DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voorlichting; bij bsnepskeuze. So. 79 Honderd achf en twintiarste Jaanran 19£6. Abonnomentsprljs bij voornitbetalin? per 3 m nan den f2.—fr. per post f2.50. Bewtfsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 ct. p. regcl, ^rootcre letters naar plaatsruimte. Brie veil franco N.V. Boek- en flandelsdr. v.lu Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERIUG 3 APRIL Gfinenyri nieuws Ruime en veilige stal ling v. Automobielen, DAM Si CO. 0aTMwilv°°r l$lt numtnef !>estrtat uit 3 blades. Diredear: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Het is niet voor het eerst, dat wij aan dit onderwerp onze aandacht schenken. Wij deden het reeds in 1920 toen de voor lichting bij beroepskeuze te Alkmaar nog in het beginstadium verkeerde en wij vestigden er opnieuw de aandacht op toen de Raad in 1924 op voordracht van B. en W. tot het in* siellen van een gemeentelijk bureau van voor lichiing had besloten. Thans, nu dit bureau het eerste praktijk- jaar achter den rug heeft, is het zeker ge- wenscht eens na te gaan hoe het in dien tijd gewerkt heeft en welke resultaien men er mee heeft kunnen bereiken. Dan dient er allereerst op_ gewezen te wor- den, dat het eerste jaar voor'een dergelijk bu reau ongetwijfeld het moeilijkste is. De psycho-techniek en de voorlichting bij beroepskeuze zijn van betrekkelijk jongen da tum en naast de categoric van hen, die ze totaal waardeloos achten, staat een groote groep die haar practische waarde van zeer groote beteekeris oordeelen. Wie zich niet onder deze uitersten schaart, maar belangstellend de resultaten afwacht, moet het meer en meer duidelijk worden, dat op dit terrein inderdaad icts goeds te bereiken is en dat men binnen weinige jaren wellicht tot een systeem komt, dat zijn practische bruikfcaai heid afdoende kan bewijzen en daardoor aller waardeering zal moeten ver- werven. Zcoals bekend, is de moeilijkste taak van de voorlichting bij beroepskeuze en eveneens bij het psychb-tecbnisch onderzoek een volkomen juisten indruk van den betrokken persoon te krijgen. Dr. Van Waijenburg, die in Amsterdam een prachtig ingerkht laboratorium voor on derzoek van kinderen heeft, voor wie bij het einde van den leerplichtigen leeftijd een p.ts send beroep moet worden gevonden, heeft daar tevens gelegenheid de geschiktheid van cahdidaten voor bepaalde gemeentelijke be- trekkingen na te gaan. Dit is natuurlijk allereerst nuttig waar b.v de veiligheid afhangt van het al of niet ge schikt zijn van den candidaat voor de door hem gewilde betrekking, dus voor chauffeurs en wagenbestuurders. Dr. Van Waijenbrg laat de candidaten dan ook plaaijs nemen op een kunstig nagemaakt voorba'con van een tramwagen en onder- zcekt daarvolgens een bepaalde me.thode hun gezichtsscherpte, hun vlugheid van han- delen, hun tegenwoordigheid van geest en alle eigenschappen, die bij een betrouwbaar wagenbestuurder aanwezig dienen te- zijn. Het doel van dit onderzoek is dc betrek king en niet de mensch. Het is eenvoudig nagaan of de candidaal voor het door hem begeerdc baantje geschikt is en wanneer dit niet het geval blijkt, komt de sollicitant eenvoudig niet in aanmerking. De vcorlichting bij beroepskeuze daarui- tegen heeft allereerst ten doel den candidaat zelf te helpen en bemoeit zich eerst in de twe^e pHats met z;'n betrekking Blijkt dus de candidaat voor de een of an- dere betrekking niet geschikt, dan laat men hem niet los, maar gaat .verder na welke eigenschappen hij heeft en wat daarmede wel te bereiken is. Wanneer men b.v. concludeert, dat een jongen ongeschikt is om smid te worden, dan gaat men verder en komt wellicht tot de overtuiging, dat er een degelijk timmerman nit hem kan groeien. Ongetwijfeld zegt Dr. Prak, de leider van het psychotechnisch bureau der Philips fabrieken in een beschouwing in het April- nummer van het Haagsch Maandblad is de personeelselectie ie'ts anders dan de be roepskeuze. Maar dat belet niet, dat het zuiver techni- sche deel der beroepsadviseering, de geschikt- heidsbepaling, precies dezelfde eischen stelt als het geschiktheidsonderzoek in het bedrijf. In beide gevallen moet de rechte man op de rechte plaats komen, in beide gevallen is noo- dig systematische en betrouwbare kennis van beroep en persoon. Een analogie op medisch terrein maakt het verband zonneklaar. Wanneer een jongmensch een werkkring in de tropen ambieert, laat hij zich geneeskun- dig onderzoeken en de uitspraak van den arts is hier een bslangrijk element in de be roepskeuze. Wordt hetzelfde jongmensch door een cultuurmaatschappij uitgezonden, dan is precies hetzelfde onderzoek een ele ment in de personeelselectie. En of den eenen keer het belang van het in- dividu overweegt, den anderen keer dat der onderneming, dit verandert geen zier aan de medische keuring. Slechts zal de beroepskeuze-voorlichting positief advies moeten geven. Zij moet de al gemeene begaafdheid vasistellen, het geeste- lijk niveau, den technischen of commercieelen aanleg, rekening houden met financieele mo- gel ijkheden enz. en kan pas trapsgewijze verder determineeren tot een beroep of groep v.-.n beroepen. Met het oog op het bovenstaande is het wel duidelijk, dat. in de grootere steden het bu reau van voorlichting bij beroepskeuze wel- dra uitgreeit tot sen mires u voor psycho-tech- uisch onderzoek van eorididaten riaar ver» antwoordelijke, zij het dan ook ondergeschik- te, gemeentebetrekkingen. De kleinere plaatsen zullen volgen en het bureau dat thans in Alkmaar is gevestigd, heeft naar onze vaste overtuiging een zeer ruim en nog niet te overzien arbeidsveld voor zich liggen. Evenwel, we mogen niet vooruitloopen. Tot dusver is het nog niet anders dan een eenvoudig bureau tot voorlichting bij be roepskeuze, een bureau, dat nog in zijn prille jeugd is en dus den moeilijken tijd door- maakt waarbij het zich vormen moet en waar- in de practijk zal moeten leeren«wat behou- den kan blijven en wat men zal moeten los- laten. Het doel van dit gemeentelijk bureau is ten zeerste toeje juichen. Het tracht den juisten man op de juiste plaats te brengen en bewijst daarmede een dubbelen dienst. Allereerst aan den betrokkene zelf, die de meeste voldoening heeft van den arbeid dien hij met lust volbrengt en waarin hij iets weet te bereiken en ten tweede aan de maatschap- pii, die het meest gebaat is bij de grootst mo- gelijke productie en de minst mogelijke stag nate in bedrijven die door veel personeels- wisseling of door staking van ontevreden arbeiders in de hand gewerkt kan worden. Hoofdzakelijk is natuurlijk het individu er zelf mee geholpen. Jongens, die van planten en bloemen hou den, die elk boompje en stekje nauwkeurig be- studeeren en in een hoekje van den tuin hun eigen plantjes verzorgen, zijn in den regel niet geschikt om als kajuitsjongen naar zee te worden gezonden. En jongens, die in hun vrijen tijd scheep- jes snijden, die papieren bootjes in de goot laten varen er altijd langs den haverkant zwerven, zullen waarschijnlijk een leven vol teleurstelling en ook een leven van misluk- king tegemoet gaan wanneer men hen bij een bloemist in de leer doet. Het betreft hier sterk uitgesproken neigin gen, die de ouder6 heel best zelf kunnen op merken, maar hoeveel kinderen zijn er niet die geen bijzondere fiefhebberijen hebben, wier natuurlijke geaardheid niet hun levens- weg aanwijst, die niet weten wat zij willen en alles goed vinden wat vader en moeder voor hen zullen uitzoeken. Totdat wellicht later blijkt, dat zij niet voor hun werk en het vak niet voor hen deugt, dat zij het altijd met tegenzin verrichten, dat zij tot de groote groep der ontevredenen be- hoore-n, dat zij weinig presteeren en noch het bedrijf, noch de maatscha'ppij met hun arbeid gebaat is. De voorlichting bij beroepskeuze eischt in negentig van de honderd gevallen meer dan oppervlakkige kennis. van de jeugdige candi daten. Wanneei' zij in Alkmaar van school ko men en niet precies weten, wat zij willen, biedt het gemeentelijk bureau gratis zijn diensten aan. Het wordt geleid door den directeur, den heer J. G. Haremaker, die allereerst een rus- tig onderhoud met den jeugdigen candidaat en ook met diens oud^rs heeft. Hij vormt zich een indruk van het kind en raadpleegt daarbij de lijst, die hem door het hoofd van de school, waarop het onderwijs heeft genoten wordt '.oegezonden. Voor iederen leerling wordt door't school- hoofd drie maanden voor het eindigen van het laatste schooljaar aan het bureau van beroepskeuze een zgn. leerlingkaart afge- gegeven. Deze in navolging van de Amsterdam- sche kaarten opgesteld bevat \Tagen over aanleg en vorderingen in verschillende vak- ken betreffende het 5e, 6e en 7e leerjaar. Daarenboven zijn op die kaart allerlei vra- gen geeteld betreffende het verzuim, de voor- liefde voor bepaalde vakken, sterk uitgespro ken Mhebberijerit vocrloopige keuze en al lerlei eigenschappen van den leerling, als zijn opmerkzaamheid, zijn geheugen. zedelijke eigenschappen en karakter, vaardigheid en uiterlijk. Het is wenschelijk. dat voor elken ver- trekkenden leerling deze kaart die natuur lijk strikt vertrouwelijk is in een school- vergadering wordt ingevuld, omdat, waar de algemeene eigenschappen van het kind beoor- deeld moeten worden, de onderwijzers elkan- ders waarnemingen en ervaringen kunnen aanvullen en men zcodoende tot het meest be-' trouwbart' advies zal komen. Van elken de school verlatenden leerling bevindt zich nu een dergelijke kaart op het bureau voor beroepskeuze eri het is begrijpe- lijk, dat de directeur ook van deze gegevens een dankbaar gebruik maakt. Komt hij nu b.v. tot de overtuiging, dat een jongen smid moet worden, dan gaat de candidaat met dit advies naar den schoolarts, die hem lichamelijk onderzoekt. Deze bezit een uitgtbreide collectie kaarten voor de meest verschillende beroepen en op elke kaart is nauwrkeurig aangegeven. welke lichamelijke eigenschappen voor een bepaal- den werkkring vereischt worden en welke kwalen of afwijkingen de vervulling daarvan onmogelijk o'. zeer onwenschelijk maken. De schoolarts vult na het geneeskundig on derzoek een kaart in en daaruit kan de direc teur van het bureau voor beroepskeuze con- cludeeren of dc riehting wlkt mi zich voor het kind gedacht heeft practisch al dan niet kan worden ingeslagen. Is het geneeskundig onderzoek ongunstig, dan zoekt nij een anderen weg. Is het gunstig, dan brengt hij het vraag- stuk in de z.g.n. kerncommissie, een comraissie uit vijf leden bestaande, die het geval be- spreekit en waarbij op verzoek van de ouders zoogenaamde vertrouwensmannen tegen- woord-ig kunnen zijq. Die vertrouwensmannen zijn dan b.v. familieleden of wel particulieren, op wier tegenwoordigheid men bijzonderen prijs stelt, hoewel tot dusver in de practijk nog geen enkelen keer van deze bevoegdheid door de ouders gebruik gemaakt is. De Coinmissie van voorlichting bij beroeps keuze bestaat uit niet minder dan 24 perso- nen. Zij omvat ingezetenen, die elk op hun ter rein over de eischen van diverse beroepen en over den stand der arbeidsmarkt kunnen oordeelen. Maar zij is te groot om geregeld bij elkaar geroepen te worden en laat het werk dan ook grootendeels over aan de zgn. kerncommissie waarin naast den heer Haremaker, mej. M. E. J. Van Rijn benevens de heeren Jb. Cloeck, N. Schats en C. F. D. Kohnert zitting heb ben. Vermelden wij ten slotte, dat het bureau zich ook reeds op psycho-technisch gebied beweegt en de candidaten aan eenvoudige proefnemingen onderwerpt. En ook dat men zich niet beperkt tot het aanwijzen van een richting maar tevens de nazorg ter hand neemt, zoodat de commissie er zich voortdurend van overtuigt of haar ad vies den candidaat werkelijk ten goede is ge- komen. Het arbeidsterrein van dit bureau is nog onbeperkt, zoowel leerlingen uit Alkmaar als uit omliggende gemeenten hebben er gebruik van gemaakt en ook meerdere personen, die al een betrekking hadden, maar daarin geen voldoening vonden. Op 20 April 1925 werd het bureau in het gefcouw van die arbeidsbeurs geopend en in 34 gevallen heeft het sindsdien zijn betniddeling verleend. Het is bezig een interessante bibliotheek te vormen en zich, ook door vergelijking met soortgelijk sociaal werk in andere plaatsen, •meer en meer te volmaken. Het had tot dusver de meeste aanvragen in den tijd dat de aangifte voor de ambatbts- school moest plaats vinden maar het is dui delijk, dat het wenschelijk is dien datum niet af te wachten, maar zich vroegtijdig tot den heer Haremaker te wenden. Tevens willen wij er hier gaarne nog even de aandacht op vestigen, dat het elken Maan- dagavond, Donderdagavond en Woensdag- middag open staat voor particulieren en leer lingen van alle scholen, zoowel lagere- als middelbare, die voorlichting bij beroepskeuze verlangen. En nu ien slotte nog een aardigheidje. Toen de heer Haremaker den eersten avond waarop het bureau geopend was op „klan- ten" zat te wachten, kwamen met groot la- waai klompenklossend drie jongens de trap op. Zij wilden alien tegelijk naar binnen, maar de directeur liet er twee in de wachtkamer en nam den derde in verhoor in zijn eenvoudig maar gezellig ingericht kantoortje. De knaap wou van betrekking veranderen en toen hij na een langdurig oncbchoud ver- trok werden nummero een en twee binnenge- roepen. Zij beantwoordden de hun gestelde vragen totdat den directeur bleek, dat zij nog op school waren en absoluut geen behoefte aan voorlichting hadden. Toen bleek, dat zij hun vriendje op straat waren tegen gekomen en maar eens mee- gegaan waren om het zaakje te bekijken. Gelukkig zijn dat uitzonderi.tgei.. Steeds meer begint de arbeid van dit bu reau bekend en gewaardeerd te worden en wij twijfelen er geen oogenblik aan of het zal weldra de goede resultaten van zijn be- langeloozen social en arbeid constateeren. DE ZAAK-GEELKERKEN. Woetisdag is te Winschoten en vergadering gehouden van de classis Winschoten der Ge- reformeerde Kerken, ter bespreking van het- geen behcort te worden gedaan in de zaak van ds. F. G Petersen, emeritus-predikant der Geref. Kerk te Veendam, en legerpredi- kant, die Zondag 14 Maart opgetreden is in de Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid (voor volgelingen van dr. Geelkerken). De classis besloot nadere inlichtingen bij ds. Petersen in te winnen aangaande dit op- treden. Te Leeuwarden hebben zich na gehouden vergadering een dertigta'l leden der Gerefor- meerde Kerk aldaar vereenigd in een comite van bezwaarden inzake de uitspraak der sy- node van Assen in de kwestie-Geelkerken. Binnenkort zal het definitieve bestuur wor den gekozen. HET CONFLICT BIJ ELECTROLUX. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden deelt mede, dat in rake het conflict tusscheu den Bond en de N. V. Electrolux de rijksbemiddelaar, de heer Van IJsselsteyn, om inlichtingen ge- vraagd heeft, welke de Bond bereids heeft verstrekt De directie van Eectrolux heeft, naar „Het Volk" meldt, den A'lgemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden in kort geding gedagvaard voor de Haagsche recht- bank, omdat de bij haar werkzame assistent- verkoopers bun rapporten, inhoudende adres- sen instede van deze, gelijk hun plicbt was, ter hand te stellen aan eischeresse, hebben ter hand gesteld aan diverse en respectievc afdeelingsbesturen van gedaagde (de Alge meene), die op zijn beurt eigenmachtig, tegen den wil en tot groot nadeel van eischeresse, voormelde adressen in die rapporten ter be ar beiding hebben 'Verdeeld onder vertegen- woordigers van eischeresse, dat derhalve de door de colporteurs bij eischeresse ingedien- de rapporten valsch zijn. Ten slotte wordt in het exploit geprotes teerd tegen het posten van het hoofdkantoor der firma in den Haag, aangezien dit ople- vert een onrechtmatige daad, waarvan ei scheresse schade lijdt, leed en zal lijden. In kort geding wordt gevraagd het posten te staken en een schadevergoeding te betalen van 1000. De zaak kpmt 8 dezer voor de rechtbank. INVAL IN EEN NACHTCAF6. Gisternacht Hfeeft, naar de N. R. Crt. meldt de politie een inval gedaan in een pand aan de Brakelstraat te Rotterdam. Al gerui- men tijd had zij vermoeden, dat in bedoeld pand een nachtcafe gevestigd was. Hoewel men zeker wist, dat er verschillende personen in het huis waren, werd op herhaald bel'en en kloppen niet opengedaan. Men heeft daar- op een ruit ingeslagen en zich hierdoor toe- gang verschaft. Binnen trof men een twintig bezoekers en bezoeksters aan, die alien ster- ken drank gebruikten. Tegen den exploitant, zekeren W. de R., is procesverbaal opgemaaki Een aantal flesschen wijn en champagne is in beslag genomen. BRAND IN DE GROOTE KERK TE BREDA. Men meldt aan de N. R. Crt: Gistermiddag tegen 4 uur is brand ont- staan in de consistoriebanken der groote kerk, waar vuurstoven geplaatst waren. Spoedig was de monumentale kerk in een dichte rook- wolk gehuld. De politie en brand weer waren spoedig ter plaatse en ondernamen met een motorspuit en twee waterslangen het blus- schingswerk. Op dat oogenblik steeg de rook al boven het dak der kerk uit Binnen tien minuten was men den brand echter meester. Er is eenige schade toege- bracht aan de banken en lambrizeering en enkele bijbels, doch niets van historische waarde is vernielu. De belangstelling was enorra en tal van autoriteiten bevonden zich op de plaats van den brand. AANGEHOUDEN. Door de recherche te Nijmegen is heden aangehouden zekeren B., verbonden aan de emissie-afdeeling van een Amsterdamsch bankiershuis. B. wordt beschuldigd van afgifte van een valschelijk van hem opgemaakte1 schuldbe- kentenis ten laste van een kerk in de omge- ving Van Nijmegen ter grootte van 1000. B. heeft bekend en zal morgen aan de Justitie in Arnhem worden uitgeleverd. EEN WOONHUIS UITGEBRAND. Gistermiddag is de voor- en achterkamer van de bel-etage van het perceel Amstel 131 te Amsterdam, bewoond door het gezin van W. Klijnman, uitgebrand. De brand is door een petroleumtoestel, dat in de achterkamer stond, ontstaan. Een 12-jarige jongen, die in de voorkamer aan het spelen was, wist spoedig te ontko- men. Toen de brandweer verscheen, werd haar meegedeeld, dat zich nog een vrouw in de keuken bevond. Daar de keuken niet meer door de gang die in lichtelaaie stond, was te bereiken, moest de brandweer over het dak, langs het achterhuis in de keuken klimmen. Er bleek echter geen vrouw aanwezig te zijn. Onder leiding van den hoofd-brandmeester, de heer Brunet de Rochebrune werd met drie stralen op de motorspuit het vuur gebluscht, dat, zooals gezegd, het geheele woonhuis ver- nielde. Verzekering dekt de schade. DE ELECTR1SCHE CENTRALE TE DOMBURG AFGEBRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door tot nu toe onbekende oorzaak de elec- trische centrale te Domburg grootendeels af gebrand. Het oude in 1920 door de Algemee ne Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij op- gerichte gebouw, dat zij liquidatie dezer N.V. voor 5000 door de gemeente was gekocht, is geheel vernield en de daarin staande motor ernstig beschadigd, evenals de andere machi nes. Behouden bleef alleen een later o.a ten dienste van den telegraafkabel Nederland— Engeland opgericht bijgebouwtje, waarin een paar Dieselmotoren staan. Het staat'echter vrij vast, dat in den eersten "tijd geen stroom kan worden geleverd, wat voor hotels en an deren, die alleen electrisch licht hebben een groote schade en last beteekent, wel is er ook een gasfabriek, maar velen hebben alleen kookinstallaties voor gas. De brand, die om half drie ontdekt werd, was men te 5 uur meester. DE INBRAKEN TE UTRECHT. De 29-jarige Duitscher V., afkomstig. uit in de onmiddellijke uabijheid ran't station. een plaatsje in den omtrek van Essen, heeft thans aan de justitie te Utrecht bekend, niet alleen de dader te zijn van den inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstradt t-s Utrecht, doch ook inderdaad gepleegd te heb ben den inbraak in het percee! Wilhelmina- park 20 te Utrecht, bewoond door mevr. de wed. E. Gomperts-jitta, welke inbraak in J«*- nt 1924 is gepleegd en waarbij 'n belangrijk bedrag aan juweelen en gouden voorwerper. werd ontvreemd. Hoewel de bewijzen daar- voor overtuigend waren, ontkende de ver- dachte aanvankelijk beslist aan dien inbraak schuldig te zijn. INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de dancing Lybelle, aan de Gedempte Vest te Rotterdam. De dieven heb ben zich toegang verschaft door over een poortdeur te klimmen, waardoor zij in een brandgang kwamen. Van hier zijn zij via den kelder en door den consumptieliftkoker naar het buffetlokaal gegaan, waar zij de electri- sche kasregisters openbraken. Hieruit hebben zij een bedrag van 300 gestolen. Zij hebben het pand langs denzelfden weg verlaten. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. Een dag of tien geledeu was aangehouden de vrouw van den rechercheur van politie te Culemborg H., die zich in Augustus van het vorige jaar in de eel van het politiebureau te Tiel van het leven heeft beroofd, nadat hij gemoeid was in de zaak van den dubbelen moord, die in December 1923 te Culemborg gepleegd is. Deze vrouw schijnt mededeelin- gen te hebben gedaan van het uiterste ge- wicht. Naar haar verklaring is gevankelijk in arrest gesteld de commissaris van politie te Culemborg, A. B., terwijl zij zelf op vrije voeten werd gesteld. Gisteravond is nog aan gehouden de 30-jarige S. uit Tricht, zooda* in verband met dezen moord op het oogen blik te Tiel vier personen in hechtenis zittent Sw., V en S., alien uit Tricht en B. uit Cu lemborg. In verband met-den dubbelen moord te Cu lemborg in December 1923 gepleegd, zijn reeds tal van personen gearresteerd. Onlangs deelden wij mede, dat de Centrale Recherche van de hoofdstad op verzoek van de justitie nog altijd in het onderzoek gemengd was, zulks in verband met de politfekwestie te Cu lemborg. Het is ook reeds eenigen tijd geleden, dat de oud-politiebeambte flaveman gearresteerd werd,vals verdacht van meer van deze lugu- bere zaak af te weten. Er werden huiszoekin- gen in zijn woning verricht doch men kon niets vinden. Na eenige dagen pleegde Have- man zelfmoord. Doch gisteren werd eensklaps de vrouw van Haveman door twee Amsterdamsche re- chercheurs gearresteerd. Zij \*erd naar Tiel overgebracht Uit Tiel meldt men vervolgens, dat aldaar Vrijdag den geheelen dag instructie gehou den is met de verdachten in de moordzaak. De weduwe Haveman werd aan een lang- durig verhoor onderworpen. Naar het schijnt, heeft de vrouw belangrij- ke verklaringen afgelegd. De commissaris van politie uit Culemborg, de heer Blok, die mede in verhoor genomen werd, is na langdu- rige ondervragiug om halfzes 's middags' eveneens in het Huis van Bewaring ingeslo- ten. De weduwe Haveman is hedenavond voor- loopig in vrijheid gesteld. Nog is Vrijdagavond gevankelijk te Tiel binnengebracht de 30-jarige S. uit Tricht, die eveneens na een verhoor, naar het Huts van Bewaring gebracht is. Zoo bevinden zich thans in verband met deze zaak, die al zooveel onrust en beroering in deze streek heeft gebracht, niet minder dan' vier personen in voorloopige. bewaring, te weten: Zweris, Vroege (en niet Verhoeven, zooals eerst vermeld is), Blok en Smaling. Met spanning wordt de ontknooping van het drama in de gansche streek om Tiel en Culemborg tegemoet gezien. ONDER DEN TREIN. - In den afgeloopennaeht omstreeks 12 uur is te Maastricht de rangeerder Luijten, op het stationsemplacement alhier, door een on- gelukkig toeval onder den trein, welke om dien tijd uit Heerlen arriveert, terechtgekomen en onmiddellijk gedood. Hij laat zijn vrouw met zes kinderen achter. ZEDENDELICT. Door de politie te Maastricht is aangehou den zekeren B. te Spekholzerheide, terzake van zedenmisdrijf met minderjarige kinde ren Hij zal naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van den officio- van Justitie worden gesteld. DE VEILIGHEID IN DE MIJNEN. 1 Dezer dagen is te Heerlen een gecombineer- de vergadering gehouden vau de besturen der vijf vakbonden uit de mijnindu&trie. Besloten werd nam ens genoemde organi saties een adres aan den minister \-au water -j if' AARSCHE C0DR1NT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1