sswamfflirs Losdensch aanteekeoboek. BTdSSSaraaf Copier, N.H., zb., Leo Gestelweg 1 van Scho- ten. J. Bonh6te, Prot. kinderjuff. Boule vard 2 uit Zwitserland. W. Knol, N.H., z. b., Groeneweg 50 van Avereest. G. Kerste, R.K., broodbakker, Dorpsstraat 80 van Haarlem. M. C. Kruse, wed. P. Scholten, .R K., huishoudster, Kleine Dorpsstraat 3 van Castricum. L. Baker, N.H., pension- houder, St. Ant.str. 26 van Hoorn. J. L. le pad 1 J. E. Kroes, N.H., z.b., Matth. Wiegman- weg 4 van Kog aan de Zaan. J. Hoek, R. K., dienstbode, Breelaan 14 van de Rijp. A. Witebrood, R.K., metselaar, Sluislaan 10 %van Egmondbinnen. M. P. Bekekr, wed. jK. C. F. Lak, N.H., z.b., Jan Oldenburglaan r29 van Alkmaar. J. Kuiper wed. H. K iBekker, N.H., z.b., Jan Oldenourglaan 20 •yan Alkmaar. Jac. Janssen, E.L., muziek- 'directeur, Lijhveg 15 van Alkmaar. A. M. op Langen dijk. C H. Olsthoorn, R.K., kapelaan, {Dorpsstraat 18 van Berkhout. C. M. Win der, R.K., z.b., Kerkedijk 37 van Ginneken en Bavel. H. Heeringa, echtgen. K. Lek, N ?H., z.b., Meerweg 33 van Heiloo. Jn Del iver, N.H., landman, Kanaaldijk 93 van Alk maar. M. G. Peerdeman, R. K., z.b., Lou- delsweg 20 van Obdam. G. Oud, R.K., denstbode, Karel de Groote- Jaan 30, van Beemster. N. C. A. Franken- pmolen, R.K., pensionhouder, St. van Surck- ijlaan 14, van 's-Gravenhage. B. Kuipers, Hli., kaasmaker, Kogendijk 19, van Woer- 'den. J. Lely, D.G., directrice vacantieko- nie, Verspijckweg 7, van Utrecht C. de ng, R.K,, arbeider, Kogendijk 38, van Ou- Slorp, G. C. van Lon, wed. W. Kooiman, ;N.H„ zb., Prinsesselaan 12, van Koedijk. Wn. Timmer, N.H., reiziger, Dorpsstraat 82, «van Leeuwarden. P. Roos, N.H„ zb., Beemsterlaan 15, van Berkhout. D. Hos- {kam, R.K., huisknecht, Eeuwigelaan 8, van tSoest. M. van Voorthuijsen, geen, z.b., tRussenweg 9, van Schoorl. 1 UIT HEILOO. De Rederijkerskamer ,,'t Ontluflcende ftoosje" gaf gisteravond haar laatste uitvoe- Fng in dit seizoen. Opgevoerd werd „Peper", 'blijspel in 3 bedrijven door Henry't Sas. De geheel gevulde zaal van de Rustende IJager heeft met onverdeelde aandacht ge- niisterd naar dit moderne blijspel, dat goed werd opgevoerd. De korte inhoud is, dat een rijk geworden winkelier, die in peper heeft gehandeld, en nu millionnair is geworden, een dochter heeft, die pas van de kostschool, het te ordinair vindt, dat de rijkdom door peperhandel is yerkregen. Zij wil dan ook afstand doen van haar deel en dit weggeven, waarvoor zich verschillende liefhebbers aanmelden. De millioenen zijn echter schijn, want met gpeculeeren is alles verloren. De dochter van de millionah- heeft echter de aandacht getrokken van Victor, een zoon van professor Snoeck, die door een huwe- Jijk een goede gelegenheid ziet om zijn schul- dten te betalen. Vader en zoon doen alle moeite, om dit doel te bereiken, doch nu het blijkt, dat er „niets is", wordt het liefdevuur gedoofd, en het einde is een verloving tusschen heer en huishoudster. De held van het geheele spel is Gerrit van Rosenhove, die een in den heer A. Greeuw Jr. een uitmuntende vertolker van een ouden kruidenier vond. Ook Tilly (mej. M. van Gemeren) gaf een goede uitbeelding. Jet (Mej. Rennesvan Gemeren) was als huishoudster kostelijk. Ze is voor dergelijke rollen de aangewezen vertolkster. Lucas waar alle slagen van het noodlot op neervielen werd goed gespeeld door den heer D. de Jager. Ook de andere personen hebben hun best gS^aan om van den weinig zeggenden mhoud van het blijspel een mooi geheel te maken en zijn daarin zeer goed geslaagd. Tooneelaankleeding en grimeering waren bijzonder verzorgd. Een aangename afwisseling bood de mu ziek, terwijl een gezellig bal het einde was. Door B. en W. is gegund de bediening van den sproeiwagen aan D. Bakker Az. alhier. Het is de politie mogen gelukken, meer klaarheid te brengen in den diefstal van snij- bloemen, ten nadeele van den heer A. D. De vorige week werd A. R. aangehouden, doch .wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Na langdurig ondterzoek heeft de politie echter bezwarend bewijsmateriaal tegen hem verzameld en dit »is oorzaak geweest dat hij gister wedterom is aangehouden, voor-den rechtercommissaris is geleid en daarna in het huis van bewaring is opgeslo- ten. De heer J. uit Limmen (en niet uit Castricum) die de vorige week het kind van den veehandelaar J. M. aanreed met doode- lijk gevolg, is door de politie uitgenoodigd om te proefrijden omdat men meende dat de remmen niet goed functionneerden. Dit was ook het geval. Met een vaart van 36 K.M. per uur bleek het dat hij bij stop- pen nog 18 meter verder reed. Dit heeft tot gevolg gehad dat de auto 'n Fordje is verzegeld en tegen den eige- naar een vervolging zal worden ingesteld. UIT SCHOORL. De Tooneelclub „Joan van Scorel" gaf 2en iPaaschdag hare laatste uitvoering in dit sei zoen, voor een goed bezette zaal. Opgevoerd werd: „Een Boete", tooneelspel in dlrie bedrijven. Dit stuk, welks inhoud eenigszins afwijkt van het gewone genre viel uitstekend in den smaak, terwijl de vertolking .prima was. Trouwens, de Tooneelclub „Joan 'van Scorel" is dit toevertrouwd, en, naar het- geen ons werd medegedeeld (we waren niet in de gelegenheid de uitvoering te kunnen bij- wonen) heeft ze hare reputatie ten voile ge- handlhaafd. De rollen waren alle in goede handen, t.r- wijl regie en ook de aankleeding der toonee lten goed verzorgd bleken te zijn Een gezellig bal deed de aanwezigen nog geruwnen tijd genieten en het kon gezegd worden dat dte heer Timmerman, als altijd, weder voor goede muziek had zorg gedra- gen, wat toch een eerste vereischte is om de gezelligheid van een bal te verhoogen. Met voldoetting kunnen de dames en hee- club Terugnen op cren genoe^nikcn en mooien avo-nd welke aan de aanwezigen is be- zorgd. ,0~ _h(>. OBDAM. (Maart$. Geboren Cornelis Theoderus, s. van Johannes Schouten en Maria Ursem. Petrus Joannes, z. van Theodorus Vlugt en Maartje Groot. Hilkgonda Anna, d. van Klaas Snjal en Margare&a Stuijt. Anna Lucia, d van Jacobus Vlaming en Aafje van Straten. Geertruida Theresia, d. van Adiianus Petrus Coppens en Bregitta Maria Noordeloos. Aaltje, d. van Cornelis van der MoCen en Grietje Kuiper. Wilhehnina, d. van Gerrit Leek en Trijmtje Bakker. Petroneba Margaretha, d. van Petrus Jo seph Dekker en Catharina Motenaar. Di- vera Maria:, d. van Cornelis Schuitemaker en Geertruida Catharina de Wit. Reinder, z. van Pieter Kistemaker en Trijntje Visser. Petrus, z. van Gerrit Wed en Elisabeth Ap- pelman. UIT HOOGKARSPELc Het bestuur van den polder „het Groot- slag" besloot tot stichting van een electrisch gemaal naast de twee bestaande stoomgema- len. Dit nieuwe gemaal zal verrijzen naast het stoomgemaal te Andijk. WNKEL. (Maart) Geboren Catharina Wilhelmfoa, "«J. van Cornelis Amels en Dietje Wilhelmina Semeins. Overleden Gerrit Liefhebber, echt- genoot van Neeltje Voorthuijsen, 76 jaar. Niesje Dekker, echtgenoote van Jan Bakker, 71 jaar. Jantje Shiis, wed. van Tijs Mole- naar, 74 jaar. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van <U Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) GUNNING VAN HET WERK: „WOON- HUIS VOOR MR. LANGEVELD" TE ALKMAAR. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft de gunning van het in opschrift ge- noemde werk aan den heer J. Bakker, met voorbijgaan van de fa. Schaaf en Stegerhoek als laagste inschrijfster, in aannemerskrin- gen groote beroering gewekt. De goede trouw, welke voorschrijft, dat ook bij publieke aanbestedingen het werk aan den laagsten inschrijver wordt gegund, wan- neer deze daar vakkundig en financieel voor geschikt blijkt, is hier met de voeten getreden Mr. Langeveld had een onderhandsche aanbesteding moeten houden. Hij was dan vrij geweest, die aannemers uit te noodigen, welke naar zijn meening voor het werk in aanmerking kwamen. Hij deed dit niet, natuurlijk uit financieele overwegingen. Maar hierdoor laadde hij ook moreele ver- plichtingen op zich. Want om een te goeder naam en faam bekend staande firma, die voor bovoi gaat". Ntet iedereen is evenwal geschikt voor de task van gezinshooM. Of anders gezegd: cr zijn tr die nog niet gesahikt zijn, maar het worden kunnen. Algemeen gesproken moe ten het niet te jonge menschen zijn., minstens laten we zeggen 25 h 30 jaren. Maar ook hier- bij bestaan uitzonderingen. Voorts moeten zij, die gezinshoofd worden wiilen, een krach- tig en onvernietigbaar optimdsme in rich heb ben, een onverweerbare energie en een soort van maat9chappelijke vindingrijkheid bij het bedenken van te nemen maatr^felen en ten siotte een soort van ongekxrf in erfelijke be- fasting en wat daar al zoo mee samenhangt. In de eerste plaats weten we, ondanks de bi- bliotheken vol, die over hcriditeit geschreven zijn,, nog maar heel weinig absoluut zeker over de practische rol van erfelijke eigen- schanpen. Verder beteekent het maatschap- pelijk milieu in de meeste gevalUen heel wat meer dan aangeboren eigenschappen, zooals tal van ervaringen leeren en wie te groote beteekems toekent aan die eigenschappen beter is te zeggen aanleg voor mogelijke ontwikkeling van eigenschappen zou alle opvoedmgswerk wel kunnen staken. Bijzondere gaven zijn niet noodig voor het goed vervullen van de taak van gezinsvoogd (voogdes), ondanks de hierboven genoemde vereischten. Want heel dikwijls blijkt, dat menschen, die met niets anders gewapend dan een goed hoofd en een warm hart, voog- dij op zich nemen, die eigenschappen blijken re bezitten, hetzij al heel flink uitgegroei'd, hetzij in kienf! Ze gaan zich dan ontwikke- len en men ziet dat aan de resultaten. Ook komt het wel voor, dat een gezins voogd met zijn eerste gevai niet het ge- wenschte succes heeft, maar toch doorzet en bij het tweede of derde slaagt. Ook hier heeft oefening in dte school der practijk groote waarde. Als er voldoende goed getrainde gezins- voogden zullen zijn, met tact, inzicht en door- zettingsvermogen, dan zullen tuchtscholen en opvoed mgsgestichten op den duur wel min of meer ontvolkt beginnen te raken. En daar moet het heen. Dus: mannelijke en wouwe- Hjke vrijwilligers voor! IS EEN BEGRIJPELIJKE SALARIS- REGELING NOODIG? Men echrijft aan het Hbl., dat een leeraar aan 'n R.H.B.S. in een der noordelijke provin- cies werd aangesteld voor het geven van drie lesuren per week aan een rijksinrichting voor lager onderwijs. Hij berekende, dat zijn sala- ris daarvoor zou bedragen ruim 300 gld. per jaar. Het departement berekende even wel dat dit moet zijn21 gl. per jaar. kapitalen werk tot stand brengt, willens en wetens tijd en geld te laten verknoeien, onge- acht nog den beroerden indruk, die wordt te weeg gebracht, is onfatsoenlijk. Dat Mr. Langeveld door Mr. Kusters met z'n besluit is gefeliciteerd, zegt natuurlijk niemendal. Evenwel, we hebben weer iets geleerd. De aannemers weten thans tenminste, bij wien ze met hun zaken niet moeten zijn. Want het is duidelijk, dat juristen, welke het niet beneden zich achten, aan besteksbe- palingen een onjuiste en misselijke uitleg- ging te geven, als hier is geschied, voor het behandelen van rechtskundige vraagstukken van eenige beteekenis niet de aangewezen menschen zijn. J. BROERSMA. Gemeiml nieuws EEN RARE DETECTIVE. Zaterdagavond omstreeks elf uur drong, naar de Telg. meldt, te Schiedam een man de woning binnen van L. T. aan het Ouderkerk- hof, voorgevende detective te zijn. Hij greep den bewoner T. aan en wierp hem, terwijl hij geld eischte, op een bed. Op het hulpge- roep van den man nam de indringer ijlings door een raam de vlucht, zonder in de gele genheid te zijn geweest, iets mee te nemen. GEZINSVOOGDEN GEVRAAGD. Er zijn tal van menschen, zegt het Hbld., die hun vrijen tijd niet nu-ttig kunnen gebrui- ken, door gebrek aan gelegenheid werk te doen, dat subjectief zoowel als objeetief practische waarde heeft. Menigeen hunkert er naar, maatschappeLijk werk te mogen ver- richten, maar weet den weg niet het te vin- den. Weinu, voortreffelijk werk, dat gemoed en intellect in actie brengt en dat in zeer vele gevallen naar alle kanten ruime voldoening geeft, zelfvoldoening inbegrepen, is het werk der gezinsvoogdij. We lezen hierover in „De Schakel", onder het opschrift: ,,Wie stelt zich als gezinshoofd besctiikbaar?''. „Hct kan in de maatschappij veel beter gaan dan het gaat. Doch dan moeten wij al ien meewerken. Dan moeten wij aan ons ge- yoel van saamhoorigheid of naastenliefde ui- ting geven. Dan moeten wij dat niet trachten opzij te schuiven met gedachten aCs„ik ben er niet voor geschikt", of „zij hebben mij niet noodig" of „ik heb er geen tijd voor". Want gij zijt er wel voor geschikt, gij zijt wel noodig en gij hebt er wel tijd voor. Wij spreken thans over „gezinsvoogdij". Dit is de aanhef van een circulaire, die het be stuur der 3e afdeeling van „Pro Juventute" dezer dagen heeft verspreid. „De gezinsvoog dij is ingesteld", lezen wij verder, „om de gezinnen bij elkaar te houden, om het fami- lieverband te handhaven, om de kinderen zoolang bij vader en moeder te laten, als maar mogelijk is, cm de scheuren en breu- ken in het gezinsleven te repareeren, om het oudertijk gezag, dat geknakt en omver ge- haald is, weer op te heffen, om onhandelbare joHgens en losbandige meisjos terug te bren gen tot orde en regehnaat". Er zijn niet ge- noeg menschen die zich voor gezinsvoogdij beschikbaar stellen, Het dob! der circulaire is velen er toe te bewegen dit te doen Het excuus „ik kan niet", ,Jk ben er niet ge schikt voor" gaat niet op, „warat het bestuur van „Pro Juventute", dat in Protestantsche, Joodsche en neutrale gevallen aan den kin- derrechter een bepaalden persoon als gezins voogd voordraagt, kent de maat van uw ca- paciteiten en van uw vrijen tijd en zal u niet Parlementaire deba/ten per draadlooze. Het is nog niet zoo ver, maar het zou zoo ver kunnen komen. De vorige week werd in het Britsche Parlement de vraag gesteld „of de Moeder der Parlementen ootk niet, parle- mentair gesproken, de Vader der "Draadlooze moest zijn?" De vrager bedoelde, dat Enge- land het initiatief moest nemen ,om de parle mentaire debatten draadloos aan de gemeen- schap prijs te geven. De vrager dacht blijkbaar niet aan dat dit vaderschap al verbeurd; ik weet althans van teen land, Australie, dat het zijn parlementaire beraad- slagingcn draadloos uitzendt. Het voor- beeld, dat misschien schoon is voor een land als Australie, waar de omstandigheden zoo geheel anders zijn als in de meeste Europee- sche landen, verdient dunkt mij in Enge- land geen navolging. Er klonken luide kre- ten van protest, toen de vraag in het Lager- huis werd gesteld. Maar er zijn niettemin wel parlementsleden, die er ooren naar hebben. Dat zijn die schaarschen, die het in de rede- kun'st ver hebben gebracht, die als Parlemen- tariers een grooten naam hebben en die slechts zoo nu en dan, op kritieke oogenblik- ken, hun terdege voorbereide speeches hou den. De meerderheid van het publiek, die naar men moet aannemen om het draad looze parlement vraagt, beseft niet hoe ver- velend het draadloos vermaak zal worden, in- dien deze weuschen in vervulling gaan. Keu- ze uit de beraadslagingen zou onvermijdeliik zijn, want het zou biina een misdaad tegen de natuur zijn den ether aan het trillen te brengen met parlementaire welsprekendheid van de normale orde. Maar een selectie uit de debatten is een netelig ding, dat licht par- tij- en persoonlifken naijver kan kweeken, met al het geharrewar en de kleineerende ruzie, die er uit kunnen voortvloeien. Daar- entegen zou het laatste greintje waardig- heid van h^t Parlement voorgoed verdwij- nen, indien het publiek voortdurend en lang durig werd vergast op de zeer middehnatige en vaak uiterst verwarde rhetorica van de meeste parlerr^ntselden. In de courant ko men de beraadslagingen van het Parlement er het voordeeligst af. De brave verslagge- vers slagen er in zin te geven aan wauwel- taal en zinnen te eindigen, die uit den mond der parlementaire sprekers nimmer hun slot- woord kregen. Niettemin heeft de pers hier al lang opgehouden volledige parlementaire verslagen te freven, omdat eenvoudig nie- mand ze las En een veertiendaagsche proef- neming met hef draadloos uitzenden van par lementaire verhandelingen, zou waarschiin- lij'k tenigevolge hebben, dat het publiek als een man zou gaan vragen om een kort en duidelijtk resumte, door een der spraakgrage narlementaire oomes. van hetgeeu is besrvro- ken Ik ge'oof niet, dat de draadlooze hier veel last zal Vrijgen van h-»t Parlement. De trottoir-wijsgeer. Een van de merkwaardigsfe straatfiguren van Londen is gestorven. Hij was een zeer oud man, met een patriarchaal voorkomen, die altiid, tenminste sinds de heugenis der meeste Londenaars, 's avonds in de bran ding van Piccadillv Circus stond. Hij was Moofshoofds en zijn lange witte haren vie- len als watervallen op ziin schouders, terwijl zijn baard op ziin borst zonk. Zijn trekken waren regelmatig en nobel. Zijn verschij- ning was zoo opvaTlend en zoo uit-den-tiid in dat uiterst modtemt centrum, dat hij aftijd in het oog moest vallen. Het zou mij niet verbazen, indien diege- nen van mijn lezers, die Londen hebben be- zocbt, 'hem met de hierboven gegeven i>e- schriiving terstond „thuis konden brengen", te meer omdat hi} hnmers „werkte" in dat deel van de stad, waar vreemdelingen het eeret komen. Hij „werkte" er, zeide ik. Het werk besfond in den verk'oop van zijn wijs- geerige pamfletten, op het trottoir voor „The Pavilion", een revue-paleis, waar frivole too- neel-vertooningen worden gegeven. De man, MacDonald was zijn naam, is nu overleden in een der groote, Londensche ziekenhui- zen. Hij was een Schotsche Canadees, die in zijn tijd schrijver, journalist, filmartiest, uit- vinder en leeraar was geweest. Veertig jaar geleden was hij redacteur van een der groot- ste Canadeesche bladen, de „Toronta Daily Globe". Hij is ook hoofdboekhouder ge weest van een der grootste .handelsonder- nemingen in dat verre Dominion. Naar En- geland gekomen, begon hij een fabriekje voor verduurzaamde levensmiddelen. Maar dit practische werk bekoorde hem niet en alle stoffelijke ambities als ijdel opgevend, werd hij tenslotte de phihsoof en geleerde van het trof'.oir, die Londen een dertig jaar lang heeft gekend. MacDonald was een autoriteit op het gebied van philologie en spraakkunst en had gestudeerd aan universiteiten in Cana da, Frankrijk en Duitschland. Ik heb wel eens een gesprek met hem aangeknoopt en vond hem in zijn conversatie een beschaafd en minzaam man, met volledige afwezigheid van die verwarde gevoelsneigingen, die men zoo vaak in de straat-hervormers waar- neemt. Het electrisch huis. De „Ideal Home Exhibition", die jaarlijks in Londen wordt gehouden, is weer aan den gang. Verleden jaar heb ik mijn lezers over aard en doel van deze tentoonstelling inge- licht. Ze verschilt in wezen niet veel van die van het vorig jaar en ik bepaal me ditmaal tot een opmerking over het electrisch huis, dat er te zien is. Het geeft een treffend, of- schoon wat te flatteerend beeld (voor dezen tijd), van de huishoudelijke mogelijkhed'en van electriciteit. Door v6or bedtijd een tijd- schakelaar in te stellen kan een slaper den volgenden ochtend worden gewekt door een electrischen zingenden vogel in een door een electrisch haardje (dat eenige oogenblik- ken tevoren automatisch is ingeschakeld) verwarmde kamer, terwijl de luiaard met electrische middelen een kop thee kan krij- gen zonder op te staan. Een schakelaar aan den wond binnen het bereik van den slaper, kan de kranen van het bad openen, opdat het electrisch verwarmde water er in kan stroo- men. Het huis bevat electrisch verwarmde droogrekken voor hand- en baddoeken, electrische wasch-, droog- en strijkmiddelen, een electrischen vatenwasscher en electrische haarden, fornuizen en naaimachines. In de volkdigheid van zijn inrichting demonstreert dit huis het gevaar, dat de bewoners het te gemakkelijk zullen krijgen en aan gemak- zucht zullen gaan lijden. De electriciteit zou op deze manier het kwaad kunnen gaan scheppen van de moeder, die haar kind ver- wenf. Een ander bezwaar, niet van geeste- lijken, maar van stoffelijken aard, dat bij een bezoek aan dit huis opkwam, was dat een huishouding op dezen electrischen voet voor 99 percent van Engelands inwoners te duur uitkomt. Men verschaft een begrooting van de kosten aan electriciteit; maar die begroo ting is uiterst bedriegelijk omdat ze uitgaat van de premisse, dat een kilowatt-uur (de een- heid, die de basis is voor prijsberekening van electriciteitsverbruik) een stuiver kost. In de praktijk van Londen kost hij echter twee stui- vers of meer. Het vooruitzicht bestaat welis- waar, dat de'eenheidsprijs, wanneer men tijd van leven heeft tot een stuiver zal wor den teruggebracht. Maar" zeker is het niet; en lang zal het duren. Men weet, dat de regeering er zich heeft voorgespannen dien begeerden toestand van goedkoope electri citeit in het leven te roepen. Maar dat zal haar niet zoo gemakkelijk vallen. Haar grootscheepsch plan voor dat doel, dat de yolgende week in het Lagerhuis zal worden ingediend, ontmoet zooals ik had ver- wacht en zooals ik u in een vroegeren brief over eleetriciteitsvoorziening in Engeland heb verteld veel verzet, zelfs bij haar vol- gelingen. omdat men er een eerste schrede in ziet op den weg naar nationalisatie of open- baar eigendom, een der idealen der socialis- ten. Reismisstanden in Louden. Een treffend voorbeeld van het ongemak, dat arbeiders en kantoorpersoneel van Lon den moeten verduren bij het reizen naar en van de plaatsen van hun arbeid, wordt ge- leverd door de ervaringen van de bewoners van Ilford, een oostelijke voorstad van de metropool. Er rijden verscheidene bussen en trams van Ilford naar de City; maar een tocht met deze vervoermiddelen duurt veel langer dan een per trein, zoodat de meeste menschen, die's morgens op pad gaan naar hun werk, de voorkeur geven aan treinen, die den ai^tand in een twintigtal minuten afleg- gen. De treinen komen aan, aan het station Liverpool Street, hetzelfde, waar ook de boottreinen aankomen, die reizigers van het Vastelafld van deft Ho°k naar Llarwich heb ben gebracht. De stroom van reizigers, die in dat Ilford, een groeiende woonbuurt, 's morgens het station besto-mt, is zoo enorm, dat de treinen hem nimrne: Vhoorlijk kunnen verstuwen Het resultaaf is, dat de menschen erger dan vee in de nauwe coupe s zijn ramen^epakt, zittend en staande en han- gende, terwijl ook de conducteurs en bagag°- wagen volgepakt staan De laatstgenoemde reisgef'genheid wordt door d> hum oris tf- sche slachtoffers de „opper-eerste klas" ge- noemd. De toestand wordt nu onderzocht, omdat men vreest, dat sporen van Ilford naar Londen en terug op de drukke ochtend- en avonduren spoedig onmogelijk zal wor den, indien men geen maatregelen tot verbe- tering neemt. Leden van de onderzoekings- commissie hebben niet gedraald de toestanden bij het passagiersvervoer daar gedurendte de laatste vijf jaren, als schandalig te kenschet- sen. Het publiek heeft ernstige grieven tegen de betrokken spoorweg-maatschappij, ook om dat de lokaal-treinen vertraging ondervinden door de eischen der treinen op de hoofdlijnen, die steeds vrije baan krijgen. Reizigers uit Nederland en de treinen, die van de haven te Harwisch Nederlandsche groenten en fruit naar Londen brengen, gaan rechtstreeks zon der vertraging naar Liverpool Street en de volgepakte lokaal-treinen met Londensche workers moeten wachten totdat die hoofdtrei- nen den weg vrij geven. De zaak is voor het eerst tet sprake gebracht door een inspecteur van den Londenschen Gezondheidsdienst, die er op wees, hoe buitengewoon nadeelig het voor den gezondheidstoestand der menschen was, indien zij een half uur of langer neus aan neus en mond aan mond moesten staan in nauwe treinrijtuigen, vaak te midden van on- gezonde menschen, die besmetting konden verspreiden. Ilford is het droevigste voor beeld. Maar dezelfde toestanden heerschen in mindere mate allerwege in en om Londen. Ze zijn de vloek van een stad, die te veel menschen herbergt. Londen, 23 Maart HISTORISCHE ANECDOTEN. Karel VI en zes heeren van zijn hofhou- ding kregen het in het hoofd om met het Carnava] van 1392 zich te verkleeden ais wild en. Zij maskeerden zich en trokken klee- re naan van linnen m^t pek besmeerd en waarop vlas was geplakt. Voor deze masca- rade de zaal in kwam was er last gegeven om de tocrrtsen te verwijderen De hertog van Orleans, die van deze order onkundig was, liet een van zijn lieden diens toors behouden en daar zij hem hinderde om te zien duwde hij ze wat weg, maar onge- lukkig den kant uit waar de wilden waren, die alien aaneen geklc nken waren door een ketting. Het vuur van de toorts zette plotse- ling de vlas in vlam. Door een gelukkig toe- val had de koning zich voor een oogenblik van de anderen verwijderd, om met de her- togin de Berrite te praten, zoodat hij niet aan den ketting za.. Flij maakte zich bekend en wilde met zijn kleed vol vlas de ongelukkigen ter hulp Snel len, die in lichte laaie stonden en de vreese- lijkste nu wckelijk wilde kreten slaak- ten. Maar de hertogin sloeg den koning cor- daat haar tieide armen om zijn hais, hield hem terug en riep: Maar zij branden, ziet ge dan niet, dat ze branden! Vreeselijk verminkt werden de ongelukki- gen opgenomen en weggedragen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie. Langestaat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevouden gedeponeerd op: 2, 3, 4, 5 en 6 April 1926: Een rijwiel- belastingmerk, een bal, een halve duimstok, een kindertaschje met inh., een rozenkrans, een jas, benevens diverse sleutels, mantelban- den en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen onderstaande voorwerpen, als gevoden aangegeven op: 2, 3, 4, 5 en 6 April 1926: Een rijwiel-belastingmerk, H. Metse laar, Limmen; duimstok en potlood, J. Hoed, Scharloo 39; ceintuur (blauw) G. Beurs, Oudegracht 219; rijwiel belastingmerk, M. Wolfers, Zeglis 37; 9 pakken sigaretten, N. Kuiper, Koningsweg 73; een band van een jas, J. Laup, Wagemakersstraat 13; een ijze- ren hoepel, W. Wentink Stationsstraat 60; een vulpen, G. Broersma, Westerweg 97; een knot zwart garen, I. Berg, Hofplein 53; een vulpen, Plomper Bergerweg (Bergen)- een portemonnaie met inhoud, J. Thomsen, Ritse- voort 27; rozenkrans, IJspeert, Ritsevoort 31een kindervork en lepel, J. de Vries, Ko ningsweg 72; een portemonnaie met inhoud, Jac. Langenberg, Luttik-Oudorp 24; zes pia- ncsnaren, D. Brouwer, Boterstraat 13; een zakmesje, J. Ooievaar, Laat 71; drie geld- stukken, G Bru.n, Van Leeuwenhoekstraat 38; een meisjestaschje, K. Konijn, Berkmeer (Gem. Opmeer); een huissleutel, B. Koelman 2e Landdwarsstraat 30; portemonnaie met inhoud, Faes, Friescheweg 36; portemonnaie met inhoud, J. Pool, Jaagpad 35; zilveren ro zenkrans, A. Bussen, Middenstraat 13; een ziiveren suikerlepel, Biskanter Magdalenen- straat; een voetbal, C. M. v.d. Stok, Kwee- renpad 3; mantelband (grijs), J. Balder, Vo- gelenzang 21; een pakje, inhoudende stof, G. Kaai, Vogelenzang 19; kinderpolshorloge met armband, J. Bontenberg, Oudegracht 218; een rolletje koperdraad, Mej. Ramakers Keizerstraat 34; een portemonnaie, B. Baas, Dahliastraat 6; een portemonnaie met sleutel, T. Snijders, Wolfpad 9, een portemonnaie met inhoud, Bruinenberg St. Jozefstraat 1. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poli tie. Onze kjnderkamer-..'dokfer" En n moet veel druiven hebben, en sinaasappelen en dadeb en vooral veel chocolade eh - fk kom over vyt minuten eens zien of m'n orders worden uitgevoerd, .(London Opinion)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8