weer, doch is nog geen LcH voor kiiu.ii, aen kropje &la voor 0.14 a 0.17 is nog hoOg en vergoecl de cultuurkosten. Ook het witlof komt meer los. Aan do veilingen te Be- verwijk en Heiloo was de aanvoer te grcot, dioch, wonder genoeg, bleef de prijs constant. De aanvoer van kool bleef constant, doch de prijs is beduidend lager en als het mooie weer aanhoudt is er een nog lager prijs in't uitzicht. Uien, rapen, wortelen en biefoi konien in ifeiner kwantums, niettemin is er wel vraag naar deze groente en de prijs M«£ constant. Bosgroente gaf bij normale aanvwr be- halve dan de genoemde, die lager noteerde een gemiddelde prijs, prei was iets lager dan de vorige week. urr AKERSLOOT. De transformator voor de Schermer is ge- arriveerd, dus wanneer goedgunstig wordt beschikt om de draden over de Zuidervaart te spannen, cm de aldaar gelegen boerderijen van licht te voorzien, zal spoedig de Scher raer verlicht zijn. VAN TEXEL. Woensdag vergaderde de Raad der ge meente. Aanwezig waren de Burgemeester en alle (13) leden. Nadat de voorzitter alien welkom gehee- ten had, vroeg wethouder K. Vlaming het woord en richtte dit'tot den Burgemeester, om hem hartelijk te feliciteeren met zijn her- Rtel. Spreker dacht, dat het den burgemeester droef te moede geweest moest zijn zoo kort na zijn installat.e reeds geruimen tijd door ernstige ongesteldheid aan zijn werkkring ©nttrokken te worden en in het ziekenhuis te moeten doorbrengen. De heer Vlaming her- innerde aan's burgemeesters woorden, bij zijn komst alhier gesproken, dat hij zich voor Texel zou geven. En vooral bij de drukke be- slommeringen voor de electrificatie der Ge- meente heeft het Hoofd der Gemeente ge- meente getoond te kunnen werken; misschien heeffc hij te hard gewerkt. Spr. eindigde met den wensch, dat de wensch van den Burge meester in vervulling mocht gaan en dat het hem van God gegeven mag worden om zijn beste krachten in dienst der Gemeente te stel- len. De burgemeester dankte den heer Vlaming voor diens hartelijke woorden en zeide, dat het hem leed en pijn had gedaan, dat zijn werk door anderen gedaan moest worden, doch hij had alle hulde, voor de uitstekende wijze, waarop zulks geschied is. Zoo gaarne had hij in de vergadering van 12 Febr zijn beste wenschen voor de gemeente in 1926 uit- gesproken. Hij deed dit thans nog en eindig de met den wensch, dat men een goede verga dering zou mogen hebben. Aangeboden werd de begrooting van het Algemeen Weeshuis voor 1926, in eindcijfer op 30001.82 en financieele regelingen over 1925. Qesteld in handen eener Commissie, be- staande uit de heeren De Graaf, A. Bodn en A. Vonk. Het kohier hondenbelasting, dienst 1926 werd vastgesteld op een bedrag van /1187 De heer De Graaf zou op een ander jaar gaarne een hooger bedrag willen berekenen. daar hij de Gemeente overbelast vindt met honden. B. en W. zullen het in gedachte hou- den. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Oosierend wordt met algemeene stemmen be^ noemd Mej. T. Bakker, te Twisk. Mede op de voordracht stonden de Dames A. Reiers, van Helder en G. van Dok, van Barsinger- horn. Aan den heer Dr. W. W. van der Vegt, werd op verzoek eervol ontslag verleend en als zoodanig benoemd de heer J. R. Prakke, Arts te Den Burg en wel met 12 stemmen Er was een briefje met den naam Mej. Bak ker. Voor de uitvoering van de Pensioenwet was het volgens den voorzitter wenschelijk, dat deze behandeling behoorde tot de compe- tentie van B. en W. en niet tot die van den Raad. De vergadering had hiertegen niet het minste bezwaar en vond die regeling goed. Goedgekeurd werden de voorstellen van B en W. tot het aankoopen van twee perceeltjes grond te Den Hoorn en te Waal, Seder voor een kwartje (de perceeltjes waren als ge schenk aangeboden) en het verhuren van eenige gemeentegronden te Oost. Besloten werd tot het aanleggen van een dubbel plankier langs den strandweg bij de Koog. Goedgekeurd werd het aankoopen van een terrein van 800 M2 nabij Oosterend tot het bouwen van een nieuwe bijzcndere school. Besloten werd tot verstrekking van voor- schot en verkoop grond aan A. Vcnk Cz voor een „plaatsje" als bedoeld in de landarbei derswet. Een verzoek om te Oudeschild een Ge- meente-vroedvrouw te vestigen werd op voor- stel van B. en W. van de hand gewezen. Hierna kwam aan de orde het laatste punt der agenda: Electrificatie. Hierover werd nogal gedelibereerd. 't Wa ren hoofdzakelijk de heeren Keesom, Dros en Pisart, die nog weer onderzoek wilden, daar iemand uit Utrecht bcweerde, dat men de zaak zou kunnen aanleggen voor 250000 in plaats voor 350000 De voorzitter wist evenwel aan te toonen, dat men zich hierin vergist heeft en ten slotte werd het ontwerp met algemeene semmen aangenomen. De be- drijfsvorm zal zijn een Naamlooze Vennoot- schap. Er zal nu spoed achter de zaak worden ge- zct, zoodat goede hoop bestaat, dat Texel nog in het a.s. najaar van electrisch licht voorzien zal zijn en wel over de geheele ge meente. Volgde rondvraag. De heer A. Boon vroeg het woord voor een persoonlijk feit, daar de heer Pisart in de openbare vergadering tot hem had geroepen- Betaal me. De voorzitier keurde dit zeer af en zeide, dat persoonlijke zaken hier niet op zijn plaats zijn. De heer J. Boon bracht dank voor het ver- fraaien en de verbeteringen te Den Hoorn aangebracht. Gaarne zal hij zien, dat nu oi1k nog een heining aangebracht werd. De heer Pisart wees op een vuile steeg in de Weverstraat; met een enkele buis zou hier verbetering aangebracht kunnen worden Dit zal geschieden. Nog zeide de heer Pisart dat er meer lueasJtvlijjkhsid b.'.iuh. kan vo.de.ri.i ii.: aanspoelen van lijken, door dezeu in kisten te begraven. De voorzitter zeide, dat B. en W. in de eer- ste plaats geroepen zijn,'om de wetten te handhaven en dat zij ook hierin volgens de wet gehandeld hebben. De heer Stoepker wijst er op, dat aanne- mers veel last ondervinden van de Schoon- heidscommissie, die telkens ontwerpen af- keurt. De voorzitter zeide, dat men zeer overdrijft en dat ter Secretarie heel wat teekeningen aanwezig zijn, die er werkelijk goed uitz.en. Genoemd Instituut werkt aardig en goed en reeds meederen zijn dankbaar voor deze be- moeiingen. Hierna sluiting. UIT EGMOND-BINNEN. Dinsdagavond waren een aantal belang- stellenden bijeengekomen in de zaal van „De Drie Egmonden", om de uiteenzettingen te hooren. die de heer Aukes zou geven betref- fende den Vrijz. Dem. Bond. De vergadering werd geopend door den heer Vogelzang, die zijn tevredenheid be- tuigde over de opkomst en er op wees, dat onderscheidene ingezetenen van meening waren, dat het tijd werd voor de vorming van een vereeniging, die op politiek terrein naar buiten trad. Wel bestond hier al eerder iets dergelijks, doch het restant hiervan stemde in met het doel van dezen avond. Spr. heette in't bijzonder welkom de heeren Au kes en Sietsma en deed opmerken, dat het gecn eigenlijke debat-avond was, doch meer een huishoudelijke bespreking van doel en streven van den Vrijz. Dem. Bend, met de bedoeling om te komen tot de vorming van een afdeeling daarvan. De heer Aukes meende een woord' van hul de te moeten spreken aan het adres derge- nen, die het initiatief tot deze bijeenkomst namen, aangezien er wel eenige moed toe behoorde de menschen op te wekken voor een politieke vereeniging. Politiek en aan politiek doen wordt door vele beschouwd als het erg- ste en gemeenste wat er is, en waartoe aller- eerst sluwheid, onoprechtheid., lust tot in- trigeeren en een minder nauw nemen met de eerlijkheid noodig is. Toch kon spr. wijsen op andere meeningen van hoogstaande men schen. Bovendien, al zou men zich niet n\et de politiek willen bemoeien, de politiek deed het wel met de staatsburgers, hun gezin en bedrijf. Van het feit, welke politiek door de meercferheid der voCksvertegenwoordigirag wordt voorgestaan, hangt het grootendeels af, hoe b.v. de zorg voor het onderwijs gere- geld is, of de belastingen meer direct erf in direct geheven worden, en verder vrijhandel of protectie, volkshuisvesting, uitwerking der wijze van landsverdediging en nog veel meer door de politiek beheerscht worden, Na deze min of meer uitvoerige uiteenzet- ting van het belang der politie in het alge meen, ging spr over tot een beschouwing over den Vrijz. Dem Bond in het bijzonder en van hetgeen hem daarin aantrok boven an dere groepen. Behandeld werd de geschiede- nis van het ontstaan der Liberate Partij en den overgang van een gedeelte naar den Vrijz. Dem. Bond tengevolge van de behoefte aan meer beschenning van den economisch zwakkere, waarbij echter de klassenstrijd uit den booze beschouwd werd. In den breede werd een en ander duidelijk gemaakt en be- tcogd, lt-oe< zelfs Thorbecke dit al voorzien had. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op om mede te werken aan een politieke, eco- nomische en international democratic door aansluiting bij den Vrijz. Dem. Bond, bij welks inriehting en de werkwijze uitvoerig werd stilgestaan. De vragen en opmerkingen van sommige toehoordtrs brachten o. a. de discussies op het terrein van de schoolpolitiek van den Vrij. Dem. Bond. Deze stelde zich volgens den beer Aukes op het standpunt, dat het een eisch van sociale rechtvarrdigheid was om het bijzonder onderwijs, waar dit nu een- maa! door de menschen verlangd werd, zoo goed mogelijk te maken. In het bevorderen van de belangen van het onderwijs, ook in die van het bijzonder onderwijs, zag spr een middel tot bevordering van de uitbreiding der democratiech gezinden. Op den duur zouden, ondanks de gesepareerde opvoeding, de vrijzinnig-democratische ideeen veld win- nen tengevolge van de meerdere ontwikkeling door goed onderwijs verkregen De School- wet van 1920 bevatte veel goeds, doch jam mer genoeg is de uitwerking in verkeerd® handen gekomen, terwijl het bezuinigingsre- gime bijna al het goede tot een iH'.usie ge maakt heeft .terwijl het verkeerde bleef en dankbaar gebruikt werd. Hce beter het onderwijs echter over de ge heele linie gemaakt wordt. hoe beter de gan- sche maatschappij gediend is. De heer Vogelzang dankte spreker en toe- hoorders en noodigde de aanwezigen uit tot hot stichten van een afdeeling van den Vrijz Dem. Bond. Hieraan werd door velen ge volg gegeven, zoodat er een afdeeling Eg- mondbinnen van 34 leden ontstond. Onmid- dellijk werd overgegaan tot het kiezen van bestuursleden, hetgeen nogal eenige discus- sie meebrrcht. Ten slotte werden vijf heeren gekozen. die hun benoeming aanvaardden en de functies onderling verdeelden. -Voorzitter \Verd de heer Vogelzang, secretaris de heer Buurman. penningmeester de heer Smit. De beide anderen waren de heeren Gorter en Hardebol, we' ke la a'ste na eenige aarzeling aan cten drang der vergadering toegaf. Aan belanghebbenden in de kwestie van van de opheffing der openbare school te Egmondbinnen is vanwege den 'Raad van State btricht gezonden dat zij alsnog tot 12 April a.s. schriftelijke mcdedeelingen kunnen inzenden, terwifl tot 10 April d? stukken ter inzage liggen bij den Raad van State. Tot leerkrachten aan de te openen R K. school te Egmondbinnen zijn benoemd de da mes Ranzijn te Oterleek en Meijer te IJmui- den, alsmede de heer Falk te't Zand. UIT STOMPETOREN. Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum als organist der Ned' Herv. Kerk alhier, werd onze plaatsgenoot, de heer J. van Al- bada, gister gecomplimenteerd door ten depu- tatie van hetkerkgenootschap alhier. Na har telijk tcegesoroken te zi-'n met woorden van lof en waardeering, werd den jubilaris de hjs-orische enveloppe ov-rhandigd, van wet ker inhoud hij zich als bRjvende gedachtenis aanschaite een prachtige fauteuil en een wan- —J* uiei in j laris dankte zichtbaar ontioerU. UIT KOEDIJK. De afdeeling Koedijk van den bond voor staatspensionneering hield haar jaarvergade- ring in het lokaal van den heer Jb. de Jong, onder teiding van den heer P. Oud. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen, waarna de notuten werden gelezen en goed gekeurd. De heer P. Butter bradht verslag uit van de Federatievergadering en de heer Jn. Nieu- wenburg gaf als afgevaardigde naar de bondsvergadering te Arnhem een zeer uitge- breid verslag, waariut bleek een opgewekt vereenigingsleven. De rekening van den penningmeester gaf aan als ontvancst f 248,89, als uitgaaf 227 66, sald-o 21,23. De heer G. Klomp Nz. advlseerde to goed- keuring der rekening. De bestuursverkezing gaf tot uitelag, dat de aftrcdende heeren P Oud, A. Butter en C. Bregman werden herkozen en hun benoe ming weer aanvaardden Daar der ondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering, den wensch uitsprekende, dat er in het vervo^g meer men schen ter vergadering zullen komen. Rechtzakpn. EEN PSYCHOLOGISCH RAADSEL. De dagvaarding. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gis ter terecht gestaan de 18-jarige G. v. d. T.,. losse werkman, alhier, thans gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij op 31 De cember 1925 ter uitvoering van zijn voorne- men om opzettelijk en met voorbedachten rade, althans alleen opzettelijk, Petronella G J. Arentz van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, op zettelijk gewelddadig, na in kalm overleg het voornemen te hebben opgevat en het besluit te hebben genomen, deze Petronella Arentz te dooden, subs, zwaar lichamelijk letseJ toe te brengen, ingevolge en ter uitvoering van dat voornemen en besluit, een groot scherp ines bij zich heeft gestoken, haar met dat mes heeft gestoken of geslagen, waardoor Petro nella Arentz in een harer armen, in haar hals, op enkele plaatsen in haar rug en in haar borst, bloedend verwond werd. Verdach- tes voorgenomen misdrijf van moord, althans doodslag, althans zware mishan-deling, al thans zijn voornemen daartoe is niet voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onaf- hankelijke omstandigheid, dat Petronella Arentz aan de haar toegebrachte verwondin- gen niet is overleden, althans daardoor haar geen zwaar lichamelijk letsel is toegebracht. Verdachte had op Oudejaarsavond eenige glazen bier gedronken, eCn glas of zes, ze- ven. Hij was daardoor eenigszins onder den invloed van den alcohol gekomen. Hetlaatst was hij geweest in het cafe van Wittenberg in de Rosestraat, waarboven hij woonde. Van daar was hij naar boven gegaan om uit een kleerkast een mes te halen. Met zijn kame- raad Wiesebroek was hij- daarna de straat opgegaan en had onderweg een paar meisjes ontmoet, met wie het tweetal even stond te platen. Het meisje Arentz, dat veidachte van aanzien kenae, kwam op dat oogenblik voor- bij, verdachte liep haar na en stak haar in den rug. Ze viel, hij stak haar nogmaals, na dat ze opgestaan was, en wegvluchtte. Drie of viermaal heeft hij haar geraakt. Een man heeft haar aangehouden en verdachte riep toen dat hij gek was. Voor den rechter-commissaris heeft ver dachte wel drie- of viermaal verklaard, het meisje te hebben willen dooden maar nu hij daar over nagedacht heeft, gelooft hij dat toch niet. Hij was onder den invloed van den alcohol naar boven gegaan, om het mes te halen om daarmee het meisje te steken. Hij had het meisje nooit aangesproken, kende haar al leen van aanzien. Toen verdachte het meisje het eerst stak, had hij niet het plan haar op een bepaalde plaats te raken. Ik ben gek of ik moet het worden, heeft verdachte geroepen tot zijn kameraad, nadat hij het feit had ge- pleegd. Het mes, een dolkvormig instrument uit een ouden degenstok, dat thans geheel kromgebogen is, is verdachte op het politie- bureau ontfomen. Toen verdachte riep, dat hij krankzinnig was, was dit geen simulatie, hij gebofde wel, dat hij op dat oogenblik waarheid sprak. Verdachte was met zijn kameraad gaan wandelen met de bedoeling het meisje tegen te komen. Verdachte had nog nooit om het meisje ge- dacht. Een bijzonder knap meisje ''ad hij haar nooit gevonden, op dien avond echter vond hij dat wel. De jongen had in den laatsten tijd veel ge lezen, allerlei romans uit een leesbibliotheek, los en vast door elkaar. Bioscopen bezocht hij niet. Hij had wel het denkbeeld gehad, dat er eens iets bijzonders met hem moest gebeu- ren. Verdachte is er zeker van, dat hij een an dere vrouw niet zou hebben gestoken; als hij het meisje dien avond niet had gezien, zou er niets gebeurd zijn. Nogmaals verklaart verdachte, die in 't geheel geen dommen indruk maak, in tegen- deel intelligent antwoordt op de hem gestelde vragen, op vragen van mr. Warren, dat hij het meisje niet buitengewoon dikwijls tegen- kwam en zich niet geprikkeld voelde, als ze geen nofitie van hem nam. Het O. M. achtte een ernstige straf hier geboden. Eisch 5 jaar gevangenissrtraf. Na het uitspreken van den eisch sloeg de jongen met het hoofd op de bank en geraakte in zeer zenuwachtigen toestand. Het meisje, Arentz, in de getuigenbanken gezeten, viel flauw cn werd uft de zaal gedragen. De verdediger, mr. van Eeden, heeft zich gewend tot het katholieke consultatiebureau, de ambtenaar van dat bureau was bereid een reclasseeringsrapport uit te brengen, maar het O. M. heeft toen een zoodanige afwijzen- de houding aangenomen, dat het bureau ge- meend heeft niet op verzoek van den verdedi ger alleen te moeten rapporteeren. Mr. van Elden vroeg dus aan de rechtbank uitstel opdat zij als nog met dit rapport reke ning zal kunnen houden bij de bepaling van e straf We hebben hier geai inrichtingen als in Engeland, die het midden houden tus- schen een gevangenis en een opvoedingsge- tliuis fcchooren, Hier is dus geen andt-re keus dan tusschen gevangenisstraf en voorwaarde- lijke straf. Na repliek en dupliek werd de uitspraak bepaald op 15 April. MOORD TE HAARLEM. Voor d,: rechtbank te Haarlem is, naar de N Rott. meldt, gister behandeld de zaak to gen den 51-jarigen metselaar H. M. B., te Haarlem, die in den avond van 4 Februari zijn vrouw in de echtelijke woning aan de Rozenprieelstraat vermoord heeft. Bekiaagde werd ten laste geCegcflo. moord, 2o. zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend. Er was veel belanustel- ling- Bekiaagde deelde mede, dat hij al 29 jaar met zijn vrouw gehuwd was, en dat zijn vrouw hem had medegedeeld, dat zij het al vijf jaar hield met een zekeren O. Hij had haar gevraagd niet meer naar dien man toe te- gaan, maar zij had' aan dien wenk geen gevolg gegeven. Op een dag had bekiaagde een paar messen gekocht. Ja, dat deed ik. ol- dus bekiaagde, daar ik er handel in dreef. Ik kocht ze voor den handel. De president: U gaf indertijd voor den rechter-commissaris een andere verklaring. Bekiaagde: Ja, dat deed ik om mijzelf te bezwaren Ik wilde maar liefst zoo lang mogelijk in de gevagenis. President: En u kwam met de messen tfuiis? Bekiaagde: Ja, en aan mijn vrouw ver- zocht ik de betrekking met O. af te breken, en hem te laten loopen. Zij zeide dat niet te willen doen, want, zoo verklaaide zij, voor O. gevoel'ik tenminste nog wat, maar voor jou in het geheel niet Toen lachte zij mij nog uit. Daarna heb ik haar met een mes ge stoken. President: Welke bedoeling hadt u daar mee? Bekiaagde: Ik had er geen bedoeling me°. PresidentEn u vdvklaarde wat anders voor den rechter-commissaris. Bekiaagde: Dat deed ik om mij te bezwa ren. President: Hadt u de bedoeling haar te dooden Bekiaagde. Ik heb daar nimimer over ge- prakkizeerd. Ik wou dat ik haar nog had. President: Hebt u uw vrouw met een mes krachtig in de borst gestoken? Bekiaagde: Ik heb daar geen weet van. Ik was door het dolle heen. Maar ik za! het wel gedaan hebben. Daarna had een wor- steling plaats, nadat mijn vrouw naar mij was toegekomen. Ik deed de deur dicht, hoorde een slag en dan liep ik naar de politie. Tevoren had mijn vrouw nog moord geroe pen. Nadat aan bekiaagde de verkfaringen, eer der door hem afgelegd, zijn voorgelezen, be- kende hij dat hij zijn vrouw met een mes krachtig in de borst heeft gestoken. De president: Deedt u dit onder het ifiten van de woorden: dan gun ik haar aan een ander ook niet? BekiaagdeNeen Bekiaagde zeide ncg, dat hij maar eenmaal hc-eft gestoken. Verder werden verschillende getuigen ge- hoord. De verdediger had de dochters van den bekiaagde als getuigen gedagvaard. Zij ver- klaarden. dat hun moeder indertijd fcekend had, dat zij met een anderen man omgang had, gefd en geschenken van hem kreeg en niet van plan was om de betrekking te ver- breken. Het requisitoir. Het O. M. zeide, dat verdachte nu een an dere houding aannam dan voor den rechter- commissaris en voor de politie. Hij deed to'en een breedvoerig relaas wat gebeurd® Omdat hij bang was voor verdenking had hij aan getuige S. gezegd, dat hij een mes voor 'een cadeautje noodig h~d. Uit alles leidde het O. M. af. dat hier sprake is van een poging tot moord en niet van docdslag. Wat de stnf aangaat, de m:sdaad is verschr'kve!ijk, maar het gedrag van de vrouw liet veel te wenschen. Het O. M. etechte 8 jaar gevang'irsstraf met a'ftrek van hechtenis. Het pleidooi. De verdi iger mr ten Bokkel, zette U'teen dat bek!?a ,de feitelijk nimmer een gelukkig leven had, daar hij ziin vrouw n:et ver- trouwde; dat hij een man was. die ordeliik leefde. maar-de vrouw iemand. d:e ^aar man sarde en die, wann°er hij in (ten Br'bel las, de gramofocn liet d-aaien. Ple:,er achtte den vccrfcedachten raad niet aanwezig en pleitt-- ctemen'ie. Gemeris'd Tiienws BRAND. Gisteravond omstreeks kwart voor negen zagen te Amsterdam eenige voorbijgangers vuur flikkeren achter de glazen dtur van het hoofdmagazijn van de Fa. Gerzon in de Kal- verstraat. Zij verbraken het ijzeren hek, dat den ingang afsluit en waarschuwden de brandweer, welke spoedig ter p'aatse was met een iadderwagen, een motorspuit en een manschapwagen. Het scheen, alsof het vuur uit de kelderver- dieping kwam, maar spoedig bleek gelukkig dat een onbeteekend brandje was ontstaan, geliikvloers juist voor den ingang Het vuur was spoedig gebluscht, en het bleek dat slechts eenige kteedingstukken die bij de ingang waren opgehangen verbrand zijn en dat eenige balken door het vuur zijn aangetast. Het brandje was waarschijnlijk ontstaan, door het wegwerpen van een brandende siga- ret of lucifer in de vloermat voor de deur. Het is te begrijf en dat het geval groote be- langstelling verwekte onder de op dat uur tal- rijke wandelaars in de Kalverstraat. DE DR. WILLEM ROOYAARDS SCHOU W BURG. De Gemeenteraad van Amsterdam keurde gisteravond een voordracht goed om in erf- pacht uit te geven een terrein aan het Kleine- Gartmar Plantsoen aan de N. V. Dr. Willem Royaards Schouwburg, benevens het doen uitvoeren van verschillende werken Hierme- de is vastgesteld.dat aan het Kleine Gartman Plantsoen zal verrijzen een schouwburg voor den heer Royaards. HET JAARGELD VOOR MEVR MANN—BOUWMEESTER De Gemeenteraad van Amsterdam keurde 7. ::c -? cn r-r -r .-;!u goHl cc voordracht, waartij aan Mevrouw llieo Mann- Bouwmeester over 1926 een toelage, groot f 3000.zal worden verleend, uit het subsidie voor het suppletiefonds van* het Alg. Pensioen Fonds van Ned. Tooneelisten. NOODLANDING Het vliegtuig W. 61 heeft Woensdag, we. gens een detect aan den motor, moeten dalen in de zee bij Enkhuizen Een ander vliegtuig is later te hulp gekomen, maar weer vertrok- keu. De W. 61 ligt tegen de zeewering. BOND VAN SOCIA Al.- DE MOCR AT1- SCH E VRO UWE NPROP AG AND A- CLUBS. Gistermiddag is in de bovenzaal van cate Pschorr aan den Coolsingel te Rotterdam de jaarlijksche vergadering van den bond van sociaal-demoeratische vrouwen-propaganda- clubs begonnen. Des avonds zou de bondssecretaresse, mej. rnr E. Ribbius Peletier, een inleiding houden over onze Huwelijkswetgeving. He- denmiddag zou mevr. Wibaut een inleiding houden over de vereenvoudiging. van het huishouden Op het programma stond voorts een boottocht door dc Rotterdanisc,'e havens. DE KON. LUCHTVAART MIJ. Verschenen is de zomerdienstregeling v>*» de Kon. Luchtvaartmaatschappij, waarvan d- datum van ingang is vastgesteld op 19 April De vloot wordt belangrijk verbeterd en uit- gebreid met nieuwe toestellen, die zeer zuinig zijn in het gebruik. De Jupiter-motor is een belangrijke stap voorwaarts in de ontwikke ling van de vliegtuigtechniek. Per dag wordt 4600 K G. gevlogen. De toekomst is aan toe- stellen met plaatsruimte voor 2040 passa- giers. Men gevoUt de toenemende noodzake- lijkheid van nachtdiensten De oude vloot is overgedaan. Er wordt melding gemaakt van 12 nieuwe buitenlandsche lijnen. NORTH SEA PILOT-COMPANY. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Evenals voor velen aan den wal, zijn ook voor o _e zeeiieden de tijdsomstandigheden veelal met gunstig tieutallen van gezagvoer- ders en honderden stuurlieden zijn al gerui men tijd werkloos en zien geen kans, een schip te krijgen. Velen, die khnkende titels bij de koopvaardij hadden, hebben de getegen- heid, aan wa' een nederige, weinig loonende betrekking te krijgen, met beide handen aan- gegrepen. Eenigen hunner zijn cp het denkbeeld ge komen, een vereeniging op te richten om door aankoep van een Ioodsschoener, loodsdien- sten te kunnen verrichten voor Dungeness. Hieruit*ontstond in Januari van dit jaar de vereeniging der North Sea Pilots, bestaande uit gezagvocrdcrs en stuurlieden ter koop vaardij. Een oud-inwoner van Den Helder, de koopvaardijkapitein J M de Vos, werd directeiy dezer maatschappij; de heer A. Bremer, te Rotterdam, is voorzitter; de heer C. Noordijk, te Rotterdam, vice-voorzitter. Het doel dezer vereeniging is het waarne- men van loodsdiensten v6or Dungeness. Vroeger ging dit uit van het Rijk, bij den oorlog werd de dienst evenwel opgeheven, en toen hij in 1918 wederom werd ingesteld, moest hij wegens Belgische concurrentie op d<e Schelde w»er spoedig stop gezet worden, daar de bescbikbare schooners voor den dienst op de Schelde noodig waren Het Rijk heeft den ouaen loodsschoenef no 3 in bruikleen afgestaan. Deze schoner is afkom- stig van Delfzijl, doch ligt reeds sedert bij na een* jaar op 's Rijkswerf in Den Helder. Hij werd door het in gebruik nemen van ijze ren schoeners Kuiten gebruik gesteld. ver- keert evenwel in uitstekenden ^taat. Hij is van de kiel tot een hslven meter boven de waterliin gkoperd en is cp de marincwerf nog eer.s ter dtge onder handen genomen. De sch-'epvaai tinspectve heeft het schip tot in de kleinste bijzonder heden nagezien. De bemanmng bestaat uit 5 man en 6 of 7 loodsen (stuurlieden). die de schepen v6or Dungeness zullen oppikken en ze naar de Nnordzeehavms brengen Vandaag wordt een tochtje op het Marsdiep gemaakt, en vandaag of Zaterdag vertrekt de schoener naar Dungeness. HULF VOOR DE VEENSTREKEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben meegedeeld, dat zij geen bezwaren hebben tegen het besluit van den gemeente raad van Velsen om f 2500 beschikbaar te stellen voor hulp aan de kinderen uit de veenstreken. OPLICHTING. Dezer dagen vervoegde zich een net ge- kleed man, die zich Sternfeld noemde en vloeiend Duitsch en Fransch sprak, op het kantoor van de firtna R. aan de Wijnhavea te Rotterdam. Hij zeide, vertegenwoordiger te zijn ^an de firma Offenbach in Netiren- berg, en dat zijn koffers, met een groote hoe- veelheid speelgoed, aan het Maasstation stonden. Binrenkort zou hij in een hotel al hier een groote tentoonstelling houden. Van zijn bagage moest evenwel nog 80 invoer- rechten betaald worden en hij was op het oogenblik wat schraal bij kas. Daar hij blijk gaf, de firma Offenbach zeer goed te kennen en zelfs bijzonderheden omtrent de familie- relaties van een der firmanten nauwkeurig beschreef, geloofde de firma R. het verhaal en zij stelde Sternfeld 80 ter hand. S. ver- dween en is sedert dien niet teruggekomen. Bij informatic bleek noch aan het Maasstati on, noch bij het hotel iets van een Sternfeld bekend te zijn, zoodat de firma R. zeer ver- moedelijk opgelicht is. DE INBRAAK IN EEN HULPPOST- KaNTOOR TE UTRECHT. Geruimen tijd gelede'n is ingebroken in het hulppostkantoor aan de Sweelinskstraat te Utrecht, bij welke gelegenheid voor ongeveer f 2000 aan postzegels gestolen is De dader, die nog van eenige andere misdrijven ver- dacht wordt, is enkele weken geleden alhier aangehouden. Van de postzegels werd toen nog maar een klein gedeelte teruggevonden. Op zijn aanwijzing is vanmorgen een envfr lop met postzegels ter waarde van ongeveer 200 teruggevonden, verstopt onder een waschtafel op de toiletten van een cafe aan de Korte Hoogstraat alhier. De aangehou- dene vertelde deze postzegels reeds op 24 Februari daar verborgen te hebben. POGING TOT AFPERSING. De politie te Bennebroek heeft aangehou den en naar Haarlem ovtergebracht H C. v. Bwonende te Scboten, die zich te Benne broek heeft schuldig gemaakt aan een po- i 'a :i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6