G a root (thuisr.) 7 April v. Antw. n. Bremen. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Ridderkerk 7 April v. Hamburg n. Antw. HOLLAND OOST AZ1E LIJN. Gemma 9 April v. Rott. te Amsterdam. Oldekerk 8 April v. Bremen te Ilamburg. Aldebaran (thuisr.) 7 April v. Suez. JAVA NEW YORK LIJN. Madioen, NewYork n. Java 6 April v. New port News. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Hercules 6 April v. Dakar n. Bathurst. Rijnland 7 April v. Hamburg n. Amst. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjibesar 7 April v. Batavia te Cebu. t ROTTERD. LLOYD. jjKawi (uitr.) 8 April te Southampton. ^Menado v. Bassein n. Rott., 7 April te Co ll ornbo. Ipalembang (uitr.) 7 Anril te Belawan. feiantar (thuisr.) 5 April te Singapore. tTabanan (uitr.) 8 April te Belawan. jDjanibi (thuisr.) 7 April te Marseille. Mndrapoera (thuisr.) 7 April v. Colombo. Soekaboemi 7 April v. Rott. te Hamburg. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. ((Algorab 8 April v. Rott. te Hamburg. STOOMV. MI J. OCEAAN. 'Eurymedon v. Amst. na Java, 8 April te Sa- 'bang. Laertes v. Liverp. n. Java 8 April te P.-Said. Rhesus v. Japan n. Rott., 8 April te Dclawan "Rhexenor 7 April v. Dairen n. Rott. .arpedon, v. Japan n. Rott., 6 April te Hang ing. lachaon Japan n. Rott., 5 April te Manila. Gemensjrt Nieims W' ALS DOOR EEN WONDER f ONTSNAPT. Di Broederstraat is heel smal, zoo schrijft me naan de Telg. uit Kampen, en diem dus in kalm tempo gepasseerd te worden. De be- Cstuurder van. een auto dachi er gisteravond landers over, tocn hij in dolle vaart van de teijde. der Botermarkt met seherpc bocht de feroedersrtraat in vloog en even later een \wielrijder, den heer R. Prins, met zijn linker ivoorspatbord gegrepen had en meesleurde bijna tot aan den Burgwal, waar de auto te gen een fabrieksstoep botste. I Toen het voertuig door de politic en voor- jers was opgetild, bleek, dat de beer Jbiigangers P. er hot leven had afgebracht, maar aan eoiie zijde van het lichaam deerlijk gekneusd .was', terwijl de kleeren hem van het lijf wa rren gescheurd. Bij nader onderzoek bleek, dat de .geheel .jOuklane chauffeur, reiziger voor een sigaren- la brick, in het besturen van een auto nog fzeer onbedbeven was. Hij had te veel gas ge- (igeven en daarna in zenuwachtigheid geheel 'met aan het gebruik van de rem gedacht. GEVOLGEN VAN EEN HUISELIJKEN TWIST. Bij eeu huiselijkcn twist te Nieuwer-Am- Stel ontstak zekere B. zoo in woede, dat hij zijn gehuwde dochter O met een scherp voorwerp, vermcedelajk een mes, een bloe- dende wond aan het hoofd tcebracht, waar door zij genoodzaakt was, zich onmiddelliik onder geneeskundige behandeling te steller.. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. k MISHANDELING. SOUTENEUR- f SCHAP. r Voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft zich gister te verantwoor- den gehad de 36-jarige G. J. A. Zwaans- dijk, zuider vaste woon- of verblijfplaats, doch thans gedetineerd. Hem zijn ten laste gelegd twee mishande- lingen van de jonge vrouw met wie hij leef- de en die den kost voor hem verdienen moest Volgens de dagvaarding mishandelde hij de vrouw op 23 Januari 1.1. op het Thorbecke- plein. door haar op straat te werpen, haar te schoppen en te slaan, en op 3 Juni 1925 in een perceel aan het Amstdveld, door haar te slaan, te trappen en te schoppen, waardoor zij 'niet alleen pijnlijk aangedaan, maar ook verwond werd. Verder is hem ten laste ge legd, dVi hij in het jaar 1925 en Januari 1926 als souteneur voordeel heeft getrokken .uit de ontucht der vrouw. Een groot aantal getuigen a charge en a decharge werd gehoord. Het O. M.. mr. Jorissen, eischte ter zake van de mishandelingen zes maanden gevan genisstraf en wegens het ten laste gelegde scuteneurschap one dagen hechtenis en op zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. Mr. F. Buys trad als verdediger op. Het vcrzoek van de verdediging om de beklaagde in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 22 April. j DE ZAAK-GEELKERKEN. Naar verluidt, zullen de volgende week te Groningen bezwaarden tegen de besluiten der Synode te Assen bijeen komen. Een synodale ajstrajfing. Door het moderamen der Synode is aan dr. J. G. Geclkerken het volgende schriiven ge- zonden „Het doet mij innig leed, dat ik mij geroe- pen zie een woord van emstig vermaan na mens de Synode tot U te spreken. Wij mogen U toch niet verhelen, dat Uw handelwijze in deze procedure meermalen niet was, zooals zij van een Christen en dienaar des Evangelies verwacht had mogen worden. Getuigde reeds Uw houding tegenover breeder Marin us wei- nig van zelfverloochenende tegemoetkoming, gelijk zij eisch is van een leider over 's Hee- ren kudde, inzonderheid hoog waren soms Uw houding en toen tegenover de classis-Am sterdam en haar Commissie. Hoeveel onaan- genaamheid in de onderlinge verhouding en smaad over's Heeren gemeente hadden voor- komen kunnen worden, wanncer U met be- hoorlijke welwillendheid de door haar U ge- stelde vragen had wilfen beantwoorden. Ook heef,t U door publicities, dcels zclfs van stukken voor welker openbaarmaking U east verlof van de Classis had moeten vragen, niet weinig de onrust in onze .kerken bevor- derd, en haar in opspraak doen komen bij haar vijanden. Hoe geheel agders had U, oof voor zoover U meende ongelijk te Iijden, behooren te handelen, om in zachtmoedig- heid en liefde en nedrigheid U een dienaar te betoonen van Hem, Die zich voor zijn ge meente overgaf, zelfs in den dood en van zich- zelven rnocht getuigen dat Hij zachtmoedig was en nederig van hart. Werden in verbancl met Uw procedure, te Uwer verheffing, maar tot bespotting of onteering van Uw medebroe- ders in de bediening, onjuiste berichten in de liberale bladen gegeven, U is daar langen tijd niet tegenop gekomen om er openlijk tegen te getuigen. Voorts meenen wij, dat U in in Uw beoor- deeling van den bekenden preekbundel van wijlen dr. Oberman en in die van Querido's „Saul en David", alsook in anderen persar- beid in „De Overtoomsche Kerkbodc" niet die waakzaamehid en zorg voor de aan Uw hoede toevertrouwde zielen betracht heeft, als de Heere van Zijn dienaren eischt. Want terwijl het voor de bthuodenis van den mensch zoo- zeer aankomt op de rechte voorstelling van den Christus der Schriften en van de verzoe- ning door Zijn bloed, en op de waarechuwing tegen wat tot zonde prikkelen kan, ontbrak het in die recensies en in dien persarbeid .aan genoegzame waarschuwing tegen verkeerde prediking van den Christus Gods en van Zijn verzoeningsarbeid en tegen wat tot onkuisch- heid leiden kon. Nu brengen wij deze verkeerdheden in Uw genoemd optreden en deze gebreken in Uwen aangeduiden arbeid U onder het oog, opdat U U daar over zoudt verontmocdigen voor der. Heerc, en in het vervolg U voor die zonden zoudt wachten. De Heer geeft aan Zijn dienaren zulk een hoog, maar daarom ook zeer verantwoordelijk ambt, dat naast liefde tot den Heere, aller- eerst ook wel vraagt veel liefde tot Zijne ge meente en geloovigen, nederigheid, zelfver- loochening en waakzaamheid. Mogen dezen dan al Uw verder optreden en Uwen verderen arbeid sieren, en daardoor Uwerzijds voorko- men worden wat tot ontsieriiKf van's Heeren naam en tot verontrusting van Zijne gemeente zou kunnen strekken. (w. g.) K. FERNHOUT, Praeses Syn. H. V LAM AN, Assessor. V. Dr. G. KEIZER, Scriba. ff[ J. P. KLAARHAMER, Scriba. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. Donderdag is te Utrecht de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehoudsn van de Ne- derlandsche Chcmische Vereeniging. De voorzitter, prof. dr. ir. C. J. van Nieu- wenbrg uit Delft, sprak een kort woord ter opening, waarin hij de leden welkom hcette. Daarna kwam aan de orde het prae-advies van de comimssie, ingesteld bij bcsluit van de algemeene vergadering van Dccembei 1925 tot btstudeering van het rapport- „Went", naar aanleiding waarvan aan de vergadering een motie werd voorgesteld. Deze mode werd zonder bespreking met 53 tegen 8 stc-mmen aangenomen. Ten slotte betuigde de vergadering haar instemming met een voorstel-Amsterdam be treffende de wetgevende macht- der vereeni ging, hierop neerkomende dat de tegenwoor- dige afdeeli'ngsraad wordt uitgebrcid, waar door een lichaam in het leven wordt geroe- pen, waarin de cpinie der leden der vereeni ging het meest juist tot uiting komt. Vervolgens begaven bestuur, afgevaardig- den en leden zich naar het stadhuis, waar de bnurgemeester, d. J. P. Fockema Andreac, in de met green en b'oemen versierde trouw zaal, hen namens het gemeentebestuur ont- ving. Hij sprak hierbij een rede uit Nadat ververschingen waren rondgediend, dankte de voorzitter der vereeniging, prof, dr. Van Nieuwenburg, met enkele woorden voor de sympathieke rede en de ontvangst. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan de staalgieterij van De Muinck Keizer en aan de fabriek van Werkspcor, en aan de Loodwitfabriek. Vandaag worden sectie-vergaderingen gc- houden. HET EERSTE NEDERLANDSCHE TAEDAGOGISCHE CONGRES. Gister is te Amsterdam in h- t kerkgebouw van de Hersteld Evangehsch Luthersche ge meente het eerste Nederlandsche Paedagogi- sche Congres aangevangen. Langs de gaan- derijen van de ruime kerkzaal was een fraaie versiering van bloemen, groen en kleurige Perzische tapijten aangebracht. De belangstelling bij de openingszitting was zeer groot. De zaal was met congressisten en genoo- digden geheel gevuld. De voorzitter, prof. Kohnstam en den wet- houder van onderwijs van Amsterdam, den heer E. Polak, hebben redevoeringen gehou- den. De heer Ed. Polak, wethouder van Am sterdam, beklom na den voorzitter den kan- sel om het- congres toe te spreken bij ver- hindering van den burgemeester. Namens het gemeentebestuur verklaarde hij, dat dit er trotsch op is, dat dit congres. bij gebeurte- nissen van buitengewone beteekenis, in deze stad plaats vindt. De belangstelling voor op- voedkundige vraagstukken is grooter dan coit. Van alle kanten klinkt de roep om ver- nieuwing van het ondei"wijs. Anderen slaan al het nieuwe hoofdschucl- dend gads en blijven zweren bij_ het oude. Daarom is het zoo goed, dat vertegenwoordi- gtrs van uiteenloopende rich ting hier zijn gekomen om elkander te zoeken. Wij alien moeten inzien, dat ons onderwijs zich be- vindt in een groeiprcces, waarin het leiding behceft. Ons onderwijs is bez'g, zich te evo- lueeren. Daarom is al het oude niet verwer- pclijk, al het nieuwe niet begeerlijk. Spr. be- sloot met den wensch, dat het congres rijkc vruchten moge dragen. Ingekomen was een begroetingstelegram van de Zuid-Afrikaansche Unie te Stellen- bosch. n de eerste ptenaire zitting was gistermid- dag aan de orde het vrijheidsprobleem in ver- band met de ontwikkelingsstadia der kinder- lijke psyche. Hierbver heeft de heer A. Janse, te Bigge- kerkc, prae-advies uitgebracht. Na beantwoording van de door prof Po lak gemaakte opmerkingen, was aan de orde het onderwerp: „Het vrijheidsprobleem van algtmeen-paedagogisch standpunt". Hierover was een prae-advies uitgebracht door dr. A. de VIetter, die echter door onge- steldheid verhinderd was dit te komen verde- disea. AJgj. C- W. Tromp heeft iu zija plaats gesproken, en wel over de vrijheid m de Montessorie-methode. DE DAGERAAD. De vrijdenkersvereeitiging Dc Dageraad heeft gisteravond te 's-Gravenhage een goed bezochte vergadering gehouden, waarin een debat werd gevoerd tusschen ds. A. van der Heide, lid der Tweede Kamer, en den heer Constandse, over de stelling: „ls godsdienst privaatzaak?" De heer Van der Heide zette uiteen, dat in de S.D.A.P. athei'sten en geloovigen zijn. Oritkennend beantwoordde hij de vraag, of een religieus mensch kapitalistisch moet zijn. In den socialistischen strijd moet van dc reli- gie afgebleven worden. Als vrijdenka kan men den godsdienst bestrijden, niet als soci- aal-democraat. De heer Constandse betoogde, dat de stel ling „god9dienst-privaatzaak" reeds als zoo- danig onhoudbaar is. Godsdienst is een we- 'reldbeschouwing kan als zoodanig niet een privaatzaak zijn. Spr. cordeelde, dat het godsdienstig geloof den vooruitgang van de pienschheid tegen- houdt. In de praktijk is gebleken, hoe de godsdienst het kapitalisme en het militarisme steunde. Aan de hand van citaten uit den bijbel be- streed spr. uitvoerig het betoog van zijn voor- ganger; uit die citaten blijkt naar spr.'s mee- ning, dat de geheele christelijke leer feitelijk volmaakt in strijd is met de gewoon men- schelijke opvattingen, ook in strijd met de in- zichten, die noodig zijn om de menschheid naar het socialisme te voeren. Wij hebben, zoo besloot spr., te arbeiden voor de werkelijke opvoeding van het volk, en dat moet en dat kan in socialistischen zin alleen geschieden zonder godsdienst. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering van de Vereeniging van predikanten in de Gereformeerde kerken in Nederland voortgezet. Dr. W. Kolfhaus uit Vlotho in Westfalen sprak over den toestand der kerk in Duitsch- land na dc revolutie. De oud-minister J J. C. van Dijk sprak daarna over den militairen dienst, bezien in het licht der Gereformeerde belijdenis. In een gisteravond te Vlaardingen ge houden vergadering, belegd door het plaatse- 1 ijk comite van actie tot wijziging van hei verdag met Belgie, heeft ir. A. Plate uit Rot terdam het woord gevoerd. A. uit Folsgare, die Woensdag op den cnbewaakten spooroverweg te Ylst is aan- gereden, si overleden. Bij hetuitwijken voor een auto werd Wcensdagmiddag te Nijensleek, nabij zijn woning, de ongeveer 50-jarige landbouwer W. de Boer daor een uit de richting Frede- riksoord komedne goederentram aangercden. Met ernstige wonden aan hoofd en rug werd hij in zorgwekkenden toestand zijn huis binnengedragen. Te Budel is Donderdag het 2 H-jaiig zontje van den fabrieksarbeider P. L. in een slcot "evailen en verdronken. Donderdagochtend is de nieuwe zaal der gcmcentelijke schoolbioscoop in het pand van den Bond van Nederl. onderwijzers aan de Goudschestraat 26 in de Haag officieel in gebruik genomen.. Het hof te Leeuwarden heeft B. K., col porteur te Almelo, tot 2 jaar gevangenis- straf veroordeeld wegens hetmishandelen van zijn vrouw te Groningen. De rechtbank al- daar had hem tot 2U, jaar veroordeeld. Buitenland. DE OORLOG IN MARO'KKO. Gem eld wordt, dater nog enkele verschil- len bestaan tusschen Parijs en Madrid over details der vredesvoorwaarden, welke aan Abd-el-Krim zullen worden aangebodem, ter wijl daarentegen op andere punten volkomen overeenstemming heerscht. Inbooriingeni, die te Tanger zijn aangeko- men dcelen mede, dat er een ernstige typhus- epidemie heerscht onder de stammcn van het Rif. De sterfte zou groot zijn. WEER QEHEIMZINNIGE BRANDEN TE BERLIJN. De geheimzinnige brandstichters, die eeni ge maanden geleden Berlijn in rep en roer brachten, doen opnieuw van zich spreken door het stichten van eenige branden in Neu- kolln (Berlijn). Gistermorgen is wederom op een zolderverdieping aldaar brand gesticht De brandweer vond namelijk resten van met petroleum gedrenkt hout. Zij had anderhalf uur werk, voordat zij ^et vuur kon meester worden. Van de daders onibreekt elk spoor. DE CHAOS IN CHINA. Allerlei geheimzinnige wendingen in den militairen toestand in Noord-China worden de laatste dagen gemcld. De jongste is nu weer die, waarbij de troepen, het z.g. Sjan- toeng-leger, van Tsjang Tso-lin's luitenant, Litsjinglin, zich ijlings moeten terugtrekken omdat zij in den rug zouden worden aange- vallen. Door wie, valt niet met zekerheid te zeggen. Geruchten echter gaan over nieuwe vijandelijkheden in de provincie Kiangsoe, welke wederom complicaties zouden brengen in den toch reeds zoo verwarden militairen toestand. Er zou n.l. uit blijken, dat Sodn Tsjoean-fang (de gouvemeur van Tsjekiang, die vorig najaar Tsjang-Tso-lin's volgelin- geu uit Kiangsoe verdreef en Shanghai be- zette, weer op het politiek en militair tooneel zoekt te komen, waar men sinds zijn succes van verleden jaar niets meer van hem had gehoord. Soen heette destijds een aanhanger van Woe Pei-foe, die toen nog niet zijn al- liantie met Tsjang Tso-lin tegen Feng Yoe- sjiang had gesloten. Het feit, dat Soen niet openlijk aan Woe's verbond met Tsjang heeft deelgencmen, kan tot de veronderstelling lei den, dat hij zijn tijd heef afgewacht en mid- delerwijl zijn positie versterkt. Mogelijlc heeft hij dan thans besloten in te grijpen en zijn vijandschap jegens Tsjang te hervatten door diens aanhanger Li Tsjin-lin in den rug te attaqueeren. De geallieerde troepen vielen de nationale strijdkrachten nabij Hoeang-tsoen aan. De onderhandelingen tusschen het hoofd- kwartier van generaal Feng-Yoe-sjiang U Kalgan, de zetel der centrale Chineesche re- geering te Peking, en het hoofdkwartier van maarschalk Woe-Pei-foe te Hankow dureu voort. Tsjang-Tsjing-tsjiang heeft geweigerd zelf naar Hankow te gaan, om aldaar met woe-Pei-foe tc confereercn, doch hij heeft in zijn plaats gedelegeerden gezonden. OPSTAND OP DE PHILIPPIJNEN, Bij een opstand, die te Morong op de Phi- lippijnen uitbrak, werden 10 inboorlingen ge- dood en 10 Amerikaansche politie-agenten gewond. FABRIEKSBRAND. Naar gemeld wdrdt is de Kolsenz (Baye- rischer Wald) in de groote tegelfabriek van Gebr. Obermayer een geweldige brand uitge broken, die de geheele fabriek met machines, ovens, machinekamers en motorengebouwen verweest heeft. De brand breidde zich uit tot verschillende in de onmiddellijke nabij- heid gelegen arbeiders-woningen. FASCISTISCHE -EXCESSEN TE ROME. Gister hebben te Rome ernstige ongeregeld- heden plaatsgehad, waarbij vele particuliere woningen het hebben moeten ontgelden. Des nachts, terwijl de bewoners sliepen drongen Fascisten binnen in de woningen van de Afge- vaardigden Amendola en Modigliani, den journalist Giannini en den Romeinschen cor respondent van de Beriijnsche „Vorwarts", waar zij danig huishieldcn en tenslotte de meubelen in brand staken. MANNELIJKE EN VROUWELIJKE ONDERWIJZERS IN ENGELAND. Een Dinsdag te Hull gehouden congres van het Engelsche Ondei wijzersgenootschap heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het zich er tegen ver- klaart, dat Engelsche onderwijzers dienen on der een vrouwelijke hoofdonderwijzeres, en fi- nancieelen steun toezegt aan onderwijzers, die dit weigeren. Vooris heeft. het congres zich met algemeene stemmen tegen gelijke bezoldi- ging van mannelijke en vronwelijke onderwijs- krachten uitgesproken, daar het van meening was dat de taak en diensiui der beide catego ries niet gelijk zijn. DE PETROLEUMBRAND IN CALIFORNIA. De petroleumvoorraad der Union Oil Company is geheel vernield tengevolge van den brand, die gisteren in vier onderaard- sche reservoirs heeft gevvoed, en die, zich tot verschillende reservoirs uitbreidde. De verlo ren reservoirs bevatren zes millioen ton pe troleum De schade is ofitzaglijk. Het B. T. A. meldt, dat bij de ontploffing twee mannen werden gcdood en een vrouw gewond, doordat hun huizen werden ver- woest. DE DOOD VAN AMENDOLA. De dood van Amendola, het hoofd van de z.g. Avertijnsche, d.w.z. anti-fascistische op- positie in Italie, die Dinsdag in een zieken- huis te Cannes is overleden, is volgens een verklaring van drie Fransche doctoren een en alleen het gevolg geweest van het letsei, dat de fascisten hem verleden jaar Juli te Montecatini in Toskane hebben toegebracht. Amerdola, een bekend hoogleeraar en schrijver, is minister van Kolorven geweest in het kabinet Facta in 1922. Hij was een democraat van modernen stempel, die zoowel het verstarde parlemenatrisme van een Giolitti als het romantisch nationalisme van een d'Annunzio verwierp. Ten top gedreven nationalisme achtte hij al even gevaarlijk als cominunisme. Het feit, dat hij in den oor- log dapper meegevochten had, zette ziji.i ver- zet tegen het fascisme des te meer kracht bij. Toen Nitti en andere vroegere voormannen den strijd hadden opgegeven, wercl Amendola de leider van de oppositie. Reeds in 1923 was Amendola door een vijftal facsisten ern- stig mishandeld. Verleden jaar Juli daagde de uitgever van de Tribuna hem uit tot een tweegevecht, waarin hij zijn tegenstander verwondde. Spoedig daarna ging hij met va- cantie naar Montecatini, waar de fascisten hem traehtten aaa te valien in zijn hotel. De politic beschermde hem en's avonds vertrok hij per auto onder geleide van karabiniers. Het geleide bleef echter achter en de auto viel in een hinderlaag. Een vijftiental kerels heeft Amendola toen half dood geransekl. Behalve zware slagen op het hoofd, had hij eenige geweldige slagen op de borst ont- vangen, waardoor een drietal ribben was ge- broken en qen longbloeding ontstoan Deze verwondingen hebben ten slotte den dood tengevolge gehad. Voorzoover bekend is, zijn/ Amendola's aanranders door de politic nimmer opge- spoord. HONGAARSCHE EN BEIERSCHE MONARCHISTEN. De Boedapester „Pesti Naplo" doet ont- hullingen over politiekc en zakenbetrekkin- gen, welke indertijd bestaan zoude hebben tusschen Beiersche en Hongaarsche monar- chisten en waarvan het doel zou zijn geweest door voordeelige uitvoerzaakjes aan de noo- dige gelden te komen ter financiering van de gemeenschappelijke politieke doeleinden. Lu- dendorff was ook bij „Geschafte" betrokken KORTE BERICHTEN. Op de Piazza Hispana te Rome is een Zweedsche dame, Dagmar Anderson, gear- resteerd. Onder haar mantel drocg zij een dolk in den gordel van haar rok. Gisteren zijn te Calcutta opnieuw on- geregeldheden uitgebroken. Vier personen werden gedood, tien gewond. Uit Londen wordt gemeld, dat op zijn jacht nabij Wivenhoe (Essex) een 70-jarige Amenkaankhe zpaderlipg is pyerledgD, cen ongehuwd millionnair, die 40 jaar geleden met zijn schip naar Engeland kwam Tot aan zijn dood is hij steeds op dc plaats ge- blevewaar hij destijds ankerde. Het jacht werd sieeds onder stoom gehouden en de wacht moest voortdurend dienst doen. Een groot deel van het Banff Hotel tc Calgary (in den Amerikaanschen staat Alber ta) is in de ascli gclcgd. Het hotel bevat 2000 kamers en is eigend om van de Canadian Pacific Railway. Met ingang van 40 April wordt in de steenkoolmijn van Falisolle (Belgie) het be- drijf gestaakt, ten gevolge van gebrek aan geldmiddelen. De kolenverkoop was te ge- ring en de voorraden waren te groot, dan dat de banken nog langer voorschotten kon- den verstrekken. Er worden 900 arbeiders ontslagen. De Ford Motor Comp. heeft in het af- geloopen jaar 115 millioen dollar winst ge- maakt, d.i. op iederen wagen blijkens de gc- publiceerde cijfers 44.90 dollar. Er zijn drie aandeelhouders, n.l. de heer en mevr. Ford en hun zoon. Het Burgtheater te Weenen heeft gister zijri* 150-jarig bestaan gevierd. Provinciaal nieuws UIT HOORN. In de Woensdag gehouden vergadering van hoofdingelanden in het waterschap „De Vier Noorder Koggen", is o m. besloten tot het afschaffen van het premiestelse! voor bekeu- ringen, Bij het opmaken van een aanbevelingslijst voor de benoeming van een dijkgraaf, als noedanig de heer P. Pijper IJz. perodiek ai- trad, werd deze wederom No. 1 geplaatst. De rekeningen over 1925 werderi goedge keurd, bij de begrooting moest de omslig voor koggenbeheer wegens de vele buitenge wone onderhudswerken van f 0.50 op 3 worden gebracht. De omslag voor bcmalings- en wegenbeheer werden resp. bepaald op 5 50 en 7.50 Naar aanleiding van bij der ondvraag ge houden besprekingen besloot de vergadering zich met een adres tot het Hoogheemraad- schap te wenden in verband met het onder- houd der zeeweringen a. d. Oosterhavcn en den Oostdijk te Medemblik. UIT KOEDIJK. De levering van twee soorten witte aard- appelmanden voor de Cooperatievc Aan- en Verkoopvereeniging, alhier. is cpgedragen aan den heer C. Bijvoet te Alkmaar en de bruinc aardappCmanden en rottingkoolman- dtn aan de heeren gebrceders Engel te Broek op Langendijk. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier heeft ds. Jongeleer, van Hilversum. be dankt. UIT WARMENHUIZEN. Over de maand Maart is aan de veiling alhier aangevcerd: 2.296.920 K.G. roode kool, 433.725 K.G. gele kool, 753.140 K.G. Deensche witte kool. 58.100 K.G peen, 53.100 K.G. uien, 1.100 K.G. bieten. De omzet bedroeg in Maart 1926 een som van 214.116.77, tegen 240.939.16 in Maart 1925. Naar wij vernemen zal op 27 Juni en 4 Juli a.s. in deze gemeente een zangconccurs worden gehouden, uitgaande van den Noord Hollandschen Zangersbond. Reeds 17 vereenigingen hebben zich voor dit concours aangemeld. Door de politie zijn thans opgespoord de daders van het in Maart j.l ontvrecmde rijwiel van den heer S. te Schoorldam. Geboren Cornelia Theresia, d. van Fredcricus Slijkerman en Cornelia Wiering. Antonius, z. van Adrianus Overpe'.t en Elisabeth Moras. Johannes Cornelis, z. van Adrianus de Groot en Geertruida Maria Pronk. Alida, d van Cornelis Dekker en Agatha Afra Rcinders. Ondertrouwd. Jacob de Graaf en Alida Sclirijver. UIT HEILOO. (Maart.) Geboren: Johannes Josephus, zoon r. Frederikus Willibrordus Duynmayer en van Elisabeth Maria Groot. Dorothea Maria, dochter van Johannes Franciscus Dellaert en van Cornelia Petronella van Beusekom. Klaas Jan, zoon van Jan Kroon en van Trijntje dc Vries. Johannes, zoon van En- gelbertus van Veen en van Alida Hoogeland. Theodora, dochter van Anthonius Bakker en Christina van Doore. Nicolaas, zoon van Theodorus Molenaar en van Jacoba Ber- kenhoff. Cornelis, zoon v. Martinus Hou- tenbos en v. Johanna Maria Dekker. Mar- garetha, d. v. Cornelis Willebrordus^ Stam en van Maartje van Vlaanderen. Gerard, zoon van Lambertus Kossen en van Neeltie Kracht. Johannes, zoon van Cornelis Adrianus Rotteveel en van Francina Catha- rina Kiebert. Overleden: Pieter Stapel, oud 67 ja- ren. Cornelis Waiboer, oud 64 jaren. Wietse Velthuijs, oud 78 jaren. Duifje Pannekeet, echtgenoote van Johannes Lief- ting, oud S6 jaar. Ondertrouwd: Pieter Vennik, kok en Johanna Petronella Meyer. Getrouwd: Antoon Hof land en Baaf- je Harreveld. Pieter Vennik en Johanna Petronella Meyer. Oevonden V oorwerpen: handschoenen, sleutel, vulpotlood, portemonnaie, breekijzer- tje, rijwielplaatje, armband, huisslcutel. Verloren Voorwerpen: kinderjasje, ring, handschoen, portemonnaie, broche, hand- taschje, rijwielplaatje. UIT URSEM. (Maart). Geboren: Gerrit, zoon van Dirk Kooy en van Grietje Bas. Anna Maria, dochter van Jacob van Diepen en van Emerentiana Stam. Johannes Jozef Maria, zoon van Simon Vlaming en van Trijntje Bakker. Cornelis, zoon van Nicolaas Commandeur en van Elisabeth Prinse. Cornelis, zoon van Johannes Kenter cn van Engeltje Molenaar. Catharina, Augustina, dochter van Johan nes Vlaar en van Aagje van der Mey. Overleden: Theresia Maria de Ruiter, oud 77 jaren, echtgenoote van Hendrikus Beukman. Ondertrouwd: Jan Jacobus Kok, It Beemster en Agatha Vreeker. Simon Veld- boer te Akersloot en Alida Anna Oud. Jan Haster te Beemster en Aagje Wiedijt Naar de N. Rott. Crt. verneemt is bij den kcrkeraad der Gereformeerde Kerk van (groot) Amsterdam dezer dagen ingekomen het adres van het comite tot herstel van de cenheid in de gereformeerde kerken, waarin de bczwaren te* gen de besluiten der synode van Assen worden aangegeven. Het is onderteekend door 240 lc* den der Gercformeerc Kerk van groot Amster dam. BRANDEN. Donderdagavond is in de cabine van Cinema Americain te Roosendaal brand uitgebroken. Even voordat de avcmdvoorstelling began, ter. wiji de reparateur eenige wcrkzaamheden ver. riclitte, vatten enkele films plotseling door kortsluiting vlam. Met eenige brandblusch.ap» paraten poogde de operatcur de vlammen te blusschen, wat hem echter niet gelukte. Inmid. dels schoof een dikkc rookwolk reeds naar hub ten. Op zijn geroep „brand" snekie de eige« naar van de bioscoop, de heer Bruglemans, die ziek te bed Jag, naar beneden en deze wierp enkele dure Paramount.films, o. a. de film „De Verloren Wereld", uit de cabine. De overigc films hadden inmiddels reeds alle vlam gevat. De gemeente*politie kwam met een sneU bluschapparaat en spoedig waren dc vlammen gedoofd. De brand is tot de cabine beperkt ge» bk-ven. De schade is, dank zij het optreden van den eigenaar, beperkt gebleven tot de films van minder waarde. KORTE BERICHTEN. Te Maarhcezo zijn gistercn 75 H.A. den. nenboseh en heide, aan die gemeente toebehoo. rend, afgebrand.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7