AlKmaarsche Courant H1LLES beschui De dochler van Flv&. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT! FEULLETON. No 83 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. Vrijdag 9 April. Starisnieaws. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET. Aan het verslag over het boekjaax 1925, uit te brengen in de Algemeene Vergadering van aandeelhouders op 14 April a.s. wordt het volgende ontleend: Door Commissarissen zal aan de Algemee ne Vergadering worden voorgesteld den heer j. F. Moens, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking van Directeur te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door den heer Moens gedurende een reeks van jaren aan de Ven- nootschap bewezen. Wat de resultaten betreft, kan met tevre- denheid op het afgeloopen jaar worden te- ruggezien. Wei wijst, tengevolge van het nog steeds stille zakenleven en de gereserveerde houding, ook dit jaar het bedrag der uitstaande cre- dieten tegenover het vorig jaar weer een klei- ne achteruitgang aan, daartegenover gaven echter de effectenzaken, speciaal over het. laatste kwartaal, een flinke verlevendiging te zien. De resultaten staan dan ook geens- zins bij die van het vorige jaar ten achter. De brutowinst bedraagt. het saldo van het vorige jaar ad. 1.423.72 inbegrepen, 716.156.59. Aan het Pensioen- en Onder- steuningsfonds wordt toegevoegd 21.780.07 terwijl wordt voorgesteld te reserveeren voor dubieuse vorderingen 25.000.af te schrijven op de safe-inrichtingen en meubilair 6.198.58 (dit hoofd komt hierna, als naar gewoonte, voor 1.op de Balans voor), voorts op Gebouwen 33.619.65. De tegen dubieuse debiteuren gevormde reserve, die onder het hoofd crediteuren is opgenomen, wordt ruimschoots voldoende geacht. Na voormelde afschrijvingen en toevoegm- gen kan zoowel op de preferente, als op de gewone aandeelen een dividend van 6 pet. uit- gekeerd worden. De preferente aandeelhou ders hebben in mindering hierop in Nov. '25 reeds een interim-dividend van 3 pet. ontvan- gen. De voornaamste'rekeningen wijzen de vol gende cijfers aan: Acceptatierekening 5-318.398.03 (v. j. 5.845.515.18. Debiteuren 3-992.310.75 (v. j. 3.823.759.6014). Voorschot in Reke- ning Crt. op Prolongate Voorwaarden 3.784.680.81 (v. j. 3.606.226.93). Gebou wen 600.000.— (v. j. 632.000). Kapi- taal (pref. en gewoon). 3.500.000 Reserve 447-000.— Deposito-rekening 3.199.423.97 (v.j. 3.021.409.42), be- staande uit 2178 posten, waarvan 1.520.461.90 op jaardepot en het restee- rende op korter termijn. Crediteuren 3.564.573.(vorig jaar 3.839.318.27. Het Pensioenfonds wijst thans een kapitaal aan van 265.302.73 (v.j. 239-916.23) en een reserve voor koersverschillen van 25.449.86 (v. j. 13.256.24). Aan pensioen en ondersteuning werd over 1925 betaald 9.891-44, terwijl over dat jaar aan interest gekweekt werd 13.497.87, het- geen dus na betaling van de pensioenen en ondersteuning nog een bate laat van 3.606 43; als bijdrage over 1925 ontving het fonds 21 780.07, zoodat het fonds toe- nam met f 25.386.50. FEESTAVOND B. A. N. S. Men schrijft ons: Het bestuur van de afd. Alkmaar van den' B. A. N. S. had gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" de leden met hunne dames en verschil- lende genoodigden samengerotpen ter bijwo- ning van een propaganda-feestavond. Zoo velen hadden aan den oproep gehoor gege- ven, dat de zaal, waaraan een prettig aanzien was gegeven, bijna geheel gevuld was met een feestelijk gestemde schare. De heer K. J. N i e s heette als voorzitter der afdeeling alien welkom, de hoop uitspre- kende, dat de avond aan het doel zou beant- woorden: propaganda voor den Bond, het toonen van een werkehjk leven der afdeeling en het verschaffen van een genocglijken avond. Spr. bracht dank aan alien, die hadden me- degewerkt, om den feestavond in elkaar te zetten en richtte een speciaal wood van welkom tot den heer J. H. Peters lid van het hoofdbestuur van den B. A. N S Hierna was het woord aan den heer C d e Boer, voorzitter van de feestcommissie, die Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Guntcr. Verlaald door Mr. G. Keller. 2) Een oogenblik later salueert de bootsman en vraagt den kapitein: Zou het niet beter zijn als ik ook het tweede anker klaar voor uitwerpen maakte? ja, dat kon wel noodig zijn bij deze zee, antwoordt de kapitein, terwijl de eerste offi- cier er sarcastisch op laat volgen: „'t Is me je vroolijke nachtje wel -/■ Ja nog slechter aan het strand dan op zee, antwoordt Guy, terwijl hij zijn jas met de eene hand wat steviger om zich heen trekt en met de andere tracht zijn zuidwester op het hoofd te houden, waaronder, trots zijn pogin- gen om ze ef onder weg te dringen, nicttemin enkele blonde krullen te voorschijn komen Voortdurend loopen de drie manner, over het dek, het water van zich afschuddend dat over de verschansing slaat, en tevens trachtend de circulatie van het bloed te herstellen, welke eenige stremming lieeft ondervonden tenge volge van den snijdenden noordwesten wind die hen den ganscher. nacht had geteisterd. En het is een verschrikkelijke nacht; een dier nachten die in de herinnering van de lijdende menschheid blijft voortleven door de weduwen die hij maakt en de wezen die hij een hartelijk woord van hulde bracht aan de werkkracht van den heer Nies, als voorzitter van de afd. Alkmaar in het afgeloopen jaar naar voren gekomen. Op spr.'s voorstel werd door de aanwezigen spontaan. een hoera aangeheven. Op aangename wijze, herhaakleMjk door gelach onderbroken, vertelde de heer de Boer van de moeilijkheden en lastige gevallen, waarvoor een feestcommissie en speciaal een spreker kan komen te staan. Daama gaf hij het woord aan den heer Peters. Deze begon met een verzoek om het roo- ken te laten tot de pauze en deelde dan mede, dat hij voomamelijk het woord had te richten tot de dames, juist omdat deze zoo- veel te maken hebben met de vakorganisatie onder de spoorwegambtenaren. Spr. meende, dat het nut daarvan niet is te onderschatten en achtte het den plicht der dames om hun echtgenoot of verloofde aan te sporen tot het bezoek der vergaderingen hunner organisa- tie. De trouwe vergaderingbezoekers zijn de steunpilaren daarvan, zij beslissen over de levenskwesties der ambtenaren, Vraagstuk- ken waarvan de niet ter vergadering komen- den dikwijls heel weinig we ten en hunne vrouwen heelemaal niets. Spr. lichtte dit nader toe met te wijzen op de geschiedenis van het nieuwe pensioen- reglement, dat hij zeer belangrijk noemde, omdat het de positie van de spoorwegmen- schen en hunne vrouwen en kinderen zoo ge heel heeft veranderd en verbeterd, vooral ten opzichte van de weduwen en weezen. Spr. gmg hierop nader in en constateerde, dat het veel moeite heeft gekost om de nieuwe bepa- lingen aarigenomen te krijgen, zoo zelfs, dat de pensioenregeling in gevaar heeft ver- keerd De groote ellende, waarin een vrouw van een spoorwegambtenaar steeds met hare kinderen achterbleef, als haar man stierf, had den B. A. N. S. negen jaar vast doen houden aan zijn verlangens inzake verbetering van het pensioenreglement, totdat eindelijk deze weracn ingewilligd met terugwerkende kracht tot 1919. Spr. schetste ook eenige „humoristische" bepalingen van het nieuwe reglement, die de lachlust der vergadering opwekten. Erkennende, dat de omstandigheden den Bond gunstig zijn geweest, bracht spr. toch een woord van dank aan de vakorganisatie, die den juisten tijd heeft weten te benutten om te verkrijgen wat nu is vastgelegd. Heeft uw man daaraan ook meegewerkt en in hoe- verc? vfoeg spr. den aanwezigen vrouwen, waarbij hij er de verloofde dames op wees, dat ook hare toekomst toch de Spoorwagen is. Laat de vakorganisatie niet links liggen, vermaande spr., spoort uw rnannen en aan- staande mannen aan gehoor te geven aan de roepstem der vakorganisatie, die al die vraagstukken behartigt die u moeten behoe- den voor broodsgebrek en strekken in uw ei- gen belang, omdat zij beoogen uw culturee- len welstand. Een daverend applaus was spr.'s loon voor zijn opwekkend woord, waarvoor de heer de Boer hem nog hartelijk dank bracht en waaraan deze nog toevoegde een dankbe tuiging aan het Hoofdbestuur voor den steun, verieend bij het organiseeren van dezen feestavond. In een nu volgende korte pauze bracht een trio, bestaande uit de heeren v. d. Molen (viool), Kaal (cello) en Hoogland (piano) mooie muziek ten gehoore, waarvoor zij een welverdiend applaus oogstten. Mevrouw Ruygh-Krens zong hierna „Strijd mee", een lied, voor deze gelegenheid gedicht door den afdeelingsvoorzitter en door den heer W H. Slinger gecomponeerd. Dat de heer de Boer de zangeres en den mu- sicus dank bracht voor hunne welwillende medewerking, spreekt van zelf. Het lied zelve werd met levendigen bijval begroet. Verder zong de begaafde zangeres nog, wedcrcm begeleid door den heer Slinger, „Cavatine" uit de „Freischutz" van C. M. von Weber, en „Standchen" van Schubert, welke beide liederen een stormachtig applaus de- den weerklinken. De heer A. Haasbroek wist door het zingen van een paar aardige cabaretliedjes, begeleid door zijn broer J. Haasbroek, de feestvreugde steeds hooger op te voeren. De refreinen wer- den door het publiek al spoedig meegezon- gen. Met het vertoonen van een serie door hem zelf vcrvaardigde lantaarnplaatjes van een resi door /.witserland heeft de heer Ruygh alle aanwezigen ten ?cerste aan zich ver plicht. In de pauze musiceerde bovengenoemd trio bijzonder verdienstelijk. Daarna traden aller- eerst eenige dames en heeren op met „Artis- tenrevue", een stukje met zeer vermakelijke scenes, waarmee veel dank werd geoogst. Mevr. Ruygh zong, begeleid door den achterlaat; nacht waarin de dijken be- zwj ken \ooi de kracht van het water, dat breede bressen s,aat en daar doorhecn stroomt om. de on;-. s hermde woiden en de blowende toomgaarden tot t-edd.ngen van bruisende strocrucn e maken en.tot diepe zil- te meren, waar.n de uit hun s:aap opge schrikte landiouv.ers met hun v.u hteude vrouwen en ki d.ren den dood vinden, in Vlaanderen, Brabant, Zeeland Friesland en op de eilancen en in de polders van Holland en racht die weer nieuwe ellende fcrengt over de Nederlriders, rijfc en arm, adel en hur- g rs, alsof hun niet reeds genoeg jammer en e"ende van de zi de van Philips II en van A'va ten dcel valt, reeds gedurende meer dan vijf jaar. Een nacht waarin de niet rustende roordwesten wind vanuit de Noordzee staat op de onbcschermende dijken van Holland daarbij gelio j en dcor een getij van ong ken do hoogte en het onl cschermde land teisterde op een wijze die herinnerde aan den Aller- heiligerrvlo d ran 1570, hoe wel deze thans reeds twee jaar ge'eden is en we nu het voor- jnar van 1572 hebben Hoe ontzeltend het op het land is gesle'd, blijkt weldra in het duis- ter yan den nacht. I.ichten bewegen zich nu eens hier dan weer daar op de kust van Zuid- Beveland, en duidelijk is het gejammer van honderden verdrinkende boeren op het schip te hooren. Bij Sint Joris, daar is een dijk doorge- broken! roept Chester tot zijn Untenant, waar- op hij prevelt: God helpe de arme kerels, wij kunnen het niet, als hij ervaart, dat het schip door den storm voortgejaagd, een weinig naar stuurboord zwenkt. heer Slinger, nog een drfeta! Hedefen: „lx ken een lied", van W. de Mol, en „Zonne- lied" en „Nacht" van Cath. van Rennes. Onder eenige zeer waardeerende woorden overhandigde de heer de Boer aan mevr. Ruygh een bloemstuk voor haar schoonen zang, een hulde waarmee hij ook den heer Slinger eerde en waarmee de heele zaal met een daverend applaus instemde Daarmee was het eigenlijke feestprogram- ma afgewerkt en kwam het dansen aan de orde, een nummer dat vrijwel aller belang- stclling had. Tijdens het dansen gaf de heer Haashroek nog enkele cabaretnummers, die zeer insloe- gen. Om ruim twee uur sloot de heer Nies den feestavond, daarbij dank brengend aan de muziek die op uitstekende wijze den dans begeleidde en aan den heer Doggenaar voor de keurige versiering van de zaal. Een bcroep werd gedaan op de bdang- stelling ook voor de volgende feestavonden, die men hoopt voortaan ieder jaar te geven. NOORD-HOLLANDSCH GROND- CREDIET HYPOTHEEKBANK TE ALKMAAR. Aan het verslag over het jaar 1925 wordt het volgende ontleend: In 1925 werden afgesloten 99 hypothecaire leeningen tot een bedrag van 1.416.800, terwijl de daarop betrekking hebbende on- derpanden werden gewaardeerd op 2.134.000, zoodat gemiddeld pl.m. 66,4 pet. der getaxeerde waarde werd verieend. Hebtotaal der op 31 December 1925 uit staande leeningen bedroeg f 6.157.991, ter wijl de daarop betrekking hebbende onder- panden waxen gewaardeerd op 10.334.424, zoodat pl.m. 59,6 pet. daarop loopt n 1925 werd eenmaal tot executie overge- gaan wegens faillissement van den debiteur; hierbij werd geen verlies geleden. De Vennootschap is, behalve met betrek king tot de ten hare behoeve hypothecair verbonden goederen, direct noch indirect bij eenig onroerend bezit geinteresseerd. In 1925 werd geplaatst 1.696.300 aan pandbrieven, terwijl werd ingekocht en uit- geloot to een bedrag van 1.167.500. Op 31 December 1924 waren aan pand brieven in omloop 5.478.200, zoodat op 31 December 1925 in omloop waren tot een be drag van 6.007.000. De Reserve en de Extra Reserve bedroegen respectievclijk 104.076 en 101.685.39; bij goedkeuring van de Balans en Winst- en Verliesrekening zal het totaal der Reserven bedragen 219.181.39. Door Commissarissen wordt aan de Alge meene Vergadering, welke gehouden zal wor den op Woensdag 14 April a.s, voorgesteld het dividend over het boekjaar 1925 te bepa- len op 18 pet. (v. j. 16 pet.) DE NOOD IN DE DRENTSCHE VENEN. Gaame verleenen wij plaatsing aan het volgende: Met een enkel woord is reeds geme?d, dat het Centraal Steuncomite te Emmen niets uitstaande heeft met het verachtelijke gedrag van een individu dat gelden inzamelde en inplaats het aan de armen te doen toekomen, het voor eigen doeleinden bestemde. Zeer ze- ker zal menigeen, alvorens zijn gaven te offe- ren, zekerheid willen hebben of er wel zoo'n groote nood in de venen heerscht en of de gegeven gelden te rechter plaatse zullen ko men. Het te Alkmaar gevormde comity heeft zich met het Steuncomite te Emmen, waarin o. a. eenige gemeenteraadsleden( een oud- wethouder enz. zitting hebben, in verbinding gesteld. Het ontvangen schrijven bevat ver- bijterende berichten. Deze menschen, schrijft een gemeenteraadslid, hebben vrijwel gebrek aan alles, onder-, bovenkleeding, ligging, dekking, schoeisel of klompen, om van le- vensbehoeftcn maar niet te spreken. Het thans bestaande Centraal Steuncomite Een minuut later beveelt hij haastig: Laten twee kv/artiermeesters hier komen met de log. Na den toestand te hebben opgenomen, bromt hij plolseling: Tien knoopen en met het getij nog vier meer! Twee uur! Wij moe ten vlak tegenover het Kromvliet zijn; het Verdronken Land hebben we dan aan lijzijde. Daarop roept hij opgewonden tot zijn luite- nani: Ga naar voren en laat bcide ankers kiaar maken. Wij moeten onder de lij van Zuid-Beveland in het doodtij komen waar het hoog water, dat de Ooster-Schelde binnen- komt, den stroorn van de hoofdrivier ontmoet. Als wij me, dezen wind en dit getij in den hoofdarm van de rivier komen dan zal het met onze ankers een heeh toer zijn om aan deze zijde van Fort L i!lo te blijven en dat be- teekent gevangents en dood veer ieder onzer. „Aiva's dood," ge weet wat dat zeggen wil. De Untenant bromt alleen ten antwoord: „jawel, en snelt naar voren. waar men hem bevJlen kan zien geven aan de matrozen, die op order van den bootsman daarheen zijn ge- ga an Chester staat naast den roerganger en geeft zelf den koers aan. Een minuut later komt de bootsman aan- gestrompeld over het gladde dek van't schip en fluistert met schor stemgeluid: „booten vooruit!" „Hoe kan je dat weten? Je kunt toch niet in het donker zien!" „Ik zag lichten." „Zoo, de lichten van Zandvliet." „Neen! Het zijn booten! Pistoolschoten, haakbussen! Ik zag het vuur van hun schie- ten drie streken aan lijzijde, in het doodtij on- j der de kust van Beveland!" 1 bepaalt zich tot dusver in hoofdzaak tot het verstrekken van versterkende middelen, Hee ding en dekking aan zieken, zwakken, tuber- culoselijders, kraamvrouwen en dergelijken. Dna komen de oudjes aan debeurt, dan de groote gezinnen en zoo verder* Een uitkomst is nog niet te zien. De werkloosheid, gevolg van het niet kunnen afzetten van turf tenge volge van de concurrentie van olie en ben zine en het niet tewerk kunnen stellen van arbeiders in DuitschJand, dateert van 1921 en wordt ieder jaar grooter. De werkeloos- hefdkassen krijgen jaarlijks subsidie van de gemeente. Op de gemeentebegrooting wordt ae post „Armenzorg" ieder jaar met 25000 verhoogd en er staat 135.000 op de begroo- ting voor werkverschaffing, terwijl voor schoolvoeding en kleeding 7000 s uitgetrok- ken. Ondanks deze sommen is de nood groot en als men o. a. bedenkt, dat die 7000 voor schoolvoeding en Weeding over 52 scho- len omet worden verdeeld (de gemeente Em men bestaat uit veel dorpen, buurten en ge- huchten), kan men begrijpen, dat er nog heel veel meer moet worden gedaan. Een ieder bedenke dus hoe ontzettend de armoede is en hoe zalig't is te geven. Gemeng-d nieuws VERBORGEN SCHATTEN DER ZEE. Toen in den tijd, volgende op den grooten wereldoorlog, verschillende naar het conti nent bestemde groote stoomschepen het slachtoffer werden van den onzichtbaren vij- and, namelijk de onder water drijvende mij- nen, welke in dien tijd niet zoo spoedig kon- den worden opgeruimd als zij waren uitge- legd, zonk niet ver benoorden Terschelhng o. m. het Amerikaansche stoomschip „West- Arvada", dat met een kostbare lading ka- toen van de Vereenigde Staten naar Bremen onderweg was, aldus wordt uit IJmuiden aan de „Msb." gemeld. Om nog zooveel mogelijk van deze lading te kunnen bergen, werd eai duiker-ondcrzock in gesteld, teneinde te kunnen vaststellen, hoe de ligging van het schip was en of de zeer hooge kosten van een bergings-expeditie loonend konden worden gemaakt. Het bleek toen, dat het achterschip door de mijnontploffing geheel uit elkander was gerukt en de lading reeds voor een groot deel was weggedreven. De voorruimen waren evenwel nog dicht en de kans was groot, dat uit de opbrengst van de geborgen lading nog een zekere bate zou kunnen worden geboekt Gedurende een tweetal jaren was een Britsche bergingsmaatschappij bezig met het bergen van de lading, maar eindigde daar- rjfde in het najaar van 1925, omdat of de kosu-n te hoog werden of de opbrengst van het g^borgene niet in de juiste verhouding tot ie tegenwoordige marktwaarde van onbe- scliadigde katoen stond. Op verzoek vn bo anghebber.den bij de lading is in de afgelooppn week door den dui ker van Drimmelen "an Bureau Wijsmuller te I j.T.1 Ten een nieuw ouderzoek ter plaatse in- gesteld en daarbij bleek, dat het schip op z cr groote diepte gezonken lag, wat al een bezwaar is voor de berging wegens den stroom. Bovendien was het voorschip nu ook door de stormen van den afgeloopen winter erg gehavend en geheel opengescheurd. Een deel van in het voorruim geborgen lading was door hot zeewater dermate uitgezet, dat het een compacte massa vormde, welke alleen te bereiken was, als mar het voorruim met dy- namiet uit elkander liet springen. Aan de eene zijde staat dan evenwel de kans, dat men bij aanhoudend gunstig weer „Dan kan ik de hand op die booten leg- gen," fluistert de kapitein. En de ware aard van den man komt nu eerst recht voor den dag; hij is even snel van gedachte als van daad. Hij roept: Alle hens aan dek om het schip te doen wenden. Twintig man naar het achterschip om het emmerzeil te bedienen! Laat beide ankers val- len bij dertig vadem! De mannen van stuur boord moeten klaar scaan me* pieken, messen en bijlen, geen vuurwapenc dus Ik wil geen herrie bij dit zaakje! Laten drie man aan de loefzijde met enterhaken gereed staan." Een minuut later ziet hij de flitsen van schoten op een kabellengte afstand aan stuur- boordzijde. „Je roer naar stuurboord," roept hij naar achter. „Zoo is het goed; nu koers houden en het topzeil inhalen!" Een minuut later glijdt hij langs de booten, en rekening houdend met den stroom, die daar verbazend sterk is, wendt hij plotseling zijn schip, terwijl hij zijn bevelen met de spreektronipet geeft.' ,,Hard stuurboord nu! Brassen aan lijzijde. Haal de zeilen aan de windzijde flink aan!" En onmiddellijk zwaaide het schip bij met scherp gebraste voorzeilen en met breed uit gezet emmerzeil, dat, al werd het door den storm bijna van zijn sterk gespannen touwen gerukt, het vaartuig met groote snelheid drijft r ar het doodtij, gevormd door de Oos ter-Schelde, waar deze den stroom van den hoofdarm ontmoet. Het volgend oogenblik ligt hij naast de beide vaartuigen, en zijn stuurboordbeman- ning springt met sleeplijnen in de hand aan een groot deel kan bergen, maar aan de an dere zijde de nog grootere kans, dat men bij een plotseling opkomende storm de vlucht moet nemen en het bergingswerk in den steek laten. Door diezelfde oorzaak zou dan evenwel de loskomende lading uit het open- gespleten schip spoelen en men bij tenigkeer ter plaatse niets of zoo goed als niets meer vinden. Tegenover de zekerheid van een. graote kosten-rekening staat de onzekerheid, of men die kosten zal goedmaken, laat staan nog wat zal verdienen. Vain de bevinding yan den duiker is een rapport opgemaakt en aan belanghebbenden afgeleverd. Of die nog lust zullen gevoelen om „goed geld naar kwaad geld" te gooien, is hoogst twijfelachtig. HET AUTOBUS-ONGEJ.UK BIJ THOLEN. De rechtbank te Breda heeft gister nog eenige getuigen gehoord, o.a den rijksveld- wachter V. en den waarnemend burgemeester van Tholen, inzake het auiobusongeluk, waarbij zeven vrouwen het leven hebben ver- loren. De verdediger, mr. Kegge uit Goes, vroeg alsnog enkele getuigen a decharge te hooren naar aanleiding van het rapport der deskundigen. De rechtbank, na tweemaai ia raadkamer te zijn geweest, vond geen term^t te treden in het verzoek van d^-n verdediger en bepaalde de uitspraak op 15 April. DE HAARLEMSCHE FLESSCHEN- TREKKFRS. De politie van Schoten heeft aangehouden H. J. K., een van de flesscher.trekkers, die Haarlem en omstreken onveilig hebben ge maakt. Hij wordt verdacht van oplichting. Den laatsten tijd had K Amsterdam tot ope- ratieterrein gekozen. Bij het betrekken van goederen bediende hij zich van oostgirobil- jetten. Hij vervulde de diverse formalite iten. maar voor het advies zorgde hij nooit. Zoo zijn er vele P msterdamsche winkeliers inge- loopen Ook wegens de in Haarlem en Scho ten gepleegde handelingen (in verband waar mee onlangs bij K huiszoeking is gedaan) is men tot de aanhouding overgegaan. DE STRIJD IN DE MANDEN- NIJVERHEID. De dezer dager onder leiding van dr. Dec kers gehouden conference tusschen beide partiien, heeft niet tot overeenstemming ge- leid. De staking wordt voortgezet. HET L1JK OP DEN SPOORWEG. Woensdag heeft dr. Hulst uit Leiden- het lijk van den 29-jarigen J. M. Grashof, dat 7'mdagavond aan de spoorlijn Enschede Lonneker werd gevonden, aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. De sectie heeft tot resultaat gehad, dat als vaststaand moet worden aangenomen, dat G. door het aanrijden van een trein den dood heeft gevon den. Aan een der treinwielen zijn ook bij na der onderzoek bloed en haren ontdekc. BRAND TE GRONINGEN. Gisternacht tegen 12 uur is brand uitge- broken in de meubelfabriek van de firma D. T. Rodenberg, aan het Winschoterdiep te Groningen. De fabriek is geheel uitgebrand; alleen de e^peditiezaal, waarin enkele meu- bels en een vrachtauto stonden, bleef ge- spaard. Machinerieen en zeer veel hout en half afgewerkte meubels gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend; er was tot's avonds 7 uur gewerkt. Vast staat, dat kortsluiting niet de oorzaak kan zijn. De fabriek was verzekerd. HET CONFLICT BIJ ELECTROLUX. De vice-president, mr. H. W. B. Thomas, waarnemend president van de rechtbank al- hier, heeft vandaag uitspraak gedaan in kort geding in den eisch van de directie van Elec- boord er van en maakt zich van de vaartui gen meester. Zij liggen spoedig aan zijn lijzijde vastge- meerd, tegen zee en storm beschut, terwijl hij het anker laat vallen in stil water, gevormd door de zandbanken en ondiepten van Zuid- Beveland. Blijkbaar was men aan boord der beide vaartuigen niet handgemeen geweest doordat Chesters mannen de opvarenden wat al te onverwacht op het lijf waren gevallen. Een minuut later klautert de bootsman we- der aan boord van „Het Meisje van Dover" en rapporteert: „Wij hebben ze allebei inge- pikt!" „Wat zijn het voor landslui?" ;,De eene boot is van de vijanden, de ande- ren zijn vrienden." „Welke vrienden?" „Dirk Duyvel en zijn bende Watei-geuzen; en Dirk raast en tiert en beweert dat we hem onbillijk behandelen." „En wie zijn er in de andere boot?" „Dat is een Spaansch pleizierjacht of een of ander staatsievaartuig, te oordeelen naar de mooiigheden en de zonnetent." „En wie zijn er aan boord?" „Roeiers, die om genade smeken, en twee of drie vrouwen, die op een na alien in zwijm liggen. Daar was ook i een Italiaan of een Spanjaard aan boord, maar Duyvel en zijn mannetjes hebben toen ze de boot overmeester- den, hem een touw om het lijf geslagen, hem over boord gezet en hem aldus voortgesleepf. Ik heb een stil vermoeden, dat hij dit niet overleefd heeft." (Wordt vervolgd.) - Als go alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDOEL te zijn I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5