cap tains bij zich komen (Denis en Oberhausen) om te tossen. De Zwtiser raadde het best en koos eerst het voordeel van den wind De beide elftallen stelden zich daarna als volgt op: Zwitserland: Schar (doel), Ewadinger en Hiirzeler (achter); Oberhausen, \\'euen- schwander en Schnorf (midden). Tschirren, Weiier, Passe.la, Kehrli en Juilleral (voor). Nederland: v. d. Meulen; Denis en van Kol; Krom, v. Lirge en v. Heel; Oielens, Tap, Pijl, Ruysch en Sigmond. Ons elftal was direct in den aanval en reeds na drie minuten was het eerste succes voor Nederland daar. Denis gaf mooi aan Pijl, deze gaf door naar links, waar Sigmond raai opbracht en voorzette, Pij' en Tap ston- den den voorzet op te wachten en dc eerste gar met een schum schot den Zwitserschen keeper gten kans. Deze vlugge l—O voor- sprong gaf direct het noodigc zelfvertrouwen. Ook de Zwitsers kwamen tot enkele aanval- len. Van Kol was in't begin niet zoo erg ze ker, maar van Heel en verder Denis en van der Meulen knapfen het zaakje in de achter- hoede goed op Na twintig minuten een aan- tal fraaie Holl. aanvallen, waarbij de linker- vleugj Ruysch-Sigmond zich bijzonder on- derscheidde. Eenige mooie kansen gingen verloren. Ruysch, die door zijn harde wer ken en goede opstellen opviel, zag zijn wer ken na 35 min. beloond Hij kreeg een kans en scoorde onze tweede goal juist fangs den binnenkant van de paal Schar liet zich te- vergeefs vallen. Even daarna zette Ruysch, die naar de buitenplaats was geloopen voor, Gielens plaatste den bal terug. Tap schoot, de keeper was weg en een der Zwitsersche backs kon niet anders redden, dan op de doel lijn den bal te vangen en weg te gooien. Van Lings benutte de toegestane penalty op zekere wijze 30. Met clezen stand' kwam de rust. Na de pauze was bij de Zwitsers Ober hausen, die onklaar was geraakt, vervangen door Fuhri. Do Zwitsers waren er direct aardig in. Na drie minuten kreeg Passello een kans op 3 M. afstand van't doel. maar van der Meu- 'en wist dc keiharde schuiver op wonder- baarlijke wijze te stoppen. (Daverend ap plaus). Bijna een half uur lang ging het spe! daarna van doel tot doel, zonder dat e6n der partijen wist te doelpunten. Na 28 min. zag echter Ruysch de kans weer cens schoon Hij 'oste een hoog schot oo dcel, dat via ae vin- o-ertopnen var Schar, in't doel kwam (4—0). Do linkerwing b'eef steeds in actie Ongeveer 2 min voor tijd kreeg Sigmond een corner te nemen. Hij zette voor, waarna de bal weer bij hi m-terug kwam, onnieuw kwam cfe bal voorbij 't doel en de toesnellende Gielens kopte in ens onhoudbaar in (5—0) Bijna was even later nog het zesde doelpunt geko men, maar toen klonk het eindsignaal van Axe Bergquist en was de strijd gestreden. Met 50 bleef Holland overwinnaar. Het spel van den Zwitsersche ploeg is ons met niccgevaiien. leenniiich waitn ae spelers wel goed, doch zij hielden't spel lang niet open genoeg, terwijl hun voorhoede, speciaaT t binnentrio een absoluut gemis toonde aan schotvaardigheid en begrip van kansen be- nutten. Voor de rust hielaen de spelers geen rekemng met den wind. Hun optreden was af en toe forsch en soms meer dan dat. Spe- ciaal de linksback was niet malsch. Pijl en lap hebben dat danig ondervonden. Het kop- pen was heel goed. De keeper Schar. maakte geen grootschen indruk. Een vergeliiking met v. d. Meulen kon hij allerminst doorstaan. De backs waren goed. Zij trapten massief en hun wegkoppen viel bepaald op. In de mid- denlmie viel de spil tegen. De geheele linie zorgde niet voor voldoende verband tus6chen voor- en achterhoede en verdedigde vooral na de rust te veel. De voorhoede was niet sterk. De linksbuiten deed goed werk, doch had het tegen Denis heel zwaar. Ons elftal heeft als geheel zeker stukken beter voldaan dan tegen Belgie. v. d. Meulen was weer buitengewoon op drtei. Na UoDei, ae beste keeper are wij ooit in 't Ned. elftal zagen. Denis was weer de fijne, elgante voetballer, die zich zeer juist weet op te stellen en in de moeilijkste situa tes ju.ot het best is. Af en toe atea hij mii- lante dingen. Van Kol herstelde zich na een, eenigszins weifelend begin. lets fanatieker kon zijn spel wel zijn. Onze halflinie heeft best gewerkt. Van Heel was prachtig op dreef. Van Ling* was soms heel goed. Ande re momenten wat zwakker, vooral door ge- brek aan uithoudingsvermogen, maar toch1 geiooven wij niet, dat wij momenteel een be- tere spil hebben. Krom was weer de harde enthousiaste werker, die steeds daar was waar gevaar dreigde. Hij deed vele uitste- kende dingen. In de voorhoede was het voor al de lirkervleugel Ruysch-Sigmond die uit- b'onk. Sigmond hebben wij nog nimmer een beter wedstrijd zien spelen en Ruysch heeft •zich zijn plaats ten volk waard getoond. In't begin vlotte het nog niet erg, maar toen hij eenn-aal over de zenuwen heen was, heeft hij veel en mooi werk gedaan, dat voile waardeering vond. Wii zullen hem zeker 2 Mei weer terug zien Pij' was niet gelukkig met zijn schieten. Of te hoog of juist tegen iemand aan Een ideale middenvoor is hij niet, al heeft hij hard zijn best gedaan. Tap is ons niet meegevallen op de rechtsbinnen- plaats. Hij hield telkens het spel te veel op. Gielens had na de rust darkbaarder taak dan er voor. Hii deed af en toe goede dingen, doch had in Hiirzeler een kwade tegenpartij. De scheidsrechter leidde het geheel met vaste hand. Af en toe liet hij wel wat te forsch soel toe en ook gevaarlijk spel strafte hij niet a I tijd. De mderlaag van 24 Mpi 1925 te Zurich (4—1.) is gewroken Het Ned. elftal heeft zich gisteren op afdoende wijze het sterkste getoord. In April moet nu ons elftal in Dus- seldorf tegen Duitschland spelen om daania LiWttJ eii uii »ivs.n tui uieiiier gespetcn, daar hij dit zelf als ziju beste werk beschouw- de.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6