Brieven nit Berlp. mmm zien, dat de Volkenbond de mogelijkheid voor ten algemeene internationale rechtsorgam- satie moest scheppen. Vrage, wat kan en wat moet de taak zijn, die in de gegeven cinstandigheden op de kleinei'e staten als Nederland rust? Voora! geen passiviteit. Een daarwerkelijk optreden als door Zweden ten behoove van den waren Volkenbondsgeest aan den dag gelegd, is ook Neerland's plicht. Ons land heeft geen vertegenwoordiger gckregen in de Commis- sie, die zich moet bezig houden met het ac- tueele probleem, dat in vollen omvang de samenstelling van den Raad bctreft. Dat is echter geenszins reden voor de Nederland- sche autoriteiten om in dezen stil te zitten, 'want elk land kan, zoo het dit verlangt, zijn fftandpunt voor de Ccmtnissie uiteenzetten. iWillen wij dus tijdig, d.w.z. eer de Volken- 'bondsvergadermg in September over de dan laan haar voor te leggen voorstellen te beshs- sen heeft, werk verrichten, dat allicht vrucht- dragend kan zijn, dan behooren wij met de ware Volkenbondsgedachte dienende sugges- ties in de Commissie te verschijnen. Maar er is meer. Niet slechts officieel-Ne derland, neen ons volk als zoodanig, de Nederlandsche publieke opinie in zake al wat ,den Volkenbond raakt, kan er toe mede wer den, dat, te samen met andere landen alles igedaan wordt om het geweten wakker te 'schudden, van volkeren, wier vertegenw oor- jtiigers te Geneve somwijlen nog te zeer han- gen aan de oude verfoeilijke methoden van Igeheime diplomatic, aan kleinzielige verderfe- 'lijke, egoistische belangenpolitiek. Nuttig kan [<het zijn, indien van Nederlandschen kant iplannen t.a.v. de Raadskwesties worden aan- 'hangig gemaakt, doch daarnaast is het niet minder nuttig, dat over heel de wereld, dus ook ten onzent, verder wordt gearbeid aan het opvoeden der publieke opinie, opdat meer en meer alom de staten en hun leiders rijp wor- 'den voor den waren Volkenbondsgeest, die en ziet daar naar mijn gevoelen de voor" naamste oorzaak van wat maar al te zeer aanleiding tot het geween over Geneve gaf thans nog in te beperkte mate aanwezig is. Meer dan ooit is er voor de organisaties. die voor Volkenbond en Vrede ijveren, werk aan den winkel. Zij toch hebben tot verheven taak de volkeren in dezen tot rijpheid, tot in- xich te brengen. Hierin kan ook juis van Ne derland veel goeds uitgaan, want als het aankomt op de internationale publieke opinie, dan pleegt men d.w.z. de burgerij en zulks niet zonder reden tot in de grootste en mach- tigste staten ook bijzondere aandacht te wij- den aan de gevoelens en meeningen. die !e- ven in een volk als het onze. Tenslotte gaat het om een ethisch vraagstuk en daarin beef: staatkundige macht niet de bovenhand. Dat eerst langzaam de vruchten van zulk een pioniersarbeid tot wasdom zullen komen, mag nooit tot onthouding en nalatigheid doen besluiten. Late men indachtig zijn aan de schoone woorden, door zijn daden ge- volgd, van Willem de Zwijger: „Pas besom de reussir pour entreprendre ni de vaincre pour perseverer". WIJ REPAREEREN UW VULPENHOUDER ONDER GARANTIE, Meest voorkomonde onderdeelen in voorraad. L. FRAN&ENBER&, ALKMAAR. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De npname ui deze rubnek bewijst geens zins dat de redactie er mede insterm.) o.i. heeft iemand met een verleden als Ds. D. het recht op een eerstc, op een voorgangers- plaats in de gemeente verbeurd. Het doet pijnlijk aan, dat noch Ds. D. noch zijn be- wonderaars dat schijnen te beseffen. Het argument van broodnood moet hier buiten beschouwing blijven. Een academisch gevormd man kan toch wel wat anders dan preeken alleen? Met dank voor de plaatsing. C. J. TJADEN. M. d. R- Met schrik zag ik gisteren weer roode paaltjes staan in den Singelweg bij't Varne- broek en wel in de daar juist zoo mooi ge- maakte verbrceding voorzoover. dat met be- houd van de boomen mogelijk was. Daar wordt toch niet weer wat afgenomen? Trouwens, ook zonder die boomen op te offeren ware afdoende verbetering naast 't nieuwe Weeshuis te verlcrijgen door een voet pad buiten de boomed om, eenerzijds aanslui- tend bij het reeds bestaande pad achter de boomen naar de Heilooerbrug.anderzijds tot aan de Kneppelbrug via een of ander voet- padbruggetie over de uitmonding van de oude Zandersioot. Daarmede zou tevens de niet on- gevaarlijke hoek NassaulaanSingel veel verbeteren. Moge het nog zoo worden. Bij voorbaat dankend voor ev. opname. Hoogachtend, Uw abonne A. POT Jzn. Bergen, N.H., 7 April, 1926. V GeacMe Redacteur, Het is de bedoeling van ondergeteekende allerminst, Ds. Doevendans en zijn aanhan- gers door dit schrijven te krenken. Maar te- genover hun voorstelling van zaken dient o i. ook een andere te worden gesteld. Voor een drietal jaren, schorste de kerke- raad der Nederl. Hervormde gemeente Ds Doevendans als predikant, omdat hij niette- genstaande ernstige vermaningen (o.a. van wijlen Ds. van Noort) voort ging niet het be- drijven van handelingen, waarover de Chris- telijke Kerk, in navolging der Apostelen, al tijd haar afschuw heeft uitgesproken. Ds D. wist de justitie te ontsnappen door naar het buitenland te wij ken, en keerde eerst te- rug, toen de zaak verjaard was. Berouwvol, zooals hij vaak verzekert, en het past ons niet daaraan te twijfelen. Maar een rouwkleed heeft voor velen iets aantrekkelijks; daardoor wordt het vaak een pronkgewaad. Ds. Doevendans wake daarte- fen. Doch het gaat hier geenszins om het erouw van Ds. D., zelfs niet om Gods gena- de, waarvan wij weten dat hij onuitputtelijk is, waarom het gaat, is de vraag of iemand met het verleden van Ds. D. geschikt is, als voorganger eener gemeente. Wii meenen, dat de Bijbel zelf hierop ontkennend antwoordt Onder het oude Testament mocht zelfs geen man het priesterambt bedienen, die een lichamelijk gebrek had, en onder het Nieuwe Testament, in de gemeenten der Christenen, mag niemand een afnbt waarnemen, aller minst dat van voorganger, of hij* moet een onbevlekten naam hebben. Lees de brieven van den Apostel Paulus. De arbeid van een Evangeliedienaar wordt verlamd, wanneer men hem bij de geringste aanleiding op een verleden kan wijzen, dat zelfs den wereldling tot schande strekt. De profeet verweet eenmaal Koning David dat hij de vijanden des Heeren grootelijks had dotn lasteren. Het bevlekte verleden van een voorganger, die anderen tot boete en be- keering vermaant, is een rem voor de doorwer- king van het Evangelie. Nog eenmaal, God verstoot den boetvaar- digc niet, en ons past dit allenninst. maar Prorinciaal nieuws EEN NIEUW RAADHUIS TE HEILOO. (Van onzen specialen verslaggever.) In den raad werd steeds meer de noodza- felijkheid ingezien van het stichten van een nieuw raadhuis, met als gevolg, dat de raad op voorstel van den heer Vrijburg B. en W. uitnoodigde, de planned daarvan voor te be- reiden. In principe sprak de raad zich uit voor een raadhuis zonder ambtswoning, omdat op de gedachte plaats alle gevels van het raadhuis in het gezicht komen en men een onfsiering door een wasch enz. van de omgeving niet wenschelijk oordeelde. Voor deze overwegingea valt iets te zeg- gen. In vele gevallen is de keukenomgeving van een bewoond huis iets, dat men gaarne aan het oog onttrekt, maar anderzi'ds hangt veel af van het gezin, dat er woont en heeft een gedeeltelij'ke permanente bewoning van een gebouw iets, wat wel eenige voorkeur verdient, aangezien dan zoo'n gebouw des avonds, als er niet vergaderd wordt, niet zoo'n verlaten iudruk maakt. Dat er op de gedachte plaats het mooie terrein tegenover den Rijksstraatwcg naar Alkmaar, waar vroeger het hotel „Promena- de" stond1, dat mam helaas voor een aopel en een ei liet sloopen niet zoo gebouwd kan worden, dat een woonhuis aan het raadhuis voor den voorbijganger van buiten hinder moet opleveren, is iets wat, zacht uitgedrukt, overdreven kan worden genoemd. Een ieder, die het gemeentehuis te Heiloo bezocht, gevoeldc al een reeks van jaren de behoefte van deze plaats aan een nieuw raad huis. Dat het er nu eindelijk eens van zal komen zal wel door geen enkelem Heilooer als een overdreven luxe worden oenoemd. Het oude gemeentehuis is en als secretarie en als vergaderlokaal voor den raad totaal on geschikt. Heiloo wordt zoo langzamerhand een ge meente van een zoodanige omvang, dat al leen uit een representatief oogpunt een nieuw meente van een zoada',:gen o-nvene. dat al- noodzakelijkheid, dat B. en W. kunnen ver- gaderen zoirder dat het secretarieoersonee! voor een groot deel gedwongen wordt het verhandelde te hooren, bestaat ook reeds lang, terwijl tal van burgers voor bepaalde gevallen dm burgemeester wel eens a'leen willen spreken. De gelegenheid bestaat daar- toe ook thans wel, doch niet ten gemeente- huize. De omvangrijkheid van de gemeenteadmi- nistratie vordert, dat ook de secretaris de be- schikking krijgt over een eigen werkkamer. In groote lijnen kwam dan ook vast te staan, dat het nieuwe gemeentehuis een raadszaal moest bevatten, een kamer voor den burgemeester, een dito voor den secre taris en pen vertrek voor de vergadteringen van het B. A. en voor de zitdagen van den ontvanger. Als bedrag voor de bouwkosten werd een som van ongeveer f 30000 gesteld. Aanvankelijk werd gedacht aan- het uit- schrijven van een prijsvraag. Dit vorderde -echter volgens de regels van den bond van architecten een vrij belangrijk bedrag, terwijl men de beslissing over het bouwp'an na- genoeg uit handen geeft, terwijl de raad juist deze beslissing r.an zich wenschte te houden. B. en W. schreven daarom een architect, die zich voor het maken van een uitbreidings- plan bereid had verklaard. of hij bereid was een plan voor het raadhuis te maken, onder voorbehoud dat er niets van kon ko men en in het vooruitzicht, dat zijn plan niet in aanmerking kon komen. Deze architect gaf aan de uitnoodiging ge- hoor en meerdere architecten dienden eigener bewegicg eveneens vrijblijvend een plan in, met als gevolg, dat e£n tiental plannen in- kwam, waarvan slechts een van een niet- architect. Deze plannen worden 6 en 13 April van 2 tot 4 uur en 8 en 15 April van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur in de raad«zaal voor be'ang&tel lenden gratis ter bezichtiging gesteld. Wij namen eeu en ander in oogenschouw en constateerden met voldoening, dat de inzenders er naar gestreefd hebben, iets aan- passends voor de omgeving te scheppen. Dit is vooral het geval met no. 5, een zeer aardig ontwerp, volgens de situatie-teekening zoo geplaatst, dat een toren juist in het ver- lengde komt te staan van den rijksstraat- weg. No. 2 bevalt ons, voor wat de indeeling betreft, bijzonder. Opk wat de lijnen be- treft, zal dit moderne bouwwerk zeker vol- doen. Dit plan maakt den indruk van een architect te zijn, die er naar streefde, iets van onzen tijd in zijn bouwwerk tot uiting te laten komen. Naast het mooie eenvoudige dorpskerkje zal dit gebouw het ter plaatse zeker goed doen. Een technisch bezwaar kan zijn, dat de zijkanten voor de dakbedekking te weinig helling hebben. Aan het plan is niet te zien, welke dakbe dekking de architect zich heeft gedacht. Van een architect, die een dergelijk plan .ontwierp, kan men echter wel aannemen, dat hij dit technisch bezwaar wel onder de oogen heeft gezien. Een ander bezwaar van dit plan is, dat er een won in? in georoiecteerd is, doch ook dit kan gewijzigd worden. Nor 4 is over het geheel momentaal. maar heeft wel iets van een modern kerkje. De ont- werper van no. 6 heeft o.i. te sterk gedacht, it ts te ontwerpen, dat aanpast aan de hui- zen in de omgeving, als die van den dokter en van den heer Maas Geesteranus. Dit ontwerp is er geen van onzen tijd, al 1 geeft het wat de indeeling betreft, een maxi mum van nuttig effect. Van o. 7 komt de raadszaal1 ons wat kleio voor, overigens is dit plan wel van de ge- wenschte indeeling. No. 8, dat bij het publiek door de perspec- tieve aquarellistische uitvoering den groot- sten indruk maakt, is een ontwerp in Hol- landsch-renessance-stijl. Dc hall is hierin van een zoodanige afmeting, dat men er aan- grenzende grootere vertrekken verwacht, dan er achter liggen. De aardige raadszaal met kinderbalken1 komt ons in dit plan wat laag voor. Het front van no. 9 is wel aardig. De indee ling van dit plan is wat te verward. No. 10 maakt op ons een te gediukten indruk. De keuze zal voor den raad geen gemak- kelijke zijuj. Voor ailed gaven wij de voor keur aan de plannen, die als een schepping van onzen tijd kunnen worden beschouwd. Het geldt hier het stichten van een gemeen- schapshuis op het mooiste punt in het dorp. De raad zou dan ook o.i. verstandig doen, advies van Heemschut of van de Prov. Adviescommissie in te winnen. Als men zelf wil beslissen, doet men in ieder geval goed, voorlichting van deskun- digen te vragen. UIT BERGEN. Vanwege het Provinciaal Waterleidingbe- drijf is aan het gemeentebestuur vergunning verzocht tot het in bedrijf stellen van twee centrifugaalpompen, gedreven door 2 elec- tromotoren op een terrein aan den Zwarte- weg. De heer W. A. Dingemans, alhier, gedi- plomeerde van de afd. Werktuigbouwkunde der Middelbare Technische School te Haar lem, is benoemd1 tot technicus bij de Bataaf- sche Petroleum Mij. ter standplaats Pladjoe (Sumatra). UIT DE RIJP. Op Maandag 5 April 192 b, des avonds te half acht ure, werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een uitvoering gegeven van gewijde muziek en wel door de heeren A. C. Prooily te Purmerend en L. Knip te Beemster. De opkomst van de belangstellendien mocht niet groot worden genoemd. Op keurige wijze gaf ae heer Provily (die organist is van de groo te kerk te Purmerend) zijn muzicknummers ten gehoore, terwijl de heer Knip eveneens die aanwezigen heeft doen genieten van zijn prachtige zangnummers. Het publiek keerde dan ook zeer voldaan huiswaarts. Mocht de prijs van de melk alhier in een tijdsverloop van' een maand met 2 ccnten per Liter zijn verlaagd, thans is de prijs der melik weer op 1 cent gestegen en alzoo ge- bracht op 12 cent per Liter. UIT AKERSLOOT. Dinsdagmorgen is de boot van de Alkmaar Packet vaxend'e naar de weekmarkt te Pur merend, wegens de dikken mist, tegen de vlotbrug aan dlen Kogerpolder gevaren en heeft daar heel wat averij gemaakt. In den nam id dag kon het verkeer over de brug weer plaats hebben. Het personeel van het Prov. Electr. be drijf is thans bezig om de tranformator aan de Zuidervaart te instaileeren voor de ver- lichting aldaar. Hoogstwaarschijn 1 ijk zal de opening uw* week nog plaats hebben. BROEK OP LANGE'NDIJK (Maart.) Geboren: Neeltje, doch ter van P. J. de Boer en T. van Soelen. Aarjen, zoon van C. Balder en van IJ. Prins. Geertje en Jannetje, dochters van J. Kamp en T. Krijger. Cornelis, zoon van J. Borsten en C. M. Blokkeer. Auke, zoon van J. Dirk- maat en T. Dekker. Catharina, dochter van W. Twisker en van D. de Vet. Overleden Neeltje Dirkmaat, oud 82 jaar, weduwe van Dirk Wagenaar. Te Alkmaar, Ida Vader, echtgenoote van A. Goudsblom. NOORDSCHARWOUDE (Maart.) Gebor e n Jacobus Theodorus, z. van Simon van Diepen en Elisabeth Kramer. Cornelis Johannes, z. van Jan Mul en Ka- tharina Bakker. -Wilhelmus Jozeph, z. van Wilhelmus Kuin en Cornelia Maria de Wijs. Overleden Grietje Kooij, oud 32 ja ren, echtgenoote van Jan Smit. Jan Schil- der, oud 74 jaren, echtgenoot van Maartje Bos. Naklanken van Genfeve. De „volkswensch". De „Platz der Republik". De heer de Margerie. Jolly, de hongerkunstenaar. Arme millionairen. Berlijn, einde Maart. Zoo zijn wij dus in den Volkenbond nog niet opgenomen. Nu, wanneer men de tee- dere uiteenzettingen in Geneve als buiten- staander beluisterde en ontleedde, dan kwain men wel tot de overtuiging, dat het nu niet bepaald bovenmatig gemoedelijk en behage- lijk op dit gezellige samenzijn ten behoeve van den wereldvrede toeging. Niettemin weet ieder verstandig mensch in Duitschland, dat het tot ons programma behooren moet, een aannemelijken wd£ te vinden, welke het ons mogelijk maakt, ten slotte toch nog onze plaats in dit mternationaal parlement van leidende staatslieden in te nemen. Men kan zelfs niet zeggen, dat die Duit- sche groepen, welke er sedert jaren trotsch op gaan, zich „tegenstanders van den Vol kenbond" te noemen, zich over het tumult en de catastrophe van deze nieuwe werJd-cen- trale op Zwitserschen bodem bijzonder ver- heugd getoond hebben. Weliswaar werden er, toen de berichten uit Geneve binnenkwamen, dreunende phrases gelanceerd. „Zie je nu wel", riepen onze nationalisten, „wij hebben het immers altijd gezegd: den Geneefschen Bond ontbreekt het in zijn titel aan twee woorden, hij had eigenlijk „Vol- kenbond tegen Duitschland" moeten hee- ten; zoolang hij in overeenstemming met de zen meer juisten titel werkzaam was, func- tionneerde hij ook zeer goed; maar op het oogenblik, waarop hij zijn oorspronkelijke bestemming verloochenen wilde en met Duitschland wou samenwerken, ontstond er een noodlottige verwarring". Zoo spraken zij. Zoo kon men het in al- lerlei variaties in de nationalistische pers lezea. Doch toen Rijkskanselier Luther en de Rijtosminister van Buitenlandsche Zaken Sfre- esmann naar Berlijn terugkeerden, werd voor hun geenszins een brandstapel aangestoken, maar de overweldigende meerderheid van den Rijksdag billijkte hun politiek en ver- standige houding, en ook zij, die tegen het votum van vertrouwen stemden, zijn nu in den grond van hun hart blij, dat de tendenz van vreedzame overeenstemming met onze vroegere oorlogstegenstanders behouden wordt. Men ziet hieruit met bijna verrassende dui- delijkheid, dat de republiek in Duitschland en de overtuiging van den onontbeerlijken eisch eener democratische verzoeningspolitiek bui- tengewoon verstevigd zijn. Dat bleek ook uit de bepaald verbluffendc uitspraak van den „volkswil", welke men als een stormachtig protest van de meest uit§enloopende kringen der bevolking tegen de overmatig groote materieele aanspraken der onttroonde vor- stenhuizen moet opvatten. Twaalf en een half millioen menschen hebben zich op de lijst laten plaatsen van degenen, die den uiterst sti-engen eisch stellen, om tegenover de vroegere vorsten en hun familieleden een radicale onteigening toe te passen en aan hen zelfs geen schadeloosstelling, hoe gering ook, voor de inbeslagname van al hun bezittin- gen willen toekennen. Men heeft vastgesteld, dat deze millioenenmenigtc in aantal dat der leden van de communistische en sociaal-dc- mocratische partijen ver overtreft. Ja, ook nog grootcr is dan het aantal leden der dcmccia- tische- en der Katholieke centrumspartij Dat beteekent, dat metterdaad vele hoiukw ii- zenden uit het kamp van hen, die men no aanhangers der monarchic besenouw.tor dezen stap besloten hebben. Een rcsuliaat, dat niemand had verwacht. In!usschen is er geen sprake van, dat al deze twaalf en een half millioen menschen in hun hart van meening zijn, dat de voormaligc Souvereinen nu maar in een volkomen ar- moede teruggestooten moeten worden. Zonder twijfel wil slechts een deel der massa, die zich nu in dezen zin heeft uitgesproken, deze con- sequentie inderdaad aanvaarden De meesten wilden voor alles een dringende vermaning richten aan den Rijksdag, om, bij het treffen van een „vergelijk" met de vorstenhuizen, welke kwestie nu eindelijk, bijna acht jaren na de revolutie, zal worden geregeld, aan de voormalige koningen, groothertogen en herto- gen niet de ongehoorde sommen toe te ken- nen, welke zij op grond van een letterlijke uit- legging van oeroude documenten opeischen. Men wil in Duitschland een bepaalde catego- rie van landgenooten ten slotte niet zoo be- handelen, dat men haar al haar eigendom- men, tot op het laatste hemden-knoopje af- neemt. Want men weet, welke gevaarlijke ge- volgen dat met zich mede zou kunnen bren gen. Men heeft bovendien genoeg historischen zin, om niet in een tijd van rustige evolutie, de onbekookte maatregelen van een revoluti- onnaire opwinding te willen treffen. Maar men wil luid en krachtig daartegen protes- teeren, dat de voormalige vorsten tot de rijk- ste pariculieren van het gansche land ge maakt worden. Zonder twijfel kan men in een zoodanige uiting van den volkswil een ver- sterking van de republikeinsche gedachte en een zeer besliste afsterving van de eertijds heerschende monarchistische gevoelens her- kennen. Nog een ander kenmerkend symptoom, hoe- wel van geringer beteekenis, wijst in dezelfde richting. De groo.^ Platz in de Berlijnsche Tiergarten, in welks midden zich de „Sieges- saule" verheft, de herinnering aan de overwin- ningsoorlogen van 1864, 1866 en 1870, en waarnaast het Rijksdaggebouw met het Bis- marckstandbeeld voor zijn portaal staat, draagt sedert meer dan vijfiig jaren den naam „Konigsplatz." Nu heeft het Berlijnsche stadsbestuur besloten, dit revier cm te doo- pen. De naam zal in de toekomst: „Platz der Republik" zijn. Toen het voorstel pas ver- scheen, verwekte het nog heftigen tegen- stand. Maar de afkeuiende stemmen zijn meer en meer verstomd, en het voorstel is nu in den gemeenteraad, wederom met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Men behoeft er niet meer aan te twijfelen, dat de stemming van onvriendelijkheid,' van verbittering en animositeit tegen Frankrijk aanzienlijk milder is geworden Met name in de ahnosfeer van kunsten en wetensohappen en verdere intellectueele kringen' in de Duit- sche hoofdstad wordt deze verandering steeds meer merkbaar. De tactvolle en hoogst aan- gename houding van den tegenwoordigesn Franschen gezant irn Berlijn, c!en heer de Margerie, heeft daartoe zonder twijfel ten zeerste bijgedragen. Hij verzuimt persoonlijk geen enkele gelegenheid, om blij ken te geven van zijn belangstclling in de cultureele ge- beurterissen van Berlijn. Hij verschijnf bij de openinigsfeestelijkheden van de groote ten- toonstellingen en hij heeft er zich alle moeite voor gegeven, om het plan voor een groote tentoonstelling van werken van Honyre Dau- miers, den genialen Franschen schilder en teekenaar der vorige eeuw, te doen door gaan. Aan zijn bemiddelirg is het te danken, dat het Louvre-museum zelfs twee werken van Daumjers naar Berlijn gestuurd heeft; iets dergelijks kwam ook v6or den oorlog bijna nooit voor. Een bijzonder aandeel in deze ontwikkcling van meer vriendschappelij- ke tcirekkingen heeft ook de heer de Marge rie Junior, de zoon van den gezant, die als attache aan zijn vader is toegevoegd. Hij zoowel als zijn jonge vrouw spreken voor- treffelijk Duit3ch, en 2ij vinden reeds door deze eigenschap gemakkelijk gelegenheid, met de leidende figuren in de Berlijnsche cultuur in aanraking te komen. Men erkent, van hoeveel gewicht voor de verhouding tus- schen twee volkeren de keuze is der pensoon- lijkhedeni, in wier handen de publieke' ambten worden gelegd. Een merkwaardige gebeurtenis, welke zich juist in Berlijn afspeelt, mag ook als een be- wijs, dat wij nu werkelijk een tijd van vrede doorleven, worden aangemerkt. Er zijn name- lijk bij ons tweehongerkunstenaars opge- treden! Dat zou in dc kwade jaren, welke ach ter ons liggen, waarlijk niet mogelijk zijn ge- weest. Tijdens den oorlog en nog langen tijd na het zoogenaamde vrede-sluiten waren wij Berlijners in zekeren zin zonder uitzondering hongerkunstenaars. Want wij hadden niets of ten minste ontstellcnd weinig te eten, te weinig zelfs om „satt zu werden"; wanneer nu twee menschen optreden, die hun vermo- gen om te vasten, bepaald volgens de regelen der sport ontwikkeld hebben, dan beteekent zulks toch, dat het hongerlijden niet meer een algemeene gewoonte te Berlijn is. De wijze, waarop de beide kunstenaars hun kunst vertoonden was hoogst oorspronkelijk Zij traden namelijk in eenrestaurant op. Dus op een plaats, welke overigens de men- schen nu niet bepaald tot een hongerkuur wil cpwekken. Het is in een van de talrijke cafe's, door een vindingrijk brein op meerdere punten in dc hoofdstad onder den plezierigen naam „Krokodil" gebouwd. De menschen kwameu en ze komen zelfs vandaag nog hier- heen, laten het zich goed smakeu en bewonde- ren dan in een nevenzaal de merkwaardige tijdgenooten, die hun toonen willen, met hoe weinig voedsel de mensch eigenlijk nog kan leven. De eene echter moest het schouwspel ontij- dig staken. Hij had er reeds reeds! na zestien dagen genoeg van, kreeg maagkram- pen en werd in zorgwekkenden toestand weg- gedragen uit de glasvitrine, waaronder hij neerzat en letterlijk niets deed, zelfs niet at! Maar zijn collega zit nog altijd in de verze gelde glazen kast. Terwijl ik deze regels neer- schrijf, houdt hij nog steeds vol. Over enkele dagen eerst wil hij zich laten verlossen Hij heeft dan, wanneer alles goed gaat, niet min der dan 44 dagen gevast. Een bewonderens- waardige prestatie. De wonderiijke gast luis- tert ndar den vertrouwelijken naam „Jolly", hij is nu al een soort lieveling van de Berlij ners. Jolly meent intusschen, dat het nog niets om het lijf heeft; 44 dagen vasten moet voor hem een peuleschilletje zijn. Hij zal zich verder gaan trainen en hoopt het nog eens tot 60 dagen te brengen. Hij is in staat en drijft het nog zoover, dat hij zich het eten maar heelemaal gaat afwennen. Wat dan in elk geval een aanzienlijke levensbezuiniging zou beteekenen. In elk geval zijn er nog een groep andere menschen, die vandaag tenminste niet meer zoo veel en zeer zeker niet meer zoo „goed" eten als voor den oorlog. Onlangs heeft iemand zich het genoegen gegund om een tnerkwaardig boek uit het jaar 1912 door te kijken, het ,"jaarbcek der Pruissische millio naire", om daaruit een vergelijking te ma ke ntusschen den vroegeren toestand der 8300 uitverkorenen, die toentertijd'de eer ge- noten, in de lijsten van dit boek te worden opgenomen, en dien van heden. Daarbij kwa- men recht merkwaardige en ook zeer tragi- sche dingen aan het licht. Een zeer groot aantal van de voormalige millionaire is ge- storven, tijdens de revolutie gevlucht of uitge- weken. De meesten van hen kunnen zich niet meer rijke menschen noemen. Een is, zooals geconstateerd werd, thans als film-figurant werkzaam, hij treedt daarbij meerdere malen ai's „elcgante heer in voornaam gezelschap" op. Een antler, die totaal verarmd is, is een eierhandel begonnen en heeft er zich langza merhand weer wat bovenop gewerkt. Een derde heeft een betrekking bij het Berlijnsche electricitcitsbedrijf. Een vierde kan zich slechts in den levensstrijd handhaven door het verhuren van zijn woning, of tenminste van alle kamers op een cnaanzienlijk achter- kamertie r.a, waarop hij zelf op meer dan bescheiden voet leeft. En zoo gaat het ver der. De algemeene wijziging der sociale ver- houdingen in Duitschland kan niet duidelij- ker blijken dan door het trekken van zulke vergelijkingen. Dr. MAX OSBORN. Marktberichten WARMENHUIZEN, 7 April 1926. Roo- de Kool le s. 5.708; Roode Kool 2e s. 4.507; Gele Kool le s. 4.406; Gele Kool 2e s. 3.10—3.30; Witte Kool 8.60—/ 9.20; Uien 6.50—/ 7.60. Aanvoer: 29225 K.G Roode Kool; 2850 K.G. Gele Kool; 1850 K.G. Witte Kool; 1575 K.G. Uien. u ZflehfflflHig toesebouwer, als de middenvooT van de tbuia- elut »ooi de twee<ie maal een ojigelegde kana voor een ope* goal mist: Yerbazend Jammer, niet? (Humoriai) .-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7