Vraag en Aanbod. aandoende van je nog gas ten te voelen, waar je op de mecste anderc plaatsen de menschen binnemtreden ziet als in een pays conquis en dit „de toon" wordt! Of als in een station, waar je dringen moet om een plaats aan 't loket Neen, er mogen aan onze schoone kust vtel menschenhaaien leven, er mogen rasta's komen als nergens, er moge een zeder.vergro- ving te constateeren zijn, en ook een smaak- vergroving, welke overal elders ook den kop opsteekt, we vinden hier ook nog eenige plaatsen, waar de oude wel-gemanierdheid, de goede toon, de verzorging van den gast en de behandeling door't personeel nog iets ^behouden hebben van den vroegeren tijd, "waar je, als in f hotel de Paris, vergeten kunt de jaren tusschen het Monte-Carlo van weleer ten dat van heden, en waar je, in je bergere bij de schemerlamp, voor je geurende thee met toast, in de weldadige rust en de ruimte, waar niemand dringt of te dringen behoeft, .voelen kunt die weldadige kalnde, die we nu jhaast niet meer kennen, en van voor den oor- flog dateertHier is er iets van overge- [blevenIn de stemming, in't licht, in de .rust en zelfsin de menschen Is deze ontdekking alleen reeds niet een tocht op een regendag waard, zelfs aan de Riviera? - Stadsnienws R. K. VOLKSPARTij. De R. K. Volkspartij ai Omstreken hield Doncerciu ;:..r en crgaue- 1 ..De i e \oor- verga- S~ng in de bovenzaal van h aehtegaal"t aan de Langu S' tter, de heer H Krielen. op.a. w I :rmg met den christelijken groet en deelde ^de, dat de secretaris, de heer Beemster- ;r, had bedankt en dat in zijn plaats was gt'kozen de heer St. van de Wakker. Door een misverstand de secrctaris had Ativan een foutieve mededeeling gedaan had het bestuurslid, de heer H. Woudstra wet bedankt en toch was voor hem een ander tfekozen. Het bestuur stelde nu voor om den peer Woudstra in de vacature-Beemsterboer |e handhaven. Hiertoe werd besloten. V De voorzitter deelde het overlijden mede »an tten grooten pionier der democratic, den fteer Artz te Tilburg. Het bestuur had de ■junilie gecondoleerd. jf- De financien der afdeeling zijn in een zor- (.gelijlc stadium gekomen, zeide de voorzitter. Epok moet er een reservekas gevormd worden *oor de Staten- en gemeenteraadsverkiezing, ;0m intense propaganda te voeren, reden waarom eontributieverhooging aan de orde jjpal komen. Het bestuur vertrouwde dat de (teden deze noodzakelijkheid zullen inzien. /Instemming). Hierna verliet de voorzitter de vergade- ■Jtag, die verder werd gepresideerd door den J^eer G. Vrouwe. i De heer J. Veel bracht verslag uit van het congres te Utrecht, gehouden 28 Maart. Uit dit goed verzorgde verslag bleek, dat het le- 'dentaJ de 40 000 is gepasseerd. Aangedron- 'gen werd op een wekelijks uitkomend or- 'gaan, omdat de R. K. dagbladen waar- •lijk ooder den druk van baron van /ijnbergen de verslagen van de afdeelin- der R.K. Volkspartij doodzwijgen of een taal onjuiste weergave neerschrijven of ook el de heele partij negeeren. Desondanks zal op onverflauwde wijze propaganda worden Qonaakt •1 De rede van mr. P. Artz zal in brochure- #orm verschijnen, terwijl het orgaan „De iRoomsche Democraat" gratis zal worden tjverspreid. Besloten is om geen verder contact met de fStaatspartij te zoeken, doch eigen wcg te IMtfgen. Omtrent het finanaeel gedeelte werd op- .gemerkt, dat de verkiezingscampagne volko- jpjen is gedekt, doch een beroep werd op de afdeelmgen gedaan om het hoofdbestuur te ifteunen. De rekening en verantwoording van den ,.penningmeester gaf aan in cntvangsten J 7579, uitgaven 6427; het saldo is door aid r acht voor het verkiezingsfonds I 11.51. De heeren Spaans en Meijering werden in ;(te kascommissie benoemd. Het bestuur stelt voor, evenals de afdee ling Haarlem, een contribute van 0.10 per week te heffen, met inbegrip van het partij- orgaan; echter met dien verstande, dat het geheel vrijwillig blijft. Zonder uitzondering was de vergadering voor dit voorstel; de niet-aanwezige leden zullen door propagandisten worden bezocht; huisbezoek door het bestuur zal volgen De heer C. Schrijver nam zijn benoeming ats bestuurslid onder reserve aan, doch wenschte de vraag onder de oogen te zien of de functie van voorzitter de R.K. Volkspartij, .St. Raphael en Volksbond wel vereenigbaar .waren. Dit punt zal op de eerstvolgende bestuurs- •n ledenvergadering besproken worden. Door verschillendie leden werd scherpe critiek uitgeoefend op den heer Beemster- jbier, die, nu hij afgetreden was, de partij pp een ongeoorloofde wijze becritiseerde. 4 Een gestelde motie werd niet aanvaard. De afdeeling Velzen zag gaarne een Ge- westelijken Bond opgericht, om meer intense ^propaganda te kunnen voeren en bij candi- ;'daatstelling voor de Staten samen te werkcn. fVfemand was hier tegen. REGELINC VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1926. Op 11 April zal geopend zijn de apotheek van den heer C. M.»B. Wanna, Mient 11. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts e£n der apotheken geopend. De andere apotheken zijn geslotcn van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen GEM. DIENST DER WERKLOOSHEIDS- VERZEKERING EN ARBEIDS- BEM1DDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend alle wcrkdagen van v.m. 91 uur en n.m. van 45 uur. Voor werknemers uitsluitend van v.m 912 uur en Maandag- en Donderdagavond van 7—8 uur. Des Zaterdags alleen van v m 9- -1 uur. De Directeur van bcvengenoemden Dienst i^ken^ dai op. hcd® dy aavolgeadc werkzoekenden zijn ingeschreven: 4 bakkers, 1 banketbakker, 1 betonwerker, 2 boerenarbeidcrs, 2 chauffeurs, 1 drukker- zetter, 2 electriciens, 1 fundeeringwerker, 7 (3) grondwerkers, 1 hotelbediende, 3 kantoorbe- dienden, 1 kleermaker, 1 letterzetler, (1) machinaal-houtbewerker, 2 magazijnbedien- den, (1) meubelmaker, 7 (1) opperlieden, 3 (4) pakhuisknechts, 1 reiziger, 2 schip- pers. 2 schoenmakcrs, 3 sig. sorieerders, 1 sig. kistenplakker, 29 (4) sigarcnmakers, (3) smeden, 1 steenbikker, 1 stoker, 1 timmer- man, (1) tuiuman, 1 winkelbediende, (1) za- delmaker, 1 werkster, (15) losse arbciders. Plaatsingen gedurende de afgeloopen week: 1 boerenarbeider, 1 electricien, 1 opper- inan, 1 schilder, 3 sigarenmakcrs, 3 timmer- lieden en 4 losse arbeiders. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op de tewerkgestelden in de werkverschaffing). Alkmaar, 10 April 1926. De Directeur voornoemd, P. KIKKERT. GEMEENTEBUREAU VOOR BEROEPS- KEUZE. DGELENSTRAAT. Geopend op Maandag- en Donderdagavond van 78.30 en op Woensdagmiddag van 24 uur. Advies kosteloos. Het Hoofd van den Dienst. J. G. HAREMAKER. Gementrri nieuws DE KAASKWESTIE. Het officieele orgaan van de F.N.Z. publi- ceert den brief, door het bestuur van die or- ganisatie aan het nationaal comite van den Intemationalen Zuivelbond gezonden. Wij ontleenen er het volgende aan: De belangrijkheid van het vraagstuk der indeeling van de verschiilende kaasklassen voor de producenten van kaas, in verband met de in Mei a.s. te Parijs te houden bespre- kingen in de intemationale kaascommissie, heeft ons de vraag doen stellen, of het wel juist is, dat deze aangelegenheid in uw comi te wordt behandeld, gezien de samenstelling daarvan. Wij meenen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden op de volgende gron- den: De indeeling van de kaasklassen beheerscht voor een groot deel de richting, waarin de be- reiding van onze kaas zich in de toekomst zal bewegen en dit is een kwestie, welke voor de zuivelbereiding van zuiver economischen aard is. De behandeling van dergelijke aangele- genheden op zuivelgebied behoort, naar onze opvatting, alleen thuis in de organisaties van zuivelproducenten. Daar nu het natio.iaal comite van den In temationalen Zuivelbond, behalve uit organi saties van zuivelproducenten, ook is samenge- tseld uit boter- en kaascontrolestations en vereenigingen welke meer de algemeene lard- bouwbelangen en de directe belangen van den export van zuivelproducten behartigen, zijn wij van oordeel, dat dit niet het lichaam is, door welks uitspraak wij ons in een aangele genheid als deze kunnen laten binden. Wij wenschen de boter- en kaascontrolestations niet anders te beschouwen dan als instellin- gen, die tot taak hebben de controle op de zuivelproducten uit te voeren. Op dit terreln dat der tecliniek van de controle dus willen wij deze instellingen gaarne de noodi- ge autoriteit toekennen, doch als het betreft de vraag, wat voor de producenten van boter en kaas uit een oogpunt van afzet van het product van het meeste belang is, kunnen wij haar medezeggenschap niet aanvaarden. Dat wij algemeene landbouworganisaties en organisaties voor den export van zuivel producten niet als gelijkgerechtigd op dit ter rain wenschen te zien optreden, vindt zijn oorzaak in de overweging, dat de leden van deze organisaties, die belang hebben bij de zuivelvraagstukken, in het algemeen ook reeds in de producenten-organisaties zijn ver- tegenwoordigd, zoodat men hicrdoor van sommige groepen een dubbele vertegenwoordi- ging krijgt, weik bezwaar trouwens voor een niet gering deel ook nog tegen het optreden van de controlestations is aan te voeren. Op deze gronden kan de F.N.Z. er niet mede accoord gaan dat het natiortaal comite het vraagstuk van de indeeling der kaasklas sen en in het algemeen de vraagstukken voor de intemationale kaascommissie behandelt als te zijn, na een besluit in dit comite, het oordeel van de Nederlandsche zuivelbereiders en bindend voor dezeri, daar het comite in zijn huidifje samenstelling geen waarborg geeft dat hierin de stem der belanghebbenden voldoende en in de juiste verhouding tot haar recht te gekomen. De F.N.Z. verzoekt derhalve de thans In behandeling zijnde en bier bedoelde kwestie van de agenda van het hationaal comite te willen afvoeren en haar te verwijzen naar de drie organisaties van zuivelproducenten, t. w. de Alg. Nederl. Zuivelbond, de Bond van Kaasproducenten en de Vereeniging voor Zui* velindustrie en Melkhygiene. DIPLOMA VOOR ZIEKEN- VERPLEGING. De minister van arbeid, handel en nijver- heid heeft o.a aangewezen als regeeriirgs- deskundigen voor het bijwonen van de in 1926 af te nemen examens ter verkrijging van het diploma voor de gewone ziekenver- plegiirg (diploma A)Dr. J. M. van Dam te Alkmaar, dr. N C. van der Lee te Enkhui- zen. dr. M. J. W. Rienks te Helder en dr. P. H. van Roojen te Zaandam, voor de zie- keninrichtingen in de provincie Noodrhol- land, met uitzondering vain' die in de gemeen- ten Amsterdam, Bussum, Hilversum en Laren. INLIJVING In het tijdvak van 3 tot 7 Mei a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1926 plaats hebben voor: het korps rijdende- artillerie, het wapen der infanterie en het regiment wielrijders (voorgeoefenden, aan gewezen voor de onderofficiersopleiding). BEROOVING. In den nacht van 1 op 2 Maart hebben de 28-jarige grondwerker B. E. te Vlagtwedde en de 35-jarige grondwerker J. M. te Nieu- wolda, te Uitwierda, gemeente Delfzijl, den Duitscher O. H. Wiedeke beroofd. Voorgeven- de dezen vreemdeling nachtverbli]f te willen aanwijzen, hebben zij hem aangegrepen, ge- bonden en van 3 fciljetten van 50 Mark en 2 biljetien van 110 beroofd Bij zijn pogin^ om te vluchten en hulp te zoeken is H. in een sloot geraakt. Hij is daarin gebleven tot den volgenden morgen 6 uur, toen hij door een kommies werd ontdekt en bevrijd. Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte tegen beiden 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Aberson, pleitte clemen tie. HET N. V. V. EN HET OVERHEIDS- PERSONEEL. Reeds is gemeld, dat eenige leden van den Centralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) een co mite hebben gevormd, ten einde te ageeren tegen de aansluiting van den bond bij het so- cialistische Ned. Verb. v. Vakvereenigingen (N. V. V.), nadat de hoofdbesturen van C. B. P T. T. en den Centr. Ned. Ambtenaars- Bond (C. N. A. B.) reeds met het N. V. V. tot een voorloopige overeenstemming waren gekomen over de voorwaarden van aanslui ting. In verband met de pogingen, die wor den aangewend om de> aansluiting van den C. B. P. T. T. bij het N. V. V. te verhinderen, heeft, naar de N. R. Crt. meldt, het bestuur van het N. V. V. zich met een manifest tot de leden van der C. B. P. T. T. gewend, waar in o.m. propaganda voor de aansluiting wordt gemaakt. EEN GEVAARLIJKE BUURVROUW. Een juffrotiw uit de Baan te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat haar buurvrouw haar bij een twist, die ontstaan was over een huurkwestie bedreigd heeft met een mes en een revolver. EEN NEDERLANDSCH SCHIP OP DE MISSISSIPPI GEZONKEN. Reiter seint uit New-Orleans: Gisteren heeft op de Mississippi, 20 mijl van hier, een aanvaring plaats gehad tus schen het Nederlandsche stoomschip Silva- nus, van de te's Gravenhage gevestigde Ne- derlandschIndische Tankstoomboot-Mij., en den tankstoomer Thomas H. Wheeler. Van de uit 50 man bestaande bemanning van de Silvanus worden 29 man vermist. De Silvanus stond geheel in vlammen en is later gezonken. (De Silvanus, in 1921 gebouwd bij de S. Western S. B. Co. et San Pedro, in Califor- nie, was groot 5789 ton bruto en 3378 ton netto). Reuter meldt nader uit Londen het volgen de over de ramp: Blijkens uit New-Orleans ontvangen be- richt vreest men, dat van de bemanning der Sylvanus 29 lieden zijn omgekomen. De ge- zagvoerder, Visser, en drie Chineezen zijn door een vrachtboot opgepikt. Nog vijftien an- deren, onder wie 13 Chineezen, zwommen naar den kant. Dit deden ook twee Nederland sche tweede-machinisten. Men hoopt, dat nog leden van de beman ning zich aan' bocrd van andere rchepen zul len blijken te bevinden, die achter het bran- dende schip aanstoomden. De Silvanus was onderweg naar Londen. De aanvaring schijnt aan mist te moeten worden geweten. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, zoo- als wij gister reeds in het kort in onze tele gram rubriek meldde, arrest gewezen in de zaak van den 44-jarigen bouwondernemer M. M., door de rechtbank te Amsterdam veroor- deeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis, wegens doodelijke mishandeling en diefstal. Gelijk men zich herinneren zal, had het O. M. bij de rechtbank geeischt 20 jaar gevangenis straf, wegens moord. Het gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank op formeelen grond vemietigd, en wel op dezen grond, dat de rechtbank, hoewel den verdediger acte verleend was van een ver- zoek, bepaalde deskundigen te hooren, op dit verzoek geen beslissing heeft genomen. Het hof, opnieuw recht doende, is niet tot de over- tuiging gekomen, dat hier moord, opzettelijke doodsfag of diefstal met geweldpleging heeft plaats gevonden. Uit niets toch is gebleken, dat hij den verdachte op het oogenblik van het plegen van geweld tegen Busch de bedoe- ling, zich iets toe te eigenen, heeft voorgeze- ten. Het hof neemt over de meening van den deskundige prof. Einthoven, dat de onmiddel- lijke oorzaak van Busch dood is geweest het omsnoeren van zijn hals door M. De ver- schijnselen, waaronder de man is ineengezakt, volgens M.'s eigen mededeelingen, waaraan geen reden bestaat om te twijfelen, komen ge heel overeen met de verschijnselen bij ophan- ging of wurging; zoo het zich niet verweren, doordat bij sterke omsnoering van den hals de spieren onmiddellijk verslappen; het ver schijnen van schuim op den mond van het slachtoffer enz. Die machteioosheid freedt in sterke mate in dergelijke omstandigheden op bij personen, die niet gezond zijn, of, gelijk Busch, aan een bepaalde ziekte hebben geleden. De andere geopperde mogelijkheden als doodsoorzaken (kamerfibrilleeren, druk op den nervus va gus) meent het hof te moeten uitschakelen. Dat bij M. opzet bestaan heeft Busch pijn te doen, acht het hof bewezen uit de omstan- digheid, d'at hij niet heeft losgelaten, toen hij met gesmoorde stem riep: M. laat los! Het hof verwerpt het beroep op noodweer of bescherming van het huisrecht, acht het wegnemen van geld en goederen, welke zich op't lijk bevonden, bewezen en qualificeert dit als diefstal, weik misdrijf het den verdachte te zwaar aanrekent, omdat Busch zijn vriend was, en het uit zuivere hebzucht is voortge- komen. Een zware straf acht het hof op haar plaats, evenwel een minder zware, dan de rechtbank hem heeft opgelegd, omdat reke ning is te houden met de omstanaigheid, dat het feit reeds 10 jaar geleden gepleegd is, en met al de ellende, welke de verdachte sinds dien tiid als gevolg van zijn daad heeft door- gemaakt. Opnieuw rechtdoende, veroordeelt het hof M. M. wegens zware mishandeling met doo- delijk gevolg en diefstal tot een gevangenis straf van 4 jaar met aftrek van 6 maanden voorloopige hechtenis. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. In verband met ongelukken, die bij herha- ling bij onbewaakte spoorwegoverwegen voorkomen; vraagt het Kon. Nederl. Land- bouw-Comit6 aan de daarbij aangesloten ge- documenteerde feiten betreffende onbewaakte spoorwegoverwegen, weik gcwx. ren. In den Veenkolonialen Boerenbond is naar aanleiding daarvan een gedachtenwisseling gevoerd, waaruit bleek dat de meerderheid van het dagelijksch bestuur op het standpunt staat, dat het publiek moet Ieeren zooveel mogelijk aan het gevaar te gewennen en zich daarvoor in acht te nemen. In het algemeen achtte men de onbewaakte ovcrwegen in een mate als thans wordt toegepast wel verde- digbaar. Dit nam niet weg, dat er enkele ge- vallen kunnen zijn, waar bewaking is gebo- den, en deze ten onrechte is opgeheven. In dergelijke gevallen moest evenwel ook onder de oogen worden gezien, of door verruiming van het uitzicht, door verwijdering van bosch b.v. niet het gewenschte doel is te bc- reiken. ALEX. MCISSI. In de maand Mei a.s. zal Alexander Moissi, met een ensemble van het Deutsche Volks- theater te Weenen een tournee door Neder- land maken. De regie zal worden gevoerd door den Weenschen regisseur Karl Heinz Martin en door den dramaturg van het Voikstheater, Dr. Rozenthal. Bij deze tournee zullen de volgende stuk- ken worden vertoond: Die Lebende Maske („Enrico IV") van Pirandello; Die Wollust der Anstandigkeit van Pirandello, samen op een avond met Er is an Allem Schuld van Tolstoj; Das Spiel von Tod und Liebe van Romain Rolland, en Gespenster van Ibsen Het ensemble bestaat uit leden van li d Deutsche Voikstheater. De directeur, Dr Pi, dolf Beer, zal het ensemble vergezell n heeft de algenrene artistieke leiding. AFGESTUDEERDEN VAN DE NEDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL. Op initiatief van den Hoogesehool-Raad van het Handels-Hoogeschool-Fonds 1920 is ingesteld een commissie tot plaatsing van af- geatudeerden van de Nederlandsche Handels- Hoogeschool. De bedoeling is op deze wijze het contact tusschen het bedrijfselven en het hooger handelsonderwijs nauwer te maken dan tot dusverre het geval was. VADERMOORD. Te Winschoten hebben gister terecht ge- staan ter zake een vadermoord de gedeti- neerde B. W., achttien jaar, en H. W.. zestien jaar, arbeiders te Sellingerbeetse, die op 27 October 1925 na beraad en overleg hun vader J. W. met een hooivork en geweerioop heb ben doodgeslagen. Geeischt werd door B. vijf jaar en voor H. ter beschikking stelling van de regeering en twee jaren gevangenisstraf. FRAUDE. Bij de politic te Wormerveer, is naar aan de Tel. wotdt gemeld, aangifte gedaan, dat de kantoorbediende Kr. van de firtnq Prins- Oliefabrieken De Liefde ex vandoor is ge- gaan met 18.000 door fraude verkregen. GED. STATEN VAN" ZUID-HOLLAND. De Staten van Zuid-Holiand hebben gister- middag tot lid van Gedeputeerde Staten, in de vacature onfetaan door het bedanken van mr. J. Limburg (v.-d.), gekozen den heer Schaper (s.-d.), lid van de Tweede Kamer, met 51 van dc 77 uitgebrachte stemmen. Vier stemmen werden in bianco uitgebracht en de overige waren verdeeld. KORTE BERICHTEN. Gister vierdc J. L. J. Wierts, de meester van het populaire Nederlandsche lied, zijn 60sten verjaardag. Ter gelegenheid van dit feest is hem gis- teravond ten 12 uur door het Chr. Haagsch Gemengd koqr onder leiding van den heer S. R. Wertheim een aubade gebracht voor zijn wening aan het Bezuidenhout. O.m werd uitgevoerd een der meest bekende composi te ran den heer Wierts „Middernacht". Haxdcriv^k ia g' Te Winschoten is Donderdag overleden, in dien ouderdom van 84 jaar, de heer Jakob Sypkens, die vele jaren lid van gedeputeerde Staten van Groningen is geweest. Sport DRAVERIJEN. De N. V. Kennemersportclub zal op 2 Mei haar eerste draverijen in dit seizoen houden. Het programma is samengesteld als volgt: 1 Openingsprijs, prijzendraverij 4e kiasse afstand 2000 meter. Belasting: Voor iedere gewonnen 200 10 meter en voor iederen gewonnen len prijs 5 meter Onthetfing: Paarden, die nog geen le prijs wonnen 25 meter, die noch een le noch een 2e prijs won nen 35 meter, die niets wonnen 50 meter. Prijzen 250. f 50 en f 25. 2. Voorjaarsprijs, prijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 2100 meter. Paarden welke f 900 of minder hebben gewonnen gaan van start. Belasting: Voor iedere meerdere ge wonnen f 600 15 meter en voor iederen ge wonnen le prijs boven 3 gewonnen le prij zen 5 meter. Ontheffing: Paarden die nog geen le prijs wonnen 25 meter. Prijzen 300, f 75 en 50. 3 Meiprijs, heatprijzendraverij le klasse, ,ir :id 1610 meter. Paarden die 4000 of r hebben gewonnen gaan van start. :iug: Voor iedere meerdere gewonnen 00 10 meter. Prijzen f 600, f 100 en f 50. 4. Kortebaanprijs, handicapdraverij korte- baan voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Te rijden in series. Minimum af stand 700 meter, maximum afstand S00 meter. Prijzen f 200. f 75, 50 en f 25. Uitsluitend 2e" handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen. enz TE KOOP voor spotprijs zoo goed als nieuwe ADLER-MACHINE voor schoen- en zadelmakers. Adres Hofdijkstraat 10. TE KOOP een nog kort gebruikte mook MANDENWIEG met iuiermand voor 12. Adres BAANSTRAAT 11. TE KOOP een notenhonten SCHRIJF- BUREAU met wat lofwerk versierd. Te be- vragen bij A. BURGER, Laat 146. TE KOOP een prima biauw COLBERT- COSTUUM nog geheel nieuw, heeft gckost ruim 100, groote maat. LIMMERHOEK S. TE KOOP 6 STOELEN, sprirgveer me* rood bekieed en een gladde TAFEL. Te bc- vragen Nieuwpoortslaan 99. TE KOOP RADIO-TOESTEL, compleet. met luidspreker f 120. Lampgelijkrichter voor accu's te laden 19.50. K. v. 't Veerstraat 9. TE KOOP 1 KINDERWAGEN 9 50, 1 VOUWWAGENTJE 3 50. Te bevragen WAGENMAKERSTRAAT 20. TE KOOP een zeer goedc PIANO, prijs I 190. Te bevr. bureau van dit Had. lste ki. Eng. MOTOR TE KOOP merk Sunbeam, 3 versn., kickst. prima loopend NIEUWPOORTSLAAN 25. TE KOOP voor lagen prijs: Een ge bruikte MEISJESFIETS. NIEUWPOORTSLAAN 129. Goed onderhouden DAMESRIJWIEL TE KOOP. Te bevragen DRU1VENLAAN 30, Alkmaar. TE KOOP N'ETTE KINDERWAGEN. prijs f 10. Adres Bureau van dit blad. TE KOOP B1LZ NIEUWE XATUUR- GENEESWIJZE, 2 deelen, 15. Spotprijs. K. v. 't Veerstraat 29 (Rochdale). TE KOOP een beslise lste klas TRANS- PORTR1JWIEL. TUINSTRAAT 49. Een prima DAMESRIJWIEL 20, een sterk HEERENRIJWIEL 12.50. LANDSTRAAT No. 16. IE KOOP 2 beste GEBRUIKTE RIJ- W1ELEN en cen KIPPENHOK met REN. Adres LANDSTRAAT 42. Zoo goed als nieuwe RACE-RIJWIELEN TE KOOP. Eerste Alkmaarsche Rijwielhal, J. HENSTRA, Laat 15S. TE KOOP een TWEELINGVOUW- WAGENTJE en een gewoon VOUW- WAGENTJE (beiden zonder kap). NOORDERKADE 31, Alkmaar. TE KOOP EEN IN VAL IDE WAGENTJE bij T. BEERS, Rijtuig- en Wagenmaker. Achterweg 9. Een beste HANDWAGEN TE KOOP als nieuw. Aan hetzelfde adres een paar WIELEN met AS te koop gevraagd, bij J. W. BERKHOUT, Oudegracht 4. TE KOOP AANGEBODEN goed onder- rouden KINDERWAGEN. VERDRON'KENOORD 78a. Pracht gebruikte Pitriette kinderwageu te koop, model 1925, spotkoopje 12.50, eiken spiegelkast, waschkast en nachtkastje, voorts tafels, stoelen, kasten enz. J. L- SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 4. TE KOOP SPIEGEL, eikenhouten lijst. WESTERWEG 93. Wit geemai'lleerd GASFORNUIS TE KOOP DE liEER VRIESMAN, Verdrooken oord 85. TE KOOP een mooi KINDERLEDIKANT met matras, cen best 2 pers. veerenbed, prijs billijk. Adres Koningsweg 35. AANGEBODEN le KL. RIJWIELEN een Gazelle en cen Eysink. Beiden niet van nieuw te onderscheiden. KAREL BOS, Hekelstraat 15. TE KOOP AANGEBODEN wegens oiaaisgebrek 1 EIKEN i HEEKAST, PAEDAGOGISCH CONGRES. Men meldt uit Amsterdam aim de N. R. Crt.: Het llde Nederlandsche Paedagogische Cons grcs heeft vandaag in secjie's vergacierd. In de eerstc sectie heeft prof. R. Casimir ge» sproken over dc maatschappij en dc belangsteis ling van de jeugd in onzen tijd. De heer P. J. van Dct behandeldc het onderwerp: School en beroepskeuze; hij betoogde dat de school ook de taak heeft algemeene beroepsgeschiktheid te ontwikkelen en bij de kinderen de bewustmas king van geschiktheid te bevorderen. Ook bij dc keuze van een hoogeresoort speelt de school een steeds belangrijker rol; ze heeft gekregen een promotie»recht, maar tevens voor een be» langrijk deel het recht voor de keuze van de levensrichting van het kind verkregen. Daarbij spreken medische, technische, sociaal»economi« sche factoren, liggende buiten het eigenlijk ten rein van de school, de ten aanzien daarvan moet samenwerken met instellingen tot voor« lichting bij beroepskeuze. De school moet de resultaten van haar observatie der kinderen aan deze inrichting verschaffen, maar mag daarom niet worden een experimenteersinrichting op het gebied van wctenschappelijk psychologic. In de vijfde sectie (wij kunnen ons bij de vermeiding van het in de secties behandeldc slechts tot enkele beperken) besprak dr. A. v. Voorthuijzen het onderwerp: dc OTganisatie van het onderwijs aan zwakzinnigen voor ons geheele land, d. i. ook op het platteland. Hij stelt zich deze organisatie als volgt voor: Alle plaatsen boven dc 12000 inwoners hebben een of meer scholcn voor zwakzinnigen; plaatsen 8000 tot 12000 zielen hebben eene klasse voor dit buitengewoon onderwijs. Die scholon en klassen dienen tevens voor zwakzinnige kinder ren uit kleinere naburige plaatsen. Zwakzinnige kinderen uit kleine steden en dorpen, ten op» zichte van bepaalde scholen ongunstig gelegen, worsen ondergebracht in internaten voor zwakzinnige kinderen of uitbesteed in p'aatsen waar gelegcnhejd voor het onderwijs is dat zij behoeven. De heer P. de Boer leiddc in het onderwerp: Nazorg voor het abnormale kind. In een andere sectie heeft mevr. I. Boudier Bakker ingeleid het onderwerp: Zedclijk- op« voeding in verband met het huisgezin; dr. M. C. v. Mourik Broekman sprak hierover: Zedciijke opvoeding in verband met godsdlenst en kerk; dr. H. Weststrate over: Zedelijkc opvoeding in verband met de school. 600 KOLENWAGENS VOOR DE NfcD. SPOORWEGEN. Naar de Telegraaf vemecmt hebben de Ne« derlan-dsche Spoorwegen 600 nieuwe kolcnwa« gens hestcld. De levering van 400 daarvan is' opgedragen aan Werkspoor en die van 200 aan de firma v. d. Zijpen en Charlier te Keulen. den ouderdom van 72 jaar. dc heer J. H. v. a Burg, oud»generaabniajoor, tot 1922 militiecom-. missaris in het tweede district van Zuid*Idol< land te Rotterdam.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10