De verzachiende. heetende en genezende eigenschappen van Foster's Zalf verdrijven epoedig eczweem, huidschilvering en alle jeukende huidziekten. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1. Het is de wonderVolle beschikking Gods al dat lijden, al d'.e smart, vervolgde Ds. D. en dan toch die liefde voor ongelukkigen, dat uitgeworpen zijn, dat gevloekte, en dan toch Koning zijn, Koning der Joden, Koning ook voor ons. De menschen zoeken zich tegenwoordig een koning in het social.sme, het communis- me of weike wereldsche ismen ook, voor hulp en bescherming, maar dat alles geeft geen bevrediging. Daar is maar een Geneesheer en maar een geneesmiddel, waarvan men alles kan verwachten, en waarbij men nooit bedro- gen uitkomt. Mocht het volk van Israel daf ook verstaan. Een jonge man uit Dmtschland, Israelite, had spreker tot bekeering gebracht. Zijn ouders hadden hem alles beloofd, als hij to; het oude volk wilde terugkeeren, maar hij schreef spr.: Die vader en moeder boven Mij liefheeft, is Mijner niet waardig. Het volk van Israel zou ik willep toeroepen, beken Uw Koning der Joden. Mocht ook onze kerk dien vredeklank beter verstaan, mocht er rneer eenhe'd ziin, van welke nch- tin? ook deze is. hetzij R K.. hetzij N.H., het zij Geretermeerd, alien huldigen toch de lief de van Christus. Huldigen Hem als Koning, Zoning van Gceden Vrijdag. Koning van Pa- schen, Kon'ng van Hemelvaartda^. Koning op den troon aan de rechterhand Zijns Va- ders. Hij is de weg. de waarhe'd en het leven. Hii brengt ons recht, genade en vrede. Ziet naar welk land ook, die H^m hebben verloochenddaar is verwoesting. daar is verval. Zie slechts op Rusland. Door Gods genade mogen wij bezitten een vorstin, die met God rekening houdt. Daardoor bloeit ons kleiue land, dat daardoor groot is. Nu nog slechts een vraag. Is Hij ook Uw Ko ning? Is Hii Koning van Uw hart, van uw alles? Zoo niet. maak of kies hem tot uw Ko ning. Want Hij zal u zijn tot steun en huln. Hij zal zijn Koning in alle gelederen der 'Maatschappij Koning van het volk, Koning 'van bedruUen. Koning van arme en Hi] zal U maken schatrijk en U brengen tot eeuwige heerlijkheid. Vele eersten zullen de laatsten en vele laatsten zullen dorfersten zijn. De avond werd besloten met het zmgen van het laatste vers van Psalm 72 en gebed Moge dit sameoziin een riike zegen afwer pen voor velfn die den weg des kruizes gaan. Provinciaal ni<MiW8 UIT NOORDSCHARWOUDE. De M a rkt De afgeloopen week was zoowcl wat prij zen als aanvoer betreft rijk aan afwissding. De prijzen, zcowel van roode en gele als van Deensche witte waren Maandag vrij wat Dinsdag en Woensdag nog vrijwat hooger, Dinsdaa en Wpensdak ncg vrijwat hooger, doch daarna trad een daling in, die grcoter was dan de verhooging die de eerste dagen had opgeleverd Toch kunnen de tumders dooreen genomen tevreden zijn, want de prijzen waren goed. De beste kwaliteiten van de roode koo, brachten ten hoogste 14,20 op en de laagste opbrengst was 5,00. De doorschot vaneer- de tusschen 4.10 en 11,80, al naar kwa- liteit en marktprijs. De geile kool, die ten hcogste voor 12.oU verkocht is, daalde Zaterdag weer tot ten hoogstc 9. De laagste opbrengst van de goede was 4,30 en van de doorschot 3,90 wel een bewijs dat de kwaliteit van de goede en doorschot weinig uit eljcaar loopt. De Deensche witte noteerden ten hoogste 13,70 en daalden Zaterdag weer tot f 11,90, terwijl de minste kwailteit van de goede 6,60 opbracht De doorschot is ongeveer een derde lager kn prijs. De arnvcer was van alle soorten minder dan de vorige week, maar evengoed zeer be- langrijk. Ook ulen werden minder aangevcerd, dcch de prijs hiervan is even beter geworden. Ze varieerden nu tusschen 5,70 en j 8,10, een prijs die thans vrijwel aan het normale grenst. De wortelen brachten cen hoogen prijs op, nog weer flink wat hooger dan den prijs van de vorige week, die ook reeds best was Ze bereikten nu zelfs een prijs van 9,50, wat een ongekende prijs genoemd kan wor den. Kroten werden slechts eenmaal aangevoerd en brachten 90 cent per 100 Kg. op. De aanvo er was bc'aal 215 wagons, waar van 203 wagons kcoL In Broek op Langendijk werden 205 wa gons kcol aangevcerd en in Warmenhuizen 89. Als het weer zoo zacht blijft a's thans, zal de aanvoer de beide komende weken weer zeer belangrijk ziin, want het uithou- dingsvermogen begint langzamerhand tot nu! te dalen. We verwachten vor de komende week een verdere dating in de prijzen. UIT HENSBROEK. De Cooperatieve Boerenleenbank liens broek-Obdam nield haar Ode jaarvergadering in het lckaal van den heer Jac Stanimes te Obdam. Aanwezig waren 33 leden, het vol- tallige bestuur en de leden van den Raad van Toezicht. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer 'J. Blaauw de vergadering met een wooTd van welkoin. Goedgekeurd werd het iaarvera'ag van den secretaris, den heer T. de Boer. De ingekomen stivkken en mededeebngen omvatten o. m. het rapport van den inspec- teur van de Centra'e Raiffeisenbank, wat aan- wees, dat de boekhouding etc. van den kas- sicr tot in de finesses in orde waren beven den, eveneens ook met de onverwachte kas- ovname. Een kort woord van dank aan den kassier was hier welverdknd. De voorzitter deelde mede, dat de rente der voorschotten 5 pet., die der spaargeld n 4 pet. zal bedragen over het bcekiaar 1926 Vernieuwing van de voorschotten zal om de 5 jaar geschieden, zulks in verband met het ongeregelde inleveren van de voorschotboek- jes. Bij het niet op tijd inleveren kan directe opzegging der gelden volgen. Het salaris van den kassier blijft gehand haafd op 25. Bij do uitbreidimr van hat financial ver- slag (rekening en veranlwoordiug) memo- reerde de kassier, de heer de Haan, alvorens over te gaan tot voorlezing van een heele reeks cijfens, het ontstaan en de ontwikke- ling van de Boerenleenbanken en het groofe nut hiervan voor de plattelandsbevolking, vooral daar waar het kkinbedriji hoogtij viert. Aan zijn financial verslag ontleenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 31 December 1925. 121. Aan spaargelden werd ontvangen 97,817,431a Terugbetaald aan epaaxgelden werd 107,966,01 'A, zoodat de Bank aan spaargelden onder haar beheer heeft een be- drag van 143,755,36. Aan rente werd uit- betaald of bijgeschreven een bedrag van 5279,12, d. i. ruim 400 meer dan in 1924. Aan voorschotten werd uitbetaald een bedrag van 42,325 en gegeven 44 440, waardtor totaal onder de leden uitstaat een scm van 93,227,50. Geheel terugbetaald werden 25 voorschotten, verstrekt T3; ont vangen rente 4699,37. Aan gelden in loo- pende rekening in ontvangst 104,385 81 en uitgaaf 89,67073, zoodat op 31 Decem ber bij de C. B. gedeponeerd was een be drag van 20,585,68. Het aantal loopende rekenirgh'ouders is vrn 2 op 5 gekemen. De omzet bedroeg meer dan i/£> millioen. De re kening sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 253,709,66 H. Hiema volgde bestuursverkiezing, waarbij de voorzitter met algemeene stemmen werd herkozen. Wegens het zich niet meer beschikbaar stellen als voorzitter en lid van den Raad van Toezicht door den heer J. Harp, werd na eenige berstemmingen gekozen die heer ddn Das. Bij acclamatie werden a's afgevaardigden naar de Centrale Kringvergadering benoemd de heeren J. Blaauw en T. de Boer, als plaatsvervangers werden gekozen de heeren A Gunder en D. Leegwater. A"s nieuwe le den in de financieele comimssie werden geko zen de heeren P. Admiraal, C. Evers en A. Volkers. Bij de rcndVraag, die niets opleverde dankte de heer de Haan den heer Harp voor z'n 9 jaar trouw op de bres sitaan voor de belangen van de vereeniging, waaraa de voorzitter de bijeenkomst met enkete woor den sloot. UIT OTERLEEK. Maandag 29 Maart herdacht de afd Oter- Irek-Siompetoren van den Eond van Staats pen<-;onneering haar 25-jarig bestaan in de feesteliik versierde zaal van den heer A. v Ham De Mangstelling was zoo groot, dat sommigen teruggingen, weer anderen zoch ten een plaatsje in de biljartzaal. Voorzitter was dr. Heringa, die te kwart voor acht do biitenkomst opende, het welkom toeroepend aan de vele belungstellenden in 't bizonder aan de vertegenwoordigers der Federatie A'kmaar en de Zusterafdeelingen, Heiloo, Schermerhorn en Noord-Scharwoude-Oud; karspel. Spr. ze'.de, dat 't bestuur gemeend heeft dczen dag feestelijk te herdenken, hoe- wel het z.i weemoedig stemt dat het nog noo- dig is actie te voeren; het oud en arm had allang weg moeten zijn en de afdeelingen van den Bond ontbonden en daarvoor in d plaats een premievrij staatspensioen. Spr memoreerde dan dat van de 12 oprichters de heer Verweel van de oprichting af onafge brcken bestuurslid is geweest. De voorzitter complimenteerde den jubilaris en reikte hem nameus de afdeeling een bloemenmand over De heer Verweel dankte met een enkel woord voor deze attentie. Daarna voerde de heer Bruin voor de Fe deratie Alkmaar het woord, die in een duide- lijk en helder betoog het doel en streven van den Bond uiteenzette. Voor de zusterafdeelmgen voerde de hee ren Olthof (Oudkarspel) en de heer Kluit (Schermerhorn) het woopd en tenslotte de burgemeester onzer gemeente- Alle sprekers werden beloond met een har- telijk applaus. Toen kregen we van vier jon- gelui twee nummertjes viool-muziek en daar na trad de Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" op met een stukje van propagandis- tische strekking, getiteld, Oude-Antje, in 2 bedrijven. De spelers kweten zich best van hun taal en gaven door hunne vertolking een objectief bceld van de harde werkelijkheid te aanschou- wen, die menige oude van dagen te wachtea is. Na de pauze zengen mej. Stekelbosch en de heer J Zomer een ernstig liedje „Hoort gij de wilde golven" en vervolgens van drie jon ge dames „De Russische sledetocht'' (pimp en belgerinkel) e?n leuk nummertje. Van Mej. Volkers en Mej. Deun kregen we ook iets leuks te zien, de voordra.chi get'teld. De vrou welijke advocaat of Kees Panharing in de nor. Vier heeren, leden van Turnlust vergast- ten ons cp een stukje dat de lachspieren aar- dig in beweging bracht, het was getiteld „Wie brengt de pan terug". De heer M. Vergaaii liet zich ook dezen avond niet onbetuigd, hij zong gevoelvol het lied ..Afscheid". Nadat nog een paar iongedames een nurn- merije piancmuziek hadden gegeven voerde de afgetreden secretaris, de heer J Dekker het wcord In ziin speech wekte hij de niet-le- den op cm toe te treden als lid der afdhet resultaat was 12 nieuwe leden zoo dat het le- dental klom tot 230. Tot bes'uit kregen we van mej. Klomp en mej. Stekelbosch te hooren de voordracht. „Jaap en Katrijn" waarmede zij veel biiva' oogetten. Het was een uur toen de voorzit'er tot sluiting overging. Spr. dankte'een ieder die had'medeeewerkt'om dezen avond zoo schittererd te doen s'a^en en het publ.ek voor de betoonde belangstelling. UIP SCHOORL. (Vervolg gemecnteraad). Het hierna aan de orde gestc.de vcorstel was een voordracht van B en W. tot verlee- ning van een crediet van 135 voor het ver- beteren van d:n Duiiivoe.weg. De heer Schermer vrceg of het nog voor Pinkster ken gebeuren. De voorzitter kon dit niet beiloven, omdat er ncg veel werk rnoet vocxgaan. Er zal echtcr naar gestreefd worden. De heer D u i n was tegen het voorstel. In naam was hit een gemeenteweg, doch- in de praktijk was het een particuliere weg. Dc oclanghebbcnden hadden tot nog toe steeds voor de beharding zorg gedragen. De Leer Schermer wees op de grcote drukte die er des zomers heersdit. Iiet aan- zien van ue gemetute voidcide z. i. dat aUu voor het kleine bedrag het werk niet achtcr- wege liet. De heer Kaag was van oordeel, dat do bezockers daar toch naar het zand willcn. Z. i. hinderde het niet of men een paar me ter eerder aan het zand kwam. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomcn met 5 tegen 2 stemmen (Tegen stemden de heeren Kaag en Duin). B. en W. stelden hieiop voor, om die be- planting aan den Duinweg onder Aagtdorp uit te voeren vanaf Gebra. Bijl tot den heer Roas, amigezien dan binnen het credict van 250, dat voor de beplanting is toegestaan, gcbleven kan worden. De heer Schermer wilde deze beplan ting in het najaar urtvoeren. De heer Duin vond de geheele beplanting daar overbodig. Spr. stelde voor, het be st, uit om te beplanten mdar in te trekken, nu de geheele weg niet beplant kan worden. Dit voorstel werd met de stem van den heer Schermer tegen aangenomen. Bij de rondVraag bracht de heer Duin de wenschelijkheid naar vor en om de gemeente- woningen te verkoopen. In tegenstelling met wat de voorzitter van de Woningvereeniging gezegd had1, was spr. van oordeel, dat de gemeente volgens een ministerieele beschik- king daartce wcl de bevoegdheid heeft. Spr. oordeelde. dat de gemeente beter doet om maar incens te lijden dan ieder jaar Over 10 jaar hebben de huizen, waarvan de kwali teit bekend is, niet de halve waarde. Mis- schien is het mogelijlc, dat bij verkoop de huur vocr de bewoners lager gesteld kan worden. Spr. zou aan de inwonenden de hui zen widen verkoopen. De voorzitter stemde toe, dat volgens ministerieee! schrijven de woningen geleide- lijk mogen worden verkocht. Vcorhomen diende te worden, dat de huizen in handen kwamen van huisjesimelkers. De woningen zijn gesticht om in den wonihgnood tege- moet te komen. Spr. was niet tegen vedkoop, doch hij wilde dan de spbrengst aanwenden vocr het stichten van goedkeope arbeiders- woningen. In geen geval vond spr. het ech ter gewenscht om de 14 woningen gelijk aan (ten paal te slaan. Hij was voor een verkoop aan de huurders, mits deze een garantie .ga ven, dat ze die de eerste jaren niet verkoch- ton- De voorzitter vroeg den heei' Scher mer of deze, als voorzitter van de Woning- bouwvereeniging, nog iets in het midden had te brengen. De heer Kaag vroeg wanneer cfe strafver- ordeningen her zien werden. Spr. zou voor het strandleveo strafbepalingen in het leven willen roepen. De voorzitter zeide, dat de herziening voor Schoorl veel werk vorderde, omdat de strafbepalingen van zeer ouden datum waren, zoodat het gewenscht was alles nauwkeurig aan de nieuwere opvattingen te toetsen. Spr. kon dan ook nog niet zeggen wanneer de herziening aan de orde kon worden ge steld. De heer Schermer wees er op, dat df beek bij het station, hoewel dit was toege- zegd, nog niet was opgeknapt. De voorzitter zeide, dat de te werk gestelde werkloozen aan dc wegen noodig waren, zoodat het beter was het werk aan de beek uit te stellen in plaats van dat aan de wegen. De heer Schermer wist nog een beekje waar iets ge^aan moest worden. De raad was echter inmiddels. met een pauze van een kwartier, van 11 tot 3 uur b'j een geweest, zcodat wij het welletjes vonden en dus de lezers niet kunnen mededeelen het- geen. er verder over een kuiltje hier en een hoekje daar in den weg naar voren is ge bracht. Voor alles wilden wij niet dte kans loo- pen onpasselijk te, worden. Wij begrijpen nog steeds niet waarom raadsleden, die waarlijk de belangen van de gemeente willen behartigen, in de openbare vergaderingen futilitedtjes naar voren bren gen, die zij weken eerder in orde hadden kunnen brengen, door even ter secretarie aan te loopen en den burgemeester attent te maken op deze kleinigheden. Deze methode heeft wel het nadeel, dat de een of andere kiezer daardoor niet den indrnk kan krijgen hoe verdienstelijk 't betreffende raadslid wel is, doch wij meenen, dat het gemeentebelang beter in handen is bij raadsleden die zich boven deze overwegingen weten te stellen. Bij het eerste optreden van baron van Fridagh als raadsvoorzitter kregen wij den indruk, dat hij de man was die wist hoe een raad op zake.ijke wijze een agenda behoorde af te doen. Spcedig bleek ons echter, dat de raadsleden tegenover hem de afwachtende hcuding van schoolkinderen tegenover een nieuwen onderwijzer hadden ingencmen. Nu ze weten hoe ver ze gaan kunnen, voeren ze ook thans weer, evena s vroeger, met verre afdwaling van het onderwerp, het wcord. De voorzitter is nog zoo verstandig ge weest om de onderlinge discussies niet toe tc latcn, doch hij zal, wanneer hij prijs blijft stellen op een zakelijke afliandeling van de vcorstel'.en, o. i. good dcen den Raad voor te stellen een reglenient vail orde vast te stellen en de rondvraag af te schaffen. In zijn beantwocrding van de spreker:'. is zij- ncrzijds ook meer positiviteit gewenscht. De Raad van Schoorl, alsmede die vau ver- schillcnde andere gemeeiiten, behoort zoo langzamerhand tot het inzicht te komen, dat het gemeentebelang vcrdert, dat voorstellen, ock van de leden, schriftelijk ingexliend moe ten worden en dat het niet gewenscht is om beslissingen te nemen op voorstellen, die niet voldoende oveiwogen, bij rondvraag worden gedaan. Wie niet in staat is een schriftelijk vcorstel in te dienen, meet maar geen raads lid worden. De Raad van Koedijk was zoo verstandig de rondvraag af te schaffen Men volge dit voovbeeld. Verslaggever). HenuMtST'i NiPiiws DE DOODSLAG >MBIJ DE HALVE MAANSTEEG. Gister heeft voor de 4de Kamer der Recht- bank van Amsterdam terechtgestaan M. K„ huisvrouw van K., oud 32 jaar, piano-onder- wijzeres, beschuldigd dat zij op b November 1925 opzettelijk Willem Toorenburg van het leven heeft beroofd, door dezen gewelddadig met een mes, in ieder geval eenig scherp voor- werp. in de borst ter hoogte van het hart te slekui, lengevolge m aaiv«u het harizakje werd doorboord en in den voor- en achter- wand van de rechterhartkamer een opening werd gemaakt, waardoor een hevige bloeding ontstond en de dood kort daarop is ingetrc- den. Voor den aanvang van de behandeling deel de de verdediger, mr. F. Pauwels, mee dat na het verhoor op 23 November bij den rech- ter-commissaris de verdachte, die aanvanke- lijk alles ontkend heeft, tot den verdediger heeft gezegd dat ze een wapen in de hand van den vermoorde heeft gezien. En 21 Maart, na lange aarzeling, heeft ze een volledige be- kentenis afgelegd aan haar verdediger onder het voorbehoud, dat de daad door haar is gepleegd uit noodweer. Daarna deed de verdachte een omstandig verhaal van de wijze waarop ze Vrijdag 6 November den dag en den avond heeft door- gebracht Ze had dien dag afgesproken met mevrouw Stam, de eigenares van Royal Bar, waar de verslagene Toorenburg een trouw be- zoeker was. De verslagene wilde, dat M. K. dien dag bij hem zou komen op het Frederiks- plein, 's middags om 3 uur, maar daar ze de betrekking, die tusschen hen beiden was ont staan, niet wilde voortzetten had ze dit ge- weigerd. Toch is ze gaan kijken of Tooren burg op dai uur op het Frederiksplein was. Toen dit niet het geval bleek te zijn is ze met mevrouw Stam boodschappen gaan doen. Daarna hebben ze verschillende cafe's en bars bezocht. In de Orion-bar heeft ze een zekeren Zwart opgebeld. Tengevolge van dit telefo- nisch onderhoud hebben deze en Toorenburg zich bij haar gevoegd en zijn ze met z'n alien verder gegaan naar de Royal Bar. Ook daar hebben ze bier en sterken drank gebruikt. Toorenburg wilde vervolgens met haar naar Krasnapolski gaan, wat ze weigerde. Eenige oogenblikken later verliet M. k. al- leen de bar, wat beneveld door de gebruikte spiritualien. Ze wilde alleen naar Krasna polski gaan. Toen ze eenige cogenblikken buiten was kwam Toorenburg achter haar aan, hevig opgewonden; hij wilde dat ze met hem meeging. Ze weigerde en de verslagene. die meende dat ze met een andere man had afgesproken, werd steeds heftiger en wilde haar niet laten gaan. Hij dreigde haar te zul len dooden als ze niet met hem meeging. Ze trachtte hem te kalmeeren met de woorden: „sei doch vernunftig". Ze liepen toen even samen verder. Bij Salvatori bleven ze staan. Hij wilde haar een stomp geven en pakte haar met de linkerhand beet. In de rechter hand van den verslagene zag zij een mes glinsteren. Ze heeft de rechterhand die de ver slagene tegen haar ophief, vastgegrepen met haar linkerhand (ter terechtzitting bleek dat de verdachte, zonder het zelf te weten, links- handig is en ze is bovenop hem gevallen, ten gevolge waarvan het mes in het hart van den man is gedrongen. Ze stond dadelijk op, hevig ontsteld, en is weggeloopen. De getroffene heeft de Royal Bar weten te breiken: intusschen was ze naar de Munt ge- loopen, maar keerde daarna naar de Royal Bar terug, waar ze Toorenburg aantrof, die in elkaar gezakt op een stoel zat Ze wilde toen telefoneeren om een dokter, maar kon niet. Ze vroeg nog: „Wimpie, wat is er!" Zelfs toen ze door de politie was gearresteerd kon ze niet gelooven, dat de steek doodelijk W3S geweest 's Maandags heeft ze het lijk van den ver slagene gezien, maar kon ze nog niet geloo ven dab Toorenburg werkelijk dood was. Ze heeft voortdurend ontkend dat ze de daad ge pleegd heeft, omdat ze bevreesd was dan le- venslang te krijgen. Het mes, dat ze in de hand van den versla gene had gezien, had Toorenburg haar reeds Dinsdag of Woensdag te voren getoond. Too renburg had het gekocht omdat hij den Za- ferdagavond te voren op den Amstel in een vechtpartij gewikkeld was geweest. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte het O.M. 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Pauwels vroeg vnj- spraak, subsidiair, indien de rechtbank een van de ten laste gelegen feiten bewezen acht, ontslag van rechtvervolging op grond van noodweer. De rechtbank zag geen termen .om tot in- vrijheidsstelling over te gaan. STEDENBOUWKUNDIG CONGRES. Gister is te Delft het Stedebouwkundig Congres aangevangen, 't welk op initiatief van de commissie tot voorbereiding der voor- drachten op stedebouwkundig gebied is bijeen gekomen. De Rector Magnificus der Technische Hoo- geschool prof. dr. ir. G. van Iterscn Jr. had gisterochtend de deelnemers aan het congres in de aula der T. H. ontvangen en daarbij een toespraak gehouden. Het vraagstuK van goeden stadsaanleg en van een bchoorlijke technische en aesthetische stadsuitbreiding werd van allerlei kanten be zien en tcegelicht. In het bijzonder werden de problemen genoemd die verband houden met Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Berlijn, Hamburg en de industrie- en mijnste- den in het Rijnsch-Westfaalsch gebied. Het onderwijs hier te lande in de wetenschap der stadsuitbreiding schiet te kort. Prof. Van der Steur hield een inleidende voordracht; 's middags heeft dr. ir. Von Heili- genthal uit Berlijn een voordracht gehouden over: De menschelijke agglomeratie, ook in verband met de economische ontwikkeling. Ook heeft daarover Ir. Th. K. van Lokhuizen gesproken. EEN OUDE LANDMETER. Men schrijft aan de Telg.: De bevoegdheid om als landmeter op te tre den werd reeds in de zeventiende eeuw gere- geld. Men verkreeg die door het afleggen van een examen, waarvan de eischen wel eenvou- dig waren, doch voldoende voor het werk dat aan dezen door particuliere belanghebbenden werd opgedragen. Dit examen is sinds vele jaren afgeschaft. Enkele van deze vroegere „gediploineerde landmeters" zijn nog in leven en zoo vinden wij vermeld, dat o.m. de heer P. Swagemakers te Nieuw-Vossemeer, die volgende week zijn lOOert verjaardag zal mogen herdenken, ook nog in het bezit is van een akte als landmeter Bijna 70 jaren geleden studeerde hij als boe- renzoon in den winter des avonds de meet- kunde, nam nog wat lessen en op 24 Juli 1858 deed hij voor een commissie van twee ingenieurs van den Prov. Waterstaat van N -Brabant examen. Op 17 Aug. werd hij be- eedigd. Als landmeter deed Uj v.el dienst, maar van bezoldiging was zelden sprake. Voor ar- beiders bij sterfgevallen boedelscheidingen en verkcopingen deed hii het kosteloos. Onze ou de landmeter, wiens bcroep tot voor pl.m. 15 jaren boer was, bekleedde op zijn 90-jarigen leeftijd nog de betrekking van wethouder der genoemde gemeente en het vorige jaar ging hij "met zijn vrouw hij huwde op 43-jarigen leeftijd, d is is nu 57 jaren getrouwd nog ter stembus. MIJNONGELUK. Zaterdagmiddag hadden op Staafsmijn Wilhelmina te Kerkrade de mijnwerkers Val- linga van Terwinselen en Schrijvers van Bo- choltz, terwijl zij in de mijn wcrkzaam waren. het ongeluk onder afvallend gesteente te gera- ken. W. werd inwendig ernstig gekwetst, en Schr. werd aan beenen en armen verwond. Beiden werden in de verbandkamer door den mijnarts behandeld. Vallinga is daarna naar het hospitaal te Heerlen overgebracht; zijn toestana is vrij ernstig. Schrijvers is naar Bocholtz vervoerd. NEUTRAAL BIJZONDER ONDERWIJS. De Bond van Scholen voor neutraal bij zonder onderwijs, waarbij een zestigtal scho len is aangesloten houdt heden en morgen zijn jaarlijksche bijeenkomst in het Ool- gaardthuis te Arnhem. Behalve de behardeling der huishoudelij- ke zaken staan cp het programma inleidin- gen voor Montessori en Frobel, door mej. Vhn Dorp uit Amersfoort en prof. J. H. Gunning W.Hzn uit Hilversum. Donderdagmiddag wordt een autotocht ge maakt naar Nijmegen ,waa ro.a; een bezoek zal worden gebracht aan de Tuchtschool. DE MOORD IN DE BEVERSTRAAT. De rechtbank heeft den 17-jarigen A. J. C. v. S., wegens doodslag op zijn vader, den 74-jariger gepensionlerdcn agent van politie, te Rotterdam, veroordeeld tot 7 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen, dat beklaag- de op 24 Januari door twee slagen op het hoofd, die een schedelbreuk hebben veroor- zaakf en ander ernstig letsel, waardoor de dood zeer spoed:g intrad, zijn vader heeft gedood Bij het toebrenger van den tweeden slag had hij de bedoelirg zijn vader te dooden Dat oogmerk is gebleken uit de kracht waar mede beklaagde de slagen heeft toegebracht en de keuze van het wapeii, terwijl hij den- laatsten slag heeft toegebracht uit vrees voor de gevolgen die de daad voor beklaagde zou hebben. Hoewel beklaagde cerst den 'eeftijd van 17 jaar heeft bereikt, heeft de rechtbank om de keelbloedigheid, waarmede het feit is ge pleegd en het overleg, waarmee getracht is de sporen van de daad uit te wisschen, be sloten tot toepassing van art. 39 en beklaag de te behandelen alsof hij reeds 18 jaar is. Bij de bepaling van de straf heeft de recht bank in aanmerking genomen, dat de aanlei- ding tot de daad haar niet geheel duidelijk is geworden. DE ZAAK-GEELKERKEN. De Loeomotief meldt, dat getracht wordt te Semarang de met dr Geelkerken sympa- thiseerenden bijeen te brengen, ter beraad- slaging over de in het gesehil aan te nemen houding. In de Maandag voortgezette vergadering der classis-Amsterdam van de Gereformeer- de kerken is, naar men aan de N R Ct. meldt, verder gehandeld terzake van de drie ouderlingen der Gereformeerde Kerk Amster- dam-Zuid, van wie op de vorige vergadering nog niet bekend was of zij zich conformeerden aan het 13 d'ezer door dien kerkeraad geno men besluit om dr. Geelkerken te handhaven. Uit het rapport der terzake benoemde com missie bleek, dat de heeren prof dr Woltjer en J. K. van Loon reeds ontheffing uit hum ambt hebben gevraagd. De' heer van Loon heeft dit reeds verkregen, terwijl prof. dr. Woltjer zijn ouderlingsschap als geeindigd beschouwt. De classis m°ende daarom in de zaak, voor zoover het deze beide heeren be treft, niet verder te kurnen treden. Daar de derde betrokken ouderling, de heer A. Luk- kien, ongesteld is, werd diens zaak door de classis tot hare volgende vergadering aange- houden. In het Bergen op Zoomsch Kerkblad ret ds. W. M. le Concre zijn standpunt uiteen. „Wij betreuren daarom dan oo, aat Amster- dam-Zuid gemeend heelt, het schorsingsbe- sluit met te moeten uitvoeien, waardoor de breuk een feit werd. In dat opzicht kan ik dan ook een bericht in de liberate pers weer- spreken, a.s zouden wij ten lijn trekken met aen kerkeraad van Amsterdam-Zuid. Wij beginnen daarom de besluiten van As- sen te aanyaarden, zij 't niet onbezwaard. Ln zullen ook, na ernstig overleg, en daar, waar het past, uiting geven aan onze be- zwaren; die bij meerderen leven. Gelijk wij ook van oordeel zijn, dat het woord van op- weking, dat de Synode gemeend heeft tot de kerken te moeten doen uitgaan, van een een- zijdigheid is, die bij bepaalde geesten, zelfs gevaarlijk worden kan, en het vertrouwen in ue Dienaren des Woords schokken kan. Een ding is boven alles te hopen, dat er, hoe dan ook, ncg heeling kome van de nu ontstane breuk en ook, aoor een eventueele nadere verklaring van den kant der Synode, verder-voortgaande breuk kan worden ver- hoed en bezwaarden kunnen worden behou- den voor onze kerken." DE BELAST1NGONTDUIKING AAN DE MIJN LAURA EN VEREENIGING. De rechtbank te Maastricht heeft gisteren P. H. R. P., directeur-generaal van de mijm Laura en Vereeniging te Eygelshoven, te- vens grootste aandeelhouder, wegens het doen van onjuiste aangiften voor de belastingen, verooraeeld tot i 4000 bocte subs, een maand hechtenis (eisch twee maar.den gevangenis straf) en A. H. L. G., hooldingenieur, direv- teur van de mijn Laura en Vereeniging, we- fens soortgelijke feiten tot twee maal 1000 oete subs, twee maal een maand hechtenis (eisch twee maal twee maanden gevangenis straf. De Utrecbtsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den 36- jarigen bestuurder van een autobus J v d K. uit Rijsenburg, tegen'wien het O M. 6 weken hechtenis had geeischt wegens het ver- oorzaken van den dood van een jongen, door een aanrijding op den Zeisterweg De recht bank sprak verdachte vrij, omdat zij zijn schuld niet bewezen achtta- 6

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6