pflSSglg®! Ki99»n en lonijnen. I f, smddkf &b room UIT DE OM£EVING. .BERGEN, Evangelisatie „Maranathd", 10 •uur, de heer J. J. Ruys. 2 uur, Zondags- ochool. Evangelisatie „Looft den Heer", 10 uur, de heer Stavenga. BROEK OP LANdENDIJKj Gere!, kerk, 9.30 uur, Ds. Gillebaard. DRIEHUIZEN, 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuysen. EG MONO a. d. HOEF, avond 7 irur, Ds. Spelberg (Wiic ngsavord). GROOTSCMERMER, 9.30 uur, Ds Boe rendonk, Avondmaal. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Boeke. Koorzang. OBDAM, 10 uur, Ds. Kruizinga, coll. Bonds noodl. K. en P. SCHOORL, geen dienst. SCHERMERt TORN, geen dienst. Een lezer schrijft ons: Een van mijn kippen (patrijzen) heeft een zeer ver uitgezakt achterlijf, dat dit bij het toopen over den grond sleept. De kip legt ge- jwoon door, een normaal ei. Wat is de oorzaak en wat kan ter verbete- ring gedaan worden? Het antwoord van onzen medewerker luidt De populaire benaming voor die kwaal is waterbuik. Daar valt niets tegen te doen. Ttjdschriiten. ONS EIGEN TIJDSCHRIFT. Het Aprilnummer van „Ons eigen Tijd- schrift", uitgave firma C. J. van Houten en (Zoon te Weesp, is wederom een bewijs, dat de redactie onder Gerh. van Dijk er naar blijft streven de verzorging steeds op te voeren. Het losse bijvoegsel, een driekleurendruk. naar een schilderij van Jaap Dooijnwaard is «en waarlijk fraaie reproductie die door velen gaarne als een welkome kamerversiering za Borden beschouwd. De vertelling „De bekentenis" van Mr |Fraru;ots Pauwels is een waarlijk boeiend ver- haal, waarin op geestige wijze de draak ge- stoken wordt met de z.g. politiedeskundigen jOe fout van \ie politie-autoriteiten, die mee nen, dat het voor alles hun taak is verdachten .tot bekentenis te brengen, komt in dit verhaa eveneens sterk naar voren. De vertelling van Elisabeth Jezucke, over „De Vriend" kan inderdaad subliem worden genoemd. Interessant is eveneens de vertelling van de Vries over het geheimzinnige kruis. Voor de minnaars van het goede schoone boek publiceert Laurens van der Waals een zeer lezenswaardig artikel over de stand der nieuwe boekdrukkunst. De folkloristische schets van Dr. C. Catha- rina van de Graft over Palmzondag-gebrui- ken, waarmede het nummer opent mag zeker actueel genoemd worden. De kinderrubriek is ook ditmaal uitstekend verzorgd. Wij begrijpen volkomen, dat ook de leergierige jeugd dit tijdschrift steeds meer begeert. Gemengd Nienws. DIERENBESCHERM1NG. In de jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond voor „daadwerkelijke" dieren bescherming te's Gravenbage is het finam cieel verslag goedgekeurd. Hieruit bleek, dat de financieele poeitie van de vereeniging in den loop van 1925 reden tot tevredenheid heeft gegeven. i Het volgens de statuten aftredende lid van het bestuur, mr. A. J. van Waveren, werd ;l>ij acclamatie herkozen. Tot vijfde lid van bet bestuur werd gekozen de heer J. J. Rinses. In het verslag van de secretaresse, mej. D. iC. van der Kloot, betreffende cfen ontwikke- jlingsgang en de werkzaamheden der yereeni- (ging gedurende het afgeloopen jaar wordt [o. m. gezegd, dat het ledental belangrijk is tfereterkt en dat de leden in vele gevalkn ten bate van het mishandelde, onverzorgde en ruw bejegende dier met goede resultaten zijn opgetreden. Verder wordt o.m. gewag ge maakt van de samenkomsten en de propagan ,da-avonden, die, naar de secretaiesse meent bebben bijgedragen om inzonderheid onder >e volksklasse en onder de jeugd een juister begrip van de plichten van den mensch je- gens het dier te doen post vatten. WIE KAATST De Haagsche Courant had zijnen lezers, den avond vooE 1 April een mooi verhaal op- gedischt over een niet bestaandle Koninklijke vereeniging ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen Bodemcultuur om Edammerkaas en Meikersen en Hollandsche maatjesharing in de tramwagens der H. T. M. ter beschikking van de passagiers te stel- len. Maar toen het blad zich gisterochtend eens ging vergewissen van de goedgeloovig- heid van zijn lezers, kwam het toch leelijk te pas. Want inderdaad ontvingen de passagiers van lijn A, die gisterochtend met den bewus- ten wagen meereden, alien uit twee feestelijk .met Hollandsche bloemen versierde mandjes cen pakje Edammer kaas, in het belang van het Nederlandsche bodemproduct." Van wie? Het blad is zelf een teetje bang, dat de tramdirectie er meer van weet! DE ZAAK-GEELKERKEN. Te Leeuwarden heeft zich een voorloopig comite gevormd dat tegen vanavond een ver gadering heeft belegd voor bezwaarden in de zaak-Geelkerken. Is het gebouw voor christelijke belangen te Arnhem is een bijeenkomst gehouden van een groot aantal belijdende lidmaten van de ge reformeerde kerk te Arnhem, die luting wil- den ge\'en aan hun bezwaren inzake de be- handeling en de besluiten der buitengewone generale synode. Ook uit omliggende plaat- sen, zelfs uit Apeldoorn, Velp en Oosterbeek, waren bsJangstellenden aanwezig. De verga dering werd ook bijgewoond door vijf ouder- fingen, een diaken en verschillende leden van de commissi e van beheer van de Arnhemschc 4Ctef.Qrmcerdc kerk. De voorzitter, "de heer D. Lljberse, steide ecrst de vraag, of alle aanwezigen lid waren van de gereformeerde kerk, in het bezit van hun voile rechten, en vervolgens of zij geacht wilden worden te behooren tot hen, die be- zwaard zijn over hetgeen te Assen is geslo ten. Eenige aanwezigen, die bljjkbaar hier- mede niet instemden, verlieten toen het ge bouw. De voorzitter besprak in het kort de zaak- Geelkerken, waarbij hij meer in het bijzonder stilstond bij hetgeen de Asser Synode in ver- band daarmee heeft gedaan en besloten Hij gewaagde van het onrecht, dat naar zijn overtuiging is gepleegd; van het gebrek aan broederlijke liefde jegens dr. Geelkerkeu en zijn kerkeraad en van den onrechtmatigen uitbouw der belijdenisgeschriften, waartoe de generale synode, zij het misschien niet opzet- telijk. is overgegaan en waarvan dr. Geelker- ken de gevolgen aan den lijve heeft gevoeld. Ten slotte steide hij voor, zich tot den kerke raad te wenden, ten einde uit te spreken, dat men zich met de besluiten en handelingen der Asser synode niet kan vereenigen; dat men zich als leden der gereformeerde kerk van Arnhem daarvoor niet verantwoordelijk kan stellen en te verzoeken, alle gepaste middelen aan te wenden, om op de generale synode van 1927 revisie te verjcrijgen. Van de gelegenheid tot bespreksng maak- ten verschillende personen gebruik. Allen gaven uiting aan de bezwaren, die zij had- den tegen het gebeurde van de laatste maan den op kerkelijk erf en vooral tegen de hou- ding der synode te Assen. Vooral wat men dr Geelkerken heeft aangedaan, werd algemeen veroordeeld. Aan het eind van de bespreking werd een concept-verzoekschrift aan den kerkeraad der gereformeerde kerk van Arnhem voorge- lezen, artikelsgewijs besproken en na eenige wijzigingen en aanvulling met 1 stem tegen aangenomen. Besloten werd, gelegenheid te geven alsnog instemming te betuigen met dit verzoekschrift, alvorens het verzonden wordt STEDEBOUWKUNDIG CONGRES. Donderdagochtend heeft dr. Raymond Unwin een causerie gehouden over: „De groote steden en de decentralisatie". Met een kort wo 3rd van dank sloot prof. Granpe Moliere het congres. Gedurende de dagen dat het congTes werd gehouden was in de bibliotheek do: Techni- sdic Hoogeschool een tentoonstelling inge- ricth van platen en teekeningen op stede- bouwkundig gebied, welke door velen werd bezocht EXPLOITATFE VAN LIEFDADIGHEID. Nog v66r de gestie van het Comite Zieken- verpleging en Ziekenverzorging, kolonie Bar- ger Compascuum (Drenthe), en in het bij zonder die van zijn penningmeester, de nu in voorloopige bewaring gehouden M. J. V. te Rotterdam, de algemeene belangstelling had gaande gemaakt, heeft de Armenraad te Rot. terdam d!aar reedis een onderzoek naar inge- steld en zijn bevindingen neergelegd i© een rapport, waarvan we hier den" gecleeltelijken inhoud1 laten volgen: Doel, van het comite was (het rapport is in den (egerv/oordigeii tijd gesteld, maar sinds- dien heeft het comite zijn werkzaamheden ge- staakt. Red. N. R. Ct in de veenstreken hulp aan de behoeftige zieken te verleenen door het verstrekken van versterkende middelen en hen, die zulks behoeven, te verplegen, waar toe een wijkzuster was aangesteld. Hulp werd verleend aan alien zonder aanzien van^ religie of gezindheid. let kantoor van den penningmeester van het Comite Ziekenverplegirg er Ziekenver zorging was gevestigd Groote Markt 42, te Rotterdam. Verschoor beweerde, dat hij ook een in- lichtingendienst had, maar naar van meer- dere zijden vernomen werd, was dit zeer twij- felachtig en bepaalden 's mans werkzaam- heder zich hoofdzakelijk tot het exploiteeren van de openbare liefdadigheid. Te Amsterdam bestond een bijkantoor, het- welk sedert 5 October 1925 onder leiding stond van C. E. C., die wekelijks rekening en verantwoording aan V. deed. Vobrdien was zekere L. met de leiding te Amsterdam be- last, doch volgers verklaring van V. had de. ze geen, althans een zeer slord'ig beheer ge houden, zoodat omtrent ontvai'gsten en uit- gaven van vdor 5 October 1925 geen ge- gt vens te verkrijgen waren. Volgens V. zou- den de netto ontvangsftn te Amsterdam tij- dens L.'s beheer ongeveer 1200 hebben bt- dragen. Voor zoover het onderzoek heeft uitgewe- zen, fcerustte de administratie en leiding van let comite yitsluitend in handen vain V. Omtrent de wijze, waarop gc'den werden ingezameld, kan worden gemeld, dat te Rot terdam, Amsterdam en in eenige andere llaatsen door colporteurs aan de huizen por- efeuillcs werden afgegeven, irhoudendc een cifculaire, waarin de nocd der vcenbewoners werd beschreven, terwijl verder was bijgc- voegd een intcck-enbiljet met' enveloppe, waar in eventueel een gift met het ingevulde biljet gedaan ken worcen Na ver'oop van ^n of wee dagem werd de portefeuille terugge- haald. Werd aan den colporteur een zeker bedrag :er hand gestc'd, dan moest deze bons tot een gelijkwaardig bedrag afgeveu; werden gel den in de enveloppe medcgegeven, dan werd door of nair .ns den penni gmeester aan de gevers kwitantie en/of dankoetuiging gezon- den. portefeuilles wer- In plaatsen, waar geer. poi den bezorgd. werden circulates rondgczon- den met verzoek eventueele giften 6f per post- wisse! of per giro over te maken iraar Rot terdam, of ook werd de bemiddeling van ooekhandelaren ingeroepen. V. verklaarde, dat hij* geen safaris genoot, doch het comite voor reis- en verbli-fkostm 12.50 per dag in rekening bracht of 7 maal 12.50 is 87.50 per week, terwijl uit de boe ken en bescheidm bleek, dat hij gedispo- meerd heeft over.een gedoelte der per giro i'gekomen giften tot ten bedrag van 346.73, welk bedrag hij daarna niet meer in de bcektn heeft verantwoord, terwijl door hem uit de kas zijn genomen 300, welke daarna eveneens niet meer in <k boeken ver antwoord zijn. Vain 9 Maart tot en met 31 December 1925 is per postcheoue- en girodienst aan giften ingekomen f 16.727.50: daarvan heeft V. voor kasgebruik op.genomen 11,235 en zijn ivergewezen aan pastoor Bcrgervoet te Bar- fnStiEiuli BLIRGEMEESTER en WETHOw^^w van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat heden op de Gemeente-Secretaric ter inzage is gelegd het aan hen ingediende ver- zcek met bijlafeen van den heer L. DE JONG, aldaar om vergunning tot het oprichten van een LOMPENBERGPLAATS, in het perceel BLOEMSTRAAT No 38. Bezwaren tggen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer ge- meente, mondeiing op Vrijdag 16 April e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk v66r of op dien tijd. Gedurende drie dagen vo6r gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebraeht op de Secretarie dezer ge- meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 2 April 1926. Burgeraeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BUJ&miJKE STANBi ONDERTROUWD: Wlaas Ruiter en Catharina Corndia ^raak- man. Arie de Jong en Johanna Catharina Maria Verbeek. Cornel is Beraardus Bal der en Jantje Witte. GEBOREN: Margaretha Mara, d. van Jacobus Johan nes Bierman en Johanna Jacoba Godijn. Willem, z. van Hcndiicus Hofman en Dieuwertje Wijte. OVERLEDEN: Jacoba Maria Cohen Stuart, 62 jaar. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op den 2en Paaschdag geopend zijn van des voormiddags 10 tot 10>* uur, tot het doen van aan giften van geboorte en overlijden. 1- oel en ger Compascuum 3850; V. heeft verder, als reeds vermeld, beschikt over 346.73, terwijl de onkostenrekening 6.23 bedraagt. Het saldo bij den postcheque- en girodienst bedroeg dan ook op 31 December 1925 1289.54. Te Amsterdam is aan giften per kassa onf- vangen 5826,20^ te Rotterd 18.091.65 hierbij gcvoegd de giften per postcheque en girodienst ter beschikking van het comite ge steld, zijnde 16,727.20, blijkt dus in to- taal ontv. te zijn aan giften 40,645.35'A. Hiervan is aan pastoor Bcrgervoet f 3850 per postcheque- en girodienst overgewezen, is aan dezen door V. persoonlijk overhandigd 300, terwijl per telegrafischen postwissel aan G. v. d. G. f 250 is overgemaakt. Overigens is niets van de ingekomen den aangewend' ten behoeve van het waarvoor het comite heette opgericht werkzaam te zijn. Volgens de boeken en bescheiden zijn van Februari t/m. 31 December 1925 de volgen- de kostcn gemaakt: reis- en verblijfposten 4588.50; salarissen en provisie (kantoorbe- dienden en colporteurs) 7989.80^J. H. v. B. (provisie, ook voor boekhandc-laren) 817.72; kantoorhuur 549.43; telefoon- kosten 197; porti 2312.5214H N. (por tefeuilles) 1310; drukwerk 6168*45; adresseeren, inpakken en expeditie van. circu- laires en portefeuilles f 1015.78; redacteur A. B., Hillegersberg: voor het samenstellen circulaires 1000 en voor eenig administra tief werk 75, tezamen f 1075; algemeene on-kosten 2064.7614; volgens de kasstaten van Amsterdam is ontweemd 29.71. Volgens de gehouden administratie was in de kassen te Rotterdam en Amsterdam op 31 December 1925 aanwezig een gezamenlijk bedrag van 1104.63. V. verklaarde, dat dit geld werkelijk aan wezig was. Bij onderzoek bleek echter, dat telkens wanneer aan pastoor Bergervoet een zeker bedrag per postcheque- en girodienst werd overgeschreven, V. eenaelfdc bedrag, ofschoon geheel ten onrechte, als uitgaaf in zijn kasboek vermeldde. Ook heeft hij op 31 December 1925 als uit gaaf in zijn kasboek gebcekt het saldo post- cheque- en girodienst, waaruit volgt, dat in het kasboek te veel aan uitgaven is vermeld 3850 en 1289.54 is f 5139.54 en er dus eenzelfde bedrag meer aanwezig moest zijn dan het kasboek V. aanwezig is. thans aangeeft en volgens V., op het bureau van dien Armenraad ge- interpelleerd over dit kastekort, verklaarde dit te erkennen, doch daarvan geen nadere opheldering te kunnen geven. Verder deeldt hij mede, dat hij voornemens was zich 15 Februari a.s. uit het comite te- rug te trekken, daar hij een anderen werk- kring gevonden had. Woensdagmiddag heeft, naar de Vrwts. meldt, de justitie de goederen, geschonken door medelijdende stadgenooten voor de noodlijder.de Drentsche veenbewoners, uit het kantoorpand Groote Markt 42 laten halen en naar het gerechtsgebouw aan den- Noord- singel laten brengen. KORTE BER1CHTEN. Te Midwolda is gistermorgen het huis van J. Weber afgebrand. Er werd niets ge- red. i Gistemacht om 12 uur 2, toen de mijn- werkerstrein uit Heerlen te Nuth binnenliep, is de rangeerder Luyten onder dien trein ge- raakt en onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouw met zes kinderen achter. Gisterochtend is de 60-jarige landibou- wer M. te Wijngaarden te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Wocnsdag en gisiereri is te 's Graven bage de lOde jaarlijksche vergadering ge- houden van de Vereeniging van leeraven bij het Christ. Middoibaar onderwijs in Neder- land. In het gebouw van het Christelijk Ly ceum te Arnhem heeft Donderdag de Vereeni ging van leeraren aan Christeiiyke Gymnasia en Lycea haar jaarlijksche vergadering ge houden. Te Arnh n is gisteren de jaarlij! sche vergadering gehouden van den Bond van on- derwijz rs bij het bijzonder neutraal onder wijs. Woensdagatond is de hu'shouddijkc vergadering gehouden. waarin de verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en de aftredende voorzitter, de heer N. Broejchuysen, werd herkozen. Te Vlissingen is van een Porlugeeseh sehip een verstekeling aan wal gezet. Het >8 een Duitscher, die door de polities over de qrens is gebracht. "Uit ]Rusland. (Nadruk verboden). Tomsky over de Russische vaivereenigingen. De opperbevelhebber van de Russische („roodevakvereenigingen is zich bewust van zijn positie en veroorlooft zich daarom nu en dan dingen te zeggen, die voor een an- der zeer onaangename gevolgen zouden kun nen hebben. Zoo heeft hij vlak voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij de West-Euro- peanen in zijn netten hoopt te vangen, een redevoering gehouden op de VIle conferentie van de vakvereenigingen van het gouveme- ment Moskou. Hij heeft daarbij in bijtende, sarcastische bewoordingen alle gebreken van de Russische roode vakvereenigingen aan de kaak gesteld en het resultaat was, dat ook voor den meest verblinden bewonderaar van de bolsjewistische toestanden moest duidelijk worden, dat die toestanden door en door rot zijn, dat West-Europa niets van de bolsjewiki heeft over te nemen, dat men Gode dankbaar moet zijn, dat men hier voor dergc-lijke toestan den gespaard is. i omsky geeselt de Russische vakvereenigin gen niet voor het eerst; reeds drie jaar lang herhaalt hij deze beschuldigingen telkens waar hij er maar toe in gelegenheid is. Hij erkende zelfs, dat men hein vaak de vraag stclt: „Verveelt het u niet telkens hetzelfde te herhalen?" Typisch is het antwoord, dat 1 omsky op deze vraag geeft. Hij zegt: „Er is niets aan te doen, dat is nu eenmaal {"'i? Phcht Wij, het praesidium van de WTSs>PS (de al-Russische centrale raad van de vakvereenigingen), hebben besloten vast te stellen, wie meer uithoudingsverinogen be zit: wij bij het telkens herhalen van hetzelf de of jelui (d. w. z. de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen) bij het aanhooren van telkens dezelfde beschuldigingen." Het is dus cen spelletje, dat nog lang kan du- ren, want zoowel I omsky als zijn toehoorders hebben veel gedtild en een zeer dikke huid. Alle beschuldigingen, die Tomsky tegen zijn ondergeschikten uit, kunnen wij niet op- sommen, want dan zouden wij met een einde- looze lijst moeten komer.. Wij zullen ons daar om tot de hoofdpunten beperken. Voor alles willen wij wijzen op hetgeen Tomsky van de verslagen der vakvereenigingen heeft gezegd. Deze verslagen zijn zoo opgesteld, dat nie- mand er iets van kan begrijpen, zei Tomsky, en dat terwijl zij bestemd heeten te zijn voor arbeiders, dus in Rusland menschen, die nauwelijks kunnen lezen en schrijven. Nie- mand en alierminst de arbeider weet, hoe de gelden worden uitgegeven, die de vakvereeni gingen als contributie innen. Tomsky stelt daarom den volgenden eisch: „De verslagen moeten z6o opgesteld wor den, dat een revisiecommissie, die gewoon- lijk uit half-analphabeten bestaat, menschen, die hoegenaamd geen begrip van balansen hebben en niet weten wat een actief en een passief zijn, in staat zou zijn vast te stellen °f de 'gelden van de vakvereeniging op be- hoorlijke wijze zijn uitgegeven." De bolsjewiki verstaan de kunst alles, wat zij uit andere landen hebben overgenomen zoo te overdrijven, dat een goede instelling bij hen tot een plaag wordt. Zoo bijv. hebben zij het her8iel van enquStes aan het buiten- land ontleend, maar zij hebben dc-ze vragen- 'ijsten tot een ware nachtinerrie van Rusland gemaakt. Het land zucht onder den last van de millioenen vragenlijsten. Bij e'ke gelegen heid moet de burger van de Sovjet-Unie vra genlijsten invuilen, waarbij hij op vragen moet antwoorden, die niets met het eigenlijke geval te maken hebben. Ook de vakvereenigin gen werken met dergelijke vragenlijsten; de beantwoording daarvan is verplicht en kosit veel tijd en moeite aan de leden". Tomsky zei: „A1 deze vragenlijsten, die uit tientallen vragen bestaan, hangen ons alien de keel uit, vooral omaat die vragen idioot zijn en de leden moeten vertellen, wie hun grootva- der was en hoe hun grootmoeder heette." yomsky gaf als voorbeeld van deze vragen- lijst-obsessie de enquete van het centrale co mite van de handelsbedienden der staatshan- dels-ondernemingcn; deze vragenlijst bevat niet minder dan 150 vragen, waaronder zul- ke vragen voorkomen: „Worden bij u de vloeren gewreven? 18 de man tevteden over zijn vrouw? Hoeveel keer per week is er ruzic tusschen man en vrouw en worden daarbij slagen uifgedeeld? Hoe worden de kinderen gestraft: met een nem of krijgen zij alleen oorviigen? Tomsky zei terecbt het volgende: „Het schijnt, dat ingeval de ouders de kinderen niet op een rationeele wijze ranse- len, het centrale comite zich zelf met deze taak wfl beTasten." Deze vragen zijn overigeni nog niet de meest zotte. Er werden in de vra genlijsten vaak zulke intieme vragen gesteld, dat geen enkel Nederlandsch blad ze zou kunnen herhalen zonder in aanraking te ko- men met de zedelijkheidspolitie. En men be- denke, dat dergelijke vragen o.a. ook aan de leden van den Komsomol worden gesteld, d. w. z. jongens en meisjes van 14—18 jaar! Wij hebben, zei Tomsky, 23 centrale comi- te's van vakverbonden. Elk dezer centrale co- mite's heeft afdeelingen en onderafdeelingen en op alle bureaux zitten ambtenaren en schrijven, schrijven aldoorElk vakver- bond heeft een speeiale instelling voor statis- tiek en ook daar zitten menschen, veel men schen, veel menschen, en schrijven. De hoofd- zaak is het schrijven, want wat zij schrijven, weten zij zelf vaak niet eens. De bolsjewiki hebben een voorliefde voor conferenties en zittingen, veel zittingen. Er v/ordt zooveel vergaderd door de comity's, dat de leiders geen tijd hebben om een krant te le zen, zei Tomsky. A1 deze zittingen leveren niets op. Er zijn veel kameraden, die steeds zware actetasschen met zich sjouwen, vaak met een half poet (20 pond) paperassen daarin, maar zij zelf weten niet wat in hun tasschen ligt en zeifs in geen drie dagen zou den zij orde kunnen brengen in die paperas sen, verklapte Tomsky. In die tasschen, ver- telde 1 omsky verder, vindt ge vaak papieren van het vorige jaar, pverblijfselen van boter- hammen Naar het uiterlijk van dergelijke tasschen te oordeelen hebben de bezitters er van het zeer druk, maar eenig nut leveren a! deze „drukke bezigheden" niet op Er is een type vakvereenigingsman ontstaan, die in staat is zittingen bij te wonen, maar nieis grondig kan bedenken. Dat is het beeld, dat Tomsky van zijn on dergeschikten geeft, een waarlijk zeer weinig vleiend beeld. Indien een tegensfander van de bolsjewiki een honderdste gcdeelte van deze beschuldigingen tegen de bolsjewistische lei ders had geuit, dan zouden de bolstewiki zelf en hun pleidu-zorgers in t buitenland brand en moord hebben geroepen en er zouden geen scheldwoorden gespaard worden otn den schuldige er mee te bekogelen, piaar nu Tom» ky 't zelf heeft gezegd, mo.ten zij zwljgifc. Zij doen alsof al die beschuldigingen in het geheel niet geuit werden. Tomsky heeft dus zeer onaangename din gen gezegd,'maar daar hij bolsjewiek is, vond hij het toch noodig al d-re Ivs uldigimren cen kniebuiging vcor te tegenw'oordige leiders van Rusland te maken en hij veVklaarde, dat „de Russische vakvereenigingen een voor beeld voor de gebcele wereld zijn!" Ja, het staat er zoo. De bo'.sjewistisch: logica is iets heel vreemds en onbegriip-Tijkg Dr. BORIS RAPTSt'l HNSKV. Buiteiilaficl. NAAR HET BAGNO. Ofschoon eenigen tijd geleden nerd uiedt- gedeeld, dat het bagno in Guyana zou wor den opgeheven, of dat er althans geen nieuwe bannelingen tiKer zouden worden hcenge- bracht, zijn er eergisterai foch 340 tot levcns- langen dwangarbeid veroordeelden, onder wie 110 buitenjanders, va- het eiland St. Martin-dc-Rt met bestomming naaf Guyana iiigescheept. Hun verblijf in de gevangenjs op dit eilanclje heeft hen ecnigtrmate vcorbereid op het sombere bestaan, dat hun in dc verre eenzaamheid wacht. Een medewerker van i ..Journal", Paul Erio, die eenigen tijd geleden ten aantal ar- tikelen aan de Fransche gevangenissen heeft gewijd, was getuige van het vertrek del" galei- boeven. die in afwachting van hun insche- ping op lange banken zaten Allen in dezelf de grauwe kleediug. Op c1 banker- hadden hun voorgangers tai van inscripiies aange- bracht, en ook nu wetr waren er verscheide- nen met zakmessen bezig. Meerend els boos- aardige of walgelijk vuige opmerkingen. De directeur van hit depot decide den persman mede, dat van a", deze lieden geen een geestelijk normaal is Allen hebben zij een of andere kwade hcedanighaid en zijn zij min of meer ontcerekenbaar En hij ver telde hoe een groote, logge kerel, die tal van moor- den in koelen bloede op zijn geweten, heeft, zich tevreden steide meteen langen neus te treltken zoodra hij den directeur maar zag. Veertien dagen geleden waren zij van hun vertrek naar Guyana, van-waar zij nooit te- rug zullen keeren, in kennis gesteld. Zij ble- ven alien zonder uitzondering onverschillig, stelden slechts belang in het rantsoen wijn, dat zij daar zullen krijgen. Strenge voorzorgsmaatregelen waren ge nomen in verband met het vertrek der onge- lukkigen. Zestig soldaien en twee brigades gendarmerie, 1 andhaafden de orde en joegen de filmoperateurs meedoogenloos weg. Om half drie's middags begaf de stoet zich naar de landingsplaats. drie, met boeien aan elkaar yastgebonden bannelingen voorop. Deze drie waren ontvluchte boeven, die we derom werden teruggebracht. Elkeen had een zak bij zich met linnengoed eii een kroes. Weinig nieuwsgierigen sloegen den zwijgen- den stoet gade; onder hen bevond zich een jenge viouw in een bonten mantel gehuld: de vroegere minnares van den ex-reserve-kapi- tein Bracart, wegens oplichting en schurke- rijen verbannen. Toen hij naderde wuifde hij zijn vriendin met de hand toe, hetgeen met in- nige handkussen beantwoord werd. Thans stoomt de „Martiniere" met zijn sombere lading naar Algiers om daar nog 300 veroordeelden op te nemen. Den 20eh April wordt het schip in Guyana verwacht. MarktberifLten ALK.HA.AR, 2 April 1926. Op de heden gehouden Graanmarkt waren prijzen en aan- voer: Aangevoerd totaal 758 H.L. als: 295 H.L tarwe 14 10 tot 16. 153 H.L. Gerst id chev J 11 tot 12, 255 H.L. Haver 11.25 tot 12, 22 H.L. Paarde-' booren 13, bruine id. 17 tot 20, citroen id. 22, duiven id. 15 tot 15.50, 2 H.L. Blauwmaanzaad 64. 31 H.L. Erwten groe- ne (kleine) 20, id. grauwe 40 tot 49, id. vale 22, alles per 100 Kilo. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELEN- MARKT. AMSTERDAM, 2 April Heden waren de iriizen onverandcrd. Aanvoer 2 ladingen 1970 H.L.) Aanstasnde hnurder: - Zeg, faaar kjjk eens, d'er groett nler waarachtlg moa op de muu? WonlBgagent: - Wei, menee- tegen deze htmr kunt u toch geen orchldeeta yerwachten, niet* nar?" (HninMisU I IV II <-■ 'j; «-) v. J 1'V.v.v 1* f,Vi *r "IJ»»

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10