MAASLIJDEBS. Het Maagpoeder Apotheker DOOM (naam wettig gedf'poneerd) heeft gedurepde meer dan dertig jaren duizenden maaglijders genc- zen van maagpijn, maagkramp, zuur, hart- water en slechte spijsvertering Verkrijgbaar in de m'eeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per gesloien blikken doos met en stroomprijs van 40 ct. per Kilowat- tuur er nog meer oliplampjes in Schoorl in gebruik zullen worden gesteld. Wanneer het voorstel van den heer Schermer werd aange- nomen, dan diende z.i. het garantiegedeelte zeker niet te vervallen. De heer Van Lienen was juist over het voorstel van den heer Schermer ten zeer- ste verwonderd. In de vorige vergadering was besloten, dat de commissie met voorstel - ten zou komen als de eindcijfers van het be- drijf bekend waren. Van een handelen onder drang van den heer Schermer is dns geeu sprake. Spr. had integendeel den indruk ge- kregen dat de heer Schermer de commiss.e voor wilde zijn. Mevrouw H e r i n g a had aanvankelijk het voorstel van den heer Schermer gevaar- lijk voor het bedrijf geoordeeld. De raad heeft voor alles de verantwoordelijkheid voor een richtig beheer van het bedrijf. Bij naden- ken is zij tot de conclusie gekomen, dat in het vastrechttarief onbillijkheden zitten voor veel inwoners. Met handhaving van de garantie ziet zij er dan ook geen gevaar in om 4voor een jaar het voorstel van den heer Schermer bij wijze van proef te aanvaarden. De heer Du i n was overtuigd, dat hij een prijs van 45 cent per Kilowattuur voor stroom de afname zeer zou dalen. De prik- kel ontstaat dan om het stroomgebruik te sparen, zoodat de bedrijfsuitkomsten niet ge- lijk zullen zijn. Spr. oordeelde de •winstma- kerij van de commissie n'.et verkeerd. Er moet ook a an een ondergrondsch net worden ge- dacht. Spr. laakte het nog, dat de heer Schermer in zijn voorstel spreekt van een niet eerlijke manier van vastrecht te heffen, al neemt hij aan, dat de heer Schermer een onbillijke ma nier heeft bedoeld. Di heer Schermer nam de kwalificatie van „nJet eeilijk" terug. D.' heer D u i n sie'.de,nog in het iicht, dat een stroomprijsverlaging steeds een verhoog de stroomatname tengevolge had gehr.d De heer B ij 1 bestreed eveneens het voor stel van rfeii heer Schermer.- Mevrouw Kok zag er evenmin heil in. Zij en meerderen met haar gebruikten 6 kilo wattuur per maand, waarvcor zij 1.20 -f 75 cent vast recht =- J 1.95 betaalt. Met het voorstel van den heer Schermer zal ze 6 X 45 cent 2,70 hebben te beta leu. De kleine verbruikers zijn er dus zeker niet door gebaat. De heer K a a g was eveneens van oordeel, dat in de praktijk de menschen met 2 a 3 lichtpunten de dupe zullen worden. De heer Schermer betwijfelde het of. het bedrijf uit zou komen als seeds het vast recht verlaagd wordt. B. en W. geven nu 2350 prijs. Van spr.'s voorstel kan dit niet gezegd worden. De heer van Licnen had z. i. geen reden tot verwendering, aangezien spr.'s voors'el en dat van de commissie, op denzelfd«n dag wercfen gedaan. De heer van Lienen Dan moet u ook niet spreken van een handelfti ender drang van uw voorstel. De heer Schermer was overtuigd, dat met handhaving van een garantie het bedrijf met zijn voorstel zeker uitkwam Of tie tot nog toe gevolgde secure regeling bJllijk was wilde hij in het midden 1-aten. Hij vond het bovendien niet erg ah de maximale be- lasting eens- een paar kilowatt cmhoog ging Bij het bedrijf gaat het om de duiten. Z. i. was gebleken, dat verlaging van de stoom- prijs wel vermeerdering van stroomafname had gebracht, maar desondanks verminde- ring van inkomsten. De heer D u i n U kan dan toch niet ontkennen, dat verhooging van c'm stroom prijs vermindering van stroom- jiarne mee- brengt. De heer Schermer oordeelde, dat men met de enfvangsten rekening mc-est houden pit betoogd'e tegenover mevrouw Kok, dat het onjuist was, dat de kle'ne man met zijn voorstel het loodie moet liiden. Spr. verklaarde ten slotte, dat hij bij wiizc van proef zijn voc ro el met de garantie- bepaling ten volie handhaafde. Desondanks werd dit vcorsjel met 5 tegen 2 stemmen verworp:n. (Voor stemden mevr Heringa en de heer Schermer). Met algem°en stemmen werd hierop het roorstel van B. en W., om bet vast recht met 25 pet. te verlagen. aangenomen. Het voorstel van B. en W.. om de huur van- de dubbel'tariefmcters cp 25 cent per maand te brengen werd met 4 tegen 3 stem- >ien aangenomen (Tegen stemden de heer en Bijl, Kaag en Schermer). i Wordt vervolgd) UIT HOORN. De afdeeling Hoorn van de Vereeniging voor Volksonderwijs heeft in „De Roskam" een ledenvergadering gehouden onder lei ding van den wn. voorzitter, den heer U. G. Dorhout. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de inkomsten over het afge loopen jaar hadden bedragen 184.35, de aitgaven 138.45. zoodat het batig saldo f 45.90 bedroeg. De rekening werd goedge keurd. Door den heer Eriks werd het jaarverslag yitgebracht, waaruit bleek, dat het ledenaan- tal thans 121 bedraagt. De gehouden propa- ganda-avond bracht een winst van 20 nieuwe leden. Tevens werd dd^r den heer Eriks een zake- lijk verslag ulfgebracht van de gehouden al- gemeene vergadering. Ingevolge een besluit van de algemeene vergadering dient door de afdeeling een pro paganda- cn een collectecommissie te worden fngesteld. Beide zaken werden ter afdoemng m han- den gesteld van het bestuur. Uitvoerig werd fediscussieerd over de concertregeling der [oofdvereeniging ten aanzien van de rechts- positie van het bezoldigd Hoofdbestuurslid en van den Ambtenaar. Aan het Hoofdbestuur zal de wenschelijk heid te ktnnen worden gegeven om een onder- zoek in te stellen naar de gevolgen van den ecliolenbouw gedurende de laatste jaren inge KOlge de gewijzigde onderwiiswet. Tot fiesfuursl'eden werden herkozen de fiee- ren Sindram en Eilander. Hierna sluiting De heer A. van der Sluis is geslaagd voor het examen van derden stuurman. De Optimisten hebben in het Wilson- theater een succesvollen avond gegeven. Kees Pruis was bijzonder goed op dreef, 'terwij! Stella Fontaine haar geestige liedjes uitne- mend voordrceg. Bouwmeester schhterde in zijn vijfdeelige creatie in het mottologenspel „Eindelijk vrij" van Heijermans. Op initiatief van Commissie van Toe- zicht op het Middelbaar onderwijs zal ge- tracht worden aan de H. B. S. alhier een lite- rair-economische afdeeling te stichten. UIT HEILOO. De Propagandaclub van den Bond van Staatspensionneering gaf Zondagavond haar laatste uitvoering in „De Rustende Jager". De zaal was niet zoo bezet als we dit gewoon zijn, wat jammer was, want de leden van de club hebben een wrij goede vertolking gege ven van Betsy Ranucci-Beckman's „Dat, wat je niet hebt" onder regie van H. Sjoers. Annie (Mej. L. Altman) gaf ons een mooie vertolking. Zeer gosd was haar spel als compagnon met Bram Beukers (de heer K. Blokker), als besluitelooze, als ze de we- reld in wil en vooral in haar doortastend spel als zij het hoofd biedt aan alle weder- waardigheden welke haar deel zijn. Subliem spel gaf Everhart, Baron van Holte tot Aagtekerke (de heer Th. Zellen rath). Als verleider van een onervaren me.s- je, als geruineerde en vooral als huisvader aan de wieg was zijn spel geheel af. Van Bram Beukers zagen we graag meer los spel, hoewel het .geen afbreuk deed aan het geheel. In het 3e bedrijf was zijn spel ech- ter best. Eulalta en Mr. Hogo Henkes speelden hun kleine rol niet onverdienstelijk. Het shik wijkt af van het alledaagsche, doch kon ons wel bekoren. Het leert dat men zich moet aanpassen bij wat men heeft en niet moet verlaugen naar dat wat men niet heeft. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren J. van den Brink (piano) en S. van der Molen (viool) te Alkmaar en hun spel oogstie een welverdiend applaus. Een prettig bal besloot den avond. De gezamenlijke melkslijters hebben een contract afgesloten voor de afname van consumptiemelk met de Eerste Heilooer Melk- inrichting. Naar we van de belanghebbenden verne- men, is deze overeenkomst voor beide partijen van groot belang, daar de melkslijters hun overtollige consumptiemelk steeds kunnen te- rugzenden. Deze overeenkomst voorziet tevens (voor de meeste melkslijters) in een bewaarplaats voor melk, zooals die volgens de Warenwet noodig is. Wij werden opmerkzaam gemaakt dat men door het vormen van deze „frust" den con- sumptiemelkprijs kan opdrijven, doch wij kun nen dit niet inzien. UIT VEENHUIZEN. Zondagnacht is alhier op 90-jarigen leef- tijd aan langzaam verval van krachten over- leden, de oudste inwoner van Heerhugo- waard, de heer G. Smit Az., gepensionneerd hoofd der school- Met hem is een hoogstver- dienstelijk man heengegaan, die in het bur- gerlijk leven van Veenhuizeu een groote ro! gespeeld heeft. Nadat hij in verschillende plaatsen, als onderwijzer en later in't Waar- land als hoofd der school werkzaam is ge- weest, werd hij in 1868 aan onze openbare school benoemd tot hoofd en hij heeft door groote plichtsbetrachting en werkkracht Seders acht ng verworven. Op 65-jarigen leef- tijd gepensionneerd was hij met zoovele ban- den aan ons plaatsje verbonden, dat hij zich hier blijvend bleef vestigen. Tallooze jaren was hij secretaris-penning- meester van den polder, terwij 1 hij tevens suc- cessievelijk bijna alle kerkelijke functies be- kleed heeft. Door zijn algemeen bekende groote accuratesse en wilskracht werden die betrekkingen met eere door hen vervuld Zijn groote kennis in kerkelijke, polder- en andere zaken maakte hem tot de vraagbaak van vele burgers, die steeds met groote we!- willendheid werden geholpen. De overledene heeft een welbesteed leven achter den rug en velen aan zich verplicht. Wij gelooven wel, dat het bij zijn teraardebe- stelling a.s. Donderdagmiddag niet aan groo te belangstelling zal ontbreken. Hij ruste in vrede. UIT KOEDIJK. Dcnderdag:middag 2 uur zal ten Raadhui- ze de installatie plaats hebben van den heer P. Kikkert als Burgemeester der gemeente Kcedijk. Na afloop der installatie zal de Burge meester een rondrit door de gemeente houden, eerst te Koedijk, daama te St. Pancras. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Zaterdagavond werd door het lanfarecorps „Kunst na Arbeid" een gezellige bijeenk'omst gehouden in het lokaal van den heer Kramer. De avend werd gevuld met de opvoering van een tooneels'ukje. Voordrachten, enz., alsme- de met een dansje. De prijs van de de melk is met ingang van Maandag weder met 1 cent per liter ver laagd en nu gebracht op 13 cent. UIT BERGEN. De afd. Bergen van „Het Witte Kruis" hield gisteravond in het „Oranje-Hotel" een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de he:r B. G o r t e r, heette den aanwezigen in de vocrjaarsverga- dering hartelijk wel'kom, waarop dr. Dek- ker, als secreiaris, de nOtis en las, die on- veranderd werden ogedegekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental tot 598 steeg, waardoor de cntvangsten iets cunhoog gingen. Ingekomen waren: Een d'ankbstuiging van den heer van Heijst voor't gebruik van het wagentje en een dito voor het gebruik van een ligtent. benevens een dito van een dame, wier zoonfje naar Nunspeet was uifgezon- dem Ingekomen was voorts ee-n rapport oyer het conflict tussrhen „Het Groene Kruis", „Het Witte Kruis" en Het Rcode Kruis". Ook werd mcfedeeling gedaan van de olannen in het Cmtraal Genootschap en het gencmen besluit om geen stappen te doen al- vorens het raonort van den heer Bos was gSou&ireeerd. De voorzitter deelde mede diat eeii kind naar zee en twee naar Nnnspeet zijn gezonden. E)e kasmiddelen latcn dit wel toe. Uit het kasverslag bleek, d'at de ontvang- steu 3408,54 hadden bedragen en de uitga- ven 1736.19, zoodat er een batig saldo is van 1672e40. Het vorig jaar was het f 1730.20. Het saldo was adrteruit gegaan, omdat aan „Heideheuvel" 500 was ge- schonken. De rekening was door dfe heeren Leering en Punt nagezien en vol komen in orde be- vonden. De voorzitter sprak een spedaal woord van dank aan den pamingmeester, den heer Blank, die veel werk belaogeloos verrichtte. Na een woord van dank aan de commissie werd de rekening conform gcedgekeurd. Aan de orde was hiema de begrooting. Deze werd in uitgaven vastgesfceld op f 990 en in ontvangslen op 3200. E>e voorzitter deekte mede, dat h,et maferieel in uitstekendten staat is. Mevrouw Bastert doet als commissaresse veel voor het materiaal en verdient dcarvoor ten zeerste den dank van de vereeniging. Een grief is, dat velen het materiaal niet spcedig geuoeg terug bezorgen. Spr. drong er op aan, dat menschen die het materiaal niet meer noodig hebben, ten beheve van anderen, aan het ma- gazijn terug bezorgen. Men dient te begrij- pen, dat men door het materiaal onnoodig onder zich te houden, daarmede belet dat dit aan andere zieken verstrekt kan worden. De voorzitter deelde mede, dat 16 April dr. Doyer in de nieuwe zaal van „De Rustende Jager" een tcelichting zal geven op die malaria-fiim. Spr. wekte op, het bezoek be bevord'eren. De toegang za' gratis zijn. Kindfcren onder de 16 jaar zonder geleide krijgen geen toegang. De aanvang is op 7 uur gesteld met het oog op het vertrek van dr. Doyer. Spr. stelde in het licht, dat de film zeeT inteiessant is en hoopte op een druk bezoek Besloten werd een propaganda voor de urt- breiding van het ledental ter hand te nemen. Verschillende denkbeelden werden te cfien aanzien naar voren gebracht. De uitvoering van een en andcr werd aan het bestuur overgelaten. Nog werd na eenige bespreldng besloten 10 uit te trekken vcor het stichten van em monument tot huldiging van de pegedachte- nis van mevrouw Van Reenen-Volter. Als wenschelijkheid kwam nog naar voren om een cursus voor Eerste hulp bij Onge- lukken in hetl even te roepen. De voorzitter wees er op, dat de Voiksbond reeds een dergelijken cursus arga- niSeerde. Het bestuur zal het denkbeeld echter over- wegen. Tot slot volgde nog een korte bespreking over het geschil tusschen ,.Het Roode" en ,,Het Groene" en „Het Witte Kruis". De wenschelijlcheid kwam naar voren om, nu „Het Roode Kruis" zich op het terrein terrein gaat bewegen, niets aan die collectes van „Het Witte Kruis" gaat bewegen. niets aan de collectes van „Het Roode Kruis" te geven. De vergadering meende, dat eerst moest worden afgewaeht hoe het gescjiil wordt op- gel ost. Aan de hoofdbesturen zal worden kenbaar .gemaakt, dat met waardeering voor hetgeen het „Rocde Kruis' 'in-ternationaal en nationaal overal doet, het gewenschit is, dat het Roode Kruis" niet het terrein van het Witte Kruis" en het „Groen>e Kruis" betreedt. UIT DE RIJP. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier is benoemd de heer W. Heet- jans, thans in gelijke functie te Texel. UIT GROOT-SCHERMER. Donderdagavond had een algemeene le denvergadering plaats van de Cooperatieve Boerenleenbank te Groot-Schermer, ten huize van den heer J. v. Kleeff. Aangezien op het niet aanwezig zijn ter vergaderirg een boete van 1 gesteld was, was't meerendeel der leden tegenwoordig (91.) In zijn kort epeningswoord heette de di- recteur der Bank, de neer F. Posch, wethou- der der gemeente Zuid- en Noc-rd-Schermer, de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de zeer uitvoerige hotulen der vorige bijeen- komst ge>zen en onveranderd werden go?d- gekeurd. Een der bestuursleden las daarop het uitgebreide jaarverslag over 1925 voor, waaruit't volgen-de: v In vergelijking met leenbanken in omlig- gende plaatsen, is hier 't winstcijfer zeer laag. De onkosten beliepen dit jaar een be- trekkelijk groot bedrag 130 voor po«t- en plakzegels, 33.20 voor't verzet aanteekenen in 't faillissement Koeman; terwijl f 50 vol- daan werd aan not. v. d. Veen, als vergoe- ding voor gemaakte hyp kosten. Bovendien is f 50 gestort in de Spaarbank als stichtings- kapitaal en is aan notaris Kruimel ruim fUO betaald voor't in orde brengen van 3 on- juiste hyp. acten.) Voor verliezen bleef de Bank in 1925 ge- spaard. Wederom wordt gewaarschuwd te gen het soms roekeloos borgteekenen voor kleinere bedragen of soms ook groote, die iemands financieele draagkracht verre te bo- ven gaan; men teekent veelal met z'n drieen, maar ieder is aansprakelijk voor T voile be- drag- Op 1 Jan. 1925 waren in omloop 324 spaarboekjes met een gezamenlijk tegoed van rond f 206.000. Er is in^elegd rond f S1000 en terugbetaald rond 73000, een vermeer dering dus van rond f 8000. Aan spaargeld- rente werd uitbetaald rond 1000, bijge- schreven rond 80C0. Op 1 Jan. waren in omloop, of liever ver strekt 107 voorschotten tot een gez bedrag van rond 840GO, daarbij komen de 4 aan corporaties veT,hrekte bedragen met een totaal van f 46000, zoodat op 1 Jan. loopen- de waren 111 voorschotten tot een bedrag van rond f 130 000. In den loop van 1925 is terugbetaald rond f 89000 en verstrekt lond f 75000 46 voor schotten werden verleend. 6 geweigerd en 43 geheel afbetaald. Aan rente was ontvangen rond f 7600. Aan een 4-tal leden is uitstel verleend. Wederom zijn een 10-fal spaarboekjes met een gratis-inlage van f 2 verstrekt Over't gebruik van de credieten vah niets bdjzonders te melden; op't eind van 1925 Hadden 5 leden een gezamenlijk tegoed van rond 8000 en 34 een schuld van rond 50.000. Aan rente is ontvangen rond 2800 en uit- gegeven 100; met inbegrip van de C. B. is in loopende rekening uitgegeven rond f 164000 en ontvangen f 126000. Aan de C. B. was ruim 660 rente te betalen over 'i eerste halfjaar, terwijl wij over 't tweede halfjaar ruim f 230 ontvingen. 't Brievendagboek vermeldt verd-r nog, dat er 6% brieven in- en uitgegaan zijn en vol gens het d-agboek zijn er 2046 posten afge sloten. Het eiadcijfer bedraagt in ontvangst f 506262.13. Om financieele redenen heeft't bestuur ge- meend niet mee te doen aan een totstandko- ming van een pensioenregeling van de kas- siers; de tegenwoordige functionnaris is op- nieuw benoemd, 't salaris is bepaald op f 800. Kantoorhuur er gratificatie zijn afge- schaft. Voortaan wordt afzonderlijk vergaderd door't Bestuur en den Raad van Toezicht Toezicht. De voorzitter zegt den kassier dank voor zijn uitmuntend verslag. De rekening en balans over 1925 worden goedgekeurd, zooals ze door 't bestuur is opgemaakt. Daarna hadden de verschillende verkfezin- gen plaats. a. Als 5de bestuurslid werd de heer J Watei'drinker gekozen met 63 van de 104 stemmen. b. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Wiedijk (herkiesbaar), werd met 62 stemmen herkozen. c. Het aftredend lid van den Raad van Toezicht, de heer M. Kooger, werd met 89 stemmen herkozen. d.Als plaatsvervangend bestuurslid werd herkozea de ,heer C. Rus en gekozen m de vacature J Waterdrinker, de heer C. Kriek, resp met 84 en 64 stemmen. De voorstellen*van het Bestuur: a. om de winst van 1925, zijnde 128.32 aan't reservefonds 5062.62 toe te voegen. en b. om wederom 10 spaarbankboekjes met gratis inlage van 2 teschikbaar te stellen, werden met algemeene stemmen aangeno- men. Bif de rordvraag kwam 't voorstel-Wa+er- drinker uit de vorige vergadering in bespre ldng 't Werd met 54 Hemmen vo^t- aan?e- nomen. Voortaan is dus de uittreding koste- locs. In zijn slotwoord sprak de voorzitter zijn dank aan de leden vooi 't geregeld atwerken der agenda en zijn spijt voor de enkele wan- k'.ank die gehoord was. naar aanleiding van den verkoop van "t huis van Nol te Drie huizen. Hij gaf den leden in overweging, beter te letten op de bestuursverpraderingen', den len Zaterdag van elke maand Gemensrd Nieuws. EEN LASTIG HEERSCHAP. Vrijdagmdddag vervoegde een zekere De K. zich op de afdeeling bevolking in het raadhuis te Rotterdam, met het verzoek om een bewijs van onvermogen ten behoeve var> zijn broer. Twee mannen vergezelden hem, om de vereischte handteekeningen als getui- ge te plaatsen. De dienstdoende ambtenaar aan het loket trok de meerderjarigheid van een dier getuigen in twijfel en ging daarom in het kaartregister een onderzoek naar den leeftijd van den betrokkene doen. De K. maakte van de afwezigheid van den ambte naar gebruik, om het formulier, dat al k'.aar lag, uit het loketje weg te grijpen. Juist zou hij hiermee heengaan, toen een bode, die het geval gezien had, naar hem toe kwam en hem het papier afram. De K. best hill dig de daarop den bode van diefstal en zei, dat hij hem op heeterdaad be- trapt had. Ook zijn getuigen hadden het ge- zien ,en hij zou er dadelijk werk van maken. De K. waarschuwde vervolgens den agent, die bij het raadhuis dienst doet; hij vertelde hem. dat hij een stadhuisbode op heeterdaad op diefstal betrapt 11 ad en hij verzocbt hem, dadelijk den man te arresteeren. De agent haastte zich mee naar binnen. De chef van de afdeelirg kwam tusschenbei- dten en zette den agent de zaak uiteen. NatuuFijk waren in dien tijd verscheidene nieuws^ien^en komen ondagen. Tens'otte werd De K. naar den politiepost in het raad huis overgebracht, wegens het veroorzaken van een volksoploop Er is procesverbaal te gen hem opgemaakt. DIEFSTALLEN AAN HET STATION TE ROOSENDAAL. De rechtbank te Breda heeft gister uit- spraak gedaan in de zaken betreffetjde de diefstallen aan het station te Roosendaal. M A. M., de hoofddader, werd wegens dief stal van eenige goederen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis, en bovendien we gens diefstal van een fiets tot een gevange nisstraf van 6 maanden. A. J. de B. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangemsstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, we gens diefstal; W. J. tot 1 maand wegens diefstal en heling; en J. A. v. A. tot 2 maan den eveneens wegers diefstal en heling. De eisch was tegen M A. M. 1H jaar en 6 maanden, tegen De B. 4 maanden en tegen W. J. 1 maand. DE GOUDEN STOE'P. De Hooge Raad heeft gister behandeld cassatieberoepen van de vrouwen A. M. A L. en C. L. B. W., bewoonsters van het perceel Spinozastraat 6, in Den Haag, het z.g huis met den gouden stoep De eerste was door het gerechtshof te 's-Gravenhag'e wegens het opzettelijk bevorderen van ontucht veroor deeld tot 1 jaar, de tweede wegens mede- plichtigheid aan diefstal tot 5 jaar gevange nisstraf. Raadsheer-rapporteur was mr. Ort. In de zaak van L. lichtte mr. A. O. de Haart het volgerde cassatiemiddel toe: Schending of verkeerde toepassing van artt. 391, 392 en 397 Wetboek van Strafvor- dering, doordien het hof het hewezen ver klaarde heeft gekwalificeerd alwaar het op zettelijk bevorderen van ontucht door ande ren met derden een beroep of een gewoonte maken; terwijl het hof overweegt, dat door de in overling verband en samenhang be- schouwde aanwijzingen wettig en overtuigend is bewezen, dat verdachte in het tijdverloop tusschen 1 Oetober 1924 en 1 Mei 1925 van hef opzettelijk bevorderen van ontucht door audere vrouwen met nianr.en een gewoonit heeft gemaakt, en bovendien slechts een go- tuige heeft vcrklaard, dat verdachte geldelij- ke vergoeding heeft ontvangen, welke getui- genvcrklaring door geen enkele aanwijzing of andere getuigeiwerklaring wordt gesteund. In de zaak van de tweede requirante licht te mr. De Haart het volgende middcl toe: Schending of verkeerde toepassing van art. 398 wetboek van strafvoraering, door dien het hof als bewijsmiddel heeft gebezigd de verklaring vim den getuige J. G. „dat hij wtet, dat K. hij beroovingen, die in gemeld perceel plaats hebben, zooals hem bekend is, de hulp had van een zeker aantal vrouwen, waartoe de beklaagde behoorde". Deze getui- genis loopt niet over een feit, dat de getuige zelf gezien, gehoord of ondervonden heeft, en is een bijzondere ineening of gissinf, bif redeneerirg opgemaakt. De advocaat-generaal, mr .Ledeboer, zal over 1 dagen conclusie nemen. ONDERZOEK NAAR DE GEEST- VERMOGEN'S VAN VERDACHTEN. De minister van justitie ,overwegende, dat de besturen van de hieronder vermelde in- richtingen verklaard hebben, zich te willen onderwerpen aan de voorwaarden, omschr^ ven in art. 1 van een algemeenen maatregef van bestuur van 4 December 1925 en dat blijkens het ingestelde onderzoek die inrich- tingen aan de gestclde eischen voldoen, heeft bes'otcn aan te wijzen als inrichtingen, naar welke verdachten, tegen wie voorloopige hechtenis is bevolen, op bevel van den rech- ter voor een onderzoek naar hun geestvermo- gens ter waarneming kunnen worden over gebracht: le. de psychiatrisch-neurologische kliniek der rijks-universiteit te Utrecht; 2e. de psychiatrisch-neurologische kliniek aan het Valeriusplein te Amsterdam; 3e. de psychiatrische inrichting Maasoord te Poortugaal. Deze aanwijzing is geschied met dien ver- stande, dat zij enke'l geldt voor geval len, waarin de geneesheer-directeur of een der aan de inrichtirg verbonden geneeskundigen tot deskundige of mededeskundige door den rechter is benoemd. NEDERLANDSCHE IOURNALISTEN- KRING. De Nederlandsche Joumalistenkring heeft Zondag te Amsterdam zijn jaarlijksche ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer D Hans, herdacht in zijn ooeningsrede allereerst de sinds de vo rige bijeenkomst overleden joumabsten, de heeren M. A. Lipman te Nijmegen, A. Scha- beek en J. W. Helmer te Amsterdam en W. Overmeer te Haarlem. Ook wijdde hij een woord van herinnerinsr aan het overleden oud- bestuurslid van den Kring Dr. J. Zaayer te Oosterbeek, oud-hoofdredacteur van de N. R. C., en aan het overleden buitengewone lid me vrouw Wilh. Drucker te Amsterdam. Spr. stond vervolgens stil bij enkele gebeur- ten ssen uit het afgeloopen jaar, speciaal bij de zoo uitstekend geslaagde viering van het zilveren jubileum der vereeniging „De Am- sterdamsche Pers". Hij constateerde dat de ontw'kkeling van den Kring zich in stijgende lijn blijft bewegen, en dat de werkzaamheden van het bestuur steeds toenemen. Het getal der gewone leden is in het afgeloooen jaar boven de 500 gekomen; met de buitengewone leden is het cijfer ruim 600. Hij deed een be roep op de leden, om door groeiende belang stelling het vereenigings-leven te versterken. Nadat de nohilen der vorige vergadering waren goedgekeurd, waren allereerst aan de orde de voorslagen van den penningmeester, den heer A. Voogd. Het eindcijfer der reke ning over 1925 bedraagt /7929.39K. Het tekort, ten vorige jare ruim 2400, is terug- gebracht tot ruim 1400 De Weerstandskas heeft thans een bezit van ongeveer f 27 500- Van de Pensioenverzekering met de Nationa- le Levensvcrzekeringbank te Rotterdam wordt steeds meer gebruik gemaakt; de pen ningmeester heeft in December j.l. ruim /•47.000 aan premie voor 1926 kunnen over- dragen. Ingekomen was een schriftelijk rapport van de commissie voor het nazfen van de rekening en verantwoording, de heeren P. J. Blok ea Dr. J. M. C. van Overbeek te Rotterdam Zij deelde mede, alle bescheiden in orde te hebben bevonden en stelde voor, onder dankzegging aan den penningmeester, de rekening goed te keuren. Aldus geschiedde, na kort debat over enkele punten." In de commissie voor het nazien van de re kening over 1926 werden benoemd de heeren J. Lourens (Rotterdam), J. Schraver (Rot- terdam) en S. Bruysten (Den Haag). Besloten werd, over -1926 uit de Kringin- komsten 10 pd. te storten in de Weerstands kas Bij dc bestuursverkiezing (aftredend d« heeren G. Polak Daniels (Den Haag) en Is. Santeroos (Amsterdam) werden de beide af- tredende leden herkozen. Tot voorzitter der commissie van advies werd herkozen de heer N. D. Kuiper "(Den Haag) tot lid de heer J.-' Schaver (Rotterdam). i Hierna was aan de orde het verslag van den secretaris, den heer W. N. v. d. Hout, waarin een overzicht werd gegeven van d« werkzaamheden der vereeniging over 1925. Bij het debat daarover gaf de voorzitter aan den heer Derjeu (den^Haag) de verzeke- ring, dat de aangeknoopte onderhandelingen met stamverwante journalisten in Zuid-Afrika geen enkele andere bedoeling hebben dan de mogelijkheid tt onderzoeken, of er een eenigs- zips blijvend contact tot stand kan worden ge bracht. Het aankweeken van een dergeiijk contact ligt geheel in de lijn van het Kring- werk, hetgeen ook Mr. van BoPuis (den Haag) tegenover den heer Derjeu betoogde- In verband met de plaats gehad hebbende reis naar Finland in het afgeloopen jaar gaf de voorzitter, op verzoek van de heeren Kou- wenaar (Amsterdam) en Klomp (Alkmaar) een uiteenzetiing van het standpunt, dat het Kringbestuur bij de samenstelling van het reisq-ezelschap in dergelijke gevallen iuneemt Het verslag werd, nadat nog over enkele punten van huishoudelijken aard was gespro- ken, goedgekeurd. Aangenomen werd vervolgens een voorstel van het bestuur, om voor 1926 een crediet van maximaal 1400 toe te staan voor het orgaan der vereeniging. Tot redacteur werd herkozen de heer W. N. v. d. Hout (Den Haag), tot zijn plaatsvervanger dc heer G. Polak Daniels (Den Haag),

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6