KWATTAS5 JAmREEP I Sippen est Eonljnen. t. Beterdan6oed: DE BESTE fc-olux tegen den hoofdvertegenwoordiger A F. D. Kannegieter: Genoemde Kannegieter heeft een showroom met woning van Electrolux aan den Hillevliet en is met het andere personeel in staking ee- g aan. Namens Electrolux had mr. Bout als pro- cureur een eisch ingesteld tot onmiddellijke 'wntruiming van de woning. De waarnemende president heeft gedaagde in het ongelijk gesteld en hem bevolen binnen 7 dagen, dus voor 16 April, de woning en den winkel te verlaten en ter beschikking van eischeres te stellen. Hij machtigt eischeres daarna deze ontruiming zelf te bewerkstellt gen desnoods met den sterken arm. Voor elken dag, dat de woning na 16 April zal worden ter beschikking gesteld, zal ge daagde een schadevergoeding hebben te beta- len van 52. Hjj wordt tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, die .worden vastgesteld op 40. Het bondsbestuur van den Algemeenen Nederlandschen bond van handels- en kan- foorbedienden deelt nice, dat het aantal stakers is toegenomen. De staking begon met 95 reizigers; thans zijn 106 leden van het personeel in staking. Personen die kort v6or tiet uitbreken van de staking waren aangeno- men om na Paschen in dienst te treden," heb ben zich bij de stakers aangesloten. CHRISTELIJK HISTQRISCHE UNIE. Gister is te Utrecht de algemeene vergade- ring van de Christelijk-Historische Unie ge- houden. De 2de vice-voorzitter der Unie, de heer J. ter Haar, uit Amsterdam, heeft haar geo- pend met een rede* waarin hij zeide, dat als gevolg van het bedanken als lid van h£t noofdbestuur door de heeren dr. J. Schokking en prof. Slotemaker de Bruine, de Unie thans zander voorzitter en eersten vice-voorzitter is. Spreker bracht hun hulde voor hetgeen zij in de genoemde functies hebben verricht. Rede dr. De Visser. Daarna was aan de orde het punt: Bespre- king van de jongste kabinetscrisis en haar op lossing. De voorzitter van dc Christelijk-Historische fractie in de Tweede Kamer, dr. J. Th. de Visser, hield hierover een uitvoerige inleiding. Omtrent het gezantschap en de daarbij ge- volgde politick zeide spr. ten slotte, loopen bij ons de meeningen uiteen. Zoo goed als in elke politieke partij is dit zoo. Bij de anti-revolu- tionainren staan de heeren Visscher en Duy- maer van Twist, die er niet voor stemmen wilden, er anders tegenover dan de rest. De liberate Uniemannen Eerdmans, Heeres en Van Raalte teekenden reeds in 1915, op prin- cipieele gronden, protest aan tegen de tijde- iijke missie, hoewel alle anderen hunner frac tie, onder leiding van De Meester, er genoe- gen mede namen. Ook volgden toen Gerhard, Mendels, Spiekman en Duys hun leider Troel- stra bij mens voorstemmen niet Doch geen dezer partijen maakte daarvan een aanklacht van ontrouw aan beginselen. Allerminst nu mag dit geschieden in de onze, die minder dan eenige andere een nauw partijverband kent; die minder dan eenige andere een dog- matische partij wil zijn. Het aanleggen van theologisch-kerkelijke maatstaven ter beoor- dec-ling van onze poiitieke deugelijkheid, is de Chr. Hist. Unie uit den booze. Men zij voorzichtig en blijve het spoor drukken van onze voorgangers, die bij beslistheid zich steeds zoo ruim toonden tegenover geestver- wanten. Hoe verschilden Lohman en Idsinga vaak prindpieel, doch geen hunner dacht er ooit aan den ander daarom minder zuiver f'hr.-Historisch te achten! Wij alien staan en blijven op chr.-histori- schen grondslag, het program der beginselen is ons aller program. Maar bij den opbouw kunnen verschillen openbaar worden omtrent vraagstukken van inrichting en architectuur, die tot wrijving aanleiding geven, maar die nooit de begeerte mogen doen verflauwen, door gemeenschappelijke samenwerking de politieke chr.-hist. woning te voltooien. Op die broederlijke gezindheid, op het onderling ver- trouwen, dat daartoe noodzakelijk is, doe ik een dringend beroep. Eenheid bij verscheiden- fieid, persoonlijke beginselvastheid en onder- linge vrijhejd zij en blijve onze leuze. En wan- neer wij dan, ieder voor onszelf dagelijks die- per wortelende in het leven des H. Geestes en stervende aan onszelf, ons met het licht, dat God ons schenkt, wijden aan de belangen het zerufen van een gezant naar het Vaticaan in strijd is met de. prctestrntsche beginselen. Maar ook staat vast, dat wanener er twee din gen met elkaar in botsing komen, het een zaak van het geweten is, het een of het ander te kiezen. Zoo heeft De Savomin Lohman in 1915 gekozen voor het tijdelijk gezantschap bij den Paus. Toen heeft de heer Lohman zijn geweten laten spreken en gemeend, ter wille van de vredesbelangen zijn beginselbezwaar op zij te moeten zetten. Als dit oogenblik weer zou komen, zou de C. H. Unie weer haar ge- wetensbezwaar op zij moeten zetten. Doch dit was op 11 November niet het geval. Wei was het volkomen gelijk aan het geval, waarvoor Lohman in 1920 stond, en Schokking in 1924. Ook toen was er de mogelijkheid ge- weest, dat de amendementen van Lomhan en Schokking tot afschaffing van het gezant schap zouden zijn aangenomen. De situatie in 1925 was dus precies de zelfde als in 1920 en 1924. Voor de toekomsi van de Unie en voor de toekomst van ons gansche volk is daarom de beslissing zoo belangrijk. In November was afgesproken, dat wij zou den getrouw blijven aan het standpunt van 1920 en 1924. Dr. De Visser opperde de mo gelijkheid, dat Lohman, indien deze geleefd had, na de verklaring van mr. Marchant op 11 November van houding zou zijn veran- derd. Het is moeilijk te voorspellen, wat ge- beurd zou zijn, Lohman is er niet meer, maar spreker komt Jret onwaarschijnlijk voor, ge- zien de houding van den heer Lohman gedu- rend'e tal van jaren. Als wij terwille van het behoud van de rechtsche samenwerking ge- stemd hadden tegen het amendement-Kersten, zou de houding van 1920 zijn verlaten. De rechtsche samenwerking zou dan wel een tijdlang gered zijn, doch onder roomsche overheersching. (Applaus). Spreker herhaalt, dat ook hij de rechtsche samenwerking op prijs stelt, maar er moet zijn een samenwerking van vrije mannen, waarbij de belangen van iedere groep worden geerbie- digd; geen samenw?rking, waarbij de eene partij zich onvoorwaardelijk aan de andere partij onderwerpt De Christ.-Historische Unie is een politieke groep, die zich ontwikkelt, die beteekenis crijgt onder ons volk en de ook samenwerking moet zoeken met andere groepen, doch die an dere groepen moeten er op aan kunnen dat zij te doen hebben met mannen, die staan voor hun beginsel. Kn ding is voor de Christelijk-Historische Unie noodig, noodig voor let verder optreden van de vertegenwoordigers van de Unie in de Staten-Generaal, namelijk, dat het Neder- landsche volk dient te weten, dat de c.-h. Ka- merfractie de Unie achter zich heeft. (Bravo- geroep). Buiren de Unie is er meermalen op gedoeld, dat de C.H. Kamerfractie gehandeld zou heb ben op eigen avontuur. Spreker verwees hier- voor naar een artikel van baron Van Wijnber gen in een katholiek blad van gisteren. Het spijt hem, dat er nu na 4 maanden nog derge- lijke dingen, als daarin staan, beweerd wor den. Voor de toekomst van ons Nederlandsche volk is het noodig, dat het duidelljk blijkt, of het hier betreft een campagne van den heer Snoeck Henkemans, of een beginselstrijd van de C. LI. Unie. Is het een campagne van een groep C.-H. Kamerleden, dan zouden die Ka merleden moeten gaan; daarom is de motie goed. (Luid applaus). Wij hebben naar ons geweten gehandeld. Als wij ons vergist heb ben in een zoo belangrijk punt, dan moeten wij gaan. (Geroep: neen, neen! Daverend ap plaus). Daarna werd aan den heer Snoeck Henke mans een groote mand met bloemen aangebo den, als hulde aan de Kamerfractie. Eenige sprekers hebben hierop aan de be raadslagmg deelgenomen. op de Nolens matie van het kabinet Colijn kan geen twijfel geweest zijn omtrent die houding. Wat ge- beurd is na de verklaring van dr. Nolens had missehien in Juni moeten gebeuren. Om geen verkeerden indruk naar buit-en te westigen, gaf spr. in overfreging, geen uit- spraak te doen dan eene, die alien bevredigt. Ook ten aanzien van het gezantschap zij men niet te absoluut in zijn opinie. Onder luiden bijval eindigde spr. zijn rede met de woorden: Voor God, Nederland en Oranie Onder algemeene instemming werd daarop besloten geen uiispraak te doen. De moties werden dus niet in stemming gebracht. De voorzitter verheugde zich over deze be slissing ter wille van de eenheid der Unie. Dr. De Visser antwoordde nog vraag van ds. Klinkenberg, dat dr. een initiatiefvoorstel tot wijziging van art. 123 Regeeringsreglement van N'ed.-Indie heeft aangekondigd en hem niet bekend is en wel niet bekend zal worden hoe de linksche par tijen te dien opzichte zullen staan. De bespreking over de kabinetscrisis was hiermede ten einde. Bestuursverkiezing Medegedeeld werd verder, dat voor dc be stuursverkiezing waren uitgebracht 887 gel- dige stemmen Hiervan verkregen de heeren mr. J. Schokking, oud-voorzitter van de Unie, 873; dr. J. Th De Visser, oud-voor zitter der Unie, 300; ds. I. Voorsteegh, aftre dend lid van het hoofdbestuur, 818, en mr. R. van Veen, aftredend lid van het hooidbe stuur der Unie, 687 stemmen, zoodft deze vier heeren als leden van het hoofdbestuur gekozen waren. Voor de vijfde plaats moest nog tijdens deze vergadering herstemming plaats hebben tusschen ds. H. ^an Eyck van Heslinga te Berlikum met 316 en mr. dr A. A. van Rhijn te Amsterdam met 207 stemmen. Wijziging van de statnten. Vervolgens was aan de odre de behande ling van de voorstellen van he! hoofdbestuur tot wijziging van de statuten van de Unie met de daarop ingediende amendementen. Na uitvoerig debat was mr. Schokking aan het woord. Rede mr. Schokking. Gedreven door liefde voor de Unie, wilde mr. Schokking een enkel woord zeggen, ge dreven door de overtuiging, dat, ook al moge deUniebestaan uit zwakke, zondige men- lands- van maatschappij mi staat, zal niet alleen onze Chr.-Hist. Unie in- en urtwendig sterker en sterker worden, doch van haar blijvende regen uitgaan in ons dierbaar vaderland! Gedachtenwisseling. De afdeeling Scheveningen had de volgende motie ingediend: De Christelijk-Historische Unie, op 8 April in Utrecht vergaderd, gelet op de politieke ge- beurtenissen der laatste 5 maanden, spreekt zich bij vernieuwing uit geheel in overeen- otemming met de houding der christelijk-his- jtorische Tweede Kamerfractie tegen in- ;.standhouding of herstel van het gezantschap hi) het Vaticaan. Rede Snoeck Henkemans. De heer Snoeck Henkemans, Lid van de Tweede Kamer, oud-voorzitter der christelijk hjstorische Kamerrractie, meent na de rede van dr. De Visser, met vele onderdeelen waar- mee hij het volkomen eens is, een en ander te moeten zeggen. Hij herinnert eraan, wat hij in den nacht van 10 op 11 November ge- zegd heeft ten aanzien van de onderhavige kwestie. Wat de gewetenszaak aangaat, spre ker heeft toen alleen gezegd, dat de Kamer fractie op dat oogenblik stond voor een zaak, welke door het geweten moest worden uitge maakt. Wat zou het gevolg zijn geweest, zoo ging spreker voort, als wij de houding van ae christelijk-historischen van de laatste 5 jaar hadden verlaten? Door te stemmen voor de afvaardigintr van den gezant naar het Va ticaan komt de Unie in tegenspraak met de publiekrechterlijke beginselen, door haar steeds voorgestaan. Hiervoor verwees spreker naar geschriften van De Savornin Lohman. Het staat dus vast ook dr. De Visser is fctjjkens zijn rede het daarmede eens dat schen, zij slechts bestaat om het belang te dienen. Spr. heeft het verkeerd gevonden, dat het streven naar afschaffing van het gezantschap bij het Vaticaan in het verkiezingsmanifest der Unie is opgenomen. De jaarlijksche ver gadering, welke daartoe besloot, heeft hij we- gens ziekte niet kunnen bijwonen, doch het hoofdbestuur weet, dat zijn plan was, die toe voeging te bestrijden. Wat nu betreft de voorgestelde moties, bracht spr. in het midden, dat hierbij belang- rijke vraagstukken onder de oogen dienen te worden gezien, n.l. het. op de bres staan voor het behoud van ons parlementaire, van ons constitutioneele, stelsel. In dit verband be- toogde spr., dat het doen van een uitspraak van de partij over het beleid van de Kamer fractie niet ligt in de christelijk historische lijn, want de leden van de christeliik-histori- sche Kamerf-actie zijn in de eerste plaats ver tegenwoordigers van het Nederlandsche volk. Een uitspraak van de Unie acht spr. niet noo dig. Ier wille van het parlementaire stelsel, voor het behoud van ons constinitioneel stelsel heeft phr. De Geer bij de oplossing van de crisis gcdaan wat gedaan kon worden Een vergelijking van de houding van de verschil- lende christelijk-historische Kamerleden tij dens de verschillende phasen van de regee- ringscrisis achtte spr. niet mogelijk. Waar nu het gezantschap afgestemd is, be- hoeven we, zeide spr., er niet veel meer over te spreken. Het is dan of we bang zijn, dat het er weer komt; het is dus z.i. niet tactisch daarover te spreken. Door een uitspraak te doen, zooals deze tot dusver voorgesteld is, geeft men aan de bui tenstanders de gelegenheid, deze op keerde wijze ten nadeele van de Uni bruiken. De heer Snoeck Henkemans heeft gewezen op een artikel van baron Van Wijnbergen in De Maasbode, doch, zoo meende spr., een ar tikel van baron Van Wijnbergen mag toch niet in de Unie als uitgangspunt genomen worden om te bewijzen, wie de schuld is van de crisis. Een ding in De Maasbode heeft hem ge- hmderd, namelijk, dat de christelijk-histori schen verraad zouden hebben gepleegd. Hoe ook het beleid is geweest men kan aanne- men dat het anders geweest had kunnen zijn de houding van de Kamerfractie heeft van den beginne af aan vastgestaan. Bij de for- een ver- me te ge- ONEERLIJKE DIEN5TBODE. In de zaak van de 23-jarige Duitsche dienst- bode E. G., geboren te Gesche, gedetineerd, verdacht van dieistal in het tijdvak Januari 1925 tot Februari 1926 van een bedrag van 900 aan goudgeld en bankpapier, een siga- renaansteker, alles ten nadeele van mevrouw E. J H. Duckers, is gister door de rechtbank te Rotterdam nog gehoord-mevrouw Duckers, die doer verblijf buitenslands ter zitting van 25 Maart, bij de eerste behandeling, niet als getuige kon optreden. Mevrouw Duckers verklaarde, dat in Janu ari het geld nog aanwezig was geweest: t 575 aan goudgeld ir. een kast en f300 aan bankpapier in een kistje in een andere kast. Mevrouw Duckers was er bij geweest, toen de politie een onderzoek instelde in de kof- fers van verdachte. Een zakdoekje en een si- garenaansteker in dien koffer gevonden, had getuige pertinent als haar eigendom her- kend. Verdachte bleef haar onschuld betuigen. Getuige Duckers herkende ook nog eenige andere kleinigheden tusschen verdachtes goed en klceren gevonden, als van haar af- komstig. Onder het gevonden goudgeld be- vonden zich gouden tientjes, vijfjes, twintig mark- en twintig francs stukken, die even- eens in de kast van getuige hadden gdegen. Verdachte beweerde al het goud te hebben gekocht, ze had het in de laatste jaren opge- spaard. Ze verdiende f 25 per maand. Mr. C. F. J. Gombault, vertegenwoordiger van het O.M., noemde deze zaak zeer treu- rig. Waarom blijft verdachte zoo stijf en strak bij haar ontkenning? Mevrouw Duc kers herkent verschillende voorwerpen als haar eigendom. De in verdachte's koffer ge vonden japonnen zijn door een verkoopster uit ten winkel hier ter stede herkend als af- komstig uit haar winkel. Waarvan zou deze diensibode al het haar gevonden geld hebben gespaard? Het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtende, vroeg het O. M. 8 maanden gevan- genisstraf. De verdediger, mr. J. W. Tabingh Suer- mond, vond de aanwijzingen wel zeer sterk. Er zijn er tweeerlei: haar groote uitgaven en de in haar koffer gevonden voorwerpen. Wr.t de eerste soort betreft, de mogelijkheid be staat, dat het meisje bronnen van inkomsten had, die ze zelf liever niet noemt. Sigarenaan- stekers als de gevondene kan men in elken winkel koopen Is het niet vreemd, dat de ge tuige twee twintig markstukken vermist en er bij verdachte drie zijn gevonden? Pleiter vraagt een clemente straf. Uitspraak 15 April. DE REDDERS VAN DE BEMANNING VAN DE ALKAID De correspondent van de N. R. Crt te New-York schrijft d.d. 25 Maart aan zijn blad: J Toen de Westphalia deze week weer de New-Yorksche haven binnenliep, wachtte den capitein en het deel der bemanning, dat mee had gedaan aan de redding van de Neder- andsche bemanning van het stoomschip Al- kaid, een nieuwe verrassing. De president van de Life Saving Benevolent Association kwam aan boord en bood den kapitein van de Westphalia, den heer Karl Graalfs, en den tweeden stuurman, den heer Johann Rettberg, die met het toezicht op de redding belast was geweest, een gouden medaille aan, waarin staat gegraveerd: Presented in recognition of his humanity and seamanship .n rescuing twenty-seven men from the disa bled and jinking Dutch steamship Alkaid in gale and high sea about 400 miles East of Cape Race. De redders ontvingen ieder 8 50. VALSCHE BANKBII.JETTEN VAN TIEN GULDEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft, naar de N. R. Crt. meldt, terecht gestaan de 34-jarige schoenmaker A. H., gedetineerd, verdacht van het uitgeven van valsche Ne derlandsche bankbiljetten van f 10 in het tijdvak van 15 December 1925 tot 12 Januari 1926, terwijl de valschheid of vervalsching hem, verdachte, bekend was toen hij de bank biljetten onfving. Verdachte bekende. Met zekerc A., wonen- de in Nijmegen, die al ervaring had in de vervaardiging van valsch bankpapier, had hij afgesproken valsche Nederlandsche bank biljetten in omloop te brengen. In het g-heel zijn cr 120 biljetten vervaardigd. In het laatst van December was verdachte naar Rotterdam gekomen en heeft de biljetten in verschillende winkels, vooral in sigaren winkels, uitgegeven. Hij kocht een kleinig heid en het wisselgeld, dat hij terugontving deelde hij met A. Op 11 Januari is hij ten slotte in Rotterdam, toen hij in een sigarem winkel in de Rosestraat een biljet had uitge geven, gearresteerd. Verdachte zeide door werklo sheid tot zijn daad te zijn gekomen. De agent van politie, C. M. H. Slobbe heft verdachte op 11 Januari des avonds om half negen, in de Oranjeboomstraat aange houden op aanwijzing van den s'igarfenwinke iier W. J. van Hee.. H. had een valsch bank- biljet in zijn portefeuihe en had cr drie in zijn zak. Voorts heeft getuige verschillende sigarenzakjes in verdachtes zak gevonden. Verdachte gaf dadelijk toe, dat het geld valsch was. Getuige W. J. van Heel, de sigarenwinke- lier, verklaarde, dat zijn vrouw dien avond in den winkel geholpen heeft. Zij kwam hem, getuige. vragen of het bankbiljct van f 10, waarmee H. betaalde wel goed was. Getuige zag dadelijk, dat het bankje valsch was en heeft H., die reeds den winkel uit was, teruggcroepen. Toen getuige tot verdachte zeide, dat het tientje valsch was, heeft H het wisselgeld terug gegeven Hij kreeg toen het valsche bankblijet terug. Getuige heeft ver dachte aan een agent van politie aangewezen De rechercheur G G. Evegroen is op aan wijzing van verdachte naar Nijmegen gegaan en heeft daar een iampotje opgegraven. Het potie bevatte 60 valsche biljetten van f 10 De sigarenwinkelier mej. M. C. Verbeek— Cogels. herkende verdachte als den persoon die in haar winkel eenige artikelen heeft ge kocht en met een valsch bankbiljet betaald Getuige had niet gezien dat het biljet valsch was Op 12 Januari heeft een rechercheur het va'sche biliet in beslag genomen. Getuige J. E Kooyman filiaalhoudster van Van der ,\Der en Schoep, heeft op 11 fanuari aan verdachte een bankbiljet van f 10; ge tuige heeft 9 88 teruggegeven. Later heeft zij ontdekt, dat het biljet valsch was, en het bii de politie gebracht. Getuige-deskundige A D. Huysman, van de firma Enschede te Haarlem, constateerde, dat bij opperv'akkige beschouwing de biljetten niet van echte te onderscheiden zijn. E>e 'biljetten zijn slecht afgewerkt, er is an der papier voor gebruikt, ze hebben geen wa- tennerk en de teekening wijkt af. De biljetten zijn niet mooi, doch in elk geval zeer mislei- dend. Het O. M., waargenomen door mr. E D H. Schutter, zeide, dat dit weer een van de vele zaken van bankbiljettenvervalsching is, die in den laa.sten tijd voorkomen Spreker bracht een woord van hulde aan den sigarenwinkelier Van Heel, aan wiens activiteit^ het te danken is dat verdachte niet meer biljetten heeft kunnen uitgeven. Van Heel heeft door zijn optreden een grooten dienst bewezen aan de gemeenschap. Het feit is zeer ernstig Het is zoo langza- merhand een slechte sport geworden om Ne- derlandsch geld na te maken Uit de verkla- ringen van getuige Huysman is komen vast te staan, dat de valsche biljetten zeer mis- leidend zijn. Daardoor is het mogelijk ge weest, dat verdachte zooveel biljetten heeft cunnen uitgeven. Fisch vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr j. Elshout, herinnerde er in zijn pleidooi aan, dat verdachte uit een zeer armoedig gezin komt. Voldoende onderwijs heeft hij nooit ge- lad. Hij heeft met zijn familie Iangen tijd in Nederland en Duitschland rondgezwonven Na den oorlog heeft hij een betrekking ge- kregen als arbeider in een schoenenfabriek en daar heeft hij het tot bedrijfsleider gebracht Wel een, bewijs dat hij tot iets goeds in staat was. Verdacht van een schilderijendiefstal leeft hij toen in voorloopige hechtenis geze- ten. Dc rechtbank te Arnhem heeft hem van dat feit vrijgesproken doch zijn betrekking was hij kwijt. Hij is toen in huis gekomen bij den kunstschilder A. in Nijmegen, die ver dachte er op gewezen had hey gemakkelijk er geld te verdienen was met het uitgeven van door A. vervaardigde valsche bankbil jetten. Pleiter drong met klem op clementie aan. Uitspraak 15 \pril a.s. DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ. Onder leiding van Ds G. H. Kersten is Woensdag te Utrecht onder groote belang- stelling de algemeene vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij gehouden De partij L in 1925 met 13 kiesvereenigin- gen uitgebreid. De aftredende bestuursleden zijn herkozen. Tijdens de vergadering werd 3000 be- schikbaar gesteld voor een partijbureau met vast secretariaat. van Derk Nordcr geheel afgebrand. Er werd niets gered. Alles was verzekerd. Woensdagmiddag is de villa van den heer HLibers le Diepenvben, aan den weg naar Olst, uitgebrand. De brand ontstond door een ongeval met een lamp De inboede! is gedeeltelijk gered. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Ingezonden stukken (Buiien verant woordelnkheid van de Redet- tie. De opname in deze i-ubriek bewijst geens- zins dot de redactie er mede instemi.) Alkmaar, 8 April 1926. Bureau Alkm. Courant, alhier. Mijne Heeren, In uw blad d.d. gisteren lazen wij onder „btaclsnieuws", dat Ds. Doevendans door liet classicaal bestuur van Amsterdam van de voorloopig opgelegde- censuur met ingang van 1 April 1926 was ontslagtn. Wij ondei-vonden heden, dat velen dit be- nchtje verkeerd hebben gelezen. Zij hebben er uit begrcpen, dat Ds. Efoevendans „voor- loopig" van de censuur is ontslagen, wat na- tuurlijk niet juist is. In verband hiermede verzoeken wij u be- leefd in uw blad nog even te willen opnemen. ter verduideiijking en ter voorkoming van niisverstand, dat Ds. Doevendans met ingang van 1 April 1926 geheel van dc censuur is onislagen en dus geheel vrij is Wij danken u bij voorbaat voor uw welwillendheid en teekenen, Hoogachtend, Fam. JONKER Zuiderhoutlaan 12, Alkmaar. (Wij kunnen het niet helpen als men uit het bericht iets anders leest dan-er in staat Wij namen het wcordelijk uit een brief van Ds. Doevendans over. Intusschen hebben wij geen bezwaar bo- venstaande verduideliiking nog een plaatsje te verleenen. Red. Alkm. Crt.) Tijd sell rif ten. Noord- Holland in Woord en Be eld geeft in het laatste nummer kieken van de Paasch- tentoonstellingen te Schagen en Zaandam: heel fraaie foto's van pittoreske plekjes io West-Friesland, voetbalopnamen enz. Aan personalia o.m. portretten van de heeren Kikkert en Drost resp. de nieuwe bur- gemeester van Kcedijk en Kwadiik. Tcnslotte verhalen en de gewone vervolg- feuilletons. Een lezer schrijft: Wilt u mij s.v.p. even inlichten hoe het komt, dat het achterdeel van rnijn kippen zoo vreeselijk kaal wordt? De dieren worden goed verzorgd, hebben een flink zindelijk hok, veel zonneschijn, krijgen behoorlijk groen en bij afwisseling gekookt vleesch of dito visch. Het zijn ook geen veerenpikkers De legnesten worden tegen ongedierte behan- deld met het middel ..Helios". Kan dit de oor- zaak ook zijn? Ik begrijp het anders niet. Het zijn kippen van den eersten leg en zij zijn overigens gezond en weCvarend. Onze medewerker antwoordt hierop: Dat kan niet anders dan een of andere pa- rasiet zijn. Laat u dat poeder eens weg en neem daarvoor tabakszand in de plaats, bij een tabakshandelaar wel te verkrijgen Be- kijkt u die kale achterlijven eens aandachtig, om te zien of aan de achtergebleven veeren stoppels geen witte korreltjes (eifjes) zitten. Zoo ja, dan wascht u d:e met spiritus weg. Ze«ti jtliniren. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND Nias (charter), Kohsichang n. Amst., 8 Apr v. Port Said. Riuow 8 April van Hamburg te Bremen. Karimata ve Bassein n. Zaandam, 7 April te Colombo. Koningin der Nederlanden (uitr.) 8 April U Genua. Mapia (thuisr.) 7 April KON. NED. STOOMB. tc Marseille. MIJ. WEST IND. MAILD. v. Alicante te Alexan- OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gistermorgen omstreeks half acht is onder de gemeente Bolnes de 40-jarige schippers- knecht E. W. uit Sterkarde, bij het verrichteu van werkzaamheden aan boord van het Rijn- schip Bingen, uifgegleden, over boord gesla- gen cn verdronken. HAAR SPAARPENNINGEN ONTSTOLEN. De 64-jarige waschvrouw M. J. J. v d B uit de Hamelstraat te Rotterdam bewaarde haar spaarpenningen in een houten kist, die in een ongesloten kast van haar woning stond Eenige weken geleden is zij een van de twee sleutels van het haugslot, waarmee te kist gesloten werd, kwijt geraakt. Toen zij eerst gisteren met den duplicaat-sleutcl de kisf openmaakte, ontdekte zij, dat al haar spaarpenningen totaal een bedrag van 2000 verdwenen waren. Er viel geen spoor van braak te ontdekken. De politie stelt een onderzoek in. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op een onbewaakten overweg bij IJlst is Woensdag door een sneltrein uit Staveren een paarrl met wagen aangercden De wagen werd verbrijzeld, het paard bleef ongedeerd, uodi sloeg op hoi. De 30-jarige bestuurdcr werd op den weg geslingerd en raakte bewus- teloos. In ernstigen toestand is hij naar Ylst vervoerd. KORTE BERICHTEN. De Bond van bedrijfsautohouders heeft gister te Amsterdam vergaderd. Gisternacht is te Nieuwe-Pekela het huis v. Lissabon n. Amst. pril v. Puerto Barrios te King- NED. KON. Agamemnon 6 April drie. Aurora 7 April v. Lissabon Bacchus 5 Ai ston (Ja.) Berenice 7 April v. Santauder n. Musel. Clio 7 April v. Algiers te Piraeus. Pluto 7 April v. Valencia n. Rott. Saturnus 7 April v. Amst. te Hamburg. Tellus, 7 April v. Livorno n. Napels. Venus 7 April v. Lissabon te Cadix. Zeus 7 April v. Triest te Fmrne. 7 Stuyvesant 8 April v. W.-Indie te Amst. Hector (thuisr.) 6 April v. Corral. Nero 8 April v. Rott n. Pasages. Orion (thuisr.) 8 April v. Havre n. Amst. Rhea 8 April v. Hamburg te Amst. Stella, 5 April v. Barbados n. Trinidad Theseus 8 April v. Rott. n Bilbao. Van Rensselaer 7 April v. Barbados n Plymouth. KON. HOLL. LLOYD. Maasland 8 April v Amst. n. Antwerpen. Zeelandia (u.tr.) 8 April v. Southampton. KON PAKETV. MIJ. Bontekoe 7 April te Singapore, fasman 7 April v. Macassar n. Svdney. HOLLAND AFRIKA LIJN. Meliskerk 7 April v. Algoabaai tc Kaapstad Randiontein (uitr.) S April te Antwerpen. Salabangka (uitr.) 8 April te Antwerpen HOLLAND AMFR1KA LIJN. Andijk 7 April v. Rott. te New York. I ochkairine 6 April v. Rott. te San Pedro. Blijdendijk 8 April v. Rott. n. Philadelphia via Antwerpen. Cardiganshire 6 Apr. v. Las Angelos n. Rott HOLLAND AUSTRAI IF: LIJN. Aagtekerk (uitr.) 8 April tc Melbourne- RtRC^ih". COUPANT UIVELBAMK ALKHAAR

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6