Radio-Hoefcje. L. FRANKEHBERG - ALKMAAR. gedeelte- en Woensdag 31 Maart. tO11. Her-uitzending van de iijke programma's van Berlijn, London Parijs. Donderdag 1 April. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30. Politiebe- ricbten. 3.30—4.30. Uurtje voor weeohuizen en ziekenhuizen, door nrevr. Ant. v. Dijk. 6.307.40. Fransche les door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10. Persberich-ten. 8.10. Avond van muziek en zang. Mevr. Sonja Ten Kate- Kovalefska, zang. Het H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. In bet midden van den avond lezing door den heer P. F. J. A. 'Jin 1 ienonderwerp: lets over de theorie van de fotografische plaat. Daarna strijkkwartet uit het H. D. O.-orkest en zang. 10—11. Her- uitzending van de gedeeltelijke programma's van Berlijn, Londer en Parijs. Daventry, 1600 M. 11.201.20. Het radio- kwartet en solisten (contra alt, tenor en cello). 1.20—2.20. Tijdsein, gramofoontnu- ziek. 4.20. Tijdsein, causerie: Rolling down to Rio. 4.35. Muziek uit Trocadero. 5.35. Kin- deruurtje. 6.20. Dansmuziek. 7. Radiopraatje. 7.20. Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws, causerie. 7.45. Pianosonates van Beethoven. 8.20. „Penelope", operette van W. Brough en A. Holliday. 9.20. Orkestmuziek. 9.40. „In the fortune's teller's Studio" en „On the link", twee scenes met dameskoor, orkest en zang- solisten. 10.20. Tijdsein, weerbericht, nieuws. Lezing: The budget. 10.5012.20. Dansmu ziek van het Savoyhotel. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50. Con cert Lucien Paris (piano, viool en cello). 2.05 Nieuwsbericht. 5.05. Kinderuurtje, 8.35. Espe- rantobericht, boekhoudles. 9.20. Werken van Beethoven, Weber en Schubert. K6nigswusterhausen, 1300 M. 7.50. „Das Christusdrama", van W. Nithack-Stahn. Met orkestbegeleiding. Daarna nieuws. Brussel, 262 M. 5.20. Kindermatinee. 8.20. Kwartet, Haydn. 8.50. Lezing: En avion de Bruxellcs au Congo. 9.05. Orkestconcert. 10.20. Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50. Werken van Haydn door orkest. 3.20. Lezing over Bis marck. 3.50. „Osterhaschen", kindertooneel. 4.50. Lezing an Hans Muller, Konige". 5.50- 0.2O. Lezing: Der Arzt i-m Dienste der Schul- kmderfursorge. 6.30—7. Lezing: Der Kauf- mann Muller und seine faulen Kunden. 7.20. j^ezing. 7.50. Werken van Haydn. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de fransche hooge commissaris in Syrie, de Jouvenel, daar is aangekomen om een bezoek te brengen aan den Britschen hoogen com- nhssaris lord Plumer. Eerstdaags wordt te Luik de bouw qener nieuwe brug over de Maas aanbesteed. Deze brug, op enkele meters stroomopwaarts van den bestaanden stuwdam, zal 10 millioen kosten en zal 140 M. lang en 20 M. breed »Ja- Door de employes en arbeiders der staatsbedrijven wordt een loonactie gevoerd in verband met de eischen in zake de salaris- sen en loonen, die niet werden vervuld. Daar de gevoerde onderhandelingen tot dusver niets hebben opgeleverd, dreigen eenige groe- pen employes met lijdelijk verzet, wanneer vdor morgen geen positief resultaat is bereikt. Naar uit Warschau wordt gemeld, is in de legerwerkplaatsen te Pinsk een groote brand uitgebroken. Door het ontbreken van geschikt bluschmaterieel zijn alle gebouwen aan het vuur ten offer gevallen. Het stoffelijk overschot van den hertog van Orleans zal na een streng particuliere plechtigheid naar het kerkhof Santa Ursula te Palermo gebracht worden, waar het voor- loopig zal worden ter aarde besteld. Uit Londen wordt gemeld, dat de met- nationalistische, gematigde partijen m Britsch-Indie, een groote coalitie ge-vormd hebben, die zich ten doel stelt een verant- woordelijke dominion-regeering te verkrijgen. Het ..Petit Journal" meent te weten dat Malvy, de Fransche minister van binnen- landsche zaken geheel is hersteld", en zijn fvncties vandaag of morgen zal hervatten. De Britsche minister van Arbeid, Sir 'Arthur Steel Maitland verklaarde in een re- devoering, dat de werkloosheidscijfers voor de afgeloopen week een verdere daling ver- toonen. Reeds gedurende eenige maanden zijn deze cijfers week aan week gestadig ver- minderd. DE MILLIOENEN VAN LEITER. Amerika is het land van de millioenen- processen. Uit de laatste paar jaren datecien de geruchtmakende processen om de nalaten- schappen van James Gould en die van den jeugdigen Mac Clintock, welke beide onlangs, zooals men weet, hun beslag hebben gekre- gen. Een even rumoerig proces is dat om het vermogen van Levi Loiter, te Chicago, die aan zijn kinderen een in de millioenen loopend vermogen naliet, dat onder het beheer werd gesteld van den zoon Joseph. De erfgenamen zijn echter geenszins te spreken over de wijze, waarop de zoon dien zij niet den waren Jo seph vinden zich van zijn taak kwijt. Zij vin- den dat hij zakenflair mist en beschuldigen hem van ongeoorloofde verkwisting, waarom zij eischen dat hij uit het beheer der nalaten- Xhap wordt ontzet. Woensdag had een zitting van de recht- bank plaats, waar de eischers dc juistheid van hun actie poogden te motiveeren. Namens hen verscheen een der dochters, Marguerite, die gehuwd is met den graaf van Suffolk; aan de zijde van den gedaagde bevond zich een andere dochter, die met Joseph geassoci- eerd is, en eveneens gehuwd met een Engelsch man, met Colin Campbell. Marguerite voerde een getuige aan, die o.a. getuigde dat hij Jo seph een paar jaar geleden gerechtelijk had moefen vervolgen voor een vordering van 250 dollar voor honderd paar sokken, die hij spe- ciaal had laten maken enartistiek deco- reeren. Of een dergelijk getuigenis voldoende bewijskracht bezit, zal nog moeten blijken, maar uit is het proces nog niet. Het pToces heeft intusschen zijn grappige, of liever pathetisceh kant. Marguerite gra- vin van Suffolk en mrs. Colin Campbell wa ren door't proces, dat door de beide partijen met groote verbittering wordt gevoerd, al seder) vijf jaren sterk van elkaar vervrcemd, doch in de Woensdag gehouden rechtzitting sprak de stem des bleeds zoo luide, dat toen mrs. Campbell de zaal binnentrad, zii op haar reeds aanwezige zusters toeging en haar hartelij]k omhejg^e, welk b.ewijs van famiji- "Sfffe feedePh'efd onmfddelTiik even JrartetiJk werd beantwoord. Joseph Leiter werd door dit inderdaad aandoenlijk familietafereeltje z66 geroerd, dat hij zich van zijn plaats ver- hief, op ziju beide zusters toesnelde en vrien- delijk glimlachend beide kuste. Daarna scheid den de zusters weer van elkaar, nam en elk haar ver van elkaar verwijderd staande ze- tete weer in en haalden borduurwerk voor cten dag, waaraan zij, onder de daarop vot- gende verhooren door, ijverig werkten. Steeds een ruime keuze in Reiskoffers en Reisartikelen Oemeng'd nieuws NEDERLAND EN BELGIE. E)c correspondent der N. R. Crt. te Brus sel meldt: De Belgische regeering heeft een wetsvoor- stel ingediend tot ratificatie van de tusschen Nederland en Belgie gesloten conventie be- treffende wederkeerigheid van territoriale be- voegdheid van civiele en handelsrechtbanken, de uitvoering van vonnissen geveld inzake faillissementen en de voor Nederlanders in Belgie en Belgen in Nederland geldende pro cedure. ONTPLOFFING. In een stal in de Weteringstraat te Utrecht heeft Dinsdagmiddag een benzineontploffing plaats gehad. N-, uit de Kanaalstraat, die daar staande ledige benzinevaten wilde koo- pen, had de onvoorzichtigheid zich met be- hulp van een brandende lucifer te vergewis- sen of ze ledig waren. Met een daarvan was dit blijkbaar niet het geval, althans was dit vat vermoedelijk nog niet geheel leeg. De ont- ploffing was hevig. De man werd aan gelaat en borst verwond, en na verbonden te zijn door de zorgen van den Geneeskundigen dienst werd hij overgebracht naar de Rijks- klinieken; na daar verbonden te zijn gewor den, is hij naar zijn woning teruggekeerd. De brand weer bluschte met een handtoestel het begin van brand. OVERWERKVERGUNNING VOOR ZUIVELFABRIEKEN EN MELKINRICHTINGEN. D minister van arbeid- hapdel en nijver- heid heeft onder bepaalde voorwaarden gedu rende het tijdvak van 1 April 1926 tot en met 31 Maart 1927, in afwijking van het bepaal de in artikel 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, aan hoof den of bestuurders van: lo. boter en kaasfabrieken in alle gemeen- ten des Rijks vergunning verleend, dat: A. hetzij gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfa brieken in Noord-Holland, waarin ten hoog- ste vijf personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; B. hetzij gedurende 26 weken 9 uur per dag en 52 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 16 weken niet langer den 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 2o. fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 3o. melkinrichtingen te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn te vergun nen, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door ar beiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 4o. melkinrichtingen, voor zoover niet ge- legen in gemeenten als hierboven onder 3o genoemd, te vergunnen, dat gedurende 17 we ken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 upen per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid word verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. Wotitogfoezfcfft te Antefeiffem <!te beer P. J. Appeknan Jr., thans schrijver aan hot Hy- potheekfcantoor aihier. EEN NOPAYINO-GUEST", Een niet-betalend, en bovendien nog ste- lend logd heeft den eigenaar van het hotel „'t Gulden Vlies" dezer dagen opgelicht. 's Avonds betrok hij een kamer in dit hotel en den volgenden morgen verdween hij reeds vroeg. Niet alleen „vergaF' hij te betalen, doch bovendien eigende hij rich nog eenig geld en wat postzegels toe. Stadsnieuws. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. Purmer en E. Purmer- Baldcer herdacht heden het feit, dat het vodr 50 jaar door den edit werd verbonden. De oudjes, de man is 72, de vrouw 76, ge- nieten beiden nog een uitstekende gezondheid, hoewel ze een zeer werkzaam leven achter zich hebben; 35 jaar lang oefende de heer Purmer te Aartswoud het bakkersvak uit. Wie wil weten wat er vroeger van een bakkCr ten plattelande werd geVorderd, make eens een praatje met den heer Purmer. Hij kan dan vernemen, dat' dit toen nacht en dag, ook des Zondags werken was en zal den indruk krij- gen, dat de sociale wetten, ondanks de daar- aan klevende fouten, ook hun goede zijde hebben. Van hun voornemen om het feit feestelijk te herdenken (hiervoor was alle reden, omdat hun 6 kinderen alien gelukkig gehuwd Zijn), moest te elfder ure worden afgezien, omdat een der schoonzoons voor enikele weken zijn been heeft moeten rnissen, zoodat het feit heden in familiekring werd gevierd. 25-JARIG JUBILEUM. Morgen, 1 April, is het 25 jaar geleden, waarop de heer L. Spruit door den Raad tot Stadsuurwerkmaker werd benoemd. VOOR DE ARMEN IN DE DRENTSCHE VENEN. Heden ontvangen onder het motto GUNNING STANDPLAATSEN A. S. KERMIS. De standplaatsen voor de diverse kermis- inrichtingen zijn in de gister gehouden ver- gadering van B. en W. voor de daarachter vermelde bijdragen gegund. Auto-drome en „Vroolijk Rad" 3800. Podium Zweefmolen 1560.60; Luchtschom- mel /951.Wafelkraam 151.Schiet- tent /205.Nougatkraam /255.Nou- gatiaaam 240.Suikerkraam 60. Nougatkraam 50.Nougatkraam /50; Koek- en chocoladekraam 25.—; Nougat kraam 15-Zuurkraam 52.60; Visch- kraam 10.Minervatent /50.Miner- vatent /30.Minervatent /30.Slag- machine 60.60.Hakstel 25.Speel- goederenbazar 50; Goochelkabinet 110; Kijktent Ind. Oudheden /75.kinderdraai- molen 666.gebakkraam 50.oliebol- lenkraam 15.Gebakkraam 140.6 werptenten, resp. 75, f 120, 110, 117 50 120 en 50; 9 Palingkramen resp. 81, 24, 151, 35, 52, /55.50, 52, 125, 55.12^. Totaal 10100.92i/2. De palingkraam Achterstraat-Hoek Mag- dalenenstraat is niet gegund. ONGEVAL. Mej. B., uit de Van der Woudestraat, is gistermiddag in de Nassaulaan, doordat een jongen tegen haar fiets aanliep, gevaflen. Zij bezeerde n-ogal tamelijk haar gezicht. Ze werd in een nabijzijnde woning binnengedra- gen, die zij echter na ecnigen tijd weer heeft ver la ten. OUDERCOMMISSIE In de gisteravond in de U L. School voor Meisjes gehouden bijeenkomst van ouders van leernngen dier school is een oudercom- missie ingesteld, waarin zitting hebben de dames Roodzand, Daalder, Poortenaar, Bark- man en de heer H. C. Stoufjesdijk. In de daarop gevolgde commissievergade- ring is mevrouw Barkman als secretaresse en de heqr Stoutjesdijik als voorzitter geko- zen. UITVOERING KOORKLASSEN MEJ. VERBEEK. Op Zaterdag 17 April a.s. zal de jaarlijk- sche uitvoering der koorklas6en van mej. Verbeek plaats hebben in ,,'t Gulden Vlies". Het programma ziet er welverzorgd uit en bevat naast enkele koor- en solo-nummers, het zangspel in 4 bedrijven „De Schoone in het Slapende Bosch". De begeleiding is in handen van mej. G. Oly, terwijl de dansen zijn ingestudeerd door mej. Mary Huff uit Amsterdam. Wij wekken gaame op deze uitvoering bij te wonen, te meer waar de opbrengst ten goede komt aan de Alkmaarsche bleekneusjes en wordt afgedragen aan de afd. Alkmaar van het Gentraal Genootschap voor Kinder- hesstellings- en VacantiekOlonies. Voor bijzonderheden raadplege men de ad- vertentie in het blad van hedenavond. SLACHTPAARDEN.. De heer Pels verzoekt ons het vol'gende te wil'len melden, betreffende den uitslag der taxatie van zijn slachtpaardem. Geslacht en gewogen aan het abattoir, bleek de vos 1064 pond te wegen. In aanmerking voor een rollade komen zij, die 1065 pond hebben opgegeven De bruin heeft gewogen 1120 pond!. Hiervoor zijn 5 mededingers, die 1125 pond getaxeerd hebben, Men zie voor een oproep der prijswinners de advertentie in dit nummer. GESLAAGD. Voor het examen ape th ekers - ass is ten t slaagde gister te Amsterdam mej. M. H. Schneiders, aihier. werp sfatuten-wijzigtng en gaf madfttgfisg hierop de koninklijke goedkeuring aan te vra- geo, met de bevoegdheid die redactioneele wij- zigingen aan te brengen, walke noodig zijn om de koninklijke bcvdlhging te verkrijgen. Het jaarverelag over 1925, uiigebracht door de secretaresse, werd vasfgesteld, even- als de rekehing en verasntwoordlng over dtt iaar, De commissie voor het nazien der re- Ken-ingeu, dfe heer en Saal en Lind, hadcten de rekening en verantwoording acco'ord bevon- den en deh penningmeester gedeohaTgeerd. De voorzitter bracht zijn dank uit aan de commissie en aan den penningmeester voor zijn uitstekend beheer. De begrooting voor 1927 werd vastgesteld m totaal op f 11290 in ontvangsten en uit- gaven ouder voorbehoud1 van at- en ovcr- schrijving van den eenen post op den anderen in verband met de exploitatie van het nieuwe gobouw. Dc rondvraag leverde niets op. NOORD-HOLLANDSCH GROND- CREDIET. In de 29 Maart j.l. gehouden vergadering van commissarissen is besloten aan de alge- meene vergadering, welke zal gehouden worden op Woensdag 14 April a.s. te 2 uur n.m. ten kantore der Vennootschap, voor te stellen het dividend over 1925 te bepalen op 18 pet., (v. j. 16 pet). en van PREDIKBEURTEN. 2 April (Goede Vrijdag). Groote kerk, avond 7 uur, Ds. Baar Ds. Deetman, bed. H, Avondmaal. Kapel, avond 7 uur, Ds. Oorthuis Amsterdam. Evartg. Luth. kerk, avond 7 uur, Ds. Mak- kink. Avondmaal (omfloerste lichten). Goede Vrijdag, Doopsgezinde Kerk, kwart over Zevenen. Ds. Westra. Remonstrantsche kerk, Donderdag 1 April, 7 u., Jeugdkerk (Goede Vrijdag-dienst). Remonstrantsche kerk, avond 7 uuur, Ds. Cramer. Avondmaal. Gereformeerde kerk, avond 7.30 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, avond 8 uur, dienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. de Vos. (Avondmaal.) BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Be- vestiging van Lidmaten's av. 7 uur, ds. v. d. Kieboom. BERGEN, Evangelisatie „Maranatha", Breelaan, 's Av. 7 uur, de heer J. J. Ruys. BERGEN, Evangelisatie „Looft den Heer" 's avonds 7 uur de heer Stavenga. DIRKSHORN, 's av. 7 uur, Ds. de Leeuw (Avondmaal.) EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur Ds. S-pelberg, bevestiging van lidmaten. 's Avonds 7 uur, Ds. Spelberg. (Avond maal). GRAFT, v.m. 10 uur, Ds. Oterdoom. Be vestiging van Lidmaten; 's av. 7 uur, Ds. Ooterdoom. (Avondmaal). HEER-HUGOWAARD, 10 uur, Ds. Boe- ke. (Avondmaal). HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Avondmaal. HEILOO, Evangelisatielokaal, 2 April, 10 uur, Ds. A. Verwaal van Alkmaar, nam. 7 uur, Ds. Verwaal. OBDAM, 10 uur, ds. Kruizinga. (Avond maal). OTERLEE-K, 's av. 7 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuysen (Avondmaal). OUDKARSPEL, 10 uur, Ds. de Leeuw (Avondmaal). OUDORP, 10 uur, Ds. Groot (Avondm.) URSEM, 's av. 7 uur, Ds. Kruizinga. (Avondmaal). WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Horn- stra. Bevestiging van Lidmaten; nam. 6.30 uur, Ds. Homstra (Avondmaal). ZUIDSCHERMER, 10 uur, Ds. Nijen huis Ockhuysen. (Avondmaal). Doopsgez. Gemeenten. DE RIJP, geen dienst. (Gedeelteiijk ontleend aan Kerk en Volk anders kan. en vooral niet door bijoogmer- ken! Denkt er om, zuinigheid kan zoo licht de wijsheid bedriegen. Is de school eenmaal weg, dan is het te laat om de lout te herstel- len. Weet wel, ouders! dat de reorganisatie, die voorgesteld wordt, van betrekkdijk eenvoudi- gen aard is en al veel vroeger had moeten geschieden, doch andere omstandigheden heb- oen zulks belet. Nogmaals, de zaak is waard, dat zij opge- lost wordt uitsluitend in het be lang der Alk- maarsche burgerij, vrij van alle Lijoogmer- een van oartijen en personen. Met' dank voor de plaatsing. A. VERSTEEGE. DE TRACTORTRAM. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij langs dezen weg het woord richten tot „iemana die liever een tractor dan heelemaal niets heeft", die zich in uw blad van gisteravond laat hooren? Ja, mijnheer, zoo denken wij ook, maar daarbij mag het niet blijven. Er moet gewerkt worden ook. Wees er van overiuigd, dat u succes kunt hebben met het Maandagavond in dit blad door ons aan de hand gedane idee: het te hulp roepen van het particulier initiatief tot behoud van de tram. Wij willen u vertellcn, dat wij gistermid dag een aanvang hebben gemaakt met huis- bezoek en dat wij daarbij de ervaring opde- den, dat de menschen bijna zonder uitzonde- ring ons pogen steunen. Daarom ncodigen wij u en alle belangstel- lenden uit om in andere stad.sdeekn een der gelijk ccinite te stichten, opdat door gezamen- ijke actie het doel kan worden bereikt. Zouden b.v. aan de Bierkc.de, de Laat, de Oudegracht en Kennemerstraatweg niet ve- en worden gcvonden, die het stveven met een pa'ar gulden willen steunen? En de Lange- straat zeker niet minder. A!s alle belangheb- benden en belangstellcnd n samenwerken, is het noodige bedrag wel bijetn te krijgen. Maar er moet vlug gewerkt worden en niet alleen gewacht op het werk van het bestaan- de comitetje. HET COMITe AAN DE V1ERSTATEN. „Ieder wat" Vorige verantwoording 2,- 103,44 Vi Totaal 105,441/, LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 7.05 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. BENOEMD. Met ingang van 1 Aoril is benoemd als schrijver-teekenaar aan het Gem. Bouw- en DE 5000ste. Gister is het 5000ste lid van „Het Witte Kruis" ingeschreven. Het is de heer J. de Moel, Lindenlaan 93. aihier. Ingevolge een besluit van de laatste leden- vergadering zal aan het echtpaar een cadeau worden gcgeven. EXTRA CONCERTE'N IN 1926 IN DEN STEDELIJKEN MUZ1EKTUIN. 13 Mei. Harmoniekapel. Papierfabriek, Velsen. 23 H. O. V. 24 's Morgens 8 uur, Extra Con cert van het Sted. Corps met Zang van Jan v. Rijsselberg. Excelsior te Alkmaar. St. Caecilia te Alkmaar. Bergens Mannenkoor. H O. V. Zanglust met kinderkoor. (Will. Hespe). Alkm. Orkest-Vereeniging. Zaanlandsche Kapel. Marinekapel te den Helder. H. O. V. Postharmonie te Amsterdam. St. Louis te Alkmaar. Kinderkoor (Com.-Jonker). Stede'.ijk korps te den Helder. H. O. V. Stem des Volks te Alkmaar. Zangvereeniging te Heiloo (Joh. Brands). Vereenigde Zangers te Alk maar (waarschijnlijk). Sept. H. O. V. Juli Provinciaal Zangersfeest. 24 2 6 15 20 30 4 6 13 18 23 28 1 6 11 15 31 7 11 Juni Juli Aug. Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubrick bewijst geens zins dat de redactie er mede instemt OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond had in „De Unie" onder voor- zitterschap van Mr A. P. H. de Lange de algemeene ledenvergadering plaats van de Vereeniging tot oprichting en instand'hou- ding van een Openbare Leeszaal en Boekerij, aihier. Dc vergadering ging accoord met het ont- NOGMAALS DE HANDELSSCHOOL Geachte Redactie, Het zij mij vergund als oud-directeur der Handelsschool een enkel woord in het mid den te brengen cmtrent de bedreiging, waar aan het Handelsondertvijs in- Alkmaar bloot staat. Hoewel ik niet van de fin-esses der zaak ge heel op de hoogte ben en ik mijn wetenschap voor een goed d-eel moet ontleenen am het hoofdartikel in de ,.Alkmaarsche Courant" van 20 Maart, meen- ik toch, ook zonder vol komen insider te zijn, wel te mogen zeggen wat een eigenaardige geschiedenis is het met dat voorstel van- de Commissie van Toezicht op het M. O. Alkmaarsehe burgerij, let op uw zaak Stelt U toch terdege de vraag: geldt hier misschien ook, „Carthago moet verwoest wor den"? Zit er inderdaad iets in de lucht van een R. K. Lyceumplan, waardoor een vrijzin- nk' man meend' (ten onrechte), dat a trale Handelsschool overbodig wordt? in d;en dit alles werkelijk zoo mocht ijn, laat U dan n-iet uitsluitend voorlichten door een rapport, waarin o.m. het oordeel wordt weer gegeven van menschen, die het on-derwijs op de Handelsschool niet kunnen- kennen en aan wier objectiviteit toch te hooge eischen moe ten worden gesteld. Maar ook al zijn er geen bijeogmerken in't spel, dan nog is het Uw r-echt en Uw plicht een- duidtelijk en oprecht a-ntwoord te verlangen op de vragen Is, het geen U in de plaats zal gegeven worden voor Uw tegenwoordig bezit, wel de moeite van overwegen waard? Kan een U.L.O. school een Handelsschool vervangen? Geeft een litt.-econ. afd. der H. B. S. wat een werkelijk goed georganiseerde Handelsschool biedt? Is de aansluiting van het U. L. O. en het H. B. School-onderwijs verzekerd? Ouders van schoolgaande kinderen, neemt U -nu eens eenmaal ernstig voor in deze kwes- tie belang te stellen; want Gij zijt toch in de eerste plaats belan-ghebbenden. Laat nu een school, die naar mijn meening een ziekte heeft doorgemaakt, zooals zoovele andere en die den naam van Alkmaar inderdaad zal kun nen helper, hoog houden. niet te gronae gaan zonder de vaste oveftuiging, dat zulks niet TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarncmingen, verricht in den morgeD van 31 Maait. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut tc De Bildt Hc-ogste barometerstand 764.7 te Maas tricht. Laa-gste barometerstand 744.0 te Saerna. Verwachting (gddig van den avond van 31 Maart tot den avond van 1 April): Zwakke tot matigen zuidwestelijke tot ziiid!- costelijken wind, licht tot halfbewolkt, waar schijnlijk nog droog weer, nachtvorst, iets zachter overdag. Provinciaal nieuws UIT HOORN. In de raadsvergadering van Dinsdag is aan de orde gekomen een adres van den Hoornschen Bestuurdersbond, de afd. Hooru van den R. K. Volksbond en den Chr. Be stuurdersbond, houdende o.m.»het verzoek om van gemeentewege op te richten een ophaal- en stortingsdienst ten behoeve van de belas- tingen. Het adres was vergezeld van een af- wijzend advies van de financieele commissie en van een afwijzend prae-advies van B. en W. De heer Zijp (s.-d wilde het punt tot een volgende vergadering aanhouden opdat B. en V7. inmiddels meer gegevens over de werking van een dergelijke instelling op andere plaat- sen konden verzamelen, doch de voorzitter zeide dat uit de ten dienste staande gegevens reeds ten duidelijkste bleek, dat, hoewel een ophaal- en stortingsdienst niet zonder so- ciaal-eccnomische beteekenis was, de hooge kosten van administratie daaraan verbonden, de oprichting'ontraadden. Met de stemmen der S.D.A.P. tegen. werd het afwijzende prae-advies van B. en W. aan- genomen. Langdurige besprekingen werden gevoerd over een adres van den Christelijken Bestuur dersbond om adhaesie te willen betuigen aan het streven van het Chr. Nationaal Vakver- bond om te geraken tot lagere huren voor met rijkssteun gebouwde arbeidsweningen. Tenslotte werd zonder hoofdelijke stemming besloten zich van adhaesiebetuiging te ont- houden. Een der belangrijkste punten was een voor- stei van B: en W. om tc kemen tot de oprich ting van cen literair economischen cursus aan de R.II.B.S. B. en W. kregen niHchtiging van den Raad den minister van onderwijs, kunsten en we- tcnschappen te verzoek. n te willen bevorcle- ren, dat aan de R H.B.S. aihier een literair- economischc afdeelin wordt verbonden, on der mededecling dat de gemeenteraad zich in beginsel bereid verklaard heeft de gemeente garant te stellen vcor dc kosten van een der gelijke aideeling, indien het aantal leerlingen blijft beneden het vereischte aantal, mits het onderwijs economisch wordt georicntcerd en voor de combinatie van vakkc-1 dezejjde rege- len worden toegepast als in bet gevffl, dat de kosten ten lasle van het riik komen. N.V.DoUWt feSCOTJ TAeMWABIUCKB* JOUOt - UTBKHT At 1733

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2