Alkmaarsche Oourant De hol der leugeaen. (T EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Dinsdag 30 Maart. FEl'll,LUTON. Fo. 75 1926 Hindird Acht en Twintigste Jaargang. Provinciaal nieuws UIT SCHOORL. De raad vergaderdte Maandagmorgen ten 11 ure. De voorzitt e r sprak, mede namens den raad, een woord van gelukwenach tot den heer Duin voor diens herstel. De djior den secretaris gelezen notulen werden onveranderd goedgekeurd. Van Ged. Staten was de goedkeuring in gekomen op de verordening mzake de zomer- woningen, op het besluit tot het vaststellen van het maximum aantal vergunnirgen. Voorts was van Ged. St. het Ken Besluit ontvangen waar bij de nieuwe heffing van de keurloonen voor den vleeschkeuringsdienst werd vasigesteld. Met irgang van i April za;l dioor B. en W. ook de bepaling terzake de invoer van afgehakt vleesch worden toege- past. Het besluit tot railing van grond te Aagt- dorp en Schoorl was door Ged. St. aange- houden. Bij de kasopname op 25 Februari bleek overeenkomstig de boeken bij den gemeente- on+vanger in kas 2746.50. Van de heeren Kettenborg en Tromp waren verslagen over het vervoigonderwijs ing* o- men, die zeer interessant bleken te zijn. Ge- ■bleken was, dat leerlingen, die het zesae jaar hadden doorloopen, achterstonden bij leer lingen, die het zesde jaar hadden gedou- ibleerd. waardoor de noozakelijkheid van een zevende leerjaar weer eens was gebleken. Onder de leerlingen van den heer Ketten- berg was er pen van 32 jaar geweest. Nog waren ingekomen een jaarverslag van de Commissie tot wering van schoolver- zuim en een verslag van de oudercommissie, alsmede een verslag van den schoolarts. Uit dit verslag b'eek, dat verschillende kin- deren voor anoi'de vegetatie waren behan- deld. Gebeleken was, oat t en kind, dat tlaar- x voor het vorige jaar was behandeld, als leerling zeer was vooruit gegaan. Uit het verslag van den correspondent van hex Bureau voor arbeidsbemiddeling b'eek, dat in 1925 in de gemeente 33 werkzoeken- den waren ingeschreven, waar van 22 in de gemeente waren geplaatst en 1 buiten de ge meente. Het sloopen van het schip, de Prins Geor ge, was voor de gemeente een aardige werk- verruiming geweest en zal ook dit jaar een aardige werkverruiming geven. Van den heer Tromp was de med-edeeling ingekomen, dat hij zijn herbenoeming als lid ?an de Commissie van het L. O. aannam. Deze stukken werden voor kenrlsgeving aangenomen. Van den heer Heiner was een verzoek in gekomen om hem van gemeentewege een uit- gang te verleenen voor een houten huisje, dat dienst doet als tentoonstellingsgebouwtje en voor godsdienstige bijeenkomsten. B. en W. stelden voor, het verzoek onder vast te stellen voorwaarden in te willigen. De heer Schermer voe'dte bezwaar, om In dezen een precedent te scheppen. De heer Duin was het met dten heer Schermer eens. Het huisje heeft een uitgang over het erf van den molenaar. De eio-naAr wist dat er een servituut op stond. In co- mite wilde spr. er nog wel wat naders over zeggen. Na een later gehouden comite-vergadering besliste de Raad tot inwilliging van het ver zoek. Devoorzitter deelde mede, dat het schrijven, gericht tot menschen, die voor hun elders schoolgaande kirderen 1000 sehul- dig zijn, slechts ten gevolge had gehad, dat van de 2 aangeschrevenen er twee tot een bedrag van 25.84 wilden betalen en had den betaald. Spr. betreurde dit resuMaat en had gehoopt op een grooteren burgerzin, doch stelde nu voor, om hen, die betaalden, onder dankzegging het betaalde terag te geven. Aldus werd besloten. De Voorzitte r deed mededeeling over de malaria-bestrijding. Hij hoopte, dat deze bestrijding ook in de woningen zal worden doorgevoerd en dee'de mede dat de bu-rgers daarvoor gratis een spuit in gebraik kunnen bekomen met fleosol. Hierna deed de Voorzitter mededeeling en van twee schenkingen aan de gemeente. Nu Schoorl een ander wapen had gekregen, had spr. voor den Burgemeester een zilveren ambtsketen geschonken, terwijl Ds Boeke de teekening in' het oudd Raadhuis van den schilder Wiegman aan de gemeente geschon ken had. Deze schenkingen werden in dank aan- vaard. De Voorzitt e r deelde nog mede, dat B. en W. voor de kermis het terreintje van de gemeente vrij wenschten te laten. Dit werd goedgevonden. Ook deelde de Voorzitter mede, dat de jachtkade bij de verpachting 2020 had opgebracht. Wederom de plaats voor de nood- slachtplaats. De rwodslachtplaats kemt nu aan den ach- terweg te Groet. Het volgende punt was een voorstel van B. en W.: tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. Naar het Engelsch van Justus Mile Fosman. Door J. S. 44) „Ik zcu het ook wel willen weten," lachte ik, „maar ik ben heel blij, dat ik er niets van hoor. Ik leef nog iederen dag in vrees, dat ik door eer. politieman bij den k' aag gepakt zal worden!" „Och," vond de kolonel, ,,je kon er best eens naar toe gaan. De ;on i<vge heeft je m.oit gezien, en als je er een van de schurken tegen net lijf liep, zou hij toch niets durven zeggen. Zij zijn evenmin op inmenging van de politie gesteld als wij. Waarom zou je niet eens gaan? Je kunt een student zijn, die kamers wil huren, net als Denis." „Waarachtig, dat is een idee," riep ik uit. „Waar is mijn hoed? Ik ga dadelijk; wacht jij hier, ik ben over een uur terug." Ik begaf me naar het welbekende slop en zag dear de oude, grijze concierge voor de deur in het zonnetje zitten. Ze zat groenten schoon te maken en knikte me vriendelijk toe, toen ik op het huis afging. Ik vroeg haar of ze geen kamers te huur had. Kamers? Die had ze nieer te huur dan a. 29 December 1926, inzake stichting van een Noodslachtplaats, in dier voege, dat de aan- wijzing van den aan de gemeente toebehoo- rend'e grond aan dlen Wagetimakersweg te Groet als terrein van stichting wordt inge- trokken; b. als terrein van stichting der Nood slachtplaats met bijbehoorerde begraaf- plaats, nader aan te wijzen een gedteelte van het kadastrale perceel gemeente Groet sectie A No. 549, gelegen aan den Achterweg, te Groet; c. machtiging te verleenen tot aankoop van mevr. J. C. VeenenbosPeeck te Ber gen, van de sub b bedoel.de gronden ter groot- te van pirn. 1500 M2. a 0.75 per M2, in totaal voor de som van pl.m. 1125.—; d. de aankoop sub c uit geldleening te besirijden, en te zijner tijd1 bij suppletoire be- grooting te regelen. De Voorzitter herinnerde er aan, dat het reeds d!e derde vergadfering was, waarin deze zaak in behandeling kwam. Spr. oordeelde de lijdensgeschiedenis bekend. Ook voor wat betreft de geldelijke zijde van de kwestie, ver- hcugde spr. zich er over, dat B. en W. thans met dit voorstel konden komen. De heer Schermer oordeelde het voor- gestelde terreintje ook niet gesehikt. Spr. stel de voor, het besluit te verdagen en om te zien naar een terreintje aan den zijweg bij den heer Louwe. De Voorzitter wees er op, dat de kos- ten daar hooger zullen zijn, omdat men daar een "stuk weg moet verharden. De heer Duin had zich er over verwon- derd, dat B. en W. destijds waren omge- zwaaid. Voor de V. V V had die Achterweg dezelfde bezwaren als de Wagenmakersweg. Spr. stelde voor, om het besluit tot stich- ten van de nood-slachtplaats aan den Wagen makersweg te handhaven. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan den Achterweg de voorkeur gaven, omdat er een begraafplaats voor de cadavers bij komt. Dit was den vorigen keel niet het ge- val. Spr. heeft tegen een dergelijk iets aan den Wagenmakersweg hygienische bezwa ren De heer Duin oordeelde, dat dit bezwaar overal gold. Als landbouwer had hij echter onoverkomelijike bezwaren tegen het stichten aan den kant van den Polder. Ook de Inspec- teur van den veeartsenijkundigen dienst staat op hetzelfde standpunt. Spr. oordeelde. dat het terreintje echter niet gekocht behoefde te worden. De gemeente heeft daarvoor zelf wel grond. Ook het huis voor de ouden van da- gen kan wel gesehikt worden oo de plaats, waar het tegenwoordige staat, of op het ter rein tusschen de heeren Nottelman en Boeke De heer B ij 1 was het ten aanzien van den polder met den heer Duin eens. Z.i. was aan genomen, dat het tehuis van ou ten van dagen aan den Wagenmakersweg zou komen. B. en W. hadden alle mogelijke terrein en bekeken. Z.i. kan men voor de nood-slachtplaats ner- gens goedkooper en beter terecht. De heer Van Lien en begreep dm heer Schermer niet. Het door hem b^doelde ter reintje moet f 1500 kosten, waarbij nog komt een bedrag voor wegverharding. De heer Schermer zeide, dat de grond voor 1000 te koop was. De heer B ij 1 ontkende dit. De heer Schermer vroeg, of er niet iets te vinden was in de richting van de zand-' mijnerij. De Voorzitter oordeelde dit te ver. De heer Duin was overtuigd, dat de V V. V. tegen het voorgestelde terrein dezelfde be zwaren zal hebben als tegen het terrein aan den Wagenmakersweg. DeVoorzitter oordeelde, dat daaraan niets te doen was. Spr. begreep niet, welke bezwaren men kan hebben tegen het wande- len langs een begraafplaats. De heer Schermer drong nog op aan- houding aan. De heer Van Lienen braeht, om een einde aan de bespreking te maken, allereerst in stemming of men de nood-slachtplaats aan de Oost- of Westzijde van den Heerenweg zou stichten. Met alpemeene stemmen verklaarde men zich voor het stichten aan den Duinkant. Mevr. H e r i n g a stemde hier ook voor op grond van de mededeeling van den h^er Duin, dat de Inspecteur van den veeartsenij kundigen dienst diens bezwaren deelde. haar lief was. Voor meneer had ze nog een prachtige suite met keuken en slaapkamer en afzonderlijke ingang. Die stond juist een paar dagen leeg! Uit de beschrijving begreep ik dadelijk, welke kamers zij bedoelde! Zij babbelde ver- der. Veertien dagen waren die kamers be- woond geweest, maar door zulke zonderlinge lui! Drie Duitschers, dacht ze, en een dame, die voor de zuster van een der heeren door- ging. Maar op een nacht hebben de mannen gevochten om die vrouw, zoo gevochten, dat in de gang en op de kamers overal bloed lag. Den anderen dag hadden ze dien met het hangende ooglid meer dood dan levend, en met hoofd en hals in het verband, naar het ziekenhuis gebracht! Men kan zich denken, dat ik verbaasd op- keek. Von Steinbriiche was dus niet dood! Maar de concierge was nog niet uitge- praat. Wat dacht meneer wel van de dame? Die was in denzelfden nacht verdwenen en ze had hapr nooit terug gezien, evenmin als haar kamermeisje. Nooit meer Duitschers op no. 18bis, dat was al te gevaarlijk soort! Het was een vreemde gewaarwording toen ik in de leege kamers op de plaatsen kwam, waar we dien nacht zoo gevochten hadden, en waar de vlekken van het bloed op den vloer nog zichtbaar waren. Maar ik was te weten gekomen, wat ik wilde, en haastte mij naar huis, om Von Alt- dorf het nieuws te vertellen. In stemming kwam hierop het voorstel van den heer Duin om het besluit tot het stichten aan den Wagenmakersweg te hand- haven. De Voorzitter zeide nog voor de stemming, dat hij dit absoluut uit den booze achtte en bij aanneming dit ter schorsing zou voordragen. De heer Duin vond, dat de Burgemeester deze troef niet had moeten uitspelen. Zijn voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Duin en Kaag. Het voorstel van B. en W. werd hierop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. V6or stemden de heeren Duin, Kaag, Bijl en Van Lienen. Het tehuis voor de ouden van dagen. Er zal alleen een huis voor hulpbehoevende ouden van dagen geslicht worden. Aan de orde was nu het nemen van een beslissing omtrent de indeeling van een te stichten tehuis voor ouden wan dagen en be- hoeftigen, waarover in de vergadering van 2 Febr de stemmen hadden gestaakt. De Voorzitter deelde mede, dat van den heer Schermer een plan was ingekomen, waardoor de kosten konden worden be- spaard. B. en W. hadden den opzichter diens plan ook Wat laten wijzigen, waardoor ook een besparing van f 700 kan worden ver- fcregen. De heer Schermer deelde mede, dat zijn plan een vereenvoudiging van de kapco'n- stractie inhield en de volkomen instemming had van het Burgerlijk Armbestuur. De kap is goedkooper en biedt dan nog raimte, om er kamertjes in te bouwen. Ook schept zijn plan grootcr mogelijkheid, er een gezin in onder te brengen. De Voorzitter wees erop, dat de bJde plannen even duur zijn; dat van den opzichter vormt met een schuurtje een be drag van 6700. De heer Kaag was van meening, dat het plan nog niet voldoende vereenvoudigd was Het voorstel van B. en W., om het tehuis voor ouden van dagen z6o in te richten, dat er een woning beschikbaar is voor een be- hoeftig gezin, een voor den verzorger en een afdeeling voor de verzorgdenwerd ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Er voor stemden de wethouders en Mevr. Kok, aangezien deze van meening was, dat men in de praktijk een woning voor een be- hoeftig gezin noodig heeft, omdat men zoo'n gezin niet op straat kan laten zitten. Door deze beslissing was besloten, dat er alleen een tehuis voor ouden van dagen zou komen. B.' en W. ontvingen de opdracht, de zaak zoo zuinig mogelij-k uit te voeren. Punt 5 was de voordracht Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststetling van het vermenigvuldigingscijfer bedoeld in art. 14 der Verordening op de Heffing der Plaatse- lijke Inkomstenbelasting, van 1.2 op 1.3 en verhooging dienovereenkomstixr van de op- brengst dier belasting op de Gemeente Be- grooting, dienstjaar 1926 met een bedrag 'van ten hoogste 6500. De voorzitter lichtfe dit voorstel na der toe. De begrooting was zoo krap moge- lijk opgemaakt en Ged. Staten wenschen, dat het tekort van'/ 6500 op die een of andere wijze gedekt wordt. Voor 1925/1926 brengt de Hoofdelijke Oni- slag op 30000 -f f 1500 van de forensen. Gerekend is op 28000, maar het afgeloopen jaar bracht 3590 aan kwade posten en wij weten niet wat het dienstjaar ten dien aan zien brengt. Zeker is het, dat er dan een te kort zal zijn. Spr. oordeelt het zelfs het ver- standigst om tot 1.4 te verhoogen. B. en W. vermoeden, dat anders het volgend jaar toch 1I1 o verhooging noodig is. De heer Duin was door het omhoog gaan van de gemeentebelasting die al hoog is teleurgestdkl. Spr. had eerder verlaging verwacht Schoorl is gebaat met verlaging, doch wat niet kan, moet men accepteeren Het geld moet er wezen. Spr. vroeg of men niet in de richting kon werken om de tekorten te verlagen. De woningen van dte Wonimgbouw- vereeniging kosten de gemeente jaariijks 2200. Verdient het geen overweging, die te verhoogen? Schoorl word't op deze wijze niet aanlrekkelijk voor de vreemdelingen Mevrouw Kok hocpte dat zoo weinig mo- gelijlc verhoogd zal worden. De verhooging drukt op de lagere klasse en beltet den hco gore zich hier te vestigen, waar het, on- danks Bergen verhoogde, zooveel hooger is dan in Bergen. De heer B ij 1 gaf dten raad in overweging d'e zuinigheid te betrachten. Met verkocp' van de woningen komt men er niet. Mevrouw fieringa vond het bedroe- vend, dat men nu voor tekorten staat, die reeds voor 3 a jaar betaald hadden moeten worden. Het tekort van 6000 is niet van gister. Spr. is niet tegen wegverbreeding doch cok deze brengt uitgaven die men, als het niet kan, niet mag doen. De voorzitter bevestigde dat men nu 50t==±±JdtS STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. een Van Prinses Eleanor zagen we in deze da gen niet veel. Zij treurde eenzaam in den tuin, of zat in haar kamer te lezen. Met haar nicht was zij al spoedig weer op vriendschappelij- ken voet gekomen, maar tegenover Mac Ken- sie, Von Altdorf en mij bleef zij, hoewel zeer beleefd, koel en op een afstand. Zij kon ons blijkbaar niet vergeven, dat wij de medeoor- zaken waren van haar droefheid en hoewel het niet geheel billijk was, het was toch te be- grijpen. Toch scheen ze, om een of andtere, mij on- begrijpelijke reden, tegen mij minder ingeno- men te zijn dan tegen de anderen. Ze scheen er zelfs eenig ger.oegen in te vinden met mij te praten, als we elkaar, zoo het soms gebeur- de, bij toeval in den tuin ontmoetten, want ik wandelde er nu en dan in de koele schaduw. Bij onze eerste ontmoeting in den hof hoor- de zij van mij voor het eerst, dat Denis ver- trokken was. Ik wandelde, rustig een pijp rookende onder de acacia's en liep te overdenken, welke maat- regelen de Prins en Denis wel zouden nemen tegen Gorgias, naar aanleiding van een dien morgen juist ontvangen telegram, dat ze vei- lig en wel n Novodnia waren aangekomen toen ik Prinses Eleanor uit het huis zag ko men met een boek onder den arm. Ik kon me niet ongezien verwijderen; ik wachtte dus, boog met den hoed in de hand en maakte mijn verontschulchging voor mijn aanwezig- beid. wel van vroegere dienstjaren heeft te vol- doen wat men uit het gewoon krijgt te beta len. Dat de tegenwoordige raad moet beta len voor de besluiten die d'e vroegere nam en had mceten betalen is onjuist. Onderwijs bracht hoogere uitgaven, doch dit is wette- lijk. De secretaris dieeldie nog mede, dat de mogelijkheid er is, dot Ged. Staten willen toestaan dat van buitengewoon naar ge woon wordt overgebracht. Feitelijk had de begrooting in ontvangst 6500 hooger vastges'teld moeten worden Er is een saldo gewoon van 1000 en van 6000 voor bui tengewoon en er is nog kans diat Ged. Staten iets van het buitengewoo'n naar het gewoon willen laten overbrengen. Is dit niet het ge val. dan zal 1.4 noodig zijn. De heer Schermer vond het niet pret- tig dat men bij het vaststellen van de begroo ting gespeculerd had op betere resultaten. Devoorzitter: De 3600 oninbare post van belastingen was toen nog niet be kend. De heer Schermer: Dit is toch ieder jaar terugkeerende post. De voorzitter: Op de begrooting staat die pest pro memorie. U zul't hem ech ter minstens op 1000 moeten ramen en als de raad uw lijn wil volgen, dan zullen wii 1.4 moeten vaststellen. De l3/i0 moeten wij echter aanvaardten. Misechien wordt door samenspreking op de griffie nog iets bereikt. Aan 1 3 ontkomen wij echiter toch niet. SteW men 1.4 d'an kan men echter dte pro memor'e voor oninbaar verklaarde belasting op 2000 stellen en heeft men een begrooting die klopt. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten het vermenigvuldigingscijfer op 1.3 te stellen. Het volgende punt was de: Voordracht Burgemeester at Wethouders: machtiging te verleenen tot het aankoopen van Mr. P. Langeveld te Schoorl van eer. strook grond langs den Boschmansweg, langs pl.m. 60 M. en breed pl.m. 2 M., groot pl.m 120 M2, deel uitmakende van de Kadastrale perceelen Sectie D, No. 955 en 956, met in- achtneming van eenige meest gebruikelijke voorwaarden, waarvan de kosten zijn te be- grooten op pl.m. F. 115 en tegen den prijs van in totaal 1. De heer Schermer vond het voorstel in strijd met de voorgenomen bezuiniging. Z.i. had het voorstel geen zin zonder dat men oostelijk en westelijk de zekerheid had een zelfde verbreeding te kunnen verkrijgen. Hij oordeelde het voorts beter om de uitgaven ■voor wegen voor de hoofdwegen te gebruiken De Voorzitter zou het betreuren als het voorstel niet werd aangenomen. Dc /H 5.worden uit de post die reeds voor werkloozenvoorziening is uitgetrokken, be streden, zoodat het geen verhooging van uit gaven beteekent. Hetgeen de heer Schermer voorstond was z.i. een verkeerde zuinigheid. Nu heeft men een eigenaar, die den grond wil afstaan. Later moet de gemeente den grond misschien koopen. De heer Duin vroeg of de overdracht niet zonder meer kon doorgaan. De V o o r z i t t e i zeide, dat Mr. Lan geveld de verhouding als voorwaarde had gestelck Wethouder Van Lienen was er dan ook tegen. Z.i. was het dan een kwestie van eigenbelang. Het voorstel werd hierop z- h. s. verworpen De Voorzitter betreurde deze be- ciissing Het vastrechttarief met ingang van 1 Juni a.s. met 25 pCt. verlaa^d. In behandeling kwam nu een voorstel van B. en W. tot verlaging en nadere vaststelling van het vastrechttarief bij de afname van den Electrisehen stroom van het G. E. B en we! Maar de Prinses glimlachte en verzocht me in den tuin te komen wandelen wanneer en zoo vaak ik er lust in had. Zij ging zitten in den grooten rieten stoel, welke daar voor haar was nedergezet. „Eigenlijk," zeide ze, „voelde ik me wat alleen, en ik had behcefte om iets te doen of met iemand te praten. Jessica is thuis met kolonel Von Altdorf." Ze glimlachte even. „Bovendien had ik u al lang eens willen vra- gen hoe het afgeloopen is met de kerels uit de Impasse du Maine. Wat is er van hen ge- worden? Wat is er geb^urd, nadat ik weg was? U vocht, weet ik nog wel met den reider, Herr Von Steunbruche is het niet? En kolo nel Von Altdorf met een anderen man. Ik hoop, dat u geen van alien een verwonding hebt opgeloopen?" „ln het geheel niet, mevrouw, wij zijn er alien volkomen ongedeerd afgekomen." „En die mannen? „Dat weten we niet precies" ik had er toen nog geen navraag naar gedaan „we hebben ze alien verwond, vooral Steinbriiche, en er is alle reden om aan te nemen, dat die nooit meer vechten zal." „ls hijdood?" vroeg ze verschrikt. „lk ben bang van wel, mevrouw," ant- woordde ik. „Maar hij was het dubbel en dwars waard, verspil uw medelijden niet aan hem. Hij heeft een fatsoenlijker dood gevon- den, dan hij verdiende." Zij zat een poosje stil. Ik zag, dat een I met ingang van 1 Juni. De Voorzitter deelde mede, dat van den heer Schermer een voorstel was in gekomen om het vastrecht van /900 at' ie schaffen en het gewone tarief te verdubbelen onder jnvoering van een soort garantierege- ling. B. en W. willen, nu er een batig saldo is, daarvan ook een deel aan de verbruikers ten goede laten komen, maar zij willen dit be- reiken door het vastrecht met 25 pCt. te ver lagen om op den duur tot een verlaging van 100 pCt. zonder garantie te komen "De heer Schoone rapporteerde over het voorste! van den heer Schermer en vreesde van een ver- dub'beling van den stroomprijs, die daardoor 45 cent per KUowattuur wordt, een verminde- ring van de stroomafname, ook heeft hij be zwaar tegen de invoering van een garantie- afname. Ook B. en W zijn van .oordeel, dat de praktijk heeft uitgewezen, dat een verhooging van den stroomprijs een verminderde afname met zich brengt. Wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, dan kompn van de /2500. f 2350 ten goede aan de afnemers. Het aan tal aansluitingen wordt steeds grcoter, zoo dat aan het einde van het jaar een meerderc verlaging van het vastrecht mosrelijk is. Het voorstel Schermer achtten B. en W. een te ge- vaarlijke sprong. Spr. deelde nog mede, dat B en W. voorts voorstellen om de meterhuur voor de dubbele meters op 25 ct. per maand te stellen. De heer Schermer verwonderde zich er over, dat zijn voorstel niet bij de stukken had gelegen en dat hij de weerlegging daar van door den heer Schermer niet had ontvan gen. Spr. vroeg of dit geschied was, omdat B en W. toch eerst in de gunst bij de men schen wilde komen. Er was wel eens over de zweep van Troelstra gesproken en spr. ge- loofde, dat zijn voorstel de anderen aan het werk hadden gebracht. Spr.'s voorstel beoog- de geen meerdere ontvangst dan nu wordt ontvangen. Wel zal het gevolg zijn dat er een billijke regeling wordt getroffen.- Aan het 1 van het jaar komen de 17G00. eclifer toch binnen. Hij was overtuigd, dat de af- schaffing van hA vaste recht tot het maken van meerdere lichtpunten aanleiding zal ge ven en oordeelde, dat er met het voorstel van B. en W niets kwam van het maken van re- serve-kapitaal, dat noodig is voor de om- bouwing van het net. Hij koppelde aan zijn voorstel een garan- tieverbruik cn deed- dit voor de menschen die beweerden, dat het vastrecht een onmisbarc basis was voor rente, aflcssing enz. Nu deze het vaste recht 25 pet. laten dalen, heeft spr. de garantiestelling echter niet noodig, waar om hij vcorstelde het vastrecht zonder meer te laten vervallen en een stroomprijs vast te stellen. De Voorzitter wenschte voorop te stellen, dat B. en W. te gceder trouw waren en hun voorstel deden in samenwerking met de commissie. Juist B. en W. waren verwon- derd, dat de heer Schermer met zijn voorstel kwam, terwijl hem de uitkemsten van 1925 onbekend waren. Zoodra B. en W. die wisten zijn zij onafhankelijk van den heer Schermer aan het werk gegaan. Spr. betreurde het, dat het'stuk van den heer Schoone, dat ool; aan de andere led en werd toegezonden, den heer Schermer niet b#reikte. Toen hij het ter in- zage kreeg had hij z.i. echter even kunnen op- bellen B. en W. wilden hun voorstel er abso luut niet doorjagen, doch stellen alleen het belang van het bedrijf op den voorgrond. In beginsel zijn ook zij tegenstanders van het vastrecht. Het bedrijf is echter geen Hoofde lijke Omslag en dient als bedrijf beheert te worden. Jaren lang bleek voor Schoorl de ge- volgde weg echter de juiste en er is geen ta rief te maken, waarin geen onbillijkheid zit. Verschillende gemeenten mcesten weer uit het vastrecht terugkeeren. Spr. vreesde dat vraag haar op de lippen brandde. Eindelijk kwam het er uit. „En uw vriend Mr. Mallory?" Ze deed haar best op een onverschilligen toon aan te slaan. „lk hoor niets van hem. Ik hoop, dat hij nog altijd in uw gezelschap verkecrt. Ik ben hem dank schuldig voor mijn redding." „Denis?" riep ik verbaasd uit. „Denis? Maar mevrouw, dat wist u toch zeker! Dat moet men u toch verteld hebben? Denis is met den Prins meegegaan. Zij zijn vannacht in Novodnia aangekomen. Hij is gegaan om het land te helpen redden!", Ze keek me met oogen vol schrik aan en verbleekte. -•> „ls hijdaarheen gegaan" fluisterde zij. „ls hij met den prins mee? Gaat hijvech ten voor Novodnia?" Toen werd ze zich op eens bewust dat ze haar opwinding te zeer liet merken. Zij si org de oogen r.eer en wachtte een oogenblik; toen ze opnieuw begon te spreken was haar stem even koel en beheerscht als te voren. „Het is in der daad verwonderlijk, dat men mij niets daarvan gezegd heeft. Niet dat het er iets toe doet, maar ik had graag hem mijn dank, mijn groote erkentelijkheid tetuigd voor den dienst, dien hij mij heeft bewezen. Ikvind het vreemd, dat hij met den Prins medegaat om zich in een strijd te mengen, waarmede hij niets te maken heeft. Ik verinoed, dat alleen zijn vechtlust hem daartoe gedreven heeft pSjOAJPA jpjoaU immiiiiniiiiiuiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5